De katholieken en de Wet op de uitbreiding der volmachten PIERLALA WAT DENKT, WAT WIL DE JEUGD VANDAAG MEER WELSTAND voor den Arbeider en zijn Gezin STAAT VAN BELEG OVER HEEL DUITSCHLAND De rjdio deelt mede dat de Staat van Beleg over heel Duitschland werd uitgeroepen. DE GAZET VAN AALST EN OMSTREKEN Nummer 23 BUREELEN Verschijnt voorloopig den Donderdag en Zondag van iedere week Zondag 25 Maart 1945 2" Jaargang 1945 1 Fr. het 'N' Kerkstraat 9, Aalst. Telefoon 114. VRIJWILLIGERS Vanaf 1 April 1945, kunnen op nieuw dienstverbintenissen aangegaan worden voor den duur van den oor log. De inwoners van Oost-Vlaande rien moeten zich aanmelden op het werf- en (telbureau, Onderstraat 8, te Gent. Komen in aanmerking voor 1 Infanterie Belgische onderda nen 'in den ouderdom van ter» min*te DE GAZET VAN AALST l 1 J.A TTA'n i a/4 uti a tirOO EN OMSTREKEN Nummer 19 BUREELEN Verschijnt voorloopig den Donderdag en Zondag van iedere week Zondag 11 Maart 1945 2* Jaargang 1945 1 Fr. het N'. Kerkstraat 9, Aalst. Telefoon 114. De Eerste-Minister is zeer misnoegd omdat hij de volmachten niet heeft bekomen die hij gedroomd had. Zooals een verwend kind dat niet alles bekomt dat het wenscht is hij beginnen te schelden. Aan de radio is hij aan zijn slecht humeur komen lucht geven, met te beweren dat het amendement dat door den Senaat ge steund werd voor doel had hem ke beletten den zwarten markt te bestrijden. Dit is onwaar. Opdat er geen misverstand zou be staan laten wij het woord aan Senator Moyersoen, die het stand- punt der rechterzijde zeer duidelijk heeft bepaald. Ziehier de verklaring van Baron Moyersoen, volgens het be knopt verslag. «De rechterzijde is eensgezind wat betreft het door de regee ring nagestreefde doel. De heer Van Acker heeft gezegd dat een ijzeren tucht noodig is. Evenals hij, wil de rechterzijde een einde maken aan de bedrijvigheid der woekeraars en aan de misbruiken in zake ravitailleering, vanwaar zij ook komen. Zij was niet de laat ste om op deze misbruiken te wijzen. Deze categorieke verklaring zal, meen ik,- een einde maken aan sommige verdachtmakingen. Wij verdedigen hier geen delin quenten. Het gaat er alleen om het eens te worden wat betreft de 1'i°LAkkoord betreffende het doelmaar niet betreffende een hoofd zakelijke modaliteit. Wij willen de bestraffing inrichten door snelle en grondwettelijke middelen. De regeering wil aan den bevoegden minister het recht toever trouwen om bij met redenen omkleede beslissing, in ernstige geval len de sluiting van ondernemingen te gelasten. Het amendement Orban behoudt dit recht voor aan de rechterlijke overheid. Hoe zal de regeering kunnen optreden 1 Men spreekt van een snelle procedure wanneer de minister zal tusschenbeide komen. Zij zal integendeel traag zijn. Zal het de ondergeschikte of een controleur zelf zijn die zal op treden in opdracht van den minister Er zijn.2.000 controleurs. Dit zal aanleiding geven tot willekeur. Vooral de handelaars zullen er aan blootgesteld zijn. Dus, ofwel trage procedure, die de rechten van de verdediging eerbiedigt, ofwel willekeurige procedure. Door ons amendement stellen wij een snelle en niet willekeurige proce dure voor. Het zal een magistraat zijn die het vonnis zal uitspreken. Men zegt dat er 27.000 processen-verbaal zijn geweest en dat het aantal veroordeelingen beperkt is. Het is mogelijk. Met ons stelsel zou de regeering veel meer vonnissen bekomen. De vervolgingen zouden niet alle éénzelf den dag plaats hebben en zouden zich over het gansche land verdeelen. Wij gelasten den rechter onmiddellijk een beslissing te nemen wat betreft de voorloopige sluiting. Waarom is de regeering tegen dit snel en practisch middel ge kant Men zegt ons dat er spoed moet hij gezet worden, maar ons stelsel is vlugger dan dat van de regeering. Geen enkel argu ment werd aangeroerd om onze thesis, nl. de ongrondwettelijkheid, te bestrijden. Heeft de regeering geen vertrouwen in de magistra tuur Dit zou bijzonder ernstig en bovendien ondoelmatig zijn, aangezien per slot van rekening het eindvonnis toch door de recht banken wordt uitgesproken. Ik zie niet in waarom de regeermg weigert een eenparig votum van het parlement te verkrijgen. Heel wat concessies werden door het parlement aan de uitvoe rende macht gedaanmaar ik verklaar u dat wij weigeren verder te gaan een gedeelte van de rechterlijke macht mogen wij met in handen geven van de regeering. Waarom Hitier niet capituleert. Hitier heeft het Duitsche volk voor hot dilemma gesteld in de jaren 1938-39. Ofwel verga alt het Duitsche volk in de zwartste armoede, ofwel redden wij ons door een oorlog tegen onze uithonge raars; dus oorlog. Na de zegevierende bezetting van West-Europa en Noord-Afrika een nieuw dilemma ofwel worden we in den rug aangevallen van uiit het Oosten door Rusland, ofwel verslaan we Rusland zelf, noodzakelijk voor de totale over winning; dus oorlog tegen Rusland. In 1944 de kansen waren gekeerd isen nieuw dilemma ofwel wordt eenieder soldaat it-t.z. ieder Duiitsche rijksburger van I tot 100 jaar; ofwel worden wij verpletterd; dus eenieder soldaat. In 1945 Nogmaals een dilemma we worden itotaal verwoest indien we den oorlog verliezen, of wij winnen den oor log; dus moeben wij den oorlog winnen. Nu dat de verbonden legers de Rijn over zijn en verder oprukken en dat Rusland in het Oosten aan het Rijksge bied aan 'it knagen is, stelt Hitier zijn laatste dilemma :ofwel worden wij als overwonnelingen behandeld, ofwel capi tuleeren we niet dus niet capituleeren I Dwaasheid zeggen veel menschen. Het is alleen maar dwaasheid voor dezen die H'iltlers vernuft niet willen of kunnen be grijpen. Hitler is een «groot man» Len eemge figuur in de wereldgeschiedenis en ge moeit de geschiedenis terug doorbladeren tot 'it jaar 68 om zijns gelijken te vinden, namelijk tot Keizer Nero de brandstich ter van Rome. Deze Nero begon met de Christenvervolging om de verdenking van de brandstichting te Rome van zich af te schuiven. Doch sedertdien werd Ro me nog druk bezocht door de toeristen van alle wereldstreken die de puinen van het oude Rome gaan bezichtigen. Wat al menschen leefden niet in Rome van toerisme Hitler mag niet capituleeren wil hij zijn volksgenossen redden... stad voor stad laten in puin leggen en na den oor log kunnen de overlevende Duiitschers leven van toerisme. Is Hitier niet iedereen te slim Wer ken zal Duitschland niet voor wederop bouw en oorlogschade. Het Duitsche volk zal Engelsche en Amerikaansche toeristen rondleiden door de puinen van het Ille Rijk... en dollars en ponden er voor ontvangen. Neron heeft zijn getrouwen ver moord... ook Hitler deed het. Neron liet zich van zijn getrouwen vermoorden... en Hitier PIERLALA. Het Komiteit van het Peterschap over Rochefort komt volgenden dankbrief te ontvangen Nationaal Fonds voor hulpver leening aan de Geteisterden Provinciaal Comité van Namen. Namen, den 1 Maart 1945 Mijnheer de Voorzitter, (Dr. De Cock) Ik heb het betreurd Ued. niet te heb ben kunnen ontmoeten bij uw bezoek aan Rochefort Zondag 11. Ik'had U persoonlijk mijn dank wil len zeggen voor het Peterschap door de Stad Aalst over een der meest geteisterde gemeenten onzer provincie aangenomen. Terwijl dit Peterschap eenerzijds een daadwerkelijke hulp daarstek, is het an derzijds in de huidigi omstandigheden een symbool dat uit Nationaal oogpunt de gevoelens van eenheid komt verster ken die in dsze oogenblikken van harde beproeving, Vlamingen en Walen nog meer vereenigen. Gelieve bij de Stad Aalst de tolk te zijn van het Provinciaal Comité van Na men, om haar onzen dank uit te drukken voor de daadwerkelijke hulp die zij ons verleent, en haar te zeggen hoe zeer wij hieraan gevoelig zijn. Ik voeg hier aan toe, Mijnheer de voorzitter, met mijn hartelijken dank voor uwe persoonlijke blijken van ge negenheid, de verzekering mijner bijzon dere gevoelens van eerbiedige hoogach- ting. De Voorzitter van heit Provinciaal Comité, (get.) G. DEVOS. DE TOESTAND Na twee weken vechten. Weldra staan de verbonden legers langsch gansch den loop van den Rijn van af de Zwitsersche grens tot aan Nij megen. Hiertoe moet wel nog een streek, omtrent half zoo groot als België, bezui den den Moezel en benoorden Loreinen (Saarland, Palts, enz.) veroverd. Gaat dit echter in het tempo waarin het derde Amerikaansch leger van generaal Pat- Iton de Eifelstreek vermeesterde, zoo is dit in enkele dagen geklonken. En dan Churchill dient ons van antwoord. Eerste Minister Winston Churchill ver klaarde inderdaad «Nu zijn wij aan den anderen kant van den Rijn en ieder kan zien dat, met een goede inspanning van ALLEN, de oorlog in Europa zal afge- loopen zijn Dit ongewoon optimisme van den doorluchtigen spreker laat ons de stout ste verwachtingen toe. Wat over ons land. Moesten deze vooruitzichten spoedig voltrokken worden, dan zou al wat in ons land gebeurt, weldra vergeten zijn. Minister Eyskens zegde dat onze frank niet moet gered worden hij is voor 92 t.h. gedekt. Doch onze economie vergt dringend invoer. Mochten onze verbon denen dit willen inzien 1 Zie vervolg hiemeven. 1.500 ARBEIDERS TE KREFELD BEVRIJD 1.500 vreemde arbeiders, waaronder 25 Franschen, konden bevrijd wor den bij het innnemen van Krefeld, daar een Amerikaansche kapitein en een Fran- sche luitenant onmiddellijk een der belangrijks'^ s'aalfabrieken van Duitsch land konden binnendringen, waar onge veer 4.000 werklieden gebezigd werden en waar torens vervaardigd werden voor Tijgertanks. De Amerikaansche kapitein verbel de hoe geestdriftig hij door de Fransche arbeiders onthaald werd, hetgeen hem de intrede der Amerikaansche troepen in Parijs herinnerde. Allen lachten en ween den tegelijk en omhelsden de Amerika nen. De SS. hadden de vlucht genomen naar den Rijn. Na in minderheid gesteld te zijn voor den Senaat, trok de Eerste-Minister het ontwerp op de buitengewone machten in. Hij moe: meer op de bevolking dan op het Parlement kunnen steunen. Te hopen dat onze bevolking den ernst van den toesand begrijpe, en dit aanitoone door een levenswandel en een grooter solidariteit. V Het Itweede nummer van «Nieuwe Stemmen», dat sinds enkelen tijd ook in de boekwinkels voorligt, maakt en drit is verheugend een reeds veel rij keren indruk, na het eerste voorval, waarvan, zooals in een voorbericht be kend wordt, «het eerder gedempt en be scheiden geluidenkelenwalt had verrast». Kunnen we wellicht de re dactie voor de voeten werpen dat haar programma zeer vaag was en dus niet drit scheen te beloven waar we heden op wachten,, toch blijkt achteraf hieraan een onbetwistbaar voordeel verbonden. Bin nen het zeer ruime kader van diit pro gramma word', alle jonge katholieke ta lenten een kans geboden om hun spon tane reacties op het tijdsgebeuren weer te geven. Aldus krijgen we een direct antwoord op de vraag wat denkt:, wat wil de jeugd vandaag De al gemeene tendenz van het streven der jongere katholieke intellectueelen gaat natuurlijk een sociale richting in. Een artikel over «de toe#:and onzer volks- jeugd -en de ontspanning» wordt zoo be sloten «Graag zouden wij een staalt uit bouwen, welke geen doode administrate is, maar een leven van brandende werk gemeenschap, welke nuchter en met da den aan de moreele en mtfterieele groot heid van het volk bouwit (bl. 21). Waar het gaat over de houding der jongere in- itellectueelen 'tegenover de arbeiders lezen wij met genoegen, dat die 'houding hoort Ie zijn «waardeerend en bewonderend beide, sinds we de arbeiders niet meer maten naar materieele noch naar cultu- reale standing enkel, doch naar een maaitstaf die enkel rechit heeft in de be oordeeling van menschen naar den graad van hun zuiver mensch-zijn, naar de beteekenis die wij hieraan in bet licht van de christelijke opvatting toekennen, dat ware de waarde die zij ook moeten ■hebben in Gods oogen» (bl. 23). In een verdere bijdrage vanwege een Limburg- sche Kring, die het standpunt der jon geren 'inzake kunst wil belichten, hieet het, dat «waar jonge katholieken samen- stee ven naar het herstel van de werke lijke waarden in de gemeenschap, noch tans één grondprincipe alle andere zal moeten primeeren Katholieke gemeen schapszin... De kunstenaar moet naar het volk gaan» (bl. 26). Onge'wijfeld, dit alles heeft het on affe dat alle pogen van de jeugd ken merkt; aan een vaste lijn ontbreekt het nog, maar wa' wij wel ondervinden, en is dit niet het bijzonderste waar het op aan komt is een vernieuwing in de houding tegenover de problemen van het leven. Namelijk een poging om deze problemen met grooteren ernst en oprechtheid, dooT het waarnemen van Zie vervolg hiemeven. Een deftige en aangename woonst, waarin een gelukkig, ge zellig en zedelijk gezond familie leven gemakkelijk opbloeien kan. Wij hebben als plicht te zorgen voor de gezondheid van onze kin deren, dat gaat niet waar Hebt en lucht te kort zijn; wij hebben als plicht te zorgen voor de huiselij ke verbondenheid, dat gaat niet goed waar iedereen het huis liefst ontloopt omdat het er te ongezel lig en te benepen is; wij hebben te zorgen voor zedigheid en zede lijkheid onder onze jongens en meisjes, dat gaat niet waar geen bepaald aantal plaatsen genoeg in huis zijn. Gezellige familiegeest en gezonde gezinsverbondenheid vragen genoegzame ruimte en aangenaamheid van woonst. Daarom willen wij een deftige en aangename woonst, waar een schoon, gezond, gelukkig familie leven tot ontplooing komen kan. We willen het ook simpel doch deftig bemeubeld zien, en geriefe lijk ingericht om moeder de vrouw arbeid te besparen en orde in huis gemakkelijk te maken. Ons pro gramma op dit gebied luidt het verwerven aan een eigen woning moet stelselmatig aange moedigd en vergemakkelijkt door goedkoop krediet en ruime pre- mien. krotten moeten verdwijnen, en het opzetten van huizen die krotten zijn of die het na korten tijd zullen worden, moet belet. men kome ook niet af met blokwoningen en huurkazernen. Elk gezin in eigen woonst één gezinswoningen nu in menige stad veel hui zen te verbouwen zijn, dat men flinke urbanisatieplannen opzet te, die den arbeider houden bui ten de huizenopeenhooping der steden, en terug huisveste m een aangename omgeving in huizen waar ook plaats voor kinderen voorzien is. Daartoe willen wij een politiek gevoerd zien van ur banisatie, snel en goedkoop ver voer, algemeene electrificatie, gas- en watervoorziening. in de vergunningen van we deropbouw moet een rangorde worden opgesteld eerst arbei derswoningen, en eerst later ver- maakpaleizen, villa's die een tweede woning zijn voor de be- goeden, enz. DE BESCHERMING DER BURGERBEVOLKING. He" Staatsblad van 9 Maart kondigt d« benoeming aan van advocaat Ludovic Moyersoen tot Hoog-Adjunctcommissa- ris voor de bescherming van de burger bevolking. Men weet dat het Hoog-Commissariaat de dringende hulp aan de oorlogs geteis terden in zijn bevoegdheid heeft. dezen christelijken verantwoordelijk heidszin, waar E.P-. Van den Daele in een hoofdbijdrage op wijst, te benade ren. Algemeen kunnen we het streven der katholieke jeugd, zooals het ons hierbij tot uiting kom', zoo samenvatten een poging om alle gebieden van het leven aan de suprematie der christelijke prin cipes te onderwerpen. Wat verder als een kentering ten goede wordit begroet, is het feiit dat dit tijdschrift, nog op een be scheiden wijze, jawel, de jongere katho lieke krachten tracht te concen reeren, zooals dit ook b.v. voor meer gevormde krachten wordt bedoeld door «Verzet». En daarom wenschen wij dat het leven zal. W.V.B. (vervolgt) J. LTEBALR1benden die de aangifte van de door April. oorlog werden verbroken. wonnen. Dat is de voorooae van oe

De Gazet van Aalst | 1945 | | pagina 1