De Genadeslag is gegeven De Onvoorwaardelijke Capitulatie is eeo feit i Rerom Novarumviering PIERLALA Leve de Koning Weg met den Koning Leve de Regent Weg met de Regent De Capitulatie te Reims onderteekend. De voeding der bevrijde weggevoerden en gevangenen Onze Koning bevrijd DE GAZET VAN AALST EN OMSTREKEN Verschijnt voorloopig den Donderdag en Zondag ran red "n°i »..„,d.g 9 en Donderdag ,0 Mei 194S V Jaargang 1945 - 1 Er. het N BUREELEN Kerkstraat 9, Aalst. Telefoon 114. De ssailieerdpn hebben Maandag officieel te Reims aangekon digd dat Duitschland onvoorwaardelijk had gecapituleerd. De overgave had Maandag plaats te 2 u. 41 (Fransch uur) m een klein schoolgebouw in rooden baksteen, waar het 41. K. van gene raai Eisenhower gevestigd is Kolonel-generaal Cfustav Jodl, m u- we stafchef van het Duitsche lege r heeft voor Duitschland getee kend. Wat meer dan vier jaren werd verlangd Wat men haast met meer durfde verhopen Wat de laatste dagen het» zenuwstelsel m spanni*g bracht is eindelijk werkelijkheid DUITSCHLAND HEEFT ONVOORWAARDELIJK GECAPITULEERD DE STRIJD IN EUROPA IS TEN EINDE Het is niet gekomen onverwachts als in 1918; doch; het einde is meer welkom dan toen, omdat deze strijd harder was, de vernie ling schrikkelijker en de ellende groster. HET IS GEEN WAPENSTILSTAND Het is de volledige Zege de volledige vernietiging der Duitsche legers Nesn Hitler was geen leugenaar Hitler was geen valsche profeet Hitler heeft voorspeld dat 1918 zich niet meer herhalen zou voor het duitsche volk. Neen, deze capitulatie is geen herhaling van 1918 DEZE CAPITULATIE IS DE VOLTREKKING VAN 1918. Maar CAPITULATIE IS NOG GEEN VREDE Nu de gruwelen van den wreedsten aller oorlogen voorbij zijn. Nu de zwaarden in de schede steken.. Nu van de duitsche legers geen spraak meer is, Nu MOET DE VREDE OPGEBOUWD De nazi-ideologie moet uitgeroeid uit het Duitsche volk en uit alle aarden in Europeesche landen er van besmet. De wereld moet zoo ingericht dat een iiieu^ oorlog wordt ver meden. u i In de wereld moeten kleine en groote landen naast elkaar kun nen leven in vrede, orde en welstand. Aan die vrede moeten nu alle krachten gewijd-, van alle landen, van alle volkeren van elke mensch. De sirenen die bij elk oorlogsgevaar de menschen naar de schuil plaats riepen... hebben nu de lange verschrikkelijke oorlog afge blazen... Mochten zij nooit meer zoo 'n einde blazen maar wei eene recht vaardige en duurzame vrede aan kondigen Dank aan onze verbondene legers, Dank aan onze politieke gevangenen. Dank aan allen van den actieven en passieven weerstand. En, last not least Dank aan God. H. Maria, Koningin van Vrede. Bid voor ons. DOOR DR. BASTENIE De terugkeer van de bevrijde wegge voerden en gevangenen stelt ons voor een belangrijk voedselvraagstuk. De te- rugkeerenden ontvangen een dubbel rantsoen en 24 melkzegels. Maar wat dient er hen gegeven, gezien hun min of meer wankelenden gezondheidstoe Om op deze vraag te antwoorden be schikken wij over de ondervinding opge daan, -tijdens de bezetting bij sommige onzer landgenooten die gedurende de ja- ren 41-42 ernstig ondervoed waren en over de ohdervinding opgedaan bij de reeds bevrijde zieke gevangenen. Gedu rende den hongersnood van 41-42 wer den er honderden zieken in de gasthui zen binnengebracht met ernstige water- indringing in hun weefsels: zij waren aangetast door hongeroedeem. Anderen waren in een toestand van volledige ont- vleezing, daar al hun reserves uitgeput waren en hun vloeiend bloed nog enkel sporen van suiker inhield, terwijl dit pro- dukt, echte cellenverbrander, er zich nor maal <het een standvastig p.c. zou moe ten in bevinden. Men vindt dezelfde storingen bij de weggevoerden en gevangenen. Daarbij zijn er die teekens van avitaminose ver- toonen (wat niet het geval was met onze bevolking). Eindelijk heeft den langen duur van hun gevangenschap tijdens de welke zij hoofdzakelijk met soep, rapen en kooien gevoed werden, bij tal van ge vangenen, merkelijke wijzigingen aan het darmkanaal veroorzaakt. Welke zijn de gewone *eakties van de bevrijden Sommigen onder hen, de kloeksten, de best stellenden, roepen uit «nooit van mijn "leven nog soep»; daarop beginnen ze al wat hen onder de hand valt te verorberen. Anderen eten eens smakelijk, geven het over en blijven uitgeput te bed. Weer anderen, hoekig en ontvleesd, be ginnen te eten en verzwaren met een of itwee kilos per dag tot groote vreugde van hun omgeving, tot men vaststelt dat zij hongeroedeem aankweeken. Wat moet de familie, die haar terugge vondene wensch te vieren, te vertroetelen, te herstellen, in deze omstandigheden doen Vooreerst moet men «familiefeesten» vermijden; noch overvloedige maaltij den noch een goede flesch; Op zeldzame uitzonderingen na, zijn Wat in ons land reeds dikwijls stof lot praten heeft verwekt is wel de kwestie van «Leopold III, Koning der Belgen». In droeve en blijde omstandigheden heeft men onzen geliefden vorst en koninklijke familie beklaagd of toegejuicht. Doch, al d.e gemoedsstemmingen van het belgisch volk waren er van voorbij gaanden aard. Vanaf Koning Leopold 111 den troon besteeg, zijn er ook wel momenten ge komen d.e zijne Majesteit tot handelen dwongen en die deden waren met van voorbijgaanden aard gezien in grootse momenten de beslissingen van een K - ning blijvende gevolgen hebben. In da, kader moet men onder meer envooral de vier volgende feUen plaatsen en beschouwen De neutraliteit van onze Vorst voor 194°. De kapitulatie in 1940. Het blijven bij zijn gekapiltuleerd leger. Het huwelijk binst Elk van die feiten werd op het oogenblik dat hel gebeurde besproken, min of meer toegelicht en bij slot van rekening werd er over gezwegen en moest eén wel denkend mensch. eens tot kalmte gekomen, besluiten: «Onze Koning wist wat hij d<*Maar nu dat de Koning zou bevrijd zijn en dat er spraak is van terug naar zijn land te komen en dan, wat heel logisch is, volgens onze grondwet terug het koningschap over te nemen uit de handen van zijn broeder die, gedurende Zijne afwezigheid en tot bij Zijn terugkeer, het regentschap waarneemt; nu wor den al die feiten terug opgerakeld en zijn er twee stroommge,a in ons land (een groote en een kleine—) van Leve De Koning» en «Weg met de Koning»! In heel deze «Koningskwestie» zijn er dan ook maar twee opvattingen geldend en Deze^twe"stroomingen komen hier op neer ten minste van het hunner bron beschouwd Men is «Koningsgezind» of men is Anti-Ko ningsgezind». Wanneer men dit vraagstuk zoo stelt dan komen en den persoon van den koning én zelfs zijn daden op de tweede plaats. Doch daar de bestrijders van het koningdom voor hunne anti-komngsgezin- de gedachte niet openlijk durven uitkomen .en dus met het koningschap doch we de persoon. Koning Leopold aanvallen, moet ook voor de massa licht gebracht de daden van onzen Vorst. 1NEUTRAL1TE1TS-POLIT1EK VAN DEN VORST Vóór 1940 was een ieder voor een strikte neutraliteit in zake de geschillen tusschen de groote mogend heden. Wij herinneren ons nog goed het beruchte «Los van Frankrijk». Koning Leopold zag op dat moment klaar en keurde het „los van.Frankrijk» goed. Ve len stonden achter den Vorst, anderen met. Komt.in 1939 de oorlog en voor België de mobilisatie. Velen onzer troepen werden opgesteld langs de Ooster grens... en er waren menschen die zulks niet neutraal vonden Nochtans, moeó men een huis dat gevaar loopt in te storten met stutten langs die zijde waarhei gevaar dreigt Weerom bewijst het feit van den inval hoe men klaar gezien had. 2) DE KAP1TULATIE 1940 In 1940, 18 dagen na den duitschen inval ka- pituleert ons leger. Weerom „Leve den Koning I en „Weg met den Koning!» Alwie in het reeds bezette gebied verbleef keurde die daad goed. Het was wijs, verstandig, vaderlijk, een daad van een echte Koning Juist, zooals men reeds door iedereen heeft hooren zeggen: «Ware in Duitschland «en koning of n keizer men had reeds lang gekapituleerd». Wie veilig was m Engeland en wie zich veilig waande diep in Frankrijk keurde de daad der kapitulatie als lafhartig at. A. C. W. GEWEST AALST. DONDERDAG, 10 MEI 1945, O. H. HEMELVAART. o EEESTROOSTER Huizen bevlaggen. Communiemis 3 uur '30 Verzameling aan de 3 Stadsparochiekerken. Voor deze yan St Martinus, in het Groen Kruis. De deelnemers der buitengemeenten sluiten aan naar keuze 4 uur Plechtig Lof, met Kanselrede door E. H. De Deyn. 5 uur Plechtige Feestzitting in het Groen Kruis. Feestrede door M. Ronse, minister van yoorlichting. Ersatzeenheid moesten we slikken, onder duitschen knoet. Erzatzeenheid wil men ons schotelen onder roode camouflage. ECHTE EENHEID vindt men in de MACHTIGSTE arbeiders beweging van het land, het Algemeen Christelijk Werkersverbond Dat moet men kunnen zien, op 10 Mei, Rerum Novarumviering tG /Valst. Gij allen, jong en oud, georganiseerd of niet die meevoelt met de Christelijke arbeiders, en die de sociale leer der kerk wilt toege past zien .siuit U aan bij ons met de daad door Uw gebed en Uwe aanwezigheid. Laten we allen met de daad meewerken aan het Christelijk leest van den arbeid. Leve het Christelijk Fees* van de» arbeid. \_jp zciutauic uiizunuuiuigwi nu, j.. de teruggekeerden gedesorienteerd, on evenwichtig. Om hun normaal evenwicht terug te vinden, om gebeurlijk oedeem te verwijderen en zelfs om zich fatsoen lijk te kunnen voeden, moeten zij vooral kalmte, rust en slaap hebben. Voor de voeding moeten zij volgende principes volgen 1°) Gebruik van dranken en zout streng beperken. 2°) Kruiden, toespijzen en alcohol vermijden; kleine hoeveelheden koffie kunnen nuttig zijn. 3°) Het ware beter kleine maar tal rijke maaltijden op te dienen. Alle over tollige, weinig voedzame spijzen dienen geweerd soep, groote schotels aardap pelen of gekookte groenten. Kleine hoe veelheden rauwe groenten, vooral sala de en zoo mogelijk versch fruit (gerasp te appelen) daarentegen zijn nuttig. 4°) De basis der voeding moet die der genezenden zijn melk, eieren, boter, oud-bakken brood en veel suiker. 5°) Vetstoffen moeten met kleine hoe- I veelheden en geleidelijk toegediend wor den; voor gestoofd vleesch, bakvet, ge bruinde boter moet men het volledig herstel afwachten. Over de noodzakelijkheid van supple mentaire vitamines zal de dokter zich uit spreken de moeders, de vrouwen en de dochters dienen dit te verstaan onder de vorm van spijzen en niet in vitamineter men vitamines hebben nooit een uitge hongerde gespijsd 1 Bij last van de maag of de darmen zal men een strenger regime, gelijkend op dat der maaglijders, moeten voorschrij ven: melk, zuivel, beschuiten. Zij daarentegen die in goede gezond heid verkeeren, of die zich na eeryge da gen voorzichtige voeding volstrekt beter voelen, mogen in hun supplementaire ze gels putten naar beliefte, niet vergetend echter dat het principe dranken, alcohol en te overtollige maaltijden te vermijden, behouden bilj ft. Deze eenvoudige voorzichtigheids maatregelen kunnen aldus samengevat worden: «Weg met de soep, weg met de gebraden, weg met den alcohol, leve de melk 1» Het eenige gevaar dat onze te ruggekeerden nog zou bedreigen is de verkeerde <ebezorgdheid» der omgeving. 3) DE KONING BLEEF BIJ ZIJN VOLK Pas wa. het feit der kapitulatie als niet zoo dom schier door eenieder aangenomen of men zocht een nieuwe stok om-er mee te slaan «Waarom hier bij de duitschers gebleven, met gevlucht naar Engeland I Van daar kon de koning zijn volk per radio toespreken en aanmoedigen Hij heeft het niet gedaan want moest hij zulks gedaan hebben dan zou men gezegd hebben «Hij kan schoon praten, ons aanmoedigen, ons tot verzet opja gen ons geduld vragen en ons eten en bevrijding beloven... hij heeft het ginder toch goed. hij zou beter bij ons gebleven zijn. Koningen zijn goed om te para deeren... hij was als Koning bevelhebber van t leger en hij moest bij zijn leger gebleven hebben... enz .enz. Hoe zijn de de belgische heeren te Londen over den hekel gehaald II De koning is niet willen vluchten, alhoewel hij (daar waar duizenden het ge probeerd hebben en die hem zouden beknibbeld hebben had hij gevlucht), ge makkelijk kon ontsnappen nog vóór de capitulatie. De Koning is vrijwillig gebleven om bij zijn volk en leger te blijven en binst de bezetting zooveel als hij vermocht zijn volk te dienen. De konin'g is met eerst gevlucht dan teruggekeerd om 4 jaar met de kaart te spelen en op t einde te gaan onderduiken om «bufslukken» te eten en na de bevnjding komen opduiken met een koningskroon en dan uitroepen «in België zeggen ze van mi) dat ze nog nooit een betere koning hebben gehad I Neen de koning was bij zijn volk in de bange dagen van Mei 40, toen spaar de hij volk en soldaten, toen dulde hij de bezetting en steunde zijn volk en toen wijl zijn volk de bevrijding vierde... ging hij in ballingschap Der zijn onruststookers die zeggen dat het ballingschap van een koning met hard is dat zulke mannen goed behandeld werden. Dit weten we nog met Doch we in bal lingschap geweest is. weet dat boven alle pijnen de pijn van het onzekere afwe zig zijn de hardste is... Wie de zijnen lief heeft lijdt het meest door de scheidingl u-.j.s 4) Eindelijk, DE KONING IS HERTROUWD En de grootste wandaad van den Koning is zijn tweede huwelijk. Hij mocht niet hertrouwd hebben 1 Toch met met de die en zeker niet binst den oorlog 1 Onder al die beknibbelaars zijn er massa's die zelf hertrouwd zijn en dat niet na jaren en ook binst den oorlog en ook aan niemand hebben ze gevraagd met wien ze zouden hertrouwen. Anderen zijn niet getrouwd en ook met her trouwd en die beweren ook dat een komng het met noodig heeft te hertrouwen. Wat antwoorden op zoo n prietpraat II? Ten andere een huwelijk... het weze zelfs van een Koninguis en toch in dit geval privaatzaak Maken of laten wij er toch geen daad van openbaar of landsbelang van maken. De belangen van land en volk heeft de koning door Zijne wijze schikkingen niet geschaad. Wie Koningsgezind is blijft Koningsgezind. Wie is voor orde, rust, welvaart is Koningsgezind. Wie niet Koningsgezind is zegge het rechtuit als hij durft maar kome niet opdagen met drog en schijnredenen door d*n persoon van Koning Leopold aan te vallen en te bezwadderen. Na de bevrijding wilde men zelfs niet van een Regent. Toen ook was het «Le ve de Regent» en «Weg met de Regent». Nochtans wie tegen de Regent was leg de enkele dagen nadien den eed van trouw af in de handen vap die Regent of hielp straatnamen veranderen in Prinsregentlaan. En nu... is voor diezelfde, de regent misschien ne goeiën 1 Allemaal nevens de kwestie. Wie na de bevrijding voor den Regent was heb ben ook niet gezien naar den persoon, maar naar s lands welzijn en naar de grondwet. Meer dan ooit roepen wij Leve Koning Leopold III En nu voor alle vensters zijn foto dicrt ai a Nu wordt hij onze «Vredevorst ritKLALA. Men heeft reeds sinds weken verteld dat de Koning in Zwitserland was. Giste ren morgen vernam men dat hij slechts deze dagen bevrijd werd. De Arnen- kaansche sSldaten waren verplicht zijn S.S. bewakers te bestormen. De Koning en de Koninklijke familie bevinden zich m goede gezondheid. Gansch het Belgische volk ziet zijn. terugkomst met vreugdekreten te gemoet.

De Gazet van Aalst | 1945 | | pagina 1