Stadsnieuws De Toestand PIERLALA KOLONIALE LOTERIJ DE GAZET VAN AALST EN OMSTREKEN Nummer 38 BUREELEN Verschijnt voorloopig den Donderdag en Zondag van iedere week Donderdag 17 Mei 1945 2" Jaargang 1945 1 Fr. het N' Kerkstraat 9, Aalst. Telefoon 114. «LEVE LEOPOLD III Hel is aandoenlijk te mogen vast stel len, dat gansch het Vlaamsche land door, koning Leopold 111 omzeggens op de handen wordt gedragen. Overal foto's en opschriflen ter zijner eer. in Aalst bijvoorbeeld bijna geen huis waar zijn beeltenis niet prijkt. In Brüssel en Wallonië schijnt men wat te aarzelen om zijn gevoelens lucht «e geven. Men herkent er de uitzonder lijke gaven van den vorst, men bewon dert hem. men zou er zelfs sympathie voor betuigen ,maar... Ja, na die maar, komen dan doorgaans wat onzinnighe den en die komen van iemand die het zeer goed weet, want...»! Kom, ernstige menschen zouden zich met zulk gebazel nieï ophouden ware het niet de atmos- pheer om den koning. Deze wordt no;, vertroebeld door de nawerking van de snoode propaganda van Reynaud. Deze Fransche oorlogspremier meen de h«: moraal van zijn Iandgenooten weer op te helpen door hatelijkheden over onzen koning uit te kramen. Hoe men nu ook de zaken wil uitleggen, zal ieder die wat nadenkt in ons land volgend vaststellen. Wij bezitten hier een volkskoning, waarlijk begaan om de belangen van land en volk. Voor Belgie zou het een onschatbare weldaad zijn kon Hij weer aan 't hoofd van land komen te staan. Dit zullen wij nog beter inzien indien wij volgend nagaan. Ten eerste wat had den wij den koning te danken onder den oorlog, ten tweede wélken rol moet den vorst van ons land vervullen ONZE KONING ONDER DEN OORLOG. De veldslag in het Westen in 1940 mocht volgend oordeel uitlokken. De lessen over modernen oorlog, zoo schit terend sedert jaren door de Gaule voor gehouden leken doode letter voor zijn - - Iandgenooten. Zoo sloegen de Fransche ™ij steunen niet graag het aan. Zijn aanwezigheid alleen, bezorgd» ons een veel minder strenge bezetting dan elders. Spreek aan Hollanders en gij zult hier alles van weten I Verschillende malen trad hij beslist op voor zijn volk. Toen de Duitschars besloten ons arm rantsoen op EEN DERDE te verminderen ging hij spijts persponlijken tegenzin. Hitler opzoeken. Hij sprak zóó beslist, dat de maatregel ingetrokken werd. Veel ter dood-veroordeelden leven ïog enkel dank zij zijn tusschenkomst Wanneer in October 1942 de opeisch- ngen van ons volk begonnen, schrijft hij een zeer scherpen brief aan Hitier. Hij brengt elkeen in beweging, tot hij ten slotte bekomt dat geen vrouwen meer zullen opgeroepen worden. Men schat dat een half millioen Iandgenooten zoo van de deportatie gered werden. Dit en meerdere andere feiten, deed n een hoog buitenstander verklaren Onder de bezetting hadden de Belgen een zeer verknochte vriend .met name Leo pold 111 1 ROL VAN DEN KONING IN ONS LAND. Indien wij dezen rol voor zeer precie- lieden wilden bepaald zien, konden wij niet beter dan het de Commissie voor Hervorming van den Staat nazeggen De koning is de behoed^ van de blij vende waarden in den Staat». Hierna zouden wij nagaan wat voor ri blijvende waarden» en zoo al in een Staat aan te treffen zijn, en wij zouden moeten vaststellen dat er veel zijn en DE KONING IS ZIEK IS DE KONING ZIEK Meer dan ooitNs de Koningskwestie op het voorplan getreden. De Capitulatie-vreugde werd vertroe beld door de agitatie rond den persoon van Zijne Majesteit Koning Leopold III. De Koning zou moeten troonafstand doen daar een deel van het volk zulks wenscht en de Koning toch de Koning van allen moet zijn. Da's heel simpel ge redeneerd, is 't niet Op die simpele redeneering heeft het volk heel spontaan gereageerd en de mannen die beweerden in naam van volk den troonafstand te vragen, vree- sende zelf in ongenade te vallen, kwa men samen. O wonder I als één man gaat de re gearing op weg accoord en... ze gaan op reis... den Koning te gemoet I Ze komen terug me; het nieuwe nieuws De Koning is ziek. Doch ze voegen er de ge rus.elling bij da: de ziekte niet aan de oogen is, dat de ziekte niet ernstig is, maar dat de Koning oorzake dier ziekte nog niet kan terugkeeren en dat de toe stand toch ernstig is en dat het volk met kalmte moet afwachen. Na zoo'n verklaringen vraagt het volk zich dan ook terecht af: Is de Koning wel ziek Laat ons een oogenblikje redeneeren en daar wij het fijn van de zaak niet we ten omdat wij het niet mogen weten moeten we redeneeren met veronderstel lingen. De Koning is inderdaad ziek of hij is het niet Een van twee. Is de Koning ziek... welke ziekte is dat zij zeer belangrijk zijn. Wij zouden het... waarvan is hij ziek en was hij ziek dan ook tot het besluit moeten komen van vóór de komst van de regeerings- dat het koningdom een zeer groote rol een Staat te vervullen krijgt fvaardiging Is hij ziek oorzake zijn gevangen Doch wezen wij eens rechtzinnig. Zoo schap en is die ziekte niet ernstig zoo legers, niet.egenstaande moedige uitzon deringen, zeer pover figuur in dezen veldslag. Ons leger stond echter heel kordaat zijn stuk, al was zijn moderniseering amper aangepakt. Na achtien dagen s.rijd .had het roemvol alles volbracht wat men er redelijker wijze van ver wachten mocht. De uitputting van meer dere eenheden was echter zoo totaal, dat het roekeloos werd er nog meer vragen. Militair gesproken, was de overgave van ons leger dan ook 'n droeve noodza kelijkheid geworden. De moreele instor ting van ons leger vóór en na de overga ve, werd tegengehouden door de kennis dat de koning bij zijn troepen bleef, wat hun ook zou overkomen Wat vermocht de Gevangene van Laeken nog voor ons land te doen Be sturen kon hij in geenen deele. Daartoe was hij constitutional onmachtig door de afwezigheid van zijn ministers. i Doch bleef hij over volk en land wa-1 grond van hun hart Leve onze konir *en- VierschiHfefide flejten toonen dit'Leopold Ui !>i V. moeten wij 't volgend bekennen. Als Belgen kibbelen wij gaarne ondereen. jraag het gezag en zou den in onze lust tot twisten wel eens ons eigen levensbelangen en deze van ons land vergeten 1 Gelukkig voor ons allen, daar is een die vrijwillig buiten onze twisten blijft. Als deze dan beroep maakt op de samenwerking van allen, heeft hij ten minste n kans aanhoord te worden; zo< kan er dan iets blijvends voor land er volk gepresteerd worden. De koning vervult deze zeer belang rijke zending in ons land. 'n Vader brengt zijn twistzieke kinderen tot stevig huisgezin bijeen, zoo vermag de koning ons tot eendrachtige vaderlanders :e maken die eigen gekibbel opzij schui ven om te ijveren voor het algemeen wel zijn. Wij mogen dan hier in Belgie, nog meer dan elders, den koning den vader Van 't vaderland noemen. Bidden wij dus God dat hij onzen Vorst weldra geneze en hem ons terug- schenke. Op den blijden dag der weder komst, roepen alle goede Belgen uit den BELGISCHE GENERAALS BEVRIJD Radio Moskou heeft Zaterdag mede gedeeld dat 35 Belgische generaals, waaronder het hoofd van den gcncralen staf van het leger. Luitenant-generaal Mi- chiels per vliegtuig te Moskou zijn aan gekomen, nadat ze door de troepen van Maarschalk Rokossovsky bevrijd wer den. In een dankbrief aan Maarschalk Rokossovsky vestigt Luitenan: generaal Michiels de aandacht op den afgrijselij ken toestand die in hc kamp heerschte en vraagt e;n onverwijld onderzoek. Radio Moskou meldt later dat de Belgisch, generaals die door de troepen van maarschalk Rokossovsky werden bevr.jd. uit de Sovjet-Russische hoofd stad zijn afgereisd naar Odessa om verwijld gerepatrieerd ,e worden. Alleen luitenan-generaal Michiels zal te Prens lau blijven waar hij wegens zijn gezond heidstoestand verpleegd wordt. Een dagorde van den Minister van Landsverdediging De heer Mundelecr. minis'er van Landsverdediging, vaardigde bij gele genheid van de V-dag de volgende dag orde uit Op di« uur van vreugde en van hoop, gaat mijn gedachte van bewondering dankbaarheid naar onze roemrijke een nieuwe lotsbestemming. geallieerden. Engelschen. Amerikanen. Russen, waarvan de waarde en de ener gie Dui.schland hebben verpletterd en naar al degenen, die met hun bloed de overwinning hebben betaald, die wij he den vieren. Laten wij ons buigen voor de wedu wen, de weezen en de slachtoffers van dezen oorlog, dat zij verzekerd zijn van al onze zorg. Het land zal over hen wa ken. Aan U officieren, onder-officieren en solda.en, heb ik hei genoegen te zeggen, dat het vaderland dankbaar is voor den rbeid, dien gij verricht hebt. Leger van 1940. verpletterd door het getal en het materieel van een wreeden err vastbesloten vijand, gij hebt schitterend uw plicht gedaan. Soldaten van den Weerstand, die held- haftig gewerkt hebt tijdens de bezetting, gij hebt u verdienstelijk gemaakt jegens België. Bataljons, verbonden aan de geallieer de eenheden, gij hebt het bewijs geleverd van moed en van toewijding. Eers e brigade, ik. druk u de fierheid en de dankbaarheid van het land uit voor de roemrijke bladzijde, die gij in onze geschied-nis hebt geschreven. Morgen gaan wij onze strijdkrachten opnieuw groepeeren. dat nieuwe leger scheppen .waarop het land wacht. Leger, dat zich onze roemrijke militaire tradities aardig zal weten te toonen en zal bij dragen tot de grootheid van het Vader land in een wereM, die op weg is naar beweren de hoo.e pieten zelf waar om komt hij nie naar huis, om daar en midden zijn volk verzorgd te worden. Was hij nozkk vóór hc4 bezoek der ministers da'n is hij ziek geworden bij hun komst. Waardoor Was hij misschien zóó ontroerd van die mannen te zien dat hij er onpasselijk van werd. Ofwel is de Koning niet ziek. In dit geval waarom zeggen zij dan dat hij ziek is, en waarom komt hij niet terug naar zijn land Als men iets heeft tegen den Koning, dat hij kome en aan zijn volk verklaring aflegge over zijn daden en houding. Is het wel wijs den toestand als zeer ernstig voor te stellen en he; volk tot kalmte aan te manen. Het is alles zóó vaag dat het volk geduldig wordt en da: de zenuwachtig heid zou kunnen overslaan tot wat hoe genaamd geen kalmte meer is. Alles moet terug normaal worden dat is hoog tijd. Dringende zaken voor den heropbouw van ons land mogen niet uitgesteld daarom moet eerst de dringendste noodzakelijkste opgelost Het Koningsvraagstuk I Daarna kan men het volk, in plaats van tot kalmte tot werkzaamheid aanzetten en dan zal misschien ook het «kolenvraag- stuku opgelos: worden. Ons volk heeft warmte noodig. Warmte aan het hart. Men geve het hiervoor zijn geliefde V orst terug. E# warmte om de aardap pels gaar te maken. Men geve het hier voor kolen 111! Itf de Koning nu werkelijk ziek Ja. »n volle oprechtheid hij is ziek... is hij ernstig ziek Ja. ook in volle oprechtheid. Want ware hij na dergelijke herrie rond zijn persoon niet z ek dan zou men haast zeg gen Neen. hij is niet die Vorst die Zijn volk lief heeft. Dus de Koning is lij dend... het weze nu lichamelijk of mo- reel. Eenieder losse die zaak op volgens zijn eigen meening. Het Belgisch Stoomschip o Astrida gezonken De Belgische stoomboot Astrida aan de Oostkust van Zuid-Afrika, op 75 mijlen van Port-Elizabeth gezonken te midden van een hevigen storm. V de I I 7 opvarenden konden slechts 29 man gered worden; De h. Mertens, eerste dekofficier van de „Astrida», die erg aan het hoofd gewond is, bevindt zich onder de 29 geredden. DE REPATRIEERING Volgens ons op het commissariaat voor de Repalrieering medegedeelde cij fers, worden de repatrieeringen op 11 Mei als volgt verdeeld Vrijdagmorgen kwamen in het station te Schaarbeek 25 krijgsgevangenen en 5 Belgische burgers aan. Een vliegtuig landde te Evere met 26 Belgische krijgsgevangenen. Te Moeskrocn kwamen 39 Belgen aan. waaronder 4 krijgsgevangenen en 6 politieke gevangenen. Te Doornik 21 Belgen, hetzij 18 krijgsgevangenen en 3 arbeiders. De s.ad Ath ontving 130 Belgen en tien Ne derlanders. Te Bergen kwamen 197 Belgen aan waaronder 7 politieke gevahgenen en 50 krijgsgevangenen en 97 Nederlanders. Te Luik kwamen laat in den avond van 10 Mei 67 Belgische krijgsgevange nen aan en in den loop van den dag van 1 1 Mei I 79 Belgen waaronder 70 krijgsgevangenen en 9 politieke gevan genen. Verviers ontving 350 Nederlanders, 800 Belgen en 750 Franschen. Te Hazhy kwamen 1.000 Belgische krijgsgevangenen aan. te Neufchateau 890 Belgische burgers, 140 Belgische krijgsgevangenen. een Deen, een Franschman, 14 Italianen, 3 Russen en 2 Joegoslaven. Te Flerentals liep een trein binnen met 388 Belgische krijgsgevangenen. 637 Belgische burgers en 20 van verschillen de nationaliteiten. Een dertigtal Belgische politieke ge vangenen kwamen per vliegtuig van Sic burg terug, tegen den avond landden nsgelijks te Everc 29 krijgsgevangenen, waaronder 1 3 officieren uit Prenzlau en 3 vrouwelijke politieke gevangenen. Op doortocht te Luik telt men'l 3.500 Franschen en te Brussel 3.000 Fran schen. Gisteren werden in het geheel 4.674 Belgen gerepatrieerd. Laat ons ondertusschen hopen dat de overgroo'e meerderheid van het land 'met teleurgesteld worde en opdat zulks nie: gebeure moet meer dan ooil die overgroote meerderheid haar trouw aan den Vorst niet onder stoelen of banken s:eken... of is dat ook al niet meer toe- gela en... Zulks ware geen democratie maar wel dictatuur I Wanneer men rekenschap vraagt aan den Koning zou hij op zijn beurt kun nen rekenschap vragen over de handel wijze van sommige menschen die best een toontje lager zouden zingen. Een zaak is zeker Komt de Koning en ziet den jubel van zijn volk dan is hij genezen I I dat wenscht PIERLALA. DE VOLGENDE REKLAME voor de zal gemaakt worden door de 52061 winners van de 1ste schijf 1945 Het ligt slechts aan U en aan een seconde geluk om onder de winners te zijn van de TWEEDE SCHIJF 1945 Koop spoedig Uw biljetten KRONIEK DER GETETSTERDEN Het secretariaat deelt mede URBANISATIEPLAN. Over twee maanden gingen de koraiteitsleden. na eene vergadering, bij den Heer Burge meester om te zien hoever het zat met het plan van Molenstraat en omgeving. De h. R. Rombaut door den Heer Burgemeester opgebeld, toonde een zeer voortreffelijk plan waaraan bet komi teit dadelijk zijn goedkeuring gaf. In dit plan werden de eigendommen nagenoeg geëerbiedigd, de krotwoningen afge schaft en, wat het bijzonderste was de onoverkomelijke onteigeningen verme den. Dit plan zou spoedig voor het Schepencollege komen, dan naar Brus sel verzonden worden, misschien nog een kleine verandering ondergaan en... de gettiaterden zouden dit jaar nog kun nen opbouwen. Helaas I Twee maanden later, dit is acht maanden na de bevrij ding. is men geen stap verder; integen deel. nu haalt men terug het plan Vij verman boven, plan waardig van eene tentoonstelling, maar met miljoenen kos ten voor den staat en... de gevreesde ont eigening voor de geteisterden die bij hun ne zware schade nog de kosten van lang durige processen zouden te dragen heb ben. Diensvolgens werd aan het Schepen, college in bovengemelde zin een zeer dringenden brief geschreven in naam en op aanvraag der zwaar geteisterden. Er is tevens door bemiddeling van een hoogstaanden persoon een verhoor aan gevraagd bij den Heer Minister van Openbare Werken die den wederopbouw zijne bevoegdheid heeft. Langs dezen weg zullen de belangheb bende op de hoogte gehouden worden van de onderhandelingen en de voet stappen in de hoop dat eindelijk door de bevoegdheid IETS zal gedaan worden voor de zwaar beproefde en afgebrande neringdoeners der stad. ZondagdiMSt der Apotheken ZONDAG 20 MEI Apotheek Van Holsbeek, Moorsel- baan, is alleen open van 8 tot 12 u. en van 1 3 u. 30 tot 19 u. MAANDAG 21 MEI Apotheek Hardewijn, Van Langenho- ven straat. Voor de Mutualiteiten Het huis der Mutualisten» Molendries. S. 0. s. Beste Iandgenooten na veel lijden en ontberingen hebben we de overwinning behaald. Veel is er op te bouwen. Laat ons hand in hand met liefle beginnen op te bouwen. Duizenden krijgsgevangenen, gede porteerden en politieke gevangenen kee- ren terug, velen onder hun zijn heele- maal ondermijnd door het lijden en ge brek aan voeding. Velen onder hun zul len kunnen gered worden door bloed transfusie. Al onze Iandgenooten willen tegen woordig doen aan vaderlandsliefde Hewel nu hebt U gelegenheid uw land volk te dienen. Laat U allen in schrijven in het bloed transfusie Centrum van het Roode Kruis van België Alle personen die gezond zijn kunnen bloed geven. Bij onze verbondenen wordt er bloed gegeven door personen uit alle standen van de maatschappij. Daar is men er fier op dat men kan zeggen Ik heb zooveel liters bloed voor mijn land en volk gegeven. Wij ook we moeten onzen plicht doen en onze nood lijdenden helpen. Bloed geven is anders niets dan een daad van liefde stellen, en liefde heelt Hes I Bloed geven is niet het minst gevaar lijk. Dit kan ik als bloedgever stellig verzekeren. Bloed geven, beste Iandgenooten zal van U betere menschen maken, als bloedgever zult U in betrekking komen met het puik onzer geneesheei^n, liefde zusters en verpleegsters, die dag en nacht ten dienste staan van hun volk. U zult beter de nood en het lijden van uw volk le-ren kennen. U zult lee- dienen en offeren. U zult leeren be grijpen dat niet door haat maar door liefde alleen we een betere wereld zullen opbouwen. Al wie kan bloed geven en zich in de- I ze tijden aan zijn plicht tegenover zijn evennaaste onttrek: .moet zwijgen over Vaderlandsliefde I 14 Mei 45. Een bloedgever. ROODE KRUIS VAN BELGIE AFDEELING AALST. Zondag 20 Mei 1945 te I 1.30 u. ACADEMISCHE ZITTING VAN HET ROODE KRUIS in de Feestzaal van het Stadhuis. Deze plechtige vergadering zal ver eerd worden met de tegenwoordigheid van Zijne Hoogheid Prins de Ligne. Muzikale uitvoering. Aansprake door den heer Dr. De Cock, voorzitter en den heer Lambin, Bestuurder van het Roode Kruis Brussel. Uitvoering van het Spreekkoor „Vorst van dit Land Ingang kosteloos. BROEDERSCHAP „De Bedevaarden van O. L. Vrouw van Halte Het Bestuur maakt zijne leden bekend dat de bedevaart naar Halle aal plaats heb ben op Zondag (Sinxendag) 20ste Mei. Men zal bijeenkomen aan 't park te 4,30 's morgens. PROTEST De redactie der n Gazel van Aalst a ontving onderstaand schrijven vanwege de leiding van het Internaat van O. L. Vr. Ridderstraat T/S. en van het St. Martinusgcsticht, met bede ter opname Aalt', den 15 Mei 1945. Geachte Heer Hoofd opsteller. Wil de goedheid hebben onderstaand protest in zijn geheel en zonder com mentaar in uw dagblad over te nemen De leiding van het Internaat (éértijds Broeders») en van het St. Martinusgc sticht teekenen krachtdadig protest aan tegen de lichtzinnige wijze waarop in de brochure WinierhulpschandaaL het hoofdstuk over «Varkens* wordt behan deld. Het Internaat telt een honderd vijftig tal kostkoopers en hield dien tengevolge twee zwijnen voor eigen verbruik. Een van beiden werd door de Eerwaarde Pa ters aan bet St. Martinusgcsticht afge staan mits afkorting door vleeschzegels. De zwijnen waren immers officieel aan gegeven (dus niet in 'l geheim gefokt) en, na reglementaire weging door den h. Schoilaert, gedood. Niet één gram boek weit werd aan 4 in de brochure bedoel de zwijnen gevoederd. Als getuigen zijn bereid op te treden: de «enige werkman die gelast was met de voeding, en ook de WARE slachter van de zwijnen, desnoods onder eed De documenten liggen ter inzage in het Internaat Broeders»), De leiding verwacht dat de schrijver van de bro chure, wil hij de waarheid dienen, zon- der ui'stel zich thans juist zal inlichten, en de eerroovende zinsneden onver wijld zal doen verwijderen. Ze hoopt eveneens dat di: protest zal volstaan om geen verdere maatregelen te moeten tref fen. Een zelfde schrijven werd ook gericht aan het O. F.-F. I. Aalst (Weekblad). Geteekend De Leiding van de beide Inrichtingen.

De Gazet van Aalst | 1945 | | pagina 1