Stadsnieuws Het ontwerp derfinantieele maat regelen in de kamer neergelegd Draf-en Vluchtkoersen De Toestand PIERLALA ZONNEGEM (Aalst) GROOTE met 100.000 Fp, prijzen JAPAN VRAAGT VREDE KOLONIALE LOTERIJ pp- DE GAZET VAN AALST EN 0MSTR6KEN Nummer 30 BUREELEN Verschijnt vdorloopig den Donderdag en Zondag van iedere week Zondag 20 Mei 1945 2* Jaargang 1945 1 Fr. het N'. Kerkstr aat 9, Aalst. Telefoon 114. Bondig samengevat komen de financieele ontwerpen der regee ring practisch ap het volgende neer Vrijmaking der tijdelijk geblokkeere 40 0/0 der aangiften, die de 15.000 frank niet overschrijden. Omzetting der geblokkeerde 60 0/0 in een leening. Belasting van 100 0/0 op de winsten gemaakt met den vijand. Progressieve belasting van 70 tot 95 0/0 van de uitzonder lijke oorlogswinsten. Belasting van 5 O/U op het kapitaal. Fiscale amnestie. De verliezen, door den oorlog geleden, bedragen 250 mil liard. Het begrootingsdeficit voor 1945 zou de 34 milliard bereiken. KOLEN Voor onze bevolking, onze nijverheid en gansch onze economie blijft het ko- lenvraagstuk van kapitaal belang. Onze bevolking vraagt zich angstig af of den ellendigen toestand voor de brandstof in 't huisgezin voortduren moet. Meerdere nijverheidinstellingen kun nen niet tot hun vfojle werkdadigheid komen bij gebrek aan kolen. Onze economische positie hangt in groote ma te af van wat wij kunnen uitvoeren in ruil voor onzen import. Nu kolen be vatten niet alleen werkloon, maar ook eigen gewonnen grondstof ze blijven dus een dubbel welkom ruilmiddel. Als bunkerkolen komen z j zeer wel te pas voor het overzeevervoer. Om al deze redenen was het vai? hoofdbelang voor ons land zijn kolen- productie op te drijven. Welnu amper de helft van de vooroorlogsche produc tie werd bereikt. (Dus één 15 millioen ton per jaar voor gansch het land) Het is als de zaken er reeds zoo ellendig voorstaan voor het land, dat de kom- munisten de koolmijnen tot staking aanzetten. Schoone dienaars der gemeenschap die ze zóó te kort doen "door- hun mis dadige drijverijien 1 Het land verwacht krachtdadig in grijpen der overheid. Dat men de mijn werkers geve al waar zij recht toe heb ban, en zelfs wat meer. Doch eens dat bereikt, moeten zij aan 't werk, moeten gevangenen in den put dalen, hoeft on ze economie gered door elke passende maatregel, krachtdadig doorgevoerd.De bevolking zal hier volledig achter de overheid staan. Er dienen kolen opge dolven, het kolenvraagstuk duldt geen uitstel meer voor zijn oplossing. KONINGSHULDEN. De hulde tot onzen beminden vorst komt ten allen kante spontaan tot uiting Bij elke gelegenheid staat onze bevol king gereed om haar trouw tot den ko ning te betuigen. Zondag groeide den optocht der va derlandslievende vereenigingen en der oud-strijders allerhande te Brussel tot een grooische volkshulde aan den Ko ning. De jubelende geestdrift der deelne mers groeide in de omgeving van het koninklijk paleis tot een machtige apo theose, Koning Leopold III ter eere. Dat Brussel weer de hoofdstad van het land worde, door hier de gezonde aanhankelijkheid van alle goede Belgen voor hun koning te volgen. Uit het land, niet uit den vreemde, moet Brussel zijn nationale gevoelens putten, en één er van is gansch het land door den ko ning trouw AALST HULDIGT DEN KONING Dinsdag voor een week kwam de koningsvereering reeds spontaan ten uit ing in gansch Aalst. Donderdag voor acht dagen groeiden de vredefeesten tot een machtige vorstenhulde. Verleden Woensdag had Aalst een tweeden maal het voorrecht Monsei gneur Colle, aalmoezenier aan 't Hof, aan 't woord te hebben over Leopold III. De Technische Scholen van Aalst haddén hiem te gast. In een causerie, sprankelend van humor, wist hij zijn gehoor, bijna drie uur lang te boeien. Voorheen waren zijn toehoorders reeds koningsgezind, nu zijn zij hun vorst werkelijk genegen. Ze hebben ingezien en aangevoeld dat de belofte van Leo pold III bij zijn troonbestijging geen ijdel woord was. Ze zien in dat hij werkelijk in elke oms'andigheid bleef den eersten dienaar van het land. Ze zullen zijn houding in elke omstandig heid, ook onder den oorlog, nu onvoor waardelijk kunnen steunen ze weten dat Leopold III steeds yoor het handelde met ons land, en zullen dit aan allen aantoonen. In een optocht, prachtig door orde en tucht, stapten de studenten door de stad om hulde te brengen aan den koning en aan de onvergetene koningin Astrid. Voor de bloemenhulde aan haar standbeeld aanving sprak hier ir Ron- se, namens gansch de School, volgende korte rede uit «Korte wóórden zullen hier volstaan. De taal dier bloemen is uit zich zelf sprekend genoeg Zij spreken hier van rouw aan de wet en aan onze instel lingen, waarvan een der belangrijkste nel koningdom is Zij getuigen van onze verknochtheid aan vorst en vader land I Trouw aan en eerbied voor ^e|joor het vervoer onderbroken werd. KOLEN KOLEN Der was ne keer nen tijd dat de kool- marchands van voor den klaren hun paard inspanden om de eerste langs onze straten te rijden met den wagen, vol kolen, van deur tot deur gingen aan bellen ep met een bedelaars gezicht en een smeekende stem gingen vragen «Madammeken moe de geen kolen heb ben a. u. b.» En dan zei Madammeken half kwaad omdat ze zoo vroeg werd' gestoord «Neeie ik kan nog voort» en een ander madammeken, meer compa- sieus die zei Ik kan nog wel voort maar allez giet er maar 100 kilo bij». De koolmarchand die hem 5 minuten overslapen had die kon geruit den hee- len dag blijven slapen want van zijn kolen geraakte hij dien dag toch niet van af. Zoo was het met de kolencommerce gesteld tot wanneer den oorlog uitbrak, En toch, zelfs bij het uitbreken van den oorlog wanneeY al de madamme- kens gingen rootje schuiven om hun provisie, van alles en nog wat, in te doen, zelfs dan werd aan geen kolen- provisie gedacht omdat iedereen zei «voor eten moeten wij zorgen en klee ding, doch kolen hebben wij in Belgie genoeg. Die moeten niet van overzee ko men IV(aar... uit kolen kan men van alles halen. En, naarmate de rijke duitsch ar mer en armer werd zoog hij onze kolen uit en onze kachels leeg I De menschen fluisterden dat den duitsch onze kolen pakte en de Zwar ten die zegden dat het de schuld was van de allijees door hunne terreur aanvallen die de steden kapot smeten de menschen dood., en dat daar wet Dezer dagen hebben wij moeten zien, tot welke ergerlijke uitspattingen het misprijzen van de wet aanleiding gaf. Dus roepen wij met overtuiging leve de wet Trouw en verknochtheid aan onze instellingen Onder deze staat het ko ningdom in de branding: De kreet van ons hart is dan ook leve de koning Hier aan den voet van het beeld van deze, die om haar verheven deugden nog steeds in ons aandenken leeft als »onze landsvrouwe» denken wij met ontroering aan Dezen, die zij onvermin derd uit den hemel bemint. Onze geest driftige gedachten gaan naar Dezen die zooveel voor zijn volk heeft gedaan, die er zooveel heeft voor afgezien. Als goede vaderlanders scheiden wij niet van één wat bijeen hoort ons Belgie en Hij die den eersten dienaar van het land wou worden genoemd. Wij roepen dan in één adem leve Belgie, leve Leopold Heerlijke bloemenhulde volgde hier op. Uit aller mond klinkt nu een gevoel de «Braban^onne». Indrukwekkend tuchtvol, stappen de studenten nu weer op. «Leopold, Leo pold I» weerklinkt het dreunend afge wisseld met «Wij eischen den koning op zijn troon 1 Het ware te wensc'nen dat ook ande re scholen en openbare instellingen der gelijke oefeningen hielden van praktisch doorleefde vaderlandsliefde. Door zul ke betoogingen wordt een gezonden ge meenschapszin bij onze jeugd ontwik keld. Te hopen dat ook anderen hun plicht begrijpen van opvoeding tot eer bied voor wetten en instellingen, die wij ons als een vrij volk zelf hebben ge schonken en zelf zullen getrouw blij ven I V. Nog één redding was er De lan ding 1 gevolgd van de bevrijding en dan zou eten en kleeding van overzee komen en kolen... dat hebben wij eigen land genoeg De landing en ook de bevrijding kwam... en met het verdwijnen der duitschers zou al het andere verschij nen. VOOR DE RUST van 'T LAND De kabinetsraad heeft beslist de bur gerlijke mobilisatie voor een duur van 3 maanden tot alle sektoren van de na tionale bedrijvigheid uit te breiden. Werkgevers en Werknemers zullen er aan onderworpen worden. Geen enkele staking zal gedurende de mobilisatie geduld worden. De burgerlijke mobilisatie maakt geen inbreuk op de syndikalè rechten. De regeering is er zich van bewust, dat al dezen, die tot de voortbrengst bij dragen, begrijpen zullen dat tucht on on beerlijk is en dat ze de uitdrukking motet zijn van den solidariteitswil tus- schen de arbeiders. HANDELSKAMER van BELGIE-KANADA* Zaterdag 21 Apri. 1945 is door Meester Schot, notaris te Brussel, de Handelskamer Belgie-Canada gesticht, waarvan de zetel is 133, Tenbosch- straat te Brussel. Deze handelskamer heeft voor doel de aanmoediging en de uitbreiding van alle economische betrekkingen tusschen beste Belgie en Canada. Maar dat kwam heel traag. De men schen waren teleurgesteld ien de Zwar ten lachten in hun binnenste en sommi gen luid op. Doch de oorlog duurde voort en al les moest eerst en vooral dienten voor de voortzetting van den oorlog. Stilaan begrepen de menschen dat, Ze werden kalmer... doch kolen kwamen qok niet, en dit begrepen ze niet. Maar ook voor ons eigen kolen was h,et vervoer nog heelemaal in de war en ook dat zou beteren. Weerom begrepen ons menschen. Ondertusschsm begrepen de allijees het ook en ALLES verbeterde stilaan uitgenomen de kleeding en, o wonder, de kolen kwamen niet. Waarom Textielwaren kwamen niet 'toe en de allijees moeten ons kolen hebben. «Als de legers moeten kolen hebben voor den oorlog te winnen dat ze het ons zeggen en wij nemen het aan» zoo spraken veel menschen. Maar de regeering wist dat er niet genoeg kolen bovengehaald werden en dus moest deze binnenlandsche kwestie opgelost. Wij kregen en hebben nog nen eer sten Minister die ook minister van de sarbons is. Nu verbeterden ook veel zaken en vooral de zaak van den oorlog, want duitschland capituleerde. Textiel waren komen en werden naar de fabrieken gevoerd om er te liggen wachten naar hunne verwerking,want de fabrieken kunnen niet aan den gang! d'Er zijn geen kolen Nochtans de Minister van de sarbons had zijn akker verlaten om naar de sa- bonase te gaan D'er is gasleiding en electrische leiding maar geen sarbons! De oorlogskwestie en de kwestie van de grondstoffen die uit den vreemde moeten komen, die kwesties zijn opge lost of krijgen hun oplossing. Wal nu kwestie is van loutere binnenlandschen aard de kolenkwestie die geraakt niet opgelost. Ondertusschen blijven veel werk- menschen werkloos en kunnen veel menschen niet koken. En wie zijn de grootste sukkelaars door die kolen schaarste Wie Onze arbeiders En door wiens schuld De schuld van het kapitaal, van de patroons, enz. zullen berekende politie kers zeggen. Och neen Heeft men aan onze mijn werkers hunne rechtvaardige eischen geweigerd Neen Ook best. Want die menschen verdie nen onze achting, sympathie en moeten een goed loon verdienen opdat ze waar lijk gelukkig zouden kunnen leven ook in een billijken welstand. op Zondag 27 Mei 1945, om 3 uur stipt op de prachtweiden van Mijnheer HECTOR COBBAUT (wijk Hoeksken) (HengstenhouderijJ Verantwoordelijke inrichter Gonfran ROMBAUT. San Francisco, 18 Mei (Reuter). Men verneemt uit welingelichte bron, dat een Japansch vredesaanbod aan Groot-Brittanië en de Vereenigde Staten te San Francisco ontvangen werd door bemiddeling van de sovjetische diplo matieke kringen. Men meent, dat de geallieerden het vredesaanbod niet in aanmerking zullen nemen, daar het de onvoorwaardelijke overgave niet inhoudt. Londen, I 8 Mei. Naar de Daily Mail» uit New-York verneemt, heeft de keizer van Japan een eersten stap ge- aan in de richting van vredesonder handelingen, met een besluit uit te vaar digen tot ontbinding van de Japansche fascistische partij. Terzelfdertijd zou langs geheimen weg, een groep van machtige Japansche industrieelen voor stellen 'tot wapenstilstand gericht heb ben aan de Vereenigde Staten. De leiders van deze groep, die den vrede wenscht, en die haar aanhangers ziet toenemen bij elke geallieerde over winning in den Stillen Oceaan, behooren tot vijf families, die het grootste deel van de Japansche zware industrie on der hun kontrole hebben. Men verklaarde 'te Washington dat zij aan hun agenten in de neutrale lan den onderrichtingen gegeven hebben, om nieuwe pogingen in te spannen, om een of einder middel te vinden ten einde de onvoorwaardelijke overgave te kun nen vermijden. De voorstellen tot overgave, die de ndustrieelen gedaan hebben, zouden de volgende zijn 1Onmiddellijk terugtrekken van alle Japansche strijdkrachten uit de Malei- sche landen, Nederlandsch-Indië en de teruggave aan Frankrijk van Indochina en de Cambodge; 2. Keizer Hiro Hxto zou een stnkt niet militair regime oprichten dat,' de toestemming van de geallieerden zou gekregen hebben 3. De Japanners zouden trachten de Japansche bezittingen in Mandsjoekwo en China te behouden 4. Aan Japan zou voldoende invoer moeten verzekerd wordn om zijn be volking en zijn industrie te kunnen be voorraden. Kerk van Sint Martinus ZONDAG 20 MEI Hoogdag van Sinksen. HH. Missen zooals naar gewoonte. Maandag 2de Sinksen. Groote be gankenis ter eene van den H. Cornelus, in deze kerk bijzonder, vereerd en aan roepen, tegen alle kinderziekte. Ook Plechtige Kommunie der kin deren. Te 6 1/2 u. Gesolemniseerde Komu- niemis. Te 8 u. Solemneele Mis ter eere van den H .Cornelius. Tie 9 u. Hoogmis. Te 11 u: Mis ter eere van den H. Cor nelius. Te 3 u. namiddag: Ceremonie van hst H .Vormsel, door Z. Excellentie Mgr Coppieters. Dinsdag Te 9 u.Plechtige Dank mis voor den vrede: van wege de Kerk straat, Stoofstraat, St. Martensplein en Academieplaat§. Woensdag Generale Berechting. Kerk der E. P. Capucienen ZONDAG 20 MEI Vandaag hoogdag van Sinksen: vol le aflaat en generale absolutie Voor de Derde-Ordelingen. Om 10 u. plechtige hoogmis met orkest 's Avonds om 5,30 u. rozenhoedje, plechtig lof met sermoen. Maandag tweede Sinksendag, afge stelde heiligdag, de laatste missen om 8 en 9 u. 's Avonds het lof om 7,30 u. Dinsdag 6e der 9 dinsdagen ter eere van den H .Antonius, de eerste mis om 5,30 u. Om 8 u. mis met zang, oefening en zegenen ter eere van den H. Anto nius. 's Avonds om 5,30 u. rozenhoed je, lof met sermoen, zegenen en lofzang DE EERSTE SNEDE De trekking van de eerste snede 1945 van de koloniale loterij in het konink lijk circus te Brussel gaf c^e volgende uitslagen Wint één millioen: hei biljet 139.854 De biljetten die eindigen op het cijfer 4 winnen 100 fr.968 en 123 winnen 1000 flr.7.238 7.599 2.165 5.983 1.976 7.048 4.457 en 4.124 winnen 2.500 fr. 1.685. 7.461 0.902 2.181 4.297 9.005 6,184 en 1.705 winnen 5.000 fr. 3.210 3:598 4.486 8.766 winnen 10.000 fr. 06.444 25.560 65.391 39.200 en 23.681 winnen 20.000 fr.; 15.473 11.762 33.009 en. 12.290 winmen 50.000 fr. 61.190 19.436 en 93.143 winnen 100.000 fr. Zondagdienst der Apotheken ZONDAG 20 MEI Apotheek Van Holsbeek, Moorsel- baan, is alleen open van 8 tot 12 u. en van 1 3 u. 30 tot 19 u. MAANDAG 21 MEI Apotheek Hardewijn, Van Laftgenho- venstraat. Voor de Mutualiteiten Het huis der «Mutualisten» Molendries. STAD AALST. BERICHT Het College van Burgemeester en Schepenen der stad Aalst bericht aan de belanghebbenden dat de Kermisfoor 1945, zal gehouden worden van 1 tot 15 Juli e.k. De verpachting der standplaatsen zal plaats hebben op Donderdag 31 Mei "te 1 0 uur in de Feestzaal ten stadhuize. Plaats voorbehouden aan Auto-Skoo- ter. I. O. Aalst den 1 1 Mei 1945. De Secretaris, De Burgem. en Schep. F. De Meyst. A. Nichels. STAD AALST BELFORTZAAL TENTOONSTELLING der werken van Kunstschilder LAMBRECHT Constant van 27 Mei tot 10 Juni. Open: van 10 (tot 1 2 u. en van 1 4 tot 1 8 u. Maar ik moet niet zeggen waarom er geen kolen zijn. Dat weet iedereen Zulks is jammer, spijtig, triestig en dwaas 1 Gaan ons menschen niet verstandiger worden en nu dat er zooveel geeischt wordt, nu dat ier zooveel geroepen en getierd wordt, waarom nu niet uit één mond geroepen :«Wat wiij vooral noo- dig hebben zijn KOLEN KOLEN En als wij in België aan geen kolen geraken hewel merci zulle regeering Hoelang nog laat de overgroote meer derheid zich bedodden door een hands vol luidruchtige minderheid. Oogen open Het hoofd koel Men heeft geroepen in Vlaanderen en Wallonië Leopold Leopold Leo pold Men zal het winnen. Nu moet er geroepen Kolen Ko len Kolen PIERLALA. DE MOORD OP P. CORNEUS De moord op schepen Comelis heeft groote ontroering te weeg gebracht in Aalst en ook in het land. M. P. Cornelis speelde een belangrij ke rol in de stad als industrieel, als voorzitter van\de «Eendracht» als Sche pen v^n onderwijs en ravitaileering. Hij valt als slachtoffer van een cam pagne van ophitsing die sinds weken wordt gevoerd en die zijn hoogte punt had bereikt verleden week toen het O. F. eenplakbrief liet uitplakken waarop de aanhouding van zoogezegde verraders, onder meer P. Comelis, werd geeischt onder bedreiging van zelf gerechtigheid te doen geschieden. Het kan wel verbazing wekken dat hetzelfde O.F. nu mede de affiche on derteekend waarop de vaderlandsche maatschappijen hunne verontwaardi ging over den laffen moord uitdrukken. Pontius Pilatus zou het niet beter ge daan hebben Ook zij die deze campagne van op hitsing hebben toegejuicht, mogen een mea culpa slaan.

De Gazet van Aalst | 1945 | | pagina 1