Nog over de K.S. A. PIERLALA De Toestand Pers Overzicht DE GAZET VAN AALST EN OMSTREKEN Nummer 44 BUREELEN Kerkstr aat Verschijnt voorloopig dfen Donderdag en Zondag van iedere week 2* Jaargang 1945 1 Fr. het N'. Donderdag 7 Juni 1945 9, Aalst. Telefoon 114. De Katholieke Actie is een organisatie. Waarin de katholieke leeken zich ter be schikking stellen van de kerkelijke Hkr- arehie, medewerken aan de verdediging, de verspreiding en he, in practijk bren gen van de katholieke leer, niet alleen in hun persoonlijk leven, maar ook in het familie- en burgerlijke leven, om zoo doende inderdaad te helpen aan de her stelling en de uitbreiding van het Rijk van Jtzus Christus in geheel de maat schappij. De K. S. A. (Katholieke Studenten Acïie), als onderdeel van deze organi satie. ontvangt du» hare richtlijnen van de kerkelijke Overheid. Hiermee is haar vaderlandsch karakter reeds voldoende bewezen. Want wie zou in België de va- derlandsche gezindheid van de Bischop- pen durven in twijfel trekken, tenware misschien een zekere soort lieden, die meenen dat zij hei monopolium van de vaderlansliefde beaitten. Wie heeft open lijk de deportatie der arbeiders ge schandvlekt Wie heef; de tewerkstel ling der meisjes in Duitschland doen op houden Wie heeft tegen den klokken- roof geprotesteerd Wie heeft onver saagd voor hei Nazisme gewaarschuwd? Onze Geestelijke Overheid. Deze hou ding van verzet van hare Overheid is de houding geweest van de K. S. A. De K. S. A. was dan ook het voor werp van vele aanvallen in de Duitsch- gezinde pers. De Reldgendarmen vroe- v gen herhaaldelijk, maar vruchteloos, de lijsten van de leden. Alle optochten in het openbaar waren verboden, maar ook de activiteit binnen de muren van de Colleges werd bespied, en vele Proos ten en leiders kregen het aan den stok met Kommandanturen, Gestapo en Feld- gendarmen en zij maakten kennis met de gevangenis. Het zal zeker de K. S. A. niet zijn «die met spijt aan de bezetting terugdenkt I De K. S. A. is vaderlandsch gezind. In haar schoot wordt de ware vader landsü.fd?. beoefend, en die bestaat niet eerst en vooral in het zwaaien van een vlag. in het dragen van een cocarde of het zingen van een lied. Dit alles is zeer geschikt om te gepaster tijde van zijn ge- verkapte Nazi, hechtheid aan land en vorst te getuigen, colonne Maar de vaderlandsliefde zit dieper dan in het knoopsgat: ze zit in het hart, en ze ging in de bezettingsjaren een groot el naar de armen onzer stad. Zoo begreep de K. S. A. de volksver- bondertheid.-waarmee zooveel werd ge schermd; zoo voedde zij hare leden op loc solidari.eitsgeestzoo ontwikkelde zij den zin voor het algemeen welzijn. De K. S. A. steunt in hare vorming er op houding en stijl. Men heeft ons volk genoeg verweten dat het onbehol pen en onvoornaam is. Wanneer de K. S. A.ers in het openbaar verschijnen, marcheeren zij in flinke gelederen, keu rig en stijlvol, op de maat van hun op gewekte stapliederen. Het is een goed- koope en belachelijke aantijging dat al- als «duitschriekend» te bestempelen. Het is alles aangepast aan de jongensja ren en het voedt op tot schoonmensche- lijkheid. De K. S. A. ten slotte heeft in den Koning de incarnatie van de natie ge zien en he; symbool van den Weerstand. Daarom heeft zij zijn portret uitgegeven het karakteristieke portret midden in de kleurrijke schilden der negen Provin ciën. De K. S. A. jongens hebben het op groote schaal verspreid, en, reeds lang voor de herrie rond den persoon van den Koning, prijkte het voor vele ramen en in vele huiskamers. Wanneer men tegenwoordig zekere dag- en weekbladen leest, krijgt men den indruk dat alleen een kleine schare uitverkorenen, een select society zich on der de bezetting puur en onbevlekt heeft weten te bewaren, terwijl ai de anderen zich, in het noodzakelijk contact- met den bezetter, hebben zwart» gemaakt, i En nu ach en die pure zielen zich daaren- I boven nog geroepen om al de verra ders» nog wat zwarter te maken, en, on verzoenlijk in hun haat, het misprijzen en de verachting wakker te houden, ja aan te vuren. Durft iemand spreken van een «breeden geest van verdraagzaam heid en van wc-derzijdsch begrijpen, geeft iemand blijk van de minste ver zoeningsgezindheid, hij moge Kardinaal zijn of Minister, hij moge zich onder scheiden hebben in den Weerstand, aanstonds word* hij een verdachte, een een man van de vijfde bestaat in een d.enst: de onbaatzuchti- fsJazisme niet laten aanvreten; zij zal De K. S. A. heeft haar christelij'ken geest door de sluwe propaganda van het zelfvergeten dienst van zijn volk Want wat is he. vaderland eigenlijk Niet een woord, een droombeeld, een voorwerp van dichterlijke of oratorische oiuboezemingen het vaderland is een levende werkelijkheid. Het is niet de bodem, noch de taal, noch de Staat, maar het volk in zijn eenheid Tot de zen onbaaïzuchtigen diens, van hun volk wil de K. S. A. hare leden opvoeden. Want ((burgers opvoeden, bestaat toch voornamelijk hierin dat men de liefde en de bezorgdheid voor het algemeen welzijn in de harten prent De jongens werden in contact gebracht met nood lijdende families, waar zij. met hun steun in geld of natura, een woord van opbeu ring en troost brachten. Toen het Rood Kruis zijn oproep tot de scholen richtte voor hülp aan de Waalsche Krijgsge vangenen ,wcrd deze oproep onmiddel lijk beantwoord, en, ofschoon een stu- dentenbeurs beperkt is. werden regelma tig pakjes gestuurd aan de Waalsche broeders. Toen hior in Aalst een oproep werd gedaan voor de geisisterden van Rochefort, hebben de K. S. A.ers moe dig hun man gestaan om de giften op te halen, en uit eigen zak hebben zij een rond somme je samengebracht. Van de opbrengs: van hun Driekoningenstoet, die gewoonlijk voor de Missies bestemd over waken dat hij door geen enkel an der vorgift wdfdl verlamd. Vraagt men haar welke hare houding is in zake ((Zuivering», dan is haar antwoord de ze van Z. Em. den Kardinaal. Met haar oppersten leider hier in dit land zou zij «willen dat de wraakneming plaats rui me voor de waarachtige rechtvaardig heid en dat de haat wijke voor de naas tenliefde Zij zal het hare er toe bijdra gen opdat een breede geest van ver draagzaamheid en van wederzijdsch be grijpen de atmosfeer opheldere en het land voor zeer zware moeilijkheden vrijware Een vaderland wordt niet gegrond vest op den haat, zei de Gaulle, en onze Eerste Minister maakte dat woord tot he: zijne. Daarom weigert de K. A. S. beslis; zich te laten meeslepen in den vloed van haat en wraaklust, die ons omspoelt en die door politieke rad draaiers wordt gevoed. De K. S. A. wil naar haar beste vermogen meewerken aan den heropbouw van onze zwaar ge teisterde maatschappij, op den stevigen grondslag van waarheid, rechtvaardig heid en liefde. Dit is voor haar op di' oogenblik he: beste blijk van ware va derlandsliefde zoo dient zij volk en land in liefde en s erke trouw Het Burgerlijk e« Militair Huis van den Koning neemt ontslag Wij vernemen uit welingelichte bron dat het personeel van hgt burgerlijk en militair Huis van den Koning een veer tiental dagen geleden collectief ontslag aan den Koning heeft aangevraagd. Bij brief. Sankt Wolfgang gedagteekend. heeft de Koning dat ontslag aanvaard. TERUGKEER TOT DEN GEWONEN ZOMERTIJD De regeering h.-eft besloten met in gang van 15 Juli. terug te keeren tot den gewonen zomertijd. Naar verluidt zo» dan op 7 Oktober de wintertijd intreden. Tegenwoordig wordt de dubbele zo mertijd in acht genomen, wat be eekent dat men twee uur vooruit is op de nor malen tijd van Greenwich. De crugkeer tot den wintertijd zal na tuurlijk he» ekkiwciteitsverbiuik doen toenemen, zoodat de kolenkwes.L nogmaals te berde komt. DIRK MARTENS DE ZWIJGER Toen wij kleine kinderen waren ver telde men ons zqoals nu nog aan de kinderen dicren-sagen. Het waren vertelsels waarin de dieren spraken. Wij mochten de proef wagen bij de tamste en ge.rouwste onzer huisdieren nooit toch slaagden wij er in ze aan het spreken te krijgen. Nu kan men doen standbeelden spre ken en weerom heb ik de proef gewaagd. Ik heb een bezoek gebracht aan «Dirk Martens t. i. z. aan den Zwetten Maan-. Ik ging mij voor zijn standbeeld plaatsen en was even teleurgesteld als wanneer ik, jaren geleden, de dieren wil de aan hel pra en krijgen. Of ik Dirk Martens' standbeeld aansprak of smee- kend mijn oogen tot hem richtte, het was al boter (Margarine) aan de galg. Wat kon ik heter doen dan er van door trekken In gedachten verslonden bedacht ik bij mij zelf Dirk Martens jongen, van u zegt men De Zwarten man en ge staat daar met een gesloten boek in de linker hand. Het is best dat ge zwijgt, door uw zwijgen geeft ge een prachtig voorbeeld aan uwe naamgenootfen de zwarten. Die kunnen hun toot nog niet houden en toch hebben zij het zwijgen aan hen. Ge staat daar met een gesloten boek hetgeen ook voor uwe naamgenoo- ten beteekent De boeken toe... onze zaak is opgelost Mijmerend verdwaalde ik in de Mo lenstraat en mijn oogen vielen op een vlag... Die vlag wappert aan het vroeger lokaal der tegenwoordige zwarten... Nu was het geen Leeuwenvlag. Ja, V.N. V.ers uw rijk is uit. Gij hebt uw land en uw volk verloochend en verraden. Uw eigen vaandel hebt gij onteerd; 1 302, Breydel cn De Coninck roepen u ter verantwoording. De vijanden van uw land, van uw volk waren uw vrienden... erger nog eig« n land- en stamgenoo- ten hielpt gij te^ offer brengen op het altaar van den ifgodendienst der dicta tuur. Een vadenandsche vlag mocht er niet wapperen i.yn den gevel van uw lo kaal... Land ten Koning' wai vreemd.. Maar ik keek toe en aan uw vroeger lokaal V. N. V.ers zag ik alleen de roo- de vlag. ook geen Vaderlandsche drie kleur. Weerom ben ik teleurgesteld ver der gegaan en dacht Hebben de V. N. V.ers hun lokaal gegeven of verhuurd aan menschen die er vroeger ook thuis waren en willen die de traditie van het huis voortzetten Zijn de tegenwoordige bezetters uwe familiegenooten... is het 'n kozijntjes winkel... Nu... ge heb; misschien het «recht en de vnjheicf» uwe zaak over te laten aan wien gij het verkiest... Zoo geleerd ben ik niet om u dat recht en die vrijheid te betwisten. Het ware nochtans heel interressant het contract der overname eens te publi- ceeren... of heeft NIEMAND het recht noch de vrijheid zoo n vraagje te stel len Als ook da; niet mag dan denken wij ons terug in de dictatuur. Moest ik veel gevraagd hebben ik vraag wel excuus. Doch, ziet ge, ik ben gewoon de mocratisch te denken en te handelen is tegen ((gezonde democratie» ??l! Dirk Mai'tens, uw standbeeld heeft mij niks gezegd, maar ik dank u om uwe zwijgende houding. Gij hebt mij eens doen nadenken en dit nadenken heeft mij doen besluiten n Jammer genoeg, de mensch valt zoo gemakkelijk van in het eene uiterste in het andere D:rk Mariens de Zwijger ne goeden dag van PIERLALA. N. B. Ik kreeg een schrijven ge- eekend «Muguet» die zich afvraagt of er geen oprechte patriotten in onze stad zijn die viool kunnen spelen om de fees ten op t stadhuis op te luisteren, doo: zwarterikken I I DEBLOKKEERING VAN DE 40 P. H. He. S'aa'.sblad van 4-5 Juni publi cecrt een Besluit van den Regent betref fende de vrijmaking van tijdelijk onbe schikbare vermogens. Worden vrijgelaten, de vermogens welke tijdelijk onbeschikbaar werden ge s eld bij toepassing a) van de besluitwet van 6 Octobei 1944 betreffende de biljetten van de Na tionale Bank van België alsmede de gelddeposi o s in landsmunt b) van de besluitwet van 28 Ocïobe 1944 betreffende de ruiling en de neer legging van de Duitsche en Belgische bankbiljetten in de gebieden die onder Dui sch administratief stelsel werden ge plaatst c) van de Besluitwet van 12 October Zie vervolg kolom hiemeven. 1944, waarbij zekere fiscale zegels den omloop onttrokken werden, i zoover het bedrag van de ingediende bil jetten of van de deposito-rekeningen niet hooger dan 15.000 frank was. BIJ DEN AANVANG VAN DE MUNTVER RICHTINGEN. Dit beslui; treedt in werking den dag waarop het in het Staatsblad verscheen Dus vanaf heden kan iedereen die een rekening heeft kleiner dan 15.000 fi zijn 40 0/0 gaan afhalen. Dit is reed: een cers e stap naar de volledige deblok keering. De berichten betreffende de ko lenproductie zijn goed. zoodat we wel dra een intensiever voortbrengst van al lerlei mogen verwachten. Het gevaar voor inflatie vermindert daardoor. Wan neer de Minister van Ecqpomische Za ken er nu nog voor zorgt dat hij de prij zen stevig in handen krijgt dan zal he'. dhr Eyskcns mogelijk zijn de 40 0/0 van alle rekeningen vrij te geven. VERKIEZINGEN IN ENGLAND. Daar de labour -partij niet inging op den wensch van dhr W. ChurcKill om de coalitie regeering te behouden tot de zegepraal over Japan, oordeelde de ze algemeene verkiezingen te moeten uit schrijven. Het Engelsch Parlement zou trouwens in November reeds tien jaar verkozen zijn. f De komende volksraadpleging zal on getwijfeld den binnenlandschen toestand van England sterk beïnvloeden. Meer dere hechten meer belang aan den weer slag die ze op het vasteland hebben kan. De travaillisten vestigen de aandacht van hun kiezers vooral op de sociale gevolgen van hun gebeurlijke overwin ning. Het moet herkend dat hun tegen standers, de conservatieven, op verre na geen democraten zijn. Deze hebben echter het tamelijk progressief Beverid- ge plan, over sociale veiligheid, onder den oorlog mede in voege gebracht.. Vestigden de kiezers evenwel hun aan dacht vooral op de binncnlandsche toe- j.anden, dan zou een «labour» overwin ning waarschijnlijk mogen heten. In de kiezing van 1935 behaalden de travail listen immers 8 rrullioen stemmen legen I 0 millioen aan de conservatieven. Deze laatsie roepen de aandacht van de kiezers op de dringende problemen, Europa door gesteld. Hun leider, dhr Churchill gaf zijn meening te kennen, dat de doeleinden waar Engiand voor streed, nu van woorden tot daden die nen omgezet. Een gebeurlijke overwinning der con servatieven zou, naar het heet, door de U.R.S.S. als een nederlaag worden aan zien. Kwamen de travaillisten aan t be wind, dan zouden zij zich waarschijn lijk ook als dienaars van een echt En- gen gelsche opvaiting voordoen. Zij zoudèn echter de diensten moeten ontberen van eerste-rangs-figuren als deze van W Churchill, A. Eden, enz. Doch dan zou den ook de dienaars van het Kremlin nog wat langer de onrust onderhouden gansch West-Europa. OVER KOLEN EN NOG WAT. Nogmaals het kolenvraagstuk aange sneden Maar echt, stelt zich nog zulk een vraagstuk voor ons land Zoolang de voortbrengst amper de helft van de vooroorlogsche blijft, moet de toestand ernstig heeten voor ons. On- kolenvoortbrengst moet immers niet enkel onze nijverheid op dreef helpen, moet ook bijdragen tot het leenigen van andere nooden. Nog steeds heerschl hier 'n schreeuwend tekort aam grond 9toffen en levensmiddelen. Deze moeten uit den vreemde aangevoerd en <r be taald. Daartoe kon geen beter ruilmid del dan kolen uitgedacht. Doch zal men zeggen, die arme mijnwerkers staken misschien om hun ■ensrechten herkend te zien De Eer- -Minister antwoordde hierop De rantsoenen van de mijnwerkers komen met 4.000 calories overeen. Geen enkel soldaat krijgt dergelijke rantsoe- L De loonen van de mijnwerkers wer den met 90 tot 120 t.h. verhoogd, wei nig bedienden verdienen zooveel als zij. Wij nemen graag aan dat hun arbeid onder den grond ondankbaarde: Doch de stakingen gaan uit van een handvol lieden, «die de vernietiging het land op 't oog hebben Zijn deze woorden van den Eersten Minister niet te streng voor de commu nisten In geencn deele, als men nagaat wat de gevolgen van de mijnstakingen zijn. Op kolen moet de huisvrouw niet re nen, vooral als ze de macht van t geld niet bezit. Gasfabrieken, electriciteitscentralen krijgen onvoldoende brandstof. Hiermt, dat veel nijverheden maar aan vertraagd tempo kunnen werken. Dus geen kolen, geen werk Wie vallen de stakende mijnwerkers dus aan In de eerste plaats hun werkbroeders Maar gaan die stakingen dan werke lijk toch van de communisten uit Het protest in Le Peuple» versche len, dient ons hier van antwoord: i Het Uitvoerend Comiteit van de Ni ionale Centrale der Socialistische mijn werkers (wij halen enkele zinnen aan) Protesteert uit al zijn kracht tegen de handelwijze van een beperkte groep, be hoorende tot het eenheidssyndicaat, eenig doel is de werklieden mede te sleu ren in een staking. Waarschuwt de werklieden opdat ze zich zouden hoeden tegen dek aanstich ters van s eeds weer herhaalde stakingen met opzettelijk slecht bepaalde oog merken cn wier onbetwistbaar doel van politieken aard is. De socialisten moeten dus ervaren dat een kleine groep communisten het een heidssyndicaat misbruikt voor misdadi ge drijverijen. Doch wie betaalt he: gelag van deze trouweloosheid Wij Wij allen I Onze kleine misverstanden dus opzij geschoven en front gemaakt tegen vijand nummer één van volk cn vaderland de communisten Wij lezen in het blad Katholiek Verweer - het volgende EEN GROOT POLITIEK SCHANDAAL Gent heeft een d.d. burgemeester die llaboreerde met Nazi-burgemeester Elias. De Socialisten spreken hem vrij. Als de socialisten meenen dat daar mee het laatste woord gezegd is vergissen zij zich (Stijl De Werker). Verders geeft zelfde blad nog onder- aande bijdrage ERKENTELIJKHEID Ondank is 's werelds loon. Zoo zegt men, maar het mag niet zoo zijn. De eer ste maanden na de bevrijding heeft het niet ontbroken aan aanvallen op de ker kelijke instellingen en meer in het bizon der op het Episcopaat en op de Gees telijkheid. Wij hebben de wolven laten huilen. Alles kom: tot zijn recht en wij weten dat onze menschen te eerlijk zijn om zich te laten misleiden. Wij zijn niet vergeten, dat de Bisschoppen vanaf de eerste dagen van bezetting, ons hebben gesterkt in het geloof dat eenmaal de dag van de be vrijding zou aanbreken. Zij zijn niet gaan loopen, ze zijn op hun post geble n, bij hun volk. Wij zijn evenmin het protest van e Bisschoppen vergeten, bij de onrecht matige opeischingen van ons volk, om in Duitschland :e gaan arbeiden. Wij herinneren ons de moedige houding van al de bestuurders van on katholieke onderwijsinstellingen, die NOOIT de lijsten van hun leerlingen fian den bezetter hebben willen overhandi- Wij we.en nog goed. dat het dank zij het krachtdadig optreden is van de Geestelijkheid en de katholieke instellin gen, dat een einde kon gemaak; worden aan de opeisching van de meisjes, en dit zeer vlug. Wij herinneren ons de hartverster kende en aanmoedigende woorden die an op de kansels werden gesproken in de zwaarste uren van de doorstane be proeving. Wij weten dat al de katholieke in richtingen. ten koste vpn de zwaarste moeilijkheden spijts aanhoudingen, en veryolgingen, spijts de voortdurende tus- schenkomst van den bezetter, hun wer de sociale en zedelijke opbeu ring en hun diensten voor hulp hebben doorgezet. We denken na. en weten dat we er kentelijk moeten zijn tegenover de Kerk. DE KERK IS HEI BEZIELENDE LICHAAM GEWEEST. DAT HULP EN TROOST HEEFT GEBRACHT. DAT ZULLEN WIJ NOOIT VER GETEN. WIE ZIJN DE MEDE VERANT WOORDELIJKEN VOOR DE FOLTERINGEN TE BUCHENWALD. Onder dezen titel verscheen in de NIEUWE STANDAARD» van Zater dag 2 Juni l.l. eene bijdrage die wij in haar geheel overnemen In het jongste nummer van het week blad Septembre» verschenen een artikel van de hand van Pater Leloir en een commentaar van dhr. Jacques Brous- over zekere toestanden in het folter- kamp van Buchenwald. In deze artikelen wordt de schandali ge medeplichtigheid van zekere gevange nen gelaakt, die samen met de nazi be wakers hun medegevangenen folterden. Deze Belgische bewakers behooren alle tot dezelfde partij en waren «onbetwist baar meer sectair dan de SS'ers zelf Hun folterpraktijken gingen zoo ver dat meer dan één gevangene thans bekent (Zie vervolg 2de blad.) ZIJ KOMEN TERUG Uit Concentratiekampen nen-lagers maar ook uit werkplaatsen. Aan onze politieke gevangenen (Vervolg onderaan vcjlgende kclora) en gevange- fabrickeo cn krijgsgevangenen, een eeresaluut Doch onze gedeporteerden hebben ook recht op onze sympathie. Zij betaalden een zwaren rol voor gansch onze arbeiders gemeenschap dus ook eer en vriend schap voor hen Nog anderen keeren terug. Hun geval dient met omzichtigheid behandeld. Sommigen zagen hun huisgezin van te kort omkomen. Gedwongen door den nood trokken zij op. Ook deze mogen wij onze vriendschap niet weigeren. Spijtig genoeg .bestaat nog een ande re categorie. Terwijl hun werkbroeders in 40 en 41 moedig hun ontberingen ondergingen, trokken zij op, tuk op geld en bijverdiensten. 'n Smokkelzaak kwam hun vuige loonen nog aandikken. Deze zijn den uitschot van onzen moedi gen arbcidcrstaod. Men stelde voor ze achteruit te stellen voor werkgelegenheid en andere zaken Dat is maar recht. Doch wij vragen dat de werklieden van voorgaande categorie gelegenheid krijgen zich af te scheiden van deze ongure elementen. Deze zuivering, als elke zuivering trouwens hoeft Ie geschieden door regel matig aangestelde organismen. Het volk doet goed hier. zooals elders, het wijze woord van de Gaulle te gedenken «On 'n édifie pas une patrie dans la hame I» (Men trekt geen vaderland op in de haat I) Liefde voor de gemeenschap en offer er voor. zoo het moet. dat maakt ons vaderland schooner en beter, om be woond te worden door alkn I V.

De Gazet van Aalst | 1945 | | pagina 1