De Toestand ppansche Bankbiljetten Koning Leopold in de aerste rangen van den Weerstand. De Bank van Brussel PIERLALA DE GAZET VAN AALST EN OMSTREKEN Nummer 46 BUREELEN Verschijnt voorloopig den Donderdag 6n Zondag van iedere week Donderdag 14 Juni 1945 2" Jaargang 1945 1 Fr. het N'. Kerkstraat 9, Aalst. - Telefoon 114. in koffers Een lid van den Weerstand, pas te ruggekeerd uit een gevangeniskamp, stuurt aan het dagblad «HET VOLK» de hiernavolgende bijdrage Vraagstukken aanraken die in ver band staan met de Kroon is immer uit erst kiesch en welvoeglijkheid gebiedt ze te behandelen met een maximum van waardigheid en sereniteit. Dit is helaas niet wat op dit oogenblik maar al te dikwijls gebeurt, vermits blijkbaar de Koning mag worden beleedigd en be schimpt. Het is hoog lijd dat men eindelijk weten dat reeds in 1940 het Paleis toe lagen verleende aan de eerste nummers van het sluikblad «La Libre Belgique» dank zij de medewerking van sommige personen van goeden' wil. Elke maand on vingen de oprichter: van dit eerste sluikblad (sommige var de uitgevers werden onder andere weg gevoerd te Bochum) van het Paleis eer va9te som geld. Op het oogenblik dat de organïsati< van het sluikblad door de Duitscherr werd ontdekt en de leden werden aan gehouden door de Gestapo, waren ac coorden getroffen vloor het ontvanger van een som van 50.000 fr. vanwege een persoon uit de omgeving van den Koning -ten einde een volstrekt noodig geworden papiervoorraad «te kunnen be komen. v Hel is ook nu tig dat men wete dat, se dert 1940, eiken dag het Paleis, dank zij de hulp van een Belgisch diplomaat de pers kreeg van de Verbondene Vol keren en van de onzijdige landen. Deze bladen geraakten te Brussel dank zij een behendig geregeld samenspel van mede werkingen. Zij gingen van Madrid naai Vichy, gecamoufleerd tusschen Spaan sche bladen. Te Vichy werden ze op nieuw vermomd in pakken van blader der onbezette zone en naar Parijs g stuurt dank zij een medeplichtige die kon beschikken over een Fransche di plomatieke valies (onnoodig te zegger dat de Overheden van Vichy hiervar niet op de hoogte waren. Van Parijs gingen de bladen naar Brussel op d« mees'; onmogelijke manier soms droe gen de overbrengers ze doodgewoon ir de hand tusschen andere bladen, soms werden ze verborgen in de wagons van de «treinen, andermaal in koffers me' dubbelen bodem. In elk geval en welke ook de benut tigde stratagemen waren (en er waren vele), eiken dag kreeg de Koning met een vertraging van slechts «twee we ken, een zeer belangrijk aantal bladen. Deze bedrijvigheid liet tevens toe aan de leden van deze groep aan het Paleis al van nuttige inlichtingen te bezorgen die niet in pers- of in radiouitzendingen konden gevonden worden. Op het einde van 1943 echter, wer den verscheidene leden van de organisa tie door de Gestapo aangehouden en naar de Duitsche gevangeniskampen ge stuurd. De voornaamse verantwoorde- 1 jke kwam terecht in Buchenwald, naar dat Buchenwald dat ons zoozeer heefl ontroerd. Er dient opgemerkt dat het initiatief vaarvan hooger sprake uitging van he: Paleis en niet van de Belgische Regee- ring in Londen. Het is misschien wel spijtig dat van Londen de poging niet werd gedaan om het Paleis te voorzien van zekere inlichtingen en documenten die zoo nuttig zouden kunnen geweest zijn en die op sommige oogenblikken den Koning verplichten zich alleen te verlaten op de radiouitzendingen. De leden van deze organisatie hebben vóór de Gestapo het^stilzwijgen be waard en, sedert de Bevrijding, hebben zij dit stilzwijgen voortgezet, van oor deel zijnde dat ze hun plicht hadden ge daan en dat dit volstond. Maar op di«t oogenblik is de toestand zóó dat sommi gen niet kunnen nalaten zekere dingen te zeggen. Onder de betrokken perso nen zijn er van alle maatschappelijke standen nijveraars, handelaars .intel- lectueelen, officieren, diplomaten en ook arbeiders. Allen hadden slechts „één doel het Land en de Vorst dienen. De aanvallen tegen den Koning heb ben sommige terugkeerende politieke gevangenen en krijgsgevangenen pijnlijk gatroffen. Dit gaat zoover dat een par lementair van uiterst links, die noch tans de idee van d)m troonafstand is bijgetreden, wellicht op den raad van zijn omgeving verklaarde dat hij nooit in de huidige omstancfigheden ter gele genheid van zijn spreekbeurten een woord over den Koning wilde zeggen omdat hij den persveldtocht tegen den Vorst «hatelijk en onbetamelijk» vond. NIEUWSTRAAT, 27, (rechtover de Post) AALST. gelast zich vanaf 14 tot 23 Juni met het aanvaarden van alle aangegeven fransche bankbiljetten. Spoedige en verzorgde bediening. WAARVOOR MOET HET DIENEN Ge hebt natuurlijk al gehoord van den Papierslag Overal zijn de ploegen van den Papierslag op ronde en het is een ware klopjacht naar oud papier ge worden. Gij zoudt ook wel uw kilo inleveren maar ge wenscht eerst te weten waar voor dat allemaal dienen moet? Ge hebt volkomen gelijk, man Ziehier ons antwoord in drie punten Een Wij willen werk verschaffen aan de arbeiders uit de papierfabrieken, uit de drukkerijen, de boekbinderrijen en alle andere takken der nijverheid voor wie papier gelijk is aan brood. Twee: De Staat heeft geen papier. De Staat da) is de gemeenschap, dat zijn wij allen, gij en ik inbegrepen. Pa pier is onmisbaar voor een Staat die or devol wil functionneeren. Weet ge da' bijv. de Rijksdienst voor Maatschappe lijke Zekerheid geen voldoende papier ■heeft om de sociale wetgeving toe te passen Wilt gij de stipte toepassing de zer sociale wetgeving helpen verzekeren, doe mee aan den Papierslag, want de opbrengst zal voor het grootste deel aan den Staat toekomen. Drie Een deel der opbrengst zal dienen voor de weekbladen en tijd schriften in dienst der arbeidersjeugd op 4- voeding. En daarom zijn het ook groe pen van jonge arbeiders en arbeidsters die zich vóór den wagen hebben gespan nen. Is dit drievoudig doel niet prachtig Leg dan uw kilo oud papier gereed Drukkersgast. WIE HEEFT DE WAPENS MOORD EN ZELFMOORDPOGING TE LUIK Een vijftigjarig man en een jonge vrouw van 25 jaar boden zich aan in sen hotel nabij het Paleis der. Prins bisschoppen en bestelden er een kamer. Na verloop van een paar uren hoorde het personeel van het hotel vuurschoten weerklinken. De poli'tie werd verwittigd en toen zij ter plaatse kwam, vond zij in de kamer een zwaargetroffen man. Een kogel was in den buik gedrongen. Vlakbij lag de jonge vrouw zij was gedood door twee kogels in de long. Het schijnt dat de misdahd met voor bedachtheid geschiedde. De gewondej een zekere Dechamps, bekent dat hij zijn vriendin met twee mitraillettekogels neerschoot, waarna hij poogde zelf moord te plegen. De jonge vrouw is de echtgenoo e van Lucien B..., een bekend figuur uit de bokswereld. Zij is moeder van een driejarig kind. In de hotelkamer werd de mitraillette gevonden, waarmede de misdaad werd gepleegd. Dechamps, die tot den Weer stand behoorde, had ze niet afgegeven op het oogenblik dat de wapens moes ten ingeleverd worden. DE ZWARTE MARKT AAN DE GALG D'Er is bijna vijf jaar lang gevochten in West-Europa en Afrika. Nu nog vecht men in andere werelddeelen. D' Er waren bezette landen en niet bezette landen. Al de oorlogvoerende landen had den buiten hun militaire vijand ook den oorlog te voeren tegen een inlandsche vijand. Namelijk «de oorlog qan de Zwarte Markt». De machtige verbonden legers lukten er in Italië en daarna Duitschland tot onvoorwaardelijke capitulatie te din gen. Na die prachtprestaöe en die Ze gerijke overwinning moest men toch nog den oorlog tegen de zwarte markt voort zetten. De zwarte markt de vijand in alle landen en van iedereen. Niemand toch as er te vinden die openlijk durft te zeg gen «Leve de Zwarte markt». Wel in tegendeel, wie sympathie wil oogsten moet maar openlijk de zwarte mark' veroordeelen en met den mond be strijden. Met de zwarte markt is het zooals met de koningskwestie men durf' voor de venster niet aanplakken wa men in het duister kalkt op de straten «Troonafstand». Zoo durft men niei aanplakken «Leve de zwarte markt» Ovefal heefl men onderhandeld met de zwarte markt. Men heeft haar het onredelijke, het on menschelijke, het onrechtvaardige enz. enz. doen inzien. De zwarte markt heeft schaamteloos geluisterd en dan heel een voudig geantwoord 't is toch waar Maar de zwarte markt zette -hare zwarte praktijken voort. I Dan heeft men de zwarte markt hard- handig onder handen genomen. Men heeft haar in 't wit van haar zwarte oogen gekeken, men heeft er op gedon derd, geeischt te capituleeren met of zonder voorwaarden, gedreigd met boe sluiting en gevang. De zwarte mark' is er na zoo'n bolwassching het hoofd op de borst: gezakt, schijn berouwvol van door getrokken. Maar... de zwarte markt zette hare zwarte praktijken voort. Alles en iedereen moest zwichten voor die algemeene vijand. Tot wanneer Lalmand minister werd. Nu ging men er voorgoed op los om er voorgoed meê m te maken met dal zwarte beest. Weerom zou ook Lalmand het onder spit delven want hij zelf werd er onder- gedolven df)or de zwarte markt. De man van <le straat kende maar éèn V. middel en dit is «van alles ge noeg aan officieele prijzen en 't zal ge daan zijn met de zwarte markt Neen zegt de achtbare Heer Minis ter, kameraad Lalmand, vóór radikale oplossing, radikale middelen I De zwar te markt werd heel eenvoudig ter dood jveroordeeld en de doodstraf zou aan de galg voltrokken worden op een openba re plaats. Zoo komt h§t dat men nu voor som mige uitstalrammen die voltrekking zie' op een.... affichken Men leest Hier officieele markt en boven deze tekst hangt de zwarte markt in een strop (niet aan den hals) aan de galg te bengelen. Voila... 't is gedaan met de zwarte markt. Proficiat, Heer Minister, kame raad Lalmand Maar, laat mij toe aan uwe kame raadschappelijke excellentie te zeggen dat zoo'n vonnis niet in het openbaar moet voltrokken. Altijd immers was he' aan cfe uitstalramen Officieele markt Doch, de zwarte markt gebeurde en gebeurt nog in het donker... Ze doet haar naam eer aan.», het gebeurt or^er «den toog» Daarom juist moet de voltrekking ge beuren onder den toog en moesten de «Heeren Controleurs» of inspectie on der den toog en eens gaan zien of daar het affichken hangt «HIER officieele markt PIERLALA. DE CONFERENTIE VAN SAN FRANCISCO SCHIKKINGEN VOOR HET VERTREK der AFGEVAARDIGDEN Schikkingen worden getroffen om het vertrek te verzekeren van de onge veer 3000 personen die aan de confe rentie van San Francisco hebben deel genomen, en dit binnen de twee dagen ia het einde van de conferentie. Zes peciale treinen zullen ingelegd worden. Daarenboven worden speciale vliegtui gen ter beschikking gesteld. De echtge- nooten van de voorzitters der afvaardi gingen zullen per vliegtuig mogen rei zen ,die van de andere afgevaardigden Tusschen de gewone uurregeling zul len speciale treinen moeten ingelegd wor den. Men wil de reizigers ook in de mo gelijkheid stellen mooie landschappen te aanschouwen. De afgevaardigden zul len mogen kiezen tusschen een bepaald aantal reiswegen. Speciale menu's zullen opgesteld worden te hunnen diensten en zij zullen eetmalen nemen tot midder nacht. wensch. Mogelijk heeft hij de voorzit ters van de comité's en van de commis sies willen uitnoodigeo hun uiterste best te doen om de taak van die instellinen zoo spoedig mogelijk te doen beëindi gen. Nochtans blijven enkele twijfels be staan omtrent de mogelijkheid dat dit tijdperk niet langer dan 8 dagen zal duren. WAT HET VOLK MOET WETEN Wat verwijten de communisten erl de socialisten aan den Koning Niet dat hij in 1940 gecapituleerd heeft, maar wel dat hij na de capitu- la'ie Zijn soldaten niet in den steek heeft gelaten en niet naar Frankrijk is gevlucht. i Er wordt hem dus verweten dat hij het lot van zijn volk heeft willen dee- len. En 't zijn zoogezegde volksvrien den die zoo spreken In wel ingelichte kringen wordt ver klaard dat dhr Stettinius .staatssecreta aan President Truman heeft laten weten dat de conferentie van San Fran cisco mogelijk op het einde dezer week beëindigd wordt. President Truman zal bij gevolg misschien het besluit nemen een toespraak te houden tot de confe rentie bij gelegenheid van de slotzitting op Zaterdag 16 Juni. Het Donderdag tot stand gekomen akkoord heeft, naar wordt opgemerkt, nieuwen stoot gegeven aan de werk- amheden .maar hier rijst nu de vraag of de aankondiging van dhr Stettinius niet louter de uitdrukking is van een BIJ DEN HEILIGEN VADER Z. H. Pius XII ontving 5.000 jonge lingen der Kahtolieke Actie, die hem kwamen hulde brengen bij de verjaring van de bevrijding van Rome; te dier ge legenheid sprak hij een rede uit waarin hij de geloovigen waarschuwde tegen «zekere jonge deologieën» die, volgens hem, de wereld bedreigen met ontkerste ning. De Paus verklaarde dat de Katho lieken dit gevaar moeten bestrijden met een vast geloof en niet mogen sa menheulen met de vijanden der kerk. Wij moeten fier zijn op ons geloof zoo verklaarde de Paus. BELANGRIJKE MEDEDEE- LING DOOR DE RADIO Heden Donderdag 14 Juni, 's middags om 12,55 u. (vijf minu ten voor één uur) spreekt Juf frouw Roza Van Salen, algemee ne voorzitster der V.K.A.J. voor de micro van den B.N.R.O. Wij raden al onze lezers aan de belangrijke mededeeling, die zij zal doen, te beluisteren FRANKRIJK EN DE GAULLE. Juni '40 scheen voor velen de aan vang in te luiden van een reddeloozen ondergang voor Frankrijk. Generaal de Gaulle trok naar Lon den, ferm overtuigd dat «Frankrijk n veldslag had verloren doch niet der, oorlog l En hij begon den Franschen weerstand op te bouwen en aan te wak keren. Zijn helderen kijk op den oor log bewees hij, door reeds jaren vooi het huidig conflict, delheorie op te stel len van de gemotoriseerde krijgsvoe ring. Hij toonde aan dat hij wat meer was dan een schaterende 'theoreticus bij het einde der vijandelijkheden ston den elf Fransche divisies neven vijftien Engelsche onder het bevel van Eisen- Doch het aanzien van Frankrijk kon hij nog niet volledig herstellen in de Angelsaksische landen. Het gevoelen is daar nog niet geweken dat zooak Smuts, de grijze boeren-staa'tsman, hel zegde, Frankrijk in een periode van de finitief verval is geraakt. Om het aan zien van zijn land te redden sloot dt Gaulle dan een pact met Rusland. Het is weer de Russischen invloed die hij aanwendt om in de Levant-kwestie zijn kansen te vergrooten. England bezet deze landen met een leger van 300.000 man dus 'n veel aanzienlijker macht dan deze van Frankrijk, dat juridisch nog steeds het «mandaat» beheerend land blijft. Van internationaal standpunt beke ken, kan deze politiek niet als onbehen dig bestempeld worden. Indien de Gaul le zich stug en kortaf voordoet, men gedenke maar zijn weigering president Roosevelt in Algiers te ontmoeten, schijnt hij dus n':et ontbloot te zijn van zin voor buitenlandsche politiek. Of hij in zijri binnenlandsche beleid even veel geluk heeft, kan moeilijk ge zegd. Door zijn buiüen'landsche politiek bij Rusland aanleunend, kan hij 'moei lijk met de noodige beslistheid optreden tegen de communistische onruststokers in eigen land. Deze verwekken in Frank rijk moeilijkheden, die nog erger zijn dan deze die zij hier trachten uit te lok ken. De Fransche bevolking ziet dat bij lange zoo scherp niet in dan de onze. Wat uitlegt dat de communisten hun vooroorlogsche politieke macht nog konden versterken. Meer tegemoetkoming van Engeland voor Frankrijk, inzien van hare echte positie, zou aan de Gaulle toelaten een betere binnenlandsche en ook bui tenlandsche politiek te voeren. Alles samengenomen, heeft het Frank rijk van heden veel, zeer veel, He dan ken aan haar Staatshoofd de Gaulle EENDRACHT Luister rondom U en gij zult vaststel len dat niet enkele naar meer eendracht hunkeren, doch dat alles wat nog ge •zond is in ons volk, eendracht herkent als de noodzakelijkheid van het oogen blik voor ons land. In eendracht ligt onze macht, maar in eendracht vinden wij ook wat ons land kan verheffen Onder den oorlog hadden wij ze be rèikt deze eendracht niet enkel tegen den overweldiger, doch ook ondereen denk maar aan de ontwerpen voor so ciale voorzorg, samen door afgevaar digden van patroons en van werklieden opgesteld. De goede Belgen willen terug naar deze veredelende eendracht I Dit gevoelen zal hen leiden in den heropbouw van hun land. In dezen geest, brengen zij allen op hun plaats de noodige offers. Dit gevoelen zal hen ,.ook bezielen bij de vaderlandsche opvoeding van gansch onze jeugd. Zij zullen het ook niet willen verge- wanneer zij de vaderlandsliefde, ook bij andersdenkenden, willen aan wakkeren Dit gevoelen van eendracht met onze medeburgers zal ons bezielen bij den heropbouw van ons land. Stoffelijke puinen, finantieel en economisch ver val, zedelijken achteruitgang, dit alles liet de oorlog in ons land. Wij willen er mede opruimen Daarom zullen wij de finantieele offers dragen, die ver- eischt Men stelde meer dan eens vast dat de Belg niet weigerig was met zijn bloed, doch zoo node belastingen opbracht. Laat dit voor eens tot 'n vergeten ver leden behooren belastingen betalen is ook 'n deel van zijn vaderlandschen plicht. Onze economie herstellen wij door onzen arbeid. Blijft ons loon met be perkte koopkracht, wij beperken ons zelf tot 't hoogsinoodige 'in d' hoop dat het voor niet lang moet zijn. Doch ook de handel diende nu zijn winst in te krimpen. Ieder moet het zijne bijdragen, om onze beproevingen in te korten. Dat is eendracht met de daad. Wat de vaderlandsche opvoeding der jeugd betreft, hier bereiken al deze die het goed meenen, gemakkelijk de een dracht. Deze opvoeding zal den eerbied ontwikkelen voor onze wetten en onze instellingen. Zij dient ook een gezonden gemeenschapszin te ontwikkelen. Zij zal steunen op een teruggrijpen naar een ge paste overlevering. Rond den troon en rond onzen be proefden vorst, vinden alle vaderlan ders zich ook in eendracht terug. Ook van andersdenkenden nemen wij aan dat zij goede vaderlanders zijn. Waar het ons land en zijn levens belangen betreft, willen wij ons in zulke breed mogelijke gemeenschap eendrach tig terugvinden, geestdriftig samenwer ken. I In onderlinge verdraagzaamheid, zoe ken wij een zoo breed mogelijk ak koord op. Wij speuren naar wat wij ge meens hebben en zanikken niet over al wat ons scheiden kon. Eendracht wordt ons niet toegeworpen, naar eendracht moeten wij streven, voor d'eendrachi moeten wij offers kunnen brengen. Indien wij onzen vaderlandschen plicht in dezen zin pogen op te vatten, bestaat er kans dat wij ons weer ont wikkelen tot burgers, waardig van ons roemrijk verleden, roemrijk niet enkel door kunsten en ambachten maar ook door de ruimheid van gedachten, waar dig ook van de verhevene «toekomst die wij samen voor ons en voor deze die na ons komen zullen optrekken. Goede vaderlanders, echte democra ten, de handen in een gelegd. In een dracht ligt ons macht en vinden wij al wat ons verheft, in haat laait zwakheid op in 't eigen hart en in gansch de ge meenschap. Het vaderland is het land van allen en voor allen en moet door allen tot dit worden gemaakt.

De Gazet van Aalst | 1945 | | pagina 1