Leest en vergelijkt. Toestand PIERLALA DE GAZET VAN AALST fe EN OkMTMKEH Nummer 53 BUREELEN Verschijnt vöDrloppig den Donderdag en Zondag van iedere week Jaargang 1945 1 Fr. het N'. Kerkstraat 9, Zondag 8 Juli 1945 Aalst. Telefoon 114. 1 Koning Leopold laeft als gevangpe- te Laken. 2) Koning Leopold rei» naar Berch tesgaden om er te protesteren tegen de voorgenomen vermindering va»l/3j en kloek, ,rlsch Molotov Russi«ch Minister wordt triomfantelijk in Berlijn ontvan gen en legt er zijn hand in die van onzen beul Adolf Hitler, den grootsten rtÜsda- diger aller tijden. De Kommunisten die de sleutelposities in he. kamp van Buchenwald in Iftinden hebben, stelen het weinige eten der poli- hunne bevrijding na-ar huis. In het kamp van Buchenwald^ stierven e landgenooter van kommunistische apituIatieT'rédt gedeporteerde landgenooten door de - lil ibrakovers- dhr Brunet, socialistisch heeren Nothomb (katholiek) De brief luidt als volgt de verklaringen van ons reeds te karig rantsoen. na zelf naar Duitschland ontvoert en de I en gezond terugkeer wordt hem geweigerd. 3) Koning Leopold redt duizende menschenlevens bij de - het leven van reeds ter dood veroordeel- schuld den gedurende de bezetting. en- Dit alles zijn vaststaande feiten. Geen mensck Lr wereld is in staat te weet leggen. Daarom GEEN TROONAFSTAND 1 KOMMUNIST1SCHE GESTAPO'S IN 'T GEVANG 1 Volgend ZEER BELANGRIJK document pleit voldoende ,en voordeele van Koning Leopold Na al de documenten, die de linksche pers tegen den Koning heeft ^aald loont het de moeite ook dit document te publiceeren. Het imtiauef tot dezen bnet werd genomen door dhr Carton de Wiart en wijlen staatsminister, namens de kamerleden, en dt Vinck (socialist) namens de senatoren SIRE, Degenen die dezen brief ondertekenen hebben deel genomen aan de zitting van Limoges, waar zij samen met al hunne collega(s eenparig de eenparige regeering hebben goedgekeurd. Zij hebben gehandeld uit goede trouw, maar zij hebben thans de overtuiging 'opgedaan dat de twijfel, die weldra in hun geweten ontstond en die hun den m- dnlk -af van een tragisch misverstand eiken dag meer gerechtvaardigd was, en dat de elementen van beoordeeling, die hun waren onderworpen, ze met in het bezit stelden van de waarheid en ze er toe gedreven hadden onvitjwilhg een on gerechtigheid te begaan en een overhaast en voor Uwe Majesteit beleedigend oor- 'deel uit te brengen. Zij beschouwen het als een plicht van eerlijkheid, in alle rechtvaardigheid hun spijt en hun verontschuldigingen uit te drukken, overtuigd dat zij aldus een plicht vervullen niet alleen tegenover den Koning, maar ook tegenover het an waarvan de zedelijke eenheid het kostbaarste bestanddeel voor zijn verrijzenis zal Z1JZij hadden willen wachten om plechtig deze spijt uit te drukken aan Uwe Ma jesteit, tot allen in het land teruggekeerd waren, maar hun geweten laat hun met itoe langer t« wachten. Vertrouwend dat de Koning het gevoelen, dat ze bezielt, zal op prijs stellen, bidden zij Uwe Majesteit met deze.loyale uitdrukking van spijt de verzekering van hunne diepe hoogachting te aanvaarden. 15 September 1940. Alle parlementairen die op dat ooganblik terug in het land waren en konden bereikt worden, hebben dezen brief aan den Koning onderteekend. Lr zouden niet minder dan 1 14 handteekeningen op voorkomen. Aldus heben op dezen brief geteekend De socialisten Brunet, Vinck, Bohy, Bouchery, Fisher, Uytroever, Van E?n donck, Herman Vos, Van Remoortel. Van de liberalen teekeaden onder mwer Mundeleer, Coulonvaux en, hoe ongelooflijk het moge schijnen, Charles J^n®~ sens, volksvertegenwoordiger voor Brussel, dezelfde die thans den Koning hee t* uitgescholden voor «Ie premier des inc.viques Wij wisten dat in het geschil rond den Koning veel comcdie werd gespeeld en veel schijnheiligheid werd aan den dag gelegd. Doch zooveel eerloosheid en laagheid zal ieder weldenkend mensch met weerzin vervullen. De Kommunisten die in 1940 nog met de Nazi s één en dezelfde viool be speelden hebben toen Koning Leopold niet gehuldigd. OVER DE NEUTRALITEIT PER NEUTRALE-POLITIEKE- ORGANISATIES De Belgische men6chheid heeft een he kel aan politiek. Dat komt doordat er reeds velen een broertje aan dood hebben. Spijts die hekel hebben onze menschen sedert de bevrijding de politiek niet ge zien of niet willen zien en zijn ze dan ook in het zijstraatje der politiek ver dwaald geraakt. Eindelijk is men van het politiek ge- konkelfoes bewust geworden en dank aan enkele neutrale-politieke-organisaties hoopt men stilaan van de politiek ver lost .te geraken. Deze organisaties weten dat ons volk een tijdje dwaas kan doen om dan toch ten slotte het gezond verstand te laten zegevieren Men hoeft slechts de oogen der volke massa op het gevaar der politiek te wij zen... zelf zeggen «wij doen niet aan po litiek» en klaar is kees. Enkele voorbeelden volstaan om de neutraliteit van die neutrale-politieke-or- ganisaties te bewijzen. De Katholieken b.v. de partij waaruit het meest zwarten gesproten zijn, moes t#n kost wat kost een politiek slagwoord hebben. De ziel van hec kind is reeds te oud en nu zullen ze de ziel van den va der nemen; n.l. de ziel van den Koning. Doch, daar de ziel ee geest is en niet tast baar voor de kiezers zwegén de katho Heken dan ook over die Koningsziel. Maar... de kommunisten, de socialisten en eindelijk ook de liberalen doorzagen het politiek manoeuver der katholieken Dat zwijgen der katholieken wekte wan trouwen en achterdocht. De katholieken partijen ONS LAND. Gewend als wij zijn aan onze ver ge dreven indeeling in partijen, zou dit op schrift bij 't eerste zicht ons kunnen ver wonderen. Wij moeten echter vaststellen dat er in ons land twee groepen tegen overeen komen te slaan met gansch 'e- gengsstfelde princiepen, Aan de eene zijde de verzameling in haat, die alles in 't openbaar leven wl neerhalen, aan den anderen kant, deze die alles wat deugt in ons land willen be houden en die door de medewerking van allen een vrij en schoon vaderland opbouwen. Rond dit ideaal scharen zich niet en kel de katholieken, maar ook talrijke landburgers uit elk midden en elke stand. Hier mogen wij spreken van een partij van 't vaderland. Alle oprechte vaderlanders scharen zich hier in orde onder een gemeen schappelijk vaandel, waar de woorden QP schitteren voor koning, wet en vrij heid .,1 Het heeft meenig liberaal ten zeerste •betreurd dat zijn partij stelling koos te gen dit edel ideaal. u Dat de gekozenen van zijn partij zi.cn lieten inlijven in een beweging, geleid door de aartsrevolutionairen met name de communisten. Zij hadden gemeend partij van orde te steunen. Zij moe ten vaststellen, dat waar 'n echt of ver meend anticlericaal belang op t spe staat, de ergste avonturen door hun be driegelijke partij worden gesteund. Mo gen zij zich deze les ten gepasten tijde in dachtig wezen 1 Ook veel socialistisch* arbeiders zijn over hun partij ontevreden Nu wij een echt volksgezinde koning mochten heb ben, wil men hem 't regeeren onmogelijk, maken. Al wat tegen Leopold III aange voerd wordt, lijkt hen met moedwil, uit stukken en brokken ar.neengeflansd te zijn. Hij was altijd voor volk en voor ons land en redde ons in Mei 1940. -n al de rest, laat er ons mede gerust So- cialistische partijleiders gij mocht wel eens zoo dapper de communisten nadra dat gij, contact met eigen man begonnen met van den Koning 1 schappen verliezen gaat BEVOORRADING GEBRANDE GERST VRIJ De verkoop van gebrande gerst is voortaan vrij. De kleinhandelaars en de grossiers mogen bijgevolg den voorraad in hun bezit verkoopen zonder zegels, maar tegen den wettelijken prijs. De ruwe gerst in het bef it van zekere branders, mag worden gebrand en vei kocht in de hierboven vermelde voor waarden. REUZEL EN OSSENVET Voortaan zullen de beenhouwers de rantsoenen reuzel en ossenvet verdeelen. Elke verbruiker is verplicht zich daar toe te laten inschrijven bij een beenhou wer zijner keuze. Hij moet dez® zij.i rantsoeneeringskaart voorleggen en hen de drie zegels nr. 1 8 van het zegelblad der periode 15 Juni-14 Juli afgeven. CONTRACTEN V. AARDAPPELEN Er mag een contract voor aardappelen geslo en worden voor de nog in het bui tenland vertoevende politieke gevange nen of krijgsgevangenen. pen langer dan één week te Antwerpen verblijven, en van alle dienstformalitei ten of oefening worden vrijgesteld. AUGUST VAN CAUWELAERT OVERLEDEN De begaafde dichter en romanschrij- een politieke personnage te maken. Dat mag niet Zij, de kommunisten, socialis ten en liberalen incluis, houden staan dat de Koning ,als hoofd aller Belgen, boven en buiten de politiek moet staan. Zij al- w leen hebben het dan ook bij het goede stakingen, eind wanneer ze beweren dat de Koning zulks maar kan door «troonafstand» en best niet meer naar zijn geboortegrond, geboortes+ad of geboortehuis zou terug- keeren. Niet alleen de katholieken zijn met de politiek begonnen doch ook de kristen democraten hebben zich laten op sleep touw nemen en zijn verkocht aan de ka tholieks-politiekers. Nochtans ook uit de werkliedenbewe ging moet alle politiek geweerd. Om nu de macht der arbeidende massa niet te verbrokkelen hebben de kommunisten het éénheidssyndikaat gesticht. Dit syn- dikaat 'heeft de socialistische vakbonden ten huwelijk gevraagd en na de huwe lijksplechtigheden heeft dat syndikaat verklaard dat om alle ruzie in den huis kring te vermijden de politiek in den fa milialen arbeiderskring moét gebannen. Om nu te bewijzen dat ook het kom- munistische éénheidssyndikaat boven buiten de politiek staat spuwt het dan ook al zijn gal uit op alwie niet tot hun familie behoort. Wanneer nu de socialis tische en kommunistische politieke par- ij bureaux samenkomen wordt er nooit over politiek gesproken. Ze spreken al leen over den uitvoer van kolen, over eiërpoeder, de zuivering en SOMS ook eens over den koning. Ze hekelen de andere politiekers, doch aan politiek doen ze zelf niet. Daardoor staan nu alle socialistische en kommunistische arbei ders buiten de politiek |n zullen Van Ac- Doch deze beschouwingen veranderen nietè aan het volgend feit. In ons land staat de democratie, en al wie voor de wet is, scherp tegenover de dictatuur van Pm van de onsyndxeafe dus de keus te doen tusschen vrijheid, wet en orde aan de eene zijde en verdrukking, geweld en mi serie met ronkende woorden aan den anderen kant. HOUD DEN DIEF Riep de roover, en hij liep met zijn buit weg. De communisten pogen de te doen. communistische i hetzelf Zij graven den put voor elke serieu ze syndicale jerking, zij stellen zich op tegen onze wetten en onze instellingen, en zij doen zich voor (naar hun zeggen) als de democraten. Zij collaboreerden ten volle met de Duitschers tot in Juni 1941 en hun ver trouwensmannen folter Ten onze politie ke gevangenen in Buchenwald en andere kampen, en zij werpen zich op als de vaderlanders. Hel was niemand minder dan eers.e minister Van Acker die voor m'in dan twee maand de onsyndicale stakingen aan de kaak stelden, door de communie ten uitgelokt. Deze week haalden zij daa: weer 'n staaltje van uit. In een koolmijn girvgen zij in staking omdat hun Pool- sche werkmakkers niet voor hun regee ring van Warschau waren Het is dus al niet meer genoeg dat zij door hun drei gementen de regeeringsvorm van eigen land naar hun zin willen dwingen, zij be proeven dit nu reeds voor n vreemd land. Roep nu maar «Leve de vrijheid», de ernstige menschen weten dat gij maar een naam verdient «Knechten van Sta lin!» Vuile politiek, in plaats van ernsti ge beroepsbelangen, daartoe moeten de yndicaten dienen voor U, doodgravers van het syndicalisme I Het koningdom vallen zij aan. Valt hier n bres in onze Grondwet, dan zou den zij allicht het geheel neerhalen. Zon der vaste wetten om ons te beschutten, zijn wij aan de willekeur overgeleverd. Roep dan maar dat gij democraten zijt, geen erger vijanden dan gij communisten met al uw geweld, heeft de democratie te vreezen Collaborateurs zijt gij communistische comme dianten. Op 15 December 1940 schreef «Clarté» orgaan van de Brussel- sche Communistische Federatie, Noch voor Londen, noch voor Berlijn en verder aan den Griekschen kant is de oorlog volstrekt niet rechtvaardig. Het Grieksch gouvernement is maar n bond genoot van het Engelsch imperialisme. In he: Maartnummer 1941 van Temp Nouveaux ander communis tisch «sluikblad», staat te lezen: «Is Roo se velt een bloeddorstige gek Volstrekt niet, hij is simpelweg de uitvoeringsagent van hel Jankee imperialisme. Als colaboratie-texten, wat kon de mof nog meer verlangen Wat de vertrouwensmannen van de communisten in de folterkampen hebben ui.gericht, werd hier reeds uitvoerig be schreven. En zulke mannen zouden zich vader landers durven noemen Genoeg over deze akelige commedianten; een Belg zou zich schamen communist te worden genaamd Zwijg, knechten van den vreemde, echte vaderlanders willen u zelfs niet meer kennen I V. ver, rechter August Van Cauwelaert, is Woensdag te Antwerpen overleden. Hij was 60 jaar. August Van Cauwelaert publiceerde vele werken, o. m. «Liederen van Droom! ker, Lalmand en consdorten nooit^ meer en Daad». «Liederen voor Maria», etxz. j op een politieke lijst verschijnen. Ook is Ónder zijn prozawerken zijn «Het Licht Lalmand de eenigste minister die nooit achter den Heuvel». «Harry», «De Rech- meetings houdt, ter ve*telt» de belangrijkste. I Ook de weerstandsgroepeeringen heb- Zijn heengaan laat een groote plaats j3en te veej aan politiek gedaan en verlo- ANTWERPEN ALS AMERI- KAANSCHË LEGERBASIS Voorbereidingen worden getroffen om 44.000 man in Juli en 93.000 mar tijdens Augustus te Antwerpen in te sche pen, met bestemming voor de Ver. Sta ten. Al deze soldaten komen voor mobilisatie in aanmerking. De afvaarten zullen 1.300 man per dag in Juli en 3.000 man per dag in Au gustus betreffen. De Liberty- en Victo ryschepen, die respectievelijk voor 330 en 1.500 manschoppen met bedden wer den uitgerust, zullen eenigszins «overla den» worden met 550 en 1.725 soldi ten. H«t A*ierikaon#cW« overgangskamo dat «Tophat» w»rd gedoopt, zal woon ruimlte voor 16.5Of) manschappen bie den. Zeldjux aulle* de doorreizende troe HERVATTING VAN HET INTERNATIONAAL POSTVERKEER MET UITZONDERING VAN DE VIJANDELIJKE LANDEN De intergeallieerde militaire overheid staat van 30 Juni af het hernemen toe van het normaal post-, telegraaf- en tele foonverkeer met de geheele wereld, met uitzondering van de volgende bestem mingen: Duitschland, Hongarije, Oos tenrijk, Japan ,en de door Japan bezette gebieden. De volgende beperkingen blijven ech ter gehandhaafd de mededeelingen bestemd voor Noorwegen, Denemarken, Nederland worden beperkt tot nieuws over de be scherming en het onderhoud van eigen dommen om in de essentieele behoeften te voorzien. b) elke verzending met de post, be stemd voor het gebied van over den At- lantischen Oceaan zal beperkt worden in gewicht tot 1 1 pond. c) het lis ten strengste verboden in de postkolli briefwisseling te verzenden. i de Vlaacnsche letteren. KOMMUNISTISCHE PARTIJ PROGRAMMA Negatief (afbrekend) 1 Troonafstand. 2) Algemeene staking. 3) Alle niet-kommunistische zwarten en collaborateurs den bak (in. 4) Alle vreemde arbeiders die niet sym- pathiseeren met de sovjetunie uit de mijnen. 5) He onschadelijk maken van al de zen die ons bekampen uit eerbied voor de vrijheid van gedachte en in naam der ware-vrije-democratie. 6) Weg met elke dictatuur die niet van ons komt. 7) Alle capi'talisten die niet tot onze par tij loetreden zijn onze vijanden. 8) Elke godsdienst die ons niet goed keur. is «opium voor het volk» Positief (opbouwend) I Leve de Belgische-Sovje- Republiek! 2> 3) Namens de 4) B. K. P. ren daardoor alle crediet en sympathie. Gelukkig heeft het O. F. zulks bij tijds doorzien en zich dan ook van meetaf aan boven en buiten de politiek geplaatst. Hun orgaan O. F. F. I. staat dan ook op volledig neutraal standpunt. Om u daar van te overtuigen volstaat het een oog slag te werpen op de reeds verschenen nummers. Alle politieke partijen krijgen er hun gading uitgenomen de kommu- nisdsche partij gezien deze aan geen po litiek doet. Maar... niet aan politiek doen en een weekblad moeten vullen is niet zoo gemakkelijk en daarom dan maar personen aangevallen. Wanneer men dan veel terechtwijzingen mag plaatsen krijgt men ook een nummer vol. Op hun eigen leden valt niets te schrijven die staan zui- DE KONINGSKWESTIE Donderdag laatst hebben de katholie ke parlementsleden in eene vergadering stelling genomen en een motie goedge keurd die met veel vreugde door het volk zal worden ontvangen De rechterzijde van Kamer en Senaat zijn Donderdag namiddag vergaderd onder voorzitterschap van de heeren Carton de Wiart en Moyersoen om over te gaan tot het onderzoek van den poi» tieken toestand. Bij eenparigheid van stemmen hebben zij de volgende motie goedgekeurd «De rechterzijden van Kamer en Se naat bevestigen hun vorige motie betref fende de koningskwestie, belasten hun bureau's bij hoogdringendheid de studie voort te zetten van1 1de organisatie, bij besluit van het Parlement, van een raadpleging van de natie waaraan alle Belgen, mannen en vrouwen, die den ouderdom van 21 jaar bereikt hebben, zullen deelnemen 2. de bespoediging van het opmaken der kiezerslijsten om in den korst moge- lijken tijd over te gaan tot algemeene verkiezingen Dochde neutrale O. F. organisatie heeft aan dat spelleken rap een speld gestoken en waar die beruchte meetingsman nu verzeild is schijnt een vraagteeken te zijn. Een tweede ezelsstamp kregen de poli tieke kommunisten van de mannen van de Belgische-sovjetsche Vereeniging. De ze Aalstersche af deeling is eer» Vereeni ging zonder winstgevend doel noch po litiek doel en heeft haar zetel in het neu trale Land van Riem en maakt reklaam een neutrale Kinema zaal. Ge ziet dat dank aan al die neutrale- politieke-organisaties de neutraliteit in onze stad goed onderhouden werd. Op het stadhuis is er sinds lang geen spraak ver op alle gebied. Zelfs hun mannen die I meer van politiek en moesten de katholie- vanaf 41 reeds kapitalist werden. De kommunisten zelf, die steeds bui ten alle politiek stonden, hebben toch een oogenblik gevaar geloopen in het poli tiek vaarwater terecht te komen. Zij be gonnen met meetings te geven en zelfs aan het lokaal van het O. F. mocht een politieke-Communist het woord voeren. Zie vervolg volgende kolom ken nu ook boven en buiten de politiek gaan staan, dan was er heelemaal geen politiek meer. Dan waren al die neutrale- politieke-organisaties volledig baas en zóó'n volledig meesterschap is de dood van alle politiek en dan.... dan wordt «Zonder-politiek» «.dictatuur» Is het dat misschien wat de menschen verlangen Pierlala. OPWERPING. Kommunisten en socialisten be weren dat de Katholieken en vooral de Pasters de menschen dom houden ANTWOORD. Hoe meer de katholieken en de K pastershet vdlk ontwikkelen hoe nadeeliger voor de socialisten en kommunisten. Een ontwikkeld arbeider kan nqch socialist noch kommunist zijn. MEER DAN 3 MILLIOEN PER SONEN GEREPATRIEERD Het Ministerie van Oorlog van de Vereenigde Staten deelt mede dat in Eu ropa 3 millioen 260 duizend personen gerepatrieerd werden op een totaal van 5 millioen 800 duizend. Twee millioen 530 duizend andere personen worden in geallieerde kampen verzorgd in afwachting van hun repa- trieering of van het nazicht van hun na tionaliteit. Op 22 Juni beliep het aantal gerepa trieerde Belgen 247.790, waarvan er 1 1.826 per vliegtuig naar huis werden gebracht.

De Gazet van Aalst | 1945 | | pagina 1