dhr van acker heeft ZIJN REGEERING AANGEVULD Stadsnieuws verdedig urn Statuut De Toestand ARBEIDERSJEUGD, PIERLALA mMALi LOTEÜiJ Éi DE GAZ -EN OMSTREKEN Nummer 61 BUREELEN Verschijnt voorloopig den Donderdag en Zondag van iedere week Zondag 5 Augustus 1945 2* Jaargang 1945 1 Fr. het N'. Kerkstraat 9, Aalst. Telefoon 114. Een renner die in "t zog van een auto den berg bovenrijdt heeft het niet lastig. 01 Maar op uw eencja de beklimming doen is geen lachspel. Van een pariij of een vreemd land richtlijnen ontvangen kost niets, doch zelf een programma opmaken dat verde- digd kan worden is een krachtprestatie. 1611 Dit laatste vermocht de K.A.J... En *8® jnet brio 1 Weliswaar is het een lange en moeilij- Jf" ke tocht geweest. Zonder strijd en tegen- ijk kanting ging het evenmin. Zware offers van jonge helden moesten er voor be taald worden. Het bekomen resultaat is te danken aan jonge arbeiders die er onbaatzuch tig hun beste krachten aan wijdden. Duidelijk kan men de vruchten mer ken: de duizende bloeiende, jonge gezin nen die een waarborg zijn voor de toe komst van de maatschappij, de arbei dersjeugd zelf die zich op een waardige wijze voorbereidt tot een s'evig en hecht familieleven. Dat zijn klinkende, onomstootbare bewijzen van de vernieuwing die de K. A. J. bewerkt in den arbeidersstand. En omdat de K.A.J. in heel haar wer king daarvan de diepe getuigenis aflegt kan men vertrouwen stellen in haar pro gramma. Want het «Statuut der arbeidersjeugd» dat de K. A. J. proclameert is gegroeid uit he twintigjarig pionierswerk dat jon ge arbeiders zelf verwezenlijkten. Jonge arbeiders hebben dat statuut opgemaakt, bestudeerd in ontelbare stu diekringen en gestaafd door duizenden onderzoeken, steeds aangepast aan de actueele nooden en vooral gegrondvest op onwankelbare beginselen die de on aantastbare rechten van den jongen ar beider moet waarborgen. JONGE ARBEIDERS, HET IS UW STATUUT We komen zoo pas uit den oorlog, r nsch s.aan nog de beelden yan ver schrikking, terreur en miserie voor onzen geest. De arbeider was er het eerste slachtoffer van. Er wordt soms gezegd dat de oor^g veroorzaakt werd door overbevolking door internationale wanverhoudingen, dat hij een gevolg was van de herhaalde economische crisissen. Daar ligt echter de diepere oorzaak niet. Ten slotte komt alles neer op de miskenning van den mensch. Dat men den arbeider misbruikte als slaaf, als machine vindt zijn oorzaak in het niet erkennen van zijn hooge waarde. Wanneer men aanneemt dat de arbei der geen eeuwige, noch tijdelijke waar digheid bezit wordt hij dra als een in strument van produktie behandeld. Zoo men negeert dat de arbeider een roeping heef; als enkeling, als lid van een familie, als mensch in de maatschap pij, dan negeert men ook zijn elemen taire rechten. Ja, ier bestonden sociale wetten en hoe langer hoe meer veranderingen worden aangebracht aan werkmethode's en in stellingen. Doch zoolang men de fundamenteele waarheden niet erkent en eerbiedigt zal men lot geen afdoende oplossing komen. Tot voldoening van iedereen heeft men kunnen vaststellen dat de oorlog bij al zijn lijden ook een ommekeer heeft bewerkt in den goeden zin. Er wordt ingezien dat de arbeiders stand niet meer kan gepaaid worden met schoone beloften en zoete woorden. Dat is een overwinning Maar men moet er over waken de ar beidende jeugd, niet te vergeten of haar te binden met zondenketens die nog er ger zijn dan de vorige. Neen, geen nieuwe volksbedriegerij meer Daarom wil de arbeidersjeugd in Sep tember vertegenwoordigd zijn te Parijs. Op de internationale arbeidsconferentie zal «La charte de la Jeunesse ouvrière», (de keure van de arbeidersjeugd) wor den besproken. Wie heeft er meer recht op spreken dan de K. A. J. die klaar is met gedegen en klare voors'ellen een arbeiders jeugd die twintig jaar gestreden heeft en klinkende resultaten kan voorleggen een georganiseerde arbeidersjeugd die spreken mag in naam van 100.000 in Belgit». honderdduizenden in Frankrijk, Zwitserland, Portugal, Engeland, Cana da, enz. In deze maand Augustus richt de K. A. J. een groote petitie in ten voordeele van het statuut der arbeidersjeugd. Alle jonge arbeiders zullen dit statuut stem men en met duizenden handteekeningen van jonge arbeiders gesteund zal dit sta tuut door de K.A.J. te Parijs voorgelegd worden. J. H. Woensdagavond te 18 u. 30 meldde dhr Van Acker dat de onderhandelingen die hij gevoerd had om zijn regeering aan te vullen ten einde waren geloopen en gaf hij mededeeling van de nieuwe mi nisters die hij in zijn regeering had op genomen Ministerie van Financien Frans De Voghel, Directeur bij de Nationale Bank, technicus. Ministerie van Landbouw René Le- iv/f-6, aa^ volksvertegenwoordiger. Ministerie van Justitie Marcel Gré- goirs, ondervoorzitter van de Union Democratique Beige» en bestuurslid van het Onafhankelijkheidsfront. Ministerie van Burgerlijke oorlogs lachtoffers Adrien Van den Brand en Pe, 1, s=cretaris van het Onafhanke- njkheidsfront. Ministerie van Koloniën Robert iv/r hberaal senator. Ministerie van Oorlogsschade Jac ques Basyn, secretaris van de Union Uemocratique Beige.» DE KINDERVERLAMMING IN BELGIE EEN VERKLARING VAN DR. LARUELLE Ten einde het publiek in te lichten over de epidemie van, kinderverlamming die voor het oogenblik in België heerscht heeft dr Laruelle, bestuurder van het Neurologisch Centrum te Brussel, vol gende verklaring afgelegd Groote vermoeidheid, ontsteking van slijmvliezen, keelontsteking, storingen in maag en ingewanden, gewoonlijk ver- gezeld van koorts, hoofdpijn, hals- en rugpijn, alsook zwakke pijnen in de le- demajen, zijn veelal de verschijnselen die kinderverlamming voorafgaan. De zieke dient afgezonderd en zoo mogelijk naar een bijzondere inrichtinv gezonden te worden. Alle lichamelijke vermoeienis dient vermeden, vooral aan de kinderen wordt de rust, na het mid- dasrmaal aangeraden. Men dient zorgvuldig samenscholin- gen te vermijden, in de streken, waar de epidemie heerscht. HET RECHT Tc HOPEN dat het groot lot van EEN MILLIOEN of een der andere groote loten van de 4de Schijf 1945 Uw deel wordt geeft U elk biljet van de (ten bate der Geteisterden) Kies nu het goede nummer uit, want de volgende trekking is nabij EEN NIEUW SPOORBOEKJE De Maatschappij voor Belgische Spoorwegen deelt mede, dat in de maand Oc ober van dit jaar een nieuw spoor boekje zal verschijnen met volledige opgave van de uren van vertrek en aan komst der treinen in België. ONZE MISSIONARISSEN IN CHINA Door bemiddeling van het Roode- Kruis vernemen we dat onze door de Japanners geïnterneerde Paters het goed stellen. In hun korte briefjes reppen ze ech er noodgedwongen met geen woord over hun missiewerk. j E. P. Felix Lüypaert, die in onbezet China verblijft, schetst in zijn brief de haast grenzelooze moeilijkheden door den oorlog, op het missie.errein ontstaan. Hij vertelt ons eveneens over de ont- voering van den bisschop en tal van an dere zendelingen naar Shanghai. E. P. Alfons Va.i Malderen werd reeds in 42 door de Japanners uit zijn missiepost van Suiyuan ontvoerd en op gesloten in het concen:ra'.iekamp te Wei- S;en (met 21 7 andere Paters van Scheut). Hij liet laatst van zich hooren uit Peking, waar hij geïnterneerd werd. Anderzijds staan hier in ons land 250 jonge missionarissen van Scheut klaar om zoo gauw de gelegenheid zich voor doet, hun oudere broeders in de missie te gaan vervangen. VARIÉTÉ THEATER 't Was al n'n heelen tijd dat ik mijn vriend Snuiver nog ontmoet had, en zie, gisteren, stond hij op de markt te praten. Aan zijn mimiek en gesticulatie zag ik dat hij hals over kop in een discussie ge wikkeld was. Ik naderde ongemerkt en 'k hoorde spreken over den overvloed aan kolen, het gebrek aan eiërpoeiër, te veel aan vleesch en dit te veel aan dit en te weinig aan dat komt bij gebrek aan ministers, gebrek aan aspirant presidenten en te veel aan koningen. Zoo besloot Snuiver zijn discussie. Hij zette er een punt achter en wou er van onder trekken, doch, nog onder den invloed van die overtuigende slot-tirade botste hij tegen mij aan. Alleen van mij te zien kwam hij op zijnen positieven, greep mijne hand en verklaarde «Hewel, Pierlala, men zou geld geven om u nekeer te zien, van als ze u minis ter gebombardeerd hebben wilde gij ze ker tegen mannen van mijn kaliber niet meer spreken Ik wilde hem ne goeiën dag wenschen, doch niets te doen, hij draafde verder. k Zeg, mijn goeie oude kindsche grijs aard, ge zjjt ne stommerik, ge moest die ministerieele geldtasch op zak gestoken hebben dan gingen wij, op uwe kosten natuurlijk, n'n pot pakken hier in het lo kaal van het ministerie van *uile zaken en dan zou ik u eens een ministerieele re devoering dicteeren Ja maar Snuiver als ge absoluut wilt dat uwe gedachten bekend gemaakt worden dan kan ik met meer kans van succes, die eens vertellen aan de lezers der «Gazet van Aalst», want, naar de redevoeringen uitgesproken in het «Na tionaal Circus» wordt toch niet meer ge luisterd Ook 'n gedacht zei Suiver, «de menschen hooren al genoeg leugens op straat, zoodat ze daarvoor naar 't parle ment njet moeten gaan luisteren. Hewel, Pierlala, schrijf zoo ne keer ongeveer het volgende «Uw Nationaal Circus Pierlala is naar de vaantjes Want, nu de ernstige mannen er geen minuut te vroeg ,van onder getrokken zijn komt er voorloopig van een «koninklijke circus» ook niets in huis. Want, Pierlala, als ne Clown iets in zijne kop heeft dan ziet het hem ook in zijn achteiste... d'er zijn zoo van die koppige dieren die in de plaats van vooruit, achteruit willen... Ze duwen hun karreken mei man en al de ezelstraat in... en in zoo'n straatje ge raakt ge in, doch niet zoo gemakkelijk weer uit., daar weten ze in Brugge van te spreken. En wat is er gebeurd, Pierlala Uw Nationaal Circus is nu geworden een «Variété theater» D't is alleen een noodoplossing met voorbijgaand succes, kwestie van wat anders te zijn. Doch, gezien de nieuwe acteurs niets vertegen woordigen dan zich zelf en over geen supportersclub beschikken moet, na de eerste opvoeringen, reeds naar iets anders uitgezien of moeten 2e, oxr. de week, hun programma veranderen -om dan toch in de variëteit te blijven. Maar juist die va riëteit is er niet naar geschikt opdat de groepen een samenhangend geheel zou den vormen en daarbij de geweldige kosten die de nieuwe acteurs aan het thea ter meebrengen laten voorzien dat de plaatsen voor het publiek nogal opge dreven zullen zijn en dan... reactie van het publiek Ten tweede, Pierlala, cm volledig te zijn kunt ge het volgende nog schrijven: «Ge zien het nieuwe variété theater geen oplossing is moeten we terug naar het «Konink'ijk Circus» maer... dan ook praktisch zijn En ziehier, naar mijn Snuiversoordeel, de opiossing De ge moederen en de opinies m ons land zijn als volgt te verdeelen N emand is voor een republiek (volgers de monde linge mededeelingen)Er zijn dus niets dan Koningsgezinden en onder de ze hebben wij er drie soorten, n. I. «Leopoldisten» Regen', sten (Charlis- jten) en Boudewijnisten Waarom niet iedereen bevredigen •n uithakken met een «driekoningenschap» In de geschiedenis hebben we toch nog wel geleerd over triumviraat ol driemansch ip. Ieder Ko- ning zou een speciale functie hebban. Leopold voor de ernstige nationale en I in ernationale kwesties. Boudewijntje de jeugdkoning zou de belangen der schoolgaand^ jeugd behartigen. En, last not least, zou Karei het varié té theater op een rondreis kunnen verge zellen. De inrichters van Je variété Vlaam- sche Kermis, die Jeze dagen in ons s'adspark plaats heef', kunnen dit varie- té gezelschap nog viagen voor een eerste I opvoering PIERLALA. Eindelijk Dit was de hartekreet, niet enkel van de katholieken, maar ook van veel wel denkende menschen in dit land bij het afaeden der katholieke ministers. Het moet geen b I jaar duren, vooral eer n partij voordeel kan halen uit een rippositiekuur. Doch, indien de katholie ken zoolang de regeeringsverantwoorde- lijkheid mede deelden, was hel zeker niet uit partijbelang, maar om de hoogere be langen in het land te vrijwaren. Nu kan daar geen sprake meer van zijn. inderdaad, zooals zij het in de mo de, bij eenparigheid van stemmen door de rechterzijden van Kam r en Senaat aangenomen, vaststellen dal de voor waarden waarin de Lerste-Minister en zijn collega's behoorende toi de partijen van links, in verband met de konings kwestie een ongrondwettelijk debat, dat groo:e scnade berokkende aan de be langen en het prestige van het land, ge opend en gele:d hebben, aan de rechter zijden mee toelaten hun vertrouwen te schenken aan de regeering Van Acker Zij geven verder nog n duchtige les aan de tegenstrevers waar zij vaststel len dat dc politiek van nationale een heid moet gevoerd worden in de waar digheid en in het respect voor onze in stellingen en stellen een voorbeeld, waarover deze mochten nadenken, waar zij vervolgen «bevestigen dat zij in de oppositie altijd het hooger belang van he. land zullen voor oogen hebben, in den moeilijken toestand waarin het land zich bevindt.. De kacholieken staan dus in oppositie. Eindelijk I Bijzondere voordeelen van deze oppositie Hierdoor wordt het den vreemde dui delijk gcmaakt.dat in hei ellendig ko- mngsdeba. het land niet eendrachtig ach- .er zijn onwaardige regeering staat. Te meer dat dhr Van Acker er zoo op heeft gedrukt «gij zult geen kiezing hebben Zoodoende dat men er moet uit afleiden dat het verouderd Parlement op verre na niet overeenstemt met de volksoverlui ging Door hun kordate houding maken de katholieken dez^ zaak rog eens zoo duidelijk Aan den eenen kant staat de meer derheid van het volk voor den koning, zoo moesten Devèze en zelfs Van Acker erkennen, aan den anderen kant staan de linksche politiekers die den vorst spijts alles tot troonsafstand willen dwingen. Zij weigeren volksraadpleging uitsluitend vaststaande over de koningskwestie De volkswil verhinderen, zij hier tot uit ing te komen. Doch het volk zal dit in dachtig zijn en het hen, vroeg of laat, betaald zetten Partijvoordeelen van deze oppositie. Meer dan zestig jaar regeeringsge- woon en, regeeringsvoorzich'-igheid aan den Jag te moeten leggen, verlamt en verouderd onvermijdelijk 'n. partij. De hoogere belangen die ihier tot ont slag dwongen, blijken dus een zeer wei- komen verjongingskuur mogelijk te ma ken. De nieuwe vorm van de partij, Christelijke Volkspartij (C. V. P.), kan hier dus zeer gepast met een vernieuwing van kaders en van methoden inluiden. Uit meerdere deelen van 't land be richt men, dat hier werkelijk in dezen geest mede wordt aangepakt. Dat men beslist in die richting doorwerke. Velen komen dan ongetwijfeld tot de nieuwe partij, d'.e vroeger afzijdig stonden. Zij erkennen, er de laatste toevlucht in van oprechte democratie. Anderen zullen moeten toegeven dat zij de eenige partij is waar de vrienden van orde en wettelijk heid vast kunnen op betrouwen. Tenslotte zullen alle echte vaderlanders tot haar moeten komen, omdat zij alleen de landsbelangen steeds voorop stelt De consruccieve oppositie, zal cle C.V. P. dus tot een verzamelplaats van al de goede Belgen maken Liberalen, het is min vijf Met den dag wordt dc liberale partij meer en meer verstrikt in een houding, die haar radikale vernieling inluidt. De grondwet elijke orde gaT'er. zij prijs in de koningskwestie. Zij .'geraken meer en meer aan een regeering verbonden, die zoo stilaan naar het frente popular n overhelt l De grondbeginselen van hun partij moeten zij met den dag meer opzij stel len, om nan «linksche» politiek te kun nen mededoen. Praktisch geraken zij meer en meer onderges chikt aan de par tij met een volledig tegengestelde ideo logie, de eommunistisc he. Dit alles omdat zij op tijd hun keus niet konden doen fcusscher. maconieke volgzaamheid en hum onafhankelijkheid als liberaal. Voor ds socialisten is hun «franc-ma- gon» zijn ook tusschen gekomen in het bepalen van hun houding. IV laar hier zal denkelijk de vrees, overtroeft I te worden door de demagogie der co mmunisten ook zijn woordje gesproken hebben. Socialisten en liberalen st; aan aange- teekend om het gelag te betal en van het linksche ministerie. Doch zij I. tebben het gewild en werden genoeg vem ïaafjd Duitschland bekeeren of bedwingen Voor ons, die hel tweemaal in ons le ven moeslen ondervinden hoe de Duit- schers onbetrouwbare nietdeugen waren, lijkt het bedwingen een eerste noodzaak. Ook wij weten 't, dat op den duur 't ge weld niet houdt. Doch wij zouden wel gaarne wat vrede kennen. En daarom moet Duitschland machteloos gehouden I Wij kunnen dan in geenen deele de voorstellen van de U. R. S. S. bijtreden, waar dit op de instandhouding van de Duitsche eenheid aanstuurt. Elke separa tistische poging zien wij gaarne aange moedigd zonder dat wij er blijvend mo gen op betrouwen. De Duitschers aan de heerschappij van Pruisen en vooral van hun verderfe lijke wijsgeeren ontrukken, dat is de taak waar jaren zal moeten aan worden be- see'ed. Enkel in den eerbied voor den mensch. kan Duitschland worden be keerd. Hierbij zal de godsdienst een on misbaar middel blijken., en ook veel ja ren geduld. Onderiusschen blijft waakzaamheid geboden en gebed onontbeerlijk V. DE LUCHTPOST MET BELGISCH CONGO Drukwerken, 'dagbladen, monsters, zaakpapier, enz. zijn ihans, naast brie ven en posikaarten, toegelaten tot het vervoer per vliegtuig in het verkeer met Belgisch-Kongo en de gebieden Ruanda- Urundi. Het bijrecht is voorloopig vast- ges.eld op 6 fr. per 25 gr. De verzendingen voor Kongo geschie- iederen Dinsdag. De briefwisseling moet ten laatste den Zondag, in den voormid dag op het kantoor Brussel 1 (Munt- plaa's) toekomen. Kerk van Sint Martinus Zondag aanstaande te 7 u. Kommuniemis voor de man nenbond van het H. Hart. te 1 0 u. Solemneele mis voor de mili taire en burgerlijke slachtoffers van de oorlogen 14-18 en 40-45. 4e 1 1 u. Gesolemniseerde mis voor Zijne Majesteit den Koning. Kerk der E. P. Capücienen ZONDAG 5 OOGST 1945 Eerste Zondag der maand, 's avonds om 5,30 u. rozenhoedje en lof. Dinsdag Sint Antonius'dag om 8 u. mis met zang, korte oefening en zegenen ter eere van den H. Antonius. 's Avonds om 5,30 u. rozenhoedje en lof. Daarna zegenen met de relikwie van den H. Anto.iius. Vrijdag om 5,30 u. rozenhoedje der Zeven Weeën en kruisweg. Toekomenden Zondag tweede zondag van de maand, vergadering voor de leden der Derde Orde. HET PLECHTIG JAARGETIJDE voor de zielerust van Mevrouw KAMIEL VAN HECKE zal 'plaats hebben Dinsdag 7 Augustus 1945, in de parochiale kerk van St Jozef te Aalst, om 9 uur. GROOTE VLAAMSCHE KERMIS IN HET STADSPARK, op 4, 5, 6, 12 en 13 AUGUSTUS 1945 ten voordeele van Liefdadigheidswerken. Ingericht door Wit-Gele Kruis, Poli tieke Gevangenen, Geheim Leger (A.B.) en Solidariteit Rita, met de medewerking van de Vuurkruisers de Oud-strijders en Rijnleger. Opening 's Zondags te 3 uur; 's Maan dags te 5 uur; (Officieele opening Za terdagavond te 7 uur. Vermakelijkheden voor groot en klein. Voor fijnproevers dranken lekker en fijn Fritures Crèmerie's Bodega Portrailiste Bloemen Musea Ca- fé-Chantant Café-Dancing Alles kapot Verassingen. Prachtige Bazaar. Uitzendingen per radio op aanvraag van het publiek. Paardenmolen Acrobatie Poppen spel Zang Dans Muziek. Algemeene Inkomprijs 5 fr. Kinderen onder 16 jaar 2 fr. Militairen Vrijen toegang. EXAMEN Eerlang zal het Voorloopig Steun fonds voor Onvrijwillige Werkloozen overgaan tot de aanwerving van bedien den voor het Gewestelijk Bureel te Aalst. De candidaten dienen zich aan te bie den op Vrijdag 10 Augustus e.k. te 9 u. in de kleine vergaderzaal van het Stad huis .alwaar een aanwervingsproef zal afgenomen worden. Programma: Opstel, Dictee, Rekenkunde De ouderdomsgrens is 35 jaar, 45 voor candidaten die kunnen genieten van de voordeelen toegekend aan de oudstrijders van den oorlog 1914-18 of hun rechthebbenden. De voorkeur zal gegeven worden aan de niet oproepba ren die dus niet behooren tot de klassen '41 -'45. De candidaten gelieven zich te voor zien van pen en inkt. Nadere inlichtingen te bekomen Kat- testraat 1 1Aalst.

De Gazet van Aalst | 1945 | | pagina 1