Db Wereld K-A-J. en V.K.A.J. De Toestand PIERLALA BELG. PARLEMENTAIREN NAAR CONGO DE GAZET VAN AALST EN ÖM8TRBK&N Vewsckijnt v-Qorioopig den Demderdag en on dag van iedere week Klimmer 68 Donderdag 30 Augustus 1945 2°. Jaargang 1945 1 Fr. het Nr. BUK-ëEÏi-BN Kerksfer aat 9, Aalst. Teltfocm 114. QE RONDE VAN BELGIE Nu den Oorlog een einde nam moet de wereld-Vrede opgeboud. De Kristene Arbeiders Jeugd heefr, na' vier jaar stil, onafgebroken én vaak ondergedoken \yerk, haar actie naar buiten hernomen. Vier lange en bangs jaren heeft die jeugd, trappelend van ongeduld als ©en vol-bloed paard, staan wachten op het starisignaal. Twintig jaar reed» werd een elite uit de arbeidende jeugd gevormd door stu dieweken, vormiagsdeigen en studiekringen; gesterkt door reiretten en recollec tiedagen; gestaald door kommer, lijden, bepcoeving, tegenkanting en niet begrij- va» BelgK's arbeidende pen. De uitslag van dit alles 100.000 jongens en meisjes vormen de jkeurbend jeugd. leder Kajotsters en Kajotter is draagster jen drager van een heerlijk statuut, dp keure der arbeidend» jeugd en de vruohl van twintigjarige ondervinding, van roeken en van studie. Dit statuut, waarvan deze nieuwe arbeidende jeugd de levendige uitbeelding Wil zijn, en waarvoor erkenning en goedkeuring wordt gevraagd niet alleen in België maar voor de arbeidersjeugd van heel de wereld, dAaagt in zich de voorwaar de tot het bekomen van cene gelukkige arbeidersjeugd om een oekomstige vol waardige en gewaardeepde arbeidersstand. EINDELIJK 25 OOGST 1945 STARTSIGNAAL In het sportpaleis te Brussel verschenen op Zaterdag 25 Oogst 1.1. 10.000 leid sters en leiders van V.K.A.J. en K.A.J. aan dsn start. Daar Werd do'or Z. E. H. Kan. Cardan, stichter, bezieler en generaal Jer be: weging het woord «Vertrekt» uitgeroepen. Onder ©en niet te beschrijven, hartroerend en hartversterkend applaus deden de vlaggendragers m«t hun kleurige vlaggen hun eereronde en daarna gevolgd van frissche jonge kerels en van keurig #n kleurig uiitgedoscht» kajoteters werd de «RONDE VAN BELGIE» ingezet 1 Van uit Brussel vertrokken d» Leidsters en Leiders naar alle plaatsen en d» ver ste hoeken van het land om er op hun beurt het wonrd «Vertrekt» aan hun leden toe te roepen. WERELD KAMPIOENSCHAP fiet Brusselsch sportpaleis heeft heel zekers vroeger re»ds dagen gekend van machtigen volks.oeloop. Prachtige sportprestaties van atÜletisehe kunde en licha melijke kracht werden er reeds bewonderend en daverend toegejuicht. Doch nog nook heeft zich onder het stalen en glazen gewelf van het sportpaleis zoo uitge lezen en frisch publiek verzameld Zaerdag 25 Oogst Heeft het gedaverd onder de toejuichingen ter eere v$n de zedelijke- en geestelijke kracht, gedragen «oor Kristene arbeidende jeugd. Zelfs een «poesken Scheerene w o-p het oogenblik oa hij doör zijn gekende «kattesprong» hel wereldkampioenschap op zijn naam en deze van ons land neêr schreef, werd niet zoo machtig toegejuicht als de kampioen der arbeidend® jeugd, de kampioen der wereld K.A.J. Z. E. H. Kan. Caroijn Staat België aan de spi s der wielersport, België's Kr. Arbeidende jeugd draagt ook de regenboogtrui. In het sportpaleis waren ook vertegenwoordigers van de arbeidende jeugd uit andere landen. Maar... deze waren er niet om mêe te dingen naar den kampioe nen titel, doch omheel sportief te bekennen klat ze gekomen waren om te leeren onze-methodes, om over te nemen ens statuut, onze naam. ons kenteeken en onze vlag. De nationale afgevaardigde van Nederland, de jonge heer Theo Van Steen, die 1 3 maand in het concentratiekamp van Buchenwald werd verbannen, werd dan ook op een ni»t te beschrijven applaus begroet toen hij verklaarde dat ook dl* Katholieke Arbeidende jeugd in Nederland gedoopt werd K.A.J. <m V.Hk A. J. en dat ce op d« puinen va» Nede. land de vlag der K.A.J. zal planten. Inderdaad de vlag der Wereld-K.A.J.Ïs hpt symfcool der Nieuwe arbeidersjeugd én de voorbod» van een nieuwe wereld STRALENDE TOEKOMST Zondag 26 Oogst was d« vlag der plaatselijke Congressen. Gansch het land door zijn de Kajotters ën Kajetsfaers in aaneengesloten pele- tons voorbijgetrokken en aan een half miljoen buitenstaanders hebben zc hun veroveringswil ter verwezenlijking van hun statuut uitgebazuind. Zoo is cke rit-van deze nieuwe arbeidersjeugd ingezet. Onder alle bestaande artjeidersjeugavereenigingen is ze gestart als de groote favoriet, omdat ze aan de startlijn verscheen met 'een nieuwe levenshouding, een nieuw gedrag, een nieuwe overcuigi*g, ee» nieuwen wil. Geen kudde, geen hoop, die zich zelf niet kan eer biedige» en overwinnen, geen afzonderlijken maar een aaneengesloten ploeg, draagster van een levensstatuut hetwelk de reddende revolutie inluidt. Een jeugd die door zelfverovering zich in dienst wil stellen van de verovering van de we reld. Favoriet Omdat ze is de machtigste in 't land, de machtigste van de we reld fs W. V. H. KOLONIALE LOTERIJ TREKKING VAN DE 4de SCHIJF 25 AUGUSTUS 1945 Zijn betaalbaar mei 1 00 fr. de biljetten waarvan het r,um- rnen eindigt met 2. 1.000 fr. de biljetten waarvan het mummer eindigt op S37, 349 2.50-0 fr. d« biljetten waarvan het Rummv eindigt op 2850. 9008, 7223, 4969, 9885, 0854, 0803, 4341 5.000 fr. de biljetten waarvan 't num mer eindigt op 7466, 0829, 6215, 8218, 6966, @034, 930*1, 6062 10..OOO fr. da biljetten waarvan he* nummer eindigt »p 9666, 3749, 1699, 8972 20.000 fr. d» biljetten waarvan het nummer eindigt op 33113, 37-206, 79787, 00437, 9234? 50.000 fr. de biljetten waarvan hei nummer eindigt cp 67711, 54040, 41225 31475 100.000 fr. de biljetten waarvan het nummer eindigt op 15409 90162. 24589 Is betaalbaar met 1.000.000 fr. het brljet dragend» het nummer 327724 BELANGRIJK BERICHT De oud-soldaten die deel genomen hebben aan de Belgische bezetting van het [Rijngebied van 1919 tot 1929 zijn uitgenoodigt zich kenbaar te maken aan den Bond der Oud gedienden van het, Rijnleger A. S. B. L,., A. Max-laan 14 Brussel vooi hel, nitdeelcn der kenteekens en hun bijdragenschap aan vernoemde federatie. De vertegenwoordigers zijn verzorgd een afdeeling te stichten' in hun ne .streek waar de» bond nog niet zou gestaan. NIEUWE TELEFOON- EN TELEGRAAFTARI EVEN Eerlang zullen volgende telefoon- e» telegraaf tarieven van toepassing zijn: per 10 woorden: 5 fr. voor een gewoon teTe- gram en 2.50 fr. voor een perstelegram. De taks van een telefonisch oproep zal op 4.50 fr. gebracht worden. De jaar lij ksche prijs van het abonnement aan het telefoonnet zal 600 fr. bedragen, ter wijl de prijs van een gesprek in de stad 0,80 fr. wordl of 1 fr. indie» het een openbare cel betreft. BEVOORRADING Het Noorsche schip «Stal», komende uit 'Spanje rnet 20.000 kisten citroenen, 1000 ton pulp 5,00 ton abrikozen en 50 ton osanjesap wordt in de hoven ver wacht. Uit de Vereenigde Staten bracht het Arperikaansche stoomschip «Walter Ra- leigd»» 6000 ton gerst en 2000 ton rogge en de «Zachary Tailor» 5.400 ton stuk goederen en 2.200 ton maïs. Het Deensche schip «Olaf» zou van -uit 'Denemarken op weg zijn met een lading boter en vetten. GING NAAR HET CONGRES Zooals ik zinnens was te doen heb ik gedaan. Ik ben Zondag laatst naar het Congres geweest. Ik ben er naartoe gegaan om zelf, zonder vooroordeelen, te oordeelen over wat ik er zou zien en hooien. Mijn indruk Goed, heel goed zelfs en ik schrijf «Proficiat kinderen De ouders, die er tegenwoordig wa ren, zullen en mogen fier zijn over hun kindertjes van 14 tot 25 jaar. De buitenstaanders en heel zekers de niet sympathisanten, indien er van deze soort waren, zullen gedacht hebben «Cammouflage Dat zijn geen kinderen pi eer en toch geen jongens en meisjes uit den arbeidersstand De kapitaalmachtigen, de patroons en de zoogezegde brave menschen, drie se ries van menschen die op het «Congres schitterden door hunne afwezigheid, die nochtans bibberen voor de toekomst en die zeggen dat er zal moeten gewerkt om de krakende wereld te stutten en te schra gen, die zouden, moesten ze er geweest zijn, gezegd hebben Oei, oei, zoo'n taal... dat is revolutie Dat zijn geen reactionnairen, maar revolutionnairen Ten andere ze hebben het zelf gezegd dat ze de revolutie van den nieuwen tijd in luiden 1 Inderdaad dat hebben ze gezegd op dat fameus Kajotters-Congres en toen dat gezegd werd herhaalden ze heel sim pel de woorden van hun stichter gene raal Cardijn «De nieuwe jeugd die de ware, echte revolutie is... Maar... Z.E.H. Cardijn voegde bij het woordje revolutie nog een derde hoeda- nigheidswooid en ook dal klink nieuw, n.l. «de REDDENDE Revolutie Waarom waren ze er niet de leiden de standen en de patroons Waar om Omdat ze bang zijn van- de orga nisaties die tegen K.A.J. en V.K.A.J. zijn; en omdat zij niet bang zijn van K. A. J. e» V. K. A. J. Doch, wie die nieuwe jeugd kent, haar programma, haar overtuigende, geestdrift, haar geloof, haar zege-zeker heid, wie Zondag zag de tucht, de voor naamheid, de nieuwe ontspanning, wie hoorde haar liederen en haar woord voerders, die wee', meteen dat die jeugd is: «en vloed die de wereld overstroomt en die niet in te dijken is. Goddank het 5s "een vruchtbare vloed en spijts alles moet »r rekening mêe gehouden worden. Uwe leuze Kajotters en Kajotsters «Door eigen werk sterk blijft actueel. Houdt ze in cere Best zoo door «eigen werk, sterk Zoo blijft ge u zelf, zoo blijft °;e zelfstandige persoonlijkheden, zoo blijft ge dfe fiere, de reine, de blije, de Istrijdende jeugd. En., dan wordt ge de 'zegepralende jeugd. D<_ schoonste pa rel van de strijdende kerk om eens te worden de mooiste parel aan de kroon der zegepralende kerk. Neen I Nu" moeten wij niet meer oor deelen naar wat anderen over u zeggen df schrijven. Nu .Hebt ge getoond, heel het? land door, wie ge zijt, wat ge wilt, wat ge vermoogd En uw statuut Hewel recht uit, er is veel gesproken over uw statuut en d'er is er heel weinig over gezegd, 't Is geen critiek hoor J Ik begrijp het. Doch, wat ge wel hebt ge daan, dat is de heele wereld nieuwsgierig gemaakt. A. u. b. voldoet die nieuwsgierigheid, geeft mij gelegenheid dat statuut nader te leeren kennen en stuur er een naar de Redactie der Gaz»t van Aalst (Ge moogt er uw postchechnummer bijvoe gen Voldoet ook de nieuwsgierig heid van de zoovele anderen en biedt uw statuut, in een volksche taal geschreven, aan al de menschen. Gaa. aankloppen of bellen aan elke deur Toe, kranige jongens en flinke meis jes, zet uw Congres voort want het is ver leden Zondag maar begonnen. Wie u niet kent, wie uw statuut niet kent Bek toe PIERLALA. DE «MERCATOR» AAN BELGIE TERUGGEGEVEN ZIJ WORDT HERSTELD TE BOMA Leopoldstad, 28 Aug. Het Belgi sche schoolschip «Mercator» is de haven van Banana binnengeloopert. Vandaar word zij naar Boma geleid waar zij vol ledig nagezien worden alvorens opnieuw irt zee üe steken. De «Mercator» die ge durende den oorlog ter beschikking ge steld were} van Groot-Brittannië, wordt thanp aan België teruggogeve». DE ENGELSCHEN. Het is geen gemakkelijk iets de alge- mee*e karaktertrekken van eigen landge- nooten te bepalen. Zal hei dan geen a! te gewaagde zaak blijken, dit voor een vreemd volk, het moge dan nog 'n buur- volk zijn, aan te durven Doch sedert de bevrijding kon elk bijkan met meer dere Engelschen omgaan en zelfs in zijn huiselijken kring hebben. Beproeven wij hel dus de hoofdtrekken van 't Engelsch karakter vast te leggen. Ieder gaat er over akkoord dat de En gelschen een buitengewoon belang aan de liraditie hechten. Krijgen de gebeurte nissen uit 't verleden zulk 'n beteekenis voor hen, omdat hij min vertrouwen stellen in de wijsgeerige constructies Theorie lokt hen -nooit als geestescon- structie aan; hij kan ze aanwenden als werktuig. Doch de feiten die spreken hem een taal die hij vertrouwt. «Denkt niet be>oogde mij eens 'n zeer ruimziend Engelschman^dat boe ken en geschriften bij ons 'n merkbare invjoed uitoefenen». Dus herhalen wij het zou de feitentaai alleen werkelijk goed begrepen worden door onze vrien den van overzee. Kort voor dezen oorlog trok koning Georges VI naar Canada. Een rijk Ame rikaan vertelde waarom hij hém ging toejuichen. Zijn verhaal komt hier op neer. «Ik had een trouwe dienstmaagd. Bij haar tragisch afsterven werd het me volledig duidelijk dat het woord «plicht» voor haar zijn volle beteekenis had be waard, en dal ze eene van de vele was, voor wie zulks nog geldt». Hierbij mo gen wij niet uit't oog verliezen dat de En- gelschman zich niet altijd dezelfde regels voor plicht oplegt als wij. Mei dit plichtbesef houdt allicht zijn praktische eeibied voor de wet verbard. Hij stelt er cijn eer op elk reglement te onderhouden, ja, hoe ongelooflijk het ons moge lijken, betaalt hij met fierheid zijn opgelegde belastingen Men kon dus de Engelschman typee ren door drie volgende kenmerken. Eer bied voor de traditie, uitsluitend belang der feiten, grondig plichtbesef. En zou men er moeten bijvoegen, die pe vaderlandsliefde. Of naar het woord van oud-minister De Schrijver «benevens zijn geloof in de godheid, bezit eik En gelschman als een godsdienst van 't va derland. «LABOUR». Men maakt zich valsche voorstellin- gen over dc labour-partij, of men zoekt de werkelijkheid in 'n valsch daglicht te plaatsen, als men afziet van het speci- fisch en essentieel Engelsch karakter van de «labour®. Men mag eer van 'n vorm- lijke, dan van 'n wezenlijke overeen komst, gewagen van deze formatie met het jvastelandsch socialisme. «Labour» komt op voor meer volks welvaart en grooter medezeggenschap van gansch het volk in al de openbare aangelegenheden. Het is zoo nationaal, dat Eden vollledig het programma van De reis van de leden van de kommis siën voor koloniën van Kamer en Senaat ■aar Belgisch Kongo zal ip de maand November a.s. plaats grijpen. Zes kamer leden en zes senatoren zullen er deel van uitmaken. De duur der reis bedraagt 75 dagen verblijf in de kolonie en 6 dagen voor de heen- en terugreis per vliegtuig Noch de betrokken minister, noch het mi nisterie van Koloniën zullen in de keuze van de afreizende leden tusschenbeide komen. Zooals er van hoogerhand op gewezen wordt is zulks uitsluitend de zaak van de parlementaire kommissiën van koloniëp zelf. buitenlandsche politiek onderschreef, door Bevin in de «Commons» ontvouwd Ze 'verwerpt klassenstrijd en is in niets' antigodsdienstig, doch uitgesproken an ticommunistisch. Haar overwinning moet dus als een democratische zege, niet als een socialistische, beschouwd worden. Wij hebben dus alle reden om ons er over le verheugen, nu vooral ze beslist opkwam legen de communistische dicta tuur, waar ze zich ook voordoet. Wal 'n heugelijke dag zal hel voor ons niet zijn, als wij het Sir Art. Green wood voor on§ land zullen mogen na zeggen iiel blijft steeds het vad'érkmd van Vrijheid en Democratie NATIONALISATIE. Men kan echter opwerpen dat La bour» voor nationalisatie opkomt. Alle democraten zullen nationalisatie aanne men, als dit een noodzakelijk middel blijkt om het algemeen welzijn te vrij waren. Doch hoe deze nationalisatie uit gewerkt Nationalisatie is wel degelijk een woord waarachter zeer uiteenloopen- de werkelijkheden schuil gaan. Zelfs de socialisten kunnen dit niet tegenspreken, vermits niemand minder dan dhr Van Acker zelf onlangs in de Kamer ver klaarde «Wanneer men in dit land tien perso nen over de nationalisatie ondervraagt, bekomt men negen verschillende ant woorden Wanneer «labour» dan nationalisatie, (onder welken vorm als een noodza kelijk MIDDEL ziet om het algemeen welzijn t^ vrijwaren, is daar niets speci- fisch socialistisch aan, en kunnen wij al licht hun oplossing, als democraten goedkeuren. HOOGDAG VOOR DE JONGE ARBEIDERS. Al wie het goed meent met onze nij- verheids*bevolking had hier moeter me dejubelen. K.A.J. wil inderdaad de ar beidersjeugd radikaal vernieuwen en ver edelen, en uit deze herboren jeugd groeit eens een hcogstaanden arbeidersstand Men kan best over deze heerlijke Con gres-dagen oordeelen, aan de hand van de woorden door Z. E. H. Kan. Car dijn, op de feestzitting van Zaterdag te Brus sel, uitgesproken. «Dit zege-Congres is in de eerste plaats het Congres van de DANKBAARHEID voor al het goede dat de K. A. J. bracht, maar opk het Congres der VERANT WOORDELIJKHEID VOOR DE TOE KOMST. Een nieuwe arbeidersjeugd moet in het leven worden geroepen, nieuwe persoon lijkheden, arbeidsmiddens en arbeidsre gime. Daarom is dit Congres een begin naar beters, waardigers en schooner tot heil1 van Land, Kerk en arbeidsjeugd van van de geheele wereld In het gewest Aalst gingen Zondag 1.1. zeven feestzittingen door. die niet enkel dreunden van begeesterden K.A.J. geest, maar ook hoogstaande ontwikkeling en verzelmogelijkheden van onze jeugd ge tuigden K.A.J. en «nu vooruit» V. WELKE MILICIENS DER KLASSEN 194Ü tot en met 1944 WORDEN VRIJGESTELD Ten einde den toestand der miliciens nader bekend te maken deelt de Minister van Landsverdediging mede De miliciens der klassen 1940, 1941, 42, 43 en 1944 kunnen vrijstelling van diens, of voorloopig uitstel van oproe ping onder wapens bekomen in de vol gende omstandigheden. A. Ondergrondsche miyiwerkers De ingenieurs, meestergasten en werk lieden, ondergrondsche mijnwerkers, die er zich toe verbinden tot den leeftijd van 28 jaar in de mijn aan den arbeid *e blij ven, zijn van actieven dienst vrijgesteld. Op voorlegging van .een bevrijs van in dienstneming, afgeleverd door het Be stuur der Koolmijn cn overhandigd het zij aan den^ Commandant der eenheid, hetzij aan den Commandant van het Tel- en Werfbureau, worden de betrok kenen naar hunne haardsteden terugge zonden of er in gehandhaafd. B. Landbouwers. 1. Is voorloopig van werkelijke:, dienst vrijgesteld, de opgeroepen of we- deropgeroepen milicien Indien hij gehuwd en de eenige man van het bedrijris, en zijn vertrek zijn echtgenoote alleen zou laten met een of tmeer kleine kinderen indien hij de zoon of de broeder is van een bedrijfshoofd dat krijgsgevan gene of politiek gevangene in Duitsch land is, en het ganscne bedrijf op hem rust indien hij feitelijk de boei. *'s en het 'hoofd van het landbouwbedrijf. De rpoeder of schoonmoeder weduwe is en zijn vertrek zijn moeder alleen zou laten met meisjes of kleine jongens indien hij hoeveknecht is, wanneer het hoofd van hel bedrijf een weduwe is of een vrouw wier echtgenoot krijgsge vangene in Duitschland is, en het gan sche bedrijf op een knecht zou rusten indien hij werkelijk het bedrijfs hoofd is, terwijl het theoretisch bedrijfs hoofd een zieke grijsaard is indien het bedrijfshoofd de vader is -en deze luidens een geneeskundig ge- tuigschrift ongeschikt is om te werken (militair of burgerlijk oorlogsinvalide, slachtoffer van een ongeval, ziek(; indien hij, onder de wapens ge roepen, een ongehuwde is, die alleen of met een zuster of een broeder die opge roepen is of gaat opgeroepen worden het 'bedrijf uitoefent. 2. Extra verloven De miliciens-landbouwers hebben van 20-7-45 af, een extra-verlof van twaalf dagen (heen en terugreis niet inbegre pen) kunnen bekomen indien hun aan wezigheid in het bedrijf onontbeerlijk was Voor de werkzaamheden van den oogst. C. Redenen van menschlievendheid. Zijn vrijgesteld van oproeping tot den werkelijken dienst de miliciens en mili tairen 1. wier beide ouders door oorlogsge beurtenissen omgekomen zijn 2. van wie één der ouders of een broe der door oorlogsgebeurtenissen omgeko men is en een der ouders of een broeder op datum van 1-1-1 945 gevangen was 3. van wie twee broeders door oor logsgebeurtenissen omgekomen zijn; 4. wier beide ouders op datum van 1 -1-45 gevangen waren in Duitschland 5. van wie één der ouders en een broe der op datum van 1-1-1945 gevangen waren 6. van wie twee broeders op datum van 1-1-1945 gevangen waren 7. die de onmisbare steun van een weduwe zijn en van wie een broeder door een oorlogsgebeurtenis omgeko men of gevangene is; Eenzelfde gezin kan slqchts één enkele maal het voordeel van vorenstaande be palingen genieten. D. Staatspersoneel. De Ministerraad heeft in zitting v*n Juni 1945 besloten den Minister van Landsverdediging toe te laten uitstel aan de |leden van het Staatspersoneel te ver- leenen voor zoover hun aanwezigheid in

De Gazet van Aalst | 1945 | | pagina 1