HET SOCIALE VRAAGSTUK PIERLALA DIE TOESTAND KOLONIALE LOTERIJ BE GAZET VAN AALST EN QM6TREKEN V«rapüijt»(j «oorloop>g 4en Dondeuiisg en Zondag van iedere week Nummer 70 Donderdag 6 September 1945 2" Jaargang 1945 1 Er. het N'. IfUE®EL,£<y K"er&str aat 9, Aalst. -Telefoon 114. ZIJÜV WEZEN Het is ni«t zonder nut, alhoewsl het sociale vraagsiuk een vertrouwd begrip is geword»n, een woord over zijn wezen te zeggen. Want dit vraagstuk i9 hm hoofdzaak in d» politiok, en iedereen is er in betrokken. Door 't feit dat over zestig jaar dade lijk diende ingegrepen op sociaal gebied ten opzichte van den arbeiderestand, en Pass Leo XIII bevool het ten andere in 1891 (Ene. Rerum novarum), werd de fout begaan eenzijdig te letten op de nooden van dien stand. Maar eigenlijk slaat me» in de socia le kwestit vóór een qualitatief probleem: e«ne organisatie kwestie voor ALLE STANDEN. De mensch is geen physiek doch een phsycfiologisch wezen, en de maatschappij is een zedelijk organisme. Inderdaad, de sociale moeilijkheden bestaan voor alle standen. Men merke dan eerst op dat de maat schappij wel georganiseerd is op gods dienstig en op politiek gebied. In 't bij zonder houdt met di« organisatie ver band Rechtsmacht Als ook princiepen die niet veranderen, zooal» de eenheid van het geeag, en organen die in, prin ciep wel kunnen veranderen met den tijd. Nu zal men ei; eens en voor altijd zijne volle aandacht willen aan schen ken dat die organisatie» volstrekt de WARE VRIJHEID niet hinderen. Ze zijn er juist de voorwaarde van, door willekeur en losbandigheid te keer te gaan. Deze laat^ten stopzetten g&at niet, want het leven is een proeftijd. Ten tweede is ook het gebied van het beroepsleven. En waar zim hier de or ganisatie en de organen Er is wel eeni- ge organisatie vooral voor 't werkvolk, als ook voor den middenstand. Doch die ia er in een veel te onvoldoend sta dium van volmaaktheid. Is het dan te verwonderen dat de maatschappij soms aan een smeulcnden vuurberg doet denksn Alle standen zijn dus wel betrokkerï in de sociale kwestie en teven» ziet men dat het gaat om prin.ciepen en organqn. Er wordt beschouwd het arbeidersvraagstuk, het landbouwvraagstuk, het vraagstuk van den handeldiijven- den middenstand, het vraagstuk van den ?ndu»trieelen middenstarsd, het vrouwenvraagstuk,. enz. Meer bepaald, is het sociale vraagstuk in «zijn diepste wezen een godsdienstige- zedelijke kwestie. Het is er natuurlijk ook een» politieke met ekonomischei} ondergrond die sterk naar voren treedt, Viant alles hangt aaneen. En dös op po litiek terrein is een weerslag der Sociale kwestie tq voorzien. 'Uit vorige definitie is te begrijpen, dat in zake het wezen der sociale kwestie, zich niet te misgrijpen valt. 't Is eene le venskwestie voor de maatschappij. De smeulende vuurberg waarvan hoo- ger sprake, kwam eens goed tot uitbers- ting in de bolchevistische revólutie van 191 7.Daarna beproefden Italianen met fascisme, Duitschers met nationaal-socia- lisme, eene sociaal-ekonomische organi satie op te richten. Intusschentijd had men woeling in Mexico en burgeroorlog in 'Spanje, alles op grond van de sociale kwestie. Daarmee is echter de reeks so ciale ongelukken niet afgesloten. 't Is hier du» wel zaak zijn oogen te openen. Zich niet te laten beetnemen aan schoone beloften, en niet te handelen volgens de vermeende belangen van het oogenblik. Het gezond verstand en de ondervinding leeren dat men op stoffe lijk en ander gebied maar tot .'ets komt door ernstige aktiviteit, aanleg, zuinig aan 't boord leggen, en Gods hulp. Het fransch» spreekwoord «Ghacun est 1'ar tisan de sa propre fortune» (Iedereen bouwt zijn eigen geluk) dient hier scherp in 't oog gehouden. Voor wat van buiten kom! dient slechts gedachr en gevraagd - Is het goed Tegenover hoogervermelde stelsels en andere die yeel ellende brachten 3taat de kris'ene sociale opvatting. Deze weid in de laatste vier honderd jaren niet meer voldoende aangehangen en in het bur gergerlijk leven gedeeltelijk afgebroken. De afbrekers er van of hun opvolgers konden of kunnen nochtans niet wijzen op eene zedelijke verbetering die speci fiek aan hun stelsel zou te wijten zijn. En andere verbetering zooals de techni sche ligt aan allerhande faktoren, bij aldien deze alleen geen echte welvaart en vrede kan brengen. Ze stort er zelfs in velen dieper in het ongeluk, door gemis aan zedelijke verbetering. Het is grof bedrog rechtvaardigheid te willen voorstaan als men Gods recht diis het hoogste recht niet eerbiedigt. De kristelijke opvatting is er echter geen gemakkelijke. Vandaar den tegen stand die ze ontmoet, alhoewel er nie mand eene b»tere kan uitdenken. Maar er valt voor grooten en klei nen te kiezen 1 Wat brachten andere opvattingen Eene kettnig van ellenden; leugen, bedrog, uitbuiting; knechtschap; woeling, opstand, oorlog. Daarop zal de kristene opvatting niet uitloopen. Beter een noodigen en vruchtbaien last te dragen, dan onder een knellen den. te zuchten. J. M. Missionarissen krijgen vrijen toegang tot 'Japan Volgens het Japansche Nieuws-agent- schap heeft de minister voor Opvoeding verklaard dat een voMedig© vrijheid zal verleend worden aan de buit»nlandsche missionarissen, die in grooten getale in het land verwacht worden. De minister zegde o. m. «Ons vglk zal een diepen invloed ondergaan zoo hun woorden gepaard gaan met een vriendschappelijke bejegening en met daden van sympathie, n Indien dit bericht bewaarheid wordt, zal dit voor het Christendom en voor de Katholieke Kerk in het bijzonder, een groote overwinning beteekenen. Jaren immers bleef Japan gesloten voor eiken mi»6ie-arbeid. BEVOORRADING AANKOMSTEN TE ANTWERPEN Het Decnsche s/s «Alexandra» bracht Zondagmorgen 5 00.000 kgr. boter en 780.000 kgr. spek uit Denemarken te Antwerpen binnen. Het schip werd aan n. 2$, Kattendijk gemeerd. Het Grieksch stoomschip Agies Vlassios bracht een lading pyriten uit Noord-Amerika. Het Amerikaansch stoomschip «Empire Glenn». 8500 ton granen en 400 ton stukgoederen uit Noord-Ame- rika. He: Fransch stoomschip «Jacob H. Halinger», H. 17/18,, bracht een lading auto-onderdeelen, vliegtuigen en zeep uit NeW-York. Hei Grieksche stoomschip «Helen Kuluhundis» gemeerd aan hangar 1 3b, bracht een lading van 9000 ton stuk goederen uit Amerika, die over Antwer pen naar Zwitserland zullen gstiansiteerd worden. De noodige schikkinge werden, in sa menwerking met den havendienst en de Spoorwegen getroffen, om deze lading in! /den snelst mogelijken tijd oven te la ?Un en doo* te zonden. PARLEMENTSBERICHTEN De kommissie van Rechtswezen van Kamer en Senaat zijn bijeengekomen in aanwezigheid van de hh. Van Glabbe- ke, minister van Binnenlandsche Zaken, en IGrégoire, ^sinister van Rechtswezen; zij onderzochten een ontwerp tot wetsbe sluit om de onwaardige burgers te be- rooven van hun burgerlijke en politieke rechten. Met 1 1 tegen 8 stemmen hebben Se kommissies de meening uitgedrukt dat het vraagstuk zou moeten het voorwerp uitmaken van een wetsvoorstel, dat door het parlement zou moeten onderzocht worden. VOOR DE BOEREN AAN AL DE LEDEN VAN DE BOERENGILDEN UIT HET ARRONDISSEMENT AALST Hei Verbond der Boerengilden van het Arrondissement Aalst, belegt op Zondag, 16 Septemb. te 14.50 uur een GROOTE BOERENVERGADERING in (het St. Martinusgesticht, ingang Vrij heidsstraat, 23, te Aalst. Dagorde: Opening door den onder voorzitter. Verslag over de werking Voordracht door Mr. Conix, land bouwingenieur, ondervoorzitter van den Belgischen Boerenbond. Aanspraak door den Heer Ccene M., landbouwer, lid van het Hoofdbestuur van den Belgischen Boerenbond. Slotrede dcor Monseigneur Cruys- berghs, algemeen Proost. Deze dagorde alleen reeds volstaat om het belang van deze massadag te doen uitkomen. A'l de leden der boerengilden, alsook hunne zoons, worden te Aalst verwacht. Boeren, thans woidt U een kans ge boden om te toonen dat gij iets wi'.t doen voor de verdediging van uw rechtvaar dig streven. Allen op post Op Zondag, 16 September moet het St. Martinusge- stich: te klein zijn Het Verbond der Boerengilden. N. B. Fietsen kunnen in 5>t. Marti nusgesticht gepUatst worden. •UITSCHE JEUGDBEWEGING EEN VOORBEELD Zooals aangekondigd in het vorig nummer volgan hier enkele uittreksels uit de brochure «Jeugdbeweging» uitgave A.V.S. VrijJeugdbeweging Mane- sching Aalst) geschreven door B.V.H. 'int (gedrukt ter drukkerij ((Volksverhef fing», onderwijsstraat, 9, Aalst. In het hoofdstuk «Ontstaan en ontwik keling der Jeugdbeweging» staat letterlijk het volgende «Het was Duitschland dat hel eerst de vlaggen hees, Duitschland waar 'n koud en hardvochtig tuchtsisteem de jeugd drilde om te leren draven in 't gareel van de kapitalistiese wereld. Het keurslijf van 't bloedlooze leven werd de duit&e jeugd .té ,eng. In haar machtige Sturm und drang»-periode stak ze fier het hoofd op, wierp de ouwe rommel over boord en Irok naar de bossen en de velden cn de bergen, weg van huis, weg van de stad weg uit het platte en het benepene, weg naa* de heerlike, ware natuur, naar het vrije leven. Dat'was het ontstaan van de jeugdbeweging die haar oorsprong vond 1 'in (het innerlijce, in de ziel en de geest van de jeugd. Verders Van uit Duitschland waaide die jeugdbeweging over naar gans Ger maanse vasteland, vooral naar Oosten rijk en Holland en ten slotte, en dit schrijf ik met n zucht, maar dan ook met 'n vastberaden, geballen vuist glinsterend oog, ook naar Vlaanderen, y. Schrijver zegt dan «Ruw zijn deze woorden, maar ze zijn geboren uit 'n hart dat wanhoopt, maar nog jong is. In het hoofdstuk «Beweging« staat o.m. het volgende Onder hopeloos gerammer der ouders trokken weldra door heen heel Duitschland heerlike troe pen jongens en meisjes, waarop je on willekeurig moet blijven kijken en ze lang en dromend naturen of luisteren naar hun zang, moje scharen met veer krachtige stap en helder li»d, haren i dp (wind, kor!e broek en frisse kielen en luchtige kleedjes, met in hen de geur van cfl- bossen en de heide. Want in zwer men en kamperen in de natuur werd het middel gevonden om reiner en gelukki ger en eenvoudiger te leren lezen samen met hen die in zich de noodwendigheid voelen maar iets edelers, iets zonnigers, waarvan ouwe mensen of ouwe jeugd zich gene idee kunnen vormen Daar in de onvervalste natuur geen verschil tusschen jongens en meisjes, geen «meneer» of (juffrouw» maar het op rechte «Hein» en «Hilde». Daar geen lange rokken, noch brede sjarlcston- broeken, maar n sobere harmonieuse praktiese kleding, aangepast aan de na tuur. Onder de hoofdding Jeugdherber gen» staat geschreven «In de pas ontstane jeugdbeweging vond het (Duitschland) de slagader oin nieuw bloed te pompen in het volk; de jeugdbeweging moest de hefboom wor den om het Duitse volk weer sterk en ge zond te maken.» Heelemaal aan het einde der brochure onder een teekening van de zitplaats der jeugdherberg «Jeugdvonk» te Erembo- degem aan de Dender, bij Aalst staat «Ingehuldigd op 28 Maart 1931 en op gericht door de vrijë jeugd- en kampeer- vereeniging «Manensching». Zo mogelik voor overnachtigen eerst aanvragen bij Juul FRANCK, Nieuw- straat, Aalst. Wij geven deze uittreksels letterlijk en zonder overwegingen. Zoo kan de lezer zelf besluiten. Zoo kan men niet verwijten dat ze onvolledig of uit hun verband gerukt zijn. Zulks beweren kan men toch altijd zelfs zonder het te bewijzen, hé «Recht en Vrijheid». Maar vergeet nrïiel dat men zoo dwaas kan schrijven dat men in ,de zinsnede én de essentieele inhoud onmogelijk een andere draai kan geven. Ik geloof dat uwe reporters op dc vin geren getikt zijn daar ge zelf de kolossa le flater begaat te beweren dat zij het an ders bedoeld hebben. Hoe of wat heb ben ze da* bedoeld Opdat de lezer nauwkeurige over de aangehaalde teksten zou kunnen oordee- len zeggen wij alleen dit dat deze bro chure over jeugdbeweging NIET VOOR 1932 is geschreven. Ik vraag toch nog aan den schrijver: Waar ligt dat moje land uit hetwelk 'n frisse wind vaart door ons heen en het helle licht daalt uit z'n brede hemel in ons duister wezen PIERLALA. REEDS WITLOOF Op de Groentenmarkt te Mechelen werd reeds «Witloof» te koop gesteld. Het werd geWonnen door landbouwer Blockmans van Berg-bij-Campenhout en het vond kooRers tegen 27 fr. het kilo. CHINA. Aan den anderen kant van de wereld levend, zijn wij geneigd het belang van China over 't hoofd te zien. Zijn opper- vlakte is uitgestrekter dan geheel Europa, zijn bevolking van 450 millioen men- schen overtreft aanzienlijk deze van heel Europa zonder de Russen en bereikt een vierde van het menschelijk ras. Dit zijn feiten, die tot nadenken nopen. Meerdere vragen aangaande dit onme telijk land zullen het aspect van de toe komstige wereld grondig beïnvloeden. Zullen zijn ontzaggelijke mogelijkheden uitgebaa! worden of niet; meer nog, zal deze sympathieke en zoo uitgebreide be volking vrij over eigen lot mogen beslissen of zal zij den dwang van U.R. S.S. min of meer moeten ondergaan Haar bevolking van taaie en matige maar schrandere boeren (misschien overdreven behoudsgezind) en hande laars is uitgeput door binnenlandsche jyan J?27 tot 1937) en buitenlar.dsche (Juli 37 tot voor twee weken) oorlogen. Alleen, is ze onmachtig om te weerstaan aan een druk die haar politiek en sociaal leven zou omgaaien. Afgezonderd, zou het Rijk van Chang-Kai-Chek onmoge lijk de nationalistische expansie van de Soviet Staat kunnen stuiten. Het overige van de wereld moet Ch. na dus ter zijde staan; in de eerste plaats dient Amerika hier op te treden. Inder daad, zooals de Amerikaansche publicis ten Max Eastmon end J. B. Powell het onlangs deden opmerken, zou het lot van de werelddemocratie hier op een be denkelijke wijze beïnvloed worden. In dien de 450 millioen Chinezen gevoegd werden bij het dictatoriale blok van de U.R.R.S. Het zijn dus niet enkel de ontzache- Üjke mogelijkheden van het Chineesch tentorium, noch zelfs uitsluitend Je sym pathie voor de Chinezen, die ons het lot van China zal doen ter harte nemen. Gezonde zorg voor eigen behoud en eigen nagestreefde levenswijze, zal hier nogmaals laten inzien dal het lot van gansch den wereld zaak is van alle men- schen HET UUR VAN DEN MINDEREN MAN De voorbije gebeurtenissen schonken aan de democratie een voller beteekenis. Het lot van het volk in één land blijft niet zonder invloed op dit van de ande re (volkeren. De wereldgemeenschap be slaat nu meer dan in 't verleden. Niettemin blijft het openbaar leven van gansch de menschheid van veel kleiner beteekenis voor het volk van een be paald Tand, dan de onbelemmerde de mocratische onlplooing van dat voLk op zich zelf. En ook op het nationaal plan heeft de democratie een voller beteeke nis gekregen. Zooals de Heilige Vader het in zijn Radiorede van Kerstmis 1.1. deed opmerken, gaan de menigten, die het erger dan wie ook van den oorlog hadden te verduren, meer belang gaan echten aan de openbare zaak; zij gaan zich meer rechtstreeks inlaten met het be stuur van den Staat; zij nemen een meer rechtstreeksch deel aan al de uitingen van het sociaal en economisch leven. Men paait tegenwoordig het volk niet meer met tastbare voordeelen alleen; het wil in al de aspecten van 't leven, zoo stoffelijk als geestes- en geestelijk, rechtstreeks tus- schenkomen. In al de standen van de maatschappij zijn keurmenschen opge staan die gansch het bestaan, zoo van hun stand als van gansch het volk, vol ledig medeleven en leiden. DE 27- VLAAMSCHE SOCIALE WEEK Na wat wij hierboven ovei de huidige strekkingen in de democratie schievcn zal het thema dezer sociale week niet ver wonderen: het uur der beslissende her vormingen. Komende na de studieweek der K.W. B. ien het Congres van de K.A.J. bewijst zij den prachtigen rijkdom van onze Christelijke sociale organisaties.Hun Syn dicale en mutualistische takken kennen een ongewonen wasdom, doch ook hun doctrinale vergadering getuigen dat ook den geest hier stevig wordt gevoed. Indien wij het programma dezer so ciale week van naderbij onderzoeken, stellen wij vast dat men zich niet heef: willen opsluiten in de begrensdheid van een enkelen stand. Ieder volwaardig mensch zal gaarne meer vernemen over tal Van vraagstukken, die hier zullen worden behandeld Ondermeer wordt onderzocht hoe de menschelijke persoon moet gevrijwaard in eere hersteld; dit door bevrijding uit de massa-invloeden en uit de over woekering van den Staat en meest nog door het herstel in hem van de moreele waarde. Men zal tegeneen afwegen een gezonde sociale, economische en politieke democratie en de communistische dicta- jr. Toegang tot privaat-eigendom en be tere verdeeling van geestelijke en stoffe lijke rijkdommen zullen in hun middels juitwerkingen worden onderzocht. Werkelijk, zooals men ziet, een initia tief dat naar het woord van Paus Pius XI «geschikt is om de kennis van de op lossing der sociale problemen ni christe- lijken zin uit tc breiden. V. (Deze Week gaat door te Leuven van 6 tot 8 Sept. Secretariaat: Renaissanse- laan, 14, Brussel). DE SCHOLEN GESLOTEN TOT 24 SEPTEMBER In een rondschrijven aan de pro vinciegouverneurs, heeft de h. Marteaux, Minister van Volksgezondheid, bevolen zoo vlug mogelijk de volgende onder richtingen aan de burgemeesters mee te deelen Naar aanleiding van de epidemie van kinderverlamming, die in het land heerscht, worden de burgemeesters aan de plichten herinnerd, betreffende de aangifte van sommige besmettelijke ziek ten en de te nemen prophylaxemaatrege- len. Zij moeten er vooral zorg voor dra gen dal $lle prophylaxemaatregelen, wel ke )de Minister van Volksgezondheid of de gewestelijke gezondheidsinspecteur zouden kunnen opleggen, krachtdadig en snel worden toegepast Van nu af, moeten de burgemeesters er de hand aan houden dat het gegeven bevel om de lagere en middelbare scho len tot op 24 September e.k. gcslo.en te houden geërbiedigd wordt. Dit bevel geldt vóór alle scholen van deze catego rieën, zoowel officieele als vrije. Gedu rende dezelfde periode, is het daarenbo ven ten strengste verboden de kinderen dezer scholen samen te brengen of er de verzameling van toe te laten onder gelijk welk voorwendsel en in om 't even wel ke plaats. De personen die dit verbod overtreden, worden onmiddellijk aange klaagd en vervolgd. BELGISCHE MISSIONARIS SEN UIT JAPANSCHE CONCENTRATIEKAMPEN BEVRIJD Belgische missionarissen, over wie men sedert drie jaar zonder nieuws was, hebben zoo pas het bericht gezonden dat zij door de Amerikanen uit een Japansch concentratiekamp bevrijd zijn. Het belieft hier de Belgische missie van Ankwo, in Hopeï, die bestond uit EE. PP. Herman Unden, Palmers, Ray- \Y/0nj JaeS^er> Gilson uit Verviers, Wenders uit Gemmenich, Keymsglen, uit Brussel en Hanquet, neef van den Luik- schen senator. In 1941 vielen zij in gevolge het Ja- pansche offensief in handen der overwel digers, die van hen verplichtingen eisch- ten, die onvereenigbaar waren met huil geloof en hun plichten. Op hun weigering werden zij in het concentratiekamp van Weintsjing geïnterneerd, waaruit alleen de \E. H. Gilson kon ontsnappen om te Peking opnieuw te worden vastgezet BELANGRIJK BERICHT AL DE LOTEN van de Koloniale Loterij zijn steeds uitbetaalbaar volkomen, in specien, zonder eenige afhouding noch taks of belasting. De loten zijn nitet gelijk te stellen met de buitengewone oorlogs winsten. Waagt uw kans Een millioen voor 50 frank S Volgende trekking op 21 September DE JAPS ONDERTEEKENEN HUN OVERGAVE De officieele onderteekening- van de capitulatie der Japansche strijdkrachten heeft Zondag morgen te 3 uur plaats ge vonden aan boord van het oorlogsschip «Missouri» ten overstaan van generaal Mac Arthur, als vertegenwoordiger der Vereenigde Naties De Japansche delegatie werd geleid door den Japanschen minister van Oor log. De meeste afgevaardigden van h«t land der rijzende zon hadden voor de gelegenheid hun hoogen hoed opgezet, Een hunner was gansch in het wit ge kleed, de Japansche rouwkleur. Generaal Mac Arthur was in kaki uni form en had geen enkel eereteeken opge stoken. Hij gaf met klare duidelijke stem lezing der capitulatievoorwaaiden. Toen hij hiermee gedaan had traden 5 leden van de Japansche delegatie van de tweede rij naar voren, legden plechtig hun hoogen hoed op de tafel en begon nen aandachtig den ganschen tekst te doorlezen. Pas toen Ze daar met klaar waren werden de bescheiden ondertee kend. Toen zei generaal Mac Arthur «Laten we bidden opdat het nooit meer oorlog worden zou. Opdat God voor altijd vrede op de aarde zou doen heerschen. Na de plechtigheid der onderteekening zijn de Japansche minister van Buiten- landsche Zaken en het Hoofd van den Algemeenen Legerstaf verslag gaan uit brengen bij den Keizer, terwijl de eerste minis'er zich langs de radio tot het Ja pansche volk richtte het aansporend me de e werken aan den opbouw van een nieuw Japan op de grondvesten van vre de /en beschaving.

De Gazet van Aalst | 1945 | | pagina 1