De Toestand PIERLALA DE GAZET VAN AALST EN OMSTREKEN Nummer 71 BUREELEN Ve»9ckfijnt woorloopig dan Donderdag en Zondag van iedere weak Zondag 9 September 1945 2" Jaargang 1945 1 Fr. het N'. Kerkstr aat 9, Aalst. Telefoon 114. AMERICA EN DE OORL OG. Hei is nog te vroeg om nu reeds de ge schiedenis te maken van het aandeel door de U.b.A. in den beëindigden oor log genomen. Men kan evenwel nagaan hoe de «biatss» er toe kwamen in het we reldconflict stelling i® nemen. Pearl Harbour» zegt allicht een of an:!tr. In werkelijkheid, was de deelnam; van America, vóór dit ongehoord agressie feit, niet te onderschatten. Men kan de deelname in drie perio den „onderbrengen 1 vanaf de oor logsverklaring van England en hrank- rijk, nu zes jaar geleden, toe de neder laag van Frankrijk einde Juni 1940 j 2), van dan af tot «Pearl Harbour», De cember I 94 1 3), de bloedige oorlog le gen Duitschland en Japan. Men zou zich echter verkeerde voor stellingen van dit alles maken, zoo men geen rekening hield mei htt Ameii- kaansch karakleï ende houding van de Amerikaansche openbare meenmg en niet het mins. met de werking van Pre sident Franklin Roosevelt. HET AMERIKAANSCH KARAKTER Het ware toegeven aan meeningen, die wel gang hebben doch geen steek houden, America als het land der onbe perkte vrijheid en der onbegrensde mogelijkheden te willen kenmerken. William Hard, een vergrijsd journalist, meent integendeel dat alles in America door de wet begrensd wordt, of beter toi evenwicht wordt teruggebracht. Niets, zegt hij, beperkt hier iemands mogelijkheden terftij de wet (behoed ster van het algemeen welzijn). Zeer ver gedreven individualisme, ook door de wet binnen d« grenzen gehouden. Zelfs cJe democrats is hier door de wet be perkt. zoodat meerderheidswillekeur uit gesloten blijft. Een uitgesproken streven is merkbaar óm elke willekeur in den openbaren en privaten sector te weren. Het land der trusts is ook dit der anti-trust-wetten. v< Het is Amerikaansch schrijft h:j wetten te hebben die vrijmaken 1 Oveial, moet de wet de willekeur ver hinderen, doch bel is overal de hoofdbedoeling van de wet de vrijheid na te streven VOOR DE NEDERLAAG VAN FRANKRIJK In. 1914 brak de oorlog uit vooi n Amerikaansch publiek dat wein-g af wist en van Europa en van moderne oorlog. De wilde overval van België maakte dat de meeste Amerikanen over tuigd waren dat Duitschland een ko lossale misdaad tegen de beschaving had begaan Taal- en cultuurgemeenschap met de Engelschen, en meer nog, de ontzaglijke bedragen op dit land te vorderen voor oorlogsleveringen, hadden de Amerika nen veel dichter bij den oorlog gebracht of ze het wel wisten. Toen in Februari 1917 de onbeperkte ondeizee-aanval- len begonmen, kwam Amerika b.jna au' tomatisch in den oorlog. In 1939 was het Amerikaansch pu bliek daar goed van bewust gemaakt door de «isolationistcn» of anti-oorlogs- gezinden. Niettegenstaande dit. schreef Walter Millis, de gekende isolationist, in de..«Life» (New-Yorksch blad) van 6 11-39 «De Amerikaansche houding van he den. veronderstelt dat de Verbondenen onzen strijd vechten... Zou een volledige overwinning van Hitier een zulke recht streeksche bedreiging tegen de <t States daarstellen, dat wij leven en welvaart zouden wagen, om ze te verhind-ien ...Het zal niet onder de drukking van eenige industrieele of finantieele gemicn- schap zijn, dat de U. S. A. belligerent zouden worden; zij meer dan eenig an der groep, hebben te vreezen deze socia le en economische ontreddering, die deelname aan een grooten oorlog moet medebrengen.. Dit alles belette Amerika nie: aan zienlijke leveringen aan de Verbonde nen te blijven doen in een geest van «vriendschappelijke zakenrelaties» zoo als F. R. Stettinius, de giootste mede werker aan Buitenlandsche Zaken van President Roosevelt, het zegde. DE LEEN- EN PACHTWET. «Tegen December 1940 had de meer derheid van het Amerikaansche volk schreef E. R. Stettinius wel ingezien dat het in ons eigen nationaal belang was. de stroom van wapens aan de lan den die tegen de As vochten, niet te .on derbreken*» Einde December '40 was de toestand der Engelschen tegenover America ge kenschetst door deze woorden van zelf de schrijver Zie hadden maar weinig dollars meer over dan om de bestelde goederen te betalen. Op 17 December 1940 verklaarde President Roosevelt aan dc journalisten «de beste directe verdediging der «Sta tes» ligt in het succesvol standhouden van Engeland... Wat ik nu wil probee- ren te doen is de dollar uit hel vraag stuk be verwijderen, Op 1 1 Maart 1941 werd de wet H.R. 1 776 bekrachtigd waardoor aan den Voorzitter v.d. U.S.A. de volmacht werd verleend om Op het oogenblik da de wapens uit de fabrieken kwamen, zou hij beslissen op welke plaats zij het meest zouden bijdragen lot de Ameri kaansche veiligheid... De vergoeding voor de «States» als tegenhanger voor deze overdracht kon bestaan in zulke vergoeding, die de President bevredigend acht... Volgens deze wet ging dan den vloed van leveringen terug de Oceanen over. Zoo werden o.m. tot December 1944 aan vliegtuigen 8.500 stuk aan England 1 2.000 aan Rusland geleveid, aan tanks 12.400 aan England en 6.000 aan Rus land Ondertusschen Imvam de laffe over val van Pearl Harbour» in December '41 h«t Amerikaansche volk eendrachtig fo.t den bloedigen strijd toe te treden. Hij is beëindigd mee als groote en onbe twiste overwinnaar de U.S.A. WEINIG ROEMVOLLE INCIDENTEN. Tei eere van de eerste-verjaring van onze bevrijding greep een geslaagd® wa penschouw voor Prins-Regent, Ministers en Diplomatêncorps plaats. Bij het heen gaan .van den Prins steeg gejuich op en geroep «Leve Leopold». Voor deze gewettigde uiting van loya lisme had dhr. Achiel Van Acker zijn hoonend glimlachje ten beste. De menig te (reageerde met stormachtig geroep «Le-o—pold» en werd rosdg Het kwam tot 'n vechtpartij met de Ministers en brutaal afweren van de spontane betoo. gers door de kolven der geweren der Rijkswachters. De buitenlandsche diplomaten kregen het schouwspel van een weinig waardi- cjjs jhouding en moesten denken dat in het minister-corps er weinig waren met een «statesmanlike belonging to no fac tion Dhr Van Acker heeft tegen den ko ning een partijdige houding, ja aan klacht, aangedurfd. Zijn prestige als staa'sman bestaat niet meer. Ons aanzien heeft hij erg. in de wereld neergehaald. -Dat voelt het volk, dat d® belagers van Leopold III misprijst, en zijn vorst trouw bemint en niet vergeten zal V. DRIE SCHUIFKENS. I EENHEID VOLGENS DE OUDE-NIEUWE ORDE DE HANDELSREGISTERS OPNIEUW VRIJ Tijdens een persconferentie Donder dagmorgen heeft de Minister van Eco nomische Zaken, dhr De Smaele, be kend gemaakt dat de ministerraad be sloten heeft inzake de handelsregisters opnieuw het regime van vóó'r 1 940 in te voeren. Bij besluit van 18 Oct. 1940, hadden de Secretarissen-generaal het verbod van nieuwe inschrijvingen in het handelsregister opgelegd. Na de Beviij- ding werd dit besluit gehandhaafd om die /mogelijkheden tot zwarte markt niel te vergrooten en om geen onbetrouwba re elementen op te nemen in de handeis- bedrijvigheid. De economische vooruitzichten laten nu echter toe meer en meer naar de han delsvrijheid te evolueeren. Iedereen kan zich weer laten inschrijven en een han delsregister 'bekomen op voorlegging van goed gedrag en zeden en van een bewijs van civjsme. Alleen de handel in BRANDSTOF FEN blijft tijdelijk nog gesloten voor nieuwe handelaars. De minister kondi gde ook afan dat de privaathandiel met Groot-Britlannië jji hooge mate zal bevrijd worden van de tot nu toe heerschende belemmeringen. De Belgische handelaars zullen direct met hun Engelsche handelsrelaties kun nen onderhandelen. De Belgische instan ties Prioriteitscomité en Dienst van de vergunningen) komen nog slechts tus- schen voor eeif eindtoelating. Opdat de vergunningen niet zooals nu een zestal weken hangend zijn. wordt beroep ge daan op de medewerking van de be- drijfsraden. De producten die in onzen handel met Engeland niet vrijkomen ziin d< voedingsproducten, petroleum- en steen koolproducten. huiden camions en en kele artikelen van minder belang. Een aantal belangrijke sectoren (textiel bv.) komt practisch vrij. Hopen we nu'slechts dal dc oversc.ha keling vari het regime der ministerieele aankoopen naar het régime van de vrije aankoopen geen aanleiding geeft tot tijd verlies. Ook dc reisformaliteiten voor Engeland moeten geminimaliseerd wor den, wil de nieuwe toestand vlug guns tige gevolgen hebben. Er was een tijd dat de Nieuwe orde aan de orde van den dag stond. Bij de bevrijding werd de nieuw® or de |van de dagorde geschrabt cn wie van de ,Nieuwe-orde was werd tot de oide geroepen. Zoo werd de Nieuwe-ord® de oude- nieuwe orde. Die nieuwe orde was uit Duitschland naar ons land overgewaaid. Dus uit dat zelfde Tand waarover B. V. H. in 1932 met 'n zucht en een glinsterend oog bewonderend schreef Duitschland en hier de fronters met hunne jeugdbeweging a la B. V. H. (Zie ons vorig nummer) kweekschool vaa S. S. mantien, OostfronisoMaten en Gestapo's. Er is in heel België ew in al (de verbonden landen geen enkel ern stig mensch te vinden die Kardinaal Van Roey om een enkel van zijn daden binst de bezetting ais niel 100 procent vaderlandsch zou durven betitelen. Dat durft O F. F I. Aalst. De haal van die menschen moeten tegen al wat Krislelijk is zóó groot zijn dat ze zoo'n groote stommiteiten durven neerschrijven. Hun zuster orgaan Recht en Vrij heid heeft ook den mond vol over «eenheid». Wie niet voor het O. F. is. is op de slechte weg en werdl uitgeschol den. Menschen die zuiver staan lachen omdat schelden, menschen die niet zui ver staan geven... pootjes om niet uitge scholden te worden. Bij ons I of... we maken u zwart Eenheid volgens de ou- de-nieuwe'-orde.Zoo ging het in Duitsch land, zoo ging het hier binsi de bezet ting. Zoo gaat het nu bij het O. F. Wie volgens de Kommunisten niet in het eenheidssyndikaal is, die arbeider is verkocht aan het kapitaal, is ne scheur maker in de rangen der werklieden, is n'n feactionnair. In het gewest Aalst zijn 1500 arbeiders aangesloten bij hel een- heidssyndikaat; 15.000 bij de Kristen Democraten, voeg daarbij de socialis tisch gesyndikeerden, de leden der libe rale vakbonden en de niet-gesyndikeer- den, Dat onnoozel groepken noemt zich het éénhc'dssyndikaat Zij alleen zijn op de goeie weg Vooral die 15.000 Kristenen zijn scheurmakers en reactionnairen. Bij ons of ge'n deugt niet Eenheid volgens de. Oude-Nieuwe-Orde. En zij die echte Nazi- en fascisten methode loepassen schelden de andere uit voor fascisten en Nazi's. Denken die menschen dan toch dat ons volk, dat de oveigrooce meer derheid zich die klodden laat wijs ma ken. 1500 leden van het eenheidssyndi kaal sluit u aan bij een machtige vak bond en er komt éénheid. Onze men schen hebben zich niet laten op sleep touw nemen door een handvol Nieuwe- orde mannen binst de bezetting. Zelfs niet tot in 1941 En, ze laten he; nu ook niet gebeuren. De dreigmethoden van een lawaaierige minderheid ligt nog te friscK in het geheugen. Men dooi ziet uw spel I I Sta ne keer op de hoeken der straat.. Sta in de rijen aan dc winkels en zegel- kens bureelen en ge zult hooren hoe de menschen denken over de terreur waarin we leve*; ge zult hooren hoe ze praten over de tegenwoordige fameuze regeering. En dan schrijven die onnoo- zelaars dat alles de schuld nog is der regeering Pierlot. En, wij die dachten dat het de schuld van Koning Leopold was Stilaan is het de schuld van Kar dinaal Van Roey en daarna de schuld van het K.A.J. statuut. Och ja. de leden der Ka'holieke-actie jeugd zijn ook re actionnairen. Deze beweging heeft maar 300.000 leden in het land. Al de ande re jeugdbewegingen samen 50.000. En toch zijn deze 300.000 en al die ouders op n'n slechten weg. Zij zijn de scheur makers, zij breken de jeugd-eenheid. Allen aansluiten bij de Kommunistische- jeugd Anders... Zijt ge zwarten Hier ook dus eenheid volgens de oude nieuwe-orde. Ook dc jeugd do irziet het nazi-spel der Kommunistischs strooi- briefkens jeugd. II. OVER HET BLAD O F. F I. AALST Dit blad, hel blad van Hij lacht Hij is te vreden 1 Hij VERVETTE in Duitschland heeft weeral een nieuwe verantwoorde lijke uitgever, de hoeveelste sedert het onts'aan en dit van N° 44 Wie zal het zijn bij de Jubelviering van N° 50 7 Het zijn mijn zaken niet te welen waar om er ieder manenschijn een andere de verantwoordelijkheid neemt. En moest ik er naar vragen men zou mij toch ant woorden dat het mijn affaires niet zijn en idat ik toch maar ne zeevereer ben. 'Maar wat mij toch verwondert is dat de BEVOORRADING De besprekingen, die te Kopenhagen plaats gehad hebben met het oog op het sluiten van een economische en financiee- le overeenkomst tusschen Denemarken en de Belgisch-Luxemburgsche econo mische Unie, met sukses werden be kroond. De teksten werden aldaar op het ein de van verleden week onderteckend Krachtens deze overeenkomst zal De nemarken ons, tijdens dc eerste vier maanden, leveringen doen geworden tot een bedrag van 400 millioen frank: de ze leveringen bevatten een belangrijke tonnemaat landbouwproducten en voe dingswaren 4.000 ton boter vleesch overeenkomende met tien duizend stuks vee, tienduizend ton plantaardappelen, 3,200 ton zee en zoetwatervisch. Wij, van onzen kant zullen in zoover de eco- nomischen toestand het toelaat, naar Denemarken allerhande nijverheidspro ducten zenden, zooals ijzer en staal,zink in bladen, producten voor fotographie, telefoonmateriaal en tuinbouwproduc ten azalea's, bloembollen, tafeldrui ven. Deze overeenkomst zal van kracht warden van bij de oriderleekening af. NIEUWE AANKOMSTEN TE ANTWERPEN HEER TRUMAN PLEIT VOOR DE GEISTERDE LANDEN De heer Truman, heefi aan het Con gres gevraagd een hulpverleenint? van 1 milliard 900 millioen dollar goed te keuren om de verwoeste iandeu van Eu ropa en Azie ter hulp te komen NIEUWE REISGIDS In het begin van October aanstaande zal een nieuwe dienstregeling gepubli ceerd worden en zal een reisgids ver krijgbaar gesteld worden. Hiermede zal aan het publiek het bewijs worden gele verd dat de toestand geleidelijk weer normaal aan 't worden is en dat de spoorweg trouw blijft aan zijr leuze Dienen. He» Eng. s.s. «Prinsessa», kaai 121-23 en het Amer. s.s. «Surprise» kaai 119, beide k«elschepen, liepen Woens dag Antwerpen binnen met een lading vleesch uit Argentinië. Het Zweedsche s.s. «Linda (flan sen» bracht uit Denemarken een lading bo er en visch. Twee Engelsche schepen, waaron der de Glamorgan Seani» kaai 218-20 brachten 19.000 ton kolen te Antwer pen aan. Het Zweedsche s.s. Laholm brachl 828 studts timmerhout uit Zwe den te Antwerpen binnen. Het Eng. s.s. «Busiris», kaai 410 bracht een lading ammoniaksulfaat uit Amerika, bes emd voor de regeering en voor aanwending als meststof. Dit che misch product dat, tot hiertoe, uitslui tend voor oorlogsdoeleinde werd aan gewend, werd terug ter beschikking van den landbouw gesteld. die BELGISCHE SOLDATEN NAAR DUITSCHLAND Gedurende een persconferentie, Vrijdagmorgen in het Ministerie van Landsverdediging gehouden werd, ver klaarde de woirdvoerder dat het Bel gisch leger op dit oogenblik uitsluitend opgeleid wordt voor de bezetting van Duitschland. Drie infanterie-divisies, die samenge steld zijn uit drie infanterie-brigades en vijf regimenten artillerie zijn voorzien om aan de bezetting van Quitschland deel te nemen. Het aantal manschappen zal ongeveer 50.000 belcopen. Dc Bri gade Piron behoort tol de bezettingseer- heden, die voor het grootste deel ge vormd zijn uit troepen, die in Ieiland hun opleiding hebben gekregen. Wellicht op het einde van dit jaar zal de (bezetting van een aangewezen zone door Belgische troepen aanvangen. Ge brek aan uitrusting en aan officieren en opgeleide manschappen zouden de oor zaak zijn van de vertraging in de bi- zetting van dc toegekende zone. HET COMMANDO Belgische soldaten zijn thans over Duiischland verspreid en slaan onder Engelsch bevel. Van Mei 1946 af zullen geen Belgische troepen meer tot Engel sche eenheden behooren en een eigen commando hebben. DE RESERVE-TROEPEN Deze inlichtingen beduiden echter niet, dat geen troepen meei in Belgie zullen gekazerneerd worden. De klassen - die opgeroepen worden, zullen hun oplei ding in het binnenland krijgen De Mi- nis.er van Landsverdediging zou van zins zijn de dienstplichtigen zoodra mo gelijk op te roepert, me', uitzondering van de familievaders. De maximum- sterkte van ons leger zou op 75.000 man bepaald zijn. vaarwel zeggende verantwoordelijke uit gevers er zoo maar zonder boe of ba vanondertrekken... zonder nog om te zien.... en zonder een artikel als af scheidsgroet aan blad en trouwe lezers. En ook... Oh ondankbaaiheid is 's werelds loon Zonder een dankwooid- je Vanwege de redactieraad. III. SPECIALE EDITIES Recht en Vrijheid en O F F I. Aalst», zouden graag eens een nummer uitgeven in hetwelk GEEN WOORDJE geschreven staat over Sjaleken en zijn broek, ook niet over Moyersoens ftijn goudvink en zijn Pierlala. Nochtans dit plan werd verworpen daar hel onmoge lijk is een nummer te vullen zonder die zagerij. Laatste ingekomen berichten dee len officieus mede dat er toch een spe ciale editie zou verschijnen zonder die sensa'ioneele afgezaagde onderwerpen, maar dan zou Recht en Vrijheid en O F. F I. Aalst» ook voor de een heid zorgen BRIEFWISSELING Van een trouwe lezer ontvangen wij een brief, welke wij hier zonder commen taar ter overweging geven Mijnheer de Directeur, Mag ik ook nen keer in uw gazel wat schrijven. Het hangt mij de keel uit. De fouten moet gij zelf maar verbeteren. Maar de communisten beginnen mij op mijn zenuwen te geven. Daar hebben ze weer al een van hun hatelijke, onpartij dige stroobriefjes onder mijn deur ge stoken. Die bedriegers en opruiers. Waar halen zij dat papier Zij klagen elders dat er geen genoeg is Krijgen zij er speciaal van Van Acker, misschien Of is het den overschot van hun Roode Vaan» die «naar de Vaantjes gaat Oh, zij zijn voor den werkman 11 Als hij rood is I Maar anders 't Is weer al eens over Moyersoen. Wat kan Moycr- soen mij schelen I Maar hun eigen han delwijze. 1 Moyersoen heeft 3000 kgr. kolen willen indoen Maar 't is misluktI Grooie Vreugde T bij de communisten I Seffens stroobriefjes Den tam-tam ge slagen I Iedereen moet het wet^n I Dema gogie En dan.... hun besluit: Dat zijn «de katholieken 1» Zoo ik ben ook katholiek; maar ik heb geen kolen I Zou Staline en Molotow er ook geen hebben? Dat zijn communisten 1 Dan 2) Het paard struikelde de... voorbijgangers za gen het, de controleurs kwamen; de poort stond al een half uur open. Heb ben de voorbijgangers dat gezien dat die poort al een half uur openstond Of bespieden de communisten hem Heb ben zij een bespieden «neo-Gestapo» of een oude «Gepëoe» Is dat hun «recht en rvrijheid Ik vind het walgelijk II... dat spionneeren. Verder Nu werken de mijnwerkers voorbeeldig, meer dan ooit om ons ko len tie bezorgen... 1 I En wie heeft ze doen staken over een maand of drie I Huichelaars. 3) 't Is wel dgil zij op hun eigen strooobriefje zeggen de aandacht afleiden 1 Oh, dat doen de communisten niet I Zij spreken van Moyersoen en ver- algepieenen dit eene feit... «dat zijn de katholieken leugenaars. Is Moyersoen «de katholieken». Maar waar zijn onze kokm Wie heef; de macht in handen Wie zit er in de Regeering Hebben zij geen verstand of hebben zij niets te zeg- gen? t zijn weer al de katholieke «irutst» (En wie laat er zich uitkoopen 't Is toch curieus... 't zijn nu altijd de katholieken. Maar tijdens den oorlog heb ik <er (och gezien ik zal geen namen noemen die er ook indeden en dat waren «geen» katholieken I I 4 De katholieken verheugen er zich aver dat de werkmenschen zonder kolen zitten. «Zij kunnen er politieke munt ui. TT7» JS dat geen walgelijke LAS- n- j ^Preken altijd van lasser En de communisten Zijn die niet blij Neen Waarom Omdat de werkman geen kolen heeft. Ik herhaal het, ik heb er binst den oorlog zonder gezeten en er nooit geen communis; gekomen om mij te helpen Waarom verheugen zij zich dan niet? Is het uit compassie of is het misschien omdat «zij» er «geen» politieke munt kunnen uiislaan Huichelaars Leuge naars Bedriegers 1 De werkman wat kan hun den werkman scheelen Als 't geen roode is. Verder vanwaar komt dat uittieksel van P. Leloir. Uit welk blad uit welk nummer Dat Bert Van Hoorick verkozen werd IS geen bewijs voor Bert Van Hoorick maar een bewijs tegen. Dat bewijst juist dat hetgene verteld wordt waar is dat het maar de communisten zijn die uit Buchenwald teruggekeerd zijn. Hoeveel ver egenwoordigers waren er op dat con- gres Hoeveel daarvan waren van an dere «poli,ïeke en vooral godsdienstige strekking Waarom geen cijfers !k zou dat wel gaarne eens weten i> En dan nog Wie stelt er zich voor om geko zen te worden Dat er zich eens een gewone boer of werkman voorstelt En boe worden ze gekozen Bij geheime s emming En hoeveel waren er tegen Ja, ja In De taktiek der «katholieke» leiders; Anderen verdacht maken om de aandacht van hun eigen vuile zaakjes af te leiden» 11! En de communisten. Waarom spreken zij over de kolen van Moyersoen i Is met omdat wij niet meer zouden den- ken aan de onze die «hun» ministers ons moeten geven Roepen, hé, en dreigen... dat kunnen zij goed!!! Maar doen dat en, kwestie van te kunnen blijven bestaan en voldoende copij te i is wat anders hebben, samensmelten tot éénbladI 1 ju! Zij mogen' hun strooibriefjes houde, Bedankt voor de opname. Mannen

De Gazet van Aalst | 1945 | | pagina 1