Het Geheim Leger DjE TOESTAND PIERLALA £N OMSTREKEN Nummer 73 BUBBELEN Verscbvjnt voorlsopig den Donderdag en Zondag van tedere week Zondag 16 September 1945 21 Jaargang 1945 1 Pr. het N' Kerkstraat 9, Aalst. Tolefoon 114- In de geschiedenis van de Weer- standsorgani,saties heeft het Geheim Leger (A. B.) om zijne strikte militai re akiiviteit, verre van alle politieke bedrijvigheid. eenc vooraanstaande plaats. E)oor politieke onruststokers werden om eigen doeleinden na te streven z. g. weerstandsorganisaties, die hun ledenaantal vonden nadat de feite lijke weerstand opgehouden had, als DE weerstandsgroepeering uitgeroepen. De aandacht van het publiek werd einde 1944 afgeleid van de ware weerstan- ders, van de mannen die vanaf 1940 den geheimen strijd aanvingen tegen den Duitschen invaller. Sindsdien kwam be zinning en het gezonde volksoordeel maakte alras het noodzakelijke onder scheid. Doch verdient het dat wij in het kort de werking van het Geheime Leger schetsen. Het Geheim Leger werd in December 1940 door de Regeering van Londen als de ééne nationale weerstandsorgani satie erkend. Onder de leiding van talrij ke officieren, en uiteindelijk onder deze van «Pygmalionschuilnaam van Lui tenant Generaal Pire, thans bevelhebber van de Belgische Brigade, werd de ge heime oorlog in Belgie georganiseerd en alzoo bijgedragen tot de uiteindelijke en zegerijke geallieerde overwinning. Dat het Geheim Leger deze vaderlandsche taak tot een goed einde bracht bewijzen de |gelukwenschen van Generaal Eisen hower. He geheim Leger had als hoofddoel de ontschepingsoperaties en den inval op het vaste land t« vergemakkelijken. Het bestond vooral in de sabotage, de gue rilla en de hulp aan de geallieerde troe pen, dit alles in volmaakte en tuchtvolle samenwerking cn in gemeenzaam over- WESTERSCHE VERBONDENHEID. Zoolang Frankrijk met Europee^chc solidariteit op zijn Russisch, schermde, bleef de Westersche verbondenheid vol strekt onvolledig. Heeft zijn A'meri- kaansche reis de Gaulle tot klaarder in zichten gebracht, of geldt het hier enkel een «bascule» spel, zoo lief aan alle zwakken Na zijn pro-Russische verklaringen van voor enkele maanden, komt de ge neraal en interview toe te staan aan den «Times». Wij knippen er f et volgende uit «Wanneer ik het heb over een. ak koord tusschen Frankrijk en Groot^Brit- tannië, ben ik (generaal dc Gaulle) van meening dal men niet zal mogen denken aan een «alliance» in de beteekenis van vroeger, maar eerder aan een wederaan passing van hun wederzi'dsche samen werking. In de wereld zijn Groot-Brit- tannië en Frankrijk twee def voornaam ste «mogendheden, die als taak hebben de andere naties naar een grooter natuur lijke ontwikkeling, naar een grootere politieke rijpheid, en naar een hooger peil van beschaving te leiden, Dat klinkt zeer mo.ïi. En wij kunnen ons maar verheugen dat Frankrijk ook gaat inzien dat er iels bestaat als een Westersche verbondenheid, dat de lan den or* den Atlantischen Oceaan ge meenschappelijke belangen maar vooral gemeenschappelijke idealen te verdedi gen hebben. Wij beamen de verdei r. gezegdes van de Gaulle. «Er moet in het Westen een regeling getroffen woiden die van aard zou zijn om die van het Oosten In evenwicht te houden Doch wij meenen lal hij overdrijft, waar hij zegt «Het Rijnland, t.t.z. de linker Rijn oever vormt een grensgebied. Voor Frankrijk strekt zich dit gebied uit tot aan de Zwitsersche grens en ornaat het insgelijks Keulen. Had hij gezegd Koblenz in plaats van Keulen, dat had men kunnen aanne men. Vriendschap mei Frankrijk, is heel wenschelijk voor België. Omsingeling door haar is onaannemelijk REGEERINGSPOLIT f EK OF KIESMANOEUVER S Sinds maanden wacht een Amerikaan- sche stock kleederen en schoeisels op be deeling. Texdelwaren en leder zijn in aanzienlijke mate voorradig in de fa brieken. Doch de eerste zijn bijna niet te ver krijgen in dem handel en raen belooft een paar zolen aan 3 C/0 van de bevol king voor October (of omtrent één paar leg met de geallieerde staven, plannen, middelen, materieel en uitvoering, alles werd tot in de puntjes door 'echnici, of ficieren en soldaten geregeld en het strekt het Geheim Leger tot eere dat AL LEENLIJK voor wa de sabotage-aktie betreft meer dan 50s0,/0 op zijn aktief mag aangeschreven worden. De opsomming van alle heldendaden die op gevaar van hun leven en met ware doodsverachting door deze echte weerstanders gesteld werden, zou ons te ver leiden. He. moge volstaan te wijzen op het feit dat hel dank zij het Geheim Lege: is, dat de haven van Antwerpen ge spaard bleef. De «eer van den soldaat» was voor het Geheim Leger geen Ifdel woord. Na de bevrijding werd door het Geheim Le ger alléén een politiedienst waargeno men na opvordering van hei wettelijk gezag, én was het Geheim Legei de eeni- ge, die onmiddellijk het bevel van Ge neraal Eisenhower tot de demobilisatie van al de wcerstandsgroepeeringen na leefde. Het was een les voor de z.g. weerstanders en politieke agitatoren die eerst thans, na één jaar bevrijding toe geven, dat fouten begaan werden. Een woord van hulde aan de talrijke leden van hec Geheim Leger die vielen in dienst voor het Vaderland. België' en zijn Kpning. Een woord van lof voor de bewon derenswaardige tucht der officieren en manschappen. Een woord van ongeme en dank voor de werking van het Ge heim Leger ten bate van onze vrijheid. Ziedaar wat wij meenden tot uitdruk king te moeten brengen aan de ziel van den weers'andHet Geheim Leger. GÜIDO. zolen aan gansch de. bevolking om de drie jaar Vclo-banden liggen opge stapeld bij de fabrikante*-;, doch poog maar om een band los te krijgen die niet «zwart» is Kolen zouden voorradig zijn bij de handelaars. Ondertusschen kunt gij uw patatten op hout of op gas gaar maken. De loonen worden geblokkeerd aan twee honderd. De officieele prijzen staan veel hooger, voor textiel waren (als gij ze buiten «zwart» aan.reft) van 2.5 tot 3 Royalistische staat-sa genten worden gekneveld. Enkel «betrouwbare» ele menten worden, bevoiderd. De macht moet in «goede handen» komen. Men belooft populaire hervormingen. Het schandaal der repressie eou wegge werkt worden. Men zou de «kleinen» (waarom hield een gekende weerstands- groep ze aan los»aten en de econo mische repressie (de «groilen») aanpak ken. Men zou het iechuisch onderwijs nu eens menschelijk gaar\, behandelen, en de wantoestanden in gansch het on derwijs te keer gaan. Het opzet is duidelijk. De misbruiken laat men opeen hopen. En als de men- schen dan al het barre van den toestand goed bewust geworden zijn treedt de regeering op. Alles komt op zijn plooi! En het kiesvee wordt naar de stembus gedreven. Fijn opgezet het plan. Doch de men- schen laten zich nie beetnemen zij doorzien uwe greep naar de macht,waar door zij nu nog moeien afzien WIE HOUDT'MEN VOOR DEN AAP De «Peuple» heeft het denkelijk nog niet verteerd, dat men na de wapen schouw op den verjaardag van de be vrijding zulk een indrukwekkende be looging voor den Koning spontaan los brak. De socialistische moniteux kan het moeilijk verkroppen, dal hierbij de uit dagende houding van de ministeis de volkswoede los deed komen. Hij'beschuldigt den koning bij zijn erugkeer een sterk gezag ,e willen instel len. Hij dreigt met nog verdere open baarmakingen over Leop» ld, indien het moet Neen, men heeft al ger.oeg stemming gemaakt om een Vorst, die de oorlog door loyaal, eerlijk en moedig zijn land en dienste stond! Dal de politiekers van linksch zich eens den spiegel van 't ge weten voorhangen, en zij zullen dit niet van zich zelf kunnen getu'gen. Het wordt tijd da', he. publick al de stukken van het onwaardig «koningpro ces» onder oogen krijge. Het zal oordeelen en de beschu'di- gers zullen het zoo gemakkelijk niet Leb. ben, die he volksreferendum hebben ge weigerd en dus het voiksoordecl viee- zen V. VERHOOGING DER POSTTARIEVEN Vanaf 15 September zijn de tarieven toepasselijk op de voornaamste post stukken, hierna aangeduid van kracht geworden; BINNENLANDSGHE DIENST Brieven per "50 gr. fr. 1.50 Postkaarten 0,75 Prentkaarten, Kerstmis en Neuw- jaar kaarten a) zonder briefwisseling 0,10 b) met een beleefdheidsformule v. ten hoogste 5 woorden 0.60 ,c) met allerlei mededeelingen Bloot 0,75 Onder open omslag of band 1.50 Naamkaartjes en gedrukte adres kaartjes a) zonder mededeeling 0,10 B) met een beleefdheidsformule v. ten hoogste 5 woorden 0,60 c) 'met allerlei mededeelingen 1.00 Monsters per 50 gr. 0,20 Minimum port 1.00 Zaakpapieren per 50 gr. 0,20 Minimum port 1.50 Fakturen en rekeningsopgaven 1.00 Drukwerk, en nieuwsblad, onveranderd Vast aanteekenrecht 3,50 Vast recht voor spoedbestelling 5.00 INTERNATIONALE DIENST Brieven tot 20 gr. 3.50 per 20 gr. meer 2.00 Postkaarten 2.00 Prentkaarten, Kerstmis- en Nieuw jaarskaarten a) zonder briefwisseling 0,70 b) 'met een bsleefdsheidsformule v. ten hoogste 5 woorden Q.70 c) friet allerlei mededeeling Bloot 2.00 Onder open omslag of band 3.50 GR. HERTOGDOM LUXEMBURG. Brieven, postkaarten, monsters, zaak papieren, fakiuren en drukwerken zoo als in binnenlandsche dienst Kleine pakken, per 50 gr. 1.00 Minimum port 7,00 NEDERLAND Brieven tot 2 0 gr. 3.00 DE TABAKS- RANTSOENEERING 600 PUNTEN IN PLAATS VAN 400 Men meldt uit Brussel Wij vernemen uit betrouwbare bron dat vanaf 1 November het rantsoen rookwaren van 400 op 600 punten zal gebracht woiden. Daar 1 punt over eenkomt met 1 gram tabak of 1 ciga- re* zullen we dus een rantsoen hebben van 600 gr. tabak of 600 cigaretten die 'een weinig meer dan 1 gr. het stuk zullen wegen en bovendien van een kwaliteit zullen zijn die de vooroorlog- sche benadert. De fabrieken bereiden er zich op voor tegen dien tijd nieuwe merken op de markt te brengen. Aldus zullen de rookers langs offi cieele weg circa 1 0 cigaretten per dag kunnen bekomen tegen matige prijzen hetgeen zeer bevredigend is. We danken dezen vooruitgang aan den stijgenden invoer van Engelsche en Amerikaansche tabakken van goede kwalitei De fabrieken van tabakspro ducten kunnen reeds vanaf 1 September huil fabricatie verhoogen van 40 t.h. op 55 t.h. der vooroorlogsche voort- brengst. De inlandschc oogst draagt echter niet veel bij tot de in het vooruitzicht gestelde verbeteringen daar hij slechts geschat wordt op 50 t.h. van deze van het vorig ja^r. WIE BEZORGT INLICHTINGEN HEEFT U DEZEN AMERIKAAN SCHE VLIEGER GEZIEN OF HEEFT U IETS VAN HEM GEHOORD IEDERE INFORMATIE die U GEVEN (KUNT KAN U RECHT GEVEN OP EEN BELOONING Zijn naam is Kapitein ELLIS SPEAR MIDDLETON II. De laatste maal dat hij gezien werd, vlopg hij in een Thunderbolt jacht vliegtuig (P-47), N. 42-26525, met gele en zwarte blokjes op de neus en diet LHV op het vliegtug, over de om geving van Arnhem. Nederland, laat in d»e namiddag van den 23 Sept. 1944. Het nummer van zijn herkennings plaatje van hel Amerikaansche Leger is 0-790698. Hij werd den 1 Dec. 19Ï9 geboren. Voor hij in het leger dienst nam, was hij van beroep advokaat en scheikundige. Zijn hoogte is 1,70 m. ïn '1941 woog hij ca 117 pond. Hij heeft blauw-grijze oogen, lichtbruin haar, een moedervlekje nabij den hoek van zijn linker ook en nog een aan den derden vinger van zijn linker hanr. Indien U informatie heeft over dezen man, of herinnering haeft van het neer storten van een P-47 vliegtuig in de omgeving van Arnhem op den 23 Sep tember' 1944, vertelt het dadelijk cian uw Burgemeester. KINDERVERLAMMING OF SCHOOLVERLAMMING Veel, heel veel wordt er ovei kinder verlamming gesproken. Niet omdat er veel gevallen van kin derverlamming zijn, maar omdat er rond die ziekte veel reklaam werd ge maakt langs radio, dag- en weekbladen. Voor- en kénteekens dezer schrikkelijke ziekte werden op allerlei toonen cn ma nieren als voorlichting gegeven. Nu er ook een dokter in de geneeskun de in de regeering zetelt heeft deze mi nister gedacht evenveel recht tot publici teit te hebben langs micro en pers dan zijn collegas Van Acker en Van Glab- beke. En of het succes heeft Sedertdien valt de kleine 's avonds op den hoek van de tafel in slaap, m plaais van te eten. Moeder de vrouw is afge tobd en binst den dag heetc ze menig maal gezucht en haar conientemcnl uu- gedruki omdat het bijna derde Septem ber is, einde der vacantie. Maar dat in slaap vallen van den kleinen, het weigeren van te eten, hare eigen moeheid, die radiorede, dat artikel in de gazet, dat alles doet het vermoe den-ontwaken dat de kinderverlamming haar huis is binnengetreden. 's Anderdaags moet dc huisdokter komen en van bij zijn intrede word: er zijn aandacht opgetrokken of er geen kinderverlamming mêe gemoeid is. Wanneer nu dc dokter verklaart dat er hoegenaamd geeh kinderverlamming in het spel is dan volgt er c-cne niet uitge drukt teleurstelling, de dokter wordt onmiddellijk betaald en mag het aftrap pen. Die dokter kent er niks van 'l is ook maar een doodgewone doktoor, hij Js izelfs geen speciansi en nog veel min een minister doktoor. Neen, er is geen vertrouwen meer in n'n doktoor die geen minister is. Dan maar bij den doktooi-minister op con sultatie. Onze moeder wil er meer van weten.. Ze kleedt zich aan, de kleine moet ook het beste kostuum aantrekken cn ze gaan naar Brussel. Aan het huis van dokter Marteaux, minister van Volksgezondheid is het rootje schuiven. Allemaal moeders met kinderen. De consultaties schieten goed op want de /eene moeder na de andere komt bui ten. De moeder teleurgesteld en de klei ne met een "van geluksïralend gezicht. En ide wachtende moeders die vragen: «Madammeken is't kinderverlamming»? En Ide moeder knikt neen en de kleine zegt klaar: Neen, maar ik en mag toch naar school niet gaan als de vacantie uit is Met onze Aalsteische moeder zal de consultatie wat langex duren. Bij haar binnentreden zegt de Minis ter geforceerd vriendelijk «He- wel Madammeken wat is de motief van uw bezoek Meneer den doktoor... Zeg maar «Meneer de Minister Madammeken, hier ben ik niet dokteur en medicine... -Hewel Meneer de Ministei onzen kleinen en ik ook, we zijn altijd zoo moê. Gisteren morgen was ik van len drij uren opgestaan om in de Vrijheid- s raat te gaan opschuiven voor eenigt ki- lokens slam le krijgen. We stonden daar wel met 200 man en as 't tien uren was dan kwam er 'n stuksken agent zeggen dat er geenen slam was., binst dat we daar stonden zijn er heele vrachtautos met slam voorbijgcreden maar 't was niet voor 't s adsmagazijn... binst dien tijd is er ook een vrouw van haren cen ter 'gevallen... iedereen peisde dal 'n ge val van kinderverlamming was maar t schijnt dat hei van kou, van flauwte en van col-re was. Als ik dan zonder slam thuis kwam hadden de klein gasten heel mijn huis overhoop gezet, ik heb ze met n'n margarine boterham de straat opge jaagd, want 't is wel zulle dat Maan dag de scholen herbeginnen... Hewel hé, Meneer den doktoor. Meneer dc Minis ter '3 avonds as deze kleinen, die hier bij mij is, thuis kwam dan wilde hij nie eten en viel direct op n'n hoek van de lafel in slaap... en mijn beenen hé, Meneer de Minister doktoor, die wogen wel 100 ki lo. ilk en mijne man we peinsden subiet dat 't kinderverlamming was. Van dezen morgen kwam onzen gewonen huisdok- toor... Maar dienen lacht ei mêe en zegt dat er geen kinderverlammming meê gemoeid is... Maar Meneer de Minister, ik moet er bij zeggen dal 't maar ne ge wonen doktoor is, 't en is geene specia list, in nikske dan in 't cigaren smoortn, en daarmee zie hebben wij ondereen ge- zeid... dammen ne keer bij den Minister doktoor gingen, dienen zal cr toch t fijn van weten... d'er zijn altijd meesters bo ven meesters, hé, Meneer den doktoor Hebt ge nu ergtns pijn Madam meken en gij mijn klein kadceken. Pijn, nee Meneer, maar moe., dat is misschien toch van met den tram te komen... treins zijn d'er nog niet veel... trams wel... maar ik heb toch heel Jen weg moeten rechts aan., en hier sta ik ook al een uur of twee op te schuiven.. En, de kleinen Meneer Pijn? of Moe? Ik geloof dat hij heelemsal genezen is van as ik zei dat hij mee mocht komen naar Brussel... Maar allez dn' zijn kin- deien hé Meneer... Madammeken, zijn er bij u al gevallen van kinderverlamming Oei, oei, Meneer de Minister, da s schrikkelijk. Ze zeggen da's in 't hos pitaal niet-meer weten waar leggen., al hoewel da'k ei moe bij zeggen... dai zc zeggen dat 't VEEL overroepen is. Maar van een boerengemeente tegen Aalst zou er toch een kind liggen., en volgens dat het schijnt zou dat toch kunnen kinder verlamming zijn., de specialist durft hem nog niet uitspieken.. Heel goed Madammeken., ga miar gerus: naar de province... Ik zal maatre gelen treffen die de kinderen zullen con- tenteeren. Ik moet die affreuze ziekte be vecht... Da geloof ik wel Meneer de spe cialist... Want 'k en zou nie gaarne heb ben dat mijne kleinen moest uitspelen ge lijk Roosevelt... en wa moe ne kik na doen -... Gerust naar huis gaan Voorloopig mag de kleinen nog niet naar de school. Moet hij in zijn bed blijven Me neer Maar nee Madammeken, laat hem maai spelen en s avonds moogi ge hem ook nckeer meê nemen naar de Lnema o£ de Comedie... Maar, wees gerust, :k zal mijn précautions nemen. Merci Meneer, maar nu da 'k hier toch ben... kan ik geen bon krijgen voor kolen Ne zieken bon 1 Zeker Madam, maar daarvoor moet ge bij mijn collega zijn., tram n...? Goed., goed, Meneer de specia list... da s bij Aziel Sarbon hé 1 Madammeken staat er nog veel volk te wachten Meneer 'i is hier al zoo slecht as in 'de Vrijheidstraat voor de slam. De Minister ging mêe naar buiten en zei tot al de moeders en de kinderen «Het is' zeker allemaal voor de Kin derverlamming Gaat gerust naar huis. Ik zal maatregelen treffen voor die schrikkelijke ziekte le bevecht Luistert dees avond naar onze radio En 's avonds werd aangekondigd dat gezien de vele gevallen van kinderver lamming de scholen gesloten blijven lot 1 7 September. Het succes bij de kinde ren was geweldig. Sindsdien schrijft «Recht en Vrijheid» dat dank aan hunne Minister de kin derverlamming geveerd werd en dat onze moeders zulks aan een kommunist te danken hebben. Om dien uitslag en dat succes te vie ren heeft men dan nog acht dagen ver lof bij gegeven t.t.z. tot den 24sten. Spijtig dat de kinderen niet mogen stemmen Hé communisten De Kinderverlamming werd over wonnen Beziet de kindere* op straat en paard- jesmolen, hoe flink En dit succes dank aan het recept va* den Minister Doktoor, hel recept der Schoolverlammmg PIERLALA. GENERAAL EISENHOWER BIJ Z. H. DEN PAUS Generaal Eisenhower is dezen morgen per vliegtuig te Rome aangekomen. Hij werd door den Paus in audiëntie ont vangen. Hij was vergezeld van zijn zoon John. Hij zal in den loop van cfen dag opnieuw uit Rome vertrekken. Generaal Mac Clarck. Amerikaansch bevelhebber in Oostenrijk, die generaal Eisenhower vergezelde, heeft eveneens het «nderhoud met den Paus bijgewoond Het bezoek aan den Paus van gene raal Eisenhower was van «zuiver priva ten» aard. Hel onderhoud, dat 25 mi nuten duurde, betrof vooral den toestand in Duitschland en in Oostenrijk De twee generaals bezichtigden vervolgens de St. Pieterskerk. BEVOORRADING NIEUWE TEXTIELKAARTEN Tijdens een persconferentie Vrijdag morgen heeft h. De Smaele. min. van Econ. Zak. meegedeeld, dat vanaf 1 Oc- tiber 10 millioen textielkaarten van 100 punten aan de bevolking zullen verdeeld worden. Deze uitreiking zal verdeeld worden over vier maanden. Het programma van invoer van tex tielproducten voorziet orders voor 500 millioen punten. Daarenboven zullen, door de kapitulatie van Japan, al de af gewerkte producten, die voor dc Ameri kaansche legers wa ren bestemd aan de burgers worden verkocht. In hel bijzon der betreft dit hemden, beddelakens, zakdoeken en handdoeken. De kwall eit der waren zal beter zijn dan vóór den oorlog. En de prijzen zullen nog dalen. DE CIMEN T VRIJ Heer De Smaele hee-ft bovendien aan gekondigd dac vanaf 1 November de verkoop va nciment - zrij zal zijn. De uitvoer zal nochtans vt irboden zijn, uit gezonderd naar Nederh \nd. AARD APPE ".LEN De Minister van Landbouw brengl ier kennis van de producen ten, dal bij de uitvoering van de particu diere of globale aardappelcontracten, de afrekening er van tegen fr. 1.50 het kil ogram dient te gebeuren. De verbruiker s zullen later, door tusschenkoms. van h et gemeentebe stuur van hun woonplaats, Jiet bedrag der regeeringspremxe terugbetaald krijgen

De Gazet van Aalst | 1945 | | pagina 1