Stadsnieuws Een Belgisch Nationaal Blok ken--akook aan de kryple welke dc be- PIERLALA bezoek van generaal DE TOESTAND de DE GAZET VAN AALST EN OMSTREKEN Nummer 81 BUREELEN Verschijnt voorloopig den Donderdag en Zondag van iedere week Zondag 14 October 1945 2e Jaargang 1945 1 fr. het Nr. Kerkstraat 9, Aalst. Telefoon 114. in den namiddag had dan nog een be j zoiak plaats aan het monument van den j Onbekenden Franschen Soldaat te La- Spijts bevrijding en eindoverwinning mag niet geztgd dat volledige vrijheid en innerlijke vrede werd bekomen. De oorlog gewonnen beteekent niet: «Vrede gewonnen» Zulks is het geval voor vele landen en ook voor ons land. Het einde van den oorlog is voor de mees en een teleurstelling en ontgooche ling geweest. De werkelijkheid beant woordt niet aan wat er werd verlangd en verwacht. In ons land werd de eenheid verbro ken. Politieke partij twisten bes önden ook voor den oorlog doch, de leidende par tijen waren geen gevaar voor 's lands •cnheid. Alleen extremistische kleine par tijen waren een gevaar voor het land. Gevaar hetwelk praktisch niet bestond gezien de houding der groote partijen. Jammer g.noeg hebben de binnen- landsche par ijtwisten sedert maanden na de bevrijding een meer ernstig karak ter aangenomen. Dc houding van som mige leidende partijen wordt zelfs een gevaar voor 's lands grondwettelijke in stellingen. Gevaar hetwelk nu des ti ernstiger is juist omdat het nie'; meer van den kant der kleine partijen alleen komt. Gezien deee houding een gevaar be teekent vooi de DEMOCRATIF., dp GRONDWET en het KONINGDOM in België. Geaien deze houding vele burgers van verschillende partij-politieke opinie voor een tweestrijd stelt tusschen hunne par- -ij en hunne geeehtheid aan democratie, grondwet en koningdom. En, gezien deze houding dan ook de gevoelens schokt van de overgroote meerderheid der Belgische bevolking, werd in ons land overgegaan tot de stichting van het: BELGISCH NATIONAAL BLOK voor de VERDEDIGING van de DE MOCRATIE. de GRONDWET en het KONINGDOM. Het BELGISCH NATIONAAL. BLOK ontzegd zich voor altijd hei recht een politieke partij te worden. Het BLOK staat er op, dat de Ko ningskwestie haar beslag krijgt door de vrije wilsuiting van alle Belgen, nadat zij volledig, voorgelicht en geraadpleegd zullen geworden zijn. Met uitsluiting van allen, wier gedra gingen tijdens d» beaetting terecht aan- m A'S? igerem t0t heden^S, doet het I beroep op toetreding van al wie een harmonische jerking van Grondwet erf tweltefi voorstaan. Naast een Nationale Raad, die zal samengesteld worden uit vooraanstaan- e ien aeta s Lands instellingen ver knochte medeburgers, zullen Gewestelij ke Comité's opgericht worden. He. BELGISCH NATIONAAL BLOK zal 2ijn actie voeren in volkomen recht schapenheid, met eerbiediging van een ieders zienswijze en raat onwrikbare toe Wijding aan de hoogere belangen van de Belgische gemeenschap. Het Secretariaat gevestigd Weten- schaps raat, 5, Brussel. graafplaats van ons Vorstenhuis Vervolgens bracht generaal de Gaulle een bezoek .aan de Koningin Moeder, iü het kasteel te Laken. DONDERDAG 11 OCTOBER. Te 11.15 uur verliet generaal de Gaul le vergezeld van prins Karei, gezeten in de aalarij.uigen van het Hof, het Paleis. Men begaf zich tusschen eten niet te over- ziene massa juichende, hoeden en zak doeken zwaaiende menschen naai de Groote Markt, alwaar de plechtigheid van het aanstellen van d«n generaal tot eereburger der stad Brussel zou plaats hebben. Ten stadhuize werd de gevierde gast begroet door den burgemeester van Brussel omringd door de leden van het schepencollege en van den Raad De heer burgemeester bedankt de bei de staatshoofden om het vereerend be zoek op het stadhuis. Hij riep daarop generaal de Gaulle uit tot eereburger der scad Brussel. Generaal de Gaulle dankt om de be wezen eer. Hij brengt hulde aan den burgemeester van Brussel, aan de stad zelf en aan heel het land. Na de plechtigheid verschenen gene raal de Gaulle vergezeld van den Prins- Regen; en de leden van hun gevolg op het balkon. Een storm van toejuichingen breekt los uit de dicht opeengepakte menigte Op de Groote Markt bevonden zich meisjes met blauwe, witte en roode strik ken in het haar en vormde alzoo een reusachtige Fransche vlag. In het mid den daarvan was Let Kruis van Lorei nen geïeekend. Een laatste groet van generaal de Gaulle en deze begeeft zich met Prins Karei naar het rijtuig dat hem terug naar he Paleis brengen zal. Van daar uit begaf hij zich naar het ministerie van Buitenlandsche Zaken waar een lunch werd opgediend. Van de andere punten van hef vrij zware programma der plechtigheden van dezen tweeden dag, noemen we alleen nog het bezoek van de generaal aan de gemeente Elsene en de Hoogeschool van Brussel. Het w&s zeker niet ver van midder nacht wanneer generaal de Gaulle, in de wolken over de triomfale ontvangst wel ke Brussel hem had voorbereid, in het Noordstation den trein nam welke hem terug naar Parijs zou voeren. DE GAULLE AA4M BRUSSEL WOENSDAG 10 OCTOBER Na ontvangst en begroetingen tus schen de Prins Regent en G|eneraal de en onder het zingen van de „Mar. seillaise» verliet men het Noordstation. Een dichte menigte verdrong zich daar. Van zoodra men generaal de Gaule be merkt breekt er een storm van toejuich-n- gen los. De generaal wuift de juichende menig «mat beide handen toe. Hij be- g lZ'u *Jan "aar de tribune, waar de verschillende personaliteiten aan hem juichen VOOrges:eld De menigte blijft Van daar begeeft men zich in optoch; naar het graf van den Onbekenden Sol- aat. Op gansch den doortocht vjer- dring; zich een juichende menigte, die zwaan me vlaggetjes en zakdoeken. Al le vensters van ieder gftouw zijn druk öezet met geestdriftige toeschouwers. Bij het graf van den Onbekenden Sol daat legde de generaal een bloemenkrans neer. Deze krans is omstrikt mlet Belgi sche en Fransche kleuren. Een minuut blijft hi, onbeweeglijk vóór de graftom be s aan. Een indrukwekkende stil o hangt over de duizendkoppige menigte, welke zich in de nabijheid verdringt. Generaal de Gaulle, Prins Karei en hun gevolg begaven zich alsdan naar ne Koninklijk Paleis, alwaar zij te 12 45 uur toekwamen. Aldaar werden zij opgewacht door de voorzitters van Kamer en Senaai, de la- en der regeering, de staatsministers en ae gezanten. DE RANTSOENEERING VAN 13 OCTOBER TOT EN MET 11 NOVEMBER Zegel Produkten 1Naar keuze A. Brood C. Meel B. Broodjes D. Deegwaren E. Niet gesuikerde Diëetlevensmiddelen 375 gr. F. Zetmeelhouden. prod. 250 gr. Maandelijksch rantsoen dagelijsch rantsoen 450 gr. 333 gr. 420 gr. 250 gr. 2. Gebrande koffie 3. Margarine 4. Boter 5. Cichorei 6. Suiker 7. Peulvruchten 8. Chocolade 9. Eieren in poeder 1*0. Versch of bevroren vleesch alsook vleeschkonserven I 12. Naar keuze A. Fijne w.t ebroodjes Banketgebak, taarten Gesuik.d'ëetlevensm. I Bisc suikerg. 20 0/0 I kg. 800 Beschuit, suikerg. 5 0/0 8 k: 250 gr, 500 gr, 250 gr. 50 gr. I kg. 400 gr. 150 gr. 140 gr. 200 4 kg. 2 Kg. 500 C. D E. o FKonfituur en gelei G. 3roodsmeersel H. Kunsthonig 'f i-*eltonfi e vruchten j. Suikergoed K. Gevanilieerde suiker L. Peperkoek I L Reuze] 14. Kaas I 5Maïsbloem 17. Olie 18. Ondergen. 1 Erwtenkons. Ondsrg. 2 Afgeroomde in ie "?eIk in b°eder 100 IV. Visch in olie 62 5 20. Aardappelen ~9 De vijftien dee.'zegek voor aardappt len geven ieder rtch; .p 600 gr. aar- dappelen. Bakkers en banketbakkers Vanaf 13 October 1945 zal het Mi nisterie van Ravitailleering hel verenigen der beroepen van bakker en banketbak ker toelaten. De verkoop van he-: ban ketgebak zal geschieden t«gen zegels N. 1 2 in plaats van N. I 600 450 500 450 500 400 750 200 300 100 1/8 1. of 115 1 SEPPEN IS DE KLUTS KWIJT Ik.ben nog ne keer mijn vriend Sop pen legen gekomen maar, hij zag er zoo beteuterd uit dat ik hem op den man vroeg «Hewel Seppen zat geweest en thuis de deur gewezen Och Pierlala, wat geluk van u te zien. Ik was juist van plan n'n brief te sturen naar het Ministerie van Vuile Za ken. Ik ben de kluts kwijt. Allé Seppen kom maar uit uw schelp, misschien vinden wij die kluts wel. Twee weten meer dan één. En als gij de kluts kwijt zijt dan is 't wellicht omdat ge uwen kluts kolen al opgebrand hebt. Bij mij is zulks het geval niet, ik heb mijne kluts nog niet gekregen. Zwijg mij van kolen of ik krijg den bibber. Bij mij gaat het over wat anders. Ik ben aan het prakkizeeren en 'k vraag me af of ik het ben die mijn verstand verloren heb of mijn vriend Uwen vriend Bedoelt ge mij daarmee Neè man, maar mijn vriend de Kommunist. Uwen vriend de Kommunist I Ja Denk nu niet dat ik Commu nis! ben. Ik ga absoluu niet akkoord met het Kommunisme zelf. Maar ne kommunist kan toch mijn vriend zijn daar ik in hem n'n verdwaalden en mis leiden broeder zie. Heel juist Seppen Prachtig En het is zoo'n vriend die mij haast van mijn verstand verloste. Peis nc keer wat die man me zei Ware de Koning teruggekeerd, hij had een machts-greep gedaan». Ik stond paf en kon alleen antwoorden «Alla dei»! «Ja zeker» zei hij, «en nu krijgen we nog de revolutie dooi de schulde van die stinkende katïekoopen, d er is zeker nog niet genoeg bloed vergoten Zie, Pierlala. die vent zei dat met zoo'n overtuiging dat ik dacht dat ons mannen ne Gestapo in hun midden had den die al de revolutionnaire plannen der oppositie was gaan verklikken aan de dictatoriale democraten. Mijn verbeel ding ging aan het werken en ik zag u. Pierlala, Sis kalle. Sarei Stropbroek, de Koningsgezinde Liberalen en de buiten gesmeten socialisten te paard en te zwaard ten strijde trekken met onzen "Koning, als bevelhebbers aan den kop. Doch, mijn beetje verstand verjoeg d> veldslag tegen den windmolen en ik dacht: t is TE dom»! Ten eerste die Koninklijke machtsgreep is al te dwaas, Ne ;man die thuis niks te vertellen heeft die moet geen greep naar de macht doen, die moet alleen zijn gezag en zijn recht doen gelden. Onze Pol is loch nog onze Koning, die moet dan evenmin een machtsgreep doen. Het is ever. dwaas als te beweren dat papa Stalin in Rusland gaat een machtsgreep doen. En hierme, was ook het fantoom der revolutie voorbij. Ik vroeg dan heel natuurlijk: «Wie gaat de revolutie ontketenen En, Pierlala, het antwoord klonk even overtuigd«Wij de kommunisfeen» En wat hebt ge daar op geant woord, Seppen Hewel, Pierlala, ik zei aan dienen knol Maar jongen toch, de kommu- nisten schrijven, kalken en roepen dat de overgroote meerderheid aan hunne zijdi s.aat, waarom dan, als ze toch tegen het bloedvergieten zijn, nog revolutie ma ken Moest ik zeker zijn van mijn zaak ik zou gerus. de kiezing afwachten. En als eenig antwoord wist de knol al leen nog dit Seppen, ge zijt zoo ne grooten zievereer als Pierlala». Daarmee, Pierlala, weet ge nu ook dat ge geene kleine zievereer zijt. Seppen, ik geloof da k op de goeië weg ben. Want t is een eer om van de kommunisten ne zievereer genoemd te worden. En wie anders niets te antwoor den heef; dan (Zievereer»! die is bang voort te klappen uit vrees dat de ziever zijn kinne zou afloopen. En ik gaf Sep pen d'hand tot afscheid. Maar Seppen liet me niet los en hij vroeg nog «Pierlala, weet ge niet hoe het proces van Kameraad Bert is afge loopen Sappen man, als ge daar 't fijne wilt yan we en ga dat in de barakken van Mijlbeek aan Antoinette vragen en die zal u dan zeggen wanneer ge°in ons Paleis van Justine naar de finaal moet gaan luisteren. Is het dan »och waar dat die kame raad een volksvrouw voor den juge pé sleurt 1 Ongelooflijk en toch waar, Sep pen Waarom openen ze dan in het O. F. ken (verkleinwoord niet van mij) geen «Ber jes lijst» Zelf gaan vragen aan de mannen van het O. F. Seppen Hoe is het nu met dienen kluts, Pierlala Hewel, Seppen, dat er menschen O DEMOCRATIE 1 Verleden Zondag mocht senator Ro- lin volgend uithalen op het socialistisch congres. Lid van het partijbureau, mocht hij ongesiraft in aanwezigheid van al de kopsiukken van de partij verklaren «Er moei. een einde worden gesteld aan dc /legende alsof de achtien dagen zou den geëindigd zijn met een gerechtvaar digde capitulatie». Onze koning zou dus een verader, en ons leger een bende lafaards zijn ge weest. Dat mag ongestraft in dit land in t openbaar naar voren gebracht woi- den. Majesteitschennis, aanslag op de nationale eer, zaken zonder belang Doch een blad, «Le Quótidien durft de verklaringen va*.» onzen Vorsï, hooger stellen dan de 'mteerende vermoedens van een Van Acker, en het wordt ver boden. Vrije meeningsuiting of ernstige infor matie over radio, dat schijnt volmaakt verleden tijd te zijn geworden in dit land I Zwijgen wij dan maar over de mocratie. De oorlog is nut.eloos over ons gekomen met zijn last en zijn leed. An deren zullen het anderen opleggen hoe zij 'te spreken en te leven hebben in dit land, dat wij helaas ten onrechte dach ten terug te mogen noemen, het vrije Belgenland I EEN MERKWAARDIGE VOORDRACHT. Woensdag 1.1. hield den Heer Be- kacit, landelijk voorzitter van het A.C. V.W., een merkwaardige voordracht voor enkele katholieke patroons van Aalst en omliggende. Steunend op de sociale leer der pau zen, toonde hij aan dat de problema's patroon-arbeiders niet in strijd, maar in övereenkoms dienden opgelost. Hij wees op de merkwaardige uitslagen be komen door onderlinge besprekingen be reikt tusschen A.C.V. en A.C.V.W. (Christen syndicaten en katholiek pa troonsverbond) Verders onlleede hij de ontwerpen van bedrijfsorganisatie, als door dhr. De Smaele, Minister van Economische Za ken, voorgebracht. In welken geest zullen de katholieke patroons hier tegenover staan Verders deelde hij zijne bevindingen mede over «ondernemingsraden». Sedert meer dan twintig jaar werken zij tot zij ne voldoening en deze van zijn werkne mers. Doch de wensch naar samenwer king lag hier steeds aan den grond. Ont breekt deze dan kunnen die tot zeer scha delijke strijdmiddels veroorden. S ellen wij vast dat in England deze raden onder den oorlog verplicht gesteld werden ;n alle oorlogsondernemingen, en doorgaans de beste uitslagen oplevei- den. Merken wij ook op dat het I. C. V. (Interna ionaal Christelijk Vakverbond) op ^zelfden dag in zijn Congres besloot: «dat het oogenblik is aangebroken waar op aan de georganiseerde arbeiders hun deel van verantwoordelijkheid in het economisch leven moet worden gegeven» Voorwaar, door samenwerking, trek ken alle Christelijke arbeidsfactoren een nieuwe en betere wereld op V. Kerk van Sint Martinus Zondag 14 October 1945 Te 10 u. plechtige Mis voor M. Henri Thomas van wege de Kon. Red. «De Cathari- nisten Te 11 u. Mis ter eere van O. L. Vrouw Rozenkrans. Maandag Tc 1 0 u. plechtige Mis ter eere van de H. Theresia van wege de «Damen van Maria». Zondag 21 October: Te 7 ure Kom- munlemis voor den Vrouwenbond van het H. Hart. Tt 10 ure Solemneele Mis ter eere van de H. Ursula van wege de Textiel nijverheid. Missie-Zondag, onder alle missen zal er gepredikt worden over het verheven Missiewerk, waarna omhaling ten voor- deelc van hei werk der voortplanting des geloofs. Kerk der E. P. Capucienen Zondag 14 October 1945 Tweede zondag van de maand dezen avond om 5,30 u. rozenhoerje en lof waaron der processie ter eere van O. L. V. van Troost. Dinsdag, Sint Antonius'dag, om 8 u. mis met zang, korie oefening, zegenen ter eere van den H. Antonius. 's Avonds om 5,30 u. rozenhoedje en lof. Daarna zegenen met de relikwie van den H. An tonius. Vrijdag feestdag van den Petrus van Alcantara, belijder van onze Orde, vol le -aflaat, 's Avonds om 5,30 u. rozen hoedje der zeven Weeën en Kruisweg. Heden Zondag Jubileum. Honderdja rig bes'aan der Belgische Kapucienen na de fransche omwenieling. In al de Mis sen, korte aanspraak en 's avonds te half zes plechtig Lof met «Te Deum». Maandag 1 5 October, te 7 uur 's avonds Heropening der Famiale Leerschool in S. Josephcoliege. Ingang Nazarethstraat. Eerste les: De plaa's van he gezin in de samenleving. Gezinsgeluk, -door Z.E.P. De Clippele. S.J. Zondagdienst der Apotheken ZONDAG 14 OCTOBER 1945 Is alleen open van 9 tot 12 en van 14 to; 1 8 u. de apotheek van M. Van Neck, Kerkstraat. BEVOORRADING Een vierde Kleederkaart Er wordt vanaf 1 1 October een vier- kleederkaart op naam ingevoerd en uitgereikt me een waarde van 100 pun- en. De punten van de derde kleeder kaart zijn van 1 December 1945 af niet meer geldig. De vierde kleederkaart wordt afgele verd aan alL verbruikers die ten minste 1 jaar oud zijn. Aanvullende vierde kleederkaarten worden verstrekt aan gebrekkigen, zwan gere vrouwen, familieleden van afgestor venen en geteisterden, bruiden, gerepa- trieerden en geteisterden. Ook worden individueele en collectieve aankoopbons uitgevoerd, die het product vermelden waarvoor zij geldig zijn. ST. CAMILLUS ZONDAGSSCHOOL. Heden Zondag worden nog inschrij vingen aangenomen. Alle jonge mannen die zich willen opwerken tot meer ken nen in talen en handel, mogen die eenige gelegenheid niet verzuimen. VRIJSTELLING IN 'T LEGER De minis;er van Landsverdediging heeft besloten 1Vóór 1 November de oorlogsvrij willigers, hoogeschoolstudenten, te de- mobiliseeren 2. Vervolgens, in de mate van het mogelijke en voor zoover zij het verlan gen a) de miliciens hoogeschoolstudenten; b) de gezinshoofden oorlogsvrijwilli gers, de gezinshoofden van de klas 1 94 1 c) de andere oorlogsvrijwilligers. uit deze twintigste eeuw nog kunnen kommunist zijn, dat begrijp ik ook niet, daarvan ben ik ook de kluts kwijt Sa- Seppen Wacht eens Pierlala, nog een vraagsken «Hoeveel socialistische par tijen zijn er reeds in Aalst Ik ben geen gemeenteraadslid, Sep pen, vraag het eens aan een uit den ge meen'eraad, 't schijnt dat die het sedert Maandagavond 1.!, kan weten. Ik zelf verwacht daarover nog meer inlichtin gen. Wie me die kan bezorgen krijgt mijn rantsoen eiërpoeder, n'n autoband merk Gentschesteenweg en n'n^emmtr slam gegarnierd iret n'n edelsteen uit "ge slepen anthraciet van Assiel. En nu n'n goeiën dag van PIERLALA, STADSBESTUUR VAN AALST BEVOORRADINGSDIENST Tot de 67ste en 68ste uitreiking van de RANTSOENZEGELS en aflevering van MELKZEGELS ROOSEVELTLAAN, 14 Aan de Landbouwers worden de zegels afgeleverd in de afdee- ling Landbouw, alleen in den voormid dag voor de secties I tot en met 1 8 Maandag 1 5 October. 19 tot en met 21: Dinsdag 16 October. 22 en 23: Woensdag 17 October. 24 Donderdag 18 October. HUISSLACHTING Huisslachters (nie; landbouwers) ha len hun zegels af uitsluitend op Vrijdag 1 2 October. Bijgevoegde zegels voor zwanger schap worden afgeleverd aan de recht hebbenden. Voor de bevalling 4e 5e 6e maand: Maandag 15 October. 7e 8e 9e maand: Dinsdag 16 October. Na de bevalling: Woensdag 1 7 Oct. Opgelet: Nieuwe getuigschriften wor den alleen tot 5 Nov. aanvaard. BIJGEVOEGDE ZEGELS worden op vertoon van een door het Dis- pensarium afgeleverd getuigschrift afge geven op Maandag 15 en Dinsdag 16 October alleen in den voormiddag aan het Loket 1 De vroeger uitgedeelde zegels blijven geldig tot en met I 2 October. Vanaf 1 3 October hebben deze zegels geen waarde meer en dienen nieuwe gebruikt te wor den. Alflevering van Eierkaarten en -Zegels op 22, 23, 24 October (Loket 6) Hebben recht op een eierkaart en-ze gels 1) Kinderen die 1 jaar worden alsook deze die 2 en 3 jaar worden in October 1945. 2) De zwangere vrouwen vanaf de 4de maand. BwWjk, Bericht. De personen ingelijfd bij het Belgisch of Geallieerd Leger worden dringend verzocht hun rantsoenbescheiden binnen te brengen op onze Bureelen, Ronseveltlaan, M Loket 1. De personen die op den hun gestelden datum hun ranlsoenzegels niet zullen af halen zullen bij uitzondering deze no. SfnoraT,?11 DONDERDAG 18 OCTOBER 1945 Rooseveltlaan 14. winket 1. Geen enkele uitzondering zat gemaakt worden. De Bevoorrading.

De Gazet van Aalst | 1945 | | pagina 1