Pauselijke Nieuwjaarsgiften 1946 Wat gebeurt er bij de Aalstersche Socialisten PI LRLALA Verschijnt voorloopig den Donderdag en Zondag van iedere week. 2e Jaargang 1945 4— 1 fr. het Nr, EN OMSTREKEN Nummer 102 Donderdag 27 December 1945 BUREELEN Kerkstraat 9, Aalst. Telefoon 114. Inschrijving, geopend door den Bond van Katholieke Journalis ten van Belgie, en geplaatst onder de hocge bescherming van Z. Em. de Kardinaal-Aartsbisschop van Mechelen en van H.H. Excellenties de Bisschoppen van Belgie De Bond van Katholieke Journalis ten van België herneemt zijn bedrijvig heid, onderbroken door de jaren van vijandelijke bezetting. Hij herneemt ook een traditie, die tijdens talrijke jaren door hem werd in cere gehouden: het inzamelen van de Pauselijke Nieuwjaarsgiften voor 1946. Deze inzameling is geen dubbelgan ger van de bijdrage, die ieder jaar wordt gevraagd aan de katholieken voor de St. Pieterspenning. Zij gaat uit van een eigen initiatief van den Bond van Katholieke Journalisten van België, die steeds op deze wijze heeft willen blijk geven van zijn gehechtheid aan den Heiligen Stoel en aan den Heiligen Vader de bijkomstige middelen wil ver schaffen voor zijn persoonlijke goede werken. De jaarlijksche oproep van den Bond tot de vrijgevigheid der Belgische ka tholieken werd steeds gunstig onthaald en de inschrijving, welke telkenmale verschillende honderdduizenden frank opbracht, verschafte aan den Heiligen Vader het middel om menigmaal en doeltreffend werken, instellingen en per sonen te steunen, die in nood verkeeren. De katholieke journalisten hebben niet gemeend de opening van de lijsten der Pauselijke Nieuwjaarsgiften tot bete re tijden te moeten uitstellen. Integen deel: zij meenen dat juist da nood der huidige tijden pleit voor het onmiddel- De Secretaris, De Voorzitter, Ernest STORCK. Mare. DELFORGE lijk hernemen van de traditionele in schrijving; zij meenen dat al diegenen die, goddank, meer dan het noodige be zit en, den dwingendan plicht hebben dè noodlijdenden te helpen, die zich tot den Paus als tot hun Vader wenden. Zij zijn er van overtuigd dat hun op roep zal gehoord worden en dat de ka tholieken hem talrijker en met meer edelmoedigheid dan in het verleden zul len beantwoorden. Zij verlangen dai ons land, waar de getrouwheid aan Pe trus-Opvolger levendig an onwankelbaar is gebleven, bij deze eerste gelegenheid na den oorlog, de dankbaarheid van de beschaafde wereld aan Z. H. Pius XIII zou vertolken, waarvan de oorlogs- Kerstboodschappen aan alle menschen van goeden wil lang miskende waarhe den voorhielden, waarheden die den Vrede moeten vestigen op het Rijk van Rechtvaardigheid en Liefde. f/ooals voorheen, verleenen Z. En>- de Kardinaal-Aartsbisschop en H. H Excellenties de Bisschoppen hun hooge bescherming aan de inschrijving. Zooals naar gewoonte worden de namen der schrijvers aangeteekend in een Guldep Boek, dat Zijne Heiligheid wordt aan geboden. De sommen kunnen gestort worden op Postcheckrekening 382,79, der Pau selijke Nieuwjaarsgiften, of op de Post checkrekening der ka'holieke dagbla den. De Ondervoorzitters, Jan PECKER en Jan GYSELINCX. De Schatbewaarder, Erasme GILLARD. Het gaat niet goed in de socialisti sche partij... neen... in 't geheel niet goed. Voor een paar maanden verklaarde c!e Heer Bomon, de jonge socialistische voorman, in volle gemeenteraadszitting, dat de socialistische partij schepen De- prez niet meer als hare afgevaardigde beschouwde en zijn ontslag eischte. Waarop M. Deprez onmiddellijk spot tend antwoordde Van welke socia listische partij spreekt gij; van de twee de, de derde of de vierde... Drie, vier socialistische partijen dat wisten we niet. Deze schermutseling was maar een voorspel. Enkele weken daarna gaven twee so- cialis'en hun ontslag, en twee nieuwe ge meenteraadsleden deden hunne intrede in den gemeenterraad... onder hen be komt... voort naar den gemeenteraad. Het is nog niet alles... want onze joli ge socialisten zijn taai... en houden vaji tucht... Ja, wel De socialistische partjj dewelke heeft haar vertrouwen aan M. Deprez onttrokken... maar M- Deprez gebaart ook van krommen haas; en blijft schepen. Dit is in deze «partij der vrijheid en democratie» zooveel a)s opstand... en dat is ongehoord. Ver mits M. Deprez voor het bevel van het partij bestuur niet wil wijken, dan zal hij daartoe door andere middelen ge dwongen worden. De socialisten hebbqn beslist M. Deprez in beschuldiging te s'ellen... De gemeenteraad, zooals we vernemen, moet daar in geheime zitting dezer dagen over beslissen... Het wordt tragisch... men lacht niet met de discipli ne in de parij der vrije gedachte en de democratie... is toch maar een lokmid- -ond zid, de Heer Marcel de Coninc'k j voor naïevelingen, niet waar van Noyen... zoon van een welgekende Wal verwijt men M. Deprez... hij die burgerfamilie uit Aalst, die voor enkele politieke gevangenen is geweest, zooals jaren to de socialistische partij was M. Bomon... Wij zullen dat wel vroeg overgegaan... Er is echter wrijving tus- of laat vernemen. Wij s'ellen echter vast SEPPEN GAAT ER OP VOORUIT HIJ WORDT JOURNALIST Vroeger stond Seppen mij op den eenen of anderen hoek afte wachten. Dan begon hij te filosofeeren en, eens in het vuur zijner causerie, zei hij ((Schrijft da ne keer in de gazet» en dan begon hij te dicteeren dat men het stenografisch moest o memen.Nu schrijft hij mij n'n brief en is gesneën brood. Lees maar WAARDE HEER PIERLALA, Verleden Dinsdag, met de begrafenis der zes veraschte Aaistenaars, stond ik in de Zoutstraat te wachten op de zaken die komen gingen. N vast mij staan twee vrouwen en toevallig hoor ik het vol gende gesprek, zonder opzet zulle. Wa volk hé Sejde Ja Dieken men,9ch, zulke dingen brengen dat allemaal mee hé. Zeg Sédde, gij die gansch den oorlog bij de weersttnd geweest zijt ze hadden evengoed yandaag kunnen in zoo ne pot naar 't kerkhof dragen. Ja mensch, maar dat mij nog te doen ware, ten zou niet meer waar zijn. Maar Sédde, vat dat ge nu zegt, gij die onder den oorlog steeds zoo geestdriftig geweest zij k, hoe kunt ge zoo veranderen. Wel Dieken, ik' ga U dat ne keer zeggen zé. Onder de bezetting lagen die heeren van uit Engeknd te balken... toe dé saboteert, geeft d.' Dochsche stinkers maar op hun kleed. 'Precies* of wij hier niks anders te doen .hadden dan hier maar den een na dei; andere de keel af te bijten. En zonder te stoefen zelle Dieken, wij hebben 9ns best gedaan. Nu komt de bevrijding met veel tralala, eere aan wie eere toekomt, «vie van» de Weerstand 1 En de '{rouwen die in de beweging gestaan hebben, krijgen een pluimken van belang. En voila, om in den dangée te staan <n ons vel te riskee- ren, zijn wij vrouwen goed genoeg, maar om te stemmev; zien ze ons niet- eens staan ondanks dal we zeker ge noeg bewezen hebbek dat ook wij in den vooruitgang' vai ons land belang stellen. Die kerels v L lings zeggen al tijd dat de Leopoldi.ten incivieken zijn. Maar wie maakt injivieken Ik zeg, moest het mij nog te doen staan, ik deed met meer mee. Dus, mijn vader landsliefde is dan toch wel vermindert zeker door de schuld van de lingse partij. Maar, ten is begod nog geen stemming zulle en daartegen kan er nog veel water door de zee loopen. De zwar ten mogen niet stemmen omdat het inci vieken zijn, wat zijn wij dan wel Waarde HeeT Pierlala, toen kwam de stoet of beter gezegd, de begrafenis en he. palaber was ten einde. Ik ben achter af lal dubbend voort gegaan. Aan den hoek van de markt werd ik bijna door een vrouw omvergeloopen. Perdong menier.zei het mensch. Ik antwoorde met eerbied en medelijden «'t Is niks madammeken». Met eerbied omdat ik zoo juist weer een staaltje gekregen had van het feit dat ons Aalstersche wijfjes geen uilen zijn en zeker wel recht heb ben om te mogen stérnmen. En dan nog anderzijds met medelijden omdat ze tot hiertoe dat recht nog steeds niet gekre gen hebben, ondanks alles. Dag Pierlala... SEPPEN. Seppcn heeft toch wel gelijk meen ik en die vrouwen zeker. Moedt houden vrouwken en alles komt terecht, dat voorspelt u PIERLALA. schen M. de Coninck, die sam:n met Bomon de jonge generatie vertegenwoor dig', en M. Nichels... de man van het zuiver socialisme. Wanne r we schrij ven uwrijving» dan gebruiken we een zier zacht woord, zooals we gaan zien... Inderdaad, op de fameus: zitting waarop M. de Coninck den eed moest afleggen in handen van den Burgemces- tn kwam deze laatste met opzet een half uur... te laat als de ceremonie voor bij was... en een zekere heer De S obbe- Lir, een liberale schepen van Aalst, den eed had afgenomen. Het bleef niet bij dezen kaakslag, want op het einde der zitting werden de gemeenteraadsleden door den heer Ni chels verzocht nog even in de raadszaal te vertoeven om e;ne gewich'ige verkla ring uit zijn doorluchtigen mond te aan- hooren... en Nichels haalde enkeb pa- erkens voor den dag en las voor di dat de socialisten hier zooals elders de zelfde tactiek volgen De mandatarissen die in I 940 gede serteerd hebben worden met rust gela ten, diegene integendeel die moedig op hun pos; zijn gebleven zooals de wpt eischte en die daar allerlei zwarig heden hebben gekend, wellicht fou'en hebben begaan, maar doorgaans toqh groo'e diensten hebben bewezen, die worden onvoorwaardelijk veroordeeld en (vervolgd. Wij vinden dit niet rech'vaardig... M. Deprez wordt dus van alle kan en aangevallen... zal hij toegeven... wij ge- looven het niet. Hij is geen man die zich laat begaan. Onz: vroede burgervader M. Nichels wordt voor het oogenblik nog geru9t gelaten... Weliswaar he:f; hij bij de so dalis en nie's meer te zeggen. Sinds de bevrijding is hij slechs één maal in de verbaasde gemeenteraadsleden een ver- j Molendries» gewees :n bij de laatste klaring af waarin hij in onzach'e woor den zijn wantrouwen uitdrukte tegenover M. de Coninck. Wij verhaas'en ons hierbij te voe gen da' deze afkamming M. de Coninck nie. veel heeft gen.crd... Hij weet da', de «oude» niets meer te zeggen heeft in de sodalis ische partij... en hij he:ft dan ook van krommen haas gebaard en le Novembers'©:: heeft hij zijne par tijgenoo'en op de straa' vóór het lokaal afgewacht.... Is Nichels de derde of de vierde so cialistische partij Neen, he' gaat niet goed. in 't geheel niet goed bij de Aals'ersche socialisten. Een muisje dat alles heef'. afgeluisterd. UIT HET STAATSBLAD^ Een besluitwet van 20 December voorziet de verlenging tot 3 1 December 1946 van de wettelijke bepalingen waar bij verboden wordt zekere instellin gen voor kleinverkoop te openen of te vergrooten Bij besluit van den Regent wordt de instelling van Prijsreg: lende Kom missies ten voorloopige titel tot 30 Juni 1946 verlengd. De prijs van den peperkoek te be talen door den verbruiker, bedraagt 13,65 fr- per kgr. De prijs der koekjes Petit Beige», per pakje van 225 gr. aan verbruiker, werd vastgesteld op 6,1 0 fr._; die der koekjes «Petit Gateau» op 4,75 frank. Een besluit van den Regent, waar bij de kindertoeslag bepaald wordt op 140 fr. voor he; eerste kind; 140 fr. voor het tweede; 195 fr. voor het derde; 250 fr. voor het vierde; 360 fr. vooi hel vijfde en de volgende kinderen. De door de vijand gedeporteerde ofgevangengeze'.te Belgen dienen zich, vóór den 1 n Januari 1 946 of uiterlijk binnen de drie maanden na hun terug keer in het land, aan te melden voor een medisch onderzoek bij de Adminis tratieve Gezondheidsdiens; van het mi nisterie van Volksgezondheid. DE MILITIEVERGOEDINGEN WORDEN VERHOOGD Het Staatsblad van 22 Dec. publiceer de een besluit tot regeling der toekenning van een vergoeding aan de rechthebben den van de soldij trekkende militairen. Aan de bedoelde rechthebbenden zal, tot den dag waarop het leger op vre- desvoet zal teruggebracht worden, een militievergoeding van 11 00 fr. maand worden gegeven. De soldij trek kende militair zonder rechthebbenden zal 300 fr. per maand ontvangen. Zijn er kinderen ten laste van den militair, dan geeft dit aanleiding tot de uitkeering van de kindertoeslagen, ver leend aan het Rijkspersoneel. Een bij zondere geboortetoelage wordt op ge grond verzoek, aan de echtgenoote van den militair toegekend voor elk van de wettige kinderen, die geboren worden tijdens het tijdvak dat recht geeft op be taling der bij dit besluit voorziene ver goeding. Die uitkeeringen zijn betaalbaar in handen van den of de personen die in onderhoud der kinderen voorzien. DE AANVRAAG Wie de militievergoeding wenschl te genieten moet een schriftelijke aanvraag indienen bij het gemeentebestuur van zijn verblijfplaats. IX pciaocn of-uk M onderhoud der kinderen van den mili tair voorziet dient de aanvraag in hun naam in. De aanvragen moeten alle vereisch' inlichtingen bevatten omtrent den graad van het verwantschap, hun burgerlijk beroep, hun gezinslasten en den toestand an den militair. GENERAAL PATTON IN LUXEMBURG BEGRAVEN De begrafenisplechtigheid van gene raal Patton heeft Zondagnamiddag gehad in de Christuskerk te Hei delberg. Het s offelijk overschot werd daarna overgebracht naar de Amerikaansche begraafplaa's van Hamm, een plaats cp ongeveer 4 mijlen ten Oosten van de d Luxemburg. De teraardebestelling zal aldaar Maandag te 1 0 uur door gaan. 600 off.eieren, onderofficieren en sol daten, die deel uitmaken van drie divi sies van he: derde leger: de eerste en de 9e infanteriedivisie en de vierde pant serdivisie waren uit Neurenberg naar Luxemburg vertrokken waar zij het eere detachement vormden bij de begrafenis plechtigheden van generaal Patton. VERDEELING VAN ENGELSCHE MARGARINE De ministeries van Ravitailleering en Ekonomische zaken deelen mede Het margarinerantsoen werd op 700 gr. vastgesteld voor de periode van I 2 December tot 10 Januari. Dit rantsoen wordt verdeeld in margarine van Bel gisch fabrikaat, in pakjes van 250 gr. en 500 gr. of in klompen 5 kg. Het rantsoen per persoon vertegenwoordigt een vetgehalte van 83 t.h. of 581 gr. netto vetstoffen. Het rantsoen van de loopende perio de en gebeurlijk dit van de komende periode zal gedeeltelijk in Engelsche margarine, met een vetgehalte van 99 t.h. hetzij 594 netto vetstof, verdeeld worden. Ten einde aan al de verbruikers een gelijk rantsoen in voedingswaarde en prijs te verzekeren, hebben de twee de partementen besloten dat de Engelsche margarine zou verdeeld worden teh be- loope van 600 gr. tegen den prijs van 20 fr. per kg. in plaats van 700 gr. Bel gische margarine tegen 1 7 fr. per kg. De prijs van de twee rantsoenen van gelijke voedingswaarde wordt dus op 12 frank voor het rantsoen Engelsche margarine en op II .90 fr. het rantsoen Belgische margarine vastgesteld. De En gelsche margarine moet geleverd wor den aan den kleinhandelaar tegen 1 8 fr. per kgr. DE WAARDE VAN DEN ZWITSERSCHEN FRANK Geruchten betreffende een gebeurlij ke devaluatie van den Zwitserschen fiank hebben de ronde gedaan. Het was tot nog toe niet mogelijk het officieel s andpunt in deze zaak te kennen, maar men verwacht zich nochtans eerlang aan een logenstraffing vanwege de bevoeg de kringen. De private zakenlieden achten derge lijke maatregel op di; oogenblik uitge sloten, maar zij zijn de meening toege daan, dat, in geval van een algemeene valuta-aanpassing, in het raam van d: akkoorden van Bretton-Woods, di Zwitserschc frank zich zou kunnen aan passen. DE DEVALUATIE IN FRANKRIJK 480 FRANK VOOR EEN POND STERLING 119 FRANK VOOR EEN DOLLAR Parijs. 25 Dec. (A.F.P.De rt 7;tering' heef:, krachtens de monitair »v\et van 1 October 1937, besloten de pariteit van den frank in verhouding tot de vreemde munten te wijzigen. De nieuwe koersen van den frank in verhouding tot den dollar en het pond sterling werden als volgt vastgesteld Een dollar 119.10669 frank. Een ppnd 480 frank. 18.000 GRIEPLIJDERS TE BRUGGE De griep-epidemie die over gansch het landt woedt, heeft West-Vlaanderen bereikt. Men deelt mede dat te Brugge l 8.000 personen aangetast zijn. Kerstviering aan Boord van de Queen Elisabeth De Engelsche transatlantieker Queen Elisabeth» die Zondag Southampton met bestemming naar New York verla ten heeft, telt 12.400 passagiers aan boord, waaronder een groot aantal Ca- nadeesche soldaten, en zal zich op Kerstdag op volle zee bevinden. Dien dag zullen de passagiers worden vergast op 700 kalkoenen, 2 ton hesp, 4 ton Chris'mas pudding, 4 ton cake. De sol daten zullen elk 50 sigaretten ontvan gen, en zoowat 30.000 flesschcn bier mogen ledigen. Het Aandeel van Kongo in Ravitailleering De tien eers'c maanden van dit jaar werden in België l .909.000 Ton goe deren ingevoerd; daarvan komen ei 162.000 T. uit Belgisch Kongo betrok ken, t.t.z. 8 1/2 t.h. Zoo kom' Kongo op de vijfde plaats in de reeks der lan den die België bevoorraden Ver. Sla ten, Canada. Argentinië, Groot-Brit tannië. GEEN INSCHRIJVING VOOR TABAK MEER Een verordening, die op 1 Januari van kracht wordt, voorziet de vereen voudiging van de reglementeering inza ke tabaksdistributie. Er wordt namelijk in voorzien dat de verbruikers, tegen afgifte van de zegels, hun rantsoen zullen kunnen afhalen bij een verdeeler naar keuze. De Belasting op de Rijwielen in Oost-Vlaanderen Het afleveren van de rijwielplaten voor 1 946 zal voor geheel de provincie Oost-Vlaanderen op een later e bepalen tijdstip geschieden. Men wordt verzocht zich daartoe op het belastingskantoor niet aan te bieden, noch bestellingen te doen van rijwiel platen door middel van een storting of overschrijving op de postrekening van den betrokken ontvanger der rechtstreek- sche belastingen. De rijwielen mogen in 1946 tot na der bericht op den openbaren weg ge bruikt worden, voorzien van de rijwiel- pla'en 1945 of bij gebrek hiervan, van 'een kuuïtVsset -nasm (.s-aMres var. - gebruiker. De datum met ingang van denwelken de rijwielplaten voor 1946 zullen afge leverd of mogen besteld worden, zal la ten bekendgemaakt worden. MANNERHEIM TE PARIJS Maarschalk Mannerheim, president der Finschc republiek, heeft Zaterdag Portugal verlaten en kwam gis'eren te Parijs aan. Alvorens zijn terugreis naar Helsin ki voort te zetten, zal hij enkele dagen in de Fransche hoofdstad verblijven. FRANSCH VLIEGTUIG IN ZEE GEVALLEN Donderdag sieeg, met achttien passa giers aan boord, een viermotorig toes'el van de Fransche marine op te Saint Mandrier, met Noord-Afrika als be stemming. Het toestel bevond zich op drie kilo meter ten Zuiden van Porquerolles toen het plotseling snelheid verloor en in zee stortte. Schepen hebben he; wrak terugge vonden. Een enkel: ov;rhvende matroos Bourglan, kon door 'n schip worden opgepikt en is naar het ziekenhuis van Toulon overbracht. Hij heeft verklaard, dat hij zich in den staart van het vlieg tuig bevond en zich geen rekenschap van het ongeval gaf, toen hij plotseling in de golven terechtkwam. De maritieme prefectuur heeft telegraphisch de ver wanten der slachtoffers op de hoogte ge bracht. storm, woedde over GEWELDIGE STORM OVER ENGELAND MIJNEN OP DRIFT Een buitengewoon hevigei gepaard met 'onweders, Engeland. Opgejaagd door e:n wind. die blaast me een snelheid van 100 K. M. in het uur, worden 450 K.M. kust, van Mar gate af. in Kent tot Torquay, in Devons hire, door een twintigtal mijnen be dreigd. Tusschen Kales en Dover wer den ook in het kanaal I 2 mijnen opge merkt. Van op de kustrotsen hebben groe pen nieuwsgierigen het schouwspel der ontketende zee bewonderd. Na een zeer moeilijken overtocht is de Belgische mailboot Maandagavond met een vet- raging van méér dan een uur in de ha ven van Folkestone binnengeloopen. Op de Zuidkust van Engeland kon den de bliksemschich'en en het rollen van den donder waargenomen worden. Te Londen lagen de hoven blank, en werden afsluitingen weggespoeld.

De Gazet van Aalst | 1945 | | pagina 1