Stadsnieuws Denkbeelden vanProsperPoullet over öuitenlandsche Politiek Naar aanleiding van de verschijning van zijn boek over «Prosper Poullet en de poliiiek van zijn tijd» werd de h. Lu- dovic Moyersoen uitgenoodigd om eene lezing te geven over de Denkbeelden van Prosper Poullet over de buitenland- sche en internationale poliiiek». Wij geven voor onze lezers de bezon- d irs e deelen van deze causerie Tijdens den oorlog 1914-18 stond Minister Poullet beslist koning Albert ter zijde in zijnen s.rijd voor vols rekte onafhankelijkheid. De uitzonderlijke positie van België, die als neutrale staat in den oorlog was, gesleurd, die geen geallieerden had, maar wel garanten, en die geworden was voor het wereldgeweien het zinnebeeld van het geschonden recht, moest kost wat kost worden behouden. Koning Albert weigerde dan ook s e.-ds de zaak van België te vereenzelvi gen met die der geallieerden, zooals hij weigerde het opperbevelhebberschap van zijn leger aan een vreemde generaal af te staan. Alle pogingen om België te betrekken fn de invloedsfeer van een der groo'e naties werden afgewezen. Poullet steun de daarin onvoorwaardelijk de politiek van Baron Beyens. Hij stond ook Minister Van de Vy- vere bij wanneer deze op verzoek van d;n Koning in 1916 zich verzette tegen een economische unie met Frankrijk, om dat België niet wilde door Frankrijk worden opgeslorpt. Toen «Ie comité de politique na'iona- le» zijne annexionistische agitatie begon, welke Nederland, en ook de geallieerde mogenheden ontstemde, reageerde Poul- le fel. Hij stond onverbiddellijk vijandig tegenover de politiekers «die geen ande re (gedachte hadden dan den aanstaan den triomf over de Duitschers te vieren op den rug van de Hollanders» en te gen die patriotten «die vonden dat we nog te veel vrienden hadden onder onze naburen. Poullet zag toen zeer goed in dat deze drijverijen een overeenkomst met Neder land na den oorlog zouden bemoeilij ken, eq de gebeurtenissen bewezen dat hij zich daarin niet had vergist. Na den oorlog kwam hij beslist uit voor een poli.iek van toenadering die in de lijn lag van een poli ieke traditie die reeds met Lebeau was begonnen m 1839, en door Rogier en later door Beernaert was voortgezet. «Indien door den oorlog iets in het licht is ges.eld, dan is t wel de noodzake lijkheid van een goede vers,andhouding tusschen de twee landen, én in het be lang van België, én in het belang van de Entente, én in het belang van Euro pa». zegde hij, en verder «Onze veilig heid en die van Frankrijk en die van Engeland, worden door een hooger iets beheerscht te weten de onafhankelijk heid, de onzijdigheid, en de onpartijdig heid der Nederlanden. Poullet spande zich persoonlijk in om een betere atmosfeer tusschen beide landen te scheppen, en misverstanden uit den weg te ruimen. De zelfstandigheidspoütiek, het op zeggen van het Fransch-Belgisch militair accoord en het persoonlijk prestige van Leopold 111 klaarden den toestand defi nitief op vóór den oorlog. Op het oogenblik dat de Vredescon ferentie te Versailles vergaderde, stelde Poullet eene nota op ten behoeve van de leden van de commissie voor Buiten- landsche Zaken, waarin hij zijn denk beelden over de houding van België op de conferentie en zijn «politiek statuut» neerschreef. «België moet zijn onvergelijkbare moreele positie ongeschonden bewaren. Deze geeft Het een onbetwistbaar recht op een voorrang voor het hers el der geleden schade. Herstel dat een kwes'ic is van leven of dóód. Op het Vredescongres moet België de mogendheden steunen waarvan de politiek het dichtst een politiek van recht vaardigheid en recht, die essentieel de onze zou moeten zijn, benadert. België mag zich dus niet aansluiten bij den imperialistischen wedloop die het Congres van Versailles wegdrijft van de ideale doeleinden van den oorlog. Hij ging accoord, wat het statuut van België betrof, dat er geen spraak kon zijn van het behoud der verplichte on zijdigheid. België moet de geheelheid van zijn zelfstandigheid heroveren doch, gebruik makend van deze zelf- s andigheid moet het zich uitspreken voor een poliiiek van vrijwillige neutra liteit. Ter verdediging van deze standpun ten haalde Poullet twee argumenten aan, die hij jaren lang zal herhalen. Het eerste vloeide voort uit de geschiedenis, die leert dat een klein land dat zich in de twisten van de groote landen mengt, en in hun invloedsfeer geraakt, er fataal toe gedreven wordt zich bij één of ver schillende hunner aan te sluiten. Het verbond met een groot land, beteekent vasaliteit. Een tweede was van binnenlandschen aard Een politiek die ons zou doen dwalen in het spoor van Frankrijk of Engeland, zou stilaan stuiten op een onherleidbaren weerstand schreef hij, en hij voorzag aldus wat later algemeen erkend werd dat de politiek van vrijwilli ge neutraliteit de eenige was waarop een nationaal accoord op duurzame wijze kon gevestigd worden. Hoezeer Poullet gesteld was op eene politiek van onzijdigheid, toch had hij zijne goedkeuring gehecht aan het Fransch-Belgisch militair accoord. Hij verdedigde steeds het standpunt dat dit accoord louter technisch was en geen politiek verbond insloot. Zijn rechtelijke vorming deed hem meer waarde hechten van deze onder scheidingen dan de gewone man. Hij bekende echter dat de draagwijd te van het verdrag dikwijls in den vreemde op een andere wijze werd ge ïnterpreteerd «De schuld is echter aan ons gelegen, zegde hij, aan de verkeer de voorstellingen van onze pers, omdat wij ons zelf te niet doen in de oogen van den vreemden Poullet nam actief deel aan de priva te conferences die voor den dood van Koning Albert, ten paleize plaats gre pen, en alwaar het nieuw statuut van België werd voorbereid. Hij streed voor zijn standpunt van vrijwillige neutraliteit, tot het eindelijk als dogma van onze buitenlandsche po litiek werd aanvaard. De gedachte van den Volkensbond behoorde Poullet, en als jurist geloofde hij in de weldaad van den vooruitgang van het Internationaal Recht. Hij was overtuigd dat kleine landen een groote rol in deze aangelegenheden kunnen vervullen op voorwaarde echter dat hun optreden üitsluiielijk ingegeven wordt door rechtvaardigheidsmotieven en door objectieve overwegingen die de werkelij ke toestand ingeven. Hij was echter niet blind voor de zwakheden van de Instelling van Gene ve. Hij stond er op da: België de regels van het «Convenant» stipt zou naleven om als hel pastte, de naleving ervan ten zijne voordeele te kunnen opeischen. «Kleine landen, zegde hij, mogen niet Ia- ten blijken dat zij aan de waarde van de internationale organisaties twijfelen. Vele van deze denkbeelden, die soms een vinnige strijd uitlokten, komen ons thans voor als de echos van een ver, af gesloten verleden, andere behouden hun ne volwaardige actualiteit. Wat er ook van zij, een ding staat vast, onze rechtelooze en hardvoch tige wereld heeft meer dan ooit behoef- t:? ,aan Staatslieden zooals Poullet, wier ideaal van rechtvaardigheid en goedheid ook in de internationale verhoudingen tot uiting komt. God geve aan ons land nog staatslie den van zoo eene hooge en moreele ge halte. OUDERS, LET OP UWE KINDEREN Het spoorloos verdwijnen van de kin deren Jean-Claude Roelandt uit Leuven en Willy Swijzen uit Berchem bij Ant werpen heeft een diepen indruk verwekt. Donderdagmorgen vernamen we dat thans ook te Vilvoorde - een tienjarige knaap, Albert Struys op geheimzinnige wijze verdween. HET LIJKJE VAN DEN VERDWE NEN KNAAP CLAUDE ROELANDTS ONTDEKT Het lijkje van Claude Roelandts, der. 12 jarige knaap die Zondag 28 Apr.l verdween toen hij, met verlof uit Brus sel, te Heverlee verblijvend, een bood schap deed voor prof. Kaisin, zijn groo. vader, werd thans ontdekt. HOE HET LIJKJE WERD GEVONDEN Ziehier in welke omstandigheden he lijkje werd ontdekt. De weg leidend van de villa Kaisin, naar de Naamsche Poort, langs d. «Kantine» loopt over een groote leng.e langsheen het voormalig park van den heriog van Arenberg. Het is daar da. men bij de opzoekingen alle spoor ver loor. In dit park bevondt zich o.m. een klein prieeltje. Daarin hadden arbeiders, werkzaam in het domein, hun gereed schap gezet. Een ervan meende Vrijdag morgen een verdach.e geur waar te nemen. Hij doorzochi o.m. de hooischelf en tot zijn ontstentenis onidekie hij een kinderlijk. He. parket werd verwiuigd en siapie onmiddellijk af. Het lijkje werd herkend als dit van den kleinen Claude. Ten einde de taak van het gerech. niet te dwarsboomen, kunnen wij h.ei niet méér inlichtingen verstrekken, leen kan worden gezegd, dai een moora in het spel is en wel met zeer bezwa rende omstandigheden. OP HEI SPOOR VAN DEN DADER? Een sadieker is hier aan het werk ge weest. Het onderzoek word. ihans on verpoosd voortgezet en wij meenen wei te mogen verklaren dai de goede rich- ung gevolgd word.. Omtrent de mogelijkheid van de aan houding van den dader kan verders nie meer worden gemeld. Wij meenen echter te weten dat ver schillende elementen, in het bezit van he gerecht zijn, die tot een of meer spoe dige aanhoudingen kunnen leiden. GEWELDIGE BRAND IN DE SAR MA TE BRUSSEL SCHADE EN OORZAAK Vrijdagmorgen, te 3 uur brak brand uit in de Sarma-magazijnen in de Nieuwstraat te Brussel. Op hei middaguur bevond de brand weer zich nog steeds ter plaatse al was het vuur praktisch sedert verscheidene uren overmeesterd. Er moest nog voort durend worden ingegrepen om de laatste vuurhaarden van den brand, die het grootste gedeelte van den voorraad ver nield had Ie dooven. In de Nieuwstraat was in de omge ving van het vernielde gebouw een strenge ordedienst ingericht. Van deze zijde uit gezien, lijkt de schade niet zoo groot al zijn de muren zwart berookt en alle ruiten gebroken. Waarschijnlijk is de brand uitgebrokeYi langs de zijde van de stapelplaats die gelegen is aan de zijde der Handelsga lerij. Hier is het schouwspel indrukwek- ken. De glazen koepel aan het uiteinde dezer gaanderij is ingestort alsook de muur van het gebouw. De kinemazaal «Lu'.etia», die tusschen de gebouwen van de Sarma en de firma Hirsch gelegen is, werd eveneens getrof fen doch diende als scherm voor de ma gazijnen der firma Hirsch die geen scha de hebben geleden. In de Handelsgalerij was Vrijdag middag heel wat volk samengestroomd om de laatste bergingswerken van de brandweer gade te slaan. Men meent te weten dat het verslag van het parket zal moeten worden afgewacht om zich een idee te kunnen vormen van het bedrag der schade en de oorzaak van den brand. DE KOL^NBEURS ZiM KGk ïx JLEN voor HUISGEZlNNEl} ZONDER GAS Op de kolenbeurs werd de prijsverla ging me. gemengde gevoelens ontvan- gen. Zal de regeermg nadat zij bij raon de van dhr Devèze besloten had de ver hooging van de kolenpnjzen bespoedi gen, om de subventiepohtiek uit te scha kelen, thans de prijzen met 1 0 t.h. ver lagen. Daar is reeds de verhooging van de spoorwegtarieven die b.v. voor West-Vlaanderen den prijs per ton van ca. 86 fr. op ca. 130 fr. bracht zonder rekening te houden met de verliezen in gewich. die voor gewasschen kolen to. 10 t.h. kunnen bereiken. Verder deed he. gerucht de ronde dat een rantsoen van 200 kgr. zou verdeeld worden voor de huisgezinnen die niet over gas beschikken, voor de maanden Juni, Juli en Augustus. INTERESTVOET DER SPAARINLAGEN Van I Juli 1946 af wordt het maxi mum der inlagen op de spaarboekjes der Algemeene Spaar- en Lijf ren ekas, waar op 3 0/0 interest 's jaars wordt vergoed van 20.000 op 30.000 fr. gebracht. Dientengevolge is de interes voet der spaarinlagen van I Juli 1946 af vastge steld als volgt netto 's jaars Tot 30.000 fr. 3 0/0 Van 30.001 tot 100.000 1,50 0/0 Boven 100.000 frank 0,50 0/0 OPROEP TOT ONZE TOEKOMSTIGE MILICIENS Het leger heeft gezonde elementen noodig, bekwaam alle physieke ver moeienissen te verduren en te boven te komen. Vanaf U onder de wapens zult geroepen zijn, zult U geleidelijk getraind worden ten einde alle moeilijkheden, die een soldaat te velde kan ontmoeten, ge makkelijk te overwinnen. Het resultaat zal beter zijn en eerder bekomen worden als wanneer U bij het binnenkomen bij het leger reeds over een zekeren physieken weerstand be- ichikt. Laat L) dus van heden af inschrijven oij een a.hletiekbond waar een training op medicaal gebied gecondoleerd wordt, vVaar U de beste raadgevingen worden verstrekt, en waar U over een perfecte .nrichang beschikt. Doei het in uw eigen belang, in di. van het Land, dat gezonde en krach.ige mannen noodig heeft. Ten einde de jongelingen, die aan dezen oproep gevolg geven te beloonen, zullen de volgende voordeelen toege kend worden aan de miliciens drager van een Elementair Brevet voor licha melijke bekwaamheid. 1Bij gelijke verdienste hebben ge- breve.eerdtn voorrang in het opgaan iot functies voor bijgevoegde gegra dueerden. 2. Acht dagen supplementair verlof wordt hun toegestaan door de Korps- eommandan.en, rekening houdend met de mogelijkheden van het onderricht en van den dienst. 3. Dragen op de militaire kleedij van een speciaal onderscheidingsteeken (dii zal la.er bepaald worden). Op het oogenblik dat de jongelingen voor het Werfbureau verschijnen wordt nun een formulier overhandigd. Indu zij begeeren deel te nemen aan de proe ven, strekkende tot hei bekomen van ht, elementair brevet voor lichamelijke be kwaamheid, moeten ze, na bthooilijk net formulier ingevuld te hebben hec op sturen naar den Commandant der Pro vincie (5, Prof. Lauren.plaats Gent). Zij worden daarna ten gepas.en tijde uitgenoodigd. PROGRAMMA DER PROEVEN (.Kleedij vrij). 1Een afs.and van 1 00 meter af leggen op vlak, horizontaal en voldoen de weers.andbiedend terrein hoogs.e 15 1/2 seconden 2. Een afstand van 1.000 meter afleggen op vlak horizontaal en vol doende weerstandbiedend terrein in ten hoogste 3 minuien, 5 1 sec. 3. I m. 10 hoogspringen met loop. (3 beur .en worden aan den cand; daat toegestaan). 4. 3 m. 75 ver springen met aan loop) (3 beurten worden aan den can- didaai toegestaan). 5. Een marsch maken over 7 ki- lome er, in één uur af te leggen. Het brevet wordt slechts verleend aan den candidaat welke slaagt in al deze oefeningen. De miliciens der klas 1 945 die goed gekeurd zijn en die verlangen de noemde proef af te leggen, kunnen toi voorbereiding tot deze proef de training volgen van den Athletiek -Club Een dracht-Aalst. De training heeft plaats alle Dinsdagen :n Vrijdagen om 18 u. en alle Zonda gen om 1 0 u. op het Stadion Pierre Co: nelis, Breedestraat, Aalst. De belanghebbenden dienen zich melden op het Stadion bij den Trainer die de oefeningen leidt. De commandant van het WerfbureauAalst Majoor Van Besien. Kerk van Sint Martinus Zondag 19 Mei te 7 u. Kommunie- mis voor den Vrouwenbond van het H. Hart. Dinsdag 21 Mei Te 10 u. Solemn. Mis van hetSyndikaat der Pasteibak kers. NOG GEEN TERMIJN VASTGESTELD VOOR DE 4e EN 5e KLEEDERKAART Sommige handelaars trachten de mee ning ingang te doen vinden, dat dc thans geldige textielbonnen binnenkort ongeldig zullen verklaard worden. Het ministerie van Economische Za ken logenstraft deze geruchten ten stel ligste. Er is geen sprake van een termijn vast te stellen voor de geldigheid van de bons der vierde en vijfde kleeder- kaart. DE VEREENIGDE BANKETBAKKERS IN STAKING De Vereenigde Banketbakkers beslo- •en alle banketbakkerijen van 23 tot 31 Mei te sluiten. Naar de vereeniging mededeelt ge schiedt dit uit protest tegen den maatre gel onla ngs door de regeering geno men, wa arbij aan de banketbakkerijen niet mee r voldoende grondstoffen wor den gele; verd. KRONIEK DER GETEISTERDEN OPROEP. Alle geteisterden worden dringend uitgenoodigd de algemeene vergadering van Zondag 19 d. bij ;e wonen te 10,45 u. in de Zaal Madeion, Groote Markt, Aalst. De Voorzitter van den Bond zal ken nis geven van de geweldige moeilijkhe den die de geteisterden ondervinden bij de rechtvaardige verovering hunner rech ten. Hij zal een oproep doen om sa men met andere Bonden te Brussel deel te nemen aan een grootsche betooging. Brussel, de Ministers, de wetgevers, de pers, zullen vernemen dat de oorlogs getroffenen er op staan hunne rechten krijgen Iedereen houde den dag van I 6 Juni hiervoor vrij Na den Voorzitter zal de Heer Kluys- kens van de Provinciale Directie eene in teressante causerie houden over oorlogs schade. Men zegge het voort. Namens den Bond. I. O. De Secretaris De Paepe. L. 8 uur '/}6fiOOTeA KLEIN €aagóte pnyTLA wo) /facu/x&A on Juè&urt* Ve?£tK/6D£ VOORTBRENGERS Kantoor: Kaiareihitr.86. AALST Kerk der E. P. Capucienen Derde Zondag der maand, Vierde Zondag na Paschen. 's Avonds om ",30 u. rozenhoedje en lof. Dinsdag, feest van den Gelukzaligen Crispinus van Viterbië, belijder onzer Kapucijnerorde volle aflaat. 6e der 9 Dinsdagen die het feest van den H. Antonius voorafgaan: volle af laat. De HH. Missen vanaf 5,30 u. Om 8 u. Mis met zang, korte oefening, aan bevelingen en zegen ter eere van St. An tonius. 's Avonds om 5,30 u. rozen hoedje en lof en sermoen. Daarna zegen met de relikwie. Eiken dag der Meimaand, s avonds om 7,30 u. rozenhoedje en lof, gezon gen door het volk. Op Zondag en Dins dag het lof om 5,30 u. KERK DER E.E. P.P. JEZUÏETEN BRUSSELSCHESTRAAT, AALST PLECHTIG TRIDUUM van O. VROUW van het H. HART Woensdag 22 Mei 1946, s avonds, opening. Donderdag, Vrijdag en Zaterdag morgens te 7 u. H. Mis, Korte onder richting; 's avonds te 8 u- lof "T"' De preeken worden gehouden door E. P. Cuypers, S. J. WELVERDIENDE HULDE Over 25 jaar trad de Heer Benoni Kingoir xn diensi der Firma De Wolt- ^osyns alhier en het Beheer heeft dan ook dit jubileum jaar mei onopgemerkt aien voorbijgaan. Len welverdiende hulde is aan de ju- oilaris gebracht door de leden van den beheerraad in bijzijn van he* Jol]efJg oed.endenptrsoncel. De Heer Alfred e vVolt sprak de gelegenheidsrede uit en deed opsomming der vele hoedanighe den van den jubilaris en wensch.e hem n van den Beheerraad harielijk proficiat voor zijne toewijding en ge trouwheid in het uitvoeren zijner taak. Als blijk van waardeering werd de ge vierde een prach.ig bronzen kunststuk, de arbeid symboliseerende, ten geschen ke aangeboden. De Heer Ringoir diep ontroerd door deze huldeblijken dankte oprecht voor het vertrouwen in hem gesteld en gat verder de verzekering zijner algeheele verkleefdheid voor de toekomsi. Hei verder samenzijn verliep dan ook .n de beste stemming. De redactie van ons, blad sluit zich aan bij deze hulde en biedt den Jubila- hare beste gelukwenschen. ONDERSCHEIDING De bevolking van Aalst en omlig gende zal met genoegen vernemen, dat Z. K. H. Mgr de Prins Regent, bij Be sluit van 8 Mei 1.1., den in onze stad zoo gunstig gekenden en hoogst gewaardeer- den Heer Odilon Van der Schueren, Eere-Voorzit er van de Koophandels rechtbank, Eere-Voorzitter van de Plaat selijke Afdeeling van het Roode Kruis van België, verheven heeft tot denzoo- gen graad van Commandeur in de Kroonorde, als waardeering voor bewe zen diensten zoowel in zijne hoedanig heid van Consulair Magistraat, als in de ze van Nijveraar, Beheerder van Maat schappijen en niet het minst als stichter en ijveraar van tal van sociale en hu manitaire instellingen, waardoor de Heer Van der Schueren den eerbied, de vriendschap en de hooge waardeering wist te bekomen van arm en rijk, van burger en werkman. Deze promo ie in de Nationale Orde van de Kroon is een schitterende bekro ning van een jarenlangen carrière in den dienst van Land en Volk Wij wen- schen den zoo juist gepromoveerde Commandant van harte geluk en ho pen dat hij nog tal van jaren dezen eere- titel in volle gezondheid zal mogen dra gen Ad muitos annos 1 DIEFSTAL VAN RIJWIELEN. In de laatste dagen werden verschillen de rijwielen gestolen, meestal ter oor zaak van de eigenaars zelf, wat noch- ans niet immer het geval is. Zoo werd het damesrijwiel van ge naamde Malfroid Marie, woonachtig in de Hoonegemstraat gestolen ten haren huize, door tot nog toe ongekende die ven. Janssens Gustaaf was onvoorzichtiger en liet zijn fiets onbewaakt buiten staan aan den Café Appel, op den Steenweg op Gent, alwaar hij. door een tot nog toe ongekenden dief werd ges'olen. Beide bestolenen deden klacht bij de politie die een onderzoek heeft ingesteld. o A. S. DAG-AALST. 30 JUNI 1946 VAANDEL-INHULDIGING Schuiloorden Sector Aalst» Aalst, Denderleeuw, Hael'ert, Medert, Sottegem. Voor het Bestuur i De Voorzitter. De Secretaris, DE GREVE Basil. BALLINCKX Ed.

De Gazet van Aalst | 1946 | | pagina 2