VAN AALST Gebed van Z, H. de Paus voor het J4eilig daar PIERLALA DE EN OMSTREKEN Nummer 4 BURELEN Kerkstraat 9, .Verschijnt den Donderdag en Zondag van ledere week. Donderdag 13 Januari 1949 Aa 1st. Telef.n. 114. P. C. n. 881,72. - 6e Jaarg. 1,25 fr. 't Nr. Z. H. Paus Pius XII heeft zelf een gebed geschreven voor het Heilig Jaar dat op Kerstmis l 949 wordt ingezet. Hierna volgt de vertaling van dit gebed „Almachtige en Eeuwige God, wij dankgn U met gans onze ziel voor de grote gave van het Heilig Jaar. Hemelse Vader, die alles ziet, die de harten der mensen doorgrondt en leidt, maak hen in die tijden van gratie en heil vatbaar voor de stem van Uw Zoon. Dat het Heilig Jaar voor iedereen weze een jaar van loutering en heilig making. van inv.-endig leven en herstel, bet jaar van de grote terugkeer en de grote vergiffenis. Geef aan hen die vervolging lijden om het Geloof uw geest van sterkte, om ze onafscheidbaar te verenigen met Christus en met Zijn Kerk. Bescherm, o Heer, de Plaatsvervan ger van Uw Zoon op aarde, de bis schoppen, de priesters, de kloosterlin gen, de gelovigen. Maak dat allen priesters en leken, de jeugd, de volwas senen en de ouderlingen, in nauwe eenheid van geest en hart een onwan kelbare rots vormen, waartegen de woede van uw vijanden te pletter stuikt. Dat uw genade in alle mensen de liefde opwekke voor zoveel ongelukki- gen, die door armoede en miserie in levensvoorwaarden staan welke on waardig zijn van menselijke wezens. Wakker in de zielen van hen die U met de naam van Vader noemen, de honger en de dorst aan naar sociale rechtvaardigheid en naar broederlijke liefde in de werken en in de waarheid. „Geef, Hoer, de vrede aan onze tijd vrede aan de zielen, vrede aan de fa milies, vrede aan het vaderland, vrede onder de naties. Dat de regeboog van de vredestichting en van de verzoening onder de buiging van zijn sereen licht de aarde moge omspannen. geheiligd door het leven en de Passie van Uw Goddelijke Zoon. God van alle troost Diep is onze miserie, zwaar zijn onze fouten, ontel baar de dingen die wij nodig hebben maar groter nog is ons vertrouwen in U. Bewust van onze onwaardigheid, leggen wij kinderlijk ons lot in Uwe handen, terwijl wij onze arme gebe den verenigen met de tussenkomst en de verdiensten van de zeer glorierijke Maagd Maria en van alle Heiligen. Geef aan de zieken de berusting en de gezondheid, aan de jongelingen de sterkte van het geloof, aan de meisjes de zuiverheid, aan de familievaders de voorspoed en de heiligheid van hun aard, aan de moeders het vervullen van hun opvoedkundige zending, aan de wezen een liefdevolle voogdij, aan de vluchtelingen en aan de gevangenen hun vaderland, aan allen Uw genade, als herstel en als onderpond van de eeuwige Zaligheid in de hemel! Amen.» Pius XII, Paus. HET CONFLICT DUVIEUSART-DE GROOTE DHR. DUVIEUSART ANTWOORDDE AAN DHR SPAAK. Zoals we reeds mededeelden werd het geschil tussen de ministers Duvieu- sart en De Groote aan de eerste-minis- ter ter beslechting voorgelegd. Wij we ten ook dat dhr Spaak zich in een schrijven tot de twee ministers heeft gericht. Naar Belga meldt is dhr Spaak hierin van oordeel dat alle kwesties betreffen de steenkolen, gas en electriciteit behalve prijzenkwestie uitsluitend in de bevoegdheid vallen van de minis ters van economische coördinatie. Voor elk dezer aangelegenheden zal dhr Du- vieusart evenwel over bevoegde amb tenaren beschikken om hem advies te verstrekken. De minister van Wederuitrusting zal verder worden gemachtigd een afdeling invoer in te richten, die een 20-tal per sonen zal omvatten. In de strijd tegen de werkloosheid zal dhr De Groote zich door vier advi seurs mogen laten bijstaan. De hiertoe op te richten dienst, die een directeur- generaal en een algemeen inspecteur zal omvatten, zal slechts voorlopig zijn, zelfs indien deze functies door beroeps- ambtenaren worden bekleed. In het schrijven van dhr Spaak zou eveneens bepaald zijn dat de intermi nisteriële economische commissie on der het ressort van de minister van Eco nomische zaken zal blijven, doch dat de ambtenaren van het departement van dhr De Gioote hiervan eveneens zullen deel uit maken. Met het oog op de coördinatie 1 de investeringen zal de minister 1 economische zaken zich bezig houden met de wederuitrusting. behalve wal betreft brandstof en energie. De kre dietinstellingen zouden bovendien geen investeringscredieten mogen s lenen, zonder het gunstig advies van de beide ministers tc hebben bekomen. Er wordt nog verklaard dat dhr De Groote de eerste—minister zijn instem ming zou hebben betuigd met deze voorstellen. DHR DUVIEUSART MAAKT VOORBEHOUD DE DATUM VAN DE VERKIEZINGEN GEEN ONDERHANDELINGEN Naar een Brussels blad meldt zou den de meerderheidspartijen zich bij de regeringsvorming accoftyd hebben gesteld over de datum waarop de eerst' komende verkiezingen zullen plaats j meer de Schepper ^.—jlcin de Herfst van 1 heerlijkheid stijgt. Neen de techniek, de wetenschap en MODERNE TECHNIEK Naar aanleiding der laatste bijdrage getiteld Vooruit en achteruit. ko men me de woorden van Pater Mucker- mann s.j. te binnen die ergens schreef De mens zal moeten rekenschap ge ven over wat hij in de eeuw van de techniek met de waarheid, met het goede en met het schone heeft ge daan. Inderdaad, de huidige generatie, zo als ten andere iedere generatie, heeft als grote plicht de huidige tradities van haar voorouders te bewaren en in haar gehele volheid aan de komende ge slachten over te leveren. De vraag is nu in hoe verre onze ge neratie deze plicht naleeft. Om antwoord te geven op deze vraag hoeft men alleen maar na te gaan wat in onze eeuw, spijts de gewel dige vooruitgang der techniek, van den eerbied voor de waarheid, voor het goede en voor het schone nog is over gebleven. Deze drie behoren toch tot de voornaamste mooië tradities onzer voorouders. Zou een onderzoek in deze richting niet ten nadele van het huidig ge slacht doen besluiten Heel logisch volgt op de eerste vraag deze tweede of dan de moder ne techniek er de schuld aan heeft? En. Zo ja, of die techniek dan uit den bo ze is en iets duivels Men hoort soms wel eens beweren dat vele der moderne uitvindingen het werk van den duivel zijn; duivelse mid delen om den mens eeuwig ten onder te brengen. Nochtans, dergelijk antwoord is al te veel simplistisch en ook onjuist. Volgens de christelijke opvatting is de techniek in wezen goed en is de mens volkomen in staaf haar te beheer sen. Heeft de mens zijn vernuft niet te danken aan zijn Schepper en heeft God den mens niet het bevel gegeven; „Maak u de aarde onderdanig» Hoe meer dus. het menselijk ver sland" tot"'nieuwe ómc.'ëkkingen komt. macht en Sedert zou er echter een streven aan de dag getreden zijn om de verkiezin- nen. maar in Februari 1950 te laten doorgaan en de twee regeringspartijen zouden daar nu besprekingen over Ter bevoegder plaatse wordt ons verzekert, dat over het vaststellen van een datum voor de wetgevende verkie zingen niet onderhandeld werd tussen de twee reg^ingspartijen en thans ook niet onderhandeld wordt. Bic de onderhandelingen vooi de vorming van de huidige regering werd tussen de C.V.P. en de B.S.P. alleen overeengekomen dat normale verkie zingen zullen plaats vinden d.i. verkie zingen nadat het vrouwenstemrecht van kracht is geworden en de verde ling van de parlementszetels aan de uitslagen van de verkiezingen is aan gepast. Nopens de datum van deze verkie zingen werd echter niets bepaald door de twee partijen, die deze zaak volle dig aan de regering overgelaten hebben We vernemen dat men in de omge ving van dhr Duvieusart ten hogste verwonderd is over de overijling waar mede de brief van de eerste-minister bekend werd gemaakt, daar dit gebeur de nog eer de minister van Economi sche Zaken op die brief geantwoord had. De minister van Economische Za ken zou, zo meldt Belga. Maandag zijn antwoord aan dhr Spaak hebben EEN FAMILIALE OPLOSSING VEREIST VOOR HET BETAALD VERLOF. Het wetsontwerp betreffende de de finitieve regeling van het dubbel be taald verlof komt deze week in de Ka mercommissie van Arbeid en Sociale Voorzorg ter bespreking. In het voorbije jaar werd samen met de verdubbeling van de verlofvergoe ding een extra-maand kindertoeslag uitbetaald. Dit was een uitstekende maatregel omdat hij het gezinsverlof begunstigde. De groote vraag is nu of bij de hui dige bespreking voldoende aandacht zal geschonken worden aan deze fami liale aanpassing. Wij menen in ver band hiermede goed te doen met de aandacht te vestigen op het standpunt dat o. m. reeds voor de Christelijke Ar- beidsvrouwengilde in Augustus '48 voorgestaan werd. Opdat het verlof al de nieuwste en wonderbaarste ont dekkingen bewijzen niets tegen God en Godsdienst. Wel integendeel. Wanneer de techniek een achteruit gang in zake beschaving betekent dan ligt het wel niet aan de techniek maar aan den mens zelf die haar, door eigen schuld, niet weet te beheersen en niet weet te richten in dienst der hoogste waarden, n.l. der waarheid, van het goede en het schone. In ieder mens is er naast iets edels, schoons en heiligs ook iets duivels. Het zal dus wel de duivelarij van den mens zijn die deze eeuw uit het juiste spoor heeft geleid en voordurend de mens heid de verkeerde baan opstuurt. Wij mensen, die in deze eeuw van techniek en onder haar scepter leven, mogen niet onverschillig staan tegen over dit gebeuren. Wij hebben ons zelf twee vragen te stellen. Deze zijn 1Hebben wij geen rol te vervul len om het erfdeel van eeuwen voor dit geslacht en voor de toekomst te red den en te vermeerderen. 2. Zijn wij zelf niet, bewust of on bewust. slachtoffer geworden der mo derne techniek omdat wij haar niet beheersen; en is daardoor voor ons zelf en door ons bij anderen niet veel geluk te loor gegaan bij gebrek aan waarheid, goedheid en schoonheid. Het verlies dezer drie. waarheid, goedheid en schoonheid betekent het verlies van'het goddelijke in den mens. Integendeel de liefde tot deze drie doet den mens het goddelijke in hem be naderen. Mochten wij dan het rijk der godde lijke drie-éénheid op aarde helpen ves tigen door ons leven in den dienst te stellen der Waarheid van God de Va der. der Goedheid van den Zoon en der Schoonheid van den H. Geest. Dit weze onze moderne techniek met behulp der moderne techniek. PIERLALA. HET VERSLAG BUI DE BEGROTING DER RIJKSMIDDELEN COMMISSIE KWAM TOT 19 CONCLUS1EN Het bureau van de Senaat heeft het verslag uitgedeeld van de commissie voor financiën en begroting, belast met het onderzoek van het wetsontwerp houdende de Rijksmiddelen-begroting voor het dienstjaar 1949, opgesteld door de h. De Smet. De conchisiën van het verslag zijn de volgende 1De financiële en economische po sitie van het land hangt af van het be grotingsevenwicht 2. Er dient streng voor gezorgd, te worden, dat het bedrag van 7 milliard dat op de begroting is uitgetrokken voor economische toelagen, niet wordt overtroffen; 3. Van dit jaar af dient er naar ge streefd te worden de toelagen af te schaffen 4. Het wetsontwerp houdende be lastingsvereenvoudiging moet onver wijld bij de Kamers worden ingediend; 5. Spoedige verdwijning van de tij delijke diensten, die de traditionele administraties nog belemmeren 6. Een algemeen onderzoek over de administratieve misstanden en een stu die van geschikte hervorming, om die op te heffen; 7. Waakzaamheid blijft geboden in zake. de vermindering van het aantal lijsten van bijkredieten en van niet on vermijdelijke thesaurievoorschotten Bespoediging van de inning der gewone en buitengewone belastingen het bestuur moet de nodige onder scheid maken om de invordering men selijker te maken; 9. in het bestek van Benelux dienen economische onderhandelingen ge voerd ter verhaasting van de terug keer naar evenwicht onder de drie grote belastingsklassen directe belas tingen, douanen en accijnzen, registra tie; 10. de beleggingen inzake aanleg van weges, waterwegen en havens die nen vermeerderd, door een beroep te doen op de methodes van de buitenge wone begroting; 11. de woningbouwpolitiek dient aangepast aan de woningsnood en de bestrijding der werkloosheid; 12. De uitkering der oorlogsschade vergoedingen, die evenzeer vruchtbaar is voor de werkloosheidsbestrijding, dient bespoedigd; 13. van het dienstjaar tl<939 af die nen de eindrekeningen van de staat sneller te worden opgemaakt; 14. gebruik van de Marshall-kredie ten met het oog op het toenemen van investeringen en de sanering der beta- lingsaccoorden met de debet landen; 15. Waakzaamheid is geboden, we gens de strekking die in de betalingsba lans is opgemerkt; 16. geregeld en ten minste om de zes maand moet de stand der schatkist worden bekend gemaakt; 17. doelmatige werkwijzen ter be spoediging van de inventaris dienden ingevoerd. 1 8. het vraagstuk der parastatale en der oorlogslichamen dient geregeld; 19. het wetsontwerp op de hervor ming der pensioenen moet onverwijld worden ingediend. De Rijksmiddelenbegroting en dit verslag zijn met eenparige stemmen goedgekeurd. UW CINEMA IS DE PATRIA Dr. De Moorstraat DE OVERDRACHTTAKS Het huidige regime van de over- drachttaks heeft reeds aanleiding ge geven tot tal van kritieken. Door het herhaald takseren v. de goederen heeft de kleine handelaar zich benadeeld, gezien ten overstaan van de grote winkels en de liberalen hebben ge meend er verkiezingsmunt te moeten uit slaan. Herhaaldelijk is dan ook door de betrokkenen de vervanging van het huidig systeem gevraagd door de in stelling van een forfaitaire taks. Thans heeft de minister van Finan cien besloten op dit gebied een belang- wekende proef te doen. waarvan de re sultaten de grondslag kunnen vormen an een hervorming op een veel ruimer gebied. Voor de textielproducten is de hui dige overdrachttaks in de sector van de porductie en de distributie vervan gen door een forfaitaire en enige taks van 10 t.h. toegepast door de produ centen. Deze beschikking behelst enerzijds een vrij belangrijke vermindeing op het ;eheel der overdrachttaksen die thans worden opgelegd bij de diverse phase van de verdeling der textielproducten. anderzijds een vereenvoudiging waarbij de ontduiking volledig wordt uitgeschakeld. Wat de schatkist dus erliest door het instellen van een for faitaire taks, wordt opnieuw gewonnen door het uitschakelen der ontduiking. De controle in een betrekkelijk ge ring aantal weverijen ongeveer 1 300 zal veel doelmatiger zijn dan de controle die totnogtoe moest uitge- fend worden bij duizenden produ centen en tussenpersonen. Die hervorming maakt tevens een einde aan de deloyale concurrentie van van minder eerlijke tussenpersonen ten overstaan van diegenen die nauwgezet de fiscale wetten toepasten. Tenslotte zal die maatregel in rui me mate bijdragen tot de oplossing van het netelig vraagstuk van de grendel- wet, wat betreft de textielproducten. dat men bij de definitieve regeling van de verlof\vrgoeding alleen de ver geld in de werkelijkheid een verlof zoudubbeling zou regelen, zonder meer. toelaten, moet het vooizien in de bui- Daarom is het vereist dat een extra- tengewonc onkosten die een verlof maand kindertoeslag eveneens zou meebiengt. Daarbij mag niet vergeten voorzien worden in de definitieve rege erden dat deze onkosten in verhou- ling van de verlofvergoeding en dat de- ding zijn tot de samenstelling van het 1 ze alleszins bij de aanvang van het ver zonden. Men meent ie weten dat hij gezin van de arbeider de vader van J lof .zou uitbetaald worden, zijn instemming heeft betuigd met een groot gezin heeft veel meer nodig Er wordt daarom op al de Parie de grote trekken van de voorstellen om met zijn gezin enkele dagen verlof mcntsleden beroep gedaan om dit van de eerste-minister. maar dat hij te genieten dan een ongehuwde arbei- standpunt bij tc treden en aldus aan nochtans op vele punten ernstig voor- der of een kinderloos gezin. I de vcrlofvergoedin-.r een definitieve behoud heeft gemaakt Het is dan ook niet aanvaardbaar familiale aanpassing te geven. DE PENSIOENEN VAN GEMEENTEPERSONEEL' WIJZIGING van WETSBEPALINGEN In het Staatsblad van 1 1 Januari is de tekst van wet verschenen waarbij de wettelijke bepalingen inzake pen sioenregeling van het gemeenteperso- neel als volgt wordt gewijzigd .De vóór 1 Januari 1934 op pen sioen gestelde beambten en hun recht verkrijgenden. alsmede de rechtver krijgenden van de vóór dien datum overleden beambten verkrijgen. ten bezware der Omslagkas of. bij niet- aanslulting, ten bezware der gemeente. pensioen gelijk aan datgene dat hun ware toegekend indien het tegen woordig statuut op hen was toegepast geworden. Dit pensioen wordt berekend op de grondslagen van de bezoldiging waarop de titularissen aanspraak had den kunnen maken, ingevolge de op I December 1945 van kracht zijnde wedderegeling. De berekening der nieuwe pensioe nen za! ingaan op I Januari 1946. C. V. P.-LEVEN ARRONDISSEMENT AALST. AALST Verleden Zaterdag. 8 Januari, kwam het arrondissementeel Hoofdbestuur bijeen en onderzocht de financiële toestand van de partij in het arrond. evenals de plaatselijke toe stand van sommige gemeenten. Het be sprak ook zijn actieplan voor de ko mende parlementaire verkiezingen. ZOITEGEMVerleden Zondag 9 Jan., vergaderde het kantonaal bestuur met de plaatselijke besturen van de verschillende afdelingen om de toe stand te bespreken. HILLEGEM Op Woensdag. 12 dezer, komt net plaatselijk bestuur bij een samen met een afgevaardigde van het Nationaal Secretariaat. LETTERHOUTEM Zondag aan staande. 16 Jan., volksvergadering bij Fr. Vermeulen in 't Gemeentehuis, te 1 7 u. 30. Sprekers de hh. Moyersoen L, Volksvertegenwoordiger. en Gus taaf Haers, arr.-secretaris. Mannen en ouwen worden uitgenodigd. ZANDBERGEN Zaterdag. 15 Ja nuari. C.V.P.-Bonte Avond, in de pa rochiale Zaal te 6 u. 30 met als spre kers de hh. V. d. Berghe en Moyer soen. Volksvert. en Mevr. Broeckaert. St. MARIA-OUDENHOVE Plaat selijke bestuursvergadering, in aanwe zigheid van een afgevaardigde van het Nationaal Secretariaat, tc 19 u. 30 op Woensdag 19 Jan. ELENE Donderdag. 20 Jan.. plaat" selijke vergadering van het Bestuur, te 19 u. 30. BAARDEGEM Voor een proppens- volle zaal. voerden. op 9 Januari II. de hh. Moyersoen Ludovic. volksverte genwoordiger en Hacrs Gust., arron- dissementsecretaris. het woord. Al is de gemeente klein, de belangstelling was des te groter: onder de aanwezi gen bemerkten wij de E. H. Pastoor, dhr. Raemdonck. Burgemeester en adv. Lejuste. gewestpropagandist. Verschil lende vrouwen waren aanwezig en zelfs mensen uit naburige gemeenten ojn. uit Meldert. AU eerste spreker wees dhr. Haers G. op de verstrekkende betekenis en belang van het lidmaatschap in de CVP. waarbij hi, vooral de nadruk legde op het dienstbetoon waarop de aangeslotenen recht hebben. Dhr Moyersoen sprak over het ortdurend contact der mandatarissen met hun kiezers; hij wees op de oorza ken van de huidige werkloosheid en ging handelen over de bouwnijverheid. er tot het premiestelsel in de Wet De Taye. Tenslotte raakte hij nog even de fiscaliteit aan en beantwoordde daarna de gestelde vregen. Deze vergadering mag beslissend genoemd worden voor de doorbraak der CVP op deze gemeotote. Baarde- gem. dat tot op heden -een -lapendc afdeling was, krijgt thans de kans zich op te werken. A-^n het plaatselijk be stuur is dan ooit het woord cn... dc daad.

De Gazet van Aalst | 1949 | | pagina 1