DE GAZET VA IN DE «/^ICNELINE... PIERLALA EN OMSTREKEN Nummer 5 BURELEN Kerkstraat 0. Verschijnt den Donderdag en Zondag Zondag 16 Januari 1949 Aalst Telef.n. 114. P. C. n. 881,72. van iedere week'. 6e Jaarg. 1,25 fr. 't Nr. VOLKSE OPVOEDKUNDE (Familiale Kronijk voor Opvoeding en Onderwijs.) Met de hoed in de hand komt men door heel het land Micheline Een meisje I de studenten, die met een schoolabon- Neen, een trein of liever een I nement dus aan verminderde prijs treintje een klein treintje reizen... De dames, de heren op ou- De mensen zeggen er gewoonlijk eenlderdom. de vrouwen met kgideren. de _mazouttreintje tegen of kortweg 'touderlingen... Ni vu m connu We \Zi°Ul^1 kunnen ze niet zien er is te veel volk Michelines zijn zeer practische ver- J'y suis. j'y reste... Wie zei daar weer voertreintjes; comfortabel en vooral dat woord dat geschiedkundig is ge- vlug, zeer vlug. Ze bollen tegen., ik worden In alle geval kunnen ze weet met hoeveel kilometer per uur. in niet zeggen van wie het is... ze kun- ieder geval veel sneller dan onze ge-nen het toch toepassen Dat althans wone treinen... Een geluk nog, want hebben ze onthouden uit hun lessen in onze Mazoutjes hebben gewoor'ak maar één defect en dat is dat ze te klein zijn of andersorrf... en dat er te veel reizigers zijn die graag met de mazoutjes reizen. Regelmatig doen we de reis van A.. naar Z... met een mazouttreintje, met een Micheline... Ik inviteer u om eens op de kaai in het station te A.. te ko men kijken als het mazoutje in aan tocht is... om er de meer dan talrijke reizigers op te laden die van uit A.. verder weg moeten. Onder die reizigers zijn tal van jonge studenten van 6 tot 18 jaar... Studenten zeg ik, bullebak ken. ware beter gezegd 1 Waar die jon gens schoollopen weet ik niet, maar wat ik-wèl weet is dat in die school of scholen aan geen beleefdheid, opvoe ding, vorming tot voornaamheid ge daan wordt; of dat de studenten hun broek vagen aan die lessen geen geval in praktijd stellen. Van vóór het treintje in aantocht is lopen die zogezegde studenten de kaai op en. af... «Waar zal 't mazoutje stop pen Zal de tWeede klas vooraan zijn of achteraan Ik zal deze maal wel een plaats hebben Jef, pak gij mijn kabas, ik zal wel stampen... we zullen er nu we! bij zijn enz. enz... etc. etc... De grote mensen kijken eens naar mekaar '•"^ggen niets maar peinzen de? te meer Is het daarom dat de mensen van de buitengemeenten hun jongens en meisjes naar de bijgelegen stad zen den waar een school is met een hoofdletter waar ze veel beter leren dan op eigen gemeente Ze weten natuurlijk niet dat in al di scholen dezelfde programma's gevolgd worden, dat de leerkrachten allen het zelfde diploma hebben en aan hetzelf de officieel toezicht onderworpen zijn. Er is maar één verschil in eigen ge meente wordt niet betaald. In andere wel: niet als schoolgeld, als ge wilt, maar onder een andere vorm! We ken nen dat Doch komen we terug naar ons mazoutje 1... Ah Daar komt het mazoutje bin- nengebold... Wat een reuzeherrie 1 De enkele personen die moeten afstappen moeten zich een «weg banen tegen strooin op, tussen de ten aanval zijn de geschiedenis en ze passen het geleerde toe Wanneer gaat toch onze schooljeugd eens wat meer manieren krijgen Wanneer gaat onze schooljeugd... daaf moet het mede aanvangen, ze is de toe komst toch eens wat meer voor naamheid, voorkomendheid, beleefd heid aan den dag leggen We scha men ons als we zien dat jongens en meisjes die naar Scholen met een hoofdletter gaan, zich zo onwaardig gedragen In de eerste plaats zou de Maat schappij van Spoorwegen moeten we ten welke Hnen overrompeld worden op vastbepaaide uren. Ze zou de no dige voorzorgen moeten nemen opdat iedereen ten minste behoorlijk plaats zou kunnen nemen. We betalen toch immers genoeg voor de trein... dat dagelijks zo maar moeten recht staan, en in welke omstandigheden, om verplaatsingen te doen I In de tweede plaats zijn de reizigers nderling en in eerste lijn is de school- eugd in gebreke Wat leren die jon gens en meisjes op school We zullen het u zeggen Veel zaken die ze later gelukkig zullen mo- n vergeten Daarbij ook wel enkele practische dingen.. Maar wat niet of al thans veel te weinife geleefd" worch ON-EVENWICHTIG. Er zijn mensen die hoegenaamd zelf niet meer denken, omdat ze het den ken verleerd hebben. Zij hebben het verleerd daar anderen het steeds hen deden of omdat ze het anderen lieten doen. In hun kinderjaren het de ouders en leermeesters, later de bioscoop en het dagblad. Andere mensen denken zelf maar ze doen het op een on-evenwich tige wijze. Er be Haat geen overeen stemming meer tussen hun neigingen en hun vermogens. Hier zijn ook bioscoop en dagbladpers de grote schuldig' Beiden hebben -voor alles financiële doeleinden. Sensatie heeft een geweldige aan trekkingskracht. Dus aan sensatie doen om er financi-el baat bij te hebben. Bijgevolg alle princiepen overboord en geen klare en vast omlijnde strek king. Zo komt het oat men in één en de zelfde kinema-zaal achtereenvolgens streng te mijden- en af te raden films films voor volwassenen en fill voor allen zal draaien. Dit alles naar gelang de geldelijke opbrengst. Wan neer, per uitzondering, eens een film met gezonde morele strekking wordt gedraaid dan is het ene of andere ac tualiteit, documentair of bij film die dt hele vertoning een aangebrande smaak geeft. Zo staan de film. in een en de zelfde zaal en soms gedurende een er dezelfde avond, als water en vuur te genover elkaar. Op gebied der dagbladpers is de toestand niet veel gezonder. Voor enkele dagen deed ik een steekproef. Ik nam uit een hoop dag bladen er ene uit Het resultaat Een artikel over vredespogingen; Ameri kaanse begroting i/an bijna 42 milliard dollar, waarvan <le kleine helft voor landsverdediging Moderne duikboor sneller dan zijn Achtervolgers boven water is Stalin's aHwoord op de atoom bom; Blauwkind liet succes geopereerd te i u-V Amif'-n'.l v;:»agt buitenlandse de-. bende schooljongens en ook wel reeds laru andere reizigers die absoluut willen bin nen zijn om een plaatske te veroveren., dat er waarschijnlijk toch niet meer be schikbaar is Wat een herrie Wat een herrie Na een vijftal minuten... na ge stamp. geraas, getier en gesakker, wat soms al eens overslaat tot vloeken, is iedereen «binnen als men dat zo noemen rrtag... 't Is te zeggen, de reizi gers zitten, staan, liggen hangen in alle mogelijke en onmogelijke posities, zo., dat het treintje vertrekken mag 1. Vooraleer ge vertrekt... of liever vooraleer ge instapt... ingedrumd wordt, een raad Reinig uw neus. werp uw cigaret of cigaar weg, breng al wat breekbaar is op veilige plaatsen... want eens in het mazoutje... is er geeo middel meer om een vin te verroeren, zo degelijk zijt ge -verpakt 1 Ge staat waar ge staat, ge hangt waar ge hangt, ge ligt waar ge ligt... Niets te maken Geen genade Niet te bougeren rien a faire- En wie hebben de enkele plaatsen als er nog waren ingenomen De rapsten en de eersten. En dat zijn ge woonlijk voor zoveel ik dat reeds heb kunnen constateren op mijo gezel lige mazoutreisjes, dat zijn gewoonlijk eerste wat op school, zowel als in het gezin, in de jeugdorganisaties moet aangeleerd en toegepast worden is de BELEEFDHEID, de VOORNAAM HEID Geen woorden maar daden 1 Beleefdheid-GEWOONTEN moeten aangekweekt worden door ons, vaders en moeders in het gezin, door de leer krachten op de school, door de lei ders van jeugdverenigingen bij verga deringen, bijeenkomsten, enz. Beleefd- heidsGEWOONTEN lees het wel GEWOONTEN Een mens is slechts beleefd als hij de gewoonte van beleefd te zijn in alle omstandigheden heeft aangeworven Men kan zeer wel we ten hoe het moet wezen om beleefd te zijn... als men niet toepast wat men weet... blijft men onbeleefd 1 Als wij schoolliepen dat ;e jaren geleden kregen we wekelijks een les in beleefdheidslee: in de pensionaten noemde men dat voir vivre Die lessen hebben in ons zekere beleefdheidsgewoonten doen ontstaan En wat gebeurt nu In hoe veel scholen zelfs pensionaten wordt nog een leergang in de beleefd heid gegeven en... toegepast In weinig of geen.. Er dient te veel «geleerd te worden.. Er is geen tijd om zich daarmede nog bezig te hou den 1 De uitslagen zien wij dagelijks Spijtig Wij dringen aan bij onze verantwoordelijke schooloverheden speciale leergangen in beleefdheid, voornaamheid ir. te richten. We vragen dat ze de kinderen beleefdneidsGF. WOONTEN zouden aankweken. Wt vragen dat ze controle zouden uitoefe nen of laten uitoefenen vooral op de leerlingen die van andere steden of ge meenten schoollopen. Deze kinderen hun gedrag op trein of tram Iaat in de meeste gevallen zeer veel te wensen »ver op gebied van beleefdheid cornaamheid Laten we samen werken om onze jeugd om van ons volk een be leefd en voornaam volk te maken OPVOEDER. UW CINEMA IS DE PATRIA Dr. De Moorstraat zich te gedragen zoals het behoort in geneeskundige klachten om opzoekin alle levensomstandigheden 1 Het aller-£en te doen tegen .de kanker. Proces te gen de weerstas'iders; proces tegen duitsgezinden (incivieken). Dit zijn alleeen maar de vet-geblok- te titels. Lees dan eens critisch de hele arti kels. Mooië woorden over de verlangens der mensheid naar vrede; lof der ge neeskunde die het gemiddelde des Ie vensjaren van den mens weet te ver lengen; Bewondering voor de moder ne uitrusting der militairen en voor den vooruitgang op gebied van oor logsmateriaal; Triomf omdat eindelijk de weerstanders. die de eerste bevrij dingsdagen te voortvarend waren, hun verdiende straf gaan krijgen; Proficiat voor den krijgsauditeur die verklikkers en oorlogscollaborateurs een verdiende straf oplegt. Wanneer men dan dat alles op één dag in één blad leest dan legt men zich achterover in den zetel en sluit de ogen om die warboel te rangschikken en ie der artikel op zijn juiste waarde te schatten. Daarna moet men eerlijk heidshalve besluiten arme journalis tiek. arme lezers, arm volk. Ik vraag rr soms af wat een hoofdredacteur d toch aan het geheel van zijn blad een elbepaalde houding moet geven, al denken moet wanneer hij het hele blad eens onder ogen neemt. Of leest hij nooit wat andere er in schrijven Hoe kan dan een hele massa mensen nog evenwichtig denken en oordelen over feiten en gebeurtenissen De meeste mensen bezoeken de bioscoop en lezen een dagblad, of 't is dan toch een van beiden. Wat dan bij diegenen die verschil lende kinamazalen en verschillende dagbladen lezen Hoe moet de geest bij die mensen nog meer vertroebeld zijn Tot hier ga\en we maar het voor beeld van één blad op één dag. Lees datzelfde blad. even critisch de volgen de dagen en vergelijk. Wat al tegen strijdigheden Wat al veronderstellin gen die achteiaf door de feiten als on juist bewezen worden Wat al gebrek aan moed om ongelijk te bekennen en aan objectiviteit I Dat men de ene dag een sportman een ster noemt en de volgende een krotter of hem dood zwijgt. dat kan nog zo'n kwaad niet. Maar dat men zo licli«7innig omspringt met leidende levensprinciepen en zo gierig is met ze- celessen en objectieve beschouwingen die todig en passend zijn bij sommige geoeuitenissen. dat strekt menig jour nalist tot oneer en maakt hem schuldb» VOLKSVERTEGENWOORDI GER MOYERSOEN INTERPELLEERT MINISTER VAN ACKER OVER DE SLECHTE TREINVERBIN DINGEN Volksvertegenwoordiger Moyersoer heeft ter gelegenheid van de bespre king van het budget van het Verkeer, den Minister geinterpelleerd over een onduldbare toestand die sinds jaren wordt aangeklaagd de erbarmelijke treinverbindingen tussen Aalst en Brus sel en Aalst en andere steden. Dagelijks reizen duizende bedien den en werklieden van Aalst naar Brus sel. Om die Korte afstand af te leggen van 31 km. is steeds meer dan 50 mi nuten nodig en meest al een uur. Na 8 uur 's morgens geen enkele rechtstreekse trein meer. Wij moeten langs Dendermonde of Opwijck bom- melen. De weg terug is nog veel slechter. Geen enkele rechtstreekse trein... Moe gewerkte bedienden en werklieden ko men te Aalst toe no een tiental station te hebben aangdaan. De wagens zijn dikwijls ouderwetsch en slecht ver licht. Wij hebben geen enkele rechtstreek se verbinding meer noch met Gent noch met Dendermonde. Als we verder willen reizen dan mis sen wij doorgaans de aansluiting om dat men er voor gezorgd heeft dat de gepaste trein juist vertrokken is wot onze trein te Brussel of te Gent aan komt. In zomertijd hebben wij "s Zondags treinen die rijden naar de Kust... doch allen naar Blankenberg. Waarom zijn de Aalstenaars verplicht van naar Blankenberg te gaan Om naar andere bladplaatsen te rij den is minstens 2,30 u. nodig. Om te rug te komen 's avonds drie uur. Die toestand moet veranderen. Wij vragen 1rechtstreekse treinen tussen Aalst Brussel en vooral tussen Brussel en Aalst 's avonds. 2. rechtstreekse verbindingen Gent. 3. Verzekerde aansluiting om ver r door te reizen. 4. Een mazouttrein tussen Aalst en Denderleeuw die ons zou toe laten te Denderleeuw over te stappen op de gvuldige tieinen die daar voorbij aan en rechtstreeks naar Brussel rij - DE DERTIENDE MAAND GEZINSTOELAGEN De Kamercommissie voor Arbeid co Sociale Voorzorg onderzocht nogmaals het regeringsontwerp betreffend.- hot dubbel betaald verlof. Aan dit ontweip werden talrijke amendementen ge voegd betreffende het gebruik van I die samen met 4 de bijdragen voor het betaald verlof uitmaakt. De C V. P. wenst deze I te ge bruiken om een dertiende maand ge zinstoelagen te kunnen geven als ver- lof vergoeding voor de giote gezinnen. Omdat men hierover geen accoord kon bereiken en de inning van nieuwe bijdragen onverwijld moeten kunnen gebeuren, heeft de commissie een wets ontwerp opgesteld dat de bijdragen an 5 t.h. voor de betaalde verlofda- 8e" van kracht maakt te beginnen van I Januari I941) af. De rijksdiensten kunnen dan met de inning der bijdra gen beginnen terwijl de commissie ver- derzoeken hoe de I zal ge- de, bruikt ordei Ik verontschuldig mij over deze plaatselijke belangen te spreken. Doch toestand is onhoudbaar en al onze stappen tot hiertoe bleven ijdel. Ik hoop. M. de Minister, dat u in de ze mistoestand krachtdadig zult ingrij pen u. In zijn antwoord bekende Minister Van Acker dat alles stiefmoederlijk werd behandeld. Hij beloofde de toe stand ernstig te onderzoeken. Wij zullen er scherp op letten. HET VOORSTEL DEVEZE OVER DE KONINGSKWESTIE De Bijzondere Kamercommissie in gesteld voor het onderzoek van het wetsvoorstel van dhr Devèze tot instel ling van een nationale commissie van onderzoek over de Koningskwestie, kwam Woensdag samen onder voor zitterschap van dhr Philippart. Een uitgebreid debat had plaats over de grondwettelijkheid van deze commissie en vanwege de C.V.P. weid er op gewezen dat er tussen de rege ringspartijen een accoord is tot stand gekomen dat in de regeringsveiklaring is opgenomen en het voorstel Devèze slechts kan aanzien worden als een po ging vanwege de oppositie om tussen de regeringspartijen een splijtzwam te doen ontstaan. Verder merkten de vertegenwoordi gers van de C. V. P. evenals van de socialisten op dat de argumenten van dhr Devèze om de grondwettelijkheid met van zijn voorstel te bewijzen geen steek houden vermits hij met dezelfde argu menten de ongrondwettelijkheid van de volksraadpleging uitroept. De meerderheid van de commissie was overtuigd dat het voorstel het vooropgezette doel, namelijk de Ko ningskwestie uit te schakelen als ele ment in de verkiezingen niet kan 'berei ken. omdat de besluiten van de onder zoekscommissie door de paitijen als kiespropaganda zullen gebruikt wor den. De algemene bespreking werd hier mede besloten en volgende week wor den de artikelen onderzocht. tegenover een gans volk. Er wordt ten huidige dagen zo bitter geklaagd over gebrek aan gezond oor deel. over de zonder-ruggegraat men sen. over het onkonsekwente oordelen en handelen der massa. Dit alles kan waar zijn. Maar. het verwijt moet niet gestuurd worden naar het hoofd van de massa maar wel naar dezen die de massa moet leren evenwichtig denken en oordelen PIERLALA- DE GRIEPEPIDEMIE NIET GEVAARLIJK De wereldorganisatie voor de ge zondheid heeft een mededeling uitge gegeven, waarin zij verklaart dat de griepepidemie die in Europa uitbrei ding neemt, van lichte aard is. In Italië waar de ziekte reeds in November aanzienlijke verhoudingen had aange nomen. baart zij geen bezorgdheid meer. zo gaat het verder in de meded. ling die er nadruk op legt dat de ziek te zich verder naar Frankrijk heeft uit gebreid waar zij vooral heerst in het Noorden, en in het Oosten ten Noor den van een lijn lopende over Limo ges en Lyon. De wereldorganisatie voor de ge zondheid verklaart ten slotte dat thans gepoogd wordt het virrus van dez.e epidemie te indentificeren aan de hand van smet9tof die in Frankrijk Italië en Engeland is opgenomen. HET WONINSFONDS VOOR DE MIDDENSTAND De Senatoriale Commissie voor Fi nanciën onderzocht reeds het ontwerp betreffende de Autonome Kas voor de Oorlogsschade, dat nog door de Kamer moet goedgekeurd worden. De minis n Financiën onderlijnde nogmaals dat dit ontwerp slechts ten doel heeft de Autonome Kas te machtigen een nieuwe lotenlening voor de wederop bouw uit te schrijven met dezelfde voordelen wat betreft de vrijstelling van belastingen als de eerste lotenle ning uitgegeven door de Staat. erdcr handelde de Commissie over het voorstel van baron Moyersoen. tot oprichting van een woningsfonds voor de Middenstand. De minister van Financiën vond het niet opportuun weer een nieuw paras- tataal organisme op tj richten te meer daar er reeds fondsen genoeg bestaan die voor de Middenstand kunnen zor gen. De besprekingen hierover gaan volgende week verder. De Commissie heeft ook dhr Schot aangeduid tot verslaggever voor de begroting der Openbare Schuld.

De Gazet van Aalst | 1949 | | pagina 1