Alerte- Alarm... op de Micheline PIERLALA Hoog verheven door haar kwaliteit. DE EN OMSTREKEN yerschijnT den Donderdag en Zondag van iedere week. "Nummer 7 Zondag 23 Januari 1949 BURELEN Kerkstraat 9, Aalst. Telef.n. 114. P. C. n. 881,72. - 6e Jaarg. 1,25 fr. 't Nr. VOLKSE OPVOEDKUNDE (Familiale Kronijk voor Opvoeding en Onderwijs.) De titel van ons artikel van verleden week luidde als volgt «In de «MICHE LINE In dat artikel kloegen wij hoofdzakelijk het gemis aan heid en beleefdheid aan van onze schooljeugd die met trein of tram re gelmatig de «navette doet tussen twee steden of tussen dorp en stad om, uit de geboortestreek, onderwijs «opvoeding., te ontvangen in een bijgelegen school. Wij hebben inderdaad allen reeds vastgesteld, hoe weinig wij reizen of te niet, dat het aantal schoolkinderen die hoofdzakelijk van de buitengemeen ten naar de stad schoolopen zeer hoog, zeei groot is. Wij zullen dan ook alle maal reeds hebben opgemerkt dat het gedrag van deze schoolkinderen,hoofd- zakelijk op trein of tram zeer veel te wensen overlaat in zeer veel gevallen, om niet te zeggen in de meeste der ge vallen, Wij kloegen deze toestand aan en wij wezen op de noodzakelijkheid in het gezin in de school en in de jeugd verenigingen er op te wijzen dat be leefdheid en voornaamheid van kapi taal belang zijn in het werkelijke le ven; veel meer althans dan veel zoge zegde leerstof die op school moet ver orberd worden door de kinderen. REACTIES... ALERTE... ALARM.. Op dit artikel kregen wij, van ver scheidene kanten, antwoord van geach te lezers en lezeressen Het is voor een journalist immer aangenaam te weten dat zijn pennevruchten die zeer dik wijls, tussen haakjes gezegd, veel stu die en voorbereiding vragen wat niet immer geapprecieerd wordt door de lezer ten minste toch «gelezen., worden door het publiek. Het is nog aangenamer voor een journalist, reac ties te ontvangen, indrukken van zijn lezers en lezeressen, al gaan deze dan ook niet immer akkoord met de schrij ver van het artikel. Een Frans spreekwoord zegt Du choc des idees jaillit la lumière wat v.-ij vrij kunnen vertalen als volgt uit de gedachten wisseling groeit het licht, komt klaarheid in de zaken. Deze maal ontvingen wij brieven van gelukwensen omdat wij de durf hadden mistoestanden aan te klagen. Enkele brieven die wij ontvingen kwa men van met ons instemmende lezers lezeressen. Wij kregen er ook een vastgestelde misbruiken zich voordoen en zij kunnen dan de gepaste maatre gelen treffen. 2. «Gij schrijft dat die kinderen van de buitengemeenten die naar de stad schoolopen er scholen bezoeken met een «hoofdletterWat bedoelt daarmede Eenvoudig dit, beste lezers Dat do mensen die hun kinderen van eigen ge meenten naar andere gemeenten schoolzenden zulks doen met de ge dachte dat de school of de scholen waar ze hun kinderen zenden beter zijn dan deze van eigen gemeenten., wat in zeer veel gevallen niet waar, ab soluut niet waar is Hier mogen wij zeggen dat wij met kennis van zaken spreken De pro gramma's zijn dezelfde (We bedoelen hier natuurlijk de kinderen die in een of andere stad een lagere school bezoe ken zoals de school van eigen gemeen te; natuurlijk niet de middelbare school (afdeling), het college (middel bare afdeling)dergelijke afdelingen zijn gewoonlijk op de buitengemeenten niet ingericht. Maar voor de lagere scholen zeggen wij deze van de stad zijn noch beter, noch slechter dan die van de buiten de programma's zijn dezelfde, de leraars en leraressen ko men uit dezelfde door de Staat geïn specteerde normaalscholen en zijn dus in het bezit van hetzelfde wettelijk di ploma, de inspectie van de Staat en ook de vrije Inspectie komt zowel in de buitengemeenten als in de stad... Indien het leerpersoneel op de buiten wil*IS hun school zo goed of., nog be ter dan in de stad! Wij kennen tal van voorbeelden... Doch daar ligt de knoop niet... Veel ouders zenden hun kinderen naar de stad uit een soort snobisme uit rootdoenerij en ook wel, zeggen «om Frans te leren. Om Frans te leren Noc ^"i^de stad noch op de buiten ma<j. aur.aat gen worden met het onderwijs in de tweede nationale landstaal vóór het 5e leerjaar. Zowel op de buitengemeenten Is in de stad is dat vak niet verplicht. Als het derhalve gegeven wordt hangt dat af van het schoolbestuur. De plaat- lijke schooloverheden moeten er zorgen dat dit leervak verplicht paar van geachte lezers die niet op gans wordt aangeleerd in hun scholen. Hier de lijn met ons akkoord waren en wij (klagen wij sommige schooloverheden bedanken er hen voor. aan... die absoluut van het plaatselijk Wij willen nu gezamenlijk een paar onderwijs niets, maar absoluut niets af- jittreksels uit deze brieven onder de welen De fout ligt aan de basis. Te loupe nemen en trachten klaarheid de zaak te brengen. FLITSEN UIT BRIEVEN... 1. «Gij klaagt een toestand aan op te algemene wijze. Gij zegt regel matig doen we de reis van A... naar Z.. met een mazouttreintje... Waarocn de os niet bij de horens gepakt en de stad of de steden aangeduid met naam en toenaam Beste lezer, wij zijn volledig akkoord dat het wellicht aangenamer en zeker meer radikaal wezen zou de twee sta tions te vermelden tussen dewelke het bedoelde mazouttreintje loopt. Doch... Dat heeft ook gevaren waarbij sommi ge personen, die niet het minste met de misbruiken te zien hebben, gevaar zou den kunnen oplopen moeilijkheden te hebben. Wij noemen onder meer de stationchefs, de treinwachters, de., onbeleefde leerlingen aan wie gebeur lijk de toegang tot zekere treinen of treintjes zou ontzegt worden wat voor gevolg hebben zou dat die rakkers van schooljongens dat gedurende een paar uren in het station of waar ook wachten moeten om..# daar hun scha vuitstreken uit te halen De ouders zouden aldus de gevolgen dragen en verdere last zou berokkend worden aan een reeks andere reizigers. Wij hoeven in het aanklagen van mis bruiken immer voorzichtig te wezen. De verantwoordelijke overheden kun nen aan de hand v^n ons aanklagend beleefde, aan artikel gemakkelijk opsporen waar de I gen de leerkrachten van de buitenge meenten zeggen wij Toont dat gij WILT en KUNT en... gij behoudt uw leerlingen Voorbeelden in Uw on middellijke nabijheid bevestigen deze vooruitzetting. 3. «Het allereerste wat op school, zowel als in het gezin, in de jeugdorga nisaties moet aangeleerd en toegepast worden is BELEEFDHEID en VOOR NAAMHEID! Geen WOORDEN maar DADEN. beleefdheidsGEWOONTEN dienen aangeworven. Volledig ak koord Hier hebben we dus een lezeres ja 't is een lezeres die met ons jn- stemt Het doet ons genoegen In derdaad, beste lezers en lezeressen, gaan we eens na hoe weinig van onze mensen, ook deze die middelbaar en zelfs hoger onderwijs hebben genoten, eten zich in alle levensomstandighe den te gedragen zoals het behoort Wij besluiten met andermaal een op roep te doen tot alle mensen van goe den wil die belast zijn met de vorming de jeugd: Laten wij onze kinderen opvoeden in een atmosfeer van voor naamheid. vm voorkomendheid en van beleefdheid Maken wij er «MENSEN- van, die misschien wat minder «ge- rdzijn doch die des te meer GE VORMD en BESCHAAFD zijn De maatschappij heeft geen tekort aan geleerden maar aan voorname, aan •elopgevoerde mensen! OPVOEDER HET GELD IS MOEIZAAM OM WINNEN, HET BLINDELINGS VERPANDEN IS EEN MISDAAD. De nieuwe loteiv'ening tot Wederop bouw is geen spel. Het is een verzeker de beleggingkapitaal en intrest. met| daarenboven een prachtig loterijbiljetde horizonten met wekelijkse deelname. Trekking alle Woensdagen. Millioe- nen zullen kwistig uitgedeeld worden in loten volkomen vrij even welke belastingen. ontwaart; juist zoals men. van uit een donkere kathedraal, in de. met zon overgoten vensters de geheimen ont dekt. die een kunstenaar in wonderba re kleuren daarin heeft uitgebeeld. Gelukkig is een zekere ontnuchtering waar te nemen. Velen vragen wat nu Er moeten meer mensen komen die het eeuwige weer openen daar de grote uitbreidingen van de horizonten van deze aarde de mens gedood heeft. Meer mensen die de grote moed heb- hetben alleen te gaan in plaats van in de l grote massa mee te marcheren. Pierlala. HET GOEDE EN DE MODERNE TECHNIEK. Evenals in zake de W aarheid moe ten we ons de vraag durven stellen «Wat heeft de mens in de eeuw van d« techniek gedaan met de onvergankelij ke en door een lange christelijke tradi tie geheiligde goederen'van het «Goe de We hebben immers, ^oen we schre ven over de waarheid en de moderne techniek, gezien dat door de waarheid der aarde te stellen boven de geopen baarde waarheden, de mens vervalt tot een surrogaat-geloof en lot een herzats- geweten. Wat we schreven over de waarheid dient als grondslag van wat thans be handeld wordt. W aar de volgorde in het rijk van de waarheid ineenstort, daar volgt onver mijdelijk de anarchie in het rijk van de waarden, in het rijk van het goede. Er is dan ook een volkomen omwen teling ontstaan in al hetgeen de gelovi ge geslachten van het verleden als hei lig en waardevol toescheen. Het is de tragedie van deze eeuw dat, ondanks de goede wil van vele mensen, de eeu wige sferren, die het zedelijk gedrag de zedelijke houding bepalen, meer en meer onzichtbaar worden of niet meer willen opgemerkt worden. Lich ten die de kinderen der duisternis, spijts deze verlichte eeuw; niet willen aannemen. De moderne techniek heeft noch tans het goede niet overwonnen. Maar de moderne mens werd door de techniek overwonnen cn de zin voor het goede verloren. Meegesleurd door al wat de moderne techniek hem biedt is hij een genieter geworden. Deze mo derne genieter, deze egoïst is niet al leen een broedermoorder geworden maar ook een zelfmoordenaar. De eerste moord, die onze aarde ont wijdde, was niet alleen een broeder moord, doch tegelijker ijd ook een zelfmoord. Kaïn doodde zijn broeder Abel ojndat het gedrag télan Abel voor hern een ^'portd^bj 4 vijt beteken- Abel de stem van hA^A r.eten, dat in hem belichaamd was. Hij doodde in zijn broeder Abel zijn eigen geweten en dit moest wel een vreselijke vlucht voor gevolg hebben. Evengoed als de vrienden van God getekend zijn, zijn ook zijn vijanden getekend. Wie een diepere blik in het leven slaat zal overal de Kaïnsgezichten ontmoeten, die het vloekteken van het gedode geweten op het voorhoofd dra gen. Rusteloos dolen zij rond, steeds op de vlucht voor zich zelf. Het is in derdaad vreeselijk, met zijn eigen lijk onafscheidelijk verbonden te zijn. Het gedode geweten echter is de gedode kern van de menselijke persoonlijk heid. Zo zien wij dan overal een werken en plannen maken, een ordenen en ganiseren om eigen grotere of kléinere belangen. Het hoogste kriterium van het goe de schijnt tot de doelmatigheid van ei gen voordeel teruggebracht te zijn. Het komt er voor de moderne mens niet meer op aan, goed te zijn in de traditionele zin van het woord. Hij streeft alleen nog naar een toestand die men wel de toestand van de gearri- veerden noemt. Hij heeft het tot iets gebracht niet zo zeer om iets te zijn maar vooral om er van te genieten. Overtuigingen zijn balast en hindernis die hem van zijn doel verwijderen. Godsdienst, wereldbeschouwing, idea lisme, politiek zijn goed als ze de no dige stof leveren om zijn eigen doel te bereiken. Hieruit volgt dat een vaan del niet meer volstaat. Men moet heden een groot aantal vaandels in voorraad houden om telkens het nodige vaandel steeds tijdig uit te steken. Eenmaalhet morele in de mens £e- storven dan moet men zich afvragen wat deze mens eigenlijk nog waard is. Mensen die hun waarde verloren heb ben gaan dan hun persoonlijke nul ver bergen in het collektief dat nu gevierd ordt. Het collektief wordt voorgesteld als de persoonlijkheid, die men zelf verlo ren heeft en dat alles en allen zal red. den. Zedelijk wil zeggen in het massa- koor meezingen. Heldhalftig is ieder die nog alleen werktuig van de massa-wil is. Vrij betekent in het geheel mee- marcheren. Zo ver heeft de moderne teckniek de hededaagse mens gebracht. Anderzijds is het ook waar dat de mens die, midden deze duisternis le vend, naar hoger kijkt dc te beter de schoonheid van het zicht van Christus SOCIALISTEN TEGEN 13de MAAND KJNDERB!J- SLAG aan GEZINSHOOFDEN.! De kamercommissie van lArbeid Sociale Voorzorg heeft in haar bije komst het onderzoek voortgezet - het wetsontwerp betreffende de jaar lijkse vacantie der loontrekkende ar beiders. De CVP had voorgesteld een half procent der bijdragen bestemd de vacantie der jonge arbeiders toe te kennen aan de gezinshoofden, in de vorm van kinderbijslag of l 3de maand Door dit Zi procent zouden de gezins hoofden in staat zijn hun kinderen op hun vacantieuitstappen te vergezellen De andere leden van de commissie (Socialisten, Liberalen en Communis ten hechten er aan dat de bijdragen in hun geheel voor de jonge arbeiders be stemd bleven. Het CVP.-voorstel werd verworpen. De bespreking betreffende het gebruik van het resterend bedrag zal in een latere vergadering worden voortgezet. In de bijeenkomst heeft een lid van de C.V.P. verklaard, dat de beslissing van de commissie door de leden van zijn partij beschouwd werd als het ver breken van de Regeringsovereenkomst Er was inderdaad overeengekomen, zei hij, dat het Zi procent der 5 pro cent welke door de werkgevers ge stort wordt voor hun dubbel vcaantie- geld, moest dienen voor de uitbeta ling van een 13e maand kinderbijslag. Deze overeenkomst werd bereikt tij dens de onderhandelingen vóór de vorming van de Regering. Hunnerzijds verklaren de Socialisten, dat de kwes tie van het gebruik van het Zl t h. te* sprake was gekomen, doch dat men hierover geen overeenkomst had be reikt. De C.V.P. zal zich dienvolgens •erplicht zien haar houding tegenover de Socialistische mutualiteiten te her- HOEVER STAAT HET MET DE UITVOERING VAN DE WET DE TAEYE Door verschillende parlementairen werden aan de minister van Volksge zondheid en het Gezin vragen gesteld in verband met de uitvoering van de wei De Faeye (bouw van goedkope woningen). Uit de verschillende ant woorden geven wij enkele bijzonderhe den ten gerieve van onze lezers. Hoeveel premiën werden verleend ~i Toestand op 24 December I948 Antwerpen 68. Brabant I09 Vest-Vlaanderen 150. Oost-Vlaanderen 5 8» Henegouwen I 7. Luik 128. Limburg 70. Luxemburg 14. Namen II. Totaal 625. Vat is het beroep van deze perso nen die begunstigd werden door de wet De Taeye Van de 625 begunstigden zijn er 298 werklieden, waarvan 19 mijnwer kers; 257 bedienden, waarvan 5 7 agen ten van opent# re besturen; 22 be- psmilitairen; 36 zelfstandige arbei ders; 8 personen zonder bepaald be-- roep: 4 gepensionneerden. Van de begunstigden zijn er 159 zonder kinderen: 194 met I kind ten laste; 153 met 2 kinderen ten laste 63 met 3 kinderen; 30 met 4 kinderen; 12 met 5 kinderen; 10 met 6 kinderen; 2 met 7 kinderen; I met 8 kinderen en I met 10 kinderen. WERKLOOSHEID MET 9 VERMINDERT Uit de statistiek van de werkloos heidsverzekering, blijkt dat in de week 9 tot 15 Januari dagelijks gemid deld 171.446 volledige werklozen ge controleerd zijn, evenals 76.964 ge deeltelijke en toevallige werklozen (ar beiders met beperkte werktijd, arbei ders van wie de tijdelijke werkloosheid het gevolg is van overmacht, werkloze havenarbei rere) Vergeleken met de voorafgaande week, stelt men een vermindering van 5.196 volledig werklozen en van 17.891 gedeeltelijke en toevallige werklozen vast. De vermindering van de volledige >9 lief gevids t<ui de her vatting van het werk door de meeste grensarbeiders die in Frankrijk arbei den. Van deze laatsten zijn nog slechts ongeveer 1.700 volledig werkloos te gen 7.000 tijdens de voorgaande week en 41.000 einde December 1948. De vermindering van de gedeeltelij ke en de toevallige werkloosheid is hoofdzakelijk te danken aan het bui tengewoon zachte weder gedurende deze periode van het jaar. hetgeen in het voordeel is van de ondernemingeu met buitenwerk. NATIONALE POSTZEGEL TENTOONSTELLING TE BRUGGE Op 16. 17. 18 en 19 April 1949. wordt een grote nationale postzegel tentoonstelling ingericht te Brugge, ter gelegenheid van de 2e Philatclistendag van V. B. P. (Vlaamse Bond van Postzegelverzamelaars) Deze groots opgevatte philatelisti sche manifestaties staan onder de hoge bescherming van de minister van Ver keerswezen; dc gouverneur der provin cie West-Vlaanderen, ridder van Ou tryve d Ydewaile en de burgemeestei der stad Brugge, dhr Van Hoestenber ghe. FISCALE VEREENVOUDIGING AI de loten van de nieuwe lotenle- ning worden betaald vrij van alle be lastingen en moeten niet aangegeven worden voor dc aanvullende persone le belasting. MAAK EEN SPAARPOTJE en schrijf in op de Lening tot Weder- ipbouw begiftigd met 835 millioen frank in loten. Voor de deelnemers geen gevaar en middel om fortuin te maken NIEUWE TELEFOONTARIEVEN Nieuwe schikkingen in de telefoonti*- rieven zullen van kracht worden vanaf 1 Februari a.s. De prijs van het gesprek wordt ge- gebracht op 1,30 fr.. maar anderzijds •oortaan geen rekening meer wor- den gehouden met het onderscheid tussen de sectoren van een zone. Deze aanpassing van het tarief, zal naar het schijnt, voor de sectoren van het land een vermindering der inkoms ten van 25 millioen ten gevolge heb ben. doch de regie zal anderdeels voordeel halen uit de afschaffing van talrijke registreertoestellen. De prijs van het abonnement zal van 720 op 840 fr. gebracht worden en de abonnenten zullen voortaan het telefoonboek moeten betalen. Staat zij aan de spits' der Cichoreimerken Cichorei de BEUKELAAR toch nog wat anders i

De Gazet van Aalst | 1949 | | pagina 1