pro uwen fp'onjeH Straatzangster HERZIENING VAN HET MILITAIR WERVINGS STELSEL VERSCHILLENDE OPROEPINGEN PER JAAR MOBlrdSATIE VAN JONGE MEISJES Vrijdag aanstaande zal de kabinets raad waarschijnlijk het wetsontwerp van de minister van Binnenlandse Za ken. Vermeylen, over de dienstplicht, de werving en de militaire dienstver plichtingen behandelen. Het ontweip, dat opgemaakt is aan de hand van een advies van de ge mengde militaire commissie, is goedge keurd door de minister van Landsver dediging, en omvat meer dan 1 00 arti kelen, Het wetsontwerp coördineert een 30-tal wetten en besluiten over de dienstplicht, en is een vereenvoudiging van de terzake geldende wetten. Betreffende de werving voorziet het wetsontwerp in afschaffing van de werfbureau's en in vervanging door werf- en selectiecentra, waar de dienst plichtige drie of vier dagen zal verblij ven om er een psycho-technisch onder zoek in zake hun lichamelijke en gees telijke aanleg. Daardoor zal het moge lijk zijn de dienstplichtige spoedig in te delen bij de eenheid, waarvoor hij best is geschikt. De opleiding zal aldus ver eenvoudigd worden, en de afvalrrïoge- lijkheden tussen het ogenblik der wer ving en dat van een oproeping zullen uitgeschakeld zijn. Uitstel zal hoogstens tweemaal ver leend worden, dit wil zeggen dat een dienstplichtige die een tweede maal om dezelfde reden wordt uitgesteld, defini tief van dc dienst wordt vrijgesteld. Zulks zal echter niet het geval zijn. zo het tweede uitstel berust op een andere reden dan het eerste. Het oproepen der dienstplichtigen zal etappengewijze geschieden, dit be tekent dat er elk jaar verscheidene ach tereenvolgende oproepingen zu" plaats hebben. Dc medische controle zal verscherpt worden, ten einde alle misbruiken zo veel mogelijk uit te schakelen alleen de herkeuringsraad mag tot onge schiktheid voor dc dienst besluiten. Zodra het ontwerp in de kabinets raad is goedgekeurd, zal het voor ad vies aan de raad van State worden overgemaakt In gezaghebbende kringen hoopt men dat het parlement het ontwerp nog voor het Zomerreces zal goedkeuren, opdat de wet van 1 Januari 1930 af van kracht kan worden. In het ontwerp komen eVeneens en kele artikelen "voor «lie betrekking heb ben op de jonge meisjes. In geval van nood zouden zij ook kunnen gemobi- 'iseerd worden, om in het leger sommi- functies te vervullen. MINDER GEBOORTEN, MINDER STERFGEVALLEN Gedurende dc maand October 1948 zijn 11.337 levende geboorten aange geven. waarvan 3 760 jongens en 3.5 77 meisjes. Onder deze geboorten waren er 337 onwettig. Gedurende dezelfde periode kwa men 8.405 sterfgevallen voor. waar van 4.561 mannen en 3.844 vrouwen. Anderzijds zijn gedurende dezelfde maand 7.544 huwelijken gesloten. Vergeleken met de maand October 1947 zijn de geboorten en de sterfge vallen respectievelijk met 3,73 er 0,28 verminderd. DE NAAR HET ENGELSCH VAN MISS BRADDON. 50r.'.e Vervolg. Zeg eens, wat voor een man is die kapitein Copplestone vroeg Mjl- som nadenkend. Het is een gestrenge heer, ant woordde Harwood; ziedaar alles wat ik er kan van zeggen. Zonder zijne jicht, is hij gereed om tegen den eer sten F.ngelschen kampvechter in het strijdperk te komen. Maar ziet gij. hoe behendig en sterk een man ook zij toch kunnen hem deze gaven tot niets dienen als hij door de jicht is aange daan. zooals het meermaals met de ka pitein het geval is. Ha en wie bewaakt er dan de jonge jufvrouw Wel. de kapitein. Hij is als een wachthond en gebruikt de kamer die met die der kleine juffer in gemeen schap is. Het is heigeen hij zelfs in zij- tic zonderlinge taal zegt. Jufvrouw Ger trude bewoont met de gouvernante drie groote kamers in den zuidelijken vleugel van het kasteel, deze kamers behoorden tot het appartement van mi- lady, een groote en breede gang leidl er naartoe. Weet ge wat de kapitein gedaan heeft, wanneer milady vertrok ken is Hij heeft te Londen eenc ster ke ijzeren tralie doen maken om den gang af te sluiten en deze ijzeren deur is van sloten en grendels voorzien die de behendigheid der meest be- juchte dieven zouden verijdelen. LAUREATEN VAN DE ARBEID Het Commissariaat-Generaal der Regering bij de Nationale Aibeidsten- toonstellingen nodig alle Nijverheids- technici (technische-directeurs, dienst hoofden, werkplaatsleiders nijverheids tekenaars enz..) uit hun kandidatuur te stellen voor het bekomen van de Titel en het Erekcnteken van Laureaat van dc Arbeid van Belgie De minimum-ouderdom is op 40 jaar vastgesteld. Daarenboven moet de kandidaat minstens 1 5 jaar vakpractijk tellen. Voor alle inlichtingen en reglement wende men zich tot het Commssariaat- Generaal der Regering, t<Wedstrijd Nij verheidstechnici. Belliardsdtraat, 58, te Brussel. LEGERCONTINGENT VOOR 1949 IN TOTAAL 63.520 MAN Een wetsontwerp van de minister van Landsverdediging stelt het contin gent van het leger voor 1949 vast op 63.5 20 man verdeelt als volgt A) Dienstplichtigen 37.300 land leger 34.000; zeemacht 500 vliegwe zen 2.800. B) Beroepsmilitairen 25 630 land leger 20.400; zeemacht 4 l 0; vliegwe- zen 4.820. C) Opnieuw onder de wapens geroe pen dienstplichtigen 590. Van de dienstplichtigen die ge schikt bevonden 'worden voor de dienst zullen enkel worden vrijgesteld de eerst opgeroepene van een familie met meer dan vijf kinderen en zij die twee broederdiensten kunnen inroe pen. LENING tot WEDEROPBOUW 59e trekking van 15 Januari 1949 De 59ste trekhing van de Wedcrop- bouwlening heeft het lot van 1 millioen frank toegewezen aan de REEKS 1770 Nr. 955. De andere obligaties van deze reeks zijn aflosbaar met 1000 frank. LOTERIJ HET GELUKKIG GEZIN VAN HET ROOD-KRU IS WINNENDE NUMMERS Hier volgt de lijst der biljetten die de bijzonderste loten winnen van de loterij Het Gelukkig Gezin Het millioen 213.974 Het Gelukkig Huis 858.568 1 wagen lmpédia 144 318 1 wagen Imperia 274.048 1 wagen Hillman Min* 278.554 1 wagen Fiat 418.011 1 wagen Fiat 272.716 1 wagen Renault 4 PK. 5 24.375 1 wagen Renault 4 PK. 830 82 7 1 wagen Renault 4 PK. 395.017 1 wagen Renault 4 PK 744.338 1 badkamer Ramses 55 2.460 1 volledige keuken 494.713 1 noordse eetkamer '173.908 1 moto F. N. 807.433 1 moto F. N. 280.196 1 eetkamer Mercury 503.490 1 moto Saroléa 629.699 1 moto Saroléa 689.407 1 koelkast Montgomery W 196.259 I eetkamer 1 08.1 1 1 1 slaapkamer 430.058 1 gasfornuis Tappan 768.284 1 radio pick-up S. B. R. 895.822 1 wasmachine Bendix 219.459 Lot toegekend aan de omslag van de boekjes 1 wagen Studebaker A. 6585 Hoe komen de lieden van het huis de vertrekken der kleine juffer binnen vroeg Milsom. Door een klein plaatsje dat tot slaapkt imer bestemd is voor de kamer juffer van milady en eene kleine kleed kamer in welke de kapitein zijne laar zen en al ander reisgoed heeft neerge zet. Deze kamers geven uit op de trap die naar de dienstbodenkamers leidt. Ook heeft de kapitein met zijnen knecht Salomon Grundy er bezit v. ge nomen, en een licht schutsel, met glas ramen voorzien, scheidt zijne vertrek ken van de andere kamers dag en nacht kan hij hel minste gerucht hoo- ren dat zich in de kamer van juffer Gertrude voordoet. Wat zegt gij van al deze zonderlinge voorzorgen Ik denk dat de kapitein drie kwart zot is. antwoordde Milsom. Een goede opmerker zou gezien heb ben dat hij dat alleen zeicie om iets te antwoorden, daar dat zijne gedachten elders waren en dat hij diep scheen na te denken. O nee". hij is verre van zot, zeide Flarwood. ik ken geenen enkelen man die zooveel gezond verstand be zit. En dan, ziende dat de patroon van de Kat en de Viool» niets meer te drinken aanbood, nam Harwood het besluit te vertrekken. Het was in dc maand Januari. De maan scheen helder en klaar aan eenen onbe wolk ten hemel: het sloeg midder nacht: van zoodra de laatste kalant de tapperij van Milsom verlaten had, sloot hij de vensterblinden, verliet onge merkt zijn huis en richtte zich langs de SPIJSKAART VOOR EEN GANSE WEEK Zondag Opgerolde Hesp met Wit lof Groentesoep Gestoofd Ko nijn Compote van gedroogde Prui men Gekookte Aardappelen Griesmeelkransjes. Maandag: Biefstuk Frites Maï" zenapudding. Dinsdag Gestoofde Koolvis To matensaus, Gekookte Aardappelen Fruit. Woensdag Gebraden Kalfslapjes SchorsenerenGekookte Aardap pelen Havermoutpap. Donderdag Goulasch Aardap pelpuree Flensjes. Vrijdag Stokvis Botersaus Gesnipperde Worteltjes Gekookte Aardappelen Fruit.. Zaterdag Gèbakken Lever Op geblazen Aardappelen Rijstpap. VOOR DE LEKKERBEKKEN. Opgerolde Héfcp met Witlof. Beno digd 10 sneden hesp 10 struiken Witlof 50 gr. sruyèrekaas 50 gr. boter 50 gr. bloem I tas kook water '4 liter mélk I ei pa neermeel peper en zout. Bereiding We koken het gewassen witlof in zout water en laten verlekken. We rollen elke witlofstruik in een sne de hesp en leggen ze in een vuurvasten schotel. We bereiden, dan een saus met boter, bloem, kookwater, melk, peper en zout, geraspte gruyèrekaas en het ei; en gieten deze over de opgerolde hesp. We bestrooien dan met paneer meel en laten alles gedurende 20 minu ten in de oven bakken. Griesjneelkrznsjes. Benodigd Vl melk 135 gr. .griesmeel stokje vanille of /z citroenschil 75 gr. sui ker 60 gr. boter 5 eierdooiers wat Franse vruchtjes of marmalade frituurvet. Bereiding We bereiden op de ge wone wijze griesmeclpap, doch voegen er nu de boter bij. We nemen er het smaakje uit, roeren er van t vuur één één de den het deeg o" ioiers door. We sprei met boter be- meerde plaat to|: \/z cm. dikte uit. We teken er met ee<i met boter besmeerde .ing cirkels van, maken in het midden der cirkels een riond gaatje (b.v. met een appelboo?^ Wo nemen de krans jes met eert% dun mes van de plaat af, bakken ze in frituurvet, waar van blauwe dam- afkomt, bruin. W< laten ze op giau v papier flink uitdrui pen. We bestroc ien ze met poedersui ker en leggen oj elk gaatje een Frans vruchtje of wat rarmalade. Goulasch. Benodigd 500 gr. vlee: (bv. lamsvlees) zout, 2 uien. 35 gr bloem, 2 theelepels paprika, 2 a 3 eet lepels dikke tomatenpuree, 30 gr. of boter. Bereiding We snijden het vlees dobbelsteentjes.We schudden het door een met de bloem, die met zout is ge mengd. We maken dan het vet heet in de braadpan en bakken daarin, onder af en toe schudden, het vlees tot het begint te kleuren. \X e voegen de ge snipperde uien toe en laten ze licht bruin worden. We doen paprika en to matenpuree bij het vlees en voegen er zooveel water bij dat het vlees bijna onderstaat. We laten de goulasch dicht- gedekt 1 /z uur zachtjes stoven, roe- verlatene straat naar de kruin van den berg, waar het kasteel als eene sterkte uit den grond oprees en. de onder hem gelegen woningen beheerschte. Hij ging de ouderwetsche voorname in gangdeuren voorbij en sloop langs den omheiningsmuur .van het park, wiens boomen met sneeuw en rijm bedekt waren en een waarlijk schilderachti; uitzicht aanboden. Op zekere plaats was de muur als met een dik tapijt van kitmop bekleed; daar klom hij ei op en liet zich langs den overkant afglijden in de sneeuw, die zijnen val verdoofde. Ik denk wel dat er. voor het dag wordt, nog sneeuw zal vallen, zeide hij in zich zeiven. en zoo zullen mijne voetstappen mij niet verraden. Hij ging c'wars door het park. sprong eene balie over die hem van den hof scheidde, en trad voorzichtig in eene laan met heesters omzet, die eene zekere schuilplaats boden. Zoo aan aller oogen onttrokken, ge lukte hij erin het uiteinde der afdaken te bereiken, die den voorgevel van het kasteel uitmaakten. Deze platte afdaken, waarop groote steenen vazen stonden met balustraden insgelijks in Steen, omringd, beschutten Milsom en zoo klom hij tot den zuide lijken heuvel van het groot gebouw. In dat gedeelte van het kasteel, we zen zeven vellichte vensters de vertrek ken aan die door de erfgename van Raynham en hare zonderlingen bewa ker gebruikt werden. Het licht ver spreidde slechts eene twijfelachtige klaarte, als die van eene nachtlamp, en Milsom had van Harwoord vernomen het gerecht af en toe otu en voegen zo nodig nog eens wat water toe. We dienen de goulasch op met aar dappelpuree of droge rijst. Opgeblazen Aardappelen. We ko ken de aardappelen gaar en laten ze koud worden. We snijden ze dan in vieren. We maken frituurdeeg van bloem, water _*n een snuifje zout. We wentelen hierin de aardajipelstukken en baken ze mooi bruin in het heet fri tuurvet. KEUKENGEHEIMEN 1Schapenvlees moet langer gebra den worden dan rundvlees. Gewoonlijk wordt één uur per kilo gerekend. Het vlees wordt inet water en azijn afge wassen en meestal goed gekruid, ofwel gemarineerd. 2. Willen we het vlees marineren, dan wordt dit reeds een dag voor het braden gezouten en gepeperd en in wa ter en azijn (half en half) gelegd, sa men met enkele laurierblaadjes, kruid nagelen en ajuintjes. Dit gemarineerde vlees wordt dan de volgende dag ge woon gebraden, maar in plaats van water voegen we er telkens wat van de gekruide azijn bij. 3. Gezouten of sterk gerookt vlees wassen we, voor het bereid wordt, eerst flink met lauw water af, en laten het dan een poosje in ruim koud water staan, om de overdreven zout- of rook- smaak wat uit te laten trekken. 4. Is uw soep te zout uitgevallen 7 Laat ze dan nog even doorkoken met enkele rauwe aardappelschijfjes. Na het doorkoken verwijdert U deze schijfjes, die het teveel aan zout aan de soep onttrokken hebben. 5. Met de koude dagen wordt honig vast en hard. Om ze zachter te maken mogen we ze echter nooit boven de 40' verhitten. Plaatst hardgeworden honig liever in een warmwaterbad (au bain marie). Honig, die bij koud we der niet hard wordt is vervalst. WIST U DAT ...Wanneer men glazen of kristallen schalen moet vullen met een hete vloei stof of spijs, men het springen van de ze schalen kan voorkomen door ze in een natte doek te wikkelen Ook kan men een zilveren lepel in de schaal zet ten, die zowel de bodem als de rand moet raken. Het vullen moet altijd zeer voorzichtig en langzaam gebeuren. Vooral dik glas springt vlug, veel vlug ger dan dun. ...Rooklucht, -welke blijft hangen in een plaats waar veel gerookt wordt, verdwijnt door er 's nachts een scho tel met koud \Mater te plaatsen. Voorwerpen van gumi langer goed blijven als we ze inwrijven met glyceri ne Om ze proper te maken gebruikt men lauw water met salmiak (ammo- niakzout) ...Glazen stopsels van flessen, die vast zitten los te krijgen zijn door een in heet water gedrenkte doek om de hals van de fles te leggen, of door de hals in zo heet mogelijk water te do pen. WAT MEN BIJ HET SCHRIJVEN VAN BRIEVEN IN ACHT MOET NEMEN. Als we iemand een brief schrijven gebruiken we postpapier, dat bij de enveloppe past en trachten een duide lijk en goed leesbaar schrift te schrij- dat al de dienstbodem om elf ure in hunne kamers waren. De verttrekken der kleine jufvrouw waren: op het eerste verdiep. De dikke muren waren met geenen klimop be groeid, gelijk de omheiningsmuur, zij waren effen cn glad en boden geenen enkelen steun aan degene die het zou willen beproeven langs daar binnen te klauteren. Ook was Milsom maar half voldaan over zijn onderzoek. Neen, mompelde hij, na een lang en nauwkeurig onderzoek, niemand kan langs buiten :n die vertrekken komen, neen zelfs niet indien hij de macht had zich in eene kat op aap te herscheppen. Hij die het genoegen wil smaken de jonge erfgename van Raynham te be wonderen, moet het wagen door de kamer van den dapperen kapitein te gaan. Hewel 1 lk heb reeds menigen toer hooren vertellen die aan getrouwe- waakhonden gespeeld werd. Er zijn slechts weinige zaken die een man niet bewerken kan, indien hij den moed heeft, de moeilijkheid en het gevaar zijner onderneming te trotseeren en ik wil en 2al mij wreken over lady Evers* leigh. Hij zweeg eenige oogenblikken en tegen den muur van het kasteel ge leund en om hem heen ziende, aan schouwde hij de ontzagelijke uitge strektheid van het domein -van Rayn ham. En dat alles behoort haar toe Landen, huizen, paarden en koetsen, zij heeft gepoederde voetknechten om haar te dienen, juweelen en diamanten, zooveel ais zij kan begeeren, zij kan, indien zij het goedvindt, gouden of zil- Laten wc er ook op letten dc naam van de persoon in kwestie goed te spel len. Het staat onoplettend en slordig iemands naam verkeerd te schrijven, ook op de voorletters dient goed gelet te worden. Dc inhoud van de brief moet keurig van uiterlijk zijn, vlekken, schrijffou ten en doorhalingen mogen er niet in Ook het adres en de enveloppe moet volledig en duidelijk zijn. De postzegel woidt netjes recht in de rechterbovenhoek geplakt. Te laag gefrankeerde brieven, waar op dus door de ontvanger (bestemme ling) port m >et betaald worden, gel den als 2eer onbeleefd. Het is eveneens onbeleefd uitsluitend over zijn eigen persoontje en eigen ondervindingen te schrijven, en helemaal niet te vragen naar de gezondheid en welstand van dc geadresseeroe. Schrijven we een brief van rouwbe klag, dan mogen we het niet tevens over andere zaken hebben in dezelfde brief. Als wc bij een brief nog een brief insluiten, die bestemd is voor een der de persoon, dan dient dit laatste schrijven in een ongesloten enveloppe te zitten. Het spreekt vanzelf, dat de geadresseerde dan ook zo beleefd moet zijn de brief, bestemd voor de ander, niet te lezen. Nooit schrijven we een open brief kaart aan geestelijken,ouderen of hoog geplaatste personen. Personeel of be dienden. die een mededeling te doen hebben aan hun werkgever mogen ook nooit briefkaarten gebruiken, maar doen dit per gesloten brief. Briefkaarten gebruiken wc dus al leen voor onbelangrijke mededelingen aan familieleden, kennissen of gelijken. Moeten we hen echter iets persoonlijks of belangrijks schrijven, dan gebeurt dit per br.ef. ONS WEKELIJKS PRAATJE FLUWEEL We zien tegenwoordig weer veel fluweel. Gehele japonnen, hoedjes, bolerd's, maar vooral veel als garnering en kragtr. op kleedjes en mantels. Flct wordt tevens gebruikt voor overgordij nen en -sierkussens in ons huis. Het onderhoud ën schoonmaken Vair**" deze fluwelen voorwerpen vraagt ech ter een bizondc-re zorg. Over het behandelen van fluweel ra ken wij niet gauw uitgepraat. Uitge slagen en gevlekt fluweel, verschoten en 'geplet, nat fluweel en fluweel dat vaal is geworden, alles komt voor in de praktijk van het leven en telkens weer zit men met de handen in het haar. We zullen in dit wekelijks praat je enige van de meest voorkomende gevallen behandelen. Een bard. Men kan fluweel van konkere kleur gerust een bad geven, mits de stof van goed kwaiiteit en kleurecht is. Heeft men dus vuil of ge- vlegt fluweel, van welke soliditeit men in alle opzichten overtuigd is. dan laat men een pan vol kokend water en 100 gram houtzeep een paar uur trekken. Vervolgens verwijdert men de zeep giet de vloeistof in een emmer en vult die bij met schoon koud water. In dit sopje laat men het fluwelen, kledings- veren vaatwerk aan hare tafel gebrui ken. Dat alles hoort haar toe En zij weigert mij eenige honderden ponden en zij daagt mij uit I Wij zullen zien of zij wel een zeker spel gespeeld heeft, lk hbe gezworen mij op haar te wreken, en ik zal mij wreken, mompelde hij. zijne vuist dreigend in de hoogte ste kende. lk kan wachten, en ik zal wach ten, indien zulks tot het gelukken mii- ner wraak noodzakelijk is; doch ik zal gelukken, al moest ik wachten tot mijn haar vergrijsd is. Ik zal geduld hebben, maar ik zal mijn doel bereiken. Ha I zij heeft mij geld geweigerd Ha ik ben hare vader niet Ik zal haar voor mij ne voeten op den grond doen kruipen, als een geslagen hond, terwijl zij de helft van haar fortuin, gans haar leven tuin, ganscb hare fortuin, haar leven zelf zal aanbieden. Ik zal haren hoog moed breken en hare fierheid tot ir het stof vernederen. Zij wil mij voot haren vader niet herkennen Hewel in dien het mij belieft, zal ze bloodvoets in het slijk loopen om mij te volgen alle steden van Engeland doorkruisen de en zingende, zal zij in een ouden hoed de aalmoes van den voorbijgan ger ontvangen. Ik zal haar vernederen, ja, ik zal haren hoogmoed breken, zoc waar als de maan aan den hemel schijnt. XI OP LOER. Hoeveel vertrouwen Carrington ook stelde in den invloed die de behoorlijk heid van Pauline op Douglas moest uit werken, toch was hij niet voorbereid op het groote nieuws dat de brief var juffer Brewer bevatte, die hem weinige

De Gazet van Aalst | 1949 | | pagina 2