Qrpuwen Kronjeii Slraatzangster s23S&5Z3E0:'.£Efia&aB PROVINCIE OOST-VLAANDEREN I. PROVNCIALE LEERGANGEN IN DE BESTUURSWETENSCHAP. Plechtige Heropening van de Afdeling Gent en uitreiking van de diploma's verworven tijdens het schooljaar 1948, op 7 April 1949 Onj het bijwonen van de lessen zo veel mogelijk te veigemakkeiijken de provincie geneigd ook afdelingei te lichten te Aalst, Eekloo, Ouden, de, St. Niklaas, Wetteren. enz., indien een voldoende aantal inschrijvingen, bekomen wordt. De leergangen beogen de voorberei ding tot dc bestuurlijke ambten bij de piovincie- en bij de gemeentebesturen, aismede de uitbreiding van de vakken nis van reeds in dienst zijnde beamb ten. De lessen worden gegeven driemaal per week van 17,30 tot 19.30 uur. Het incshrijv ingsrecht is bepaald op 600, frank. Voorwaarden tot aanvaarding Eerste studiejaar 1 7 jaar oud zijn bij het aanvangen van het eerste stu dicjaar. Tweede studiejaar a) in het over gangsexamen over het eerste studie jaar geslaagd zijn. ofwel b) aan d< voorwaarden voldoen oin als vrij< leerling aanvaard te worden, zondei het overgangsexamen afgelegd te heb ben. te weten regelmatig de lessen van het eerste studiejaar gevolgd heb ben. Dc aandacht van de ingeschrevenen voor het eerste studiejaar van de leer gang 1949 wordt er op gevestigd dat. voor het bekleden van het ambt var gemeentesecretaris in om hel even wel ice gemeente benevens het einddiplo ma. na twee jaar studie verworven een getuigschrift van middelbare stu diën van de lagere graad zal geëist worden voor de gemeenten beneden di 5.000 inwoners en een getuigschrift van middelbare studiën van hogere graad voor de andere gemeenten, of wel een gelijkwaardig diploma. II. PROVINCIALE SCHOOL VOOR CANDIDATEN OFFICIEREN VAN POLTIE De school geeft voorbereiding tot het ambt van politiecommissaris en junct-politiecommissaris. Voorwaarden tot aanvaarding a) bij het aanvangen der lessen minstens 19 jaar oud zijn b) voldoen aan de voorwaarden rteld bij artikel 3 van het koninklijk besluit van 6 Maart 1935. Dc lessen worden gegeven te Gent op later te bepalen dag en uur. Het inschrijvingsrècht bedraagt 300 frank. De inschrijvingen voor de leerga gen in de bestuurswetenschap en voor de school voor candidaten politie-offi- cieren (met aanduiding van de ge meente waar men de lessen wenst te volgen en van de aard van de te vol gen leergangen gemeentesecretaris o. a. of politiecommissaris), zijn te nemen van heden of tot I 0 Maart op het Pro vinciaal Gouvernement, Prof. Laurent- plein, 5 te Gent. Liet inschrijvingsrècht is over te schrijven op postrekening nr. 82766 van de provincie Oost-V laanderen. Al gemene ontvangsten en uitgaven. Gent. De leerlingen van het Ie studiejaar die dc korte inhoud van de lessen wen sen te b> komen dienen bij hun inschrij vingsrccht, een som van 230 fr. te gen, deze van het 2e studiejaar een be drag van I 10 fr.; die van de leergi voor politiecommissaris, een bedrag van 75 fr. en zij die alleen de lessen van gemeenteontvanger volgen (deel lc studiejaar) een bedrag van 195 fr. Het inschrijvingsrècht zal enkel wor den terugbetaald wanneer de cursus niet gegeven wordt op de plaats waar voor de leerling ingeschreven had. De lessen worden in het Nederlands gegeven. Programma wordt op aan vraag gezonden. Gent. de II Januari 1949. Namens de Bestendige Deputatie van de Provinciale Raad Vanwege de Deputatie De Provinciale Griffier, A. VERVAEKE. De Gouverneur-Voorzitter, M. VAN DEN BOOGAERDE LENING tot WEDEROPBOUW De 62e trekking van de 1 otenlening tot Wederopbouw gaf volgende uit slag Wint het lot van 5 millioen het nr. 797 van de reeks 3.444; wint het lot van 2 millioen, het nr. 618 van de reeks 2.553; wint het lot van 1 mil lioen. het nr. 822 van de reeks 900. Dc andere obligaties van deze reek sen zijn uitkeer-baar met 1000 fr. KOLONIALE LOTERIJ Hier volgen de uitslagen van de trek- knig der tweede tranche der Koloniale Loterij, welke Zaterdagavond te Wa ver plaats had Winnen 200 fr. de biljetten eindi gend op 5 Winnen 500 fr. de biljetten eindi gend op 38. Winnen 1.000 fr. de biljetten eindi gend op 832 746 352. Winnen 2.500 fr. de biljetten eindi gend op 7553 5999 0464 6883 8479 1717 5064 en 4502. Winnen 5.000 fr. de biljetten eindi gend op 8913 9601 0561 1398 9571. Winnen 10.000 fr. de biljetten ein digend op 2225 4129 2762. Winnen 20.000 fr. de biljetten ein digend op 31.363 92.038 99.050 I 32i 1 7 25,21 I. Winnen 50.000 fr. 24.138 de biljetten ein- 90.803 47.954 100.000 fr. de biljetten ein- d 23.817 92.821 76.060 digend 84. rao. Winr digend 39.977. Winnen 250.000 fr. de biljetten ein digend op 07.071. Winnen 500.000 fr. de biljetten 1 10.631 250.632. Winnen 1.000.000 fr. het biljet 388.835. Wint 2.500.000 fr. het biljet 311.216 SP VOOR EF Zondag Groentesoep Schorseneren in kookte Aard, ding. Maandag stoofd Witlof - len Griesme Dinsdag G landse Saus Fruit. Woensdag Zoete Omelet. Donderdag: Gesnipperde '\S Aardappelen •KAART GANSE WEEK dncaronicroquetjes Varkensgebraad witte saus Ge- pelen Ananaspud irkensgcbraad Ge- Gekookte Aardappe- met Rozijnen, ookte Tarbot Hol- jekookte Aardappelen iefstuk Frites ebakken Kalfsleve rlelen Geko Wentelteefjes. Vrijdag G<'4.ikken Pladijs Ge leien Rijstpap. bakken Aardaj Zaterdag S inatensaus kookte Aardapr VOOR DE LE DE NAAR HET ENGELSCH VAN MISS BRADDON. 53ste Vervolg. Dat was ten tijde dat sir Regi nald l.vc-islrigh zich met de listigheid als in het huis van mevr. Durski opdrong. Gij zoudt er alles zonderlin; veranderd vinden, Caversham. indiei deze dame u met eene uitnoodigint vereerde. Wanneer mevrouw Durski in Engeland gekomen is. heeft zij het on geluk gehad in handen te vallen van slechte raadgevers. Sedert heeft zij ge. leerd hare vrienden van hare vijanden te onderscheiden. Het is eene bekoorlijke vrouw zei de lord op schertsenden toon, maar in dien gij uwe rekeningen bij uwe ban kiers in evenwicht wilt houden, raad ik u aan ten spoedigste haar gastvrij dak te ontvluchten. Mevoruw Durski zal in korte dagen mijne vrouw zijn, hernam Dou glas, genoegzaam de stem verheffende om van iedereen gehoord te worden, en het minste woord dat van aard is óm nare goede faam te bevlekken, zal voor mij eene persoonlijke beleediging zijn, die ik zal welen te straffen. Deze verklaiing viel ais de bliksem midden in de vergadering dezer sierlij ke gckleede lcdiggangers. Allen ken den de geschiedenis van het huis van Fulham. Zij kenden Pauline alleen als eene dezer schoone. doch gevaarlijke Sirenen wiens bevallige glimlachen de -usen onveimijdelijk in het verderf j TREKKINGEN GEMEENTEKREDIET VAN BELGIE LOTEN LEN ING 1938. 123c. trekking van 4 Febr. 1949 De loten van 100.000 fr. werden toegekend aan de reeksen 316618 er 331717. De 20 volgende reeksen zijn terug betaalbaar met 10.000 fr. 123499 130237 166701 171075 177397 185695 186698 206938 232600 238228 260329 263216 273910 277338 279050 284729 286317 299267 305247 327601 BELGISCHE LOTENLENING 1938 Trekking van 5 Februari Het lot van 50.000 fr. werd toege kend aan reeks 219190. De volgende reeksen, zijn uitkcer- oaar met 23.000 fr. 101277 104327 124933 137535 196503 214806 219962 224463 234021 244760 261651 brengen. Dat Douglas zich met zulkda- nige vrouw dacht te vereenigen, scheen hun eene zinneloosheid. De liefde moet inderdaad buitenge woon groot zijn, opdat een man den spot zijner gelijke trotseere, zonder er door te lijden. Douglas wist dat hij, door Pauline aan haren ellendigen toe stand te onttrekken en haar tot den rang te verheffen die de deftigste en hoogst geboren vrouwen van Engeland gelukkig zouden geweest zijn te aan vaarden,eene opoffering deed die man nen uil zijnen kring als eene zinneloos heid aanzagen. Maar hij was besloten, hoe pijnlijk het hem ook zijn mocht, uit liefde voor de vrouw naar zijne keus deze vernedering te onderstaan. Het is beter, zeide hij in zichzcl- ven, de minachting dezer lichthoofden te trotsceren dan de schande, die haar leven bevlekt, te laten voortduren. Als zij mijne vrouw zal zijn, zal niemand nog hare eer durven in twijfel trekken; niet eene vrouw zal de vermetelheid hebben, haar slecht te onthalen, wan neer aan mijnen arm de eene of andere feestzaal zal binnentreden. Na den eersten indruk, kwam er ie doodsche stilte; niemand stuurde Douglas het woord toe om de gewone gelukwenschen te doen, die zulkdanige verklaringen gemeenlijk uitlokken. In dien Douglas eene groote ramp aange kondigd had, die hem was overvallen, de gezichten, die hem omringden, zou den gecne ernstiger uitdrukking kun- aannemen hebben; noch glimlach, noch goedkeuring, niemand dacht er aan hem om de verovering eener zoo hoone verloofde geluk te wenschen. Deze stilte zeide Douglas genoeg apenbrokjes To itte Boontjes Ge len' Fruit. KERBEKKEN. AnanaspudJir Benodigd 1 li ter meik 9C r. maïzena 75 gr. suiker 2 eiw Lu n 5 schijven ana nas uil doos. I Beierding njfcng de maïzena met wat koude mé(l. langzamerhand aan tot een dun psljc, zonder klontjes. Breng de overijlt melk aan de kook. voeg er de suik<r en flink roerende, de aangemengde maïzena bij en laat dc pudding roeretide 3 a 4 minuten door koken. Vermens; hem dan van t vuur met het stijfgeklopte eiwit. Zorg, dat in die tussentijd dc ananas van de pit jes ontdaan en in kleine stukjes gesne den is, roer deze door de pudding, maar houd enkels stukjes achter, om door de saus te mengen.Giet het meng sel in een met koud water omspoelde vorm en laat het koud en stijf worden. Breng hel vocht van de ananas aan de kook. voeg er suiker naar smaak bij en bind hel met wat aangemengde sago af. Roer er na bekoeling de overgeble ven stukjes ana'nas door en geef de saus bij de pucding. Kleur de saus d v. k rose'dóór er 'i blad rode ge latine in op te lossen. Gekookte Tarbot. Benodigd I ki vis 100 gr.' boter peterselie zout. Beiciding D-- stukgesneden vis wordt in kokend ater met zout gaar gekookt. Zodratfuj begint te koken zet met de kastrol Bezijden het vuur en laat ten minste nog 1 uur rusten om het warni water in dó dikste delen te laten dringen. Daarna wordt de vis met een schuimspaan uit het water genomen en op een visschotel gelegd. Men kan ook een gewone schotel gebruiken waarop een gevouwen doek om t wa ter op te slorpeif. De schotel wordt ge garneerd met pcterselietakjes en opge diend met een Hollandse saus, Hollandse Says. Klop 2 eier dooiers met 3 eetlepels melk, wat pe per en zout en oeg er 25 gr. boter bij. Laat de massa au bain-marie binden. Roer er langzamerhand 175 gr. boter bij met kleine hoeveelheden tegelijk Maak hem af met peper, zout en ci troensap naar -maak en dien deze sau' bij tarbot, zalm. tong, enz., op. KEUKENGEHEIMEN Om werkelijk zeker te zijn, dat alle ziektekiemen uit de melk ver' derd zijn, is het nodig, dat deze voor aanwezige ziektekie- de gastvrouwe zelf dan gedood. De dat haar gasten koken ook langer maken. Wordt met welke schrilckelijke afkeuring di wereld degene getroffen had, die hij zoo teeder beminde. Het zou onmogelijk geweest den angst te schetsen die op dit oog blik zijn hart verscheurde. Na deze pijnlijke stilte, ging hij zich aan de ta fel nederzetten, waar hij de gewoonte had de dagbladen te lezen. Nadat Re ginaJd hem gedurende zekeren tijd had zitten aankijken, verliet hij eindelijk de zaal. De twee neven ontmoetten elkandei nog dikwijls, doch zonder elkandei ooit het woord toe te sturen. Zij gin gen elkander voorbij en wisselden d< koelste en hoffelijkste groetenis. De gewone bezoekers zagen het feit en legden het op hunne manier uit. Dale en zijn neef spreken elkan der niet meer aan, zeiden zij. zij heb ben getwist ter oorzaak van de Oosten- rijksche weduwe, bij wie men om zul ke groote sommen speelde Douglas trachtte in de tegenwoor digheid van Pauline de minachting te vergeten, waarmede men van haar sprak, en waaronper zijn naam onge twijfeld lijden zou, en hij spande alle mogelijke pogingen in om de herinne ring te vergeten Ivan het strenge von nis dat de maatschappij tegen haar scheen uitgesproken te hebben. Doch, van zoqdra hij zich van haar verwijderde, werp hij door de herinne ring van het tondel in den kring gc- kwollen, en gepijnigd door het gedacht dat. welke opoffering hij zich ook ge troostte. hij nooït de vlek zou kunnen uitwisschen, op de goede faam zijner toekomende vrouw geworpen, door de nachten, doorgebracht tn het midden het gebruik gekookt wordt. Liet opko- men alleen is hiervoor niet voldoende: de melk moet werkelijk enkele minuten goed doorkoken. De eventueel men worden eerst melk blijft na dit goed. Melk, die voor de huishouding gebruikt wordt, moet zo koel mogelijk bewaard worden, en we moeten er ze ker voor zorgen, dat vliegen de melk niet opnieuw kunnen besmetten. Be waar dus de melk goed afgesloten door een-vliegenkap of gazen doekjes. Melk, die voor de huishouding gebruikt wordt, is goed als ze aan het glas blijft hangen: een melkdruppel mag niet uiteenvloeien. De ochtend- melk is vetter dan dc avondmelk ;daar- om is het goed de meeste melk s mor gens te nemen. Boter is snel aan bederf onder hevig. Vooral licht en lucht maken ze gauw sterk of ranzig. Houdt hier dus bij het bewaren van boter rekening mee. Zet de boter in een aarden pot op een koele droge en tevens donkere plaats. Strijk het bovenvlak goed glad. zodat zo weinig mogelijk lucht met de boter in aanraking kan komen HUISHOUDELIJKE WENKEN. Lederen handschoenen, die wat te klein zijn. moet men een jraar uur in een vochtige doek leggen. Ze zijn dan goed rekbaar geworden en kunnen maat van de hand uitgetrokken v den (natuurlijk mag dit niet te veel helen). Om de kleur van de hand schoenen niet te beschadigen, mag men de doek niet te vochtig maki Wanneer men over een paar schone schoentjes overschoenen wil aantrekken, doet men er goed aan een paar afgeknipte voeten van oude kou sen over de mooie schoentjes te doen. Deze voeten verhinderen dat er kras- op het leder zouden komen, of dat dof worden. Vlekken, uit lichte schoenen kan men verwijderen met een doekje, dat melk is gedoopt. Daarna wrijven we de schoenen met een zachte vod op. Tegen inktvlekken in hout helpt nwrijven met een papje van sigarenas ;n water, vooral in eikenhout. De eenvoudigste dingen woiden /aak verkeerd gedaan! Zo met stof af nemen. mag. dc stofdoek, nooit voor andere doeleinden gebruiken, oud linnen mag men nooit als stofdoek ge bruiken. daar dit pluist toch ge beurt het telkens weer. Oud katoen of zijde is beter ge schikt voor dit doel. Men moet bij af stoffen stevig op de doek drukken ei/ er voor zorgen, dat men het stof niet opjaagt, zodat het weer op een andere plaats terecht komt. Voorwerpen, die boven het bereik hangen, moet men afnemen op een trapje: nooit met plumeau daar deze het stof opjaagt. WEET U HOE HET HOORT De moderne maatschappij heeft ve le voetangels en klemmen. Weliswaar hecht men niet zo sterk meer aan dc etiquette als bij voorbeeld vijftig jaar geleden; maar c-r zijn toch regels, waar aan een ieder zich te houden heeft, wil hij niet met de nek worden aangezien. Wanneer men ergci laagd. dan wacht m< aan, tot de gastvrom met het beginnen der ten zit. op net zitten Hetzelfde altijd; tenzij dringt. een aanvang zullen er bediend door een dienstmeisje. dan moet de gastdeze, bij het weggaan, met een klein bedrag en een vriendelijk woord schadeloos de moeite, die zijn komst stellt in de aard der zaak toch meebracht voor haar. Een fout, die vele mensen maken, is, dat ze hun gastvrouw en heer i dadelijk terugvragen». Dat doet men niet. Op die manier wordt het visites afleggen en d. een verplichting. En als zodanig is het toch allerminst bedoeld. ONS WEKELIJKS PRAATJE MODE-KANTTEKENINGEN Als binnenkort de nieuwe lentémo- dellen bekend gemaakt worden, zullen we toch nog wel een tijdje geduld moe ten hebben, vooraleer we deze model letjes kunnen diagen. In afwachting doen we best eens uit te zien naar voergangskleding. kleding die ons dus van dienst kan zijn als we onze zwaar dere wintermantels terug in de kast mo gen hangen en het weder het toch nog niet toelaat luchtige lentekleren te dragen. Voor deze periode is een min der zware mantel of een mantelkos tuum wel de uitverkoren dracht. De Mantelkostuums worden op het ogenblik veel vervaardigd in fijn ge ruite stofjes. Zij krijgen hierdoor een sportief uitzicht. De rokken zijn meest - tal recht, met één erf meer plooien voor de gewenste ruimte bij het lopen te verkrijgen. De manteltjes hebben een lengte tot ongeveer 20 cM onder de taille, zijn getailleerd en hebben tame lijk korte revers, zodat het jasje met drie of vier knopen sluit. Veelal zijn de zakken opgestikt. Zoals we boven reeds zegden, hebben pakjes een spor tief uitzicht, en zijn derhalve voorbe houden aan jonge slanke figuurtjes. De wat oudere en zwaardere dame kiest liever geen geruite stof, maar is meer gebaat met een zeer fijn streepje of effen stof. Zeer chique is wel het zwar te mantelkostuum. En dit niet alleen voor de wandeling,ook bij een schouw burgbezoek of één of andere feestelij ke gelegenheid zal zo n kostuum, een uitstekende indruk maken. Het spreekt echter vanzelf dat wc onder dit kostuum geen sportblpesje zullen dragen. Hier past een mooie, wit te bloeze bij met hooggesloten kraagje of jabot. Nooit zullen we ons blqezc- kraagje boven het manteltje brengen dit doen we alleen bij sportpakjes. Kiezen we bij het sportpakje een envoudig vilten hoedje of baret, bij het zwarte kostuum wordt natuurlijk r geklede hoed gedragen. Wat deze tste betreft, we geloven niet ons erg vergissen als we schrijven, dat de kleine hoed zich zal handhaven. De Mante! Degene, die de voorkeur geven aan een mantel, hebben keus tussen de sportieve losse jas en dc meer geklede redingote.Beide zijn zeer populair. Voor de eerste modellen kan zowel effen als geruite stof gekozen /orden, terwijl ook de tweeden de klassieke visgraten het uitstekend doen. We zagen verschillende van deze eener spelersmaatschappij. Na ons huwelijk zullen wij Enge land verlaten, sprak hij sonrs in zich zeiven, wij zullen ons in de eene of an dere schoone stad van Italië gaan ves tigen, waar mijne Pauline als eene ko ningin geëerd en als de schoonste en beste der vrouwen zal bewonderd worden. Wanneer hij aan Pauline vroeg hoe zij hun leven zouden overbrengen, gaf zij hem immer hetzelfde antwoord. In welke plaats gij mij ook leiden zult. daar zal ik tevreden zijn. zeide zij. ik zal mij nooit dankbaar genoeg kunnen toonen voor uwe goedheid en ik zal het u nooit kunnen vergelden. Het is aan u en niet aan mij, ons leven te schikken. En hebt gij geen enkel verlangen uit te drukken, geene enkele begeerte die ik zou kunnen voldoen, Pauline Neen, van mijne teerderste jaren af heb ik een stil en kalm leven ge- wenscht. Gij hebt het mij gegeven. Wat kan ik nog meer begeeren, Dou glas Ik vrees dat mijne liefde u reeds te veel heeft gekost De wereld zal u nooit uwe keus veTgeven, daar een schitterend huwelijk aan uwen rang en slaat paste Eens dat hare edelmoedige gevoe lens opgewekt waren, was Pauline et" op uit om zich zoo edel te toonen als haar verloofde, zij smeekte hem meer dan eens zijne belofte terug te nemen, haar te verlaten en te vergeten. Geloof mij, Douglas, ons huwe lijk zou eene erge fout voor u zijn, zei de zij. denkt wel nu vooraleer het te laat zij. Gij draagt uwe eer met eene gewettigde fierheid en het vervlogen sn uwer vrouw zou die eer kunnen bezoedelen.Indien ik niet gevallen ben, gelijk zoovele andere vrouwen, dan toch heb ik mij vernederd door de ge zellin der spelers te worden. ik heb toegestemd dat mijn huis de plaats der bijeenkomst werd van mannen die een nutteloos en verkwistend leven leiden. De maatschappij wreekt zich op wree- de wijze over hen die moedwillig haic wetten overtreden. De maatschappij zal nooit mijne begane fouten verge ven. Ik leef voor de wereld niet. maar wel voor u, Pauline, antwoordde Dou glas met nadruk, gij zijt alles voor mij. Kom nooit meer op dat punt terug, in dien gij niet wilt dat ik denk dat mijne liefde u onverschillig is en dat gij slechts eene verschooning zoekt om u van mij te ontmaken. Wat zegt gij riep Pauline uit. Gij, mijn vriend, mijn weldoener. Hoe zal ik u ooit mijne erkentelijkheid voor uwe goedheid en verkleefdheid bewij zen Door te leeren mij een weinig te beminnen, antwoordde Douglas tee der. Dat moet niet heeL moeilijk zijn, mompelde Pauline.* Zekeren 'dag kwam hij "haar ïn ge zelschap van eenen notaris bezoeken; doch vooraleer haar dezen voor te stel len, vróeg hij een voorafgaande onder houd met Pauline, en in dit onderhoud, gaf hij haar een nieuw bewijs zijner vcTkleedheid. Uwen toestand overdenkende. Keve vriendin, werd ik met eene plot-

De Gazet van Aalst | 1949 | | pagina 2