Atlantisch Pact te Washington ondertekend BEGROTING 1949 PIERLALA DE GAZET VAN AALST EN OMSTREKEN Nummer 28 BURELEN Kerkstraat 9, .Verschijnt den Donderdag en Zondag van iedere week. Donderdag 7 April 1949 Aalst. Telef n. 114. P. C. n. 881,72. - 6e Jaarg. 1,25 fr. 't Nr. i Gisteren hebben de vertegenwoordi gers der 12 landen het Noord-Atlan tisch Pact ondertekend. Dean Ache- son. Amerikaanse Staatssecretaris heet te de vertegenwoordigers der onderte kende landen welkom in een zeer kor te rede. De Ministers van Buitenlandse Zaken, vergezeld van hun respectieve lijke ambassadeur of gezant in de V.S., ondertekende het Pact volgens alfabe tische volgorde. Zo kwam Eerste-Mi- nister Spaak als eerste aan de beurt om zijn handtekening te zetten. Alvorens uit naam van hun land het stuk te on dertekenen hielden de verschillende Ministers een korte toespraak. Presi dent Truman was de laatste dei spre kers. De ministers, Dean Acheson niet medegerekend zijn, voor België Paul Henri Spaak, Canada Lester Pearson. Denemarken Gustav Rasmussen Frankrijk Robert Schumann. IJsland Benediktsson. Italië graaf Carlo Sfor- za, Luxemburg Joseph Bech, Neder land Dirk Stikker. Noorwegen Hal- vard Lange, Portugal Jose Caerio da Mata, Verenigd Koninkrijk Ernest Bevin. Om er zich van te overtuigen is het voldoende het pact te lezen, maar dan ook zonder vooroordeel. De volkeren die tot het pact zijn toegetreden, ver afschuwen de oorlog en hun regeringen zijn dezelfde mening toegedaan. De oorlog is iets hatelijks en dwaas. Hij lost niets op en zijn gevolgen zijn bijna even zwaar voor de overwinnaars als voor de overwonnenen. De democratieën waar de volkeren kunnen meespreken, waar de opinie KAMERAAD reeds lai ken ik Zeg, Kameraad, U, dat weet ge. Ik ken U beter dan gij u zelve kent. Jammer genoeg dat hebt ge nooit g< loofd. Samen zijn we opgegroeid. in di zelfde eeuw zijn we geboren en de zelfde tijdsomstandigheden hebben hun stempel gedruk» op ons leven. Die indruk is bij ons beid en dezelfde. Al leen de weergave van deze indruk, het naar buiten treden van deze indruk verschillend bij u en bij mij. Op zekeren dag 2ijn onze wegen uit eengegaan. Gij hebt mij uit het oog STAD AALST JAARVERSLAG 1948 (ART. 70, G. W) Door Dhr Dokter J. SCHELFHOUT, Schepen van REDE VAN DHR. SPAAK Dhr Spaak hield volgende koite toe spraak alvorens voor België het Atlan tisch Pact te ondertekenen (i Door het ondertekenen, binnen en kele ogenblikken, van het Noord-At lantisch Pact. zullen wij deelnemen aan de belangrijkste gebeurtenis die sedert de oprichting van de Verenigde Na ties heeft plaats gehad. Het groot de fensief verbond, dat tot stand gaat ko men, is een essentiële stap naar de be: vestiging van de vrede. De volkeren mogen er zich, diensvolgens, terecht over verheugen. Het Noord-Atlantisch Pact stemt overeen met de letter met de geest van het handvest van San Francisco, vermits het uitsluitend is in gegeven aoor de wens tot zelfverdedi ging. Het is bovendien van aard. dc<ar de aanzienlijke krachten die het vere nigt om het even welke eventuele aan valler te ontmoedigen, en het verleent aan artikel 5 Idat het recht van indi viduële en collectieve wettige zelfver dediging huldigt, een practische en doelmatige vorm, zonder welke niets ernstigs kan worden bereikt. Het nieuw pact is uitsluitend defen sief. Het is tegen niemand gericht. Het bedreigt niemand en hoeft, bijgevolg, niemand te verontrusten. Beha.'ve, na tuurlijk, degenen die de misdadige ge dachten mochten koesteren, een oor log te ontketenen. •gedachte niet ligt vastgeketend en de oppositie niet is gemuilband, zijn uiter aard vredelievend. De gedachte dat men een aanvaispolitiek zou kunnen voeren is totaal onaanneembaar. Indien de ganse wereld de democratische be ginselen welke de onze zijn aan nam en in de praktijk toepaste, zou er geen oorlog meer zijn. I^/iar zolang dit werkelijkheid is. hebben wij het recht, en zelfs de plicht, voorzichtig te zijn. Het zou onvergeeflijk zijn, geen be sluit te trekken uit de herhaalde lessen van de geschiedenis. Zij die thans ver ontwaardigd of bedroefd zijn, omdat de beginselen der universele colletieve veiligheid, bepaald in het handvest der Verenigde Naties, aangevuld moeter worden door een meer beperkt systeem dat evenwel hetzelfde doel heeft, op dezelfde beginselen berust, zullfen in de ondertekening van het pact enige stof tot nadenken vinden. Misschien zullen zij betreuren, van het spreekge stoelte der Verenigde Naties een pro- pagandawerktuig te hebben gemaakt, ir al te dikwijls heftigheid en smaad de onontbeerlijke geest van samenwer king hebben vervangen. Misschien zul len zij ook betreuren, dat het misbruik van het vetorecht en de weigering tot samenwerking zo dikwijls de beslissin gen van de Veiligheidsraad of de aan bevelingen van de vergadering ondoel treffend hebben gemaakt. blijven noch- NIET-ERKENDE RIDDERORDEN De H. Stoel waarschuwt de gelovigen De Apostolische Nunciatuur te Brus sel verzocht ons het volgende mede te delen Sommige personen hebben uit Itali het voorstel gekregen om opgenomen te worden in de zogenoemde <i Opper ste militaire orde der Hospitaalridders van de H. Rita voorgesteld als wel doenster der Roccaforena di Cascia- werken. We wijzen de gelovigen er op dat hier een privaat-initiatief geldt, dat ge nomen is in de maand October 11. Of schoon deze instelling zich beroept op een kerkelijke goedkeuring, heeft de H. Stoel er zijn goedkeuring niet aan gehecht. Reeds herhaaldelijk heeft de Osser- vatore Romano gewaarschuwd tegen soortgelijke Ridderorden. die zich vooral de laagte jaren hebben ver spreid. De H. Stoel betreurt ten zeerste, dat men misbruik maakt van de goede trouw der gelovigen. om hen niet-er- kende Ridderorden als erkenden aan te bieden. In de Osservatore Romano^ van 19 Februari 1947 verscheen er een lijst van niet-erkende Ridderorden. die evenwel onvolledig is. \X e vernoemen de volgende niet-erkende Ridderor den De orde van de H. Maria van Be thlehem; St. Jan van Akko of St, Jan- Baptist; St. Thomas; St. Lazarus; St. Joris van Boergondië of van Beigië of van Miolans; St. Joris van Kaïinthië - J I O O I 1"l I1IIJ Uil 111.1 3 ongehinderd tot uiting komt. waar de j verloren. Ik u niet. Het is hierdoor dat ik u beter ken dan gij u zelve kent. Het is ook hierdoor dat, ik u, spijts alles, toch nog kameraad noem. Thans staan we opnieuw in het le ven naast mekaar. Veel dichter dan we ooit dicht bij mekaar hebben gestaan. Ook dit gelooft ge niet. Gij denkt dat we ver van mekaar staan. J dat we tegenover mekaar staan. Gij aan de ene zijde dlf' barricade, ik de andere. Gij om'ie vernietigen opgebouwd werd ik om te beletten dat deze bouw vernietigd worde. U noemt men revolutionnair gij noemt mij ((conservatief Gij en ik zijn kin deren van een geslacht, dat in de eeuw van het kapitalisme in ketenen geklon ken is. Noch gij noch ik keuren zulks goed. Dit is die zelfde indruk waarvan ik zo juist sprak. B« iden willen we dit geslacht van deze5 ketenen ontdoen. Alleen ons middelei. zijn verschillend. En het is op het moment dat onze in drukken tot uiting zijn gekomen dat onze wegen uit elkaar zijn gegaan. Gij. hebt van mij gedacht een verlore ne voor onze zaak». Erger, «ij noemt mij een verrader, die de ketenen nog vaster helpt aanschroeven Ik vergeef u deze vergissing. Daar ge mij uit het oog hebt verloren, be grijpt ge mij thans cok niet. Ik heb u niet uL Het oog verloren en daarom heb ik r^vit «edacht dat ge een verlorene zijt sT»iog veel min een verrader. I Jaren terug heb ik u zien staan. Met open ogen, mond en oren. Tussen een grote massa arbeiders, waart ge een en al aandacht voor een man die over dit geketend geslacht sprak. Hij zeg de Deze ketenen dragen wij in on ze werkplaatsen, deze ketenen glijden niet van onze handen in onze woonhui zen en het past geheel in het kader dat deze woonhuizen dikwijls ellendige barakken zijn, die niet eens zo goed zijn ingericht als een tuchthuis. Liefde voor onze geboortegrond kunnen wij niet hebben omdat wij geen grond hebben. Vaderland heeft voor ons geen betekenis. Want waar Vaderland voor anderen een kasteel, een grote bankrekening, een luxueuse villa o! ook slechts een gemakkelijk familiele ven is, betekent dit woord voor ons ketenen om de polsen, een ellendige barak, kinderen in vertrekken zond. licht en zon Toen. ging de spreker in een uitda\ende, ophitsende vragen de toon verder en vroeg Blijven we deze ketenen dragen Deze ketenen van rinkelend, koud en diepsnijdend ijzer I Gaan we deze ketenen di als een vervloekte erfenis van onze ou ders ontvingen ook doorgev onze kinderen en door deze aan de volgende generaties Het was alsdan dat gij het signaal gaaft met een kort en vastberaden Neen! en dat de menigte u nariep Neen Neen Nog één woord van de redenaar i ontdoet u dan voor altijd van deze ketenen was voldoende en... de stenen vlogen door de vensters van. de villa naast het fabrieksgebouw. Deze ketenen waren het die u deden isteren. Deze ketenen waren het die deden roepen Neen En die massa, die anderen hebben Iste Vervolg. De Vismijn kende eveneens een zeer actieve bedrijvigheid. Niet minder dan 708.375 fr. vis werd verhandeld.waar op de stad een korting van 10fr ge noot. Wij registreerden aldus een meer ontvangst van zowat 50r< meer dan in 1947. De Waterdienst Ter illustratie ge ven wij hier de uitslag weer van 1947 en 1948 (vermoedelijk) Ontvang.; 2.704.470,— 3.483.386.— Uitgaven: 4.224.081. 3.600.000.— Tekort; 5,19.611.— 116.641.— Hieruit blijkt dat het tekort evo lueerde van 519.611 fr. naar 116.614 fr.. niettegenstaande de een aangroei der uitgaven met ca. 400.000 fr. Wij stellen vast dat de ontvangsten van 1948 inderdaad 780.000 fr. hoger zijn dan vorig jaar. Wij leggen dit ais volgt uit a) De waterverkoop bracht 500.000 fr. meer op, dank verkoopprijzen en der aansluitingen. De aansluitingen gaven ons 100.000 fr. meer. Dat de Waterdienst bijgevolg voor- uitgang maakt, ligt voor de hand. Een te om deze administratief in zware handicap is en blijft echter het j brengen met als gevolg dat de waterverlies Wij ramen dat van niet eerd( 1.369.500 m3 aangekocht water in 1948. ong. 656.000 m3 verloren ging. hetzij ongeveer 46.46 fc van de aan koop. 7 Het is vooral dit gebrek dat de wa terdienst verlamt en dat wij met alle middelen te keer gaan. Zo werd een noodzaakt waren sommige werki scherpe controle ingesteld op de tellers, j te stellen, waarvan de ontkalking steiselmati doorgevoerd wordt. Het nazicht het verdelingsnet en in van de vannes op de d. aanpassing dn, ^OO.OOD de vermeerderingen Finantien. 4 DE OPENBARE WERKEN Wij mogen wel zeggen dat het ge woon werkenprogramma en dit was een heel omvangrijke opgave zo goed als uitgevoerd is. a) Op het gebied der wegenis wer den vooral nuttige werken gedaan aao de bestrating, riolering en de trottoirs. Verscheidene honderden meters nieu- we voetpaden werden bijgelegd even- i als fietspaden in het centrum van de stad. b) Het Park werd grondig opge knapt en voor onze oudjes een paar coquette huisjes opgericht. c) De Feestzea! werd uitgerust met passende stoelen, hetgeen op zijn minst een noodzakelijk werk kan genoemd worden. d) De Refter voor de werklieden is klaar en zal aan alle wettelijke vereis ten voldoen. *)_Met de Weric'ozen werden voor •erken uitgevoerd aan grachten en waterlopen. onder 60'e subsidiëring van de Staat. f) De Openbare verlichting was ech ter de meest belangrijke en meest drin- ende taak. Het kostte heel wat moei de te erken konden begonnen worden. Vermits wij hier toch over werken spreken zullen wij ook een woordje reppen over de Buitengewone werken: Vooraf weze gezegd dat wij, om re den van finantiele aard, (ook wegens het laat goedkeuren der begroting) ge- De staatssubsidies werdei. onbepaajd geschorst en hadden wij de knoop niet doorgehakt, door een over liet bijzonder dracht te doen van de gewone dienst moederleiding, zoals wij bij de begrotingswijzigin- zal in de naaste toekomst gebeuren. gen uiteenzetten dan ware er van de Zulks is evenwel een werk waarvan de huizen op de Tir en van de bewaar- resultaten op langen termijn zullen De Verenigde Natie- tans onze grote hoop. Het A. P. is een belijdenis loof in de toekomst van de Westerse beschaving, gegrond op de uitoefening van de burgerlijke en politieke vrijhe den. op de eerbied voor de menselijke persoon. Deze beschaving mag niet vergaan. Het Atlantisch Pact stelt ten dienste van deze beschaving en van de vrede het machtigste verdedigingsmid del dat ooit werd verwezenlijkt. Daar om zal ik het over enkele ogenblikken, met vertrouwen en fierheid, in naam het Belgisch volk ondetekenen. langen merkbaar zijn en dat ettelijke milj nen in beslag zal nemen. Daarom voor zagen wij overigens een speciaal del- gingsfonds, waarin wij jaarlijks een half miljoen afdragen. Het Slachthuis. Rendeerde boven al le verwachting schitterend. Ziehier de cijfers der twee laatste jaren 1947 613.168.— fr. 1948 1.067.281.— fr. Wij stellen dus een verhoging vast van 454.000 fr. Deze is het gevolg van wijzigingen der tarieven en van de aangroei van de veetoevoer. Er werden niet minder dan 26.585 dieren geslacht.waarvan 16.478 varkens. Dit is een vermeerdering van 70 c ten aanzien van het contin- verleden jaar. Of de opening M nieuw slachthuis te Ooidegem op deze resultaten invloed zal hebben, is nog niet te overzien. De Zwemkom. Deed een ontvangst n 526.475 fr. tegenover 550.757 fr. 1947. Het moet echter onmiddellijk gent Constantmiaan van St. Stefaan. Con- stantiniaan I^ascarides Angelicus var de Gulden Militie; de Doornen Kroon de Leeuw van het Zwart Kruis; St. Hu- bertus van Lorreinen of Bar; de Een dracht; Onze Lieve Vrouw van de Vrede en de H. Brigitta. De H. Stoel hecht geen dipioma s en kentekenen, tevens wor den de gelovigen gewaarschuwd tegen de personen, die deze Orden aanbie den. waarde SCOLA CANTORUM VAN ST. BAAFS NAAR LOURDES Met de Gentse Diocesane Lentebe devaart naar Lourdes van 25 April tot 3 Mei gaat vergezellen het beroemd Knapenkoor v?n de Gentse Kathe draal. Die heldere zangers zullen al de godsdienstige plechtigheden opluiste ren onder leiding van E. H. Dubuisson. wat de bedevaart heel wat feestelijk heid gaat bijzetten. Al de bedevaarders gaan dat goed nieuws met genoegen vernemen en de aarzelenden doen verhaasten zonder uitstel om hun inschrijving te verzoe ken. bij Mw. Vcndekerckhove Cerce- let, Bei gemeestersplein, 15, Aalst. jezegd dat de kom gedurende het eer ste kwartaal van het jaar gesloten bleef en dat ook de maand December uiterst uiteenzcttii zwak was. Naar het schijnt is de oor zaak van deze inactiviteit gedurende deurciiimic wensen zeer intens. \Jc koude periode van het jaar hootdzakc- vuldige administratieve pleegv- lijk tot technische fouten terug te voe-|en de strenge houding van het waardoor de kabienzaal en de meentekrediet in zake leningen. school Kerrebroek niet veel in huis ge komen. Buiten deze twee verwezenlij kingen. stippen wij nog aan De vol tooiing van de verbeteiingswerkcn aan de Ledebaan. Hiervoor werd een sup plementaire lening van 31.500 fr. op korte termijn goedgekeurd. De Wclva» tstraat is in orde. maai de leningsdossiers kregen wij nog niet terug. De doorsteek van de Meiboom be hoor* tot l-.rt verleden. Er werden ten slotte verschillende onteigeningen gedaan voor de verwe zenlijking van straten en het schouw burgkwartier. Slechts de lening van 362.000 fr. (.Vlej. De Smedt, Klein Begijnhof) werd goedgekeurd. erder kochten wij nog I camion. I beermachien aan. op stadsgelden. alsook een technische ladder voor de Brandweer (regularisalie) Terloops valt nog op te merken dat het nood- dak van de St. Martinuskerk in 1948 voltooid werd. De uitgave werd in dc Ordedient-t verantwoord en gebeurde met de gelden van de Kerkfabriek. Zoals U aan de hand van deze korte kunt oordelen, was de werking van het Bestuur op gebied van openbare werken zeer intens. De veel- zwem hal onvoldoende verwarmd kun nen worden. De kwestie is thans in onderzoek. Hier volgt het bilan voor 1948 Ontvangsten Totaal 5 26.475. Bedrijfsverlies 616,764. waren hopen Uitg; 1.143.239.— Personeeiuitgaven. a) Bestuurder b) Werklieden Samen Uitbatingskosten Onderhoud verwarmings- install. en Gebouw zeer moeilijke hinderpalen. We dat hierin verbetering komt 5. WAT HET ONDERWIJS BE TREFT, liep de afrekening van dc bij- weddc van geen leien dakje. Bij gemis, aan de nodige gegevens, konden wij eerst zeer laat tot de uitbetaling van 1 1947 overgaan Wij hopen de wedde j van 1948 kortelings te kunnen vol-' doen. 6 DE TEKENSCHOOL ZIEKSCHOOL. De nieuwe barema's werden on langs door de Hogere Instanties goed- I gekeurd en brengen een merkelijke 169.05 7. 1 verbetering van het bezoldigingsregime en een verhoging der uitgaven Voor dc uitbetaling van de achter- de nodige kredieten op het met een Hoofdstuk I voorzien. Zulks zal kortc- 69.950,— 494.232.— DE MU- 564.182.— 410.000. 1.143.239 Het bedrijfsverlies is dus 616,764.fr stall Te verminderen evenwel me achterstallige vordering van 249.000lings gebeu: p de Geallieerden, die wij op ons Het statuut der herhaald aandringen uitbetaald kregen. voorwerp van een Aldus bedraagt het verlies voor 1.248 ging waardoor het ah- stadsontvanger. Een onwettelijke toe- onidat Jiljter een gevaarlijk euvel dat wij moeten j s'and werd aldus voor de toekomst I aanstaande te keer gaan. Het is noodzakelijk dat rechtgezet. Anderzijds zal doch voor de vrijheid, voor roor een reiner en schoner we- ketenen, de zon, reld. Zeg. kameraad, wc staan heel dicht bij mekaar. Hebt nog een paar dagen geduld en 'k zal het u bewijzen. nagebootst in uw geroep en in uw steenworp. Toen heeft niemand onder aan loon gedacht. De redenaar isjstant blijven van de ontvangst, weggereden, heel gelukkr-J succes beloofde voor de erkiezingende nabootsende menigte blij te mogen vernietigen en óommigen stelen belust: gij omdat ge uw le ven zoudt willen offeren voor het wel zijn van dit geslacht. Omdat »k u ken de. wist ik ook toen dat het au uw al lerdiepste ik niet om het materiële ging en dat ge beter waart en zijt dan de systemen uwer partij. Neen, niet van UWE partij. maar van de partij door u gekozen. Want in u blijft iets hevig roeren, iets, dat in de afgrond van armoede en smaad dit geslacht aangedaan, niet verloren is gegaan, n.l. het bewustzijn, dat de mens niet is ge scholen was het- belangrijke wijzi- fmantiëel beheer in feite 616.764 249.000 367.764 j voortaan rechtstreeks onder de De aangroei der uitgaven bij een con antwoordelijkheid ressorteert van de de recette verhoogt; hiertoe moet het bezoekingscijfer zowel van de zwem kom als van de kuipbaden naar om hoog. Afgezien van de technische fou ten. waarover wij hoger spraken, zijn wij van oordeel dat de ontwikkeling I k an de zwemsport in het Aalslerse de bestu de commissie zich voortaan uitslui- nd aan het artistiek beheer van de hooi kunnen wijden. 7. OVER HET PERSONEEL. Behoudens een paar bevordenngen. vamen er nagenoeg geen wijzigingera het vast personeelkader vam bed het aanleren in de scholen van een be-J den. politi, ter begrip over lichaamskuituur, in de-| Dc reguierisatie toestand op de duur verbetering zul- soneel kon om velerli len brengen.Immers dit probleem, voudig uitgedrukt, vertoont zich als volgt Voor I zmemmer of voor 100 zwemmers moet het water even warm zijn en blijven de onkosten du' klieden. hetnijdeli,k per- redenen nog boren voor het drygen en erven van even groot, en omgekeerd, niet doorgevoerd worder.. Nu wij defi nitieve onderrichtingen van de Minister van Binnenlandse Zalfen bezitten, doen wij het nodige om 'bedoelde kwestie bijnaizo spoedig mogelijk haar beslag te ge- T VERVOLGT.)

De Gazet van Aalst | 1949 | | pagina 1