•Het Begrotingsvraagstak BEGROTING 1949 PIERLALA i53® EN OMSTREKEN Nummer 30 BURELEN Kerkstraat 9, (Verschijnt den Donderdag en Zondag van iedere week. Donderdag 14 April 1949 Aalst. Telef.n. 114. P. C. n. 681,72. - €e Jaarg. 1,25 fr. 't Nr. STAD AALST JAARVERSLAG 1918 (ART. 70, G. W Dokter J. SCHELFH OUT, Schepen van Finantien. ELECTORALE TECTIEK OF FINANCIEEL BELEID Voor enkele maanden wezen de Bel- gicshe begrotingsvooruitzichten voor I 949 op een beperkt boni, wat wel een zeer bevredigende toestand mocht ge noemd worden in de naoorlogse we reld. Het was echter wel duidelijk dat een conjunctuurinzinking die vooruit zichten in de war zou kunnen sturen. Voor enkele dagen leek het er naar dat het budgetair vraagstuk, vervalst door electora'e motieven, de regering Spaak zou doen struikelen en vervroeg de verkiezingen ontlokken. Heel de kwestie wordt beheerst door het feit dat ten laatste op einde 1949 de wet gevende verkiezingen moeten plaats hebben, wat de Belgische Socialistische Partij meer vatbaar maakt voor argi menten van electorale tactiek dan va financieel beleid. DE WARE STRUIKELBLOK Hoe is de toestand Het gewoon budget voor 1949 voorzag uitgaven ten belope van 60.118 millioen Frs. en inkomsten ten bedrage van 60.408 millioen Fis. zo dat er op papier een boni was van 290 millioen Frs. De conjuncturele verzwakking, ge ïllustreerd door een vrij omvangrijke werkloosheid, heeft sindsdien de uit gaven verhoogd, zodat een deficit van enkele milliarden frs. waarschijnlijk is. De Schatkist moet inderdaad het hoofd De methodes, die de beide rege ringspartijen wensen aan te wenden, om dat evenwicht te vrijwaren, lopen echter breed uiteen. De socialisten wen sen nieuwe belastingen, vooral op de vennootschappen, en zoveel mogelijk het behoud van de sociale subsidies. Daarbij rekenen zij op een dubbel elec toraal voordeel de grote massa der economisch zwakken- gunstig stem men t.o.v. de socialistische partij, en de ontevredenheid die in de rangen van de Christelijke Volkspartij bestaat, als gevolg van de reeds zware fiscale j druk. nog verder aan te wakkeren. NIEUWE BELASTINGEN ZOUDEN f WERKLOOSHEID VERHOGEN. Economisch is het voorstel socialisten onaanvaardbaar, nieuwe belastingen in de huidige con junctuur het zakenleven verder zou den verzwakken, nu juist dat het nodig is het aan te wakkeren. Zoals de C.V. P.minister van Financiën, dhr G. Eys- kens, onlangs verklaarde, zouden nieu we belastingen i de ondernemingsgeest van de Belgische bevolking aantasten terwijl de bekende deskundige oud- Premier van Zeeland, in een besloten vergadering als zijn mening te kennen gaf i De Belgische ;een nieuwe belastingen verdragen. De Christelijke Volkspartij is d, ook terecht gekant tegen een verhoging der belastingen op dit ogenblik, die als natuurlijk gevolg zouden hebben d PRINSES JOSEPHINE-CHARLOTTE IN BELGIE Maandag laatst kwam de oudste dochter van Koning L/opold III en van Koningin Astrid z. g., voor de eerste maal en als eerste onzer koninklijke familie (de Koningin-moeder tn 's Ko ningsbroeder uitgezonderd) oinds een zesjarige balingschap in haar Vader land terug. bieden aan veel zwaardere lasten van economische bedrijvigheid werkloosheidsvergoeding dan oorspron kelijk voorzien waren, en tevens aan een tewerkstellingsprogramma. dat ook geld zal vragen. Nochtans schuilt daar niet de grootste moeilijkheid. De begroting voor 1949 voorzag een be duidende inkrimping van de sociale toelage aan de economisch zwak ken Enkele maanden vóór de ver kiezingen wensen de socialisten de overeenkomst die daaromtrent bestond "in"9e régerings-verkianng van Novem ber jl. niet uit te voeren. Dat is de gro te struikelblok UITEENLOPENDE METHODES. Totnogtoe schenen de regering en de publieke opinie, ook de socialisti sche, nochtans eensgezind om het be grotingsevenwicht ten allen pnjze te bandhaven, teneinde het vertrouwen in de munt te bewaren. Algemeen was men het er over eens dat de krachtdadigheid waarmee in België het budgetair evenwicht werd nagestreefd, een der belangrijkste oor zaken is geweest van de hoge levens standaard. die het land bereikt heeft en globaal gesproken nog steeds be houdt. Deze terugkeer van Prinses Josephi ne-Charlotte. alhoewel zonder officiële regeling, is heel spontaan uitgegroeid tot een triomfantelijke en blijde intre de. Duizende en nog duizende mensen hebben zo spontaan als onverwachts hulde gebracht aan hunne prinses en lieten niet min de Vader delen in deze hulde. Zij die beweren dat het belgisch an de j volk onverschillig staat tegenover het omdat koningsprobleem zijn onoprecht en zij weten dat die bewering onoprecht is. Stelselmatig werd onze wettige vorst in discrediet gebracht.Deze stelselmati ge verdachtmaking dag na dag, maand na maand en jaar na jaar lijkt aan een wel doordacht plan van dezen die. wie weet om welke reden de onder gang van Leopold III als Koning ge zworen hebben. De beproeving onzer j Koninklijke familie eerst en de listige Ir.n lUn. campa?ne tegen de wettige Vorst daarna is zekers iets enig in de geschie denis der Koninklijke families. De reactie op deze anti-Leopold III actie was zó onbegrijpelijk dat het bel gisch volk opeens een stomme, verba- te remmen zende verslagenheid ten prooi was. De ze verstomming was van kortenduur. want eens tot bezinning gekomen sloeg ze over tot een luidruchtig protest, ge paard met den eis tot terugkeer van de geliefde Vorst. de werkloosheid te verhogen. De C. V. P. meent dat door bezuiniging op de gewone overheidsuitgaven, en door in krimping van de sociale subsidies, zo als voorzien in de jongste regeringsver klaring, het budgetair tekort gedekt kan worden. Dhr Eyskens heeft daar toe een plan aan de regering voorge legd. Sommige compensatievergoedingen ztjuden in de lonen geiiUegreerd wor den, andere zouden afgeschatt wor-, den De subsidies aan de steenkoolnij- trouwen en een zekere hoop. verheid zouden tot een strict minimum r Deze rechtmatige en oprechte eis werd beantwoord door de C.V.P. be lofte. Deze partij zou er voor zorgen dat Leopold 111 opnieuw in eigen land en bij eigen volk de V?on zou bestii - .---.J-' -^ic - ederen en er kwam «en nieuw ver herleid worden door een lichte verho ging van de steenkoolprijs. Nog ande re bezuinigingen zouden doorgevoerd worden. De socialistische partij wenst echter niet aan deze compensatiebons te ra ken zonder anderzijds nieuwe belastin gen te zien opleggen. Men kan thans nog niet voorzien hoe de toestand der zal evolueren, maar de vrees voor de kiezer schiind bij de socialisten zo sterk te zijn, dat ze het thans ook met het heilig principe van het begrotings evenwicht niet meer zo nauw schijnen te nemen. INDOC. FEEST OP DE SCHOOL VOOR CAN Dl DA AT-GEGRADU EER DEN DER GENIE De School voor Candidaat-Gegradu- eerde der Genie geeft op 31 Juii aan staande haar jaarlijks feest in haar mooie, moderne kazerne te jambes (bij Namen), gelegen in de prachtige Maasvallei, aan de oever van de stroom. De Scholen voor Candidaat-Gegra dueerden hebben als opdracht de ser geanten van het Leger op te leiden, er hun meestbegaafde elementen voor te 'bereiden tot de toelatings wedstrijd aan de Koninklijke Militaire School of tot de proeven voor aanwerving van officieren langs het Kader om. De leerlingen verblijven twee jaar in de school. De candidaat-ohicieren mogen er een bijkomend jaar van voorbereiding vertoeven. Dit vei blijf is volledig kosteloos: de leerlingen genie ten onderwijs, huisvesting, voecing en kledij. De Ic-edingen worden tot korporaal benoemd op het einde van het eerste jaar: zij bekomen de graad van ser geant na tv.ee jaar. Daarna vervoegen zij hun eenheid. Mits het slagen van zekere proeven, wordt hun vooruitgang alsdan: eeiste sergeant na minimum drie jaar graad van sergeant: eerste sergeant-majoor na minstens drie jaar dienst als eerste sergeant; adjudant na minimum vier jaar graad van eerste sergeant-majoor. De Scholen voor Candidaat-Gegra- dueerden omvatten de klassen van de 5e tot de I ste Humanoria. Wetenschap pelijke afdeling in de Nedrrlandse cn in de Franse taal Zij geven aan de candidaat- gegradueerde een uitmun tende wetenschappelijke vorming (ten minste de middelbare lagere studiën) en een stevige militaire, burgerlijke opleiding. De leerlingen ontvangen ook onderricht als auto voerder en motocyclist (voeren en on derhouden). Zij zullen een verzekerde vooruitgang genieten in de kaders van het leger. In den beginne ontvangen de candi- aaat-gegradueerde een dagelijkse sol dij van 1 9 frank. Zij krijgen een wed de na een jaar goeden dienst: alsdan betalen zij hun eten. De wedde be draagt 36 000 frs. het eerste jaar met progressieve verhoging tot 77.760 frs. op het einde van een normale loop baan als onderofficier. De aannemingsvoorwaarden wor- den medegedeeld op eenvoudige vraag gericht aan de Bevelhebber der School voor Candidaat-Gegradueerden d Genie te Jambes. De aanvragen om opgenomen te worden in de school voor het schooljaar 1949-1950 dienen aan dezelfde overheid overgemaakt te worden tussen 15 Juni en 31 Juli 1949. Het publiek heeft vrije toegang tot de inrichting (slaapzalen, klassen, boratorium: speelzaal. mess, mus enz...) op 31 Juli aanstaande. VOLKSRAADPLEGING IN 1949. indien C. V. P.-meerderheid Dhr. Struye. gewezen Minister van Justitie, heeft tijdens een C.V.P.-mee ting te St. Pieters-Woluwe-Stokkel. in verband met de Koningskwestie ver klaard In 1949 zal de C.V.P.. zo zij- met aller medewerking de volstrekte meerderheid behaalt, overgaan tot het houden van de volksraadpleging, die sportieve en door de linksgezinden is afgewezen De verkiezingen van 1945 kwamen, en de C.V.P. treedt als de sterkste partij uit den strijd. De andere par tijen hebben bewezen niet te kunnen regeren zonder de C. V. P. en toch... spijts de koningsgezinde partij deel neemt aan de regering, komt er geen oplossing aan het netelige konings- vraagstuk. Alles bleef bij Congressen, protesten en palabers. De formele be beloften werden schaarser en vager. De duizenden verloren stilaan het ver trouwen en schenen tot onverschillig heid te vervallen. Tot... plots en op 't onverwachts het bezoek van Prinses Josephine-Chariot te aan het land van het Belgisch volk aan het land en het volk van haar Va der, aan haar eigen land en volk als een rukwind vaart door de gemoederen dat volk en zij die dachten dat de anti-Leopoldisten het pleit gewonnen hadden moeten bestatigen dat de mas sa nog niets ingeboed heeft van hare liefdevolle verknochtheid aan ons Vor stenhuis. Maandag laatst heeft het belgisch Ik in de dochter de vader gehuldigd en toegejuicht, en in de Vader heeft het de Koning gezien. Men kan nu beweren dat de massa nu eenmaal zo is; dat dit alleen een voorbijgaande bevlieging is zoals het gebeurt met circus-sensatie nummer. Het is dit niet. Het is alleen een be wijs dat de grootste dienst die men aan België kan bewijzen deze is Ko ning Leopold III terug op den troon Want... vergeten we niet dat spijts 4 jaar van laster en verdachtmaking van de Vorst, dat de vermeende onver schilligheid van het volk, dat alles in het niet zinkt van op het ogenblik dat een lid der koninklijke bannelingen zijn voet zet op belgischen grond. Wat zal omgegaan zijn in het ge moed onzer Prinses Door Dh 3de Vervolg en slot. Tot hier ons kort overzicht van d wet van 24 December 1948 inhouden de de hervorming van de gemeentefi finantiën. WAT VALT ER BUITEN DEZE WIJZIGING NOG AAN TE MERKEN OP DE BEGROTING VAN 1949 Afgezien van hetgeen wij meedeel den aangaande de aandelen en opcen- times. zal een overzicht van de ïecapi- tulatie der begroting U duidelijk ma ken dat het nieuw budget niet zo zeer erschilt van dat van 1948. De ncimale jaarlijkse ontvangsten (Hoofstukken 2 tot I 7) bedroegen in 1948 58. 636. 324. 10 fr.. in de hui dige begroting 5 7.270.792,18 fr. De vermindering is het gevolg van de toepassing der nieuwe fiscaliteit zoals wij hoger uiteenzetten waar van de gevolgen m. gedeeltelijk te niet worden gedaan door een verho ging van de ontvangsten van dc Wa-1 terdienst (Hoofdst. 5). De verminde-j ring met 25 opcentimes van de grond belasting heeft geen invloed op de uit-1 slag van het budget, vermits de op-! brengst er van ongeveer de raming van vorig jaar '48 evenaart. De ontvangsten ingeschreven op het Hoofstuk li (saldo der vorige dienstja ren) zijn evenwel ca. 9 Milj. minder geraamd dan in 1948. Zoals wij hoger reeds zegden, kregen wij in 1948. uit zonderlijke toelagen en uitbetalingen (o. m. oorlogschade. Fonds der Ge meenten, enz.) vandaar het verschil Zo komt het dat de totale ontvangs ten voor 1949 ca. 10 Milj. minder be dragen dan de raming van 1948. Stelt U echter gerust, mijne Heren, want de vermindering van de latgaven is nog belangrijker; deze bedraagt meer dan I I milj. I Een overzicht van de recapitulatie der uitgaven zal U de nodige uitleg verstrekken. Grosso modo zijn de wij zigingen de volgende HooWs. 6) Openb. Onderst. en maatschap. Voorz.vermindering van ca. 2.800.000 fr. De reden is dat de toelage aan de C. O. O. die in 1948 j 7.963.390 fr.bedroeg. verminderd [werd tot 3.092.603.56 fr. (zie art. 48) ÜTê Dijdïage in iSe« ijfcittetii" i'oubli (1.660.091 fr.) moet voortaan door de commisie niet meer betaald worden en komt bijgevolg in mindering van stadstoelage. Hoofdst. 8 wegen en openb. wer ken: verhoging van 850.000 fr.. hoofd zakelijk het gevolg van de belangrijke werken die op het programma staan voor het verbeteren van de voetpaden. Hiervan komt echter minstens de 3 4 in ontvangsten terug (zie art. 64). Het kuisen van de parkvijvers en de herstelling aan de Zwarte-Hock-brug zijn anderzijds belangrijke uitgaafpos ten. Hoofdst. 10 Onderwijs geeft een aan Wat de buitengewone begroting be- I treft zullen wij kort zijn. Naast de ont eigeningen voor de bestrating, het schouwburgkwartier a de Hoese- en Siesegembeek. gezamelijk voor een be drag van 6.62Ó.200 fr.. voorziet de begroting een nieuw krediet van 4 mil joen 500.000 fr. voor het bouwen van een 2e serie woningen, die zullen gefi- nanciëerd worden uit de verkoop van de eerste. M ij hopen ook de ingang van het Kerkhof, waarvan de plans thans in orde zijn. definitief van de baan te ma ken. Onder de bestratings! 4) ?rken Hf at. an 3 miljoen door de van werken voorzien wij een post fr., met subsidiëring 60 Staat, voor het uitvoeien met werkelozen. Het zal waarschijnlijk niet onbekend zijn dat voor dergelijke werken een bijzonder krediet van 500 milj. fr. <>p de rijksbegroting is ingeschreven als Ie aandeel in het Marshall-plan. Aldus menen wij een bevredigende oplossing gevonden te hebben voor de opslur ping van de werkloosheid en zal het ons tezelfdertijd mogelijk zijn van de staatstussenkomst nuttig gebruik te maken om de wegenis, de uoiering, enz. te herstellen of uit te breiden. Voor het plaatsen van een nieuw dak op de St. Martinuskerk. tiekken wij een krediet uit van 7 milj. fi. (deel 1948) met subsidiëring 80f« door de Hogere Overheid, en onder aftrok van de gelden der assurantie in het bezit der Kerkfabriek. De plans hiervoor moeten echter nog worden opgemaakt, zodat wij om trent de goedkeuring van deze post het nodige voorbehoud maken. Ook de dienst van de buitengewone begroting sluit ten slotte met een boni van 791.124 fr. Uit dit betoog menen wij te mogen besluiten dat Het finantiëel en administratief beheer van de stad op stevige grond slag gevestigd is. hierbij steeds gericht op het noodzakelijk behoud of de con solidatie van het begrotingsevenwicht. vermindering aan van 900.000 l,.._K«!|tw«ttie cn Je is immers te verwachten dat de Staat de bijwedde zal ten laste nemen, het geen trouwens maar zou billijk zijn. Hoofdst. 'I I: Zoals wij daar straks deden opmerken, bracht de toepas sing der nieuwe barema s van het per soneel der Academies. belangrijke meer-uitgaven met zich (ca 401).000 fr.U zult tevens hebben vastgesteld dat de begroting dezer scholen inte graal in de onze is verwerkt. Hoofdst. 14 Politie. Brandweer en Verlichting Minderraming1.900.000 fr. De 2. Dat de gezondmaking van de stadsfinantiën een voldongen feit is. en da» /ulks niet te danken^ aan de her vorming gebracht door de wei Vnrrw*: December jl.. wel integendeel maar dat zij het gevolg is van onze doorgevoerde begrotingspolitiek. 3. Dat de begroting 1949 voldoet aan al dc gestelde vereisten en dat zij naast een nuttig en uitgebreid werken- programma. rekening houdt met een ontlasting van de grondbelasting var 1.50 (c op het privaat kadastraal inko men en van 2.25 op het nijverheids- kadastraal inkomen. 4. Dat de buitengewone begroting o.m. de nodige kredieten beschikbaar stelt voor de oplossing van 2 sociale vraagstukken bij uitstek, nl. d<- woning- iplossing van de werke loosheid. Mijne Heren, voor iemand Jie onbe vooroordeeld staat tegenover onze uit slagen in 1948. is het overduidelijk dat wij met onze finantiële politiek op de g#ede weg zijn. er werden niet alleen mooie verwezenlijkingen in het voor uitzicht gesteld, maar er werd iets be reikt: er werd zelfs véél bereikt, reke ning houdend met de bijzondeie moei lijkheden waarmede wij hadden af te rekenen. Er blijft echter nog héél wat te doen. Laat mij hierbij nog even wij zen op dit De nieuwe wetgeving be- - -f .K. Kje. den hiervan vindt U in art. I 15 «Ier uit- treffend de gemeentefinantiën betekent gaven (onderhoud openb. verlichtingeen grondige hervorming. En eike her- dat met last wo: d" baar zijn (overschot gedragen naar 1949). Hoofdst. I 7Allerhande t een belangrijk bedrag kan ont vorming brengt ten minste vooiiopige; rden, nu de vereiste kredieten moeilijkheden met zich mee. Die moei- -huldvordermgstaat^beschik -Ujkheden zullen wij te boven komen. Daar twijfel ik geenszins aan. Maar daar zijn nog twee problemen, waar- ij tot nog toe bijzondere aan- uitgaven.1 terug- de Wat zal ze haar Vader gaan :n i het tel- gemoed M at zal er omgaan van onze Vorst Hoe denken er thans de openlijke en de bedekte anti-Leopoldisten over? Wij. die nog in niets van ons Leo- poldisme verloren hebben, wij leven thans opnieuw tussen vrees en hoop. Vrees dat de Koninklijke familie haar palmzondag heeft beleefd. Hoop dat men eindelijk aan de we id zal tonen dat men in België ge daan onrecht weet te herstellen. PIERLALA. Kon van 7.71I.OOO f. 1.806.000 fr. (1949) word. gebracht. Dit is een bespa 5.900.000 fr. de overdracht buitengewone dienst di deden, tot financiëring Tiren de school Kerrebroek. enz. wordt van zelfsprekend niet hernieuwd (1948) tot dacht hebben geschonken j ook in het vervolg op de eerste plaats blijven behartigen die van de woning- nood en die van de werkeloosheid. w,j ,n '948,Wij zullen niets onverlet laten om aan de Huizen j Jeze problemen een bevredigende op- j lossing te helpen geven. En juist daar om willen wij voortgaan met een ft- M'at bijgevolg de begroting van 1949 nancif.|c pol,t„-k te voeren betreft, die wij straks ter stemming zul len voorleggen, komt deze breed geno men, met het bodget van 1948 over een. De "normale jaarlijkse ontvangsten en uitgaven zijn zo goed als in even wicht en ook het saldo der vorige dienstjaren (Hoofdst. 1 sluit met een boni. spijts de belangrijke kredieten die wij op Hoofdst. I voorzien hebben ter betaling der achterstallige bezoldi gingen. Het doet ons genoegen L' aldus een budget te kunnen aanbieden, dat in alle opzichten evenwichtig is. en dat ons toeliet de opcentimes op de grond belastingen met 25 eenheden te ver minderen spijts de nadelige gevolgen van de wet op de heivorming van de, ge mgente f inau\ i c n. alis rechtvaardigheid, ten bate van onze bevolking. Mijn Heren, de voorwaarden waarin deze begroting wordt aangeboden, zijn zodanig, dat. zo meen ik, alwie niets dan het goed van onze Aalsterse bevolking op het oog heeft, niets an ders kan. dan in gemorde ons be!ei«I en onze begroting goed te keuren. De, goedkeuring v»n deze begroting is de beste gelegenheid om te laten zien dat wij vooruit willen en vooral het volk van Aalst oprecht willen dienen. Vrijdag. 25 Maart 1949. Dr. SCHELFHOUT. Schepen van Geldwezen.

De Gazet van Aalst | 1949 | | pagina 1