OE Oud-Leerlingenbonden PIERLALA EN OMSTREKEN Nummer 33 BURELEN Kerkstraat 9, Aalst LVerschijnt den Donderdag en Zondag van iedere week. Zondag 24 April 1949 - Telef.n. 114. P. C. n. 881,72. - 6e Jaarg. 1,25 fr. 't Nr. VOLKSE OPVOEDKUNDE (Familiale Kronijk voor Opvoeding en Onderwijs.) Banden tussen Leraars en Leerlingen, en tussen gewezen studiemakkers onderling BLIJVENDE VRIENDSCHAP, GROEIENDE SCHAT P. R. Dat dacht ik toen ik deze week de alleen voor de blijvende groei en bloei uitnodiging in handen kreeg voor de jaarvergadering van de Oud-leerlingen 'bond van de school waar we gestu deerd hebben. Blijvende vriendschap,., groeiende schat. Dat' is inderdaad zó Dat on dervinden wij telkenjare, als wij terug weer samenkomen, nu we reeds zoveel jaren elk onze eigen weg gaan in het leven, na het schoolleven dat we men doorbrachten Hoe vlug gaat het toch allemaal voorbij... hoe vlu^ 'Met hoevelen zijn we nog van de veertig Of beter met hoe weinig nog OUD-LEERLINGENBONDEN, MOOIE INSTELLINGEN Wij noemen dan ook de Oud-Leer lingenbondèn mooie instellingen En wij bezien de zaken alsdan niet alleen van godsdienstig maar evenzeer van sociaal en economisch standpunt uit Een degelijk ingerichte, geleide en opgedreven Oud-leerlingenbond is een blijvende voortleving, gingen wij haast zeggen, van de school, van het opvoe dingsgesticht waar die instelling ont staat. Zij heeft een niet te onderschat ten invloed op de oud-leerlingen of ze nu bij de bond aangesloten zijn dan niet Een niet te onderschatten invloed op godsdienstig standpunt en evenzeer op economisch standpunt Daarom noemen wij de degelijke Oud-leerlingenbonden EEN ZEGEN voor de leden er van SOORTEN WAAR ZIJN ER WAAR NIET OF ALTHANS TE WEINIG HUN OORSPRONG Voor de personen die niet anders genieten dan lager onderwijs bestaan over 't algemeen weinig of geen oud leerlingenbonden. Toch zijn er enkele, hoofdzakelijk in de grote steden, en dan meest nog voor de gewezen leer lingen van de officiële scholen. Personen die middelbaar, of nor maal onderwijs genoten, die college liepen, een atheneum bezochten, een middelbare handelschool, een techni sche school of dergelijke, krijgen reeds meer de gelegenheid zich na hun stu diën te verenigen in een Oud-ieerlin- genbond. Wij kunnen zulks niet anders dan goedkeuren. Eigenlijke Oud-leerlingenbonden voor gewézen hoogstudenten zijn ook nog uitzondering. Die vervagen dan tot beroepsverenigingen... en hebben der halve andere doelstellingen. Houden wij ons bij de eigenlijke bonden voor gewezen leerlingen, voor gewezen studenten van de hierboven genoemde scholen en dan zien wij met genoegen dat éal van dergelijke inrich tingen heden ten dage bloeien en groei en 't Is nu zoal de tijd dat de oud-leer lingen, de gewezen schoolmakkers var ene of andere school samenkomen Rond Pasen Hernieuwend leven Heraanknopen van vroegere vriend schapsbetrekkingen Maakt gij, jonge man, of juffrouw deel uit van een oud-leerlingenbond van het instituut waar gij studeerde Neen Dan mist ge iets. Niet niets» maar «veel»! Een leemte stelt dat in uw openbloeiend leven Een leemte zelfs indien gij tot een zekere ouder dom gekomen zijt. indien gij de volle zomer des levens zelfs reeds hebt over schreden en in „de herfst van het leven zijt, wachtend op de nakende 'levens- winter WAT ZO EEN OUD-LEERLINGEN BOND ONS ZO AL BRENGEN KAN- ZIJN ACTIVITEIT. van de bond, maar zelf voor zijn in le ven blijven. Bestuursleden moeten per sonen zijn die prestige genieten, die daarbij vriendschap en vertrouwen ge nieten van de leden en het moeten daarenboven werkers wezen Perso nen die zich inspannen om van hun bond de beste en stevigste te maken Personen die voor de leden van hun bond wat doen en wat laten kunnen Vertrouwensmensen, in één woord En dan de leden. Ja dat zijn verder al de aangeslotenen. Pardon, niet alle maal. Dezen die hun lidmaatschap be talen en zich beperken bij het betaler van hun jaarlijks lidmaatschapsgeld zijn, naar onze mening, geen leden. Wij willen levende, werkende opbou wende en soms afbrekende leden, in één woord mensen die begaan zijn met de groei en bloei van de verenigin: van dewelke zij deel uitmaken. Wat onze bond ons zo al brengen kan en moet Eerst en vooral CONTACT tussen ons allemaal Contact tussen onze ge wezen leraars of leraressen, tussen de gewezen studiemakkers, aanknopings punten tussen families van gewezen schoolkameraden en wat weet ik nog al meer en verder Aan de basis van een degelijke Oud leerlingenbond ligt de geest van het opvoedingsinstituut waar wij studeer den en gevormd werden. Later, dik- ls we reeds lang de schoolban ken verlaten hebben zien we maar in elke gezond-rationele basis het opvoedingsstelsel in dit of dar instituut gebouwd was\.. 't Verstand komt niet vóór de jaren Het is spijtig dat nog mmer te weinig oud-leerlingen terug gaan, regelmatig terugkomen naar de school die eens de hunne was, bij de leraars en leraressen die eens de hunne waren bij de kameraden, makkers en speelgenoten, die eens de hunne wa ren... Volgen wij eens, zeer overzichtelijk, een Oud-leerlingen-dag en trachten wij er van te genieten... EEN OUD-LEERLINGEN-DAG... Vóór de dag zelf... het verlangen Toekoi Mo ende week Over een paar da- de lang Eindelijk is de dag d- verwachte en betrachte. Eerst hebben wij een H. Mis. Ze wordt opgedragen in de kapel van de school, tot zielerust van de overleden leraars, leraressen, oud-leerlingen Hoe innig diep ingrijpend die H. Mis, voor ons... die er nog zijn en die bid den kunnen voor dezen die het tijde lijke met het eeuwige wisselden reeds!. Na de H, Mis een eerste, vlugge kennismaking Een kort mededelen van klein nieuwsjes. Een afspreken voor straks aan het feestmaal, na d< feestzitting... Die handdruk van een ou we, trouwe vriend... hoe heerlijk, ont roerend... Die immer goedige ogen, die sluwe blik, die monkelende lach om de lippen... We vinden mekaar terug,. soms na zoveel jaren.. We vragen op een rapke hoe iedereen het stelt. Hoe het thuis is met vrouw en kinderen. Met de gezondheid, met de zaken en met veel andere dingen nog... Doch daar klinkt weer de oude bel. Zij roept ons nu voor de Feestzitting.. Op het podium ons bestuur. Een kort gebed. Een welkomgroet. Een ver slag van secretaris-penningmeester en feestredenaar... Een speciale hul de aan een gewezen makker-missiona ris, volksvertegenwoordiger, senator. of gepensioneerde... Er wordt van ge- Een organisatie is slechts degelijk en dachten gewisseld. Het is een blij ge- vruchtbarend als zij flink ingericht, ge- zellig weerzien Heerlijk genotvol organiseerd is en regelmatig blijft door-J En dan het Feestmaal... In dezelfde werken, zich immer vernieuwend en j eetzaal... Feestelijk versierd nu... Er aanpassend aan de wisselende nood wordt geëten. gedronken, gezongen, wendigheden van het wisselende leven!gelachen.We worden weer jong HET RUSSISCH GENIE Moesten de mensen, die drie kwart eeuws geleden de pijp aan Maarten gaven, terugkeren op onzen aardbol ze zouden verbaasd de ogen opensperren. De analphabeten zouden van schrik de benen onder den arm nemen en zon der omkijken op den loop gaan. De anderen, de geletterden uit dieji tijd, die de boeken van Jules Verne lazen zouden iets meer begrijpen en. zonder op de vlucht te slaan, staan denken dat deze avonturen Romans nog zo erg niet op geweldige inbeelding gebouwd Veel immers van wat in die pseudo-wetenschappelijke romans werd verhaald is thans werkelijkheid gewor den. Eens van hun verbazing bekomen zouden ze ons overstelpen met vragen, benieuwd naar de namen der ontdek kers uit de nieuwe wereld. Dat al die nieuwe en modernste ontdekkingen uit Amerika herkomstig zijn zouden licht vermoeden. Alleen maar de na men dier wetenschaps mensen zou hun ne nieuwsgierigheid wekken om mis schien ook tot de ontdekking te komen dat een van de afstammelingen hunner bloedverwanten, die te dien tijde de Nieuwe Wereld uitweken, een tenschappelijk genie is geworden. Maar hoe zouden die mensen van de eerste in een tweede nog grotere bazing vallen wanneer ze zouden te horen krijgen dat al wat ze tijdens hun leven over de Amerikaanse super-be schaving vernamen louter bluf was, grootspraak en leuken propaganda van het imperialisme en het groot capitalis- me. En... die verbazing zou ten top stijgenbij het vernemen dat de Russen eigenlijk DE ontdekkers zijn van alles wat te ontdekken waard is. Zo hebben we bijvoorbeeld de olie. De mensen van 1850 waren in hun nopjes toen ze 's avonds de keuken konden verlichten bij middel van een nog primitieve olie-lamp. Die eerste olie kwam van Amerika. Ja. zo dach ten ze toen. Doch radio-Moskou weet het beter want de Rus Sidorof, had reeds vier jaar eeuL&Kir.n -in Amerika, een olie-bron aangeboord. Op het einde van de vorige eeuw werd voor de eerste maal va" ijshockey gesproken. Ditmaal was het de Engels man, Tubbet, die dit sport in leven riep. Weeral leugen, want thans heeft een Russisch sportblad, in dienst van de waarheid, bewezen dat reeds in 1850 dit spel in Rusland werd geper fectioneerd. We gaan met die teruggekeerden naar de bioscoop... Ze kijken hun de ogen uit den kop en draaien het hoofd naar de vier windstreken om de man te vinden die aan 't spreken of zingen is. Zeg mensen dat is iets wonderbaar hé Dat noemen ze gesproken film weet ge aan wie de wereld dit wonder te danken heeft Aan niemand an ders dan aan de Rus, prof. Tage: Ge ziet, het licht kwam en komt uit het Oosten. Olie, sport, film alles zo onschuldig, zo nuttig en vredevol. Geen wonder dat de Russen, bekommerd om het luk van de gehele mensheid, alle lan den en alle volkeren onder hun zachten en weldoende invloed trachten te krij gen. Oh met geen geweld, met geen atoom-energie, want dit is wapenge weld. Oorlogsmateriaal willen de Rus sen niet uitvinden. Misschien willen ze vechten. Als 't moet. Als 't voor een ieders geluk niet anders kan; maar dan met Amerikaanse wapens. En zeggen dat dit alles zovele jaren geduurd heeft vooraleer de wereld te weten is gekomen wat een cultuur volk in Europa woont. Laat ons nog een beetje geduld heb ben. want nu dat, op gebied der ont dekkingen ten minste, het ijzeren gor dijn wat opengeschoven wordt zullen e nog meer vernemen. Wie weet waren ze ook de ontdek kers niet van de eerste concentratie kampen. van massagraven, van won derbare inspuitingen, van armband uurwerken, enz. enz. Neen. ik zou veeleer aannemen dat; dit de laatste wel dc Amerikanen ont dekt hebben. Alleen vraag ik mij af waarom het regiem van de Tsaar moest verdwijnen als toen reeds Rusland aan de spits stond der cultuur-volkeren PIERLALA. UITWIJKINGS- MOEILIJKHEDEN Het departement van Buitenlandse Zaken (Emigratiedienst) vestigt eens te meer de aandacht van de Belgen, die wensen uit te wijken, er op, dat zij zich tegenover de plaatselijke autori teiten van de landen, waarheen zich wensen te begeven, in orde beho ren te stellen met hun immigratievisum hun arbeidscontract, enz. voordat zij België verlaten. Hoewel sommige landen, o.m. Bra- Zie kci'om hiervoren. TE VEEL BETAALDE HUURGELDEN PASPOORTEN VOOR FRANKRIJK AFGESCHAFT VAN 1 MEI AF Het Ministerie van Buitenlandse Za ken voor Frankrijk vanaf I Mei 1949 niet meer verplicht zullen zijn. De Belgische onderhorigen die in België verblijven mogen naar Frank rijk reizen met een vervallen paspoort op voorwaarde dat het na I October 1944 werd afgeleverd of vernieuwd, of met de Belgische identiteitskaart, na October 1944 afgeleverd, vernieuwd of geldig verklaard. De Belgische kinderen die minder dan 15 jaar oud zijn en nog geen iden titeitskaart bezitten mogen Frankrijk betreden op vertoon van een identi teitsbewijs met fotographie waarop de burgerlijke stand van de betrokkene vermeld is en na 1 October 1944 door het gemeentelijk bestuur werd afge leverd. De Belgische onderhorigen die in Frankrijk verblijven moeten een natio naal paspoort hebben, afgeleverd of vernieuwd na I October 1944 ofwel de identiteitskaart van buitenlander afge leverd of vernieuwd door een Franse prefectuur sinds 1 October 1944, De Franse onderhorigen in Frank rijk verblijvend, mogen België betre den op vertoon van hun nationaal pas poort, al dan niet vervallen, na I Oc tober 1944 afgeleverd of vernieuwd, of een Franse identiteitskaart na de zelfde datum afgeleverd door de Fran se overheden. De Franse onderhorigen die in Bel gië verblijven mogen de grens over schrijden op vertoon van een nationaal paspoort al dan niet vervallen, afgele- rd of vernieuwd na I October 1944, of een vreemdelingen identiteitskaart afgeleverd of vernieuwd door de Belgi sche autoriteiten sinds 1 October 1944 Deze schikkingen dienen slechts voor een verblijf van minder dan 3 maanden in Frankrijk of 2 maanden België. Voor een langer verblijf blijft het paspoort of eventueel het noodzakelijk. De wet van 31 Juli 1947 heeft, zo- ils iedereen weet, de rechten van de igenaars beperkt zo wat dc uitdrijving der huurders als wat de huurprijs be treft. Deze laatste mag maximum Le dragen, enkele uitzonderingen niet te na gesproken, de waarde van Augustus 1939, verhoogd met 70'. Voor de eigenaars nu, die bewust wetsartikel overtreden is 'n dubbele sanctie voorzien primo gevangenis straf en boete, dit wanneer de huurder bij het Parket klacht doet; secundo te rugbetaling der teveel ontvangen be dragen. Is bij veronderstelling de huur waarde in Augustus 1939 Fr. 500 dan vertegenwoordigt dit op het huidig Bond eerst en oor j Hoera Leve de bond zilië. zich zeer inschikkelijk Er wordt gesproken... een heildronk j het verlenen van immigratievisa, ral het j langs hier. en een langs daar... De gelegenheid tot het vindi ndschap stijgt ten top... en 't is Dat is ook Oud-leerlingen. Daar hebben bestuur. Het Bestuur van een uua-ieeriingen-11 bond mag niet een opgedrongen ietsden wezen. Neen. Het bestuur moet groei-] Hebt ge het aangevoeld. gij allet en uit de algemeenheid der leden. De die nog niet aangesloten zijt. waar U' bestuursverkiezingen en verkiezingen j plaats is zijn derhalve van kapitaal belang nietj OPVOEDER. kt bekend dat de paspoortenoginblik Fr. 850. Vraast de eisenaa, mij huurder, Fr. 1000 en dit geduren de 10 maanden, dan kan ik terugbeta ling vorderen van Frs. I 500. Zoals begrijpelijk hebben de eige naars getracht op onrechtstreekse wijze te ontsnappen aan die dwingende wets bepalingen, door middel van de z.g. pas de porte». ttz. sleutelgeld». Zij stemden niet in de verhuring toe ten zij de huurders vooraf een zeker be drag stortten, laat ons zeggen Frs. 50.000. bedrag hetwelk als compensa tie moest dienen voor de naar hun me ning al te lage huurprijzen. Het vergt geen betoog dat derge lijke practijken geen ingang vonden bij onze rechtbanken. De eigenaars werden tot terugbetaling veroordeeld altans indien de huurder het bewijs kon leveren dat hij dergelijke som had betaald. Men dient nochtans onderscheid te maken en hier ligt de kern van hel pro bleem. tussen overdreven betaling ge daan VOOR of NA I Augustus 1947, zijnde de datum van het inwerkingtre den der huishuurwet van 31 Juli 1947. Wat teveel werd betaald door de huurder NA I Augustus 1947 dient teruggegeven. Daarover is eenieder het eens en bestaat voor de rechtbanken geen betwisting. Dit is evenwel niet t geval vqor sommen gestort VOOR voornoemde datum. Kan ik, huurder, terugbetaling vragen van mijn vóór I Augustus teveelbetaalde Frs. 1300 Kan ik. ingeval ik Frs. 50.(300 aan de eigenaar heb gegeven (pas de porte) vóór 1 Augustus 1947 mijn verhuur der dwingen tot teruggave Zekere rechtbanken zeggen ja. an dere rechtbanken weigeren die vorde ring gegrond te verklaren en de terug betaling te bevelen. Deze laatste stel ling vindt haar oorsprong in een alge meen rechtsbeginsel wetten hebben geen terugwerkende kracht; een wet beschikt slechts voor de toekomst Feiteliike omstandigheden ontstaan vóór het inwerkingtreden ener wet ontsnappen aan de bepalingen van be wuste wet, tenzij er terugwerkende be palingen in voorkomen.En dit is geens zins het geval in de huishuurwet van 31-7-47. In geen enkel artikel inder daad. heeft de wetgever terugwerken de bepalingen voorzien. Het statuut als ik me zo uitdiukken mag. van de vóór I Augustus 1947 te- •eelbetaalde huurgelden wordt gere geld door de vorige wetgeving, deze van 12 Maart 1945. Volgens de recht spraak, welke in het besproken geval deze wet eensgezind interpreteerde had de huurder geenszins het recht de sommen, welke hij zonder enig voor behoud had gestort, terug te vorderen. Betaald bleef betaald en elke vorde ring tegen de eigenaar in terugbetaling bleef zonder gevolg. Samengevat blijkt dus de meest voor komende stelling te zijn geen terug betaling van vóór I Augustus 1947 te- lgestorte bedragen; wel terugbeta ilng indien de verhandelingen geschied zijn NA voornoemde datum. WAARSCHIJNLIJK DEZELF DE LIJSTNUMMERS VOOR GANS HET LAND In de regeringskringen wordt over wogen om voor de komende verkiezin gen aan de partijen dezelfde lijstnum- mers te geven voor het ganse land. Thans worden de nummers uitgeloot, per arrondissement voor de wetgeven de verkiezingen en per kanton voor de provinciale verkiezingen. Daar er spra ke is beide verkiezingen samen te hou den, zouden er vergissingen kunnen ontstaan door het verschil van num mer, dat eenzelfde partij zou hebben voor de wetgevende en de provinciale verkiezingen. Men zou daarom aan de nationale partijen, die zich in alle arrondissemen ten aanbieden, nummers geven voor het ganse land, en dan de andere par tijen die slechts in een paar arrondisse menten opkomen, aparte nummers geven. De nationale partijen zouden dus de kleinste nummers hebben, de ndere hogere nummers. KOMEN STEMMEN OP EIGEN KOSTEN Daar de verkiezingen waarschijnlijk in Juni zullen plaats hebben, op een tijdstip waarop reeds kiezers met ver lof zijn, werd de vraag gesteld of die verlofgangers moeten komen stemmen en of hun verplaatsing op eigen kosten In bevoegde kringen wordt daar over vernomen dat de wet elke kiesge- htigde verplicht te komen kiezen in zijn gemeente, dit op straffe van boet. Volgens de wetgeving moet de Staat or verlofgangers geen reisvergoeding betalen en zullen die dus, samen met hun stemgerechtigde echtgenote, heer en weer naar hun woonplaats moeten, hun stemplicht te volbrengen. PRINSES JOSEPHINE- CHARLOTTE TE GENEVE TERUGGEKEERD Prinses Josephine-Charlotte is Woens dagmorgen van haar reis in België te ruggekeerd te Genèvs. Daar de Prinses, net als andere niet tonen bij Zwitsers in het neutrale Zwitserland de verplicht is zich van alle politieke ac- be-]tiviteit of verklaringen te onthouden. uit te veel j trekking in deze landen echter beperkt. heeft zij geweigerd commentabi Oud-leerlingen-1 te vroeg avond., als we moeten schei-] Voor loonarbeiders zal een afreis uitibrengen over de politieke gevolgen België zonder voorafgaand contract, j van haar bezoek. Zij drukte echter di hen derhalve bloot stellen aan tal van pe tevredenheid uit over het warme mislukkingen en ontgoochelingen zodat j onthaal dat haar zowel in Wallonië als zij er spoedig zullen naar trachten weet(m Vlaanderen tijdens naar iets is le I naar het vaderland terug te keren, (beurt gevallen. DE H. BLOED PROCESSIE TE BRUGGE We herinneren eraan dat de ver- laarde H. Bloed Processie dit jaar op Maandag 9 Mei a.s. te 10,30 u. zal uit gaan. De belangstelling voor deze gebeur tenis. die wellicht haar gelijke op het vasteland niet heeft, groeit van jaar tot jaar. Talrijke groepen uit Frankrijk, Nederland en Engeland zijn reeds aan gekondigd. Twee maand vóór de uit gang van de Processie waren reeds alle zitplaatsen op de doortocht uitver kocht. Doch er dient hier aan toege voegd dat zulks niemand moet af schrikken de verplaatsing te doen. F.r zijn immers slechts 6.000 dezer plaat sen voorzien, terwijl staanplaatsen voor ruim 150.000 personen beschikbaar Ten einde een groter ruimte aan de kijklustigen *te verschaffen. werd be slist dit jaar de omloop enigszins te verlengen, wat aan enkele duizende toeschouwers meer, een kijkplaats zal bezorgen. F.r wordt echter ten zeerste aangera den. z<y mogelijk vóór 10,15 u. ter plaatsr te zijn. Wie tijdifj op de om loop is, kan er van verzekerd zijn eea goeroe plaats in te nemen. I alrijke extratreinen worden te dier gelegenheid ingelegd. Men leze dc, geiegei Iplakbn ievcn in dc stations.

De Gazet van Aalst | 1949 | | pagina 1