De lasten en baten van Benelux beter* ver*delen PIERLALA Oost-Vlaandet*ens Bedevaart naar Ltourdes EN OMSTREKEN Numaner 36 BURELEN Kerkstraat 9. (Verschijnt den Donderdag en Z Donderdag 5 Mei 1949 Aalst. Telef n 114. P. C. n. 881,72. - 6e Jaar?. 1,25 fr. 't Nr. ZULLEN DE BELGISCHE TEXTIEL PRODUCTEN VRIJ IN NEDERLAND INGEVOERD WORDEN NA 1 JULI E. K. Wanneer we ons enigszins scherp mogen uitdrukken, betekent Benelux totnogtoe voor België, het verlenen van ruime kredieten aan Nederland (meer dan 4 milliard frs., die men vroeg of laat zal moeten consilideren) en het vrij en min of meer exclusief openstellen van de Belgische markt voor de Nederlandse producten. Prac- tisch beschikt de Nederlandse industrie al gedurende twee jaar over een Bene- lux-markt van 18 millioen mensen, terwijl de Belgische producten bijna even moeilijk in Nederland binnengera- ken als in landen, waar geen economi sche unie in wording is. In die omstandigheden is het duide lijk dat België om de voordelen en las ten van Benelux gelijkmatiger te ver delen. zo spoedig, mogelijk de werke lijke Benelux, de economische unie wenst te zien tot stand komen. De Belgische nijverheids- en han delskringen zien met belangstelling uit naar I Juli e.k., datum waarop de zgn. vóór Unie tussen Nederland en België- Luxemburg een aanvang moet nemen. De publieke opinie in ons land zou zich ongetwijfeld ontgoocheld voelen indien dat nieuwe stadium in de Neder lands-Belgische betrekkingen, geen aanjeiding zou geven tot enkele specta culaire wijzigingen. Trouwens ook in Nederland verwacht men iets nieuws. DE BETEKENIS VAN DE VOOR-UNIE. De vóór-unie, die op, I Juli a.s. zal aanvangen, betekent letterlijk de laat ste stap vóór de economische unie. die - reeds op 1 Juli 1950 zou kunnen een werkelijkheid worden. De vóór-unie geeft Nederland een laatste respijt om geleidelijk zijn binnenlandse markt t< verzadigen, en zo de vrijheid van bin nenlandse distfibutie te- herstellen, ge paard aan een vrijere invoer uit België en Luxemburg. Om het geleidelijk ver fereden van de vóór-unie tot de werke lijke unie mogelijk^te maken, zijn Bel gië en Luxemburg bereid tof een groots gebaar, nl. het verstrekken van ettelij ke milliarden frs. niédWe^kredieten bo ven de vier milliard, die totnogtoe voorgeschoten werden. Nieuw in het regime na I Juli zou evenwel ook moeten zijn dat een aan tal Belgische producten vrij in Neder land kunnen ingevoerd worden (mits (-verklaring-vergunning in de beteke nis die daaraan in België gegeven wordt)en dat de verstrekte kredieten niet enkel zouden gebruikt worden om onze essentiële goederen te kopen, maar ook sommige van onze afgewerk te producten. In het Protocool van Den Haag (Maart 1949) wordt daarop duidelijk gezinspeeld Bij de keuze der priori teiten... zal enerzijds bijzondere aan dacht moeten worden gewijd aan de producten, welke van belang zijn voor de politiek van werkloosheidsbestrij ding. welke in de B. L. E. U. wordt ge voerd... Hoe is nu de feitelijke toestand Tijdens 1948 bestond de Belgische uitvoer naar Nederland (globaal 11.4 milliard) voor 54 t.h. uit metaalpro ducten (in de meest brede betekenis), voor 16 t.h. uit textielwaren en voor 30 t.h. uit diverse goederen. Tijdens de debatten in Den Haag wou de Nederlandse regering aanvan kelijk slechts de geleidelijke vrije in voer overwegen voor de 30 procent diverse goederen. Op aandringen van de Belgische ministers heeft de Neder landse regering daarna schoorvoetend toegegeven dat de Belgische textielpro ducten een vrijer regime zouden genie ten, en dat België ook in die sector zou kunnen bijdragen tot de verzadiging van de Nederlandse markt. Feit is dat EEN ENKWEST De meeste onzer lezer weten waar schijnlijk wel wat een enkwest is. Het is zo wat Amerikaans. Het woord klinkt uitheems en de daad is het in veel gevallen ook wel. Bij ons noemen de Vlamingen dat een - onderzoek». De Hollanders noemen het een en quête». Wanneer dat n onderzoek of die enquête over een heel gewone en natuurlijke zaak gaat dan is zulks ook heel normaal. Maar wanneer het gaat over een eigenaardig iets dan is het ock eigenaardig en noemen wij het een enkwest Eigenaardig is vaak syno niem van Amerikaans. Waarover gaat ons enkwest dan Hewel, we gaan het geduld onzer lezers niet langer onder hoog spanning houden en maar direct zeggen waar over het gaat. De verkiezingen staan voor de deur. I Niemand weet de juiste datum, maar iedereen weet dat ze nakend zijn. Nog sommige Nederlandse kringen de tex-1 veel nakender is het -indienen der kan- tielbevoorrading liever zouden voorbe i didaten lijsten door: de verschillende houden hebben aan de eigen industrie, partijën. Eens dit achter de rug begint Hun standpunt is onaanvaardbaar de eigenlijke kiescampagne, want dan KWESTIE VAN FAIR-PLAY. [eerst komen de kandidaten op den Vooreerst is de textielnijverheid welstoel. Dit opdat iedereen ze zou zien de belangrijkste Belgische industrie staan. Maar, ze staan niet alleen op den waarop de hoger aangehaalde passus j stoel om zich te laten monsteren, doch an het Haagse Protocol toepasselijk ook om te spreken. 'Wie niet spreken gezien de grote werkloosheid, die kan die laat een ander het voor hem we in die sector kennen. Daarbij komt zeggen). De hele kwestie zal zijn dat de verzadigingsgraad van de Ne- j wat moet ik aan de kijklustigen en derlandse markt inzake textiel reeds aan de enkele luisteraars vertellen zodanig is, dat men sinds maanden bij Hoofdzaak zal zijn in de smaak te val len van die luisteraars. Om in de smaak te vallen moet men weten wat die mensen het liefst horen. Welnu ons enkwest gaat juist hier over. Iedereen mag laten weten wat ze het liefst horen bij gelegenheid eener kiesmeeting. De ondervinding heeft sedert zeer vele jaren geleerd dat beloven schering en inslag is bij de kandidaten. Want nu moeten ze beloven Juist dit de hoofdbekommernis der sprekers. KONINKLIJK S0NNE1 't Was na den weieldstorm. Het Belgisch schip van staaf dreef cnbestuurd, ten speelbal van de baren, v2n links naar rechts, heen en terug en was na jaren neg even ver van 't doel. De manschap zelf was t' einde raad. M aar naar het Oosten toe. niet waar de zon opgaat, daar stapelden zich op de dreigendste gevaren voor schip en man en al. Nu zag men de bezwaren ven het gebrek aan kapitein, 't was haast te laat. u De stuurman hoort aan boord zoo klonk het uit veel mond We zijn dit zwalken moed' en dit onmachtig pogen. Hij keere snel, de Verst, die al zijn levensstonden steeds veil had voer zijn volk. Verraad 't Is alles logen De Vorst hervat het roer, door eedlen plicht gebonden en schenkt vergiffenis in kopinkljjk meedogen. N, BISDOM GENT. St. Marcusdag. De kerk bidt om re gen en het water pletst neer. Bomvolle trams brengen de zwaar beladen bedevaarders naar St. Pieters. Pakken en valiezen worden naar bo ven gesleurd, en overal heerst een koortsige drukte. Iedereen ontmoet bekende gezichten, men drukt handen en lacht, men knoopt nieuwe relaties aan. en allerlei sappige dialecten roe melen door elkaar. Weldra is iedereef blije reizigers naar hun hotels te voe ren. Na een welkome verfrissing en een korte rust vergaderen al de Gentse be devaarders vóór de Grot. De regen stroomt neer. maar de vreugde zingt in alle harten. De kleine zangers hebben hun witte pij aangetrokken, en Z. E. H Deken Van Bossuyt opent de plech tigheden door het bidden van een vu rig rozenhoedje en een qptroerend aan bevelen onzer intenties vóór de wereld ingescheept, men wuift met hoeden en beroemde grot. In een mooie sierlijke zakdoeken, sommigen laten even eer taal houdt. Z. E. H. Van Overmeiren Jle rede. en daarop onze Noorderburen discussieert of tex tiel al of niet «van de bon» mag. E< rush van Belgische textielartikelen naar Nederland is dan ook niet te voorzien. Behalve de stijgende saturatie. beteke nen de eigen capaciteit van de Neder landse industrie, het prijsvoordeel van sommige Nederlandse producten en de beperkte koopkracht van het publiek aantal automatische remmen.Over- ;en kan trouwens worden dat som mige Belgische textielproducten voor lopig nog niet vrij zouden komen, ar dat de invoercontingenten gevoe- zouden verhoogd worden. Voor an dere producten, zoals deze van de Bel gische breigoednijverheid bv. die bij zonder zwaar onder de crisis te lijder heeft. o.m. door de concurrentie van a of niet kunstmatige goedkope Neder landse producten, zou de invoer-vrij- heid in Nederland vanaf I Juli a. s moeten aanvaard worden. We rekenen er op dat de Belgische onderhandelaars, die op 15 Mei e. k. de handelsbesprekingen met Neder land aanvatten een welwillende maar zo nodig energieke houding zullen aan nemen. Ongetwijfeld zal de publieke opinie in België de textilekwestie als de toets steen beschouwen van de komende be sprekingen. Moesten de Belgische on derhandelaars met een kluitje in 't riet gestuurd worden, dan betekent dat niet enkel een nederlaag voor de Belgische diplomatie, maar ook voor de geest van Benelux. INDOC. DE BURGERLIJKE OORLOGSPENSIOENEN Aan arbeiders, die gedurende schillende maanden werkloos bleven in het begin van de oorlog, werd door het plaatslijk arbeidsambt medege deeld dat ze voortaan op geen steun meer konden rekenen, vermits er hun werk werd aangeboden bij de Belgi sche aannemers welke voor rekening der Duitsers werkten op de vliegplei- nen. Die arbeiders, welke voor het al ternatief stonden hoger lijden of wer ken kozen vanzelfsprekend het laatste. Wanneer ze gedurende deze arbeid het slachtoffer geworden zijn van een oorlogsfeit. heeft de commissie voor de burgerlijke oorlogspensioenen steeds ingeroepen, dat deze arbeiders vrijwil lig voor de bezetter hebben gewerkt en bijgevolg alle recht op pensioen ver beurd hebben. Volksvertegenwoordiger Hermans stelde aan de minister van Algemeen Bestuur en Pensioenen de vraag, of er geen mogelijkheid bestaat om deze rechtspraak te wijzigen en het recht op pensioen voor deze slachtoffers te regelen. De minister antwoordde hierop, dat krachtens het besluit der secretarissen - generaal van 29 Juni 1940 betreffende de steunuitkering aan personen in noodtoestand, de steun werd uitbetaald door de Commissie van Openbare On derstand. Het recht op steun kon niettemin voor de duur van één maand ontzegd worden bij beslissing van de geweste lijke directeur van het njksarbeidsambt medegedeeld door de Commissie van sies te verdedi Openbare onderstand, wanneer de ar beider weigerde het werk uit te voeren dat hem werd aangeboden Deze strafmaatregel werd verdubbeld bij een tweede weigering en definitief bij de derde inbreuk. Ingevolge, een in 1940 tussen de secretarissen-generaal en de Duitse ge neraal von Craushaar beieikte overeen komst. werd bepaald dat de steunuitke ring niet kon ingehouden worden, wan neer de arbeidsweigering een tewerk stelling voor de vijand betrof. In die zin opgestelde dienstorders werden door het departement van arbeid en sociale voorzorg gericht tot de gewes telijke directeurs van de rijksarbeids- ambt. Misbruiken deden zich niettemin voor en aan sommige arbeiders werd de steunuitkering onthouden omdat zij weigeren een tewerkstelling voor de vijand te aanvaarden. Het spreekt vanzelf dat, indien de steunuitkering door de Commissie van Openbare Onderstand niet meer uitbe taald werd. ingevolge een besissing van de gewestelijke directeur, gegrond op het feit dat de werkloze weigerde een tewerkstelling voor Duitsland of een werk voor de vijand te aanvaarden, mag worden aangenomen dat de aan gegane verbintenis onder dwang is ge schied. Derhalve mag dit feit geen uitslui ting van het recht op pensioen voor ge- olg hebben. De staatscommissarissen zullen er om verzocht worden, aldus besluit de minister, deze stelling voor de commis- Laat one die mensen lpen. Wij mee ten hen de inspiratie bezorgen, zij zul len het zeggen. Laat dus maar weten, Zo rap moge lijk. wat ge graag zoudt veranderd zien. wat uwe wensen zijn. wat uw grieven zijn. Door soortgelijk enkwest zullen de verschillende partijën met hun onder scheiden kandidaten de polsslag voelen het volk wiens «volks» vertegen woordiger ze wensen te worden. Die mensen die alleen bekommerd zijn om het algemeen welzijn en hiervoor hun eigen persoon, eigen familie, eigen fortuin, roem en eer te pande stelle|i. verlangen alleen maar de aspiraties van het volk te kennen. Voor uw eigen geluk, het geluk van uw gezin, van uw volk en uw land. in het belang van de gai»re wereld. Bur gers, Middenstanders, Boeren. Werk lieden. Industrieëlen, Vrijë beroepen. Mannen. Vrouwen, Jongens. Meisjes, Rijk en Arm, Groot en Klein. Oud- strijders, Jonge strijders en Geen-strij ders. Jong en Oud. Werknemers en Werkgevers, Arbeiders en Doppers. Contenten en Malcontenten, Gehuwden en Ongehuwden, Geteisterden en Niet- :eteisterden. Leopoldisten en Charlis- ten. Oude-vrijers en vrijsters, alle Bel gen, op voor ons enkwest Weest al len gerust, langs deze weg zullen uw erlangens. aan alle partijën en aan al le kandidaten, bekend gemaakt wor den. Neemt pen en papier en begint maar uw grieven op te sommen. Opge past Persoonlijke aanvallen komen niet in aanmerking. Ons Enkwest staat op een hoger peil Alles intussen aan volgend adres Gazet van Aalst Enkwest Aalst. PIERLALA. DE HERAANPASSING AAN DE NIEUWE WAPENS MOBILISATIE VAN RESERVE-ONDER-OFFICIEREN LIGT TER STUDIE In verband met de oproeping van de gewezen oorlogsvrijwilligers-onder officieren voor de heraanpassing aan de nieuwe wapens in het leger doen op het ogenblik van alle geruchten de ron- op zich respectievelijk 228. de. Op het kabinet van de Minister var ndsverdediging deelt men ons hier traantje en zachtjes verlaat de trein het oude Gent. De torens verdwijnen stil aan. en zo begint de reis naar Lourdes Een paar korte halten om de bede vaarders uit de Provincie op te vissen en dan recht naar Frankrijk. Als men even door de trein wandelt, hoort mor kleine groepjes de rozenkrans bidden, anderen spelen een partijtje kaart of schaken, anderen zitten reeds tot hun oren te bijten in boterkoeken en broodjes met hesp. Bij het naderen van de grenzen loopt een rilling van zenuwachtigheid door de reizigers. Doch alles loopt gesmeerd de doua niers zijn vriendelijk, niemand heeft koffie of tabak bij ('t is immers een bedevaart) en met verlicht gemoed stomen we naar Parijs. De regen houdt op. de zon breekt door de wolken, cn de velden liggen te blinken als veel kleurige tapijten. In de Franse hoofd stad wachten autobussen en gen een kort bezoek aan het te Montmartre. waar de Gentse nachte galen der Schola Cantorum de eerste maal hun mooie stemmetjes laten ho ren. De roosvensters van Notre-Daine zijn onbeschrijfelijk mooi,en de rijk ge beeldhouwde portalen vallen zeer in de smaak. Vlug worden enkele kaar ten gestuurd om de thuisblijvers te doen watertanden, en de Eifeltoren, de Triomfboog en de Louvre worden on ophoudend gekiekt. Om half tien is iedereen blij terug in de wagen te be landen, en dan begint de nachtelijke Paris-Bordeaux. In alle hoeken en kanten zoekt men een gemakkelijk plaatsje, maar nie mand doet een oog dicht. In de vroege morgen komt Bordeaux in 't zicht, sa men gaan wij naar de H. Hart-kerk de H. Mis bijwonen. Na de wandeling door de haven volgt de laatste rit naar Lourdes. De brede golvingen van d. Pyreneën ontrollen zich voor onze ogen. en eindelijk verschijnt, in een kader van hoge sneeuwitte bergen, de toren van Lourdes. van de gezegende plaats waar Maria verscheen aan eer eenvoudig, onschuldig kind. Autobus sen staan klaar om de vermoeide maar een korte, gevoelt gaat ieder een welverdiende rust ne men. De geraadbraakte armen en be nen zakken behaaglijk weg in de dik ke matrassen, en ieder is fris op post voor de Communiemis aan de grot. Woensdag moigen. De plechtige hoogmis wordt opgedragen in de bo venste kerk. in de volle ontplooiing var de liturgische luister. De kleine zangers laten hun heldere stemmen blij weer klinken en er heerst een feestelijke, op getogen stemming. In de namiddag volgt dc indrukkende zegening der zie ken. Honderde Zwitsers zijn samen met ons op bedevaart, en talioze zie ken, een litanie van menselijke ellende zijn verzameld op de grote Esplanade. Langzaam gaat de zegenende Mons trans van wagen tot wagen, terwijl de aangrijpende aanroepingen weerklin ken. in 't vlaams, frans en duits. Sei ve bren gneur^ faites que jo voie. Seigneur fai- H. Hart tes que je marcfie 1 Wfe cTe~sTfatend<~" hoop. het betrouwer e« d» optm».-ing op de gezichten van al die zieken, kin deren en grijze mensen heeft gevolgd, kan onmogelijk zijn tranen weerhou den. De smekende stem van de lij dende mensheid is nergens zo tragisch, zo overrompelend als op deze gezegen de plaats. 's /Wonds houden we de eerste kaaiskensprocessie. Als een slang van licht als een stroom van glimwormen, slingert zich. de lange rij van lichtjes door de duisternis, rond de verschillen de beelden vóór de Esplanade, om in een steeds machtigen samenzang vóór de kerk samen te stromen in een zee van licht, aan de voet van de feëerieke kathedraal. Machtig weerklinkt hel Credo, geloofsbelijdenis van honderde pelgrims, en alles eindigt met een ont roerende Salve Regina In stilte gaan (allen ter ruste, maar een onvergetelijke indruk blijft diep in het gemoed ge drukt. Al de bedevaarders zijn er over op getogen. dat alles tot in de puntjes is verzorgd en als op wielkes draajt. Voorwaar, een mooie bedevaart BELGISCH PUBLIEK EDELMOEDIG HONDERDEN BLOEDGEVERS BEANTWOORDDEN DE OPROEP VAN HET RODE KRUIS Het publiek beantwoordde op een buitengewoon edelmoedige wijze de oproepen van pers, radio en aanplak- brieven en waardoor het uitgenodigd rdt een weinig bloed te komen aan bieden. ter gelegenheid van de bloed- collectedagen. die door de Nationale Dienst voor het Bloed van het Rode Kruis van België ingericht worden. Talloze blijken van edelmoedigheid werden hierbij gegeven, welke een voortzetting vonden door de inschrij ving als regelmatig «Bloedgever in de gewestelijke Bloedtransfusiediensten. Deze collecten worden over het gan e land voortgezet, a rata van één pe •eertien dagen en worden steeds ont haald met eenzelfde geestdrift, welke onze landgenoten tot eer strekt. TE LEUVEN, NAMEN EN CHARLEROI Na de collectedagen te Brussel, waar- 240 en 308 gevers aanboden, begaf de mobiele zich schop, de burgemeester) en taliijke candidaten zich aanboden. Terwijl ei slechts 2 zittingen waren voorzien, moest men. op algemeen verzoek, een derde zitting inrichting. Het totaal aan tal ingeschreven personen overschrijdt 686. Tussen deze twee collecten in. was de mobiele ploeg tevens te Antwerpen rkzaam. waar. in de loop van twee zittingen. 260 personen hun bloed heb ben gegeven. Tenslotte werd, in de loop van de maand April, een collectedag ingericht te Charleroi, waar 200 gevers werden geboekt. Mei zullen collectedagen gehou den worden te Charleroi. Oostende en te Gent. VOOR PLASMA IN ALLE HOSPITALEN VAN HET LAND Deze collectedagen worden inge richt ten einde een voldoende hoeveel heid bloed in te zamelen voor de berei ding van - plasma het eerste bloedde rivaat. Dank zij de edelmoedigheid van al deze bloedgevers, kunnen alle zieken huizen van het land thans voorzien worden van Plasma voor alle hoog dringende of bijzondere tussenkorns- colonne zich naar Leuven, waar omtrent mede dat tot nog toe slechtsrespectievelijk 200 en 250 bloedge- ten. een aanvang werd gemaakt met de vers aanboden. In dit programma komt de diepe heraanpassing van het kader der reser- Vandaar trok zij naar Namen, waar (burgerzin van de Belgen tot uiting en -officieren; die van het kader derjde hogere overheid een merkwaardigJir.en kan dezen, die hel hunr.» t-^e rcscrve-ondcr-officiercn Jigt ter studie, j voorbeeld gaf (de gouverneur, de bis-bijdragen, niet genoeg dank eten.

De Gazet van Aalst | 1949 | | pagina 1