V PE SOCIALISTEN... WOORPEN EN PAPEN PIERLALA Pet de zou het nog VEELi SLECHTER zijn EN OMSTREKEN .Verschijnt, den Donderdag en Nummer 44 Donderdag 2 Juni 1949 BURELEN Kerkstraat 9, Aalst. Telef. n. 114. P. C'. n. Zondag van iedere week 881.72 - 6e Jaarcr. 1,25 fr. t Ni Hek is klaar dat de uitslag van de nuidige kiesstrijd een historisch karak ter zal hebben daar de twee grote waardengroepen, die heden internatio naal tegen elkaar uitgevochten wor den zich ook nationaal scherp met el kaar zullen meten. Uit dit gezichtspunt volgen we met belangstelling de karpelsprongen van onze vorige regeringspatners de so cialisten. Op internationale vergaderingen, zo als de Uno, schreeuwt hun voorman, Minister Spaak zijn angst uit voor het communisme, Nous avons peur de vous» en hij is de toegejuichte vedette van Benelux, het Vijf-landenpact, het Atlantisch pact, die bedoeld zijn als zovele dammen tegenover gevaar num mer één. Hij stelt zich dus schrap, zo menen we toch, tegenover een ideolo gie, die al wat gevestigd, wereldlijk en geestelijk gezag heet, stelselmatig on dermijnt; die het monopolium opeist van de stoffelijke goederen, van de ge wetens der mensen, ja, van de te vol gen methodes bij wetenschappelijke opzoekingen, die het familieleven uit eenrafelt... en nog meer. En deze kiesstrijd, we zijn er van overtuigd, zal het smakelijk schouw spel leveren dat men zal uitpakken met Spaak, de met roem internationale ve dette. Hoe zullen we dat noemen Incon sequentie Of erger... Want de daden Weten onze kiezers dat het volks front van na de bevrijding nog niet helemaal in ons landeke verdwenen is? Weten ze, dat het voortwoekert in provincie- en gemeenteraden, in de syndicaten Weten ze, dat het front zich nog tel kens vormt wanneer wij juist die waar den willen verdedigen, die door het communisme Met vernietiging bedreigd worden Weten ze, dat vele daden van de so cialistische partij gevaarlijk afglijden naar de waardengroep waartegen ze zo te keer gaan Wat doen ze wanneer het gaat om de prerogatieven van onze geestelijke leiders Ondermijnen waar ze kun- Wat doen ze wanneer het gaat om deze van- onze Vorst, die toch nog al tijd voor ons het wettelijk wereldlijk gezag vertegenwoordigt Pas was de kiesstrijd ingezet of we kregen de smaj delijke lectuur van de artikelenreeks dVan Wijnendaele tot Reposoir De Vorst wordt aangevallen in zijn recht, in zijn eer, men vervolgt hem tot in de intimiteit van zijn familieleven. Spaak verpinkt niet wanneer in «Den Haag», op het internationaal socialis tisch congres de Nederlandse leider van de socialistische fractie van de Tweede Kamer onze Vorst voor on gedisciplineerde» scheldt. We mogen hem tot geen Vorst van één partij ma ken Goed, we stelden voor Hem bo ven de partijen te verheffen door het uitschrijven van een volksreferendum. Maar dat mocht niet We mogen Hem niet in de kiesstrijd mengen Maar vlak vóór de kiesstrijd stelt men ons voor, een college samen te stellen, be staande uit de Voorzitters van béide Kamers en de Procureur-Generaal bij het Hof van Verbreking, dat nog eens heel de onsmakelijke verdachtmaking zou oprakelen en acht dagen voor de verkiezing verslag zou uitbrengen. Er is hier gesol met waarden, waar de eerbied beveelt de handen af te houden. Wat doen de socialisten op andere gebieden. Helt hun overdreven ijver voor na tionalisatie van alle aard niet gevaar lijk over naar de absolute etatisatie van alle bedrijf, zoals we dat bij de sovjets aantreffen Medezeggenschap van de werkman, leiding van wege de Staat waar de welvaart van het land het eist: accoord De toespraak die de Paus verleden week richtte tot de katholieke werkgevers getuigt, da» de christelijke liefde zich met eenzelfde genegenheid keert naar werkgevers en werknemers, dat het bestaan van een werk- en be langengemeenschap tussen beide cate gorieën wordt aanvaard, dat aangeno men wordt dat ook de werknemers verantwoordelijkheid dragen in de ont wikkeling der economie, dat het zelfs juist is dat, binnen zekere perken, ze kere categorieën goederen genationa liseerd worden. Maar daar algemene regel van maken is sovjetmethode en tevens de zaken op hun kop stellen. In democratische landen staan de indivi duen niet in dienst van de Staat, maar wel de Staat in dienst van het welzijn van elk onderdaan. Ook de economie vindt haar oorsprong en bloei in het privaat initiatief. Wie het anders meent vergelijke de rentabiliteit van de gena tionaliseerde bedrijven in Frankrijk en Engeland, vóór en na de nationalisatie. Verarming van 's lands economie Is dat in het voordeel van werkman, mid denstander, belastingbetaler En op geestelijk gebied Is de schoolstrijd niet een treffend voorbeeld van de verknechting van hel geweten Werklieden, midden standers, die het in deze tijden van ka rige inkomsten en hoge belastingen al lastig genoeg hebben om de eindjes aan elkaar te knopen hebben geen dui zenden franken óver om aan hun kin deren de opvoeding te geven die ze voor hen wensen. Wil men het geweten de rug toekeren en naar het andere kamp overlopen, dan .kosten dat on derwijzen, die opvoéding geen cent Dwahg op de gewetens der oudersi dwang op de richting van de opvoe ding der kinderen, statiseren, ontchris- telijken van onze kuituur kweken van een grijs-grauwe ongodsdienstige ben de dat zijn sovjetpractijken. En de socialisten doen er aan mee. Eerbied voor- en bevorderen van het familieleven Wordt in het linkse kamp, bij elk wetsontwerp niet eenvoudig het fami liaal aspect over het hoofd gezien Wie aandachtig de kamerdebatten volgt weet dat Verleden week nog hadden we een treffend voorbeeld van die constante houding bij de bespre king betreffende de jaarlijkse vacantie van de loonarbeiders en een even tref fend voorbeeld van onze bestendige zorg voor het familieleven waren de afstraffende woorden van Minister van State Heyman: De Heer Lebur- ton vroeg of we dan overal, in alle wetten, de gezinsbelangen willen doen erkennen. Welnu dat is inderdaad het gelal.»,.. Brullen tegen de communisten en met hen één front vormen als het hen past Brullen tegen de communisten en, evenals zij, godsdienst. vorstenhuis gewentenvrijheid, familiegeest onder mijnen Voor dat dubbel spel zijn onze men sen nog niet rijp. Ze volgen met aandacht de evolutie naar rechts van de gedachtenslroming in Frankrijk, Italië en nu ook in Enge land. Ook hier gaan we die richting uit met het vrouwenstemrecht en de zetel aanpassing marcheren we naar het voor goed breken van het volksfront!! Albert VAN DEN BERGHE, Volksvertegenwoordiger. DE BOEKARBEIDERS KOMEN OP 5 EN 6 JUNI 1949, TE OOSTENDE, IN CONGRES BIJEEN De Centrale der Boeknijverheid va'<liondorganisatie van de Boek- en Papierarbeiders van België, houdt op 5 en 6 Juni a.s. haar Statutair Congres te Oostende. Daar dit Congres samenvalt met het 50-jarig bestaan van de plaatselijke Boekarbeidersorganisatie van Oosten de, werden een reeks feestelijkheden op touw gezet, waardoor dit Congres een gans bijzonder karakter zal krijgen. Benevens de officiële afgevaardig den der afdelingen uit het ganse land. zullen honderden Boekarbeiders gele genheid krijgen, samen met hun fami lieleden, een kosteloze reis in zee mee te maken, op een der luxueuse Paket- boten van onze Belgische marine. Oostende, Koningin der Badsteden, zal op 5 en 6 Juni eveneens gastvrij heid verlenen aan afgevaardigden der Boekarbeiders uit Frankrijk, Neder land, Luxemburg, Engeland en Zwit serland. We roepen van heden af aan alle vreemde en belgische Boekarbeiders een gul -Welkom» toe te Oostende, op 5 en 6 Juni 1949. SPAAK DRAAIT ROND DE POT EN... DRAAI ER IN Wat da n'n brief toch kan te weeg brengen We schreven vóór enkele dagen dat Spaak door die Konj igsbrief in nauwe schoentjes zit en ger ar loopt ekster ogen te krijgen. He is nog erger ge worden. Die brief lig hem ook op de maag en, moeten die nijpende schoent jes hem van de voeh'n, die brief moet ook van zijn maag. Zondag laatst ver cheen Spaak te Brussel op een social stische vergade ring. Hij besteeg etiket podium en... stond er op zijn kou n rond de pot te draaiën. Hij opende [le mond en spoe dig bleek het dat hetn niets van de maag moest. Drie pui» jes heeft hij o.m. aangehaald en binstl de behandeling hiervan heeft Spaak Jjch eens van bin nen naar buiten gekeerd. Kiespraat of kletspsaat, om het even, geen reden meer vook sommige C.V.P. ërs om den lof van i deze grote staatsman uit te bazuinen. i. Over de Koningskwestie wenst dhr. Spaak tijdens de kiescampagne te zwij gen. Natuurlijk >1 Hij zal aan die kwLstie maar roeren als men er hem toe v :rplicht. Maar op die brief moet hij och antwoorden? Of voelt hij zich reed «boven» de Ko ning Als men hem verp icht zal hij door roeren, dan zal hij bit volledig doen. Kom, Meneer Spaak, het land vraagt en wacht reeds mee dan vier jaar naar volledige klaarhi id. Roer maar door Laat het licht schijnen Als ge dunkt gelijk te hebbe i kom voor de pinne met «alles». We hebben het reeds vroeger geschreven d; t ons volk nuch ter genoeg is om de abdicatie van de Koning goed te keure 1 in geval klaar en juist bewezen wt rdt dat Koning Leopold inderdaad r iet meer de ge schikte persoon is om over het belgisch volk te regeren. Of denkt dhr. Sy 'Stout gespro ken is half gevochten» Een tweede puntje in de rede van dhr. Spaak en die hét binnenste van onze premier nog klaarder naar buiten keerde was zijn uitlating op de kerk. De kerk mag, volgens dhr Spaak, zich niet te veel inlaten met deze campagne want zulks is slechts voor de kerk. Tiens dhr. Spaak is nu ook al raad gever aan de kerk. Wat zou dat te be tekenen hebben Of is dit ook al een dreigement Een argument van «schrik aanjagen» III. Eindelijk. om Zijne redevoering volledig te zijn, had Spaak het over de schoolkwestie. Spaak ziet de oplossing van dit probleem in het oprichten van nog meer officiële scholen omdat het dan voor alle ouders mogelijk zal zijn hun kinderen op een niet al te grote af stand naar de school van hun keuze te zenden. Hier is dhr. Spaak nogal simplis tisch. Dus nog meer nutteloze uitga ven En zal daardoor de schoolgelijk- heid er zijn Zujlen dan alle Belgen gelijk voor de wet zijn Allemaal even dicht bij de school is dat mis schien de gelijkheid Dhr. Spaak heeft te Brussel Zo wat willen iedereen tevreden stellen. Voor al zijn socialistische kiezers moet hij in het gevlei kennen. Veel 'roorden en niet zeggen. Kiesmeting doorspekt met diplomatische acrobatie. Rond de pot draaiën en niets klaar omlijnen. Doch van een premier verlangt en verwacht men meer. Voor wie het spel doorziet heeft Spaak toch genoeg gezegd en nog meer laten vermoeden. Men kan zo veel en zo lang rond den pot draaiën dat men er draaiërig van wordt en dan komt men ten slotte in de pot zelf terecht. Deesmaal is het haast zo ver geko men. Nog een paar metings en we zul len onze premier nog beter leren ken nen. Ne goeië raad. Meneer Spaak, ge moogt u niet kwaad maken, anders gaat ge u misklappen Maar... ik geef toe dat ge in een lastige positie zit. PIERLALA- Toen de liberalen hun groot plakkaat dat nu op de - Comte- te prijken staat hadden afgewerkt, maakte een der bewonderaars de opmerking dat er niets over de communisten werd gezegd. Dat was embêtant. Ten eerste omdat de bemerking gegrond was en men toch de schijn niet mocht wekken dat de liberalen niets tegen de mannen va# Moscou te zeggen hadden. Ten tweede en vooral omdat de blauwe verfpot op was. «Da» maar met groen verf zei er een... En zo kwam het fameuze zinnetje tot stand, met flauw groen geschilderd Met de Kommunisten zou het nog veel slechter zijn dat er bij wijze van postscriptum er werd bij geflansd. Er is Heren Liberalen, nog een andere reden waarom dat embêtant is eo embêtant blijft, 't Is dat gij niet altijd die mening hebt gedeeld. ER WAS EEN TIJD NIET ZO LANG GELEDEN - DAT U DACHT MET DE C. V. F. ZOU HET VEEL SLECHTER ZIJN EN GIJ MET DE COMMUNISTEN AAN T BEWIND BLEEFT 't Was vóór en na de laatste verkiezingen. Iedereen zag het gevaar in dat de aanwezigheid van communisten in de Regering voor onze vrijheid, voor onze welvaart betekende. Wij gaven gehoor aan de stem van het volk en weigerde met communisten aan te zitten. GIJ NIET. Ten spijt van het belang van de belastingbetalers behield gij de volksde magogen in het zadel. Ten spijt van het belang van Middenstand en Boeren liet gij Lalmand aa.i bevoorrading. Ten spijt van 's Lands veiligheid gaf gij de teugels in handen van de man nen van Moscou. WAAROM WAAROM Uitsluitelijk en alleen omdat Christe'ijke invloed moet worden geweerd. Omdat Koning Leopold III moet verdwijnen, uit stomzinnig anti-clericalisrr.e, uit lage partij drift'. Dit hebben de mensen niet vergeter, liberalen Zij weten dat u liever turks dan paaps zijt Liever met de linkse partijen, communisten inbegrepen, dan met de C. V. P. Tant pis, pour le porte-monnaie. LIJSTNUMMERS VOOR DE VERKIEZINGEN GETROKKEN C. V. P. BEKOMT Nr. 3 Maandagvoormiddag werd in het cabinet van de minister van Binnen landse Zaken overgegaan tot de trek king van de lijstnummers voor de Par lementsverkiezingen. Het is de eerste maal dat zulks gebeurt, vermits de wet I die eenzelfde lijstnummering mogelijk maakt voor al de arrondissementen vai het land, pas enkele dagen vóór d< ontbinding door het Parlement goedge keurd werd Maandagvoormiddag hebben dhren De Schrijver, voorzitter van de C.V.P. Motz, voorzitter van de liberale partij, Taillard, voor de communistische par- Luyjten, voor de socialistische niet alléén een verstokt anti-clericaal. partij, aanvraag ingediend óm aan *naa» d^ trekking deel te nemen. gantische partij een aanvraag gedaan om te mogen deelnemen aan de trek king voor een algemeen nummer. Deze aanvraag moest echter afgewezen wor den daar ze niet, zoals de wet het voorschrijft, getekend was door vijf Kamerle en vijf Senatoren in func tie, Om 1 I u. ging deze trekking door. De voorzitter van de C.V.P., dhr. De Schrijver, van de B.S.P., dhr Buset, en van de liberale partij, dhr Motz, waren aanwezig. De communistische partij was vertegenwoordigd door dhr Tail lard. Waren eveneens aanwezig dhr cabinetschef van de minister van Bin nenlandse Zaken dhr Rombouts en dhr Van den Bulcke, inspecteur-generaal bij het ministerie van Binnenlandse Za ken. Het was de minister van Binnenland se Zaken zelf, dhr Vermeylen, die de namen van de partijvoorzitters in de bus stak en de trekking werd verricht door de voorzitter van de Kamer, dhr Van Cauwelaert. Kwamen achtereenvolgens uit de bus: de namen Buset, Taillard en De Schrijver. Nummer 1 komt derhalve toe aan de socialistische partij, nummer 2 aan de communistische, nummer 3 aan de C. V. P., terwijl nummer 4 toegekend werd aan de partij van dhr Motz, de li berale partij. Het is onder dit toegekende nummer dat de partijen de kiesstrijd zullen voe ren in de verschillende arrondissemen ten van het land. In ieder arrondisse ment echter zal de partijleiding moeten aanvragen onder een bepaald num mer te mogen uitkomen. De partijvoor-., zitters zullen desgevallend klacht mo gen indienen tegen partijen uit een of ander arrondissement die gebeurlijk ten onrechte het lijstnummer van hun partij zouden aangevraagd hebben. De klachten zullen op het ministerie van Binnenlandse Zaken onderzocht worden in aanwezigheid van de partij voorzitters, Zaterdag 4 Juni en Dins dag 7 Juni. De Maandag uitgelote nummers gel den alleen voor de Parlementsverkie zingen, doch voor de Provinciale ver- kiezingen zullen de partijgroeperingen in de kantons het algemeen nummer voor hun lijst mogen aanvragen. Zo zal dus voor de Provinciale lijst van de C. V. P. in ieder van de kieskantons het nummer 3 mogen aangevraagd worden. Dit gebeurt van 5 Juni af. Wat de andere lijsten betreft van partijen die niet aan de trekking van Maandagochtend hebben deelgenomen, voor deze zal een trekking doorgaan in het arrondissement, wóar ze zich aanbieden en zij zullen het toegewezen krijgen te begin het *nr. 5. Naar de minister van Binnenlandse Zaken mededeelde, heeft dc Wallin- EEN TRIESTIGE FIGUUR of de roman van een socialistisch Koningslasteraar. In de enkele dagen welke de Kamer ontbinding zijn voorafgegaan, heeft dhr. Van Eynde Jos., socialistisch volksvertegenwoordiger, hoofdredac teur van de tactloze Antwerpse Volks gazet, en soms ook wel woordvoerder der B. S. P. voor het N.I.R., het nodig geoordeeld zich te moeten doen op merken. Het is erg jammer voor dhr Van Eynde dat hij hierin niet gelukt is op een fatsoenlijke wijze. Tenzij het er voor dit heerschap alléén om te doen was zich te doen opmerken door het schorremorie, of om in het gevlei te komen der Kommunisten. Zoals men weet is dhr Van Eynde Geen schijn van gelegenheid laai de man voorbijgaan om Koning Leo pold III op de schunnigste manier te lasteren. Zijn enggeestigheid en zijne tactloze voortvarenheid hebben dhr Spaak, zijn rode partijgenoot, reeds heel wat hoofdbrekens gekost. In aanmerking genomen dan dat de ze man alle redens heeft om te zwij gen. en in alle talen nog wel. Kameraad Van Eynde kwam in 1940 zonder werk, in tegenstelling mei wat de rode Vooruit in de eerste we reldoorlog deed. verscheen de Volks gazet niet meer. Onze vriend Van Eyn de was dus werkeloos. Hij deinsde er niet voor terug beroep te doen op de katholieke burgemeester (oorlogs-) van Antwerpen, dhr. Delwaide, om ergens een winstgevend baantje te bekomen. Tussen haakjes gezegd, dhr. Del waide werd oorlogsburgemeester van Antwerpen, omdat de wettelijke bur gemeester, dhr. K Huysmans, zo held haftig de vlucht had genomen naar Londen toen de Duitsers in aantocht waren. Dhr Delwaide heeft dan ook geen oogenblik geaarzeld zich te ontfermen over dhr. Van Eynde, en plaatste hem in de diensten van Groot-Antwerpen, ge weet wel. het onwettige Groot-Ant werpen zoals het later door diezelfde hi. Van Eynde zou bekampt worden; dit zelfde Groot-Antwerpen waarin diezelfde hr. Van Eynde zo voorbeel dig heeft dienst gedaan. In ieder geval, de arme man was ge- d, dhr. Delwaide had hem een loop baan en de kost bezorgd. En zoals het dit geval met ieder wellevend mens gebeurd, dhr. Van Eynde richtte een schrijven aan dhr. Delwaide, waarin hij hem zijn dank uitbracht voor dit schoon gebaar. Dit zijn natuurlijk feiten van onder de bezetting. Kwam dan de bevrijding de verkiezingen. Weet U wie de ergste belager was n dhr. Delwaide. en wie hem klak keloos duizend en één beschuldigingen in collaboratie naar het hoofd slin- rde Wel dhr. Van Eynde, de Ko ningslasteraar van heden. Tijdens een vorige kiesmeeting te Antwerpen dreef dhr. Van Eynde zijne onbeschaamd heid zo vér, dhr Delwaide aldaar te lasteren. En tijdens deze meeting kreeg onze vriend Van Eynde een schop on der de broek van dhr Delwaide, hij droop af zoals een schooljongen. Dhr. Delwaide had als antwoord op de las ter van dhr Van Eynde, de dankbrief gelezen welke deze laatste hem destijds had gezonden- Tableau Zie vervolg 3de bladz*

De Gazet van Aalst | 1949 | | pagina 1