N' 3 Leelt tie Rode Pers ONDER CENSUUR PIERLALA GÏ3ÖTE C.y.P. MEETING sprekers Frans Van Cauwelaert Renaat Van ElsEande SPAAR, DE RIESDUAVER Eerlijk zijn, Liberalen EN OMSTREKEN .Verschijnt den Donderdag en Zondag van iedere week. Nummer 46 Donderdag 9 Juni 1949 BURELEN Kerkstraat 9. Aalst. Telet.li. 114. P. C. n. 881.72 - 6e Jaarg. 1,25 fr. 't Kr. Werkelijk, wij hebben zo den in druk dat onze rode kranten, en wij be doelen hier voor de omstandigheid al léén de socialistische pers, van onze andere rode broertjes zijn we voldoen de op de hoogte van hun democrati sche opvattingen wat pers en radio be treft, dus zeggen wij, krijgt onze me ning al maar door meer vaste vormen dat onze rode penneridders ook te luis teren hebben naar de stem huns mees ters, en aldus ook hoeven te handelen, of beter gezegd, ook aldus hoeven te schrijven. Wij kwamen tot deze overtuiging toen wij te* gelegenheid van het be- bezoek aan ons land van Prinses Jo- sephien-Charlotte, de socialistische kranten ter hand namen. In tegenstelling met onze andere kranten, en de buitenlandse kranten zelfs, hadden de reporters der socialis tische bladen niets gezien. Zij deden al léén de mededeling dat* de Prinses in Belgie was aangekomen, en deze me dedeling werd dan nog geplaatst tus sen het zeer weinig gelezen gewestelijk Toen onze rode pers achteraf moest vaststellen, ook al was het knarsetan dend, dat onze bevolking uitbundig en opgetogen onze Prinses kwam begroe ten; dat de Koninklijke stoet overal op zijn doortocht tot staan werd gebracht en dat de Koninklijke rijtuigen als 't ware bedolven werden onder de bloe men, ja, toen moest er wel enige be richtgeving aan besteed worden. Meest van al om te vermijden dat de rode pers zich heelemaal belachelijk zou maken De rode bonzen zouden er wat op vinden, en deze mededelingen werden gedaan onder geblokletterde titels De C. V. P. misbruikt het bezoek van de Prinses als kiesmateriaal De C.V.P. brengt aldus de Dynastie in gevaar (sic.) Eigenaardig dat de Dynastie in gevaar geacht wordt door de roden, juist wanneer de bevolking onomwon den zijn verknochtheid aan de Dynas tie betoond Dat de bevolking van de ze gelegenheid gebruik heeft gemaakt om zijn sympathy 'e hetu'.g.en aan het adres van Koning Leopold III en met klem Zijn terugkeer heeft geeist, daar ziet onze rode pers weer een gevaar in voor de Koningskwestie. Waar onze roden zich bezorgd om maken Of zijn onze roden bang dat hunne lastercampagne eens kwalijk zou kun nen geoordeeld worden door het kie zerskorps, daar waar zij steeds beweer den dat de bevolking niet moest weten van een terugkeer van de Koning En waar zij zelf moeten vaststellen dat ons volk steeds iedere gehechtheid aan de Koning en het Vorstenhuis on geschonden heeft gehouden Maar dit mogen de lezers van de de mocratische rode pers niet vernemen, hunne lezers moesten eens ondervin den dat hunne pers hen voor het lapje hoidt l Het rode kiesvee mag alléén dat weten wat de rode partijbonzen toelaten of dulden. Toen de dochter van Premier Spaak in het huwelijk trad, en dit huwelijk in gezegend werd door Mgr. Cento, toen bracht de rode pers dit nieuws samen gevat in vier regels. Deze vier regels waren te vinden dichtbij de aankondi gingen, in de hoop dat de lezers het niet zouden opgemerkt hebben Stel U voor dat de lezers der rode kranten eens mochten vernemen dat de docher van hun socialistische Eerste Minnster een Christelijk huwelijk had aangegaan Toen ingevolge de vorige verkiezin gen in Engeland de Labour partij een merkwaardige zegepraal behaalde, gin gen onze rode persridders aan het ju belen; zij verkondigden aan de ganse wereld dat hun Engelse partijgenoten een schitterende zegepraal hadden be haald. Wij weten niet of de Engelse Labour partij de uitlatingen van onze B.S.P. voor aangenaam heeft aan vaard. Doch wat wij wel weten is dat de Labour partij weinig of niets ge meens heeft met de B.S.P. van Belgie. Maar nu diezelfde Labour partij een rammeling van belang heeft gekregen in de laatste verkiezingen in Engeland, doen onze rode schrijvelaars hun uit erste best opdat hunne lezers dit niet zouden vernemen. Dit bericht wordt dan Kergens» geplaatst om niet gelezen te worden. De Volkgsazet vindt het zelfs nodig van zijn lezers wijs te maken dat de Labour heden zijn hoogste ledental heeft bereikt sedert 1936. Arme rode penneridders. Hebben de Duitse perspraktijken dan een zoda nige indruk op U gemaakt dat U dit spoor volgt. Toen de Duitsers genoodzaakt wa ren de ene elastische terugtrekkende beweging op de andere uit te voeren, legde de Duitse en verknechtte pers dit ook uit als een schitterende nv»-. winning. Weet U nog dat ook de nazi-pers angstvallig iedere berichtgeving weer de welke zij als ongustig beschouwde. En dat ook het Duitse publiek slechts datgene mocht vernemen wat de nazi- bonzen voorschreven of konden dul den Wij hebben den indruk dat on ze rode pers het erg te verduren heeft vanwege de rode partijcensuur. Maar niettemin zullen onze rode krantenventen het steeds maar blijven uitschreeuwen dat hunne pers de best ingelichte is van het land. Of specule ren zij soms op de bekrompenheid hun ner lezers Dat de rode partijbonzen een harte lijk woordje komen meepraten werd onlangs nog bewezen. Dhr Buset, voor zitter der B.S.P. werd in de gehouden poll niet verkozen, en werd door de partijleden heel eenvoudig aan den kant gezet. Dit viel niet in den smaak van de hoge hoeden, welke laatsten de wil der partijleden hebben verkracht en dhr. Buset terug op de lijst hebben geplaatst Voor de rest zijn onze socialisten de meest overtuigde democraten der we reld. LEO. ON TJEIN LE FOE AVEC VOE. Ik geloof niet dat er veel Olsjtenêèrs zijn die Chinees verstaan. Deze die het verstaan zijn hier niet en als ze hier zijn dan is het omdat ze het in China zijn mogen aftrappen daar ook daar de Communisten Kerk en Godsdienst onder hun bescherming nemen. Ze hebben dan ook dié mensen bedankt die, om een hoger dan het stoffelijk doel, alles verlieten, en uit pure erken telijkheid hebben ze clie mensen in on bepaald verlof naar huis gestuurd. Ge ziet hoe uit puur idealisme, de com munisten er altijd op pit zijn om de las tige posten in handen te nemen. Doch het is van weinig belang of de Olsjteneers ja dan niet Chinees ver staan want «on tjein ie foe ovec voe» is geen Chinees, het is van het zuiverste Brussels. Voor dezen die ook geen «brussels» verstaan de taal van <i ché noe», zullen we het in. het echt vlaams vertalen. Bij ons zegt men, zonder er doekskens aan te doen men houdt den zot met u j Wie is die «men» Hewel dat zijn de socialisten. En hoe dat Heel simpel omdat Spaak hier de kiespropaganda voor te socialisten is komen inzetten door ne geweldigen discoer af te trekken i.i het frans. 't Was in de Rink om doen. Een grote zaal. Grote man.ien moeten een grote zaal hebben. In die zaal kunnen wel drie duizend mensen en voor de zen die niet binnen ku inen bestaan LENING tot WEDEROPBOUW (Eerste gedeelte) Premien van vijf, Twee en een millioen. ZaKrdag had de 79ste trekking plaats van het eerste gedeelte van de lening voor wederopbouw. Zijn betaalbaar met Vijf millioen fr.reeks 374 nr. 559; Twee milllioen fr.reeks 2769 nr. 137 Eén millioen fr.reeks 1884 nr. 88 1.000 frank: de andere obligaties van die drie reeksen. DE VERNIEUWING VAN DE IDENTITEITSKAARTEN GEEN TWEETALIGE TEKSTEN De commissie voor taaltoezicht heeft ongunstig advies uitgebracht over het voorstel van dhr Verrheylen voor het tweetalig maken van de identiteitskaar ten. Naar verluidt zou het verzei in de commissie voornamelijk uitgegaan zijn van de Vlaamse leden. Men zal dus enkel de vereenvoudi ging van de identiteitskaart kunnen doorvoeren. Die zal slechts bestaan uit twee vleuge's in plaats van uit drie zoals voorheen. Zij zal niettemin zo opgevat worden, dat men bij verhui zing van de ene gemeente naar de an dere geen nieuwe identiteitskaart meer zal moeten uitreiken. Dit zal natuur lijk wel het geval zijn, indien men van de ene naar de andeie taaistreek ver huist. HET LEGER OP VREDES- VOET OP 15 JUNI Op 15 Juni wordt het leger opnieuw op vredesvoet gebracht. De Prins-Re gent heeft het desbetreffende besluit ondertekend. Dit besluit brengt mede dat een hele reeks van oorlogsmaatregelen verval lei behalve diegene voorzien bij de onlanks goedgekeurde wet, waarbij bepaald wordt welke besluiten in voe ge blijven, niettegenstaande het feit dat het leger cpnieuw op vredesvoet wordt gebracht. REIZIGERS MOGEN 10.000 BELGISCHE FRANK. EXPORTEREN Het Belgisch-Luxemburgs Instituut voor de Wissel deelt mede dat de reizi gers die zich naar het buitenland be geven voortaan Belgische. Luxemburg se en of buitenlandse biljetten tot de tegenwaarde van ten hoogste 10.000 Belgische franken mogen uitvoeren. De Belgische biljetten 'mogen in het buitenland verhandeld worden. De aandacht wordt er op gevestigd dat de reglementering van het land van bestemming der reizigers de invoe zonder formaliteiten van die biljetten niet noodzakelijk toelaat,, luidsprekers. Die grote zaal was voor één derde bezet en ie luidsprekers marcheerden niet. Onder dat één der 'e waren twee derden toeschouwers ;n één derde luisteraars. De toeschouwers wi ren socialisten die er geen sikkepit ve i begrepen. De luisteraars waren geen socialisten die het wel begrepen. Als het gedaan wa Vingen én toe- Eens buiten kwamenj^de tongen der toeschouwers los en ze zeiden tegen mekaar Den dienen kan het toch zeg gen hé «'k Geloof u wel I da rolt er uit hé j li En dan nog in 't frans Da moet toch ne geleerden bol zijn !n li Jommer en zeggen dat hij dat! even goed in 't engels kan aSpijtig aat we hem niet verstaan hebben. *t Was pertan schoon, want hebt ge die mannen d e hem verston den niet zien knikken en ons zien te ken doen als we moesten plakken En hebt ge dat gezien als hij bekan gedaan had hoe hij dan in form kwam en begon te zwéren Dan heeft hij heel zekers gevraagd om voor de socialisten te stemmen K Het is toch spijtig da ne mens geen frans kan omdat allemaal te ver staan e Jommer het is toch ook spijtig dat Spaak geen vlaams kan <iO gij onnozele snul, die kan wel vlaams man, maar voor zo n grote typ- pen is dat te gemeen van vlaams te spreken. Allé wa doe de gij nu met laams Moest Spaak nu anders niets dan vlaams kennen hoe zou hij d; onze belangen verdedigen ook waar en daarbij ziet dat aan diene mens zijn manieren dat hij dat oprecht meent met de erkmensen Het is toch jammer dat de H. Geest op tweede Sinxen-dag geen nieuw mi rakel gedaan heeft door aan dhr Spaak de gave der talen te schenken. Of aan de arbeiders de gave alle talen te be grijpen. Hebben de socialisten dan toch an ders niemand om mee uit te pakker dan met een Spaak die hier in het hart Vlaanderen de arbeiders moet in een taal \3ie ze niet begrij pen Is dat waardering en ontvoogding van den arbeidersstand Zouden de socialisten niet de eerste zijn om moord en brand te schreeuwen moesten andere partijen dat ook doen 7 PIERLALA. ZAAL RINK» Vrijdag 10 Juni 1949 te 8 uur STAATSMINISTER BURGEMEESTER TE LOT Vóór de Meeting optocht met muziek door de straten der stad. Verzameling te 7 uur. op de Grote Markt. Spaak, de grote internationale ve dette, wordt beslist de grote kiesdraver der socialistische partij. Van wege de socialisten is dat be hendig, doch niet volkomen eerlijk. Want iedereen die de toestand kent weet dat niet Spaak aldaar comman deert, maar wel Buset. Spaak moet ge hoorzamen, de fanatieke Buset beveelt. Meer dan eens hebben wij vastgesteld dat Spaak de rechte lijn niet durft vol en omdat Buset er zich tegen verzet en wij kennen van hem de fameuze woorden «Je suivrai mon parti j usque dans ses folies «lk zal mijn par tij volgen ook waar zij dwaasheden begaat. Spaak is een bourgeois, van liberale afkomst. Dit maakt hem steeds ver dacht in de ogen van eene arbeiders partij Spaak weet dat dit zijn zwak ke kant is en daarom geeft hij altijd toe, voelt hij zich gedwongen steeds nieuwe bewijzen te geven van zijne verkleefdheid aan de socialistische ideologie. Daarom is hij nooit volledig betrouwbaar. Is zijn verstand groot, zijn karakter is zwak. Nu draaft Spaak door het land door om er zijn sirenenzang te doen horen stelt gans zijn prestige ten pande om ie partij bij de goede gemeente aan te bevelen. Ziehier het voornaamste thema van zijn redevoeringen, zoals hij het Maandag 11. te Aalst heeft ont wikkeld. Indien wij alleen met mannen te doen hadden dan zou de socialistische dat de vrouwen ons niet gunstig zijn gestemd omwille van hun godsdienstig gevoelen. Doch in Engeland stemmen veel katholieken voor de labour par tij», zijn er zelf katholieken labour af gevaardigden. Waarom zou de Kerk België verbieden voor de de socia listen ie 'stemmen Volgens ons zijn godsdienstige overtuiging en politiek twee verschillende dingen. De katho Heken willen de twee vermengen... Tot hier M. Spaak. De redenering van de achtbare Eer ste Minister is niet zeer sterk... en hij die in Engeland is geweest gedurende -ier jaar... weet het beter dan wie ook. F.r is een essentieel verschil tussen de «labourpartijen de socialistische par tij in België. De ene is verdraagzaam, hare pers valt nooit de godsdienst aan, hare lei ders steken hun geloof niet weg. zij vrijwaren de vrijheid van onderwijs. In België is de socialistische partij uiterraard een anti-clericale, een anti godsdienstige partij. Zij werd gesticht door mensen die belijdden dat de godsdienst de opium was van het volk», steeds hebben de leiders geij verd niet alleen in het Parlement, maai in al hunne sociale organisaties om el ke godsdienstige invloed bij hunne volgelingen te doden, onophoudend worden in haar pers de priesters en kloosterlingen bespot, de moeders die hunne plicht doen worden er belache lijk gemaakt, de kerk belasterd. Tel kens dat er een debat ontstaat in hel Parlement treden de Bracops en ande re heerschappen van dit soort op oir namens de partij het godsdienstig on derwijs te bestrijden en het monopo- lium op te eisen voor het neutraal on derwijs. Er is op dat gebied niets veranderd bij de socialisten sinds den oorlog, in tegendeel. zij worden met den dag ge mener in hunne aanvallen en onver draagzamer in hunne houdingen. Spaak kan dat betreuren, maar het verbeteren doet hij niet. Want hij is niet de baas. Zeker zijn godsdienst en politiek twee onderscheiden dingen. maar als de vijanden van den godsdienst naai de politieke macht grijpen om de vrij heid van de kerk, de vrijheid van on van de christene doen, dan is het plicht van de gelovi gen als dusdanig deze vijanden op het politiek terrein te bestrijden en hun wapens uit de handen te slagen waar mede zij dreigen hun geloof uit te roei en. Dat begrijpen de Christenen zeei goed. en dal zuilen vooral onze chris tene vrouwen begrijpen. Spaak zal dat niet beletten. Spaak zal hen niet beetnemen. Het Christen volksdeel weet wat het aan die schone woorden heeft. Op het uithangbord dat de socia listen thans van stad tot stad uitdragen -z— staat geschreven Bij Paul-Henri Spaak maar van binnen staat Baset aan den toog. HUGO. de referentie- VOOR VRIJHEID en VOOR RECHT VCOR UW GEZIN STEMT C. V. P. ONDER De liberalen hitsen de kiezers op tegen de zware onmenselijke belastingen. Zij stellen het voor alsof deze belastingen te wijten waren aan de C.V.P.— B. S. P. regering en vooral aan Minister Eyskens. Wij gaan eens gauw het bilan opmaken en de verantwoordelijkheden vast stellen. Het is gemakkelijk werk. Nemen we eerst de uitzonderlijke belastingen. Deze zijn ALLEN gestemd onder het regiem der linkse regering. Ziehier de data. Buitengewone Belasting op de exceptionele winsten 16 October 1945. Speciale Belasting op den handel met den vijand 15 October 1945. Belasting op het Kapitaal 17 October 1945. Wat deed de C. V. P. Zij deed eene wet stemmen die de meest grievende ongelijkheden van de wet op de uitzonderlijke winsten weg nam en aan eeniede winst van 300.000 fr. terugschonk. En nu de gewone belastingen. Men weet dat tijdens den oorlog de gewone belastingen den verhoogd, maar dat ook het systeem gewijzigd vennootschappen, enz. De linkse Regering heeft daar niets aan veranderd. Zij heeft al de belas- tingen behouden. Zij heeft slechts de vrijgestelde minima lichtelijk verhoogd. Wat deed Eyskens 1 Hij bracht het voor-oorlogsch regime opnieuw in voege. 2) Hij verminderde op aanzienlijke wijze de belastingen voor geringe er middelmatige inkomsten. 3) Hij verhoogde dc ontlastingen wegens gezinslasten. 4) Hij legde een project neder dat de levensminima driemaal verhoogd en grote ontlastingen voor al de gezinnen voorziet. Ziedaar de WAARHEID. Wie spreekt ze tegen Neen liberalen, de middenstanders de boeren hebben een goed geheugen. Zij vergeten niet dat gij de Communisten aan het bewind hebt behouden, dat gij de voornaamste schuld hebt aan het wegblijven van onzen Koning, zij weten dat ze op u niet mogen rekenen omdat gij in 't verleden hun"c be langen hebt opgeofferd op het altaar van dc linkse coalitie» niet alleen erd ten nadele v; i de

De Gazet van Aalst | 1949 | | pagina 1