Ondermijnd ZONDAGRUST VOOR ARBEIDERS DER BINNENSCHEEPVAART Het Staatsblad van heden publiceert &et regentsbesluit waarbij bepaald .wordt dat de arbeidsovereenkomst we- 'gfens dienst op binnenschepen, behou dens uitzonderlijke gevallen, geen ar- ?beid mogen verrichten op Zondag of 'op een feestdag. Indien de reder, de lader of de 1 os- Ver het gepast oordeelt aanspraak te ■naken op uitzondering geeft de arbeid Techt op een vergeldende rustdag in de ■yveek. De vergeldende rustdagen, dienen ^Verleend binnen de dertig dagen vol- \gend op de Zondag of op de feestdag .waarop gewerkt werd, derwijze dat 'net hoogste aantal te verlenen vergel dende rustdagen nooit meer dan vier dagen bedraagt. De betrokken arbeider mag geen af Stand doen van de verworven vergel dende rustdagen. Indien ten gevolge van buitengewo ne omstandigheden de vergeldende rustdagen niet kunnen toegekend wor den binnen de voorgeschreven termijn, heeft de arbeider recht op een vergoe- 'ding gelijk aan l/26e van zijn maand loon voor elke niet genoten vergelden de rustdag. Wat de buitenlandse reizen betreft, gelden de voorgaande bepalingen slechts voor de tijd dat het schip in het binnenland vertoeft. De tijd welke in het buitenland wordt doorgebracht, wordt niet in aan merking genomen voor de berekening van de termijn van. dertig dagen. moedelijke duur van het verblijf en de naam en het adres van een borg in Belgie. leder reserve-officier die in het bui tenland mag verblijven moet deze adresverandering mededelen. Bij zijn aankomst in het land moet hij zich aan melden bij de Belgische consul ter plaatse. LEGERNIEUWS OPROEP TOT RESERVE OFFICIEREN De candidaat reserve-onderluitenant Van de klasse 1937, 1938 en 1939 worden verzocht zich schriftelijk ken baar te maken aan het ministerie van Landsverdediging, Dienst van de Ad-I judant Generaal, directie personeel officieren, eerste sectie C, Prins Boude- ,wijn Kazerne te Brussel, met het oog •op hun gebeurlijke benoeming tot re- serve-onder-luitenant. Ze moeten hun huidige woonplaats, bun militieklasse en corps waartoe ze cp 10 Mei 1940 behoorden, opgeven. BERICHT AAN DE RESERVE OFFICIEREN 'Ter gelegenheid van het hernemen Van het normaal stelsel van de vredes tijd betreffende de «periodieke- _Ke.rop -- roeping van de reserve-officieren, werd vastgesteld dat sommige onder hen na laten adres veranderingen te doen kennen. Dienvolgens wordt aan het volgen de herinnert 1. De reserve-officier moet op het eerste ogenblik en in de korste tijd een mededeling van zijn corpsoverste kun nen ontvangen en moet steeds zijn juist adres en zijn verblijfplaats aangeven. 2. Binnen de 15 dagen na hun aan komst in een nieuwe verblijfsplaats moeten de reserve-officieren hun adres mededelen aan hun corps-overste. 3. De reserve-officieren die verlan gen in het buitenland te verblijven moeten daartoe toelating vragen en ■vermelden of ze in burgerkledij reizen. Dit geldt niet voor reizen van min der dan 15 dagen en wanneer de reis minder dan een maand duurt volstaat bet het adres op te geven met de ver- TOELATI NG TOT DE SCHOOL VOOR KANDIDAAT GEGRADUEERDEN R.A.O.C. In geheel België maken de scholen van het leger beroep op de jongelin gen teneinde dienst te nemen in het wapen dat hun voorkeur geniet. Van af September 1949 begint een nieuw schooljaar voor Kandidaat-ge gradueerden. DOEL van de School voor Kandi daat-gegradueerden R. A. O. C. te St. I Denijs-Westrem 1 Vorming van een jong, tuchtvol en geleerd kader van Onder-Officieren. 2) Voorbereiding tot het examen van Kandidaat officieren voor de meest begaafden. De jongelingen in de school opge nomen genieten er een volledige mi litaire opleiding (turnen, sport, mili taire oefeningen, autotechniek techni sche opleiding in het wapen) en een wetenschappelijke opvoeding pro gramma overeenstemmende met de moderne humaniora van 3" tot 1° klas volgens diploma in het bezit van de leerling (met inbegrip van Godsdienst of zedenleer naar keus van de ouders). VERBLIJF De leerlingen verblij ven 2 jaar in de school. Na dit tijdperk worden ze onderof ficier indien ze in alle proeven slagen. De meest begaafden mogen er een der de jaar doorbrengen tot voorberei ding als Kandidaat-officier, voor zo veel dit bijgevoegd schooljaar hun toe laat de examens af te leggen in het ka der der officieren. VOORDELEN De studiën zijn volledig kostelaas. De militairen wor den er gevoed, gekleed en bekomen hun intrek op kosten van de staat. VERGOEDING Na hun inlijving trekken zij een dagelijkse solde van 1 0 fr. (11 fr. na 6 maand). Na 12 maand goeden dienst woiden ze bevorderd tot de graad van korpo raal met een jaarlijkse wedde van 26 duizend fr.; 30 ten; honderd van die wedde wordt gekapitaliseerd op een spaarboekje hetgeen hen in staat stelt over een kapitaal van ongeveer l OO.ÖOO fr. te beschikken op 'de ou derdom van 25 jaar. De leerlingen nochtans die hun ouders willen steu nen kunnen maandelijks 25 van hun wedde laten storten. VOORWAARDEN TOT TOELA TING 1 Belg zijn getuigschrift van burgertrouw. 2) Ouderdom 16 tot '19 jaar op I September 1949. 3) Minstens een getuigschrift van einde lager enderwijs of getuigschrift gelijkgesteld met 6e Wetensèhappelij- ke humaniora. De aanvraag dient gestuurd tussen 15 Juni en 31 Juli 1949 aan volgend adres Bevelhebber der School, Kandidaat- Gegradueerden R. A. 0 C. St. Denijs- Westrem (bij Gent). N. B. Alle bijkomende inlichtin gen te bevragen aan bovenvermeld adres. EEN VERHAAL UIT HET WERKELIJKE LEVEN Naar het Frans, vrij bewerkt door F. A. KRAMPS. SPIJSKAART VOOR EEN GANSE WEEK Zendag Tomatensla met Haring Groentesoep Gebraden Kalf- schijf Erwtjes met Worteltjes Gekookte Aardappelen Gevulde Meloen. Maandag) Koude Kalfsschijf Komkommersla Gebakken Aardap pelen Flensjes. Dinsdag Gekookte Tarbot Zure Eiersaus Gekookte Aardappelen Fruit. Woensdag Gehakt Andij vie Gekookte Aardappelen Griesmeelpudding met gestoofde Bes sen. Donderdag Runderlapjes Ge doofde Tomaten Gekookte Aar dappelen Vanillevla. Vrijdag Tong met Italiaanse saus Aardappelpuree Fruit. Zaterdag Biefstuk Sla Fri tes Rijstpudding met vruchtensap- saus. VOOR DE LEKKERBEKKEN. Tom&tenJa met Haring Benodigd 500 gr. tomaten 3 eetlepels slaolie 2 eetlepels azijn peper zout wat peterselie 3 zoute haringen. Bereiding Was de tomaten, waar van de kroontjes verwijderd zijn en snijd ze in dunne plakjes. Vermeng de olie met de azijn, de peper en het zout, doe de marip&de in een glazen schotel, leg er de plakjes tomaat in en schep deze door de'marinade. Laat de haringen enige uren in wa ter, waaraan een scheutje melk is toe gevoegd, weken. Laat ze daarna goed uitlekken en verdeel ze in filets. Snijd de filets weer in tweeën en leg ze in de vorm van ruitjes over de toma tensla. Tong met Italiaanse Saus Benodigdi 2 grote kooktongen 1. Italiaanse saus, bestaande uit: 40 gr. bloem, 40 gr. boter, wat gehakte champignons,* /z 1. visbouillon, peter selie en ui, 2 eierdooiers, 60 gr. oude geraspte kaasi Bereiding Maak filets van de ton gen. Kook ze, nadat ze opgerold zijn, gaar in kokend water met zout, maar Iaat er de gijfcf gesnipperde ui en een paar takj^|ftterselie in meekoken. schuimspaan uit het voclWen xeg ze in een vuurvast schoteltje. Bfcdek ze met de saus, die op de gewone wijze gemaakt is en die men vermengd heeft met de eier dooiers én de gehakte champignons. Strooi er de geraspte kaas over en laat het schoteltje in een matig warme oven lichtbruin worden. KEUKENGEHEIMEN In deze tijd van zoeken naar alles wat voordelig is, mag een aanbeveling van rijst nie,t. achterwege blijven. Rijst behoort tot onze meest aanbe velingswaardige voedingsmiddelen: ze bevat een belangrijke hoeveelheid voedsel in de vorm van koolhydraten en eiwit en kan zeker de vergelijking met andere algemeen gebruikte le vensmiddelen glansrijk doorstaan. Bo vendien vraagt de bereiding zeer wei nig moeite én tijd twee factoren, die in drukken gezinnen ook meetel len. Flink wassen, en de rijst is voor verdere bereiding geschikt. Rijst is I. HET KASTEEL VAN KERTAN IN BRETANGE De vrolijke Meizon bedekte de tblauwe wateren van de golf Morbihan in Bretagne met een fonkelende sluier, en vaartuigen van allerlei aard gleden zonder moeite over hare schitterende •oppervlakte. In het zog der stoomboot, die van BelIe-Isle-en-Mer kwam, volgde eene menigte rood geschilderde visschers- pinken met geelgekleurde zeilen. Het elegante met fantasie vlaggen prijken de plezierjacht kruiste zich de vreem de brik, terwijl machtige koopvaarders ynet ontplooide zeilen de reede van Port-Navolo verlieten; het was met één woord een toneel vol leven en be- weging op het water en rondom die eilandjes, die zo prachtig en schilder achtig gegroepeerd zijn, en in het volle gezicht van den. Atlantischen Oceaan ■de bevalligste der archipels vormen. Het merendeel der verschillende vaar tuigen bewoog zich in dezelfde rich ting; het was of er een onzichtbare weg in rechte lijn op de golven was uitge bakend doch nu en dan maakten zich 'oti dezen grote slagader van vervoer middelen enkele particuliere bootjes i'os, die bezet waren met plézierreizi- gers, welke tussen de celtische monu menten van het eiland Gavinus en, die van Locmariaquer opophoudelijk heen en weer varen. Een dezer onafhankelijke vaartui gen was een visschersboot, die slechts personen bevatte: een schipper met ge bronsd gelaat, ene armoedige geklede vrouw, die hem in het besturen van het scheepje behulpzaam was, en een nog jeugdig priester, die aan den voet van den mast was gezeten. Deze laat ste had zijn breedgeranden hoed op zijne gnieën gelegd, en het zonlicht speelde vrij op zijn rustig eneenvoudig gelaat.dat tegelijk schoon en innemend was. De schoonheid sproot voort uit ene zekere regelmatigheid zijner ■l'rekkeni die geheel met zijne houding en overi ge lichaamsdelen in overeenstemming waren; innemend was zijn blik, zijn glimlach, een krans van lieftalligheid omgaf als het ware dat met zachte blonde haren gekroonde hoofd. Deze jeugdige priester bezat onge twijfeld die geheimzinnige macht, die uit ootmoed en zuiverheid ontstane geestkracht, welke diegenen onder scheiden, die door eene bovennatuur lijke roepen aan de vreugde en het lij den van den tijd ontrukt worden, om zich geheel aan de zelfopoffering en het onbedwongen verlangen naar het toekomstige leven over te geven. Gij zijt een goed profeet geweest mijnheer pastoor, zeide de schipper, die met kracht zat te roeien, eensklaps; wij zullen den gang onzer boot geen oogenblik behoeven te vertragen voor dat wij te Kertan aankomen. De priester glimlachte. vlug gaar, en als we gedurende de 20 a 30 minuten, die als kooktijd nodig zijn, maar oppassen voor aanbranden, door de pan vooral op een zeer zacht vuurtje te zetten, dan vraagt het ge recht weinig zorg. Aan afwisseling in onze voeding helpt de rijst zeer zeker, we kunnen ze als eenvoudige «toespijs» opdienen, in de vorm van rijst met boter en suiker, rijst met bessensap, rijst men rozijnen, appels of andere vruchten, rijstebrij, enz., enz. We kunnen ze echter ook als hoofd schotel beschouwen en ze als hartig ge recht klaar maken bij kip, vis of vlees. Ook voor een stevige soep komt rijst in aanmerking. Laat rijst U gerust eens helpen bij de samenstelling van uw menu. HUISHOUDELIJKE WENKEN. Het eenvoudigste middel om vlie gen uit de kamer te verjagen is het ver trek flink te laten doortochten. Ook het verstuiven van D. D. T. poeder of Flit helpt. De ouderwetse vliegenvan,- ger bewijst ook wel goede diensten, maar deze ziet er dikwijls vies en on smakelijk uit. Muggen, verdwijnen ook met D. D. T.-poeder of Flit. Maar men kan ze ook verdrijven door branden van kam fer of reukkaarsen. Een schoteltje met petroleum op uw nachttafel geplaatst zal deze onaangename gasten van uw bed verwijderd houden. Tegen mug genbeten kan men zich zelf bescher men door gelaat en handen met nagel olie in te wrijven. STILTE IN DE ZIEKENKAMER. In de ziekenkamer moet doodse stil te en rust heersen. Maar het klokje of horloge op het nachtkastje stoort de zieke in zijn rust. Toch wil hij het ook niet missen. Wat nu te doen Het klokje op vilt zetten. Het geluid blijft hoorbaar Wat dan Heel eenvoudig Men zet een glas er over heen, een eenvoudig glas, dat de wijzerplaat met cijfers en wijzers duidelijk te zien blijft. Ogenblikkelijk heerst er absolu te stilte in de ziekenkamer. En stilte is niet zelden één. van de voornaamste factoren van een volkomen genezing. KLEINIGHEDEN. Bij een gelukkig huwelijk behoort LIEFDE. Achter dit woord verschuilen zich heel dikwijls gevoelens, die mets met dit begrip te maken hebben. Is echter werkelijke echte liefde het grondelement voor een verbinding, dan hoort toch nog het vaste voorne men erbij, het samenleven gelukkig en harmonisch te willen maken. En dit geluk, dat wij pas op de duur verkrij gen, valt ons niet zo maar in de schoot» men moet er voor vechten en heeft men het eenmaal, dan moet men zijn uiterste best doen het te behouden. In de eerste roes van het jonge geluk is het gemakkelijk de geliefde met teder heid en kleine attenties gelukkig te maken; want wij geven deze bewijzen vreugdevol en met volle handen. Maar het is moeilijk, wanneer de dagelijkse sleur haar rechten herneemt, dan nog tegenover de ander de nodige beleefd heid en «égards» in acht te nemen. Wij zijn nu eenmaal niet ongevoelig voor de kleine speldeprikken van het Ik ken'mijn Morbihan op mijn duimpje. Vincent, zeide hij; ik ken haar 'bijna evengoed als gij. Dat komt dat zij uwe evenals mijne wiegeliedjes gezongen heeft, mijnheer, en die men niet op het pa pier drukt, v/orden nooit vergeten. Pas op, vrouw, wenden, wenden, over stag Wij lopen pijlsnel op Kertan aan. Bij dien rifeiam van Kertan stond de priester, die met de rug naar den oever gekeerd zat, schielijk op, en zijn hoed opzettende, vestigde hij zijn blik op een kasteel, dat tegen een dicht don kergroen bosch lag, dat uit de golven scheen te rijzén. Dit aanzienlijke doch zonderlinge gebouw, had, zoals het daar op de uiterste punt van een schiereiland lag, door het eigenaardige zijner ligging het voordeel, de schilderachtige golf en. den majestueuzen oceaan te beheer- schen. Het oudste gedeelte van het kasteel, dat uit een zwaar hoofdgebouw en twee slanke torens bestond, verhief zich trotsch vlak in het gezicht van den oceaan; het moderne gedeelte, dat in later tijd was bijgebouwd, lag meer prozaïsch aan den oever van een be- valligen inham, die als het ware in den golf was uitgesneden. Het zich hoog in de lucht verheffende oude slot met zijne torens, dat als een reus geheel op zichzelf stond en van graniet gebouwd was, droeg den stempel van vele eeu wen op zijne muren gedrukt; de mo derne gebouwen, die slechts uit twee verdiepingen bestonden, hadden wit gepleisterde muren* en wanneer men dagelijks leven, zoals onbeleefdheid, om niel te zeggen grofheden, onacht zaamheden, enz. Het is verwonderlijk, hoe snel men sen, die elkaar uit liefde trouwden, van lkaar bevreemden, alleen maar omdat zij denken, dat zij zich in hun huwelijk kunnen laten gaan. Dit verwijt geldt zowel de vrouw als de man. De man, die in de verlovingstijd en de eerste maanden van het huwelijk zijn attenties niet spaarde, houdt het voor overbodig zijn vrouw later nog kleine geschenken te geven of haar met bewijzen van hoffelijkheid plezier te doen. Hij is bang, dat men hem voor een. pantoffelheld verslijten zal, als hij zijn vrouw zo nu en dan eens een genoegen doet, of eens in de huis houding helpt. En de vrouw Bij haar zijn het niet zo zeer «presti ge redenen. als wel een uitgesproken onverschilligheid, die haar onachtzaam tegenover haar man doet zijn, die haar de gelegenheid doet verzuimen hem af en toe eens met een kleinigheid te ver rassen. De lang getrouwde vrouw is vaak de foutieve mening toegedaan, dat haar geluk door stadhuis en kerk bevestigd geen gevaar meer loopt. Of het huwelijk een beetje minder of meer gelukkig is, wat maakt dat uit Ze heeft toch een «ring» Maar niets is gevaarlijker dan het geloof, dat een dergelijke onverschillige vrouw haar man op de duur Kan boeien. Hoe ver schillend de meningen van de mannen, in betrekking op het type vrouwen, dat zij zich als levensgezellinnen wen sen, ook zijn, in dit punt stemmen zij allen overeen: zij wensen alle vrouwen, die hun de lasten en zorgen van hun beroep doen vergeten, en die hen met duizend kleinigheden verwennen. TANTE DINA. (Nadruk, ook gedeeltelijk, verboden) DE KOLENPRODUCT! E 2.3 MILLIOEN TON IN JUNI Tijdens de maand Juni, beliep de totale steenkolenproductie in België 2.347.244 ton, met name 379.343' ton voor het bekken van Bergen; 321*632 ton voor het bekken van het Centrum, 607.136 ton voor dat van Charleroi: 374.996 ton voor dat van Luik en 664.137 ton voor het Kempisch ko lenbekken. Voor de gezamenlijke kolenbekken? was de dagproductie over dezelfde pe riode 93.890 ton, te Bergen, bedroeg zij 15.174 ton, in. het Centrum 1 '2.865. te Charleroi 24.286, te Luik 15.000 er in de Kempen 26.565 ton. Gedurende deze maand is de kolen- voorraad met 475.822 ton gestegen. Deze bedroeg inderdaad op 31 Me 2.232.447 ton, op 30 Juni 2. 708.279 ton. Het individueel rendement geduren de de week van 20 tot 26 Mei bereikte 4.8 lik kgr. voor de houwers, 916 kgr. voor de ondergronders en 637 kgr. voor de onder- en bovengronders. Tij dens dezelfde week bedroeg het ab senteïsme 23.4 7 t.h. voor de hou wers, 18.81 t.h. voor de ondergron ders en 16 t.h. voor de onder- en de bovengronders. een blik wierp door eën der drie boog gewelven, die het moderne kasteel aan het oude slot verbonden, ontmoette het oog eene bonte mengeling van groen, die het onverwachtste en be koorlijkste effect maakte. Men zou voor zijn plezier te Kertan aan wal gaan, zeide de schip per. Laat vieren, vrouw, langzaam bij vieren. Ik zou wel willen dat men te Locmariquer ook zulk eene landings plaats maakte. Eene van gemetselde trappen voor ziene landingplaats vormde als het wa re de verlenging eener grote beuken laan, die tussen de groene grasperken doorliep; de 'boot kwam, door de be kwame handen van Vincent bestuurd, vlak voor de onderste trede van den trap liggen, en de priester zette voet aan wal. Hij zag op zijn horloge. Hoeveel tijd hebt ge nodig voor uw boodschap van Port-Navalo, Vin cent vroeg hij Een: goed uur, mijnheer, ant woordde Vincent. Zo Ga er heen en doe er uw zaken op uw gemak af; ik denk niet voor over een paar uur gereed te zijn; gij zult mij hier wachten. Best, mijnheer, antwoordde Vin cent, Mijne groeten als het u belieft aan mijnheer Trahec. Na het uitspreken dezer woorden gaf hij met zijn roeispan een krachti- gen stoot tegen den walmuur, liet zijn boot door deze beweging vieren, en verwijderde zich van den oever, ter wijl de priester, de beukenlaan ingaan de zich in gedachten verdiept naar het kasteel begaf. Voor den fraaien breden witten, ge vel van het nieuwe gebouw gekomen bleef hij besluiteloos staan, en keek beurtelings naar de grote poort, die toegang gaf tot het oude slot, en naar de drie booggewelven, die even zovele opene deuren naar het inwendige van de moderne woning schenen. Na enige oogenblikken, te hebben geaarzeld liep hij den eersten kruis boog in. In de muren van het gewelf bevonden zich vier deuren, doch zij waren gesloten, en droegen geen der gewone tekens, die aanduiden dat zij voor een vreemdeling geopend wer den;. De priester liep verder door en bevond zich toen op eene uitgestrekte binnenplaats, die rondom bezet was met getraliede hokken, waar allerlei soort van hoenders en ander gevogelte in rondvloog. Eene oude boerin stond midden in het plein en strooide uit haar voor schoot graan op den grond, dat door eene luidruchtige hoenderfamilie met graagte genuttigd werd. De zon be scheen haar gelaat ten volle. Het was een dier raadselachtige figuren, waar van het type nog slechts gevonden wordt bij de volken, die nog buiten den kring van gelijkheid staan, welke de beschaving bij alle rassen tracht tot stand te brengen. Haar bruine huid, vol rimpels, was letterlijk op haar overigens fijn besneden gezicht vast gelijmd. haar gespierd lichaam was nog niet gebogen, en haar gehele uiter lijk was plomp, boerst zelfs hars en oi)behouw*"7

De Gazet van Aalst | 1949 | | pagina 2