Li VRCAHTIE6ENEUGTEN PIERLALA DE EN OMSTREKEN Nummer 55 BURELEN Kerkstraat 9, lil iitt? Verschijnt den Donderdag en Zondag van iedere week. Zondag 10 Juli 1949 Aalst - Telef.n' 24.114 -- P. C. n' 881,72 - 6e Jaarg.. 1,25 fr. 't Nr. VOLKSE OPVOEDKUNDE (Familiale Kronijk voor Opvoeding en Onderwijs Eindelijk is het verlof daar Einde lijk, zeggen de jonge snaken, aan alles komt eens een einde... ook aan een lang en zwaar schooljaar Dat is de hartekreet van die honder den, duizenden gelukkige jongens en meisjes die het groot verlof, het zo- merverlof ingaan, na een zware inspan ning die voor velen zal bekroond ge weest zijn met een goede uitslag bij de examens en die ook voor vele anderen een noodzakelijkheid is geworden om weer terug op te knappen en een hoe veelheid jonge en nieuwe krachten te verzamelen om, over enkele weken, te rug met nieuwe moed een nieuw schooljaar te kunnen aanvangen WAT VERLOF BEDUIDT... Dat hoeft toch niet verklaard, ho ren wij de goede lezer en lezeres ant woorden Verlof betekent eenvoudig vrij en los, in Gods wijde natuur, ge nieten van de goede gezonden lucht Spelen en ravotten Lopen, zingen, dansen en., misschien nog veel meer een verblijf aan zee of een mooie reis En. toch het woordje VERLOF kan wel een heel verschillende betekenis hebben al naar gelang de personen die er in betrokken zijn, namelijk in de allereerste plaats de KINDEREN, dan de OUDERS, en verder om maar van een reeks andere personen te ge wagen de GEBUREN Voor de KINDEREN is het verlof inderdaad, zoals hierboven beschre ven, een periode van ontspanning na een zwaar schooljaar. Wij zeggen wel na een «zwaar» schooljaar en wij we ten waarom wij dat zeggen. Laten wij eens vergelijken, beste ou ders en alle belangstellenden, hoe het op scho ol ging toen wij schooliiepen en hoe het nu gaat Wat een hemelsch breed verschil een veel zwaarder pro programma thans, een veel uitgebrei der leerstof dus. Moderne methodes die veel meer van de persoonlijkheid van de kinderen, van de studenten, ei sen dat zulks het geval was bij de ou de methodes die nu wel eens de luis termethodes of de passieve methodes genoemd worden in tegenstelling met de nieuwe methodes die terecht de naam dragen van actieve methodes De kinderen verdienen hun verlof. Zij hebben het volstrekt nodig om te rug paraat te staan bij de aanvang van het reedi wenkend schooljaar 1949- l 950 Voor de OUDERS... is of kan... of zal het verlof iets helemaal anders be tekenen al naar gelang wij te doen heb ben met verstandige ouders, met be grijpende ouders, met ouders die we ten wat verlof te beteken heeft en moet betekenen voor hun bengels (dat moet het juiste woord zijn als on ze «rakkers - met verlof zijn met ou ders die zich al dan niet weten aan te passen aan hun kinderen-met-verlof Gij hebt goed te praten, mijn heer, in de gazet horen wij daar een moeder zeggen met zeven jongens en eenS -Daas- onder uw leiding In één twee meisjes Gij kunt dat allemaal j ™oord Passen wij ons aan En dan zo goed schrijven. Papier is gewillig, j dan beleven w»i ook een gelukkige va- maar mijn «rakkers - en «raksters., ik cantjePer'ode. Wij zullen gelukkig zijn Lang verwacht, lang betracht, Eind'lijk toch gekomen Wat een vreugd, voor de jeugd, 't Ver.of nu te verwelkomen verlof zijnde jongens en meisjes... La ten wij dat toch niet overdrijven wij geburen en die kwajongensstre ken niet al te tragisch opnemen HET DOEL VAN DE VACANTIE PERIODE... HOE DAT DOEL BENADERD - Lichamelijke, verstandelijke en ze delijke heropknapping... daarin ligt het drievoudig doel van elke periode besloten. Lichamelijke herop geknapt, met de moeite in 't lijf, met veel frisse gezonde lucht in de longen en met bruingebrande huid, met flik kerende levenslustige ogen en open blik moeten onze jongens en meisjes terug naar school na de vacantie. Ook het verstand dient terug paraat te we zen om nieuwe en reeds moeilijker wordende leerstof op te nemen en te verwerken Ontspanning en geen inspanning voor het verstand moet het ver lof brengen. En wat zeker niet mag vergeten worden is dat ook zedelijk onze kinderen gaver, mooier en sterker het nieuwe schooljaar moeten kunnen aanvangen. Het verlof moet voor hen een leerschool worden van wil en ka rakter, van openhartigheid, van dienst vaardigheid en van veel andere deug den en gaven nog Zedelijk rijker en mooier moeten ze terug de schoolban- t ken op, om met meer vaste en sterkere I wil het zware schooljaar terug aan te pakken en tot een goed einde te bren gen Om dat doel te benaderen moeten wij, ouders, onze kinderen in de gele genheid stellen zich lichamelijk sterker uit te bouwen, zich verstandelijk uit te rusten en met een dosis zedelijke rijk dom paraat te staan en slagvaardig met September aanstaande Hoe dat kan Hoe dat moet Ook al zijn wij geen rijke mensen, ook al hebben wij geen grote tuin, ook al kunnen wij onze kinderen niet naar de zee sturen of op reis Alles ligt besloten in dat éne woord: AANPASSING Vergeten wij niet, vaders en moe ders, dat ons huis, als het verlof is, niet immer liggen kan als een beeldeken 't M ag en t moet al eens overhoop lig gen als onze kinderen aan 't spel zijn geweest of nog zijn. Zorgen wij er voor dat onze kinde- ren een speciaal vacantiepak hebben, een vest, een broek, een rokje... waar bij en waarvoor het zo nauw niet steekt Zand, water, stenen, sleuren, trekken, springen, lopen... en al de rest doet men best en gemakkelijkst... niet in zijn Zondags pak F.n dan... We moeten er genot aan beleven aan hunne uitbundigheid Laat ze roepen en tieren Laat ze schetteren en kwetteren Laat ze... (zou ik durven zeggen?) laat ze maar eens vechten af en toe... als t niet te ver gaat Laat ze fietsen, wandelen, ZITTEN WE NOG VOLOP IN DE KIESSTRIJD Wanneer men alleen luistert naar Li beraal- Socialistisch- en Communistisch gepraat en wanneer met de partijbla den dier partijen, leest, dan waant men zich nog ten volle in de kiesstrijd al hoewel de verkiezingen reeds een paar weken achter de rug zijn. Dit komt omdat de C. V. P. in de Senaat over de volstrekte meerderheid beschikt en in de Kamer veruit de sterkste partij is Omdat nu de C. V. P. van de macht wil gebruik maken om haar program ma te verwezenlijken, wordt zij door de opositie partijen beschuldigd van machtsmisbruik, en onverdraagzaam heid en van dictatoriaien aanleg. Zulks is niet te verwonderen gezien de laatste jaren in veel landen de machts bekleders waarlijk dictatuur vacantie- - staten hebben gevormd. Doch dit is toch maar gebeurd in die landen waar de huidige regeerders op een niet de mocratische wijze aan de macht zijn gekomen. Dit toch kan niet beweerd worden van de C. V. P. Een politieke partij die langs zuiver democratische weg en met een volle dig democratisch programma dergelij ke machtspositie verkrijgt kan men zo maar niet zonder meer van machtsmis bruikster beschuldigen. Dat zulks in volle verkiezingsperiode gebeurt is ten zeerste normaal daar tijdens, dergelijke periode veel wordt geschreven en gezegd die de schrijvers noch de sprekers zelf geloven. Maar dat mensen die beweren een ernstige partij te vertegenwoordigen zelfs na de verkiezingen nog dergelij ke onzin uitkramen is gemeen, Jaf, laag en tevens erg kinderachtig. Na de verkiezingen en eens dat het volk uitspraak heeft gedaan dan moet 'het land verder bestuurd en geleid worden en moet men partij-sectarisme kunnen achterwege laten. Heeft men ten andere de C.V.P. nu, en de Katholieke partij vroeger, ooit kunnen betrappen op sectarisme Hebben niet vele partijleden de C. V. P. hel tegenovergestelde aangewre ven En, hebben niet sommige C. V. Pers zelf openlijke campagne ge voerd tegen de te verre gaande ver draagzaamheid der Christelijke Volks partij Hebben de laatste verkiezin gen niet bewezen dat het volk einde lijk wil gedaan maken met al die on opgeloste vraagstukken Vooral wanneer we dan nagaan uit welken hoek die aantijgingen komen dan kan men het noch min noch meer belachelijk noemen. Was het de C. V. P. of een C. V. P. Minister die dictator speelde in het N. I. R. Waren het C. V. P. OOST-VL A ANDERE N S BEDEVAART NAAR 0. L. VROUW VAK LOURDES Bisdom Gsnt Zaterdag 16 Juli e.k. te 7 u. zal in tie St. Martenskerk een Mis dhr opgedragen morden, ter intentie van de bedevaarders van Frans Lourdes. DE WONDERBARE GENEZING VAN DE KLEINE FRANCIS PASCAL TE LOURDES La Croixii van Woensdag 6 Juli pu bliceert in extenso het geneeskundig verslag van Dr. Fr. Leuret, voorzitter van het Bureau der Geneeskundige vaststellingen van Lourdes over de ge nezing van de kleine Francis Pascal, waarvan het mirakuleuze karakter bij kerkrechterlijke beslissing werd er kend. Francis Pascal werd geboren op 2 October 1934 in Vaucl use en woont thans te Beaucaire. Vanaf December 1937 deden zichMI1J, bij het toen drie jaar oude knaapje de eerst maakt het h DE POLITIEKE TOESTAND dhr. de schrijver bu de PRINS-REGENT Dhr De Schrijver, nationaal voorzit- ter van de CVP, werd door de Prins- Regent sn audiëntie ontvangen. VAN CAUWELAERT BIJ DE PRINS-REGENT Het kabinet van de Prins-Regent deelt mede De Prins-Regent heeft dhr Van Cau- welaert, voorzitter van de Kamer del V olksvertegenwoordigers, ontvangen en heeft hem met een informatie-op dracht belast. Dhr Van Cauwelaert heeft die op dracht aanvaard. Terugkomend van het Paleis heeft dhr Van Cauwelaert zich een paar ogenblikken onderhouden met de journaliste. Hij heeft hun het volgen de gezegd «Zoals een mededeling van het Pa leis gemeld heeft, heeft de Prins mij met een informatieopdracht vereerd, waaraan ik gemeend heb mij niet te mogen onttrekken. Er behoort echter geen dubbelzinnigheid te heersen wat de aard van mijn taak betreft. Voor- Regent plannen maken en uitvoeren... laat ben niet lang naar school geweest raksters is toch wel het vrouwelijk van «rakkers» mijn jongens en meisjes kunnen zo nogal wat doen hoor Wij hebben geen hof Wij heb ben geen geld om ze met verlof aan zee te zenden of om ze een reis te la ten doen.... Wij zitten er heel de dag mee «op ons kot zegt mijn man. peins niet te min 1 omdat wij onze kinderen zullen geluk- kig zien JEUGDLEIDERS... 'T WOORD IS AAN U Nu is het de tijd aan de Jeugdwer- ken allerhande om de jeugd in handen te nemen en ze langs veilige wegen door de vacantieperiode te leiden In ons land zijn allerhande jeugd- En toch, moederke, zult gij door or£anisaties ingericht Ook werden er deze vacantieperiode moeten; samen gedurende de laatste jaren vacantieoor- met de kinderen en met de man... en den' tehuizen voor met verlof zijnde wellicht nog met wat kameraadjes die k[nderen ingericht. Ouders, laat er uw uw kinderen zullen meebrengen om erónderen van profiteren Ze worden mede te spelen en vacantie te vieren. er ~oed bewaakt, goed gevoed en ze r o 1 kunnen er hun hartje ophalen met an,- Lr is maar een middel AANPAS- J-rp kinderen SING cn nog eens AANPASSING kon de verlofperiode zo worden Anders wordt het een ramp! Een ramp opgelost door al wie verantwoordelijk- voor en al de uwen Leid te dragen Leeft tegenover de kin- En wat het woordje «vacantie voor deren, dan wordt dit groot verlof een de GEBUREN voor sommige al- zegen en geen vloek. thans te betekenen heeft, vraagt dat Dat wensen wij van harte voor groot maar eens in uw buurt... De gebu- en klein I ren en andere buitenstaanders soms heel wat te "erduren van hebbenj de met I OPVOEDER. (Nadruk verboden.) ers die op het Congres te Oostende verklaarden dat, eens zij aan de macht het in dit land al spoedig zal gedaan zijn, met het vrij katholiek onderwijs en met het Katho licisme Was het een C. V. P. Minister die de Middenstand dreigde met finantieëUe moord Dit waren toch én Liberalen én So cialisten Van de Communisten moeten we niet praten, ledereen kent die ver draagzame en zachte lamme goedzak ken. Het volk heeft het oordeel over deze belgische oosterlingen uitgespro ken en dit oordeel was een vernieti gende veroordeling In afwachting hopen al de C. V. P. kiezers en kiezeressen dat er geen en kele C. V. P. voorman zal gevonden worden die de kranige en juiste hou ding van dhr Van Zeeland in iets zou durven te verkrachten. Dhr. Van Zee land heeft het nadrukkelijk genoeg verklaard dat hij niet te vinden is om zijn kiezers te bedotten. Dergelijke taal hadden we in lange niet meer gehoord en het is daarom dat ze ons zo'n deugd heeft gedaan Men moete zich ook niet laten af schrikken van nieuwe verkiezingen. De houding der opositie partijen heeft weeral duizende kiezers doen walgen. Deze duizenden zullen, door ditmaal te stemmen voor de C. V. P. aan dezen die er nog mochten aan twijfelen, bewijzen dat het hoog tijd is dat het ook in ons land moet ge daan zijn met die kleingeestige poli tiek. De C. V. P. is opweg naar de alge hele volstrekte meerderheid en dan zal ze ten aanschouwe van de ganse we reld kunnen bewijzen dat macht daar om geen dictatuur is, PIERLALA eerste verschijnselen van verlammin: voor en in Maart 1938 werd het kind met volledige lamheid van de vier le dematen geslagen, terwijl zich tevens een sterke afneming van het gezichts vermogen openbaarde. Ondanks tus senkomst van verscheidene geneeshe ren was het kind twee maanden later j strookte ook volledig blind. Het kon het licht van de duisternis niet meer onder scheiden. raadpleging van verscheidene specialisten, echter zonder enig succes, besloten de ouders, ten einde raad tot een eerste bedevaart naar Lourdes. In Augustus 1938, hetzij negen maanden na het begin van de ziekte werd het er heen gevoerd. Op 28 Augustus, na herhaaldelijk te zijn ondergedompeld in het water van de grot, kwam er in- eens beweging in de lamme ledemaat jes en het kind vond plots het gezicht terug. «Men legt het in de armen van zijn moeder, zo schrijft Dr. Leuret. en het wijst met zijn vingertje de driewiel- fiets van een gebrekkige aan op het Plein, het merkt een licht op en volgt het met de ogen; het stelt belang in alle voorwerpen die hem worden toond. Een andere dokter. Dr. Darde, die ook bij het kind werd geroepen tijdens zijn ziekte, getuigt van zijn kant dat hij enkele dagen na de wonderbare genezing het kind opnieuw ontmoette, «wandelend aan de hand zijner moe der Hij stelde meteen vast dat het gezichtsvermogen bij de kleine op nieuw bijna volledig normaal was, In 1948 toen Dr. Leuret de kleine Pascal opnieuw onderzocht ten einde definitief verslag op te maken schreef hij volgende besluiten neer Kind in beste gezondheid gezichtsvermogen normaal gaat en loopt normaal normale reflexen Deze genezing, die menselijk ge sproken niet uit te leggen is uit de aard der ziekte evenmin als door de plotse terugkeer van het gezichtsvermogen en van de beweeglijkheid, werd onder worpen aan het oordeel van de cano- nische commissie van het bisdom Lour des, die het bovennatuurlijk karakter ervan heeft erkent, op grond waarvan Z. Lxc. Mgr. de aartsbisschop de mira kuleuze aard van deze genezing heeft aangekondigd. O- besluit van de Prins- ge- LAUREAAT VAN DE ARBEID De ingenieurs, de technici en het bovengronds- en ondergrondspersoneel van de Steenkolennijverheid worden uitgenodigd deel te nemen aan de natio nale proeven, ingericht door het Com missariaat-Generaal der Regering bij de Nationale Arbeidstentoonstellingen, met de medewerking van de Algeme ne Directie van het Mijnwezen en de betrokken bedrijfs- en vakgroeperin gen, met het oog op de toekenning van de Titel en het Erekenteken van Lau reaat van de Arbeid van Belgie De kandidaten moeten belg, min stens 30 jaar oud zijn en daarenboven 10 jaar vakpraktijk tellen. De mondelinge proeven worden af genomen te Hasselt, Luik, Namen, Charleroi en Bergen. V oor alle inlichtingen en reglemen ten gelieve men zich vóór 15 Augustus te wenden tot het Commissariaat-Ge neraal der Regering, 58, Belliardstraat j C. V. te Brussel. DE EERSTE KAMERVERGADERING De eerste vergadering van de Ka mer zal voorgezeten worden door de liberale volksvertegenwoordiger van het arrondissement Oudenaarde, de h. Amelot, oudste lid. De h. Amelot is 81 jaar oud. Hij zal bijgestaan worden door de jongste leden van de verga dering, de hh. Vanderscheuren,liberaal volksvertegenwoordiger van Verviers, geboren op 1 Maart 1921, Meyers CVP-volksvertegenwoordiger y r Hasselt, geboren op 1 Maart. 1921 en geen enkel opzicht een te ruggang uit op de eerst genomen be slissing, waarbij aan dhr Van Zeeland opgedragen werd een regering te vor men. Deze beslissing strookte volkomen met de parlementaire tradities. Zij eveneens met de uitslag van de jongste verkiezingen. Wij kunnen dhr van Zeeland met de hulde onthou den dat hij zijn opdracht volkomen eerlijk en ondubbelzinnig vervuld heeft. Zijn bemoeiingen zijn niet nutte loos geweest. Zij zijn van een zodanige aard «?eweest, dat zij de bestaande moeilijkheden zowel als de eventuele mogelijkheden, beter in het licht heb ben gesteld. In werkelijkheid is mijn opdracht de logische voortzetting van die, waar mede dhr. van Zeeland was belast. Zij is echter van een andere aard, want, zoals ik in het begin zeide. is zij duide lijk gekenschetst als informatie en reikt zij niet verder. Ik zal trachten ze met toewijding en eveneens met de nodige discretie te vervullen. Ik hoop dat de persoonlijk heden die ik zal kunnen raadplegen, mij het vertrouwen zullen schenken, dat de omstandigheden vereisen. Wat mij betreft, kunnen zij ge rust zijn ik zal ze niet op een dwaal spoor brengen. Zoals gij ziet, is het niet veel wat ik u te zeggen heb en ik vrees helaas dat ik niet zo mededeel zaam zal kunnen zijn als een kabinets formateur die u kan spreken over zijn activiteit, over de voortgang van zijn bemoeiingen en over de kansen die hij ontwaart. Indien ik met mijn opdracht wil slagen, dan dien ik er het karakter van te eerbiedigen en omzichtig te zijn, hetgeen niet zal beletten dat ik met u in contact zal blijven opdat gij uw taak kunt vervullen. Na zijn gesprek met de journalisten heeft dhr Van Cauwelaert, graaf Car ton de Wiart, minister van Staat ont vangen. Dhr. Van Cauwelaert heeft een on derhoud gehad met de hh. Rohn, voor zitter van de Senaat en Spaak, eerste- minister. Donderdagochtend was het de beurt aan de hh. Van Zeeland, Deveze en De Schrijver om met de h. Van Cau welaert een onderhoud te hebben. De h. De Schrijver heeft na zijn on derhoud met de informateur ver klaard dat men nog enkele dagen ge duld moet hebben, alvorens een oplos sing zal worden gevonden. De h. Van Cauwelaert en de voor zitter van de C. V. P. hebben zich zich dan naar de vergadering der Con tactcommissie van hun partij bege ven. HOUDING DER C. V. P. ONGEWIJZIGD De contactcommissie van de C.V.P. vergaderde onder voorzitterschap van de h. De Schrijver. Na afloop van de vergadering heeft voorzitter aan de journalisten verklaard dat de commissie hulde heeft ge bracht aan de h. Van Zeeland voor de wijze waarop hij de hem door de Prins-Regent opgelegde taak heeft vervuld. De h. Van Zeeland, zo voegde hij r aan toe, heeft het standpunt van de P. in de Koningskwestie duide lijk uiteengezet en verkondigd. Vervolgens heeft de h. Van Zee land de vergadering zijn inzichten medegedeeld over de wijze waarop de regeringscrisis gedurende de laatste dagen geevolueerd is. De commissie heeft daarna haar ver trouwen uitgesproken in de h. Van Cauwelaert, informateur. De commissie girig de h. De Schrijver verder, begrijpt volkomen het verschil dat tussen de taak van de formateur en die van informateur moet worden gemaakt., Zij heeft de h. Van Cauwelaert dar. ook niet verzocht haar een program uiteen te zetten. De h. Van Cauwfelaert heeft slechts enkele Piers CVP-volks vertegenwoordiger I voor Oostende, geboren op 13 Juni j woorden gezegd. Hij heeft o.m. mede 1 1920. ZIE VERVOLG 2de BLADZ,

De Gazet van Aalst | 1949 | | pagina 1