OORLOGSVR UW! LLEGERS CONGRESSEREN TE BRUSSEL VRAGEN SPOEDIGE OPLOSSING VAN DE KONINGSKWESTIE Zondag hield het Nationaal Ver bond der Oorlogsvrijwilligers zijn con gres te Brussel. Na een plechtige dienst in de St. Jozefskerk. ter nagedachtenis van de gesneuvelde strijdmakkers, trokken de congressisten. voorafgegaan van de vaandels van het verbond erv de afde lingen in stoet naar het Paleis der Aca demiën. waar in de» grote zaal de con greszitting werd gehouden. Nadat een minuut ingetogen stilte was gewijd aan de nagedachtenis der gesneuvelden van de beide oorlogen, verdedigde de voorzitter, dhr De Wit, in zijn toespraak zich alleen in te la ten heeft met de morele en stoffelijke belangen van zijn leden, maar dat het ook tot plicht heeft zich bezig te hou den met de toekomst en het welzijn van het land, waarvoor de oorlogsvrij willigers ten strijde getrokken zijn en zovelen van hun kameraden hun leven hebben geofferd. Wij willen, zegde de voorzitter, het land dienen, in vredestijd zoals we het in oorlogstijd gedaan hebben. De besluiten die daarna door de se cretarissen werden voorgelezen, ge tuigden van de dubbele door de voor zitter aangegeven bekommernis: be zorgdheid om de belangen van de le den en ook om de toekomst van het land. De eerste reeks van besluiten voor ziet de gelijkstelling van de oorlogs vrijwilligers 1940-45 met dezen van 1914-18 in het Verbond en dringt ver der aan o.m. op de onmiddellijke uit betaling van de dubbele frontstreep rente aan de oorlogsvrijwilligers, wel ke ook hun leeftijd zij, op de vervroe ging van de pensioenleeftijd voor de invaliden op het toekennen van de herinneringsmedaille aan de vrijwilli gers van de H^ndelvloot in de oorlog 0940-45, die in België het leger ver voegde na de bevrijding. In de tweede reeks van besluiten wordt aangedrongen, in. een geest van eerbied voor 's lands instellingen, dat buiten elke partijgeest om gestreefd zou worden naar een spoedige oplos sing van de Koningskwestie, waarbij rekening moet gehouden worden met de grondwet en met het feit dat dq Koning zijn. macht ontleent aan deze grondwet en niet aan de partijen. In dezelfde besluiten wordt met klem geprotesteerd tegen de smaad het Belgisch leger aangedaan, om louter politieke redenen, door buitenlandse staatslieden en tegen het feit dat een partij die verklaard heeft de overwel diger van het grondgebied te zullen verwelkomen, de beschikking over de radio krijgt cm haar propaganda te voeren. Na de goedkeuring van de besluiten werd nog het woord gevoerd door de voorzitter van de afdeling Brussel, dhr Peeters, die enkele herinneringen ten beste gaf uit het verleden van het verbond, waarna aan een aantal oor logsvrijwilligers eretekens werden ter hand gesteld. Na afloop van de congreszitting be gaven de oorlogsvrijwilligers zich na.v het graf Van de onbekende soldaat, waar bloemen werden neergelegd. EEN VERHAAL UIT HET WERKELIJKE LEVEN Mfsr het Frans, vrij bewerkt door F. A. KRAMPS. 1 ste Vervolg. Het is een belangrijk werk, her nam de geestelijke! ik kan zeer goed begrijpen, dat gij er op gesteld zijt uwe woning in overeenstemming te bren gen met eene ligging .van zeldzame schoonheid. Maar ik bid u, laat ik u niet beletten te roken. Mijnheer Trahec maakte van het verlof gebruik om het bernsteenen mondstuk eener meerschuimen pijp. die hij in de hand hield, weder tussen zijne trotse lippen te plaatsen, en ver volgde het gesprek over de verande ringen, die hij het kasteel deed onder gaan. Pastoor de Kerpeulvan liet hem be gaan. en scheen het levendigste belang in alle Vijzonderheden te stellen. Het had den schijn alsof beide man nen hun gesprek op den meest onge dwongen toon voerden, en toch had den er tussenbeide van die plotselinge veelbetekenende stilten plaats, die aan duiden dat het onderwerp van het ge sprek niets met de eigenlijke hoofdge dachte der sprekers heeft uit te staan, en dat het in werkelijkheid slechts tot sluier dient om die hoofdgedachte te bedekken. Gedurende die hinderlijke ogenblik- ten vertoonden zich de beide volden- je vragen met bliksemsnelheid op het UITGIFTE i VAN POSTWAARDEN Het Bestuur der Posterijen zal eerst daags een gewone postzegel van 1,75 fr. uitgeven ter gelegenheid van de Gerard David-tentoonstelling te Brug- ge. De hierboven bedoelde postzegel zal een detail voorstellen (H. Mag- dalena) van het buitenluik der triptiek ((Het Doopsel van Christus), schilderij van Gerard David. Hij zal in heliogra- vuur, in donkerbruin kleur, gedrukt worden. Deze zegel, die van 15 Juli 1949 af in al de postkantoren van het rijk wordt verkocht, zal, net als de gewone zegels, voor frankering mogen ge bruikt worden en geldig blijven tot een ministeriële beslissing hem buiten gebruik verklaart. C.V.P.-PERSONALITEITEN ONDERSCHEIDEN WEGENS WEERSTANDSFEITEN Senator Str-Uye, gewezen minister van ,Justitie, en :E. H-. De Deken, wer den benoemd tot commandeur in de Orde van Leopold II met Palm en toe kenning van het Oorlogskruis 1940 met Palm en de Medaille van de Weer stand wegens hun actie in de clandes tiene pers. Ook dhr' Behogne, minister van Openbare Werken, wordt wegens zijn houding gedurende de bezetting be noemd tot ridder in de Kroonorde met Palm en toekenning van het Oorlogs kruis 1940 met Palm en wordt er toe gemachtigd een bijkomende Palm te hechten op het lint van het Oorlogs kruis 1940. KOLONIALE LOTERIJ Winnen 200 fr. de nummers eindi gend op 9 Winnen 500 fr. de nummers eindi gend op 39. Winnen 1.000 fr. de nummers ein digend op 710, 722, 631. Winnen 2.500 fr. de nummers ein digend op 2961, 1340, 4822, 0556, 7161, 8931, 2338, 4732. Winnen 5.000 fr. de nummers ein digend op 0770, 3891, 4178, 3143, 5434. Winnen 10.000 fr. de nummers ein digend op 3271, 8170, 7307. Winnen 20.000 fr. de nummers ein digend op 44840, 74934, 93299, 2586ji58857. Winnen 50.000 fr. de nummers ein7 digend op 3795 7, 12076, 7860§, 40704. Winnen 100.000 fr. de nummers eindigend op 98978, 65530, 46646, 77888. Winnen 250.0i"ïT fr. öe nummers eindigend op 64686. Winnen 500.000 fr. de nummers 117674 en 276932 Wint 1.000.000 fr. het nummer 320314. Wint 2.500.000 fr. het nummer 243045. LENING tot WEDEROPBOUW lc SCHIJF 1947 De uitslag van de 84e trekking van de Lening tot Wederopbouw (1ste schijf) luidt Wint 1 nillioen frank Reeks 2583 Nr. 907 De andere obligatiën dezer reeks zijn uitbetaalbaar tegen 1.000 frank. gelaat der beide sprekers. Wat is het eigenlijke van zijn be zoek dacht mijnheer Trahec. Zou het geschikte ogenblik om het onderwerp, dat mij hierheen voert, aan te roeren-, nog niet gekomen zijn dacht de pastoor. Na dit gedacht te hebben trok ieder hunner de sluier weer toe en keerde tot het onbeduidende terug. Dit soort van voorspel duurde onge veer een half uur. Toen er een langere stilte dan te voren ontstond onderbrak mijnheer Trahec die eensklaps, door te zeggen En nu, waarde zwager, zult gij wel zo goed willen zijn mij te zeggen, wat gij eigenlijk op Kertan zijt komen doen. Ik ken u genoeg om te weten welk een trap van belangstelling gij voor de dingen dezer wereld gevoelt, en ik kan niet veronderstellen dat het hier alleen geldt de uitwerking te con- stateeren, welke door de booggewel ven, die ik in de plaats der oude schuur heb laten bouwen, wordt te weegge- bracht. Zijt gij op nieuw hier gekomen met het doel mij te bekeren Pastoor de Kerpeulvan sloeg geen acht op deze alledaagse aardigheid, die echter door den toon, waarop zij werd uitgesproken, in bitteren spot on taardde, maar antwoordde, bedaard. Jacob, ik kom u over mijn lief pupilletje spreken. Zo, zo welnu spreken wij over haar wat hebt gij mij over mijn dochtertje te zeggen En na deze woorden te hebben uit gesproken op een toon, die zich alle gezag voorbehield, stak mijnheer 1 ra- hec zijne pijp in den binnenzak van SPIJSKAART VOOR EEN GANSE WEEK Zondag: Garnalencroquetjes To matensoep Gekookte Ossentong met Champignons: Snijboontjes Gekookte Aardappelen Roompud-j ding. Maandag Kalfscoteletten Dop erwtjes Gekookte Aardappelen Choco ladeschuim. Dinsdag: ,G.ebal>ken Makreel Fri tes FruiL v Woensdag Rundergebraad Bloemkool -Gekookte Aardappelen Bessensappudding met Griesmeel. Donderdag Koud vlees Sla met Mayonnaise -^f G.ebakken Aardappe len Karnemelkpap. Viijdag Gestoofde Paling Eier- saus Gekookte Aaidappelen Fruit. Zaterdag :,SÏakropjes met Gehakt Aardappelpuree Kriekencompote. VOOR DE LEKKERBEKKEN. Rccmpudding. Bereiding 4 eier dooiers kloppen. met 3 a 4 lepels sui ker. Er, au bain marie, een paar le pels rum bijvoegen en na bekoeling '/4 liter slagroom: Dé pudding vermen gen met verse vruchten of confituren. Besserr-pcdding. Benodigd 7 /i dl. sap van rode bessen 2 /i dl. water 90 gr. griesmeel 175 gr. suiker stukje pijpkaneel of de schil van J/2 citroen. Bereiding Breng het bessensap met het water en'het smaakje aan de^ kook. Strooi er langzaam, steeds roerende, het griesmeel en de suiker in en laat de pudding roerende gaar koken (5 a 10 minuten). Neem er de pijpkaneel of citroenschil uit, giet de massa in een met koud water omgespoelde stenen vorm en laat hen koud en stijf worden. Stort de pudding op een vochtige scho tel en dier hem met vanillesaus op. .Sbklepje. n:cl Gehakt. Benodigd 8 kleine kropjes sla 200 gr. kalfs gehakt 200 gr. varkensgehakt 5 0 gr. oud brood peper, zout, noot muskaat 1' Yi dl. bouillon of mage re jus met water -30 gr. boter of margarine -paneermeel. Bereiding Snijd de verdorde bla ren en een klein stukje van de stronk weg. Was de kropjes onder stromend water, tot al bét zand er uit verwijderd is en kook ze in Water met zout gaar ongeveer 3 -|ih^rtiër)'. Meng in die tussentijd het gehakt met het geweekte brood en de kruiden aan. Vorm er acht kleine cn één grote bal van en braad deze ie. de boter lw-: cn gaar of laat ze ged.urer.de een half uur met de sla meekok,en. Leg de kropjes in een- vuurvast schoteltje, vul ze met de balletjes gehakt en leg de grote bal in het midden, giet er de afgemaakte jus van het gehakt of (indien dit gekookt is) wat bouillon of magere jus met wa ter bij. Strooi er wat paneermeel over, leg er een paar klontjes boter op, maak de rand van het schoteltje schoon en laat er in een matig warme oven een bruin korstje op komen. KEUKENGEHEIMEN Om een goede malse biefstuk te be komen gaan' we als volgt te werk Klop de biefstuk eerst lichtjes met de bolle kant van een houten lepel. Sla echter nooit hard, want hierdoor zouden er gaten in het vlees komen en sap verloren gaan.. En dit kloppen is slechts bedoeld om de vleesvezels los-^ ser te ^maken. Alvorens te zouten en te kruiden wrijven we de biefstuk goed droog tus sen een propere doek of een stuk grauw papier. Hierdoor zal het vlees veel vlugger bruin bakken en zijn mals heid behouden. Een veel beter -resultaat wordt te vens bereikt als we het bruine korstje rondom de biefstuk aanbrengen met behulp van een vetsoorf, in plaats van met boter. Vet is beter tegen grote hitte bestemd. Heeft het vlees de ge wenste bruine kleur bereikt, voeg er dan eerst de boter bij en wentel er de biefstuk nog even in rond. Hierdoor zal ook de saus veel smakelijker zijn, omdat do boter niet verbrand is. Per persoon rekenen we voor een middagmaal 1 QQ.: ,u 1 5 Q gram vje.es. HUISHOUDELIJKE WENKEN. Zorg er steeds voor een flesje brandalcohol in huis te hebben. Het kan U bij vele gevallen behulpzaam zijn. Er is een vetvlek in een vilten hoed? Borstel de hoed eerst goed af, en ga dan over de vlek met een met alcohol doordrenkte doek. Borstel daarna weer goed af. Indien de vlek de eerste keer niet helemaal verdwenen is, herhaal dan de behandeling nog eens. Uw nieuwe schoenen doen U pijn. omdat het leder nog zo stijf is. Wrijf ze aan de binnenkant in met alcohol en trek ze daarna aan. U zult vaststel len, dat het leder veel soepeler gewor- der is. De voiletten van uw hoeden moet ge niet wassen in zeepsop. Dompel ze eenvoudig ir. een weinig alcohol, druk ze lichtjes en laat ze in de open lucht drogen. Uw spiegels en glazen deurtjes van buffeten zullen mooi blinken als ge ze afwrijft met een linnen, doek waarop ge een scheutje alcohol hebt gedaan. Ook uw gloeilampen kunt ge op deze manier reinigen, ze zullen dan goed licht geven. Opgepast hiermede echter, dat er geen alcohol in de metalen kraag komt. Breken uw nagels gemakkelijk af Dompel dan de uiteinden er van-in een weinig alcohol, en ze zullen sterk en soepel worden. A ANP ASSINGS VERMO GEN Het is van onloochenbaar voordeel in het leven als iemand door Móeder Natuur aanpassingsvermogen gegeven is. En omdat dit nu eenmaal zo 11. zeld zame gave is, moet men er mee woeke ren, zoals slechts weinige mensen dat kunnen. Hoe benijden we niet die mensen, die zich overal onder alle omstandig heden aan kunnen passen, die altijd en op het juiste moment weten, wan>- neer ze moeten spreken en zwijgen. Hun blijft iedere onaangenaamheid bespaard, die wij gewone stervelingen, door ons gebrek aan aanpassingsver mogen juist te voorschijn roepen. Die genen met aanpassingsvermogen gaan gemakkelijker door het leven, als de anderen die niet deze gave bezitten. Men mag nog zulke goede voorne mens hebben, op het beslissende ogen- zijn korte jas, en wierp zich in achte loze doch oplettende houding achter over in zijn stoel. Als ik mij niet vergis, zeide de pastoor, is Armelle dezer dagen twaalf jaar oud geworden Den 8ste van deze maand. En zij heeft nog haar eerste H. Communie njeV-. gedaan. Mijn hcfnel neen. antwoordde mijnheer Trahec Schouderophalend, Er het is omdat deze slaat van zaken mijn bedroeft, dat ik besloten heb deze gewichtige kwestie eens met u te bespreken. Gewichtig 1 herhaalde mijnheer Trahec, wiens half gesloten oogen zijn zwager strak 'bleven aanzien. Zo gewichtig, in mijne ogen ten minste, dat ik niet geschroomd heb mii op Kertan te vertonen. waar ik wel weet niet altoos even welkom te zijn. Enkel en alleen omdat mijn waarde zwager niet heeft kunnen be sluiten zijn godsdienstig fanatisme bui ten de poort tc laten. De ogen van den geestelijken kre gen een zonderlinge gland, en zochten den hemel. Is het dan fanatisme met onbe grensde liefde de waarheid aan te han gen sprak hij langzaam. Mijnheer Trahec maakte eene bewe ging van, ongeduld, en zeide. Beste Gabriël, laten wij nu eens voor goed aannemen, dat ik de dwa ling liefheb, en spreken wij er niet niet meer' van. Overigens is er niets eenvoudiger dan te zien, dat gij, een priester/ belang stelt in een ceremonie als de eerste communie. Het is volstrekt niet als priester, blik zetten we toch ons eigen IK door en handelen dan niet even mooi. Heeft het soms geen voordelen als men zich bij de omstandigheden aan kan passen Degene, die zich bij alle situaties aan kan passen en die op het juiste moment het e:gen «IK» kan eli mineren, is er toch altijd verreweg het beste aan toe. Toch kunn wij ook deze k'mst le ien, als we maar genoeg goe~e wil hebben. We moeten onze medemensen kennen, ons kunnen verdiepen in hun vezen. Zo veel te gemakkelijker zal het ons vallen, rekening te houden met hun eigenaardigheden, waar wij hen anders tegen zouden werken. Liet is een teken van innerlijke be schaving, als men rekening houdt met elkanders gevoelens. ONS WEKELIJKS PRAATJE KINDERKLEDING. De meeste moeders zijn er gelukkig van doordrongen, dat kinderkleding eenvoudig en praktisch moet zijn. Het is onverstandig stoffen voor een kind te kiezen, die niet wasbaar zijn, spoe dig kreukelen of pletten. Ook is er niets lelijker dan een kind, dat te overdanig is aangekleed. Kinde ren zijn mooi zoals ze zijn, en hebben geen tientallen strikjes, kantjes of strookjes nodig om dat te doen uitko komen. Hoe eenvoudiger en strenger van lijn hun kleedjes zijn hoe liever onze meisjes er uit zien. Slechts in heel gro te trekken worden de modelijnen ge volgd. De schouderverbreding wordt verkregen cn door kapjes in de boven- mouw, strookjes in het armgat of bre de kragen. Verder zorgt men er voor dat de kinderen niet in hun bewegings vrijheid belemmerd worden, dus... die pe plooien of veel ruimte in de rokjes. Natuurlijk hebben onze grotere meis jes al hun eigen wensen omtrent hun kleedje en de vervulling er van, is één van de aangenaamste dingen van moe der. Maar moeder moet er tevens voor zorgen dat deze wensen kinderlijk blijven. Niets is droeviger dan een fris meisje te zien in een kleed dat te oud voor haar is. Voor het heel kleine meisje verkie zen we van hetzelfde materiaal als haar kleedje bijpassende broekjes. Speelpakjes voor de allerkleinsten kunnen we gemakkelijk zelf vervaardi gen. Om, die kleine mollige lichaamp jes staat alles goed, «coupe» komt er nog niets op aan, hoofdzaak is dat de kleintjes er zich behagelijk in voelen en naar hartelust kunnen stoeien en rondspringen. Voor het vervaardigen van deze pakjes kiezen we één van de vele katoentjes, bedrukt met leuke fi guurtjes, die tegenwoordig in de han del zijn zij zijn licht-, zon- en was echt. Verkiest U echter effen materiaal garneer ze dan. met motiefjes in kruis- steekborduursel. Vooral nu de vacantie daar is en de schoolgaande jeugd van deze periode ten volle wil en moet genieten, zorgen we aan alle moeders de raad willen geven Geeft uw kinderen doelmati ge vacantiekleding.die tegen een stoot je kan. Niets doet de kinderen onbe- hagelijker aanvoelen dan het idee dat ik bij u kom, Jacob. Zou het dan zijn als toeziende voogd Maar de wet bemoeit zich met geen godsdienst, en gij gaat u op een grondgebied bewegen, waar zij u niet zal ondersteunen. Evenmin als toeziende voogd ik kom eenvoudig bij u als de broeder van haar, die maar al te spoedig naar- het hemelse vaderland vertrokken is. De sarcastische glimlach, die op de betekenis volle lippen van, mijnheer Trahec scheen te zijn vastgegroeid,ver dween plotseling. Met eene snelle be weging reikte hij zijn schoonbroeder de hand. Onder dien titel, geloof mij vrij, zult gij altijd welkom, zijn op Kertan, zeide hij. Daarom is het ook alleen onder dien titel, dat ik mij hier vertoon, Ja cob gij houdt niet van den priester, en gij zoudt de vermaningen van den toezienden, voogt niet willen aanhoren; maar de broeder van Armelle's moe der durft hier komen om u den leeftijd uwer dochter en de verplichtingen,wel ke die leeftijd u oplegt, te herinneren. Mijnheer Trahec schudde het hoofd, en zijn gelaat nam de gewone onver schillige uitdrukking weder aan. Dat gij mij die komt herinneren, is uw recht, Gabriël, zeide hij terwijl hij aan zijne lippen huni verachtelijk- ste plooi gaf; doch daar mijne denk beelden over die dingen niet veran derd zijn, verzoek ik u onze woorden twist, die nauwelijksch geopend is, als geëindigd te beschouwen. De priester kon eene smartelijke be weging niet weerhouden, en hernam op kalmen doch krachtigen toen Vergun mij nog een ogenblik aan te dringen het betreft hier niet onze persoonlijke gevoelens en over tuigingen, het betreft hier uwe dochter, die christen, en gedoopt is. Het kan toch uwe bedoeling niet zijn, haar ha re eerste H. Communie niet te laten doen. Waarom1 niet Gij weet, dat ik in zake van godsdienst alles ontken, en mijne dochter zal er slechts te beter bij varen. Waarom zou het goed zijn haar te plagen en te vervelen met ik geloof aan dit en ik geloof aan dat, wat ter nauwernood nog goed is voor 'het gemene volk. Ik heb haar niet op de dorpschool laten, gaan ik zal haar evenmin naar eene kpelschool met: ha re gevolgen zenden. Ik vind het eene groote dwaasheid, dat in al die scholen door geestelijke zusters in plaats van door leken onderwijs gegeven wordt. Niet dat ik dien onbestemden gods dienst, die slechts op de verbeelding der jonge meisjes en eenvoudige zielen werkt, en die zonder de ceremoniën niets waard zoude zijn, voor Armelle vrees maar ik heb het mijne dochter nooit 'met het doen eener keuze lastig willen maken. Dus beproeft gij koelbloedig van het voorhoofd van dit kind het gewij de teken weg te vegen, dat zij bij het Doopsel ontvangen heeft Ik veeg niets uit, maar ik voeg er ook niets bij; ik weet dat mijne oude Barba, wie het bijgeloof in merg en been zit, haar in het geheimi zekere ge beden leert. Ik doe net of ik het niet zie, ik ben nog niet besloten van Ar melle eene ongeloovige te maken.maar een kwezei nooit.

De Gazet van Aalst | 1949 | | pagina 2