Ondermijnd DE BELGISCHE TROEPEN TE BONN asMSo i>rai DE KAART VAN GEDEPORTEERDE IS INGEVOERD V. het Staatsblad van Zondag ver- Schijnt een ministerieel besluit krach tens welk wordt ingevoerd 1een kaart waaruit de hoedanig heid blijkt van weggevoerde voor de verplichte arbeid tijdens de oorlog 1940-1945. deze kaart heeft een witte kleur; 2. een kaart waaruit de hoedanig heid blijkt van rechthebbende van een weggevoerde voor verplichte arbeid tijdens de oorlog 1940-1945; deze kaart heeft een grijze kleur. De kaarten worden door de minis ter van het Algemeen Bestuur en de Pensioenen afgeleverd aan de personen wier rechten op het voordeel van het statuut van de weggevoerden voor verplichte arbeid tijdens de oorlog 1940-1945 zijn vastgesteld door een onherroepelijke beslissing van de con trolecommissies. MAXIMUMPRIJZEN VOOR VERHURING van PLAATSEN IN GARAGES BIJ BESLUIT VASTGESTELD Bij besluit van 8 Juli 1949 versche nen in het Staatsblad van 16 Juli 1949 werden de maximumprijzen voor de verhuring van plaatsen in garages vastgesteld. Het dient hier wel verstaan dat het uitsluitend gaat om garages die met handelsdoeleinden zijn opgericht en niet om private garages. De prijzen zijn als volgt vastgesteld: Gareren van een rijtuig, vrije plaats per maand, voor de rijtuigen met een lengte van minder dan 5 meter: 300 fr.voor de rijtuigen met een lengte van meer dan 5 meter 350 fr.de prijs per dag is bepaald op 30 fr. Er dient opgemerkt dat het enkel aat om VRIJE plaatsen, duidelijk te onderscheiden dus van de box-plaat sen. REISPASSEN VOOR HET BUITENLAND Talrijke personen vragen inlichtin gen over de reispassen voor het buiten land. De reispassen kunnen bekomen wor den op het gemeentehuis, mits voor legging van 3 pasfoto's. Voor sommige landen is evenwel een bijzonder regeling getroffen. Voor Nederland is het voldoende in het bezit te zijn van een reispas of doorgangsbewijs ter vervanging van een paspoort, afgegeven of verlengd na 1-1 (M 944. Voor Zwitser: and en het Vorsten dom Lichtenstein gelden dezelfde re gels. Voor Frankrijk is géén paspoort vereist. De Belgische onderhorige, ver blijvend in Belgie, mag tussen beide landen reizen, mits in het bezit te zijn van a) Nationaal paspoort, zelf verval len, op voorwaarde dat het na 1 Octo ber 1944 is afgeleverd of hernieuwd b) Belgische identiteitskaart, afgele verd, hernieuwd of geldig verklaard sedert 6 October 1 944. Voor Luxemburg is géén papoort vereist. De Belgische identiteitskaart is voldoende om aldaar te worden toe gelaten. Tevens kan men in Frankrijk ko- nen vanuit Luxemburg, mits in bezit e zijn van de voor Frankrijk nodige it ukken. RUSTVERLOF VOOR RIJKSAMBTENAREN, OUD- POLITIEKE GEVANGENEN In het Staatsblad van 1 6 dezer ver scheen het besluit van 2 7 Juni 1949, waarbij een rustverlof aan de Rijks ambtenaren die het genot hebben van het statuut der politieke gevangenen, wordt toegekend. Het recht op een rustverlof is be paald op drie maanden, berekend met ingang van de eerste der maand die volgt op de maand waarin zij terug in hun haardstede zijn gekomen. Dit ver lof dat geen aanvang mag nemen vóór 1 Jan. 1942 en in geen geval mag slaan op een periode die verder reikt dan 1 5 Februari 1946 wordt gelijkge steld met een verlof wegens ziekte of gebrekkigheid. Het komt niet in aan merking voor de berekening van de aan eventuele ter beschikkingstelling voorafgaande afwezigheidstermijnen. PRIJZEN VAN ZALM IN EIGEN NAT In het Staatsblad van 16 Juli wor den de prijzen van zalm in eigen nat vastgesteld Prijs te betalen door verbruiker voor een doos van ongeveer 450 gr. 25 fr. (Chum en Pink) en 35 fr. (Me dium red en red). Voor een doos van ongeveer 220 gr. tot 230 gr. 15 fr. (Chum en Pink) en 2' 1 fr. (Medium red en red). EEN VERHAAL UIT HET WERKELIJKE LEVEN Nsar het Frans, vrij bewerkt door F. A. KRAMPS. 2de Vervolg. III. ARMELLE. Deze deur opende inderdaad op ene Zeer uitgestrekte serre, waarvan de verschillende frisch geschilderde trap- stellaadjes nog half ledig stonden, waaruit bleek dat dit eene pas nieuwe stichting van den eigenaar van Kertan was. Aan een der uiteinden van de serre stond de dubbele glazen deur wijd open, en kon men twee personen, eene vrouw en een kind onderscheiden. De vrouw, die als boerin gekleed was, zat dicht bij de deur; het kind stond in de laan tegen d^n stam van een lorken boom geleund. De geestelijke koos het pad, dat tus sen twee met bloemen en heesters be laden stellaadjes, liep. waardoor hij het einde der serre kon bereiken zon der in het minst te worden opgemerkt. Zijn blik vestigde zich door de glazen op het kind, met eene doordringende uitdrukking, die, zijne gewone zacht moedigheid verving. Armclle Trahec was een zeer lang en zeer onbevallig kind van twaalf ja ren. Flare meer krachtige dan elegante gestalte, haar rond hoofd, dat door dichte korte haren als met een soort van rood kapje bedekt werd, haar Nog geen ontruiming Het hoofdkwartier van het Belgi sche bezettingsleger in Duitsland heeft Zaterdag te Bonn de berichten tegen gesproken, volgens welke de Belgische troepen begonnen zijn met de ontrui ming dezer stad. Tot dusver had geen enkele troe penverplaatsing plaats, zo verklaart men. Het vertrek van te Bonn geka zerneerde troepen is voorzien, zo voegt men er aan toe, maar er zijn nog geen nieuwe kantonnementen bepaald. Een terugkeer naar Luedenscheid op 80 km. ten Noord-Oosten van Bonn waar het Belgisch hoofdkwartier voor zijn overplaatsing van verleden jaar was gevestigd, wordt niet overwogen. NOG 2 MILLIOEN DUITSE KRIJGSGEVANGENEN IN RUSLAND Volgens een door het international comité voor de Europese vraagstukken bekendgemaakt verslag, worden nog steeds 2 millioen Duitse soldaten ir Rusland krijgsgevangen gehouden. In het rapport wordt gezegd, da vobens de door het Rode Kruis mede gedeelte cijfer in Mei j.l. 960.00G Duitse krijgsgevangenen uit Rusland waren gerepatrieerd. Maar de Russen hebben, volgens het laagste cijfer dat zij hebben bekendgemaakt, 3.130.00G Duitsers gevangen genomen Blijft dus n.og 2 milloien Duitsers die zich i krijgsgevangenschap bevinden. LENING tot WEDEROPBOUW le SCHIJF 1947 De uitslag van de 85 e trekking van de Lening tot Wederopbouw (1ste schijf) luidt Wint 1 millioen frank Obligatie 835 van Reeks 3OH De andere obligatiën dezer reeks zijn uitbetaalbaar tegen 1.000 frank huid vol zomersproeten, haar bijna vierkant aangezicht, de weinig bevalli ge beweging harer lippen deden ver onderstellen, dat de wijsgeer van Ker tan zich door vaderliefde had laten verblinden, toen hij van zijne dochter gezegd had, dat zij eenmaal schoon zoude zijn. Als aankomend meisje had Armelle niets schoons dan hare grote amandel- vormige ogen, welker donkérbruine appels soms vuur schoten. Het kind gaf duidelijke bewijzen van zijn verveling, toen zij de woor den der leermeesteres herhaalde, en woelde met een bootshaakje, dat zij in de hand hield, in de lange bruine haren eener geit, die voor haar lag. Jongejuffrouw, gij kent geen woord van uwe aardrijkskunde, zeid« de boerin het boek toeslaande. ik weet er al genoeg van, ant woordde het meisje met een norsche beweging van het hoofd. Jongejuffrouw, ik verbeuzel mijn tijd met u, en ik zal het uw vader zeg gen. Als gij ter school kwaamt zoudt gij misschien nog iets Ieren. Ik wil niet naar school gaan, juf I frouw. Ik weet het wel; maar gij hebt groot ongelijk. Het kind hief haar bootshaakje plotseling in de hoogte en zwaaide het heen en weer, zeggende Ik heb geen ongelijk De priester slaakte een diepe zucht bij deze uiting van kinderlijken hoog moed. Gij hebt wel ongelijk, herhaalde de onderwijzeres, de boeken op elkan der leggende. SPIJSKAART VOOR EEN GANSE WEEK Zondag Tomatenbroodjes Zo- mer-Groentésóep Kalfsoesters. Princessenbpontjes Gekookte Aar dappelen Genjengde Vruchtensala- de. Maandag Biefstuk Sla Frites Vanillepudding. Din: dag Gebraden Kabeljauw staart Aardappelpuree Fruit. Woensdag Blinde Vinken Ge stoofde Tomaten - Gekookte Aar dappelen Citroenrijst. Donderdag Varkenscoteletten Snijbonen -Gekookte Aardappelen Yohourt met Beschuit. Vrijdag Koolvis met Paprika Gekookte Rijst Maïzenapudding met bessensaus, Zaterdag Gebakken Kalfslever Erwtjes met \Voftelen Gekookte Aardappelen. fruit. VOOR DE LEKKERBEKKEN. Tcmztenbrcodjes. Benodigd 8 sneedjes brood zonder korst 40 gr. boter 1 a 2 tomaten 2 hardge kookte eieren wat mayonnaise met fijngehakte peterselie zout. Bereiding Bak de sneedjes^ aan weerskanten lichtbruin in de boter. Snijd de gewassen tomaat met een zeer scherp mesje ,of tomatenmesje in dun- schijven. Verdeel de eieren met de eiersnijder, een vochtig mes of een draadje in. plakjes. Beleg ieder sneedje met een schijfje tomaat, bestrooi het met wat fijn zout 'eg daarop een plakje ei, strooi er weer wat fijn zout ;op en bedek het met wat mayonnaise, waardoor fijngehakte pe terselie geroerd is. Leg de broodjes op een schotel met een geplooid vingerdoekje en leg hier en daar een fris takje kru'.peterselie. Geef deze broodjes als voorgerecht. Gemengde vruchtensalade. Berei ding Vier gelijke delen van verschil lende vruchten (200 gr. van ieder) b. aarbeien, rode bessen, kersen en frambozen wordèn zorgvuldig schoon gemaakt en met ongeveer 200 gr. ge reefde poedersuiker vermengd. De vruchten worden overgoten met '/2 dl. Kirsch, Zi db witte wijn en het sap van i citroen. Djsalade wordt voor het ge- kruik nnttevA» één uur op een zeer voele plaats weggezet. Koclvis met Paprika. Bere.dmg 30 gr. spekbrókjes worden in een lepel /et of boter lichtbruin gebakkeu. Daar over wordt dan een lepel bloem en een fijngesnipperd ajuin geschuld. Goed Dmroeren en er '/4 1. visnat of water ~>p gieten, aan de kook brengen onder gestadig roeren en er zout, peper en oaprika aan toevoegen. De koolvis wordt gefiliteerd, en de repen worden n stukken gesneden. De vismoten wor- len in de saus gelegd en de vis zal angzaam gedurende een 20 minu- err op de kant van ihet vuur gaar- komen. Men. kan deze vis opdienen met aardappelen, rijst of macaroni. KEUKENGEHEIMEN IETS OVER KOUDE PUDDINGEN. De vorm waarin de pudding na het koken gegoten wordt, moet vooraf al tijd omgespoeld worden met koud wa ter. Puddingen met zetmeel bereid, wor den warm in de vorm gedaan. Puddingen bereid met gelatine moet men eerst wat laten afkoelen tot de ge latine niet meer kan zakken. Voor puddingen met vruchtensap bereid, gebruikt men een stenen of gla zen vorm, terwijl voor melkpuddingen gerust een blikken vorm mag gebruikt worden. Alvorens de pudding, na afkoeling, op een schotel te storten, maken we deze schotel eerst wat vochtig met wa ter. Hierdoor zullen we de pudding gemakkelijk kunnen verschuiven als ze niet naar wens blijkt te liggen. Gelatine-puddingen zijn soms moei lijk uit de vorm te krijgen. Door de vorm enkele ogenblikken met een war me doek te wrijven, raakt de pudding gemakkelijk los. Koude puddingen worden opge diend met een koude saus of gestoofde vruchten. Vruchtenpuddingen met droge bis cuits opdienen. Bij een donkere pudding geven we een lichtkleurige saus. Voorbeeld chocoladepudding met vanillesaus. Lichte puddingen dienen we op met een donkere of helgekleurde saus. Voorbeeld maïzenapudding met cho coladesaus of rode bessensaus. HUISHOUDELIJKE WENKEN. Het ondoorzichtig, maken van ruiten. Fliervoor laten we een koffielepel dragantgom (te verkrijgen bij de apo theker) in twee eiwitten oplossen en mengen dit goed dooreen door flink te roeren. Leg van deze oplossing een laag op de ruit en ze zal volkomen, on doorzichtig worden. Om glaspapiez van luiten te verwij deren. Los 25 gram bijtende so da op in een halve liter water. Verdun met deze oplossing een halve kilo stijf sel. Wrijf dit mengsel nu met een bor steltje op het glaspapier. Indien het pa pier nog niet loskomt, voeg er dan nog wat in water verdunde bijtende soda bij. Bijtende soda is verkrijgbaar in verf winkels. Raak deze soda nooit met de vingers aan, gebruik dus voor het op lossen een. oude houten lepel, en voor het inwrijven der ruiten een borsteltje met lange steel. ONZE KINDEREN. We, ke soorten spert mogen zij beoefenen De beantwoording van deze vraag hangt in. dc eerste plaats af van.de leef tijd der kinderen en het geslacht. Voor alle leeftijden, onverschillig of het jongens of meisjes zijn, zijn alle vormen der lichte athletiek aan te be velen. Daar is in de eerste plaats het lopen., dat alle spieren van het lichaam harmonisch ontwikkelt en een goede invloed heeft op Iongen en hart. Zwemmen is voor meisjes en jon gens de gezondste sport. Men kan er mede laten beginnen vanaf het zesde jaar. Buiten de training van het li chaam, is zwemmen zeer goed voor de huidorganismen.. Tot de lichte athletiek worden verder springen en gooien ge rekend. Toestelturnen is meer een sport voor jongens. Voor jonge meisjes in de ontwikkelingstijd moet men zeer voorzichtig zijn met toestelturnen. Ook roeien en fietsen zijn meer sport voor jongens. AJeisjes moet men deze tak van sport pas in latere jaren laten be oefenen, daar er zeer veel van het li chaam gevergd wordt. Wedstrijden tussen jongens en meisjes mag men nooit veroorloven; daar de meisjes uit rgevoel alle mogelijke krachten in spannen. Zodoende kunnen hier wel eens schadelijke gevolgen uit voort ko men. Het beste doet men de dokter te vragen, welke takken van sport het kind mag beoefenen, als men er niet zeker van is, dat het kind alle sport kan uitoefenen. Is het kind echter volkomen ge zond, dan moet men het ook de mo gelijkheid hiertoe geven. Want niet al leen het lichaam is er meer gebaat; ook de geest. Sport versterkt het zelfbe wustzijn en weert zodoende alle min derwaardigheidscomplexen. ONS WEKELIJKS PRAATJE GASTVROUW EN GAST Buiten onze wekelijkse vacantie, die we meestal in een hotel of pension doorbrengen, komt het in deze grote vacantieperiode ook vaak voor dat we voor enkele dagen gaan logeren bij fa milie of kennissen, ofwel dat we zelf gasten ontvangen. Is het een kunst een, goede gast vrouw te zijn, evenzo is het een kunst een aangename graag geziene gast te zijn. Een goede gastvrouw moet haar gasten ware gastvrijheid verlenen. De ze gastvrijheid heeft niets te maken met welstand en rijkdom. Vele huis vrouwen menen dat men de gasten moet geven zoals zij het thuis gewend zijn. Dit is een verkeerde opvatting, niets is pijnlijker voor rijke mensen, die bij minder bedeelden op bezoek zijn, te merken dat hun bezoek de gastvrouw extra kosten veroorloofd, die haar budget klaarblijkelijk niet kan dragen. De gasten, zien veel liever, dat het huisgezin, waarin ze voor enkele dagen opgenomen zijn, z n gewone gang gaat. Natuurlijk mogen we hieruit helemaal niet besluiten dat we onze gasten mogen verwaarlozen. Niets is minder waar we moeten onze gasten vooral aangenaam zijn, hun Wensen zoveel mogelijk trachten te vervullen en hun een tegemoetkomende hartelij ke belangstelling tonen; Het zijn geen dure diners of luxe kamers, die onze gasten gaarne doen terugkomen, maar wel echte spontane hartelijkheid. Voor de komst der gast overtuigt de gastvrouw zich persoonlijk of de lo geerkamer in orde is. Alles moet pro per en stofvrij zijn. Zorg vooral voor verse handdoeken en een nieuw stuk zeep bij de wastafel. De gordijnen moeten goed kunnen sluiten en de vensters gemakkelijk open en toegaan. Een tuiltje bloemen en wat lectuur zal door de gast zeker op prijs gesteld worden. Ook zouden wij de goede gast vrouw dit willen zeggen Dring U zelf niet op aan uw gasten, laat hen vooral «vrij» zijn. Alleen als zij er zelf fel op aandringen, dat U hen zoudt vergezel len op hun wandeltochten neemt U dit aan. Om onaangenaamheden van beide kanten te vermijden zult gij uw gasten Durft dat nog eens te zeggen liep het kind terwijl zij met het boots haakje omhoog geheven en gefronste wenkbrauwen voor haar ging staan. Kleine duivelin zeide de jonge vrouw achteruitgaande. Armelle zwaaide de bootshaak, de ze ontsnapte aan hare hand en viel met de punt op den kop der geit, die een klagend geblaat liet hooren. De toornachtige uitdrukking, die de trekken van het kind verduisterde, verdween onmiddellijk, zij wierp zich naast het dier op de knieën. O de haak heeft haar oog ge raakt riep zij, terwijl zij hare beide armen om de geit sloeg. Arme Dia na arme Diana 1 En haar met tranen bedekt gelaat plotseling opheffende, zag zij de on derwijzeres met vlammende ogen aan. Het is uwe schuld 1 riep zij; ik verfoei u Vervolgens boog zij het hoofd. De pastoor was de deur van het kleine salon binnengegaan. Kent Armelle mij nog vroeg hij, terwijl hij het kind, dat altijd nog naast de klagende geit zat, tegemoet ging. Ja, zeide zij, zeer zacht en haar hoofd om een houding aan te nemen, op den rug van het beest leggende, gij zijt de broeder Van mij.n mama. De priester, door deze naiëve wij ze om hem te erkennen ontroerd, reik te haar hartelijk de hand toe. Zij nam die hand aan, stond op en liet zich het voorhoofd kussen. Het is Van niet veel betekenis, zeide de goede pastoor, zich naar de geit buigende het ooglid is slechts licht gekwetst. Waarlijk, oom Ik dacht, dat ik het oog van mijne arme Diana bezeerd had, en dat deed mij zoveel verdriet, dat... Dat er gedeeltelijk toorn bij kwam. Armelle bloosde. Als wij die goede juffrouw nu eens excuus verzochten zeide de priester zacht. Armelle schudde ontkennend met haar hoofd en antwoordde op beslisten toon Ik vraag nooit excuus aan ie mand. Zelfs niet aan uw vader Op papa word ik nooit boos, nooit. Kom, ga eens met mij mee, be dorven kindje, zeide de pastoor. En hij ging weder in: de serre. De onderwijzeres was nog bezig ha re boeken op eene tafel te rangschik ken. Leert zij nog al, juffrouw vroeg pastoor de Kerpeulvan, terwijl hij haar naderde. Niets mijnheer, Weet zij iets Hoegenaamd niets. Mijne kleine boertjes en boerinnetjes kunnen beter spellen dan zij. Dit gezegd hebbende nam zij het pakje boeken cp en vertrok. Voorbij Armelle gaande wisselde zij enige woorden met haar. En het kind, met haar sloephaakje over den schouder en de geit bij de horens meetrekkende ging naar haar oom toe. Toen zij de serre binnentrad ver scheen mijnheer Trahec door een an dere deur. Papa riep Armelle. En sloephaakje en geit loslatende rg zij aan zijn arm hangen. Welnu, Gabriel, wat zegt gij van mijn kleintje zeide mijnheer Trahec, terwijl hij zijne hand op het ronde hoofdje van Armelle legde. Ik vind haar lichamelijk zeef ont wikkeld. Zij is buitengewoon groot, en, naar ik geloof, bijzonder sterk gewor den. En dat is de hoofdzaak, zeide mijnheer Trahec achteloos. En zich tot Armelle wendende Wenu, Armelle. waar is juffrouw Dermic gebleven Zij is vertrokken, papa; mijn les was geëindigd. Hoe lang duurt die less vroeg de pastoor. Twee uur, oom. Twee uur per dag, dat is weinig, hernam de pastoor, die Armelle oplet tend aanzag. Armelle spreekt slechts over de uren, waarop zij les krijgt, merkte mijnheer Trahec op. Gij hebt boven dien nog wel twee uren nodig om uwe lessen te bestuderen, niet waar kleint je Zij geeft mij altijd veel te veel op, papa, antwoordde het kind; zij begint mij danig te vervelen. De opvoeding komt mij wel een weinig grillig voor, zeide de pastoor halfluid. Een meisje zeide mijnheer Tra hec; daarenboven is het altijd in af wachting van beter. Die juffrouw leert

De Gazet van Aalst | 1949 | | pagina 2