Ondermijnd BELASTING GP HET KAPITAAL Zijn vrijgesteld van de belasting op het kapitaal 1De onroerende goederen welke vrijgesteld zijn van de grond belasting. 2. de eigendommen van iedere vere niging met of zonder rechtspersoon lijkheid welke geen winstbejag na streeft, op voorwaarde dat die eigen dommen rechtstreeks en definitief be stemd zijn a) voor de uitoefening van een openbare eredienst. b) voor menslievende wrerken, op voeding, onderwijs, sociale voorzorg en beroepsverdediging. Wat de onoerende goederen vrijge steld van de grondbelasting betreft wordt de vrijstelling van kapitaalsbe lasting van rechtswege toegestaan. Voor de onder 2) opgesomde ei gendommen wordt de vrijstelling slechts toegestaan voor zover het kapi taal bestemd- is voor doeleinden door de wet aangehaald. De eigendommen, waarvan de inkomsten alleen bestemd zijn voor dergelijke doeleinden, zijn niet vrijgesteld. Bijv. de effectentas waarvan de inkomsten bestemd wor den voor het opdragen van missen, wordt niet vrijgesteld. Daarentegen wordt de effectentas, waarvan het ka pitaal voor hetzelfde doeleinde samen gebracht werd, wel vrijgesteld. Sommige verenigingen zonder winst bejag hebben voor hun eigendommen geen vrijstelling van grondbelasting aangevraagd, hoewel deze eigendom men onder toepassing vallen van art. 4 par. 3. In dit geval kan men toch de vrijstelling van de belasting op het ka pitaal vragen op voorwaarde nochtans dat deze eigendommen bestemd zijn voor menslievende werken, onderwijs, e'nz. De vraag of een eigendom, toebeho rend aan een vereniging zonder winst bejag, bestemd is voor doeleinden, zoals hoger opgesomd ónder a) en b), hangt af van een feitelijke vaststelling, welke bepaald wordt door omstandig heden die eige zijn aan ieder bijzonder geval. Belangrijke kapitalen, welke belegd werden in opbrengsteigendommen, in titels en andere kunnen vrijgesteld worden van de belasting op het kapi taal indien het bewezen is dat deze be leggingen gedaan werden in het voor uitzicht van een rechtstreekse aanwen ding voor menslievende werken, on derwijs, enz. 'Aldus werden, tijdens de oorlog door talrijke verenigingen zon der winstbejag ten voorlopige titel be langrijke kapitalen belegd, wélke na de oorlog rechtstreeks besteed werden voor de aankoop of de bouw van on roerende goederen, welke bestemd werden voor menslievende werken, onderwijs, enz., zoals een schoolge bouw, een sanatorium, e.d. Indien zulks bewezen wordt, moeten 3e eigendommen, welke deel uitmaken van dergelijke tijdelijke belegging vrij gesteld worden van de kapitaalsbelas ting. LENING tot WEDEROPBOUW le SCHIJF 1947 De uitslag van de 86e trekking van de Lening tot Wederopbouw 1 ste schijf) luidt Wint 1 millioen frank Obligatie n. 132 van de reeks 106. De andere obligatiën dezer reeks ^ijn uitbetaalbaar tegen 1.000 frank. EEN VERHAAL UIT HET WERKELIJKE LEVEN Naar hel Frans, vrij bewerkt door F. A. KRAMPS. c 3de Vervolg. IV. HET DORP VAN ARMELLE. De voorstelling was niet nodig, de grote zee stelde zich zelf voor met ha re woelende en diepe golven, haar on- begrensden gezichteinder, hare ontzag wekkende eenzaamheid. De pastoor liet Armelle met eene wonderlijke be hendigheid van rots op rots springen, en volgde het enge voetpad langs de zeekust, tot dat hij aan het uiterste punt kwam, waar zich het oude kas teel verhief, en vanwaar men den in ham, die hier door de golf van Morbi- han gevormd werd geheel kon over zien. Komt gij daar van daan, oom vroeg Armelle, die eensklaps aan de zijde van den priester stond, terwijl zij met haar vinger naar de kleine baai van Port-Navalo wees, die vol schepen en boten was. Ja, kind; maar daar ik het eiland Gavinus heb willen bezoeken, berr ik aan den anderen kant aan wal gegaan. Uw oude boot zal hier duchtig gedanst hebben, hernam Armelle, haar vingertje naar de golven latende dalen, die schuimend over elkander heenrol- den, ik vind het erg prettig zo op en neer te gaan, als het schip ten minste eterk genoeg is TRUMAN TEKENT ATLANTISCH PACT President Truman heeft het officië le document ter bekrachtiging van het Noord-Atlantisch Pact ondertekend. Ter gelegenheid van de bekrachti ging van het Atlantisch Pact heeft Pre sident Truman de volgende verklaring bekend gemaakt Voor het Amerikaanse volk gaan vrede en vrijheid boven alles. Gnze bekrachtiging van t Noord-Atlantisch Pact met de geestdriftige steun van de Senaat en van het Amerikaanse volk bewijst, dat wij vastbesloten zijn deze vrede en deze vrijheid te handhaven. Dit verdrag is een historische stap naar een wereld van vrede, een wereld waaruit de vrees is verwijderd. Doch het is slechts een stap. Hij is echter te gen niemand gericht. Met onze part ners en met de andere volken, die het zelfde doel nastreven, moeten wij, met Gods hulp en onder Zijne leiding, met alle tot onze beschikking staande middelen strijden voor de vrede. Wij moeten ons moreel en materieel sterk houden. Wij moeten onze rol vervullen door het onze bij te dragen om overal de vrijheid te versterken. Wij moeten geduldig en onvermoeid ijveren om de UNO meer en meer ge schikt te maken voor haar belangrijke taak. Wij moeten een steeds groter eenheid van actie en van streven voor het heil van de vrede trachten tot stand te brengen CONGRES VAN HET DAVIDSFONDS De jaarlijkse algemene vergadering van het Davidsfonds zullen ditmaal ge houden worden te Leuven op Zondag )ll] September a.s. Zoals telkens de laatste tijd zal ze worden op touw ge zet in de vorm van cultureel congres met verschillende sectievergaderingen gewijd aan actuele onderwerpen uit de Vlaamse Bewegingen.Zo blijft dit con gres niet beperkt tot de specifieke be langen van het Davidsfonds als geslo ten vereniging, maar grijpt ook naar buiten in het Vlaamse openbare leven. Niet slechts de officiële afgevaardig den van de 629 Davidsfondsafdelin- gen worden dan op 1 1 September te Leuven verwacht, maar alle leden en wie katholiek Vlaming is geen lid van het Davidsfonds? hebben vrije toegang en recht tot spreken op de verschillende vergaderingen. Laten ze dus die dag vrij houden. Het programma van het congres wordt dezer dagen bekendgemaakt. WERKLOOSHEID Uit de statistieken van de dienst dei- verzekering tegen werkloosheid blijkt dat in de week van 1 0 tot 1 6 Juli ge middeld 161.792 volledige werklozen per dag werden gecontroleerd, evenals 65.122 gedeeltelijk of toevallig werk loze (arbeiders die slechts enkele da gen van de week werken, arbeiders die werkloos zijn tengevolge van over macht en de werkloze havenarbeiders). In vergelijking met voorgaande week is het aantal volledig werklozen met 704 verminderd en het aantal gedeel telijk of toevallig werklozen met 12.483 toegenomen. Dit laatste is voornamelijk te wijten aan de arbeidsstaking in de diamant industrie en aan het stilleggen van het werk in verschillende Franse fabrie ken. w-aar Belgische grensarbeiders werken, ter gelegenheid van de Franse nationale feestdag. Zo, Armelle zijt gij dan niet bang Het kind hief haar rood hoofdje op. Ik bang zeide zij op koenen toon. Komaan, ik zie dat gij een moe dig meisje zijt; gij gelijkt volstrekt niet op uw neefje Yves, die inderdaad voor een jongen al te vreesachtig is. Papa heeft mij gezegd dat hij een zeer laffe jongen is, antwoordde Armelle. terwijl zij haar reeds zo trot se onderlip nog meer vooruitstak. Gevoelt gij geen lust hem te le ren kennen, Armelle Uw neefje Yves. Ik verlang niemand te leren ken nen antwoordde het kind, terwijl zij zich verwijderde. Doch eensklaps op hare schreden terugkerende, vroeg zij Kent gij mijn dorp Kertanhir reeds, oom Ja... ten minste... ik heb het vroeger gezien, antwoordde de pas toor glimlachende het is dat gehucht je ginds, niet waar voegde hij er bij, terwijl hij met de hand naar een groep huizen wees, waar de driehoek, welke de klokkentoren der Bretonse kerkjes bedekt, bovenuit stak. Ja, oom. Mag ik u de nieuwe huizen eens laten zien. Komt met mij mee; die goede luidjes houden veel van de geestelijken. Zij sprak deze woorden op een eenigszins minachtenden toon uit, die het getrouwe afbeeldsel van den toon, van mijnheer Trahec zeiven was. Waarlijk zeide de pastoor; wel nu laat ons er eens heengaan Als die brave lieden zoveel van de geeste- SPIJSKAART VOOR EEN GANSE WEEK Zondag 1 omaten gevuld met gar nalen Kervelsoep Gebraden jon ge Haantjes - Rabarber- of Appel compote Gebakken Aardappelen Mokkapudding met Roomsaus. Maandag Biefstuk Sla Frites Karnemelkpap. Dinsdag Gekooktë Zalm Pe terseliesaus Gekookte Aardappelen Fruit. Woensdag Varkenscoteletten Snijbonen Gekookte Aardappelen Caramelpudding. Dcrderdsg Gehakt met citroen saus en rijst Flensjes. Vrijdag Gebakken Pladijs Ge smolten Boter. Gebakken Aardappe len Fruit. Zateidag: Gestoofde Kalfsnieren Erwtjes en Worteltjes Gekookte Aardappelen -Rijstpap. VOOR DE LEKKERBEKKEN. Mekkapudding. Benodigd een halve lepel sterke koffie 15 gr. ge latine of 12 Zi gr. poedergelatine ongeveer 60 gr. suiker. Bereiding Week de gelatine 10 a 1 5 minuten in koud water, los ze daar na met de suiker in de koffie, die even verwarmd is, op. Roer van tijd tot tijd, tot het mengsel geleiachtig begint te worden. Giet het in een met koud wa ter omgespoelde vorm. Laat de pud ding koud en stijf worden. Stort hem op een vochtige schotel en geef er roomsaus bij. In plaats van in een puddingvorm kan men het mengsel ook in met koud water omgespoelde eierdopjes gieten en deze, nadat ze koud geworden zijn, op gebakschoteltjes storten en de saus er omheen gieten. RcomsaiBS. Benodigd:'Va 1. room en '/4 1- melk 2 eierdooiers 3 gr. maïzena 50 gr. suiker en /z stokje vanillë. Bereiding: Breng melk en room met vanille langzaam aan de kook. Klop in tussen de eierdooiers met de suiker, giet ze langzaam en steeds de klontjes wegdrijvend, bij dë maïzena. Voeg hierbij flink roerende zoveel kokende melk, tot de eierdooiers verwarmd zijn. Doe dan alles terug in de pan en laat de saus op een zacht vuur 3 a 4 minu ten doorkoken, steeds roerende met een garde. Verwijder de vanille en roer (tevens) tijdens het afkoelen nu en dan in de saus óm hét vormen van een vlies te voorkomen. WIJSHEDEN. Menigeen acht zich onderschat, als men hem niet overschat. Laf is het, het goede te erkennen en het na te laten. Zijn gebreken wil men in de re gel ook bij anderen vinden, zijn goede hoedanigheden wil men liefst alleen bezitten. KEUKENGEHEIMEN MELK IS GOED VOOR ELK Melk en, melkproducten spelen in onze voeding een belangrijke rol. Is het aangewezen voedsel voor het jonge kind in de eerste levensmaanden hoofdzakelijk melk, ook voor de vol wassene is melk en haar bijproducten een onmisbaar, noodzakelijk voedings middel. lijken houden, houden zij zeker veel van Onzen-Lieven-Heer, wiens diena ren de geestelijken zijn. Ik zal hen met plezier eens bezoeken. Vroeger ben ik dat gehucht wel eens doorgegaan; ik verbeeld mij dat er toen minder hui zen stonden. Er zijn veel nieuwe bijgebouwd, Zij behoren thans alle aan ons, weet u. Behalve dat van den kleermaker Jan Kerbic; maar papa heeft gezegd, dat hij hem wel op de eene of andere wijze zou dwingen hem dat krot te verkopen. Papa schijnt due alles te doen wat hij verkiest, Armelle Alles, en ik ook. De boeren zeg gen, dat ik zeer veel van papa heb. Men had moeten zien welke eene vreemde utidrukking haar trotse, vuri ge blik bij deze woorden aannam. Gij moet veel op hem gelijken, Armelle doch zoals een klein meisje op een groot mens gelijkt. Ik wil hem gelijken met eene wa re gelijkenis, zeide Armelle heftig. En gevoelende dat deze woorden eene opmerking zouden uitlokken, sprong zij hare geit roepende, vooruit, en droeg zorg een tamelijk groten af stand tussen haar en haar begeleider te bewaren. Op deze wijze legden zij het overige gedeelte van den weg af. Ar melle stond eerst stil toen zij het heu veltje bereikt had, waar de armoedige kapel het kruis op haar met een drie hoek van graniet versierd torentje in de lucht verhief: Van deze hoogte, op welker helling enige' koeien en scha pen graasden, kon men het ganse ge hucht overzien, dat wil zeggen: een Zorg er voor dat er dagelijks in uw gezin voldoende melk wordt gebruikt, hetzij in de vorm van pap of pudding als nagerecht bij het middagmaal, of wel dat bij één der broodmaaltijden melk wordt gedronken in plaats van koffie. Voor een volwassen persoon is l<4 liter melk per dag voldoende, terwijl voor kinderen: onder de 14 jaar Yl liter zeer aan te raden is. Voor de afwisseling kan gezorgd worden door een toevlucht te nemen tot de zure-melkproducten ais karne melk en Yoghurt. Vooral de volle- meik-Yoghurt, die in voedingswaarde overeenstemt met volle melk, is zeer aan te bevelen en is bovendien zeer smakelijk en verfrissend op warme zo merdagen. Nu we het hier toch over melk heb ben, willen wc, er nog even op wijzen, dat ZURE MELK wie komt dit niet eens tegen in de Zomer NIET BE DORVEN is. Deze melk gooien we dan ook niet zo maar weg, maar gieten we door een doekje tot een dikke mas sa verkregen is. Opgeklopt met bruine suiker en wat beschuitkruim vormt dit dan nog een zeer smakelijk en voed zaam schoteltje. HUISHOUDELIJKE WENKEN. ALUMINIUM Voor keukengerief en kookpannen wordt tegenwoordig een veelvuldig ge bruik gemaakt van aluminium. Dit is gemakkelijk te verklaren doordat uit dit metaal vervaardigde voorwerpen een mooi uitzicht hebben, en ook ui'* hygiënisch oogpunt uitermate geschikt zij n. Bij het inkopen van aluminium pan nen moeten we er op letten, dat deze pannen een praktische vorm hebben het metaal mag niet te dun zijn en de handvaten en stelen dienen stevig be vestigd. Deze handvaten en stelen moeten liefst geïsoleerd zijn, zodat we, als we de pannen van het vuur nemen onze vingers niet branden. Vele huisvrouwen menen dat het onderhoud van aluminium pannen veel tijd in beslag neemt. Dit is niet waar. Wel moeten we er voor zorgen, dat ons aluminium nooit in aanraknig komt met soda of andere bijtende chemica liën. Want deze zouden het metaal aantasten en zwart maken. Het best wordt aluminium schoongemaakt in heet water en dadelijk goed afge droogd. Af en toe, bijvoorbeeld ééns per week, krijgt het een goede beurt met puimsteenpoeder, zeep of fijn krijt, waarna we het weer spoelen met heet water en afdrogen. Voorts zijn er in de handel middelen verkrijgbaar om aluminium op te poetsen, zoals aluminiumzeep en staalwol. Zijn er donkere randen in de pannen geko men, dan kunnen deze verwijderd wor den met heet water en azijn. Ook ci troen- en vruchtenzuur geeft de pan weer een nieuw uitzicht. Het enige wat we niet in een alu- miniumpan mogen koken is onge schilde aardappelen. De aardappel schillen zouden het metaal zwart ma ken. Voordat we een nieuwe alumium pan in gebruik nemen wordt deze eerst uitgekookt met water en azijn. Een alumium pan biedt ook nog dit voordeel de inhoud komt zeer Hug aan de kook en dit betekent een be zuiniging op de tegenwoordig zeer du re brandstof. ONS WEKELIJKS PRAATJE LICHAMELIJKE OEFENING VOOR DE KLEINE KLEUTERS Het is niet noodzakelijk, dat we met lichaamsoefeningen beginnen, als we de middelbare leeftijd naderen. We kunnen er gerust mee beginnen, als we nog niets geen last hebben van al de ouderdomsgebreken. Voorko men is altijd nog beter dan genezen. Maar nu komen we eigenlijk op het onderwerp, dat we bespreken willen. De lichaamsoefeningen voor kinderen. Ja, mevrouw, voor kinderen Als het kleintje straks naar school gaat, wie zal ons dan zeggen of zijn ruggetje stevig genoeg is om het voortdurende zitten te kunnen verdragen Wie zal ons zeggen, of het na een paar jaar niet een vergroeide rugge- graat heeft of scheve schoudertjes Wij moeders moeten er daarom voor zorgen, dat hun rug en hun spie ren gesterkt zijn voor de taak. En het aangewezen middel zijn de lichaams oefeningen. Het spreekt vanzelf, dat we de vier en vijfjarigen niet op een rij kunnen zetten en oefeningen met hen doen, als met grote mensen. Alles moet eigen lijk spelenderwijs gaan. We moeten dus spelletjes bedenken, die het kind leuk vindt en die, zonder dat ze er zelf erg in hebben, een goede oefening voor de spieren zijn. We zullen echter eerst eens bespre ken welke oefeningen de kleintjes no dig hebben. Natuurlijk geen inspannen de en vermoeiende bewegingen. De voetjes moeten gesterkt worden wie zal zijn kind graag met platvoeten zien Evenwichtsoefeningen zijn een prach tig middel ter bestrijding van dat eu vel. De kinderen moeten tegen een smale lat oplopen (wel te verstaan op blote voetjes, er mogen dus geen splin ters en andere onregelmatigheden aan de lat zijn). Een koekje is de beloning voor het volbrachte kunststuk. Ook het op de tenen lopen is uitste kend. We verbinden er een spelletje aan het prinsesje slaapt en we mogen haar niet wekken. Het is dus zaak zo hoog mogelijk op de tenen te lopen, om zo rnin mogelijk lawaai te maken. De kinderen moeten zeggen, hoe groot ze willen wordende armen wor den zo hoog mogelijk boven het hoofd gestrekt. Ook kruipen is een goede beweging; daar worden de kuitspieren door ge sterkt. Een uitstekende oefening voor het ruggetje is de volgende de kinderen moeten plat op hun buik gaan liggen, hun armen naar achteren strekken en de benen om de enkels vastpakken. Dan moeten ze proberen zich zo rond mogelijk te trekken, zodat ze dus op een gespannen boog lijken. Zo zijn er meer oefeningen te be denken, die voor de spieren van. het kind uitstekend zijn. We moeten er al leen voor zorgen, dat we niet te veel gymnastiek achter elkaar doen. Het spreekt van zelf, dat we deze twaalftal huisjes, die in eene rechte lijn met de voorgevels naar den Oceaan stonden, en door een groot plein van het strand gescheiden waren, waar ver schillende wegen op uitliepen, en dat gemeenlijk tot speel- en wandelplaats strekte aan eene bende haveloze kin deren en'een troep uit varkens, hon den en kippen bestaande dieien. Wat een huizen zeide de pas toor, stilstaande. En zij behoren alle aan ons, oom. Papa houdt niet van de inwoners van het grote dorp noch van den pas toor, die belet heeft dat hij tot burge meester verkozen werd, en daarom heeft hij te Kertanhir huizen laten bou wen voor al de werklieden die hij no dig heeft. Ziet u die kleine smederij Daar woont Benead, de zoon van Bar- ba. Hij is de vader van Yankez en van Magdelena, die dagelijks op Kertan komt. En daar wonen Job en Pieter, de visschers; papa heeft hun een schuit gegeven, en de helft hunner vangst is voor ons. Dat huis ginds, het grootste, is bewoond door Barsic, den bakker; hij heeft nu een oven, en alle boeren kopen het brood bij hem. Daarnaast woont de schoenmaker, die tevens za delmaker is, en hij maakt meer paar dentuigen dan schoenen. Iets verder woont de dekker. Hij kon alleen met riet dekken, maar papa heeft hem ook het leidekken laten leren. En dat kleine huis, een beetje verder Dat is dat van den kleermaker, antwoordde Armelle minachtend; de tuin behoort hem, doch de akkers be horen; ons, en daar hij de voorstellen van papa geweigerd heeft, weet gij welken poets papa hem gespeeld heeft Hij heeft die groote schuur voor den bakker laten bouwen, en dat andere gebouwtje een verdieping ver hoogd. Dat maakt dat zijn tuin nu zo in de schaduw ligt, dat er niets kan groeien. Armelle lachte en toonde lachende hare witte tandjes, gereed om te bijten. Papa zal hem nog wel meer stre ken spelen, hervatte zij, papa is zo boos op hem. Hij zegt dat later, als ik van mijne tante Augustine geërfd heb. bijna het gehele schiereiland ons zal toebehoren. De landerijen aan de aji- dere zijde van Kerhanhir zijn van tan te Augustine en hare broeders. Hunne bezittingen lopen tot aan hun kasteel van Guilven, waar wij alle zomers heengaan, en waar ik mij danig ver veel. Dit gezegd hebbende begon zij. voorafgegaan door Diana, het slinge rende voetpad af te dalen. Z-^dra de tegenwoordigheid van Armelle door de komst van Diana aan de kinderen bekend werd, liep klein en groot haar te gemoet en omringden haar met eene hartelijke gemeenzaamheid. Magdalena riep zij, naar het strand gaande, waar een aankomen*! meisje op een groten steen zat en een dikke havelozen zuigeling in hare ar men wiegde. Het meisje hief het hoofd op. Kom spoedig hier riep Airmel- le. Magdalena haastte zich aan dat be- Jvel le voldoen. Zij was een lief bruin harig meisje, wier zeer mager lichaam in vrij knappe kleren stak en wier trot se doch tengere gelaatstrekken aan het

De Gazet van Aalst | 1949 | | pagina 2