VflCflfiTIÉ en LECTUUR Oost-Vlaande^ens Bedevaart Onze Lieve Vrouw van Lourdes PIERLALA EN OMSTREKEf Nummer 61 BURELEN Kerkstraat 0 yerschijnt den Donderdag en Zondag 31 Juli 1949 Aalst - Telef.nr 24.114 - P. C. n' Zondag van iedere week. 881,72 - 6e Jaar». 1,25 fr. 't Nr VOLKSE OPVOEDKUNDE (Familiale Kronijk voor Opvoeding en Onderwijs VACATIETUD ONTSPANNINGSTUD LEESTIJD Is er wel een tijd beter geschikt om te lezen dan het verlof, dan de vacan- tie... Zeker horen wij in ons oor klin ken dat oude Vlaamse gezegde In een hoekje met een boekje...» en daar bij verbeelden wij ons dan een guur scherpe Winterdag, een warme kachel een gemakkelijke zetel en... een heer lijk boek Kunt ge iets mooiers dro- men En tóch. Niet alleen de wintertijd is een leestijd. Ook de Zomerperiode schenkt ons veel gelegenheid tot lezen. Vooral de vacantietijd zal ons, af en toe, als afwisseling, in het eigenlijke vacantievïeren, dat tegenwoordig veel al bestaat in trekken en reizen, in de gelegenheid stellen stil en innig te ge nieten van een mooi boek Een boek, een a goed boek is een goudmijn Een slecht boek... is een ramp Wie veel leest is een ontwikkeld per soon. Wie niet of althans weinig leest leeft in zijn eigen klein en soms bekrom pen wereldje. Hoofdzaak blijft GOED lezen niet alleen VEEL lezen... WIJZE GEDACHTEN OVER BOEKEN Wij hadden gelegenheid, als korrels belovend een rijke oogst, als ze in vruchtbare aarde geworpen worden, enkele diep doordachte en aan onder vinding rijke gedachten te lezen over lectuur, over het boek. Wij willen zé hier mededelen en, waar het past, commentariëren. IEen bibliotheek is de schoei der volwassenen. Eens het schoollopen gedaan is het ook gedaan met het stelselmatig leren, aanwerven van nieuwe kennissen... Dat is waar op één voorwaarde als men niet leest of als men leest om de tijd te doden of... voor het vertelsel ken, voor het verhaal. Doch indien, door de volwassene, de lectuur oordeelkundig wordt geko zen is de bibliotheek een school voor de volwassenen. Hij kan in een degelijk georganiseer de bibliotheek inderdaad allerlei wer ken vinden ontspanningslectuur, ont wikkelende lectuur. Boeken over zijn vak. Boeken over de kunst, over de sport over de kine- ma, over alles en nog meer. Een regel matig bezochte bibliotheek kan derhal ve en is derhalve een school voor de volwassenen. Laten wij, volwassenen, er een. ver standig gebruik van maken, willen wij up tot date mensen blijven, mensen die op de hoogte blijven van onze tijd 2. Men heeft dikwijls boeken met vrienden vergeleken. Maar van onze levende vrienden neemt de onverbid- deïlijke dood dikwijls de beste weg. Bij de boeken echter doodt de tijd de slechtste EEN GOED BOEK IS EEN GOUDMIJN Wat een heerlijke en rijke gedachte over het boek Herlezen wij deze wijze woorden en overdenken wij ze Boeken... zijn vrienden... Onze beste vrienden... sterven... Onze beste boeken sterven nooit, alleen de minderwaardigen worden aan de vergetelheid prijs gegeven door de tijd Een goed boek is als een goede vriend... Een goede vriend, ons eens ontnomen door de dood,... verblijft niet meer bij ons... Wel zijn foto, wel zijn beeld... Hij, is levende lijve niet meer... Hij spreekt niet meer tot ons; Wij zullen zijn warme handdruk niet aanvoelen. Hij is dood... en weg Een goed boek blijft immer bij ons.. De vriendschapsband welke wij leg gen tussen een gode boek en ons zelf is onverbreekbaar..Hoe deugdoendend is het af en toe een mooi werk te her lezen of te doorbladeren... Een goed boek blijft immer en altijd bij ons als een beste vriend... Hier kan de dood niet scheiden... Boeken, goede boeken sterven niet... alleen slechte verdwijnen Schaffen wij ons van die onvergan kelijke vrienden aan, die nooit sterven kunnen en ons verlaten 3. De keuze van boeken is, zoals de-i ze van vrienden, een ernstige plicht. Wij zijn voor hetgeen we lezen even zo verantwoordelijk als voor hetgeen we doen. Zo sprak Lord Avebury en hij sprak waarheid Niemand zal er ooit aan denken op zettelijk een vriend te kiezen die hem nadeel zou berokkenen, ontrouw of verraad plegen zou Zo n mensen zijn geen vrienden Het is een plicht ernstige vrienden te kiezen Het is een even zware plicht ernstige boeken evenals vrienden te kiezen De keuze van het boek is gewetenzaak Tegenwoordig wordt maar al te lichtvaardig daarover ge dacht en daarin gehandeld De ou ders en de opvoeders hebben tot plicht hierin hun kinderen en opvoedelingen te leiden desgevallend te waarschu wen Het oprichten van dergelijke bi bliotheken is een plicht, een sociale plicht voor de verantwoordelijke lei ders Ook dezen dienen hierop gewe zen Wordt er nu, de dag van vandaag veel meer gelezen dan vroeger jaren, maar er wordt veel minder gelet op wat men leest Vaders en moeders hebben hier an dermaal een gewetensplicht te vervul len In elke school moet een kinder jeugdbibliotheek ingericht worden. In iedere jeugdorganisatie dient een dege lijk ingerichte en geleide bibliotheek ingericht... Denken we er over na We zijn even zo verantwoordelijk voor hetgeen we lezen als voor hetgeen we doen Een andere maal zullen wij verder grasduinen in de rijke gedachten die vooraanstaande en verantwoordelijke personaliteiten ons hebben gegeven over het boek I OPVOEDER (Nadruk verboden.). HUWELIJKEN EN GEBOORTEN TIJDENS EERSTE KWARTAAL 1949 Over de drie eerste maanden van l 949 zijn de huwelijken ten getale van 13.710 in 1948 gedaald tot 11.661. Deze vermindering bedraagt in de vier Waalse provincies 18 t.h.; in de pro vincie Brabant 23 t.h. en in de vier Vlaamse provincies 7,7 t.h. De sterke vermindering van het ge tal huwelijken over het gehele land voorspelt een gevoelige inkrimping van het getal geboorten in de naaste toe komst. Nu reeds is het aantal geboorten tij dens het eerste kwartaal van 1949, 4 t. h. lager dan in 1948. Alleen Hene gouwen boekt en dit sedert de bevrij ding, enige vooruitgang. Van de 36.336 geboorten over het gehele rijk, werden 3.915 (10,8 t.h.) opgetekend in het arr. Brussel, I 1.5 79 (31,9 t.h. in de Waalse arrondissemen ten en 20.842 (57,3 t.h.) in de Vlaam se arrondissementen. VOLKS VAC ANTI ES 1949 EN N. M. B. S. VERLENGING GELDIGHEIDSDUUR DET HEEN- EN TERUG BILJETTEN 3e KLAS. De begunstigden van de wet op de volksvacantie en de agenten van de Openbare Diensten bekomen voor de periode van 19 Mei tot 30 September heen- en terugbiljetten 3e klasse waar van de geldigheidsduur overeenstemt met de duur van het wettelijk verlof, met maximum 15 dagen. De belanghebbenden mogen noch tans hun reis aanvangen ofwel de dag, die deze van het verlof voorafgaat, of wel 2 dagen voor deze dag ingeval het verlof op een Maandag ingaat. Zij mogen insgelijks de terugreis 's Zondags afleggen, wanneer hun ver lof op een Zaterdag eindigt. Daar O. L. V. Hemelvaart dit jaar op een Maandag valt, mogen de be langhebbende, waarvan het verlof op Zaterdag 1 3 Augustus eindigt, hun te rugreis. bij wijze van uitzondering, op Zondag 14 Augustus of op Maandag 1 5 Augustus afleggen. Het grenst het belachelijke. Nog altijd geen regering. Reeds ruim een maand zijn de ver kiezingen achter den rug. Nog nooit heeft het zolang geduurd vooraleer de mannen met de porte feuille gevonden zijp Hoe komt het Is het omdat de formateurs en de in formateur steeds optimist gebleven zijn. Alhoewel dhr. Eyskens noch van pessimisme noch van optimisme, maar wel van realisme spreekt heeft hij, tot nog toe, toch zijn pijp aan Maarten niet gegeven. Misschien denkt hij dat Maarten al pijpen genoeg heeft. Men spreekt van veei zaken die op geklaard zijn, voor andere zekere be langrijke zaken komt er klaarte en nog voor een andeie serie bestaat er toena dering. Voor de belangrijkste kwestie, voor al in rangorde van tijd, nl., de ko ningskwestie, schijnt er ook wat zon- ne licht door de overtrokken politieke hemel te dringen. Aldus staat ongevee/ de toestand op het ogenblik dat we deze regels schrijven. Meer dan soortgelijke mededelin gen hebben we sedert een maand nog niet vernomen. Toch zijn reeds een niet te tellen getal personaliteiten ge raadpleegd. Partijraden van drie, van twaalf, twee- en drieledige samenkomsten, reizen naar hier en daar, per auto, per trein en per vliegmachien kwamen er bij te pas. Nu is er zelfs sprake van een reis per autocar naar Zwitserland met personen van verschillende plui mage. Na dit alles spreekt men dagelijks langs ieder radio-nieuwsbericht, over Binnenlands nieuws: de politieke toe stand; volgen dan een ipaar niets zeg gende volzinnen en de luisteraar grolt zijn spijt uit dat hij wiècral beetgeno men is. 'M Ja, reeds meer dan een maand s ven onze hoge 7 pieten blijk van niets te betekenen optimisme. Hoe zijn die mannen dan wanneer ze pessimist zijn Hoe belachelijk dit alles begint te zijn, is het vooral het koningsvraagstuk hetwelk, na vier jaar, aan het belache lijke begint te grenzen. Het komt veel mensen zelfs al kin derachtig voor. Wordt het niet meer dan tijd dat in zake het koningsvraagstuk alles of niets wordt gespeeld Men heeft al geen groot gedacht meer over de politiekers en nu zij ze inderdaad bezig met al hun prestige naar de vaantjes te helpen. Men beweert dat er belangrijke za ken op het spel staan, dat het land moet bestuurd worden. enz. enz., en ondertussen leveren die verstandige wijze en hoog staande gezagdragers het bewijs dat het zon der regering ook wel gaat. Ik hoorde laatst beweren dat men gemakkelijk praten kan, dat de gazet ten het altijd beter schijnen te weten, maar een verantwoordelijke positie be kleden en in die hoedanigheid de za ken regelen is zo eenvoudig niet. We weten dat in dergelijke gezegde veel waarheid steekt maar we wetqji toch ook dat wie de verantwoordelijkheid opneemt geen volle maand rond de pot moet draaien. We leven in een de mocratisch regiem en nimmer heeft zo zuinig geweest met iets zeggende mededelingen aan het volk. Men zou haast gaan denken dat ieder partijlei ding een dictatuur op zijn eigen is. Nochtans dat zoeken naar een oplos sing van het koningsvraagstuk, een op lossing waarmee drie partijen kunnen vredenemen is een zeer gevaarlijk spel. Een half bakken oplossing kan veel slechter zijn dan geen oplossing. Men moet vooral vooruitziende zijn en goed overwegen waarom b.v. de socialisten, die tegen, het KONINGDOM zijn eindelijk toch met een of andere com binatie accoord gaan. Daar kan altijd wat bedekt, maar niettemin wel doordacht, achterschui- len. Die mannen zijn van gisteren niet en ze zijn aan hun eerste proefstuk niet om hun tegenstrevers met een kluitje het riet in te sturen. Ik blijf bij mijn persoonlijke mening en die is klare wijn in zake de ko ningskwestie of geen regering en dan als enige oplossing NIEUWE VERKIE ZINGEN. Als de grote pieten het niet kunnen oplossen dan zullen de kleine pieten, het volk het wel kunnen. PIERLALA. NAAR INDRUKKEN VAN EEN BEDEVAARDER. Maandag 18 Juli. De vurig verlang de dag breekt aan. Twee treinen be devaarders, met daarbij de witte trein der zieken, staan klaar. Nog twee trei nen der Montfortaanse bedetocht zul len te Lourdes aansluiten. Onze trein komt uit Gent, over Wetteren, Aalst, Denderleeuw, Ninove, Gee- raardsbergen. In 't station een ongewone drukte. Groepen mensen met reiskoffers ko men binnen, bezien elkaar met een sympathieken glimlach als wilden ze zeggen We zijn er ook bij En men moet niet vragen Gaat ge meer naar Lourdes?». Men voelt het direkt aan; we zijn allen broeders en zusters die optrekken naar Moeder Maria's gena deoord. 't Weder wil mee. Enkele wolken nochtans; genoeg om de stikkende da gen der vorige week te doen vergeten. De trein bolt binnen. Perfekt op zijn uur. Dat belooft. Alles is best geschikt. Nummers op de ruiten vergemakkelij ken het opzoeken van ons hoekje Men installeert zich klaar. De trein is weg. Er is stemming bij de bedevaar ders. Uit een aanpalend rijtuig klinkt reeds «Te Lourdes op de bergen Ze zingen dat het «schave» geeft, roept men ons toe met Gentse tongval. Het eerste rozenhoedje wordt inge zet: we zijn op bedevaart. We trek ken door de Bergen en de zwarte ko- lenstreek, met haar terrils en haar kleurloze, zwartgerookte huizen. Ons vlaamse mensen kijken op, en vinden dat de witgekalkte muren, de hei-rode daken, de groene weiden onzer heer lijke vlaamse vlakten toch veel mooier zijn. We naderen de Frans-Belgische grens. Enkele rokers kloppen het 'n tikje. Hoe zal 't aflopen met de doua ne Rien a déclarer, Messieurs, Da mes Pas de café Pas trop en ze gaan verder. Met een zucht van op luchting horen we onze trein voorthol len, en men steekt een geurend sigaart je op. 't Mag er af nu. We rijden Frankrijk in, voorbij St. Quentin. Onze vlaamse boeren kijken naar de velden en vergelijken.Veel ko ren, en 't staat al rijp. Die franse tar we is heel wat korter van stam dan de onze, maar de franse broden zijn des te langer. Parijs nadert.We landen aan in het Noordstation. Tout le monde descend. De organiastie van onze be devaart is werkelijk flink. Een 12tal autocars wachten ons af, en voeren ons naar de basiliek van Montmartre. Uitstappen. We genieten van het won derschone panorama. Parijs, de mil joenenstad, ligt daar in de diepte lijk een groot open album. Kiekjes worden genomen, verrekijkers treden in actie.. Hoe heerlijk. En daarboven wacht het zegenend gebaar van het H. Hart. Eerwaarde Pastoor Roegiers geeft ons practische mededelingen, 't Doet goed zijn eigen Vlaams te horen in de Franse hoofd stad. Zeereerwaarde Pater De Paepe, overste der Paters Jozefieten, bijge staan door enkele geestelijken, doet het lof. Heel de kerk zingt mee. We vragen de zegen van het H. Hart over onze verre reis. Daarna een aange naam bezoek aan de merkwaardighe den van de hoofdstad. De grootse No tre Dame de Paris wordt vluchtig be zocht en bewonderd. We kijken naar de kleurenweelde der glasramen van het hoogkoor; naar den kansel, waar we menen nog de stem te horen van Lacordaire en zoveel andere wereldbe roemde redenaars. Dat is nu de plaats, waaruit de Conferences de Notre Da me langs de radio om ons bereikten. Natuurlijk moeten we ook de Eifel- toren zien. Hier ligt een onbeschrijflijk vergezicht open. Dan brengen onze autocars ons verder over de fameuze Seine-bruggen, en langs de veie prach tige gebouwen van Parijs. Maar we zijn haastig om weer in te schepen We willen immers te Lourdes zijn. 't Wordt avond. De nachtreis be gint. Wie het onderbond weel wat het betekent. Maar de ongemakken der reis worden blijmoedig als offerkens» gedragen. Trouwens de Vlaming is een practisch mens, en 't is plezierig om te zien hoe vindingrijk onze bedevaar ders zijn om in slaappositie te ko men. Tijdens de nachturen, af en toe. een korte halte te St. Pierre-des-Corps, Poitiers, Angoulême en Bordeaux. De duivenliefhebbers hadden algauw op gemerkt dat we de weg der duiven volgden: van Saint Quentin over Bor deaux naar Dax. 't Is dag geworden, en we stappen uit te Dax om de kathe draal te bezoeken. De priesters lezen de H. Mis voor de bedevaarders. Na het ontbijt een kort wandelingske in die Zuiderstad met haar bekende Warmwaterbron (64 graad). Vanuit Dax gaat de reis verder naar Pau, waar we de heerlijke Zuiderzon te genieten krijgen. Velen onder ons gaan met het kabertreintje de hoogte in en bezoeken het historisch kasteel van Hendrik IV,'' dat ontelbare schatten van kunstmeu belen en wandtapijten vóór onze kij kers uitstalt. En nu de laatste rit naar Lourdes. Terwijl onze ogen zich zat zien naar de mooie natuur, roep ons hart luid, en snakt naar Lourdes, het gezegende doel onzer reis. Na de uitlopers der Pyre- neën, defileren de hoge reuzen van Zuid-Frankrijk vóór ons. De toppen reiken tot aan, tot boven de wolken. De vlaamse mensen, de bewoners der «lage landen» gaan op in bewonderen de geestdrift. Daar is de Gave Daar is Lourdes Vanuit onze trein klinkt een devoot Magnificat om Maria met haar eigen loflied te begroeten. Op het perron worden we vriende lijk verwelkomd door de hoofdleider van de bedevaart, Zeereerwaarde Heer Van Bossuyt, Pastoor-Deken van Le- de'berg, die met de witte ziekentrein ons was voorafgereisd. Een hartelijke handdruk, een glimlach, een goed vlaams woordje...; wat doet het deugd op vreemden bodem. Elk zoekt zijn hotel op. Men voelt zich thuis. Vanuit de verte klinkt ons toe het «Benedictus qui venit De atmosfeer van Lourdes heeft ons te pakken. Te zes uur gaan we, vlaggen vooraan, vanaan het gekroond beeld ons eerste bezoek doen aan de grot, waar Deken Van Bossuyt het Rozen kransgebed leidt. Zeereerwaarde Heer Kanunnik Loontjes predikt Maria's lof. 's Anderendaags te 1 0 uur zijn al de bedevaarders in de Rosaire ge schaard rond Zeereerwaarde Deken Van Bossuyt, die, in tegenwoodigheid van Zijne Hoogwaardige Excellentie Monseigneur Calewaert, onze Bisschop, de hoogmis zingt. Vervolgens optocht naar hét Heilig-Hart-Beeld op de Es planade, waar zeereerwaarde Heer Roegiers de jaarlijkse opdracht aan het H. Hart voorbidt, 's Avonds gaan velen onzer reeds mee in de kaarskens- processie. (T VERVOLGT.) WERKLOOSHEID VERMINDERD In de week van 1 7 tot 23 Juli wer den gemiddeld 150.818 volledig werk lozen per dag gecontroleerd, benevens 49.909 gedeeltelijk en toevallig werk lozen. Vergeleken met de cijfers van de vorige week is het aantal volledige werklozen met 10.974 en dat der ge deeltelijk en toevallig werklozen met 15.213 verminderd. Deze vermindering is vooral te wij ten aan de regeling betreffende de jaarlijkse vacantie. Bovendien wordt een hervatting van de bedrijvigheid in de diamantindustrie vastgesteld. UITKERING DER VACANTI EGELDEN 1949 REEDS 860.000 MANDATEN VERZONDEN Het Nationaal Fonds voor de jaar lijkse Vacanties deelt mede, dat de be taling van de vacantiegelden voor 1949 op 15 Juli jl., vrijwel was afge wikkeld. Op dat ogenblik waren inderdaad reeds 860.000 mandaten verzonden. Er blijven nog slechts 15.000 man daten te bezorgen aan arbeiders van firma's die de vereiste inlichtingen nog niet hebben doen geworden. Sedert 1947 zijn door het Nationaal Fonds zowat 5,000.000 Ynandaten ver zonden., BIJKOMENDE SOLDIJ VOOR SOMMIGE DIENSTPLICHTIGEN Krachtens een in het Staatsblad verschenen ministerieel besluit, wordt bijkomende soldij toegekend aan de dienstplichtigen die aannemen de diensttermijn, waartoe zij verplicht zijn, te verlengen, ten einde bij te dra gen tot de vorming van het kader der reserve-officieren en -onderofficieren. Die bijkomende soldij is slechts ver schuldigd voor de periode van verlen ging van de diensttermijn. Zij is vast gesteld op Zestig frank per dag voor de reser ve-sergeanten Tachtig frank per dag voor de re serve-adjudanten. Dit besluit heeft uitwerking met in gang van 22 Maart 1949. BELGIE ZOU VISA VOOR ITALIANEN AFSCHAFFEN Het Italiaanse persbureau Astra meldt van de zijde der Belgische am bassade vernomen te hebben, dat Bel- gie in September visa voor Italia&nsq bezoekers zal afschaffen!

De Gazet van Aalst | 1949 | | pagina 1