DE ONWRIKBARE HOUDING DER C. V. 1». Oost-Vlaande^ens fiede^aa^t Onze LtieDe Vrouw van Ltourdes PIERLALA EN OMSTREKEN Nummer 62 BURELEN Kerkstraat Verschijnt den Donderdag en Zondag van ieder Donderdag 4 Augustus 1949 'Aalst -- Telef.nr 24.114 - P. C. nr 881,72 - 6e Jaarg. KSSSU Dhr. R. Van Elslande behandelde als afgevaardigde van de C. V. P. vóór de micro van het N. I. R. de politieke toestand. Het verwijt van de linkse partijen, als zou de C. V. P. geen oog hebben voor «andere)) kwesties dan het Koningsvraagstuk, beantwoordde hij als volgt «Al die problemen bekommeren ons integendeel ten zeerste. Ze bekomme ren ons zelfs zodanig, dat wij ze on oplosbaar achten zonder een duurza me en zadelvaste regering. Naar onze mening zal de werkloosheid niet opge slorpt worden door een vacantie-rege- ring, zal de devaluatie niet vermeden worden door een winterregering, en zal een lenteregering in de onmoge lijkheid verkeren een gezonde econo mische financiële en sociale politiek te voeren. Welnu, het is in dat systeem van eendagsregeringen of zo gij wilt van seizoenregeringen, dat wij zullen ver vallen indien er geen accoord bereikt wordt op ALLE essentiële vraagstuk ken van ons nationaal leven. Het is inderdaad zinsbedrog een on derscheid te willen maken tussen zoo genaamde zuiver politieke problemen en andere. Want opdat die andere pro blemen degelijk zouden opgelost wor den moet de regering kunnen duren, en zij zal niet duren zolang er een po litiek zwaard van Damokles 'haar bo ven het hoofd hangt. De oplossing van de Koningskwestie is dan ook een noodzakelijke voor waarde tot de oplossing van de econo mische en financiële vraagstukken. Dat is dan ook een zeer belangrijke reden, waarom wij op dat stuk niet kunnen transigeren of een koopje slui ten. Maar de voornaamste reden is wel deze, dat het hier niet gaat om. een echt partijprogrammapunt, maar om het respect voor de Grondwet zelf, en de eerbied voor onze instellingen. GEEN SCHIJNOPLOSSING. Over de formule, de modaliteiten van de oplossing kan gepraat worden. Dat hebben zowel dhr Van Zeeland, als dhr Van Cauwelaert en dhr Eys- kens bewezen. Maar dat men dan asjeblief niet als modaliteit gaat voorstellen, wat in fei te de grond van de zaak zelf raakt. Dat men de zogenaamde politieke onmoge lijkheid niet tracht om te zetten in een mathematische. Want dat is het wat men in de grond wil bereiken met het argument en het voorstel der procenten. De volksraadpleging, waarop thans blijkbaar de drie nationale partijen ac coord gaan, heeft geen zin wanneer men bij voorbaat de interpretatie van de uitslag wil vastleggen. Het is niet vóór dat men een onderzoek doet, dat men de conclusies vastlegt, maar na dit onderzoek. Het ware, naar mijn mening, trou wens fundamenteel verkeerd een grondwettelijk vraagstuk te willen doorhakken op grond van een fractie van een procent wellicht. Indien men in ons land een Carlisme in de een of de andere zin wil zien geboren worden en gedurende tientallen jaren wil doen nawerken, dan is het systeem der pro centen door de tegenpartij voorgestaan daar het zekerste middel toe. Het pro bleem zal dan nominaal opgelost zijn, maar niet in de werkelijkheid. Prac tisch zal men het slechts van naam hebben, veranderd. Men kan dan ook van de C. V. P. niet verwachten, dat zij zich tot deze schijnopolssing zou lenen. OVER HET NEMEN VAN VERANTWOORDELIJKHEDEN. En moet de crisis daarom voortdu ren. Wij hebben geen schrik van on ze verantwoordelijkheid, omdat wij het klare bewustzijn dragen niet een partij kwestie, maar het hoogste natio naal belang dienen. En als men ons dan opwerpt, dat die houding tenslotte leiden kan tot nieuwe verkiezingen, wat dan een ont aarding van onze democratische en parlementaire instellingen voor gevolg kan hebben, dan antwoorden wij, dat alleen diegenen, voor dat discrediet verantwoordelijk zijn, die deze kwestie in het leven hebben geroepen. Het gaat inderdaad niet op, de dood van de vissen aan de rivier te wijten, wanneer het de bron is, die vergiftigd werd. Wij hopen echter nog steeds, dat zij de moed zullen hebben hun standpunt te wijzigen, dat zij het wetsvoorstel, dat dhr Struye Dinsdag jl. in de Se naat heeft neergelegd zullen meestem men zonder valse schaamte of geprefa briceerde juridische scrupules, dat zij zullen meehelpen om die wet toe te passen, en dat zij nadien, en pas na dien, in volle vrijmoedigheid, maar ook in volle eerlijkheid zuilen oorde len of er nog een. schijn van reden be staat om bij hun vroegere zienswijze te blijven. VRIJSTELLING VAN RADIOTAKS VOOR SOMMIGE ZIEKEN GEBREKKIGEN, INVALIDEN EN BLINDEN Zekere categorieën gebrekkigen kun nen vrijstelling bekomen van de be lasting op hun radiotoestel. Volgens het tweemaandelijks tijd schrift van de Katholieke Vereniging voor Gebrekkigen en Verminkten, ko men volgende personen daarvoor in aanmerking I. BEHOEFTIGE PERSONEN die aangedaan zijn door een zware en bestendige ziekte of gebrekkigheid, welke hun het uitgaan belet. Als bewijsstukken zijn vereist Een geneeskundig getuigschrift dui delijk de aard van de kwaal vermel den, die de patiënt verplicht de kamer te houden. Een bewijs van onvermogen, met vermelding van geboortedatum en bur gerlijke stand; af te leveren door het gemeentebestuur. II. OORLOGSINVALIDEN (burgerlijke en militaire) met een erkende blijvende invaliditeit van ten minste 50 t.h. Zij moeten een, door het gemeentebestuur echtver- klaard, afschrift van hun invaliditeits- bewijs voorleggen. III. BLINDEN met volledige en bestendige blindheid. Een geneeskundig getuigschrift de bestendige en volledige blindheid be vestigend, is voldoende, te zamen met een bewijs van het gemeentebestuur, geboortedatum en burgerlijke stand van aanvrager vermeldend. Voor elke vrijstelling is het steeds noodzakelijk, dat het radiotoestel ei gendom is van de gebrekkige. De vrijstelling moet aangevraagd worden aan de Regie van Telegraaf en Telefoon. Dienst Radio-Omroep- taksen, Koninginnelaan 21 lt Brussel DE UITBETALING VAN HET OUDERDOMSPENSIOEN REGENTSBESLUIT in STAATSBLAD In het Staatsblad van 23 April is verschenen het Regentsbesluit d.d. 23 April '1949 waarbij het besluit d.d. 14 September 1946 (uitvoering wetten samengeordend bij besluit van 12 September 1946 betreffende de verzekering tegen de geldelijke gevol gen van ouderdom en vroegtijdige dood) gewijzigd wordt als volgt De ouderdomsrentetoeslag wordt per maand verworven. De termijnen er van worden maan delijks uitbetaald aan de gerechtigden, wanneer zij eveneens een aanvullend ouderdoms- of overlevingspensioen ge nieten,, dat bij toepassing van het be sluit van de Regent van 10 Mei 1948 is toegekend. De termijnen er van worden drie maandelijks uitbetaald aan de andere gerechtigden. Zij zijn voor de eerste maal verschuldigd bij het begin van de verjaringsmaand van hun geboorte of van de daarop volgende derde, zesde of negende maand. Het betaalde bedrag is gelijk aan het vierde gedeelte van het jaarlijks bedrag van de ouderdoms-rentetoeslag en behelst de termijnen betreffende de maand van de vervaldag en van de twee daaraan voorafgaande maanden. De eerste maandelijkse betaling 1in de loop van de maand Mei 1949 wat betreft de in Januari, April, Juli of October geboren gerechtigden 2. in de loop van de maand Juni 1949, wat betreft de in Februari, Mei, Augustus of November geboren ge rechtigden 3. in de loop van de maand Juli 1 949, wat betreft de in Maart, Juni, September of December geboren ge rechtigden., VAN UIT P JEGNY Ik beklaag ten zeers}e en oprecht de politieke reporters der dagbladen. Reeds meer dan eet maand moeten die krabbelaars over den politieken inlandsen toestand sch ijven en in ver band daarmee over c regeringscrisis. Eiken dag weten ze e 'enveel of^ beter van dag tot dag wetei ze minder en minder. Het is een wa r kunststuk ei ken dag in andere bt voordingen het zelfde te schrijven. En toch staan die mannen eiken dag van 's morgens jtot s avonds in een troepken aan den loek ener straat, houden het zelfde huiJ in t oog, dur ven met moeite een rfijpken stoppen en wanneer aan dat ,'pepaald gebouw eindelijk wat bewegin'j komt en een auto voor rijdt om enkele ogenblikken later met zekere personaliteit weg te rijden dan vliegen ze achter juist als dedectieven doen of z|als de gestapos, onzaligers gedachtenis ihet deden. Ondertussen genieipn de andere mensen van de warme; zonnedagen en slijten ze, in zalig niet* doen, van hun congé pejee. Het is on| medelijden te hebben met die arme stakkers. Elke se cond moeten ze op h,innen «qui vive» zitten. Het moest toch eens gebeuren dat er sensationeel jiieuws is En, moest het gebeuren d it hun collegas der concurerende bladen dat sensatio nele vijf minuten vroeger te weten ko men het zou op hun donder luiden en 't zou den ondergang Man hun «best in gelicht dagblad» kunntft voor gevolg hebben Vergeleken met dia penne-ridders is mijn leventje te benijaen Amper tweemaal te week verschij nen en dan nog maar als t past een ar tikel over politiek en jregerings crisis, zonder de pretentie itrLiebben er alles van te weten. Daar er zelfs na den toer de fraans in de groten prijs van Prins Regent Ka- rel geen leven in de brouwerij komt en dat al de deelnemers er een blijvend- gesapig tempo op nahouden en de twaalf geselectioneerden der L.V.P. ploeg, allen nog fris en gezond, als trouwe waakhonden rond hun gele trui-dragers fladderen, heb ik van die kalmte geprofiteerd om een week-end te gaan doorbrengen te Pregny, Ge moet weten, als koningsgezinde, loop ik te Pregny binnen en buiten naar believen. Ten andere ik mag daar onder ieders ogen komen zónder blo zen daar ik nog geen enkel woord moet herroepen. Dit mag niet iedereen zeggen I Men hoort vaak zeggen dat de we reld klein is en dat men nergens gaan kan of er heeft u toch iemand gezien. Pregny is nu precies buiten de we reld niet en gezien Pregny voor de goede Belgen een bizondere betekenis heeft is het te verwonderen dat men daar geen bekende ontmoet. Door gaans is die ontmoeting er dan ook heel hartelijk. Doch aan alle regels zijn uitzonde ringen en verleden Zondag viel ik haast van mijne center toen ik almet- eens drie gekende manspersonen zag opdagen. Ze waren aan het gestikule- ren en 't explikeren dat het een ple zier was. Maar ze moeten mij in de ga ten gekregen hebben want almetne- keer was dat geweld gedaan en sloegen ze een zijstraatje in. Ik was gekomen om te rusten en wil len of niet moest ik, plicht getrouw, di- rekt reporter spelen. Ik ben die grote drie dan ook op de hielen gevolg en waarlijk ze trokken een bekend huis binnen. Na een zekere tijd werdei^ze daar buiten gelaten en... het gestikuleren was gedaan. De enen liet zijn gezicht hangen dat men moest oppassen er niet op te trappen. Ze gin gen hun paksken opeten in een afspan ningsken en aten met lange tanden. In den namiddag kuierden ze door enkele straatjes en keken alle vijf voet naar hun horloge. Eindelijk trokken ze weer naar dat zelfde gebouw. Wanneer ze toen bui ten kwamen zwegen ze alle drie. stap ten het hoeksken om en een wachten de auto in;toen ging 't in 'n vlucht naar de franse grens, waarschijnlijk om daar te vernachten. Het kost daar zo veel niet als in Zwitserland en 'n dop per moet rijden en omzien. Die mannen zullen vroeger in Bel gië zijn dan ik en wellicht zult gij daar even weinig weten als ik. PIERLALA. NAAR 1 ste Vervolg. Donderdag 21 Juli; België's natio nale feestdag. Zijne Excellentie Mon seigneur Calewaert celebreert pontifi caal in de Rozenkranskerk. De machti ge tempel is bomvol. Men bidt vurig voor onze Vorst en ons Vaderland. 's Namiddags te twee uur, weer in de Rosairebasiliek. Geen plaatsje blijft onbezet. Daar doet onze gevierde bis schop zijne intrede, gevolgd door Mon seigneur Théas, bisschop van Tarbes en Lourdes. Z. Exc. Mgr. Feltin, aarts bisschop van Bordeaux, Z. Ex. Mgr. Campbell, aartsbisschop van Glasgow, Z. Exc. Mgr. Douglas, bisschop van Motherwell (Schotland), Z. Exc. Mgr. Mullay, bisschop van Covington (Ver enigde Staten), Z. Exc. Mgr. Duper- ray, bisschop van Montpellier (in 1918 als gekweste soldaat te Gent verzorgd) Z. Exc. Mgr. Meyers, hulpbisschop van Westminster, Z. E.xc. Mgr. Rous seau, bisschop van Mende (Frankrijk). Al deze prelaten hielden eraan in het Te Deum» tegenwoordig te zijn om een blijk van sympathie aan de Belgen te tonen. Monseigneur Calewaert, in hoog- priesterlijk ornaat, bestijgt den kansel. In welsprekende vlaamse woorden ijst onze kerkvorst op de betekenis van dat «Te Deum te Lourdes onder de zegen van Moeder Maria. We sme ken met hem om Gods hulp over de zedelijkq. godsdienstige en stoffelijke noden van ons volk. Maria is de ko ningin van ons hart en van ons leven. We moeten beantwoorden met kinder lijk vertrouwen. Onze Bisschop bidt voor het welzijn van ons Vaderland, voor de genezing van onze dierbare ieken, voor het geestelijk welzijn van alle bedevaarders en hun huisgezin- n. Monseigneur Théas spreekt (daarna een warme en sympathieke rede uit. Belgie is een klein maar groot land klein door zijn grenzen, maar groot door zijn gel-oof en godsdienstzin, groot door zijn katholieke Universiteit van Leuven, door zijn talrijke pries ters, door zijn missionarissen over heel de wereld verspreid. Monseigneur Théas is gelukkig om de trouwe liefde der Vlamingen voor Onze Lieve Vrouw van Lourdes: De belgische be devaarten munten uit door hun diepe godsvrucht in de Mariastad. Hij vraagt aan Onze Lieve Vrouw, die zo moe derlijk glimlachte op Bernadette, ook een glimlach te schenken aan de belgi sche bedevaarders. Onze bisschop dankt in het frans na mens de 2500 vlaamse bedevaarders te Lourdes vergaderd. De Vlamingen gaan fier op hun onafhankelijkheid, en hebben ze meermalen heldhaftig ver dedigd, maar ze zijn dankbaar jegens Frankrijk dat hun eens vanuit Bor deaux den geloofsapostel Sint Aman- dus heeft gestuurd, en, in recente tij dens, ons lijden en onze overwinning heeft gedeeld. Daarna, in het Engels, brengt Mon seigneur Calewaert hulde aan de bis schoppen der Verenigde Naties. Hier, te Lourdes, waar straks het Pax-Chris- ti Congres wordt geopend, bidden we samen voor een ware wereldvrede die uitgaat van Christus. Geestdriftig-devoot wordt het Te Deum») gezongen, en we voelen ons diep ontroerd als we den Bisschop rnet krachtige stem het gebed voor den ko ning: Salvum fac Regen nostrum Leo- poldum» horen aanheffen. Daarna ga ven al de aanwezige bisscht ppen sa men hun zegen aan de gelovigen. Thans gaat de optocht naar hef monument der gesneuvelden. Oud-aal moezenier, kanunnik Loontjes gedenkt, welsprekend en roerend schoon, ons leger, onze soldaten, en vooral onze gesneuvelden van de beide wereldoor logen. Na hem treedt Monseigneur Vandry, Rector van de Universiteit van Laval (Quebec in Canada) voor uit, en spreekt tot de Belgen, wie hij een warm hart toedraagt; hij zegt hoe zeer de franse Canadezen vooral met genegenheid en bewondering opzien naar ons Belgenland, en besluit met een oproep tot onze landgenoten die willen, uitwijken Canada opent u de armen... als België u maar laat vertrek- Iken. De sympathieke hulpbisschop van Westminster, Monseigneur Meyers, im- 1 proviseert ook een hartelijk woordje. Hij kent ons land, ons volk (zijn naam klinkt vlaams), en wijst erop dat hij van harte ons land genegen is. En zo gaat ons leven voort te Lour des, aan de grot, vóór de baden wordt er gebeden en gezongen voor de dier- j bare zieken, Maria ter ere. Vandaag l ook in de H. Sacramentsprocessie gaat j Gent vooorp. Onze bisschop, Monsei- gneur Calewaert draagt het Allerheilig ste en zegent de zieken Over de hoof den van de duizenden bedevaarders en zieken (er zijn er vele gekomen uit verscheidene landen van Europa) klinkt de stem door de luidsprekers in het vlaams, in het frans, in het engels: Heer, maak dat ik zie, maak dat ik hoor maak dat ik wandel Onze Lieve Vrouw van Lourdes, bid voor ons Zij alleen, die te Lourdes geweest zijn, kunnen het aanvoelen wat die heerlijke processie van het H. Sacra ment betekent. Ze doet ons denken aan de evangelische tonelen, toen de Godmens rondging, en de zieken en kreupelen genas. 's Avonds, in de kaarskensprocessie Is Gent nog eens aan de kop. De gevel van de Basiliek tekent zich af in dub zende lichtjes, en verre klinkt het Te Lourdes in de bergen... Ave Ma ria Vrijdag, 22 Juli. 's Morgens aan de Grot wordt de Communiemis opgedra gen door onze bisschop, en te 9 uren, in de hoofdkerk der stad Lourdes, wordt een plechtige dienst gecelebreerd voor de zielerust van de heer J. F. Van de Kerckhove, de zo verdienstelijke voorman en inrichter van de Oost- Vlaamse Bedevaarten naar Lourdes, vorig jaar overleden, tijdens de terug reis naar België. Woonden de Re- quiemdienst bij, Monseigneur de Bis schop van Gent, Mevrouw Weduwe Van de Kerckhove, de bestuursleden van de bedevaart, vele priesters en een talrijke schare gelovigen. Na het «Liberade vlaggen voorop, ging men naar het kerkhof, waar Kanunnik Loontjes een hartroerende lijkrede hield bij het graf der bedevaarders van het Bisdom Gent, overleden te Lourdes. 1 h. St. ('T SLOT VOLGT.) DE POLITIEKE TOESTAND UITSLAGEN DER BESPREKINGEN TE PREGNY AFGEWACHT DE SOCIALISTISCHE BESPREKIN GEN MET DE KONING De socialistische afvaardiging, be staande uit de heren Spaak, Merlot en Spinoy is Zondag te Geneve aangeko men. Te |1'9,30 u. begaf zij zich reeds bij de Koning. Het onderhoud van Zondagavond heeft twee uren geduurd. Dhr Spaak is pas kort voor middernacht naar zijn hotel teruggekeerd. In antwoord op vragen van de journalisten verklaarde hij enkel Ik heb heden avond een onderhoud met de Koning gehad. Wij zullen elkaar Maandagochtend te 11 u. (plaatselijke tijd), opnieuw ontmoe- i. Ik zal daarna weder naar Brussel afreizen». TWEEDE ONDERHOUD VAN DHR SPAAK MET DE KONING Voor de tweede maal in 24 u. tijds heeft dhr P. H. Spaak Maandag een onderhoud gehad met koning Leopold. De formateur hield zich Maandag bezig met de voorbereiding van de bijeenkomst der voorzitters van de drie partijen die het economisch en fi nancieel programma nader zullen on derzoeken. Dhr. Eyskens heeft hiervoor een do cument klaar gemaakt dat als korte in houd van het regeringsprogramma mag aanzien worden. Maandagochtend ontvi de forrrub teur niemand en heeft ook niemand in de namiddag ontvangen. De twaalf onderhandelaars van de C. V. P. kwamen Maandagnamiddag te Brussel samen en hoorden een uit eenzetting van dhr Eyskens over de stand der onderhandelingen. De on derhandelaars troffen generlei beslis sing aangezien men op de terugkeer der socialistische afvaardiging wacht Het bureau van de liberale partij kwam Maandagnamiddag samen en onderzocht het economische en finan cieel programma van dhr Eyskens. Ondervraagd over een gebeurlijke reis naar Pregny zegde dhr Devèze dat er geen sprake van is. «Pregny ligt te ver Dhr Mundeleer voegde er aan toe «Waarom zouden weggaan Spaak is er en die is de slimste van ons allen Volgens geloofwaardige geruchten zou dhr Van Glabbeke op de bureau vergadering een lans gebroken hebben voor deelname aan de regering. Hii zou gezegd hebben dat er spoedig een regering moet komen en dat de libe ralen er kost wat kost aan moeten deel nemen. Te Brussel werd Maandagavond ver nomen dat het onderhoud van de so cialistische afgevaardigden met de Ko ning op de socialisten een goede in druk naliet. Ze zouden tevreden zijn de koning volledig ingelicht te heb ben over de werkelijke toestand van het land. ZIE VERVOLG 3de RLADZ»

De Gazet van Aalst | 1949 | | pagina 1