Orpuwen Ondermijnd J pe- ïnge- PERIODIEKE WEDEROPROEPiNG IN BELGISCH LEGER OPNIEUW INGEVOERD VAN 1 AUGUSTUS AF Het leger heeft het systeem de riodieke wederoproepingen teru: voerd. Een eerste terugroeping zal geschie den van 1 tot 13 Augustus, te Aarlen, voor elementen van een infanterie-bri- gade en in hun respectievelijke garni zoenen, voor elementen der comando s en parachutisten. De volgende wederoproeping zal een andere brigade aanbelangen welke, met haar normale versterkingen, op oorlogsvoet zal gesteld worden van 24 September tot 8 October in zijn Zoen in bezet Duitsland. De roepen dienstplichtigen zullen bijeengeroepen worden. In de loop van de 4e termijn zullen de dienstplichtigen, die deel uitmaken van andere eenheden, progressief we- deropgeroepen worden, voor een duur van 2 tot 3 dagen. De terugroepingen zullen voor de eenheden van het binnenland, in de korpsen gedaan worden en voor de in Duitsland gestationeerde eenheden in zekere centrums in België. GRATISKAARTJE VOOR MILICIENS Sedert het leger op vredevoet is te ruggebracht zijn de maandelijkse gra tiskaartjes, waarvan de miliciens op de spoorwegen profiteerden, afge schaft. Zo de inlichtingen waarover wij beschikken juist zijn zullen de mili ciens om d<5 twee maand recht heb ben op een gratisreis. SPIJ) VOOR EE1 vi* arm terugge- te Luik DRANK IN DE TREINEN *De spoorwegmaatschappij heeft on langs op sommige treinen een dienst ingericht, die aan de reizigers drank en eetwaren ter beschikking stelt. Die dienst werkt op de volgende treinen. Lijn Brussel-Oostende 1Vertrek Brussel-Zuid 7 u. 30' 8 u. 43 (behalve Zondag en Zater dag) 12 u. 32 (alleen Zaterdag), 18 u. 40 en 19 u. 45. 2. Vertrek Oostende-kaai 6 u. 26, j 1.0 u. 14 (behalve Zondag), 16 u. .17 u. 37 en 21 u. 8. Lijn Schaarbeek-Aarlen 1Vertrek Schaarbeek 7 u. 6. 2. Vertrek Aarlen 1 6 u. 20. Indien die dienst voldoening schenkt zal hij ook op andere treinen worden ingericht. LEVERING VAN BELGISCHE KAAS AAN DUITSE BIZONE Offerten voor 8 Augustus indienen. De nationale zuiveldienst deelt me- le, dat een som van 200.000 dollar wordt beschikbaar gesteld voor leve ring aan de «Bizone» van een zekere hoeveelheid harde en zachte kaas uit Belgie. De oorspronkelijke offerten van minstens 10 ton moeten de juiste aan duiding van de kwaliteit en het vetge halte geven voor ieder soort aangebo den kaas en van een uitvoervergunning voorzien zijn, af te leveren door de ntrale dienst voor contingenten en vergunningen, Wetstraat, 70 te Brus sel. In de prijsopgaven moet vermeld worden of er rekening gehouden werd met een commissieloon (in procent) ten voordele van de Duitse vertegen woordiger. Leverenstermijn Augustus-Septem ber 1 949. De vaste offerten, geldig tot 1 1 Au gustus 1949 te 1 7 u. moeten vóór Augustus 1949 te 1 3 u. neergelegd zijn op de (iAussenhandelstelle», Walschu le, Griesheim, Frankfurt am Main. KOLONIALE LOTERIJ De trekking van de Me schijf der Koloniale Loterij had plaats te Loke- eindi indi DE MAATSCHAPPELIJKE ZEKERHEID VOOR GRENSARBEIDERS UITBETALING VAN ZIEKTEONKOSTEN EN VAN WERKLOOSHEIDSVERGOEDING Het Ministerie van Arbeid en So ciale Voorzorg deelt mede De wederkerigheidsaccoorden inza ke maatschappelijke zekerheid, op 1 7 Januari 1948 tussen Frankrijk en Bel gie ondertekend zijn met ingang van 1 Augustus van toepassing. Bij toepassing van het aanvullend accoord betreffende het op de grens- en seizoenarbeiders toepasselijk stelsel van maatschappelijke zekerheid, die nen de Belgische grensarbeiders zich, voor de terugbetaling van dezelfde kosten, tot de Franse kassen voor maatschappelijke zekerheid te wenden. Daarentegen, zullen de in geval van stopzetting van het werk verschuldigde dagelijkse vergoedingen aan de Belgi sche grensarbeiders voort uitgekeerd ■worden door de Franse kassen en aan de Franse arbeiders door de Belgische kassen. De onderrichtingen betreffende de toepassing van deze nieuwe bepalin gen zullen eerstdaags door middel van een aanschrijving aan de betrokken kassen worden verstrekt. ren. Winnen 200 fr. het nummer gend op 4. Winnen 500 fr. de nummers ei gend op 38. Winnen 1.000 frank de nummers eindigend op 687, 728, 626 Winnen 2.500 frank de nummers eindigend op 1600, 6376, 5042, 2483, 8514, 9633, 4215, 6607. Winnen 5.000 frank de nummers eindigend op 6935, 1028, 8857, 9815, 7384. Winnen 10.000 frank de nummars eindigend op 95 38 5115 0815. Winnen 20.000 frank de nummers eindigend op 32519, 17509, 7906, 44241 en 54429. Winnen 50.000 frank de nummers eindigend op 13126, 56222, 44967 en 02394. Winnen 100.000 frank de nummers eindigend op 5235 7, 27219 05/24 en 22386. Wint 250.000 frank de nummers eindigend op 36867. Winnen 500.000 fr. de biljetten 341718, 352802. Wint 1.000.000 frank het 3925 00. Wint 2.500.000 frank het 365013. KAART GANSE WEEK Zondag Kaasbeschuitjes Groe ne Soep Gekookte Ossentong Gesmoorde Tomaten Aardappel puree Rode Bessencreme. Maandag Gekapt Appelmoes Gekookte Aardappelen Rijst met Rozijnen. Dim dag Gestoofde Schelvis Botersaus Gekookte Aardappelen. Fruit. Wcemdag; Varkensrollade Snij boontjes Gekookte Aardappelen Chocoladevla. Donderdag A arkensrollade - Prin- cessebonen (gekookte Aardappelen. Maïzenapudding met Gestoofde Krie ken. Vrijdag Gebakken Tongfilets Gemengde Sla rilet Mayonnaise Ge bakken Aardappelen Fruit. Zaterdag Biefstuk Frites Karnemelkpap. fi VOOR DE LEKKERBEKKEN. Groene Soep. Bereiding 100 gram zurkel met postelein, wat peterselie, enkele blaadjessalade en spinazie, fruit met margarine, voegt er een ajuintje bij. Giet op dit alles één liter water, wat aardappelen en wat zout. De kooktijd is'één uur. Steek alles door de teems; leng aan met de nodi ge hoeveelheid 1|bouillon, laat nog een tiental minuten zonder deksel koken. Alvorens de soqp in de soepterrien te ieten, doe in d^Ze laatste een weinig ehakte kers gemengd met een klont je boter. j De bouillon kan men zonodig van EEN VERHAAL UIT HET WERKELIJKE LEVEN Nssr het Frans, vrij bewerkt door F. A. KRAMPS. biljet biljet LENING tot WEDEROPBOUW le SCHIJF 1947 De uitslag van de 87e trekking van de Lening tot Wederopbouw 1 ste schijf) luidt Wint 1 millioen frank Reeks 3057, n. 659. De andere obligatiën dezer reeks zijn uitbetaalbaar tegen 1.000 frank. 4de Vervolg. Genoeg, zeide de pastoor, op ge laten toon; kwaad spreken verhelpt het kwaad niet. Bepalen wij ons bij het on derwerp, waarover gij mij hebt laten roepen. Rond uit gezegd, mijnheer, is mijn toestand niet langer houdbaar. En gij wenst op uw besluit terug te komen. Dewijl het moet; ja, mijnheer. Ik ben echter niet bang voor mijnheer Trahec. En de kleine kleermaker nam eene uitdagende houdisg aan. en zijn bleek gelaat werd zo rood als vuur, toen hij hernam Als ik maar alleen was, zou ik volgehouden en het huis, waar mijne arme moeder in gestorven is, nooit ver kocht hebben, maar ik heb een vrouw, wier hoofd door al de praatjes der bab- belaarsters van Kertanhir wordt op hol gebracht; en dan mijn kind, dat door de jonge juffrouw even fel vervolgd wordt als ik door mijnheer Trahec; en mijne koe en mijn varkens, die door de ondeugende bengels van het dorp met steenen gegooid worden, en ten laatste mijn tuin, Jie, sinds hij in d schaduw dier hoge muren ligt, niet dan onkruid voortbrengt. Neen ik ben niet bang voor mijnheer Trahec; maar om bouillonblokjes maken. Gekookte Ctysentcng. Bereiding Was en borstel de tong zo goed mo gelijk schoon, vjeek hem daarna gedu rende 24 uur in k'oud water, dat tel kens ververst wks. Was hem dan nog eens flink met lluw water af, en laat hem met ruim kokend water op een zacht vuur gaar! koken (ongeveer 3 a 3 Xl uur). Probjser, of hij gaar is, door te zien of het vel gemakkelijk loslaat. Haal er dit af, terwijl de tong warm is er verwijder jhet vet en de beentjes van het keelstuL. Geef gesmt>^ucf~tomaten met aar dappelpuree bij gekookte ossentong. KaasbeschuitjesBereiding Roer 30 gram boter tot room, voeg er 60 gr. geraspte kaas en wat Cayennepeper en zout naar smaak bij. Smeer dit mengsel in een dikke laag op 8 kleine beschuitjes en laat ze op een bakblik in een matig warme oven lichtbruin worden. KEUKENGEHEIMEN HET SNIJDEN VAN VLEES 'Vele huisvrouwen schijnen nog wel eens moeilijkheden te ondervinden met het snijden van vlees. Dit is ook niet altijd even gemakkelijk en daarom wil len we U hier een beetje mee helpen, met onderstaande gegevens Zorg in de eerste plaats voor een zeer scherp mes. Met een bot mes zou U het vlees uiteen trekken. Leg het te snijden vlees op een houten plankje. Hierop zal het vet ge braden vlees niet wegglijden, evenmin als het mes. Groot vlees (roastbeef b.v.) wordt tegendraads in zeer dunne plak ken gesneden. Oefen geen al te grote druk op het mes uit en snijd vooral niet scheef. Opdienen met een ver warmde schotel met wat saus er over gegoten. Wordt het vlees evenwel koud opgediend, leg dan de pakken dak- pangewljs op een schotel. Giet hierover NOOIT geen saus, maar presenteer de ze er afzonderlijk bij. Snijdt gebraden ossenhaas in dikke plakken en zet deze weer in de oorspronkelijke vorm op een schotel. Ossen- en Kalfstong ontdoen we eerst van het vel, snijden dan het vet van het keelstuk af en snijden de tong in plakjes op de volgende manier de punt in schuine plakjes, het keelstuk in rechte plakken. Deze plakken worden dan op een verwarmde schotel gelegd, zoveel mogelijk in de oorspronkelijke vorm der tong. Biefstuk brengen we in zijn ge heel op tafel. Kleine ballen gehakt eveneens, terwijl we grote ballen ge hakt in dikken plakken snijden. HUISHOUDELIJKE WENKEN. Kwastjes of penseeltjes, die door het gebruik hard geworden zijn, kun nen we op de volgende eenvoudi wijze weer bruikbaar maken ze eerst in wat tafelolie, strijk ze daar na op en neer over een lauw strijkijzer. Oppassen echter dat het ijzer niet te warm is, want daardoor zouden de haren schroeien en het kwastje of pen seel onbruikbaar worden. Tabaksrook en reuk van asbakjes kunnen we gemakkelijk uit een kamer verwijderen door er een schoteltje met enkele appelschillen in te plaat sen. Na korten tijd zal de rook geheel door de schillen opgenomen zijn en de reuk verdwenen. Restjes zeep, die te klein geworden zijn om nog als toiletzeep te gebruiken- doet men bijeen in een fijn linnen zak je. Als we er voldoende hebben, bin den we het zakje dicht en gebruiken het dan om onze handen te wassen na grote arbeid. Restjes toiletzeep gebrui ken we nooit in de waS, daai zij /aak gekleurd en geparfumeerd zijn. Bij het reinigen van borstels en be zems gebruiken we op een liter water een soeplepel geest van salmiak. Dit om te voorkomen dat de borstels slap en onbruikbaar zouden worden. DE SLANKE LIJN. Als men eens ergens op visite komt, en er zijn dames bij, dan tien tegen één, hoort men, als er iets gepresen teerd wordt Nee, dank u wel, ik zou wel «raa01 iets snoepen, maar ik moet om mijn lijn denken De vorige week was ik alweer een paar honderd gram aangekomen Teleurgesteld gaat de gastvrouw verder. Behalve dat zoiets voor de vrouw des huizes vervelend is, is het toch ook wel een beetje dwaas dergelijke din gen te horen zeggen door een volwas sen vrouw. Als een bakvis zulke din gen nu nog zegt, dan neemt men haar dat niet kwailjk; maar wanneer een volwassen persoon dergelijke nonsens praat, dan wordt het een beetje bela chelijk. Is de «slanke lijn» zoveel waard, dat men er alle levensvreugde voor wil opofferen Afgezien nog van het feit, dat de slanke lijn thans een beetje on modern geworden is, was het werkelijk zo begerenswaardig zo'n hoekig figuui te krijgen 7 Veel verstandiger is het gezegde van een dame, die ik laatst eens sprak Als iemand dik wordt hoort dat bij haar en als iemand siank blijft hoort dat ook bij haar. Het is natuurlijk iets anders, wanneer men dik wordt door te weinig beweging. Dat is onnatuurlijk; maar wie gewoon eet, niet te veel en niet te weinig, en wie dan wat dikker wordt, dat hindert niets. Het is gek. om met alle moge lijke middelen te willen proberen een bepaald gewicht niet te overschrijden. Dat is ongezond en daar zal het li chaam de kwade gevolgen nog wel van ondervinden. Dus dames, probeer uw slanke lijn te behouden door doelmatige bewe ging en wat sport; maar bekrimp niet op uw maaltijden. ONS WEKELIJKS PRAATJE STRANDKLEDING Men kan in deze periode van het jaar geen damesblad openslaan of men vindt in het modepraatje Strandkle ding» behandeld. En eigenlijk is dat heel logisch, want voor zeer veel vrou wen en meisjes vormt deze kleding een dompel I groot deel van de zomergarderobe, daar voor haar de vacantie HET Zo- merevenement is. Vooral onze jonge werkende vrouwen en meisjes geven de voor keur aan een vacantie aan zee. Zij zijn overtuigd, dat zij nergens meer ener gie en levenskracht voor het komende werkjaar kunnen opdoen, dan aan de rand van de zee. Natuurlijk gaat er niemand naar zee zonder badkostuum. Dat zóu al te dwaas zijn niet te profiteren van .het gezonde bad in open lucht. Maar Ia- ten we dan vooral onze volle aandacht aan het badkostuum besteden. Want nog al te vaak ziet men in onze bad plaatsen damös en meisjes, die dit niet doen en zodoende een minder ver kwikkelijk schouwspel opleveren. Ons inziens zijn de badpakken, die uit een apart bovenstukje e nbroekje bestaan, dus de zogenaamde «twee stuks», sma keloos en weinig gedistingeerd. Veel beter staat het badkostuum, waarvan bovenstuk en broekje één geheel vor men, en waarvan de rug gerust een diep colleté mag hebben. Men moet echter steeds zorgen, dal het voorste bovenstuk een onberispelijke snit heeft. En zo dit bij uw badpakje soms niet het geval is, kunt ge hierin zelf verbe tering brengen door naadjes en plooit jes. Iedere vrouw zal begrijpen waar om wij daarop aandringen. Het past niet op het strand te blij ven rondlopen of liggen in badkos tuum. Er zijn tegenwoordig genoeg leuke strandpakjes, die men over het badkostuum kan dragen. Lange broe ken, shorts en strandjaponnen, het staat allemaal ter onze beschikking. Voor deze strandjaponnen gebruiken we, zonder uitzondering, was- en kleurecht katoenen of linnen materiaal. Op zeer warme dagen, wanneer de zon onbarmhartig aan de hemel schijnt zijn de breedgerande hoeden van grof stro een ware uitkomst. Zij bescher men teint en ogen tegen de schadelij ke invloed van te veel zonlicht. Als voetbekleedsel doen sandalen het best aan het strand. Buiten een alles, wat ik u daar heb opgenoemd wil ik niet lagner te Kertanhir blijven, als gij de zaak voor mij met mijn heer Trahec mocht kunnen in orde ma ken, mijnheer pastoor, zoudt gij mij een grooten dienst bewijzen. Blijven de voorwaarden dezelf de 7 Ja. als hij mij twee duizend fran ken geeft, verhuis ik morgen. Het is goed; ik beloof u er mijn zwager van avond over te zullen spre ken, en daar het in elk geval nodig zal zijn, dat gij persoonlijk met hem on derhandelt, kom dan morgen op Ker- tan om het antwoord te halen De kleermaker schudde het hoofd. Dat kan ik niet, mijnheer, zeide hij; ik heb eens voor al besloten mijne voeten niet meer op den grond van dat kasteel te plaatsen; hij brandt mij, als of het helse vuur er onder gestookt werd. Dat hebt gij zonder twijfel in een oogenblik van toorn gezegd. Laten wij eens een. ogenblikje redeneren; als uw hoogmoed dien van mijnheer Tra hec evenaart, in welk opzicht betoont gij u dan christelijker dan hij 7 De kleermaker zag het ernstige ge laat van den geestelijke een enkele se conde aar, en zeide toen eenvoudig Gij hebt gelijk, mijnheer pastoor, ik zal gaan. Welnu dan, tot morgen. Hoe laat, mijnheer 7 Tussen negen en tien uur. De kleermaker knikte toestemmend en zeide Dat de goede God uwe naasten liefde zegene, mijnheer. Dat zal Hij zeker niet nalaten zeide de pastoor lachende. Dit gezegd hebbende ging hij naar buiten en zocht Armelle met zijne ogen. Enige kleine kinderen speelden op het plein. Hij ondervroeg hen, doch als enig antwoord lachten zij hem in zijn gezicht uit. Zelfs bij het zoontje van Barba was hij niet gelukkiger, hij wist niet waar de jongejuffrouw Mag- delena mee naar toe genomen had. Bijna zeker dat het meisje het dorp je verlaten had, nam de pastoor alleen den terugweg naar Kertan weder aan. Bij den zoom van het park geko men ontmoette hij mijnheer Trahec, die hem daar scheen op te wachten. Hebt gij uw dochtertje ook ge zien, Jacob 7 vroeg de priester. Ik heb haar gezien en gesproken. Zij springt ginjs met hare hofhouding van Kertanhir pp de rotsen.. Zij heeft mij gezegd, dat zij u naar haar dorp gebracht had. Vindt gij het gehucht niet veel groter geworden 7 Aanmerkelijk. Al die huizen be horen thans aan u, 'heeft Armelle mij gezegd. Allen, behalve dat van dien el lendigen kleermaker, die mij gewei gerd heeft zijn krot, waar ik toch meer dan de dubbele waarde vooi geboden heb, te verkopen. Zijt gij bijzonder op het bezit van dat armzalige huisje gesteld 7 Zeer veel. Op het land is het van veel belang zich van alle mogelijke be roepen en handwerken, die van dage lijkse behoefte zijn, te omringen, en ik heb gedacht, dat ik, als al die huisjes mij toebehoorden, er naar willekeur over zon kunpen beschikken en ze slechts verhurefi aan werklieden, die ik gebruiken kan. Daar ik mij nu door den kleermaker van Kertanhir niet laat kleden, had ik ook het oog op zijn huis. Dit is het enigste gedeelte van het terrein, dat ik nog niet heb kunnen meester worden, en het is de vijand, die er zich ophoudt. Door zijne stijf hoofdigheid verzuimt die domkop een oede zaak te doen, en doet tevens mijne berekening falen. Hij kan verhu ren en zelfs verkopen aan wie hij wil, hetgeen mijn recht van alleenheer schappij over het gehucht zeer in ge vaar brengt. Nu heb ik meer dan een reden om Kertanhir geheel te willen bezitten. Ik laat Armelle eene grote vrijheid', zij houdt veel van haar dorp je met zijne bewoners; zij is er als het ware koningin over; maar nu is het no dig dat ik al dat volkje in mijne macht heb, teneinde het tegenover het kind in voortdurend ontzag te houden. In dit opzicht kan ik uwe denk beelden slechts ondersteunen, Jacob, en ik wil dan ook niet wachten met u te zeggen, dat Jan Kerbic op dit ogen blik wellicht beter genegen zou zijn met u te onderhandelen. Ha, ha mijne schuur heeft dan de gewenschte uitwerking gedaan, zei de mijnheer Trahec met zijn sarcasti- schen glimlach, ik heb nog wel andere verrassingen voor hem gespaard. Gij moet in aanmerking nemen, Jacob, dat die arme kleermaker de fa bel van den aarden en den ijzeren pot niet gelezen heeft. Neen, maar binnen kort zal hij er de moraal van kunnen ondervinden. Zou het niet beter zijn deze zaak in der minne te schikken 7 Heeft hij u voor advocaat geno men, Gabriel 7 Gij weet wel dat ik uit den aard van mijn beroep de advocaat ben der zwakken tegenover de sterken, en ik aarzel niet thans dien rol voor dien braven man op mij te nemen. Stemt gij er in toe op dezelfde voorwaarden van vroeger te handelen 7 Mijnheer Trahec dacht na; zijn mond had den bitterste plooi aange nomen. Als hij de minste wil zijn en mij zelf wil komen vragen opnieuw met hem te onderhandelen, zal ik zien wat ik doen kan zeide hij. En dit onderwerp eensklaps afbre kende, vervolgde hij Gaat gij naar binnen, Gabriel 7 Het is buiten zoo mooi 7 Jacob, dat ik, als gij het mij vergunt, liever wat door uw park zou wandelen, en trachten Armelle te ontdekken. Gij zijt geheel en al vrij, mijn waarde: het salon, de bibliotheek, het park, alles staat voor u open. Gij weet dat wij om zeven uur souperen de bel zal u in elk geval waarschuwen. En den pastoor groetende, verwij derde hij zich in de richting van den ouden toren. Alleen gebleven opende de pastoor zijn brevier en vervolgde zijne wande ling, nu en dan op eene rustbank plaats nemende, en steeds een oog op het strand houdende, waar hij Armelle hoopte weder te vinden. Hij bemerkte haar niet, en begaf zich toen naar den ouden toren,waar zich vele oude hand schriften en stoffige folianten bevon den, die hij tot het uur van den avond maaltijd doorbladerde. Toen hij de eetzaal binnentrad was

De Gazet van Aalst | 1949 | | pagina 2