BEDEVAARTPLAATS TER EER van St. ARNOLDUS TE TIEGEM De jaarlijkse noveen ter eer van St. Arnoldus begint op 15 Oogst en ein digt den 23sten. Orde der goddelijke diensten binst deze noveen Op O. L. Vr. Hemelvaart. 15 Oogst, en op Zondag, 2 1 Oogst, in de paro chiekerk H. Mis te 7 u. en te 1 0 u. in de Kapel van St. Arnoldusbos te /z uur. Op Zondag, 21 Oogst, te 3 u. de Sol. Vespers en Lof in de parochie kerk. daarna optocht van de luisterllj- ke St Arnoldusstoet naar de St. Ar- nolduskapel. Dit jaar zal een nieuwe prachtgroep: «De negen Koren der ko gelen» de luister van St. Arnoldus stoet komen verhogen. St. Arnoldus te Tiegem geboren m de Xle eeuw, was in leven heldhaftige lidder voorbeeldige monnik - Dis- schop van Soisson stichter der ab dijkerk te Oudenburg. Hij bedaarde de bloedige twisten die Vlaanderen ver woestten en bracht vrede en verzoe ning voor ons Vlaamse volk. Jaarlijks komen ontelbare bede vaarders den H. Arnoldus vereren en aanroepen als patroon van den huise lijken vrede, als machtige patroonhei lige tegen de vreselijke kankerkwaal oogziekten en rheumatiek, ook om door zijn machtige voorspraak Gods zegen over het huwelijksleven af te smeken. De vele gedenktekens in de Kerk en St. Arnolduskapel leggen ge tuigenis af voor grote weldaden beko men door St. Arnoldus machtige voorspraak. Tiegem wordt ook terecht geroemd als een der schone toeristenplaatsen van ons land de parel dei Vlaamse Ardennen met Kluisberg, brede Scheldevallei en heuvelen van Tiegem. Die voor het eerst Tiegem en omstre ken bezoeken staan in bewondering voor zoveel onbekende natuurschoon heid. VIJF LEGERS WORDEN EEN MET PACT VAN BRUSSEL IN DE PRAKTIJK De organisatie van de verdediging Van de Westerse Unie heeft sedert het van kracht worden van, het Pact van Brussel grote vorderingen gemaakt De bsvoegde kringen wijzen met tevredenheid op de geest van sa menwerking, waarvan op dit gebied Frankrijk, Groot-Brittannië, Neder land, Luxemburg en België blijk heb ben gegeven. Te Londen bestaat er een vast mili tair comité. Het omvat vertegenwoor digers van de landen, die het Pact van Brussel ondertekend hebben. Re- kening houdend met de eventuele in vloed van het Atlantisch Pact, hadden vertegenwoordigers van de stafchefs der Verenigde Staten en Canada een aandeel in. de oprichting van het mili tair comité, zonder er evenwel deel van uit te maken. Dit comité heeft een gemeenschap pelijk verdedigingsplan uitgewerkt. Dit plan moest rekening houden met de bronnen, waarover de landen van het Brusselse Pact kunnen beschikken, om hun militair apparaat op moderne en afdoende wijze uit te rusten, zonder het economisch herstel te belemmeren. Dit plan voorziet niet alleen een gemeenschappelijke verdediging in de lucht, doch ook de coördinatie van de actie van alle land- en zeestrijdkrach ten. Het houdt tevens de verplichting in tot het oprichten van een verbin- dingsnet, waarvan de doeltreffendheid in de loop der laatste maanden werd gecontroleerd, en die onder sommige oogpunten' voldoening schonk. De in dit plan vervatte suggesties werden, na aan de chefs van het staf comité te zijn voorgelegd, aan de le- erorganisaties voor toepassing overge maakt. Volgens goedingelichte krin gen werden reeds aanzienlijke vorde ringen gemaakt, voornamelijk wat be treft de organisatie der legers, de stra tegie de gevechtmethodes en de tech nische ontwikkeling. De gezamenlijke maatregelen zou den de strijdkrachten der vijf mogend heden, in staat stellen, in al de fazes der operaties onder het bevei van één enkel opperbevelhebber op te treden. Om tot dit resultaat te komen dienen de talrijke verschillen in de organisatie der vijf nationale legers te worden uit de weg geruimd. In het bijzonder dient men te berei ken dat gelijk welke divisie bij de ge allieerde formaties kan ingeschakeld worden. Hetzelfde geldt voor de werk wijze bij de bevelen van de militaire operaties, zoals het.gebruik van dezelf de codes, en land- en zeekaarten. De jongste gecombineerde zeeoefe ningen «Verity» hebben de vorderin gen aangetoond, verwezenlijkt bij de unificering van de organisatie en het uitwisselen van inlichtingen, over tac tiek en training. Het gebruik der ver schillende nationale talen vormde een hinderpaal, waaraan, echter door mid del van taktische en technische handlei dingen en woordenlijsten in drie talen kon worden verholpen. Aangaande de bevoorrading der le gers bepaalt het plan, dat ieder land zijn bijdrage zal verlenen in materieel en geld, naargelang van de mogelijk heden. De basisprincipe zou de onder linge hulp zijn. Officieren en onderofficieren van alle legers zullen af en toe onder de 5 mogendheden worden uitgewissseld, ten einde de eenvormigheid van de techniek en de training in de hand te werken. Ook oorlogsbodems en straal vliegtuigen zouden worden ter beschik king gesteld van de landen, die me- menteel in de onmogelijkheid verkeren zelf te fabriceren. Dit zou eveneens het geval zijn met allerlei uitrusting. EEN VERHAAL UIT HET WERKELIJKE LEVEN Nasr het Frans, vrij bewerkt dcor F. A. KRAMPS. 5 de Vervolg. Maar als ik het nu wil 7 herhaal de mijnheer Trahec met een zekere plooi in zijn voorhoofd, die zijne trek ken eenc woeste hardheid gaf. Armelle bleef hardnekkig met haar hoofdje schudden. Neen herhaalde zij; ik wil niet! Het licht der lamp viel ten volle op haar gezichtje, en deed hare grote oogen wonderlijk schitteren. Welnu IK wil het antwoordde mijnheer Tiahec op gestrengen toon gij zult naar de kostschool gaan, jon ge juffer. Ik zal niet gaan. ik zal niet gaan! herhaalde Armelle, met den voet stam pende. Gij zult wel gaan, ondeugend nest; en zwijg nu Het kind waggelde op hare beent jes, de pastoor wilde haar ondersteu nen, doch zij duwde hem met geweld terug en ging snikkende weder in haar donkeren hoek achter den schoorsteen zitten. Waar hadden wij het ook weer over 7 zeide mijnheer Trahec, terwijl hij zijne pijp weder stopte. En onder het geluid der hevige snikken van Armelle, die steeds in haar hoek bleef begonnen zij weder over onverschillige zaken te spreken. Eens of tweemaal stond pastoor do WERKGEVERSBIJDRAGE VOOR MAATSCH. ZEKERHEID Werkgevers, die personeel tewerk stelden tijdens het 2e kwartaal 1949 worden er aan herinnerd dat de bijdra gen voor Maatschappelijke Zekerheid vóór 15 Augustus 1949 moeten ge- tort worden bij de Rijksdienst voor Maatschappelijke Zekerheid te Brussel, 02, Koninklijke Prinsstraat en dat de stavingsaangiften gelijktijdig moeten ingezonden worden. Elke vertraging geeft aanleiding tot het opleggen van bijslagen en stelt de werkgever aan strafmaatregelen bloot. LENING tot WEDEROPBOUW De uitslag van de 88e trekking van de Lening tot Wederopbouw 1 ste schijf) luidt Wirit 5 millioen frank Reeks 2903, n. 498. Wint 2 millioen frank Reeks 1742, n. 124. Wint 1 millioen frank Reeks 0041, n. 917. De andere obligatiën dezer reeksen zijn uitbetaalbaar tegen 1.000 frank. SPIJSKAART VOOR EEN GANSE WEEK Zondag L Zalmsalade Tomaten soep Roastbeef Snijboontjes gekookte aardappelen Koninginne- rijst. Maandag Koude Roastbeef, Sla met Mayonnaise Gebakken Aar dappelen Flensjes. Dinsdag Gekookte Rog Ge bruinde Boter Gekookte Aardappe len, Fruit. Woensdag Gebraden Worst Bloemkool Gekookte Aardappelen. Vanillepudding. Donderdag Varkenscoteletten Princessenboontjes Gekookte Aar dappelen. Kruisbessenmoes. Viljdag Gebakken Paling Sla Frites Fruit. Zaterdag Gestoofde Kalfsoesters met Tomatensaus Aardappelpuree Ygohurt. "i VOOR DE LEKKERBEKKEN. KoiMnginnerijst. Benodigd: (voor 5 6 personen) \(z k melk, 2 /z dl. slagroom, 5 0 gf. rijst, 75 gr. witte sui ker, 6 gr. gelatine, 100 fr. franse vruchtjes, vanille. Beieiding 0e melk wordt met de vanille, langza&pi aan de kook bracht. De rijst wordt er in gestrooid en onder af, er.' toe roeren gaarge- kookt, gedurende ongeveer één uur. De gelatine wordt in koud water ge weekt en in de warme rijstebrij opge lost evenals de suiker. De franse vruchtjes worden klein gesneden, naar verkiezing rïM* iets marasquin ver mengd en eveneens aan de rijstebrij toegevoegd. AL het geheel bekoeld is (zonder stijf te zijn geworden) ver mengt men het met stijfgeslagen room Als de massa geleiachtig begint te wor den (de rijst niet meer zakt) wordt een met koud water omgespoelde vorm er mede gevuld. Na bekoeling (2 a 3 u.) wordt de pudding gestort en gepresen teerd met frambozen, of bessensaus, die men met iets marasquin naar smaak kan vermengen. Ook kan de pudding met slagroom gegarneerd worden. Ktiïisbersenr.i-css. Benodigd 1 kg. kruisbessen', 100 gr. suiker, wat water, wat sagty of 1 ei. Bereiding Maak de kruisbessen schoon, door ce steeltjes en kelkblaad jes te verrrrëp^^f-i- Was ze, laat ze in het kokende water op een zacht vuur langzaam tot moes koken, 10a 15 minuten. Wrijf ze met een houten le pel of dóór een paardenharen zeef fijn, vermeng t moes met de suiker en bindt met een-weinig aangemengde sa go, die even meekoken moet of met het ei, dat in .het schaaltje geklopt en waarbij voorzichtig het hete moes ge roerd wordt. Het met suiker vermeng de moes kan in een glas opgediend worden met wat slagroom. KEUKENGEHEIMEN VOEDSEL VOOR ZIEKEN. Het gebeurt ons helaas allemaal wel eens, dat we een zieke te verzorgen hebben. Fn daar een zieke over het al gemeen niet veel eetlust heeft moeten de huisvrouwen, juist aan ziekevoeding een speciale aancTacht besteden. Natuurlijk moet bij het bereiden van ziekenvoeding in de eerste plaats re kening gehouden worden met de voor schriften van de dokter. Sommige ziek ten vragea een streng dieet, en daar moet men zich dan natuurrijk stipt aan houden. '\ls algemene regel geldt echter, dat we een zieke nooit sterk prikkelende spijzen mogen opdienen. Maar vooral licht verteerbaar voedsel, zoals lichte vleessoorten, als kalfs- en rundvlees, licht gevogelte, magere vis, vruchten moes en aardappelpuree. Als drank kunnen we lichte bouillon, melk en vruchtensap geven. Houdt bij het samenstellen van het ziekenmenu rekening met de persoon lijke smaak der zieke. Tracht hem nooit geen voedsel op te dringen, hoe versterkend dit ook is, waarvan hij ook in gezonde dagen niet hcudt. Gebruikt steeds verse grondstoffen van eerste hoedanigheid. De spijzen mogen niet of. slechts heel lichtjes gekruid zijn en vooral niet te vet. Dient het eten op in kleine porties, die er smakelijk uitzien. Snijdt het vlees in stukjes, het brood in kleine hapjes en geeft het fruit geschild en in parkjes verdeeld. Zorgt er voor, dat de kookgeuren, tijdens het bereiden van het maal, niet doordringen tot in de ziekenkamer op deze manier zou de zieke reeds ge noeg hebben aan de geur en niet meer kunnen eten. Drank mag nooit ongedekt in de ziekenkamer blijven staan. HUISHOUDELIJKE WENKEN. Fr is een vruchtenvlek in uw zomer kleedje gekomen Handel vlug. Leg een propere handdoek onder het vlek en bedruppel de vlek met citroensap. Herhaal tot de vlek volledig verdwe nen is. Wrijf na met lauw water. Hebt U mieren in uw provisiekast of kelder 7 Leg er dan een spons in die ge in suikerwater hebt gedoopt Mieren zijn zeer verlekkerd op suiker en zullen spoedig op de spons afko men. Zodra deze nu vol mieren zit werpt ge haar in kokend water. Her haal dit tot de mieren verdwenen zijn. Wanneer ge weet langs waar deze i beestjes komen maak dan het gaatje of de spleet Onmiddellijk dicht met plaas ter of stopverf. Badkuipen in zink moet men schoon maken met het sodawater en zeep, waarna ze' goed worden nagespoeld en opgedroogd. Alvorens een bad te ne men zal men in deze baden eerst koud water en daarna warm water laten lo pen. Het tegenovergestelde is name lijk zeer nadelig voor het zink. Als we ons een nieuwe traploper moeten aanschaffen, doen we best een halve meter meer te kopen dan strikt nodig is. We kunnen dan de loper zo nu en dan een paar centimeter op laten schuiven, zodat spoedige slijtage op dezelfde plaats vermeden wordt. Te snel verslijten van de loper kan men eveneens tegengaan door tussen de lo per en de kant der traptrede een^yilten kussentje te leggen. Ook stevig opge vouwen oude gazetten kunnen hier voor dienst doen. Een rechte loper kunnen we ook eens omkeren, zodat Kerpeulvan ten halve op om naar d« kleine weerspannige te gaan; doch een ongeduldige wenk van mijnheer Tra hec hield hem aan zijne plaats gekluis terd. Van lieverlede werd het gesnik van Armelle minder hevig, en hield eindelijk geheel op. Toen de klaagtoonen niet meer ge hoord werden stond mijnheer Trahec op, en eene waskaars nemende, gin: hij naar de plek, waar het meisje de wijk genomen had. Armelle lag tussen de twee hazewin den te slapen; haar hoofdje leunde op een hunner, en haar buitengewoon blank gezichtje, dat nog nat was van tranen, stak schitterend af bij de glim mende ebbenhouten huid van den hond. Mijnheer Trahec beschouwde dat kinderlijk gelaat, dat zelfs in den slaap zijne woeste uitdrukking behield, enige ogenblikken, en ging toen weer lang zaam naar zijn stoel terug. Gabriël, gij hebt misschien ge lijk. zeide hij nadenkend, mijn doch tertje is veel te dom voor hr.ar leeftijd. Ik had van die onderwijzeres, en ook van Armelle zelve beter verwacht. Hoe het zij, mijn kind wordt dagelijks ouder en groter, en mijn opvoedings stelsel gaat niet zover, om haar eene volstrekte onwetendheid toe te staan. Ik ben blij u zulke gevoelens te horen uiten, waarde Trahec, entwoord- de de pastoor zachtzinnig sta mij toe haar gedurende twee jaar op een kost school te houden en haar hare eerste heilige communie te laten doen. en ik geef u de verzekering dat alles zich met haar ten beste zal schikken. - O dat ligt geenszins in mijn plan. Al wat ik kan doen is toe te staan haar voorlopig naar school te zenden, en voor het ogenblik voor het gevaar, dat zij daar wat mijne denk beelden betreft, loopt, de oogen te sluiten. Wanneer het mijns inziens al te erg mocht worden, lean ik er altijd een schotje voor steken en haar weer op het kasteel nemen. Weet gij te Van nes een goede kostschool voor meis jes 7 Het mag echter geen klooster zijn; dat zal ik u ,niet behoeven te zeg gen. Ik ken, of nog liever mijne schoonzuster kent een pensionnaat, dat door dames-leken bestuurd wordt en het volste vertrouwen waardig is. Een lang stilzwijgen volgde op deze dichting. Wilt gij Armelle morgen meene men 7 vroeg mijnheer Trahec eens klaps, en geheel met uw zin. Niet alleen geheel met mijn zin maar zeer gaarne. Ik heb gedacht dat gij haar, om haar niet te zeer af te schrikken, eerst zoudt meenemen naar Kerlud, en ver volgens van Kerlud naar V annes Haar zelf weg te brengen zou mij te moeilijk vallen. Ik zou hare smekingen niet kunnen wederstaan; daarom is het beter, dat ik er eens een einde aan maak. Dit gezegd hebbende trok Mijnheer Trahec aan de bel; een knecht kwam met een brandende kaars cp een bla ker binnen. Pastoor de Kerpeulvan was opge staan. De beide mannen wisselden een handdruk, die bijna heirtelijk was, en de geestelijke verliet het vertrek. Alleen gebleven wendde mijnheer Trahec den blik naar zijn dochtertje. het onderste einde bovenaan komt te leggen, en omgekeerd. Keukenmessen worden met fijn zand geslepen, niit gepolijst, maar net schuurlinnen in de breedte opgewre ven. ONS WEKELIJKS PRAATJE HUWELIJKSMOEILIJKHEDEN VAM ONZE KINDEREN Eén der moeilijkste beproevingen, die de ouderlijke liefde moet doorstaan is de verhouding tot het nieuwe lid van het gezin, tot de schoonzoon of schoon dochter. Het is zelfs al moeilijk de juiste houding tegenover onze eigen kinderen te vinden, dat het kind, wiens liefde voordien alleen aan de ouders behoorde, zich nu tot een ander wendt en het vroegere gezinsverband op de achtergrond raakt voor het nieuwe 7 En toch, welke moeder zal niet tege lijkertijd gelukkig zijn, als haar kind de goede keuze gedaan heeft, een part ner gevonden heeft, die hem en haar gelukkig kan maken. Ook wanneer we de, gelukkig niet veel voorkomende gevallen, dat de ouders het niet met de keuze van hun kind eens zijn, overslaan, kunnen wc echter constateren, dat de verhouding in vele gevallen toch veel beter zou kunnen zijn. Er bestaat geen huwelijk, dat iedere moeilijkheid bespaard blijft. Nu is het van buitengewoon veel belang voor het goed gaan van het jonge huwelijk, dat de ouders meehelpen de moeilijk heden te overwinnen en ze niet erger te maken. Hebben we ons kind opgevoed tot een dapper en zich van zijn plichten bewust mens, dan zal het niet dadelijk bij iedere onenigheid bij moeder ko men klagen, maar zelf proberen dc moeilijkheden te overwinnen. Even min zal een goede moeder zich dade lijk met het huwelijk bemoeien; wan neer er tenminste geen echt gevaar dreigt. Per slot van rekening heeft ie dere moeder toch liever, dat het hu- we üik van het jonge paar steeds geluk kiger wordt ook al moet haar eigen persoonlijkheid darvoor op de ach tergrond treden. Welke moedei zou zo zelfzuchtig, zo verblind, zó mis dadig kunnen zijn, dat ze in het huwe lijk van haar kind stookt, de misschien van voorbijgaande aard zijnde onte vredenheid aanwakkert én de liefde'en 't vertrouwen in de levenspartner ver kleint 7Met opzet, geen enkele! Maar gebrek aan inzicht van de zijde der ouders is al vaak het noodlot van een jong huwelijk geworden. Het is mense lijk en begrijpelijk, dat het eigen kind ons het liefst is; dat moeten we, als we eerlijk zijn, toch toegeven. De liefde voor schoonzoon of -dochter vindt haar oorsprong daarin, dat hij or zij ons kind kan gelukkig maken. Als we zo oprecht zijn. dit toe te geven, dan hebben we reeds veel gewonnen. Wo moeten er ons dus voor hoeden on rechtvaardig te zijn en de fout steeds bij de schoonzoon of -dochter té willen zoeken; we moeten er ons voor hoeden zo zelfzuchtig te zijn, dat we al het ge luk slechts ons eigen kind gunnen, ter wijl we voor het leed van de ander on ze ogen sluiten. Zijn we ons van deze gevaren volkomen bewust, dan is het en beschouwde haar gezichtje, dat nog altijd de sporen van haar toorn droeg, enige ogenblikken stilzwijgend. Ver volgens bukte hij zich, nam haar met zijne sterke armen op, en bracht haar, steeds in een diepen slaap gedompeld, naar eene ruime kamer, die aan zijn slaapvertrek grensde, en waar de oude j Barba naast het ledekantje, dat ge- j heel en al gereed stond om het kind te ontvangen, zat te sluimeren. V. HET VERTREK Papa, waarom heb ik mijne beste kleren aan 7 Deze vraag werd uitgesproken door Armelle, die, woedend op den drem pel van haar vaders kamer verscheen. Mijnheer Trahec zag de kleine weer spannige van verre met een strengen blik aan, en zeide. Is het aldus dat mijne dochter mij goeden morgen zegt 7 Armelle beefde zenuwachtig en snelde naar hem toe. Zijt gij boos, papa 7 zeide zij, terwijl zij hem om den hals vloog, zijt gij nog boos over gisterenavond 7 Ja, antwoordde mijnheer Trahec, terwijl hij haar weder op den grond zette en in plaats van mij vergiffenis te jvragen voor de toneel en van giste ren, begint gij opnieuw. O vergeving vergeving! zeide het kind, terwijl zij den. arm haars va ders hartochtelijk tegen haar borst drukte: wees niet langer boos, papalje; kijk mij zo boos niet aan en trek uwe wenkbrauwen zo niet op, papatje geef mij liever een zoen. Mijnheer Trahec tilde haar op zijne knieën. Zij ging er op zitten en streek zijn 'gerimpeld voorhoofd met hare handjes plat, terwijl zij zijn gelaat met kussen bedekte. Zult gij vandaag gehoorzamer zijn 7 vroeg hij, ten halve ontwapend. Ja, papa, ik zal gehoorzaam zijn... aan U. En aan uw oom Gabriël 7 En aan mijn oom Gabriël, als gij het verlangt 7 Ik wil het, en gij zult ook lief zijn voor uwe tante en uw neefje. Waar zijn zij 7 Te Kerlud. Uw oom Gabriël zal D /medenemen om hen een bezoek te brengen. Armelle aarzelde. Met U 7 zeide zij met gesmoor de -stem. Gij weet wel dat ik in den to'ren loodgieters aan het werk heb, en dat ik deze week niet eens het park kan bezoeken. Het lichaam van Armelle nam op de kniën haars vaders merkbaar eene stijvere houding aan, terwijl zij uitriep: Dan wil ik niet. Armelle viel mijnheer Trahec haar in de rede terwijl hij een vernie tigenden blik wierp op het gezichtje dat zijn gelaat bijna aanraakte. Het kind boog het hoofd en zweeg. Ik zal uw oom met de jacht te rug laten brengen, hervatte 'mijnheer Trahec, terwijl hij haar zachtjes op den grond zette. Zeg aan Gerrit en Kees dat zij zich gereed maken, ik wil dat de bemanning geheel voltallig zij. Mag ik sturen papa 7 vroeg Ar melle, zonder het hoofd op te heffen. Zeker, als gij er plezier in hebt. Zij schudde het hoofd, en ant woordde..

De Gazet van Aalst | 1949 | | pagina 2