DE BELASTINGSHEFFING NIET OP GROND VAN VERMOEDENS EEN MINISTERIEEL RONDSCHRIJVEN. De minister van. Financiën heeft aan de controleurs een rondschrijven ver zonden, waarin er aan herinnerd wordt dat van 1 Januari 1950 af geen hef fing van belasting meer mag plaats hebben op grond van vermoedens. De omzendbrief betreft voornamè- 3ijk de geest waarin de verklaringen van de belastingsbetalers dienen on derzocht, en beveelt de administratie aan een oordeelkundig en gematigdi gebruik te maken van de rechten tot -onderzoek. De nieuwe onderrichting 'betreft voornamelijk de vragenlijsten, die aan de belastingplichtigen, na het indienen van hun verklaring worden verzonden, en zegt dat deze aan de gevallen moeten worden aangepast er omzichtig opgesteld worden, ten einde de belastingplichtige niet onnodig te ontstemmen door ongeschikte of onge paste vragen. Voor sommige algemeen bekende gevallen wordt aangenomen, dat de le venswijze van de betrokkenen als ele ment wordt aangenomen voor het be rekenen en taxeren van de tijdens de bezetting verwezenlijkte winsten, maar deze regel mag niet algemeen worder' toegepast. In het bijzonder wordt het geval aangehaald van een vragenlijstj aan een belastingplichtige voorgelegd en waarin onderscheid wordt gemaakt tussen de .normale pricate uitgaven en de «buitengewone private uitgaven Onder deze laatste werden de uitga ven gerekend voor de in dienst houden van een meid, een auto en ontspan ning. Dergelijk onderscheid ontstemt de belastingplichtige zegt de om zendbrief en heeft voor het bere kenen van de belasting volstrekt geen belang. tuur, buitenaan een kenspreuk te dra gen., die eveneens zal worden aange? bracht op een tweede omslag die zich in de eerste zal bevinden, en de naam zal bevatten, alsook voornaam, adres, plaats en datum van geboorte van de mededinger. Partituur en omslag mo gen geen aanduiding dragen nopens de identiteit van de kunstenaar. BEPAALDE BILJETTEN VAN 5, 10 EN 50 FRANK WORDEN ONGELDIG De biljetten van 5 en 10 frank, als mede de biljeiten van 50 frank, typen 1909, 111927 en 1928 houden op wet telijk gangbaar te zijn van 1 October af. Tot 31 December 1949 mogen be doelde biljetten tegen andere biljetten of tegen munstukken worden ingewis; seld aan de loketten van de Nationale Bank van Belgie te Brussel en buiter} de hoofdstad. In de steden en ge; meenten waar geen agentschap van de Nationale Bank bestaat zullen zij tot op dezelfde datum worden aangeno men door de postontvangers, de ont vangers der belastingen, der douanen en accijnzen, der registratie en domei nen. Van 1 Januari 195 0 af kan de inwis seling slechts geschieden in de zetel van de Natonale Bank van België1, te Brussel. Op 1 April 1950 houdt de inwis seling op en verliezen deze biljetten definitief hun waarde. Zo meldt het Staatsblad van 1 1 September h949. Provincie Oost-Vlaanderen PROVINCIALE PRIJS VOOR MUZIEK Door de Bestendige Deputatie van 0«-it-Vlaanderen werd een Provinciale Prijs voor Muziek gesticht, die voor het jaar 1949 zal verleend worden als volgt 1 een prijs van fr. 6.000 voor instrumentale muziek 2) een prijs van fr. 4.000 voor vocale muziek, toe t-g kennen aan een Belgisch toonkunste naar, in Oo-t-Vlaanderen geboren, die op 1 Januari 1949 de ouderdom van 40 jaar niet overschreden heeft, en in het genre voor hetwelk hij mededingt nog geen andere Prijs heeft behaald die hoger is dan de provinciale prijs. De bekroonde werken blijven het eigendom van de kunstenaar. De Prijs voor instrumentale muziek zal toegekend worden voor een ouver ture voor harmonie of fanfare, deze voor vocale muziek voor een koor zang (tekst hiervoor, alsook het regle-i ment op beide prijzen te verkrijgen in het Provinciaal Gouvernement, 4e Af deling, Coupure 12, te Gent). De partituren moeten ten laatste op }1i December 1949, gezonden worden in gesloten en aangetekende omslag aan de heer Voorzitter van de Provin ciale Commissie voor muziek, Provin ciaal Gouvernement, Coupure 1 2,Gent. Deze omsalg dient, evenals de parti- KOLONIALE LOTERIJ Hier volgen de uitslagen van de 1 3e trekking der Koloniale Loterij die Za terdagavond te Verviers werd gehou den Winnen 200 fr. de nummers eindi gend op 5. Winnen 500 fr. de nummers eindi gend op 85. Winnen 1.000 fr. de nummers eindi gend op 033, 616. 627. Winnen 2.500 fr. de nummer? ein digend op 8859, 1107, 8481, 5418, 0230 5055 5066 3293. Winnen 5.000 fr. de nummers eindi end op 7176, 3241, 4098, 8161 5605. Winnen 10.000 fr. de nummers ein digend op 8246, 3931. 8261. Winnen 20.000 fr. de nummers ein digend op 62853, 67476, 67843 81065 19275. Winnen 50.000 fr. de nummers ein digend op 97098 5 1789 13565 37.740. Winnen 100.000 fr. de nummers eindigend op 46190, 89442, 30525. Winnen 250.000 eindigend op 30970. Winnen 5.00.000 fr. 396498 214898. Wint 1.000.000 fr. 357039. Wint 2.500.000 fr. 318796. dc de het het nummers nummers LENING tot WEDEROPBOUW lste schijf. Uitslag van 93e trekking van de le ning voor Wederopbouw (le schijf) De obligatie Reeks 2308 Nr. 806 wint een millioen. De andere obligaties van die reeks zijn terugbetaalbaar tegen 1.000 fr. SPIJSKAART VOOR EEN GANSE WEEK Zendag Ansjovisbroodjes Os- isestaartsoep Gebraden Kip Ap pelmoes. Gekookte Aardappelen Citroenpudding. Maandag Biefstuk Princesse- boontjes Gekookte Aardappelen Vanille rijst. Dinsdag Gekookte Kabeljauw Mosterdsaus Gekookte Aardappe len r?vht. Woensdag: Gebraden Worst Ro de Kool Gekookte Aardappelen Flensjes. Donderdag Gesmoord Vlees Tomatensla Gekookte Aardappelen - Macaronipap. Vrijdag Gebakken Wijting AardappeLla Fruit. Zaterdag Appelen met Aardappe len en Spek Vanillepudding. VOOR DE LEKKERBEKKEN. Rijst met Appelen Benodigd 200 gr. rijst, 100 gr. suiker en 500 gr. zure appelen. Bereiding Zet de gewassen rijst op de gewone wijze .op, nl. met 2 /z maal zoveel koud water als rijst, en laat ze daarmee aan de kook komen. Scnil terwijl de appelen. snijd ze in vieren, verwijder de klokhuizen en voeg dan de appelen met nog Idl. water bij de kokende rijst. Laat beide zonder roe ren zachtjes gaar worden (ongeveer 3/4 uur) voeg er de suiker bij en meng dat alles met een houten lepel door elkaar, zorgende, dat de rijstkorrels niet te veel worden fijngedrukt. Gesmoord Vice?. Benodigd (voor ongeveer 3 dagen) 1 /i Kg len de of ander niet te vet rundvlees, 100 gr. vet of boter, 1 5 gr. zout, peper, 1 laurierblad, 4 kruidnagelen. Werkwijze \Vas het vlees, wrijf het in met peper en zout en braad het in het hete vet aan alle kanten mooi bruin. Leg het met de kruidnagelen het laurierblad en desverkiezende een stukje gesnipperde ui in de stoompan; ofwel, laat het in het ijzeren potje, giet er een scheutje water bij, doe er de kruiden in, en laat het op een niet te heet plekje van ,de kachel of klein vuur met een. stevig fluitend deksel verder gaar stoven. Reken voor het stomen of het stoven mBKtens 24 uur op elke 500 gr. vlees. -Jf App-elea—pelen en Spek. Benodigd Tlikg zure appelen (of wel 500 gr. zure en 500 gr. zoete) 1 Vl Kg. aardappelen 400 gr. mager pe- kelspek 1 0 gr. zout. .Bereiding Was het spek met lauw water en laat h^t met ongeveer Zi L. kokend water yi uur koken. Schil de aardappelen, was ze en voeg ze met het zout bij het kokende spek; schil de appelen, snijd ze in vieren, ontdoe ze van de klokhuizen en voeg ze bij al het andere. Laat dan alles samen gaar wor-) den (ongeveer Zl ^24 uur), breng het spek over op een vleesschotel en stamp de appelen met de aardappelen doo^ elkaar. Zorg, dat gedurende het ko^ ken het water niet te veel verdampt schenk dus, als het nodig blijkt, no: wat kokend water bij. KEUKENGEHEIMEN We willen thans uw aandacht eens vestigen; op de restjes eten, die één of zelfs twee dagen in kelder of vliegen kast hebben gestaan. Deze restjes moeten zo vlug moge lijk opgebruikt worden. En het hangt nu in hoofdzaak van de vindingrijk heid der huisvrouw af, of het weer op tafel verschijnen van dit eten, aanlei ding zal geven tot vreugde of verdriet. Het koude harde restje vlees bij voorbeeld dat, omdat het al een paar dagen gestaan heeft, nu toch eindelijk, eens op moet, en dus in al zijn saai heid, in bijna oneetbare vorm, op ta fel wordt gebracht om bij de boterham te worden opgegeten. Neen, zo mag u dat niet d'oen. Besteed er liever wat tijd aan, en breng het op tafel in de vorm van smakelijke vleeskoekjes. Zoveel werk vraagt dit niet. Ziehier het recept Vleeskoekjes (zeer geschikt voor bij de boterham). ...Benodigd: 250 gr. vleesresten, 1 ei, li flinke snee oud brood zonder korst, wat peper,zout, nootmuskaat, een paar lepels melk of overgebleven jus, 1 theelepel aroma of soja, ongeveer 40 gr. boter of vet en wat paneermeel. Bereiding Maak of hak het vlees fijn, werk het goed door elkaar met het in de melk (of de jus gewaakte brood, de eierdooier, het zout en de verschil lende kruiderijen. Vorm het mengsel tot niet te grote balletjes, sla die wat plat, doop ze dan in de hete koeken pan met het dampend vet of de licht bruin gebraden boter rondom bruin en knappend. EEN VERHAAL UIT HET WERKELIJKE LEVEN Naar het Frans, vrij bewerkt door F. A. KRAMPS. 1 0de Vervolg. Het speeluur is aangebroken, mijnheer, zeide mevrouw Martial op haar horloge ziende, de kreten der kindeen zullen u misschien hinderen Volstrekt niet mevrouw; ik zou hen integendeel zeer gaarne eens zien spelen: want zij spelen immers, niet waar Zoveel zij willen. Ik schrijf het spel evengoed voor als het werk het spel schijnt mij onmisbaar om den geest te ontspannen en de lichaams krachten te ontwikkelen. Terwijl zij deze woorden sprak werd eene brede dubbele deur wijd opengezet, en een twintigtal aanko mende jonge juffrouwen kwamen in regelmatige orde naar buiten, op een gegeven teken verstrooiden zij zich in den tuin. Armelle, wier belangstelling thans haar toppunt had bereikt schoof al- lengskens voort tot aan de plek, van waar zij het nalopertjesspel goed kon volgen. Hare voetjes gingen werktuige lijk op en neer, zij had wel in de han den willen klappen om toe te juichen, en telkens als deze of gene onhandig genoeg was om zich te laten pakken, schaterde zij van het lachen. Beproef eens haar aan het spel te laten deelnemen, zeide pastoor de Ker- peulvan eensklaps tegen mevrouw Martial; niets maakt de kinderen han- Ook de restjes aardappelen treffen we nog al eens aan in kast of kelder. Ik wil hier nu helemaal niet beweren, dat gebakken aardappelen of aardap pelpuree niet lekker zijn. Maar het is werkelijk niet nodig om ALTIJD de aardappelresten zo te verwerken. Pro beer het ook eens op de volgende ma- nier ...Gestoofde Aardappelblokjes. Bei ncdigd 1 kilo koude aardappelen, 40 gr. boter of margarine, 40 gr. bloem 7 ui (niet te groot), ]A 1. water met 2 bouillonblokjes, 1 a 2 eetlepels azijn., wat peper en zout,-wat fijngehakte pe terselie. Bereiding- Laat de fijngehakte of e-esnipperde ui lichtbruin worden m de boter, strooi er de.bloem in en laat die mee een lichlbruirie kleur aanne- n; roer er wat peper en zout door. wrijf er de bouillonblokjes in fijn en iet er dan. onder voortdurend roeren langzamerhand het kokende water bij de azijn. Snijd de koude aardappe len in niet te kleine blokjes, doe ze in de saus en laat ze in de gesloten pan zachtjes stoven (ongeveer '/4 uur). Schud voor het opdoen de fijngehakte peterselie door het gerecht. HUISHOUDELIJKE WENKEN. Haar, dat onmidellijk na het was sen weer vet wordt, kan op de volgen de wijze behandeld worden. Zodra men merkt, dat het weer vet wordt moet men het 's avonds, voor het naar bed gaan, wassen met eau de cologne van prima kwaliteit of met absolute alcohol. Een ander middel is het haar te wassen met zeepspiritus. Men neemt delbaarder dan het spel. Mevrouw Martial wenkt een klein meisje dat voorbijging. Laura, zeide zij ga eens aan die jonge juffrouw, die daar staat, vragen, of zij mee wil doen; neem haar goed schiks of kwaadschiks mee. Gij be grijpt immers En zich tot den pastoor wendende, vervolgde zij Zij is zeer verstandig en ook een beetje wild; gij zult zien hoe zij het er af zal brengen. Het kind begon met een paar maal om Armelle heen te lopen, en haar eensklaps naderende, zeide zij vrien delijk Doe met ons mee, jongejuffrouw. Armelle kreeg een kleur, zag haar oom aan, die haar aanmoedigend toe wenkte, en schudde ontkennend met haar hoofd. Twee andere meisjes hadden zich bij Laura gevoegd, en verzochten haar op 'de vleiendst mogelijken toon aan hun spel deel te nemen. Armelle werd beurtelings rood en bleek, doch wend de onbeleefd het hoofd om. Ontmoedigd verwijderden de meis jes zich. Het spel ging weder door Laura liep wat zij lopen kon om aan eene harer vervolgsters te ontsnappen, maar eensklaps een rechten hoek be schrijvende, kwam zij in galop aan ge lopen, bleef geheel buiten adem staan, zag haar vlak in het gezicht en plotse ling hare hand grijpende, zeide zij Kom, ga mee spelen. En zij trok haar mede. Daar is het doel riep zij, naar een alleenstaande heester wijzende pa? op, ze komen nade rb'ij ze komen naderbij zc zullen ene krijgen 50 gr. ervan in een glas en vermeng* dit met warm water. Daarna wast men het haar en spoelt enige leeren na met lauw water. Pijpaarde aan het waswater toe gevoegd, geeft een sneeuwwitte was. ONS WEKELIJKS PRAATJE «MOEDER IS ZO ZENUWACHTIG!» In de kinderkamer heeft het ge stormd, ja er is zelfs een oorvijg ge vallen. De jongen wilde niet gehoorza men en bleef maar met zijn hamer op een blikken doos slaan. Moeder kon het niet meer uithouden ja, en toen was de oorvijg gegeven. Mas^r op het zelfde ogenblik had moeder er al spijt van; de jongen zag haar met grote ogen aan en, in plaats van het ver wachte gebrul, zei hij Mammie is ze ker erg zenuwachtig 7 Inwendig moest moeder hem gelijk geven. Ja, de zenuwen, die worden de huis vrouw wel eens de baas. En dan ge beurt er plotseling een catastrophe moeder doet iets. wat ze eigenlijk niet doen wil. Natuurlijk geen mens kan het op de duur uithouden, wanneer eeij kind voortdurend met een hamer op een blikken doos slaat; maar er zijn andere middelen, behalve een oorvijg- om hem te laten gehoorzamen. «Moeder is zenuwachtig zeggen de kinderen van tegenwoordig. wan neer het eens niet naar hun zin gaat. Misschien hebben ze het eens gehoord, toen moeder het van zichzelf zei; mis schien ook hebben ze het van vader of het dienstmeisje gehoord. Moeder is zenuwachtig» wordt dan een slag woord, dat langzaam het gezag onder mijnt. Dat mag niet zijn; iedereen heeft zenuwen en iedereen weet, dat daar juist bij de huisvrouw en moeder zwa re eisen aan gesteld worden. Maar juist daarom moet ze zich dubbel beheer sen. Kinderen zijn scherpe opmerkers Ze merken dadelijk, wanneer uit haai evenwicht gebracht is. Ze voelen zich onbehaaglijk en worden meteen lastig. De hoofdzaak van het huwelijk is de zenuwen van de ander te ontzien», heeft eens een verstandige vrouw ge schreven. Maar hoe doen we dat tegen woordig, nu het leven een mens-niet veel tijd en gelegenheid laat om te ontzien Ook te veel zenuwachtig -maken. ïk wind me over alles zo -op 'hoort men de huisvrouw klagen. Ja, ze windt zich op, wanneer er eens iets' niet) volgens haar plan gaat. Ze windt op, wanneer de echtgenoot kan De anderen kwamen inderdaad aan gehold en hadden Laura weldra te pakken. Wat Armelle betreft, als een pijl uit een boog was zij voortgescho ten en had in enkele sprongen het doel bereikt. Al de kinderen hieven een luid triomfkreet aan.' Wat kunt gij lopen, Zeide Laura; willen wij samen doen Deze wedloop was voor Armelle d' poors>lag geweest; de hartstocht voor het spel was bij haar ontwaakt; zij antwoordde bèvèstigend en nam nu met een levendig genoegen aan het spel deel. Toen de bel het einde van het uit spanningsuur luidde bracht een groep je kleine meisjes haar bijna in triomf bij mevrouw Martial terug. Zij hebben haar niet eenmaal kunnen krijgen, riep de kleine Laura opgetogen niemand kan zo hard lo pen als zij, mevrouw. Ik geloof dat gij er niets tegen zoudt hebben mijn kleine hinde eniger} tijd bij u te houden zeide pastoor de Kerpeulvan glimlachende. Blijft zij dan niet op school riep Laura uit. Pastoor de Kerpeulvan zag ArmeMe aan. Zoals zij wil, zeide hij. Armelle, wat zegt gij er van wat zegt gij van het kostschoolleven kent gij het nu Armelle zag naar de rood gekleurde gezichtjes die haar omringden, naar den tuin, naar mevrouw Martial, naar Laura, en eindelijk naar haar oom. Er was een zweem van besluitloosheid in hare schitterende ogen, en toch mom pelde zij Ik ben lieven op Keitan. zich) Zoridags wat langer wil slapen. Ze wind zich op, omdat ze denkt, dat dan de kamer niet vlug genoeg gedaan kan zijn. Voor haar is 't een ramp, wanneer op Zon dag het eten niet precies op tijd op ta fel staat, maar een half uur later. Is dat dan zo belangrijk Is het niet veel beter de man een half uur langer te laten slapen, zodat hij een goed hu meur heeft 7 Men kan veel onaange* naamheden vermijden, als men dat wil. Als moeder moe is, hoofdpijn heeft als ze voelt, dat ze geprikkeld is en dat haar zenuwen de baas worden, dan is het geen zonde als ze midden op de Ja; maar gij weet wel, dat gij nog veel moet leren, en dat gij uw eerste H. Communie nog moet doen. zeide de pastoor minzaam, gij hadt mij beloofd het hier ten minste eens te wil len beproeven. Mag ik dan, als ik mij verveel, morgen weer heen gaan, oom - Gij weet, wat uw vader u 'be loofd heeft. Zodra gij u verveelt moogt gij er hem per brief kennis van geven. Zeker, voegde mevrouw Martial er bij, ik houd hier niemand tegen haar zin, mijn kind. Blijl dan hier, bid ik u, riep Lau- ra uit. En ziende, dat Armelle glimlachte, riep zij van vreugde springende uit. Zij blijft zij blijft Blijft gij, Armelle vroeg de pastoor. Armelle, die Laura aanzag, knikte bevestigend. Gij wilt mij immers wel uitlaten? vroeg pastoor de Kerpeulvan. Laura, gij zult Armelle den ge helen dag gezelschap houden, zeide zeide mevrouw Martial. Gij behoeft vandaag niet te studeren. Wandelt vooruit, kinderen De beide meisjes gingen arm in arm vooruit. Zij is vreeselijk onhandelbaar, zeide mevrouw Maitial; zij zal zeer moeilijk te temmen zijn er zal veel zorg en tijd voor nodig zijn. En ik durf niet hopen, dat men haar lang bij U zal laten, mevrouw daarom moet ik u verzoeken terstond met den catechismus te beginnen. Laat haar binnen het korst mogelijk tijds verloop hare eerste H. Communie doen. Haai vadex heeft er slechts ten halve in toegestemd van haar te schei den; zij stemt er slechts half in toe hier te blijven; en bij karakters van dezo soort hebben halve toestemmingen niet veel te beduiden. Niets zal gemakkelijker zijn. Mij ne kleine Creoolsche, Laura, moet zich in September naar het eiland Bourbon inschepen, en ik moet haar voor 'haar eerste H. Communie voorbereiden niets is dus eenvoudiger dan, dat ik Ar melle met haar laat samenleren. Weet zij reeds iets Niets; maar als zij leren wil, zal zij, geloof ik, in korten tijd snelle vor deringen maken. Men was voor de grote poort aan gekomen. Ik zal mijn armen Yves uit "zijne gevangenis bevrijden, zeide de'pas toor glimlachende. Hij opende de deur der spreekka mer, en kwam met den geduldiger kleinen Yves terug. Neem fascheid van uw nichtje, zeide de pastoor. En bemerkende dat Armelle zeei bleek werd, voegde hij er bij En; haar Tot weerzien veek want wij zullen haar de volgende komen bezoeken. Hij omhelsde Armelle, die starende oogen bleef staan, groette mevrouw Martial en trad ijlings naar buiten. De deur was nauwelijks achter hen gesloten, toen een luide kreet weer klonk en men er aan de binnenzijde te gen hoorde kloppen. O, oom laat ons weer terug gaan riep Yves, Armelle is woedend, Geloof gij zeide de pastoor, terwijl hij bleef staan luisteren. Ja; zóó'heeft zij ook geschreeuwd,

De Gazet van Aalst | 1949 | | pagina 2