Na de Tentoonstelling van het Technisch Onderwijs van Oost-Vlaanderen PIERLALA BETAALD VERLOF VOOR LEERLINGEN MET LEEROVEREENKOMST EN OMSTREKEN Verschijnt den Donderdag en Nummer 66 Donderdag 18 Augustus 1949 BURELEN Kerkstraat 9, Aalst -- Telef.nr 24.114 - P. C. n' Zondag van iedere week 881,72 - 6e Jaarg. 1,25 fr. 't Nr. Die tentoonstellnig was voor ons een ware verrassing én voor wat om vang en qualiteit betreft, én inzonder- lijk voor wat aangaat de totaal nieuwe, (aantrekkelijke manier schoolse zaken aan het grote publiek voor te stellen. Grootse opvatting voor wie weinig of niets van het technisch onderwijs in onze provincie kende was het mogelijk zich op een korte tijd een zo nauwkeu rig mogelijk beeld te vormen van de huidige stand ervan letterlijk alle takken van dat onderwijs waren over zichtelijk vertegenwoordigd door de verschillende soorten scholen; door bevoegde binnen- en buitenlandse spre kers werden, in het kader van de ten toonstelling, de vele problemen van het technisch onderwijd behandeld daarenboven kon men zich vergewis sen van het «up-to-date» van ons tech nisch onderwijs, omdat een vergelijk mogelijk was met dit van andere lan den, vermits de ganse dag films wer den afgedraaid over dat onderwijs in het buitenland. Aantrekkelijk voorgesteld school- tentoonstellingen waren immers tot nog toe reusachtige ({Stillevens pren ten, foto's, schema's, werkstukken en deze laatste soms van ^en dusdanige perfectie dat het onvermijdelijk de in druk verwekte dat in laatste instantie er een main de maitre was overheen gegaan: nu echter was ook het levend en handelend materiaal aanwezig. Waarlijk, die tentoonstelling heeft op ons een diepe indruk gemaakt, en we kunnen niet nalaten de inrichters ervan van harte te feliciteren voor die waardevolle prestatie. Nu heeft het grote publiek eens kun nen zien dat er niet geknoeid werd met- de millioenen waarmede het technisch onderwijs van Oost-Vlaanderen tel- kenjare gesubsidieerd wordt vermits op korte tijd dat onderwijs tot een scho ne volwassenheid is uitgebloeid. Het heeft kunnen vaststellen dat meer en meer gelijke tred gehouden wordt met de noden en de eisen van onze moderne economie; dat het niet meer opgaat te denken dat men het hier te doen heeft met een minderwaardig onderwijs dat slechts past voor kinderen van de minst begoede klassen van onze be volking; dat het immer uit is met de primitie ve leerwerkhuizen van vroeger we hebben nu getrainde leermeesters, we hebben een eigen programma, we heb ben aangepaste methodes; dat het uit is te denken dat we de jonge mensen van onze technische scholen slechts beschouwen als rade ren die we doelmatig moeten inschake len in de grote machine van ons pro ductieapparaat, deze kinderen hebben recht op algemene opvoeding, even goed als de burgerskinderen die onze middelbare scholen bevolken; er wordt niet meer geduld dat ook maar één ei genschap van die jonge zielen ont snapt aan de leidende handen van be kwame opvoeders; niet alleen flinke techniekers willen we kweken maar ook brave, gemanierde ontwikkelde kinderen, goede huisvaders, flinke vaderlanders, getrouwe kristen men sen. En daarom juist heeft het ons zo verheugd dat door de inrichters van de tentoonstelling het initiatief geno men werd ook eens het levend en wer kend materiaal aan het grote publiek voor te stellen, zodat de vaders en moeders van aankomende jongens en meisjes zich minstens een gedacht heb ben kunnen vormen van de goede geest die onze technische inrichtingen beheerst en de leerlingen bezielt: naast het technische kunnen ook de goede verstandhouding, de kameraadschap, de onderlinge dienstvaardigheid, de verstandelijke durfkracht, de werklust en werkfierheid, de goede beschaafde omgangsvormen... We hebbei tientallen récenties gele zen over deze tentoonstelling. In elke recentie werd naar voor gebracht dat deze bedoeld werd als een soort wit boek over het technisch onderwijs in Oost-Vlaanderen, eens tonen aan spe cialisten, van wat reeds bereikt werd, maar nergens heeft men gedacht aan het reusachtig psychologisch effect dat deze levendige manier van die zaken voor te stellen moet gehad hebben op de duizende eenvoudige ouders en aankomende jongens en meisjes die het geluk hadden deze tentoonstelling te bezoeken. Bij het bezichtigen van de verschil lende standen hebben we aanstonds gedacht «Wat een levenswil en eigen stijl steekt er in die werkende jonge men sen wat een weldoend effect moet dit maken op de ouders: vertrouwen in de ze tak van ons onderwijs en opvoeding waar de kinderen dusdanig gevormd worden dat ze gerust de vergelijking kunnen doorstaan met de bevolking van onze middelbare scholen; wat moet dit prikkelend inwerken op het jonge, op daden 'beluste ge moed van onze aankomende jongens en meisjes. Moest dit gedacht met de waarheid overeenstemmen, moest die tentoon stelling slechts dit éne doel hebben bereikt, dan nog was er reden om vol ledig tevreden te zijn. Het is immers nog tijd dat steeds meer jonge mensen naar het technisch onderwijs worden georiënteerd: wil men de huidige economie niet laten doodbloeden, wil men doelmatig kun- i nen concurreren tegenover het buiten- land, dan moet ze meer en meer wor- den afgestemd op fijn afgewerkte pro- ductie waarvoor goed geschoolde vak lui dringend nodig zijn. wil men het probleem der werkloosheid oplossen dan zal dit niet gaan met de overbe volkte middelbare scholen aan te dik ken en zo het leger van bureau-mensen nog te versterken. Op dit stuk hebben de inrichters van de tentoonetelling van het Technisch Onderwijs van Oost-Vlaanderen hun plicht gedaan en we wensen hen goed heil, Dat het Ministerie van Openbaar Onderwijs nu ook het hare bijdraagt door betere subsidiëring, én wat leerkrach ten, én wat leerlingen en inrichtingen betreft; door een doelmatige propaganda bij ouders en kinderen; door niet altijd te denken dat het heil van het vaderland slechts afhangt van een mateloze vermenigvuldiging en luxueuse inrichting van middelbare scholen. Volksvertegenwoordiger Albert Van den Berghe. '«HiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiifiiiifiiiiiHiiiiiiiiiiiiimiiiiiifiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiKf Wie uit het Bisdom Gent schikt gedurende het Heilig Jaar 1950 naar ROME te gaan, doe die bedetocht met DIOCESANE ROMEBEDEVAART VAN HET BISDOM GENT VAN 10 TOT 23 APRIL De schoonste maand van het jaar om te reizen in Italië, Dan zal Z. H. Excellentie Mgr. Calewaert zijn priesters en dio- cesanen van elke parochie en van al de organisaties leiden tot de H. Vader als één familie Neemt zonder uitstel uw inschrijving, met eerste storting van I.000 fr. pchn. 129 33, Mevr. Van de Kerckhove-Cercelet, Aalst. R. Van Bossuyt, Geestelijk-Bestuurder. WORDT DE VOLKSRAADPLEGING EEN LOLLEKEN Op het ogenblik dat deze regels ge schreven worden is de regeringsverkla ring wel klaar doch nog niet openbaar gemaakt. In deze verklaring zal we! over de voornemens der nieuwe regering in zake de oplossing van het konings- vraagstuk gesproken worden. Doch wat er tot hiertoe over geweten is laat voorzien dat er wel van een volksraad pleging iets zal in huis komen. De grote vraag is wel niet of de volksraadpleging er komt, maar we1 of de volksraadpleging geen lolleken wordt. Volksraadpleging is immers geen plebiciet. Volksraadpleging is alleen maar een vingerwijzing terwijl een plebiciet een beslissing is. Een vingerwijzing is, het woord zegt het zelf, enkel een zekere aanduiding die kan dienstig zijn voor de Koning en voor het parlement, zonder noch tans een van beiden tot iets te ver plichten. Wanneer we weten dat door de wet van 1945, waardoor de Koning nog in de onmogelijkheid verkeert te regeren, het parlement zal beslissen wanneer die onmogelijkheid ophoudt te be staan, dan is het klaar dat niet het volk maar wel het parlement uiteinde lijk het beslissend woord te spreken heeft. Veronderstellen we nu dat een volksraadpleging uitwijst dat een meerderheid onder de geraadpleegde burgers wel voorstaander is van 's Ko- nings teugkeer -en dat die meerder heid B.V. met 55 behaald werd. Wat zal de interpretatie zijn van de Vorst en wat deze van de meerderheid in het parlement Zullen dan beide kamers samen ver gaderen Mag men dan, bij die 55 fr geen 20% bijvoegen Want het spreekt van zelf dat op ziin. minst 20% onder de 'kiezers aritï-kShings" zullen stem men die in hun hart wel koningsgezind zijn. Dit leiden we af uit het feit dat bij talrijke socialisten, bij een zeker getal liberalen en bij al de communis ten de volksraadpleging een partij- kwestie is geworden en bijgevolg een anti-C.V.P. stemming. Neen het koningsvraagstuk is geen zuivere koningskwestie meer en juist daarom kan de volksraadpleging geen juiste weergave zijn van wat de massa over de houding van Koning Leopold III denkt. Voeg daarbij dat, eens de volks raadpleging voor de deur, er een anti- Leopolds campagne zal ontketend wor den waarvan de ondergrond louter po litiek zijn zal. En moest b.v. de volksraadpleging zelfs de 50% voor de terugkeer van de Koning niet bereiken zou men dan mogen besluiten dat meer dan de helft der opgeroepen kiezers tegen de te rugkeer van de Vorst zijn Hoege naamd niet, want dit waar een al te klaar bewijs dat de volksraadpleging louter en alleen een partij kiezing is geweest. Wanneer de partijën op hun huidig standpunt blijven dan is het best mo gelijk dat zelfs na een volksraadple ging het koningsvraagstuk even ver van zijn oplossing blijft als het ooit het geval was. Willen wij tot de volledige en een ernstige grondwettelijkheid terugkeren dan blijft, mijn inziens, de beste uit weg dat een parlementaire meerder heid gevonden wordt die de dwaze wet van 1945 vernietigt. Niemand durft openlijk actie voe ren voor een republiek en iedereen is van mening dat het regentschap geen zin meer heeft. Wat weerhoudt de parlementairen dan om den knoop door te hakken De reden waarom zijne Majesteit best zou doen te abdi- keren is alleen nog omdat een deel der bevolking niet Leopold gezind is. Maar durft men dan niet zeggen, van wanneer dat deel aldus geworden is en door wiens schuld En, in de ver onderstelling dat Koning Leopold wel zou plaats ruimen ten voordele van zijn zoon, zou die dan regeren met de volle toestemming van gans de bevol king En, hoe lang zou het duren een deel van het Volk tegen hem op te hitsen Wanneer men dergelijke argu menten aanneemt dan kan men gerust de gezagdragers van gelijk welk land om den dag doen vervangen. Laat al wat rondom de konin.gs kwestie sedert een viertal jaren reeds gebeurd is niet vermoeden dat er ach- NIEUWE TRAM TE BRUSSEL 1 e Brussel werden Zaterdag proef nemingen gedaan met een nieuw tram type. Deze gestroomlijnde tram is' zeer modern uitgerust, o.m. met fluorescent te verlichting en speciale vering. Met het oog op de veiligheid is op deze tram een driedubbel remstelsel aange- tiaat in de wiskundige wetenschap en, L>racHt geaggregeerden van het middelbaar AANWERVING VOOR LERAARS VOOR CONGO Een leerstoel voorbehouden aan een licentiaat in de Romaanse philologie, twee leerstoelen voorbehouden aan li centiaten in de klassieke philologie, een leeistoel voorbehouden aan een licen- onderwijs van de hogere graad, blij ven te begeven in het koloniaal onder wijs. WEDDE Bij de aanwerving 162.500 fr van het 4e jaar af 195.000 fr. Van het 7e jaar af 247,000 fr. JAARCONGRES VAN HET DAVI DSFCNDS Op 1 1 September a.s. komt te Leu ven weer het jaarlijks congres van het Davidsfonds aan de beurt. Wel is dit de eerste plaats opgezet voor de ie- Een bonificatie van 2(voor Ike den. hoofdzakelijk voor de besstuur*- 2 jaar practijk in het onderwijs in Bel gië, wordt toegekend aan de Candida- ,ni^IR ten die worden toegelaten tot het on derwijs in de kolonie (max. 16 fr). GEZINSVERGOEDINGEN Per maand 1.625 fr. voor de vrouw. Per maand 975 fr. voor het 1ste kind. Per maand 1,170 fr. voor het derde kind. Per maand 1.365 fr. voor het 4e kind. Per maand 1.625 fr. voor het 5e kind en elk der volgende. De candidaten moeten zich vóór 28 Oogst 1949 e. k. persoonlijk aan melden op het onderwijsdienst van net ^feer®ia,- ministerie van Koloniën, 18, Londen- avi s on straat, te Brussel. De burelen zijn toegankelijk voor het publiek alle werkdagen (uitgezon derd 's Zaterdags) van 9 u. tot 12 u. en van 14 u. tot 16 uur. leden van de 629 afdelingen der vere maar zoals telken jaren omvat het programma der congresvergaderin gen onderwerpen van zo ver-strekkend belang: de vernederlandsing van ons economisch leven wat mag de Vlaamse Beweging verwachten van de Benelux hoe en wat met de film in de Vlaamse kuituuractie, dat dit congres en de besluiten die er getrof- j fen worden door de ettelijke honder den leidende elementen die er aanwe zig zullen zijn, noodzakelijk een grote weerslag zullen hebben ook buiten het one Terecht mag ne belangstelling :r dan ook de algeme- worden op gevestigd. DEMOGRAFISCHE BEWEGING IN MEI J. L. Tijdens de maand Mei 1949 zijn 12.575 levende geboorten aangegeven waarvan 6.531 jongens en 6.044 meis jes. Gedurende dezelfde periode zijn 8.5 10 sterfgevallen geboekt, waarvan Bij toepassing van de beschikking 1 4.548 mannen en 3,962 vrouwen, van het Besluit van de Regent van 19-1 Er zijn anderdeels 7.024 huwelijken 7-1949, verschenen in het Belgisch gesloten. Staatsblad van L L 23 Juli 1949, Vergeleken met de maand Mei 1943 zijn de patroons, die met hun leerlin- is het aantal geboorten verminderd gen een leerovereenkomst hebben af- met 1,85 r en dit der sterfgevallen esloten, verplicht een kaart voor vermeerderd met 2,32 Jaarlijks verlof aan te leggen, waarop, o vanaf 1 Januari 1949, zegels dienen DE KANKERBESTRIJDING, geplakt die 4 van het loon verte-£)e Internationale Unie voor Kanker- genwoordigen. bestrijding heeft te Pariis haar eerste Anderzijds moet binnen de eerste 8 j algemene vergadering sedert de oor- dagen der maand de bijdrage van 1 cc j log gehouden. 35 landen waren verte- op het loon van de vorige maand ge- genwoordigd, waarvan enkele door stort worden op de postcheckrekening j verscheidene van de Rijkskas voor lof. Het dagelijks loon Jaarlijks Ver waarvan afgevaardigden. dat in aanmer- Onder de punten op de agenda kwam de herziening van de statuten voor, evenals de samenstelling king dient genomen voor het bereke- j Van het dagelijks bestuur en van het nen van de te plakken zegels op de t bureau of de directieraad van de unie. verlofkaart, mag in geen geval, zelfs indien de leerling geen loon ontvangt, minder zijn dan 40 fr. Nochtans indien het gaat om fami liale ondernemingen (t.t.z. de patroons die een leerovereenkomst met hun zoon of dochter hebben afgesloten) is het plakken van zegels niet verplicht. De patroons welke zich in regel wil len stellen, kunnen zich wenden tot het Secretariaat voor de Leertijd. VERHOGING VAN DE BENZINEPRIJS IN NEDERLAND WETSONTWERP INGEDIEND. Aan de Nederlandse tweede Kamer is een wetsontwerp aangeboden, dat door de minister van Financiën, van Verkeer en Waterstaat en van Econo mische Zaken ondertekend is. en waar in verhoging van het bijzonder invoer recht op benzine voorgesteld wordt. Het wetsontwerp voorziet in een ver hoging van de bezinebelasting van 1 1 gulden per hl. tot 16,65 gulden per hl. hetgeen de benzineprijs aan de pomp zal doen stijgen tot ongeveer 31.5 cent. Blijkens de memorie van toelichting wenst de regering niet te wachten tot het tot stand komen van een conven tie met België en Luxemburg, inzake de unificatie van de benzinnebelasting. De verhoging is gemotiveerd door het verlagen van andere en het feit dat onnodig De vergadering heeft eenparig haar goedkeuring gehecht aan de opneming in de unie van de internationale com missie voor wetenschappelijk onder zoek terzake van de kankerbestrijding, die in 1947 te Saint-Louis (Missouri) is opgericht. Deze commissie wordt al dus de wetenschappelijke raad van de unie. Op de vergaderingen, gewijd aan wetenschappelijk werk, heeft de con ferentie een actieprogramma met acht punten goedgekeurd, met het doel de bestrijding van de kanker kracht bij te zetten. Een belangrijk deel van het werk zal bestaan in het inrichten van driejaar lijkse internationale congressen. Daar tussen zullen dan verder studieweken over bepaalde onderwerpen worden gehouden. DE TOMATENOOGST BUITENGEWOON, MAAR ER IS GEEN AFZETGEBIED Dit jaar blijkt de tomatenoogst bui tengewoon goed te zullen zijn. De pro ductie wordt op meer dan 60.000.008 kgr. geraamd, waarvan slechts 10 mil- lioen kgr. naar de inmaakfabrieken zullen gaan. De fabrieken hebben in derdaad besloten, hun productie in te krimpen, ingevolge de invoer van in geblikte tomaten uit de Verenigde Sta ten. Blijven nog 50 millioen kilogram, wat de behoeften van het binnenlands verbruik verre overtreft. Tijdens de belastingen studiedag op de Hogere Tuinbouw- ber.zinever-school te Mechelen, hebben de bonden bruik zoveel mogelijk moet bestreden der groentenkwekers. aangesloten bij orden. de Belgische Boerenbond en de dienst voor bedrijfsvoorlichting, der provin cie Antwerpen, het vraagstuk van de afzet der Belgische tomaten onder zocht, om een ramp te vermijden. Meer dan 500 tomatenkwekers woonden de vergadering bij. Verschei dene sprekers eisten regeringsbemoei ing om nieuwe afzetgebieden te vin den. De vergadering werd er van in kennis gesteld dat besprekingen aan de gang zijn onder het ministerie van Landbouw, de Boerenbond en de na tionale dienst voor afzet van land- en tuinbouwproducten. De eerste uitslagen van die stappen werden medegedeeld het stopzetten van 15 Juli af van de invoer van Ita liaanse tomaten en de bepaling van een minimumprijs vcor de uit Neder-: land meevoerde tomaten Verder heeft zich onlangs een af vaardiging naar Duitsland begeven. Dientengevolge zal B.etgiè enkele mil lioenen kilos tomaten naar Duitsland kunnen uitvoeren. De vergadering heeft de wens uitge sproken. dat ook met and'ere landen dergelijke besprekingen zouden wor- i den gevoerd. ACHT MILLIOEN VOOR DE PAUSELIJKE MISSIEWERKEN De priesters en gelovigen van het aartsbisdom Mechelen hebben het jaar 1948-49 een som van 8.781.464 fr. gestort voor de pauselijke missiewer ken. Die som is als volgt verdeeld 5.600.117 fr. voor het Genootschap tot Voortplanting van het Geloof 2.T56.687 fr. voor het Werk der Hei lige Kindsheid; 934,200 fr. voor St. Pietersliefdewerk voor de Inlandse Clerus; 90.460 fr. voor de Priester- Missiebond. ter de schermen iets verborgen blijft wat de gewone sterveling niet weten mag Moest dit waar zijn wordt de volksraadpleging dan geen lolleken Op het ogenblik dat deze regels ver schijnen zal de regeringsverklaring i reeds gekend zijn. Laat ons hopen dat lik den bal lelijk gemist heb. Doch PIERLALA,

De Gazet van Aalst | 1949 | | pagina 1