DUITSLAND HEEFT RECHTS|Sconomische Herstel (Loritz) stemmen, 12 zetels. GESTEMD Christelijk-democraten, de sterkste partij De christelijk-democraten zijn als sterkste partij uit de bus gekomen bij de eerste parlementaire verkiezingen, welke in West-Duitsland sinds 1933 werden gehouden. Zij worden op de ,voet gevolgd door de sociaal-demo craten. De liberalen hebben een aan zienlijke stemmenwinst geboekt, ter wijl de communisten een. verpletteren de nederlaag hebben geleden. Bij de voorgaande verkiezingen bracht één op tien kiezers zijn stemt uit op een communistisch candidaat. Thans was de verhouding één op 1 9. Dit terug lo pen mag wel als een zeer belangrijke politieke gebeurtenis worden be schouwd. Uit dit feit, evenals uit de onmacht van de sociaal-democraten om zich als de sterkste partij te hand haven en uit betrekkelijke successen welke d oor verscheidene kleinere rechtse partijen werden behaald, mag worden afgeleid, dat West-Duitsland overwegend rechts heeft gestemd. De opkomst is veel groter geweest dan de apathie waarop het kiezers corps de verkiezingsstrijd over het al- i gemeen had onthaald, deed vermoe den. Gemiddeld 78 t.h. van de kiezers hebben hun stem uitgebracht. Opval lend is echter dat voornamelijk de per sonen tussen 21 en 30 jaar niet zijn opgekomen. Dr. Adenauer, leider van de christe lijk democraten en Kurt Schumacher, leider van de socialisten werden beide rechtstreeks verkozen. Daartegenover moesten Max Rei- mann, leider van de westduitse com munisten langs een achterpoortje wor den binnengeloodst. Het feit dat er anti-marxistisch werd gestemd zal ongetwijfeld zijn weer spiegeling vinden in de regering die nu spoedig zal worden gevormd. Hoogst waarschijnlijk zullen de christelijke-de- mocraten een coalitiecabinet vormen met de liberalen. Maar daar deze re gering nog niet over de meerderheid der stemmen zou beschikken, zal ver moedelijk ook beroep gedaan worden op een paar kleine rechtse partijen, b. v. .de Beierse partij.) die elk over 17 zetels beschikken. De socialisten zouden dan de lei ding van de oppositie op zich nemen VOLLEDIGE OFFICIËLE UITSLAG VOOR GEHEEL WEST-DUITSLAND Ingeschreven kiezers 31.179.322. Uitgebrachte stemmen 24.490.75 2, Zegge .78,5 t van het kiezerskorps. Christelijk-democraten 7.35 7.5 79 stemmen T39 zetels. Sociaal-democraten 6.832.272 stem men, 1 3 1 zetels. .653 stemmen., 52 681.981 stemmen 10 ze- Centrum 727.343 tels. Onafhankelijken 1.134.466 men, 3 zetels. Verscheidene 21.910 stemmen, zetel. stem- Liberalen 2.7 zetesl. Communisten 1 5 zetels. Be ierse autonome stemmen. 1 7 zetels. Volksdemocraten stemmen, geen zetel. Duitse partij 940.088 Zetels. Rechtse conservatieven stemmen. 5 zetels. V olksdemocratische partij stemmen, geen zetel. Radicaal-socialisten 17.267 imen, geen zetel. Unie van Z.uid-Sleeswij k stemmen, 1 zetel. 1.360.433 stemmen, partij 986.606 Bremen 39.229 stemmen 1 7 428.949 26.155 stem- 75.387 KABINETSRAAD AKKOORD OVER DE REGERINGSVERKLARING De Kabinetsraad kwam onder voor zitterschap van dhr Eyskens, Eerste- Minister bijeen. Dhr. van Zeeland, mi nister van Buitenlandse Zaken verblijft nog te Staatsburg. Dhr Buisseret, mi nister van Openbare Werken, was eveneens afwezig. Na afloop van de vergadering heeft dhr Segers, minister van Verkeerswe zen, aan de pers medegedeeld, dat de regering haar goedkeuring heeft ge hecht aan de regeringsverklaring, zo als ze door de Eerste-Minister is voor gesteld. De verklaring bestaat uit 19 getypte vellen. GROEPERING DER DIENSTEN. De diensten van het vroegere minis terie van Algemene Administratie en. Pensioenen, onder meer het Vaste Se cretariaat voor de Aanwerving en het Hogere Controlecomité voor de ver schillende departementen, zullen aan het kabinet van de Eerste-Minister wor den gehecht, terwijl de diensten van de Pensioenen naar het ministerie van financiën zullen terugkeren. DE MINISTERS AAN HET WERK. Zaterdagvoormiddag, omstreeks ]0 u. 30 heeft dhr Behogne, minister van Arbeid en Sociale Voorzorg, de diens ten van zijn departement in de Ko ninklijke Prinsenstraat bezocht. Na de inspectie van de nieuwe gebouwen van de Rijksdienst van Maatschappelijk) Zekerheid, is de minister naar zijn k binet teruggekeerd. Dhr. Eyskens heeft een onderhoud gehad met dc h. Mundeleer, minister van Openbaar Onderwijs, Vervolgens hebben de Eerste-minister en de mi nister van Openbaar Onderwijs, ev< als dhr Liebaert, minister van Finan ciën, de voorbereiding van de i ringsverklaring voortgezet. Koloniel de Fraiteur heeft de afde lingshoofden en de wapeninsepecteurs aan de nieuwe minister van Landsver dediging, dhr Devèze voorgesteld. De ze laatste heeft de officieren van het kabinet verzocht voorlopig in functie te blijven. Dhr. Duvièusart, minister van Ec nomische Zaken en Middenstand, hee zijn nieuw kabinet als volgt samenge steld Kabinetschef dhr Jozef Van der Meulen, dir-gen. bij het departement adjunct kabinetschef dhr. Woitrin kabinetssecretaris dhr. Harm. Harre wynprivé-secretaris Mej. A. M. De- fourny; kabinetsattaché dhr. Vic tor Geens en Jean Libon. LENING tot WEDEROPBOUW De uitslag van de 89e trekking van de Lening tot Wederopbouw (1ste schijf) luidt Wint 1 millioen frank Reeks 1069 Nr. 374 De andere obligatiën dezer reeks zijn uitbetaalbaar tegen 1.000 frank. EEN VERHAAL UIT HET WERKELIJKE LEVEN Nasr het Frans, vtii bewerkt docr F. A. KRAMPS. 6de Vervolg. -Ga uw hoed cp zetten, kleintje, Zcide hij, ik geloof dat ik de bel van ihet jacht hoor. Ja, zij luidt, antwoordde het "Siind. Zij naderde haar vader, legde haar (hoofdje op zijne schouders en zeide 'fluisterend Ik wil niet met mijn oom mede gaan. En ik str er op, dat gij hem te rugbrengt, verder geen praatjes meer! antwoorddde hij, opstaande. Armelle verliet het vertrek toen Bar- ■ba juist binnentrad. Barba had hare beste kleren aan doch haar gerimpeld gelaat droeg noj; duidelijke sporen van pas vergoten tranen. Met welk doel zendt gij het kind naar Kerlud, mijnheer vroeg zij aan haar meester. Ik weet het zelf niet wij zullen zien, antwoordde mijnheer Trahec, die. Armelle volgde, alsof hij Barba niets meer verlangde te zeggen. Wees verstandig, Barba. zcide ■pastoor de Kerpeulvan, schielijk. Mijnheer pastoor, het kind is on ze eenigste vreugde, hervatte Barba, terwijl zij haar gelaat met een hoek van haar voorschoot afwischte. Ik weet niet wat haarvader scheelt om haar zo in eens weg te zenden; maar zij zal het op ecne andere plaats niet kunnen ge wennen, dat zult gij zien. Zij is volko men hetzelfde als mijnheer, toen hij haar leeftijd had, en toen hij als een wild veulen langs het strand rende, wij zullen Armelle spoedig terug zien. Zij heeft mij gezegd, dat zij met het jacht zou terugkomen, en gij zuit zien, dat zij woord zal houden. Dat zou wel ongelukkig zijn, Barba; en ik zal mijn best doen het haar te beletten. Gij zult haar, hoop ik, toch niet met geweld terughouden, mijnheer Weet gij dan niet, Barba, dat het er om te doen is, haar hare eerste H. Communie te laten doen zcide dc pastoor op verwijtenden toon. Barba begin te beven. Zou mijnheer dat toestaan vroeg zij aarzelend. Misschien. Laten wij dus voor zichtig zijn. Ik zal geen l»^cht meer uiten, zeide Barba, terwijl zij hare oogen met kracht afwischte. O nu begrijp ik al les. Dat de arme kleine nu gerust met u mee ga. en moge zij eenmaal den goeden God op Kertan terug brengen, dat Hij sedert den dood harer brave moeder geheel verlaten heeft. Hij zal er terugkomen, zeide de priester, die opstond toen hij hoorde dat de bel van het jacht weer begon te luiden. Armelle en haar vader wachtten hem in dc vestibule, zij gingen te za- men naar buiten en richtten hunne schreden strandwaarts. Hoe jammer dat ik dit aardige tochtje niet met u kan medemaken Zeide mijnheer Trahec die meer ont- SPIJSKAART VOOR EEN GANSE WEEK Zordag Gevulde Tomaten Sa go-Kervelsoep Ragout van vers ge braden vlees Aardappelcroquetjes Rode Amandelpudding. Mczndag Biefstukjes Princesse- boontjes Gekookte Aardappelen Griesmeelpudding met verse vruchten. Dinsdag Komkommersla Gar nalen met gekookte Eieren Gebak ken Aardappelen Fruit. Woensdag Gebakken Lever Tuinbonen met Peterseliesaus Ge kookte Aardappelen Rijstepap. Donderdag Varkenslapjes Mei raapjes Gekookte Aardappelen Appelcompote. Vrijdag-: Gebakken Schol of Tong Sla Frites Fruit. Zaterdag Gehakt Andijvie Gekookte Aardappelen Karnemelk- pap. VOOR DE LEKKERBEKKEN. Sage kervelsoep. Benodigd 60 gr. parelsago 1 00 gr. kervel een klompje boter 2 uitjes 2 eieren en water. Bereiding De sago met 1 liter wa ter een uurtje zacht laten koken, daar bij voegen de kervel even met boter en de paar uitjes ogpestoofd; de soep aanlengen tot twee liter, nog even la ten doorkoken en afmaken met een paar eieren. R?gcc: van vers gebraden vlees. Benodigd 500 gr. kalfsvlees wat boter foelie, thijm, peterselie, een worteltje, een lepel bloem of maïzena wat citroensap. Bereiding Het kalfsvlees in stukjes snijden, wassen zouten en in. boter bruin braden. Er een paar kopjes ko kend water bijvoegen,, wat foelie,thijm, peterselie en een worteltje. Hiermee het vlees gaan stoven. Zo nodig, af en toe een scheutje water bijvoegen en op het laatst wat citroensap; dan de saus binden met een lepel bloem of maïze-1 Gebruik voor de inmaak uitslij tend zeer verse eieren. Maak er niet meer in dan de hoe veelheid welke ge gedurende de win termaanden denkt te gebruiken. Ingemaakte eieren laten staan tot de volgende winter is werkelijk niet aan te raden De beste inmaaktmethode blijkt deze van het bewaren onder waterglas te zijn. Hiervoor giet men op 1. liter waterglas 9 liter kokend water.We roe ren dit mengsel goed door elkaar en laten het staan tot het koud is. Deze hoeveelheid is voldoende vcor het in leggen van 100 a 125 eieren. Intussen wassen we de eieren zorgvuldig schoon en schikken ze in een uitgekookte, zui vere keulse pot. Nu gieten we de kou de waterglas-vloeistof er op, zo dat de eieren volledig gedekt zijn. WENKEN VGOR DE HUISVROUW. Voor babykleedjes, die opgeborgen worden, moet men de volgende voor schriften in acht nemen. Was het gesteven goed uit. An ders vergaat het weefsel. Houdt linten en gaas boven d stoom van kokend water en trek d< kreukels er uit. Leg, om al te erg kreukelen te voorkomen, proper dun vloeipapier in de holtes. Worden, zijden gordijntjes, spreit jes of dergelijke voorwerpen bij het opbergen scherp omgevouwen, plaats dan een rolletje vloeipapier tussen de plooien. Pak witte goederen in ge blauwde doeken. Ze blijven dan wit. Om inkt voor schimmel te bewaren, giet er een enkele druppel ceosoot bij. 'fi v Het schoonhouden van de inhoud van een open boekenkast gaat het best met behulp van een ganzenwiek of met een stevige kwast. Als men dit werkje op geregelde tijden doet en er de ra men bij open zet, vliegt het stof voor geschie na Het vlees opbrengen met aardap- het grootste gedeelte de wijde wereld pelcroquetjes. In de-,saus kunnen, wat gehaktballetjes meegestoofd en deze in een kring om de argont heen ge plaatst worden. •••Rede Arorndelpiudding. 1 liter melk met een citroenschilletje en.een paar lepels suiker laten koken, er 1 00 gr. gemalen, of waar bij een paar. bittere)., door roeren en, van het vuur, 40 gr. rode gelatine. Bij deze pudding citroensaus geven. KEUKENGEHEIMEN EIEREN INLEGGEN. Als we eieren willen inleggen voor de komende winter, moeten we dat nu doen. Vele huisvrouwen menen dit eeds in de maand April te moeten doen de tijd dus, dat de eieren op zijn goedkoopst zijn. Dit is echter ver keerd Weliswaar jbejalen we nu de eieren wat meer dan 'in het voorjaar, maar het risico, dat we gedurende de winter slechte eieren zullen hebben, is nu veel kleiner. Denk 'èens aan eieren, in April, opgelegd, moeten reeds de warme zomermaanden doorstaan, en lopen dus veel meer kans slecht te wor den dan de eieren, die we nu in zullen maken en die reeds binnen 2 a 3 maan den worden gebruikt. roerd was dan hij wilde doen schijnen. O ga mee. papa riep Armelle, die aan zijn arm hing; waarom gaat gij niet mee En mijne werklieden dan zei- hij, terwijl hij met de ogen en de hand naar den ouden toren wees. Gij laat daar geloof ik een blik semafleider plaatsen vroeg de pas toor. ik ben wel genoodzaakt ge weest het eenigste huis der parochie, waarin zich geen wijwater bevindt, oor den bliksem te beveiligen. Na het uitkramen dezer aardigheid omhelsde hij Armellë; die tot hem ide Wanneer korfrt u mij halen Maar gij ziit nög niet eens ver trokken. antwoordde hij ontwijkend. Wanneer zeg mij wanneer herhaalde Armelle. Ik heb het u reeds gezegd zo dra gij u zult vervelért. Deze woorden voorkwamen de uit barsting van droefheid, die bij het kind in werking was. zij liet zich gewillig geleiden en volgde haar oom op het jacht. Tot weerziens, papa Tot weer ziens, Diana Tot weerziens, Kertan! riep zii, terwijl zij haar sloephaakje zwaaide. Met eene stem, die klonk als een klok, antwoordde mijnheer Trahec. Tot weerziens En het vaartuig k?°s spoedig het ruime sop. VI.. KERLUD EN ZIJNÉ BEWONERS. Gedurende den overtocht was Ar melle beurtelings koortachtig opgewon den of moedeloos.Opgewonden, han- Ook een der onderdelen van de j stofzuiger kan daarvoor uitstekende diensten bewijzen. WAAROM LIEGEN KINDEREN Er zijn verscheidene redenen., waar om een kind liegt. In de eerste plaats kan dat angst zijn. voor een standj een berisping, straf. Dat is gemakkelijk te verklaren. De schuld voor dit jok ken ligt dan, niet bij het kind zelf, maar bij de ouders en opvoeders. Si^ms liegt het kind uit een gevoel van min derwaardigheid, van schaamte. Vooral tegen zijn schoolvriendjes en leeftijd genootjes zal dat het geval zijn. En dan is er nog een soort liegen, dat ei genlijk geen liegen is. Klinkt paradox, maar als ik u verklaard heb, wat ik er mee bedoel, zult u het met mij eens zijn. Ik bedoel n.l. het liegen, dat de uiting is van een grote fantasie. Een kind komt uit schoolonder weg heeft het een beetje lopen fantaseren. Thuis gekomen, vertelt het een opgewonden verhaal, dat het een. hond gezien heeft, zo groot, zo groot... Later blijkt, dat er niets van waar is. Verdient het kind straf voor deze leugen Mijns inziens niet; want dit is geen liegen geweest, om straf te ontlopen Het kind heeft onderweg de denis gefantanseerd en thuisv*-. verteld. Er behoort zeer veel liefde en tact toe, om het kind aan het verstand te brengen, dat dit soort vertelsels voor andere mensen op liegen lijkt. Maar zoals reeds gezegd, heel veel liefde en- begrijpen is daarvoor nodig. Een kin derziel is zeer gauw gekwetst. Een en kel woord is soms al voldoende, om ons het mooiste, dat een kind te geven heeft, zijn vertrouwen, te onthouden. TANTE DINA. (Alle nadruk, ook gedeeltelijk, verboden) MOEDER EN KIND. mijn aders slaan, op t bloed mijn geesten teren, mijn moeders naam en haar geheugeni's eren, En, om mijn moeders wil, wat vrouw ter wereld leeft. Het vrouwenaanschijn is de print, daar God in zweeft, En Gods gelijkenis Al wie Gods schepsel lastert, erlastert God in 't beeld, en i;ï van reen verbasterd. VONDEL. Zolang Zal ik BEDRAG VOCR AMERI KAANSE MILITAIRE HULP AAN WEST-EUROPA GOEDGEKEURD De Commissie voor Buitenlandse Aangelegenheden van het Amerikaan- 1\/T Van Afgevaardigden heeft Maandag haar goedkeuring gegeven aan het berag van 11 60.990.00CT dol lars, hetwelk door de regering ge vraagd werd voor militaire hulp aan West-Europa. De Commissie bepaalde echter, dat de uitgaven van het eerste jaar slechts ongeveer de helft van het totaal mochten bedragen. 2.300.000 TOERISTEN DIT JAAR SN FRANKRIJK DE 900.000 BELGEN VORMEN HET LEEUWENAANDEEL VAN DIE GROEP LA. F. P. bericht uit Parijs Dit jaar zullen alle records wat de stroom van toeristen betreft, ruimschoots worden overtroffen. Men meent dat Frankrijk op het einde van 1949 evenveel bui tenlandse bezoekers zal hebben Ent- vangen als in 1937 voor de wereldten toonstelling. Volgens de reeds opgemaakte sta tistische gegevens en rekening hou dend met de ramingen die op de aan vragen om visa of besproken plaatsen zijn gegrond, denkt men dat 2,300.000 vreemdelingen dit jaar hun vacantie in Frankrijk hebben doorgebracht. De Belgen komen op de eerste plaats met 900.000 aangekomen of verwachte be zoekers. Dat volgen de Zwitsers wier aantal 600.000 tegen 400.000 verle den jaar bedraagt. De derde plaats wordt door de Engelsen ingenomen met .5 70.000 tegen 400.000. Ten slot te Ibedraagt het aantal Amerikanen 175.000 terwijl het aantal bezoekers uti Scandinavië in het geheel 100.000 beloopt. teerde zij met eene soort van woede haar kleine witte roeispaan; moede loos, leunde zij tegen de knieën van Barba en deed juist of zij sliep, tenein de ihaar oom, die een gesprek met haar trachte aan te knopen, niet te antwoor den. De goede priester begreep weldra, dat het bétèr zou zijn het kind voorlo pig aan haar zelve over te laten en hij bemoeide zich niet meer met haar. Toen hij in het verschiet een fraai klokketorentje zag opduiken, dat hij zich haastte te begroeten, en waarvoor al de matrozen insgelijks den hoed lichtten, wendde hij zich tot het kind en zeide op vriendelijken toon Daar is Kerlud, Armelle, wilt gij uw roeispan niet opheffen om het te salueeren Armelle boog het hoofd en zweeg. Zij kwamen weldra in het gezicht van het schilderachtige marktvlek Ker lud, dat aan de monding der rivier Auraij lag. De ontscheping geschiedde vlug. Op het punt het jacht te verlaten naderde Armelle den eersten matroos Voor dat gij vertrekt, Gerrit, zei de zij, moet gij mij aan de pastorie la ten halen; ik keer met u naar Kertan terug. De matroos glimlachte, maakt eene beweging, die voor een, toestemmend teken kon doorgaan, en het meisje volgde haar oom, die haar op het plein voor de kerk wachtte. Ik moet beginnen met Gods ze gen 'over mijne lieve kleine Armelle af te roepen, zeide de goede priester, volg mij. Hij liep het plein over, gingr een ijzeren hek door, en Armelle, die met een angstig gelaat om zich heen zag, bij de hand nemende, vroeg hij Jagen de arme dooden uw vrees aan Wat is dat vroeg Armelle", ter wijl zij naar de half onder het gras verborgen grafsteenen en naar de sombere houten kruisen wees. Dat Dat is het kerkhof. O ja Barba heeft mij daarvan gesproken. Barba houdt veel van kerk hoven. Ging gij dan nooit naar het dorp, kind Nooit, soms reden wij er met het rijtuig door, dat is alles. De priester zuchtte, ontblootte het hoofd en trad de kleine tempel binnen, die op dit uur van den dag bijna ledig was. Enige arme vrouwen, die op de bank der balustrade zaten, welke het koor afsloot baden langzaam hun ro zenkrans. Zij gingen op zijde toen zij pastoor de Kerpeuvan en Armelle, die met verwonderde blikken achter hem liep, zagen aankomen; het was noodig dat de pastoor haar beduidde naast hem te gaan nederknielen; zij wist niet wat knielen was. Het gebed van den pries ter was kort maar innig, en alvorens op te staan lag hij zijne hand even op het hoofdje van Armelle, vervolgens stond hij op, maakte eene kniebuiging en gaf haar een teken hem te volgen. Door eene zijdeur verliet hij de kerk. Zij deden stilzwijgend enige schre den in een eng laantje dat langs een met klimop begroeiden muur liep; ver volgens opende de priester een deurtje in den muur, en zij bevonden zich in

De Gazet van Aalst | 1949 | | pagina 2