Ondermijnd DE VERDELING DER W1ARSHALLCREDS ETEN GROOT BR1TTANNIE ZOU GROTER AANDEEL KRIJGEN Volgens doorgaans goedingelichte leringen hebben baron Snoy, de voor zitter van E. O. E. S. en de algemene secretaris Robert Marjolin voorgesteld Groot-Brittannië 960 millioen dollar van de Marshall-hulp 1950. toe te wij zen.- Men. meent te weten, dat de toewij zing aan Groot-Brittannië van deze i960 millioen gepaard zal gaan met een jVermindering van de voor Griekeland fvoorziene credieten en, met een verho ging van die door Italië. Baron Snoy en de h. Marjolin heb ben een week gewijd aan het onder zoek van. de cijfers der nieuwe toewij zingen, die, hoewel voorlopig, toch aan de betrokken regeringen zijn voorge legd. ZoaTö" men weet, had Groot Brittan- ftie er om verzocht, dat zijn aandeel in de Marshallhulp voor 949-1950 op 1.518.000.000 dollar zou worden ge bracht. Daar de zeslandencommissie, die met het onderzoek van. deze aan vraag was belast, dit cijfer tot 842.700.000 had teruggebracht, liet sir Edmund Hall-Patch, het hoofd der Britse afvaardiging, aan de E. O. E. S. weten, dat Groot-Brittannië zich daar bij niet kon neerleggen. OVERZETDIENST TUSSEN ANTWERPEN-VL. HOOFD DE TARIEVEN In Ke't Staatsblad van 27 Augustus Verschijnt het ministerieel besluit van 3 Augustus welke de tarieven van de overzetdienst tussen Antwerpen en het Vlaams Hoofd als volgt vaststelt A. Passagiers. FR. Enkel biljet M.50 Boekje v. 50 enk. biljetten 60, Kinderen beneden 4 jaar wor den kosteloos overgezet B. Dieren Ail of niet ingespannen paard, rund, niet beladen ezel of muil ezel, veulen 2.50 Hond of ander klein dier 1 C. Verschillende goederen Colli, kassen, manden, zakken, enz. die niet op een voertuig ge plaatst zijn van 25 tot 100 kg. 1. Per ondeelbare breuk van 50 kg boven de 1 00 kg. 1 D. Karren, rijtuigen, enz. Rijwiel 1 Tandem1 2, Niet beladen hondenkar (hond niet inbegrepen), niet beladen handkar, ledige kruiwagen, kin- der- of ziekenwagen 1,50 Beladen hondenkar (hond niet inbegrepen) beladen handkar, beladen kruiwagen of triporteur 2, Voortgetrokken kar, rijtuig, vrachtwagen op 2 of 4 wielen, ledig, van minder dan 5 meter 9, Voortgetrokken kar. rijtuig, vrachtwagen, op 2 of 4 wielen, ledig, van 5 meter en meer, Han gend rijtuig of rijtuig op veren, 2 wielen 11.50 Voortgetrokken kar, rijtuig vrachtwagen, op 2 of 4 wielen, beladen, v. minder dan 5 meter hangend rijtuig of rijtuig pp op veren op 4 wielen 2 1 Voortgetrokken kar, rijtuig vrachtwagen, op 2 of 4 wielen, beladen, van 5 meter en meer 24. Motorrijwiel, met voerder 6, EEN VERHAAL UIT HET WERKELIJKE LEVEN Naar het Frans, vrij bewerkt door F. A. KRAMPS. Motorrijtuig, met ten hoogste 7 plaatsen (reizigers inbegrepen), zieken- of doodswagen Autocar met reizigers Autocar zonder reizigers Mortorrijtuig (tractor), motor vrachtwagen, van minder dan 5 meter Mortorrijtuig (tractor), motor vrachtwagen van 5 meter en meer Motorrijwiel met zijwagentje, voerder en ander persoon inbe grepen Boekje van 20 biljetten voor rij wiel Boekje van 20 enkele biljetten voor reizigers met rijwiel E. Schcolabonnementen (per schooljaar). 6 reizen (12 maal overzetten) per week F. Abonnementen voor werk lieden en bedienden (per maand) 6 reizen 12 maal overzetten) per week 30,- 60,- 36,- 30,- 36,- 1.2,- 12,- 39.- 35.— 25,50 8ste Vervolg. Zij, die het oudste scheen, had grij ze krullen in slordige papilotten, een smal voorhoofd, rode doordringende ogen, een puntige neus, dunne lippen, een japon van zwart merinos met eng- sluitende mouwen en een groot blauw katoenen boezelaar met een borstlap. De tweede had blonde krullen in slor dige papilotten, een smal voorhoofd, rode doordringende ogen, een kleine puntige neus, dunne lippen, een japon van zwart merinos met engsluitende mouwen, en een blauw katoenen voor schoot met een borstlap. De oudste, wier toonbank vlak te genover de straatdeur stond, vestigde haar doordringenden blik op het gelaat van een klant, die voor de toonbank stond, en zij vroeg hem met eene scherpe stem Hebt gij geld Toen de pastoor het magazijn bin nentrad, lieten de beide zustesr een korte uitroep van verbazing hooren. Kerpeulvan zeide de oudste, naar het oude gebruik in de provincie, dat aan de bloedverwanten het recht geeft de mannen bij hun familienaam te noemen. Gabriël zeide de tweede met eene vriendelijke gemeenzaamheid. Derangeer u niet, Augüstine, zei de de pastoor glimlachende; ik heb Ar- roejle en Yves sleehts even bij u wil- EXAMEN VOOR VLAAMSE BIBLIOTHECARISSEN Het Ministerie van Openbaar On derwijs zal te Brussel op 26 en 28 Sep tember 1949 en 10, 11 en 12 October 1949 een examenzittijd inrichten voor Nederlandssprekende bibliothecarissen Het geldt hier niet een vergelijkend examen voor het begeven van een openbaar ambt, doch enkel een exa men ingericht met het oog op.' het uit-' reiken van een akte van bekwaamheid tot het houden van een door de Staat erkende openbare bibliotheek. Om aan dit examen deel te nemen moeten de candidaten 1 de Belgische nationaliteit bezit ten. 2) de leeftijd van 21 jaar bereikt hebben op de datum van het examen; 3) zo spoedig mogelijk en uiterlijk op 12 September 1949, het bedrag van het inschrijvingsgeld 5 0 fr. storten op postcheckrekening 2650,21 van de Rekenplichtige der Ontvangsten van het Ministerie van Openbaar Onder wijs, Brussel; 4) op de keerzijde van de daartoe gebruikte stortings- of overschrijvings strook vermelden Examen voor bi bliothecaris te Brussel. maanden Sep tember-October 1949, naam, voor naam 5aan de Directie der Openbare Bibliotheken, Wetstraat 15 5, Brussel, het ontvangstbewijs laten geworden met een schrijven, waarin zij verkl; ren dat de deelnemingsvoorwaarden vervuld zijn. Bovendien moeten de candidaten een door de burgemeester hunner i meente afgeleverd getuigschrift van goed zedelijk gedrag overleggen. Enkel de candidaten. die binnen de vastgestelde termijn al de hierboven opgesomde voorwaarden vervuld heb ben, zullen tijdig ingelicht worden over plaats, dag en uur waarop de commissie de examens zal afnemen. LENING tot WEDEROPBOUW lste SCHIJF Bij de 91ste trekking van de Weder- opbouwJening Zaterdagvoormiddag, is het lot van één millioen frank gewon nen door obligatie nr. 558 van de reeks nr. 1 778. De andere obligaties van die reeks zijn uitbetaalbaar tegen 1.000 fr. len brengen. Gaat uwe tantes goeden dag zeggen kinderen. De twee kinderen begaven zich ach ter de toonbank. Hun voorhoofd werd achtereenvolgens even aangeraakt door twee paar dunne lippen, en hun kin gestreeld door twee paar beenige han den. Ga met Kerpeulvan naar het sa lon, Josephine, zeide juffrouw Augus tine, die met hare kromme glimmende vingers een snuifje nam. Juffrouw Josephine maakte de ban den van haar katoenen boezelaar los, hing het aan een spijker, en ging den pastoor voor op een breeden donkeren trap, vervolgens door eene sombere, koude vestibule, en eindelijk in een vertrek, dat zijn licht ontving door twee grote balkonvensters, en zonder ling gemeubeld was. Naast een fraaie canapé van utrecht se fluweel stond een grote matten stoel waarboven met het kleine hoofd met de grijze papilotten van juffrouw Au gustine meende te zien heen en weer gaan; in het midden der kamer stond een grote mahoniehouten ronde tafel met marmeren blad; tegen het eiken houten beschot prijkte een ouderwetse vergulde console met haar beeldhouw werk in ren.aissance-stijl. en tussen die twee majesteiten stond een eenvou dige kastanjehouten tafel met inschuif- bladen, die met breiwerk en knotten veelkleurige wol bedekt was; enige fraaie familieportretten in prachtige lijsten hingen langs den wand, hier en daar vermengd met afschuwelijke pho- tcgraphicn en alledaagse litographiën. Alle deze verschillende bestandde len gaven eene meer dan duidelijke schets van den tak dei familie de Ker- SPIJSKAART VOOR EEN GANSE WEEK Zcndeg Ansjovisbroodjes Osse- siaartssoep, Gebraden Kip Ap pelmoes Gekookte Aardappelen Citroenpudding. Maandag Biefstuk Princessen- boontjes Gekookte Aardappelen Vanillerijst. Dinsdag Gekookte Tarbot Gar nalensaus Gekookte Aardappelen Fruit. Wciensdsg Gekookte Hesp Sla met Tomaten Gebakken. Aardappe len Chocoladevla. Donderdag: Kalfscoteletjes - Bloem kool met melksaus Gekookte Aar dappelen Abrikozencompote. Viijdag Gebakken Tong Frites Fruit. Zatevdag Gehakt. Andijvie Gekookte Aardappelen Kamemelk- pap. VOOR DE LEKKERBEKKEN. Osses.aattscep. Benodigd 1 osse- staart 1 J/? 'T water 70 gr. boter 1 grote wortel 3 uien bosje selderijgroen 10 witte peperkor rels 3 laurierbladen 4 kruidnage len voor 't binden 60 gr. bloem, 60 gr. boter, wat Engelse saus en soya. Ook wat Madeira. Bereiding Was de staart, snijd of hak hem in stükjés en bak die in de boter met de gësnipperde wortel, ge snipperde uien eri gehakte selderij ge lijkmatig bruin. Doe alles in een pan. voeg er de kruiden en het water bij en laat het 2 uur zachtjes koken. Vul van tijd tot tijd de bouillon, bij om te voorkomen, dat deze te veel verkookt. Zeef de bouillon, laat hem bekoelen, schep er 't vet af en voeg hem roe rende bij dé boter. die gesmolten is en daarna met de bloem samen aan de kook gebracht is en waaruit de klont jes gewreven zijn. Laat de soep roe rende gaar koken (ongeveer 10 min.) en voeg er van 't vuur wat Engelse saus en soya of wat Madeira en des- verkiezend een paar mooie stukjes vlees van de staart bij. Gebruik het afgeschepte vet in plaats van de 60 gr.' boter of bewaar het voor 't barden van, rundvlees. Garnalensaus Benodigd Vr 1. visbouillon of wa ter met zout 30 a 40 gr. bloem 30 a 40 gr. - stukje foelie stukje Spaanse' peperworteltje tak je peterselie - 1 ei 100 gr. garna len. Beieiding Was de garnalen met zout water af, laat ze goed uitlekken. Laat dc kruiden in de visbouillon trek ken. Giet dit door een zeef en bereid er op de gewone wijze saus van. (Zie bloemkoolsaus).. Warm de garnalen in de saus.Vermeng hem naar smaak met wat peper en zout en het geklopte ei. Geef deze saus bij filets van tong, bij tarbot, enz. Abrikozencompote. Benodigd 12 abrikozen 100 gr. suiker 2 Zi dl. water desverkie zend dl. Rijnwijn (wat sago). Bereiding Was de abrikozen voor zichtig af, schil ze desverkiezende (wat het gemakkelijkst gaat door ze een paar minuten in heet water te houden), peulvan, wien de pastoor thans een bezoek bracht. De voorzaat, die, in een ogenblik van verval, zijn wapen schild met een sluier bedekt en aan den handel gevraagd had hem het ver mogen terug te geven, dat hij in bui tensporigheden verkwist had, had zij deur natuurlijkerwijs voor gebrui ken en gevoelens geopend, die aan zijn ras tot dusverre onbekend geweest wa ren, en veertig jaren later vond men bij den rijkgeworden koopman een zonderling mengsel van denkbeelden en meubelen. De dochters waren vurige legitimis ten gebleven, en zijne zonen waren volbloed-republikeinen geworden; zijn zoon, de kapitein, was geabonneerd op den ((Siècle», en juffrouw Josephi ne ontving den «Univers». De abonné van den cSiècle» werd verdacht van vrijmetselarij, en juffrouw Augustine, die de varkens nog zou willen scheren, ;af aan godvruchtige werken en was de hoogste inschrijfster op de lijst van den Sint Pieterspenning. Al deze verschillende gevoelens wa ren trouwens zeer oppervlakkig en de den hoegenaamd geen afbreuk aan de onderlinge verhouding, die zich bij de zen grondde op eerbiedwaardige en geërbiedigde familiebegbiselen, en bij genen op den wil om de gemeenschap pelijke belangen niet te benadelen. Rijk geworden, waren deze Ker- peulvans eenvoudig gebleven, dezen uit grootheid van hart, genen uit gie righeid, dezen gaven met volle han den, genen gingers gretig voort binnen te halen wat er te halen was: de advo caat pleitte slechts gratis en gaf zijri raad alleen aan arme drommels, maar juffrouw Augustine bleef er op staan snijd ze middendoor en haal er de pit ten uit. Laat het water met de suiker tot een dunne stroop inkoken. Leg er n;-et meer dan 8 halve vruchten tege lijk in en wel deze gedurende 2 minu ten zachjtes op, maar zorg, dat ze niet kapot gaan. Neem ze er met een schuimspaan uit, bind het vocht met een weinig aangemengde sago of laat het inkoken en voeg er de wijn bij. KEUKENGEHEIMEN Het maken van Pikante Gelei. Pikante geleien vormen door toe voeging van vis, eieren, groenten of vlees een schoteltje, dat door velen op prijs wordt gesteld. Als vocht voor het maken van deze gelei wordt bouillon van vlees of vis gebruikt, waarbij vaak azijn gevoegd wordt. Het spreekt vanzelf, dat 'we voor vis in gelei visbouillon gebruiken, terwijl voor vlees, eieren of groenten vleesnat wordt gebruikt. Als bindmiddel gebruiken we gela tine. Van deze gelatine moet steeds de juiste hoeveelheid genomen worden om een mooie gelei te bekomen. Te veel gelatine zou een stijve gelei vor men, terwijl bij te weinig gelatine de gelei totaal zou mislukken. Voor een mooie gelei wordt 4 gram gelatine per deciliter vloeistof ge bruikt. Wordt er echter bij deze vloei stof azijn gevoegd,dan moet er 5 gram gelatine per deciliter gerekend wor den. Na de bouillon aan de kook te hebben gebracht voegen we er cie vooraf geweekte gelatine aan toe. Om nu deze massa volkomen helder en doorschijnend te maken wordt zij (ge klaard.. Hiervoor kloppen we het wit van ei tesamen met de fijngestampte eierschaal dooreen, en voegen dit on middellijk bij de nog hete vloeistof. Laat dit alles nu even rusten, zonder er in te roeren en giet het dan door een zeef waarin vooraf een natgemaakt dun katoenen doekje is gelegd. Het gestolte eiwit en alle troebele bestand delen, die zich in de gelei bevonden, zullen op de zeef blijven liggen. Deze gelei wordt nu in een vorm of in inmaakglazen gegoten, waarin voor af de. stukken gekookte vis, vlees of eieren zijn gelegd. N. B. Willen we paling of andere gekookte vis in gelei op tafel brengen, dan moeten we dit gerecht 2 of 3 we ken tevoren reeds klaarmaken, daar het dan eerst smakelijk wordt. Voor de liefhebbers laten we hier onder het recept volgen van Paling of vis in Gelei. Benodigd 2 pond tamelijk dikke paling of andere vis 1 citroen wat laurierbladen een scheutje azijn 1 liter vis bouillon. Bereiding Men kookt de schoonge maakte vis of paling in ruim 1 1. water, gedurende 8 of 1 0 minuten.Dan neemt men de stukjes voorzichtig uit de pan (heeft men vis, dan is deze tevoren in moten gesneden) en doet deze in gro te confituurpotten of inmaakglazen. De glazen moeten voor ongeveer 2/3 ge vuld zijn. Tussen de vis legt men wat schijfjes citroen, een stukje laurier blad en desverkiezend ook nog een stukje Spaanse peper. De visbouillon wordt met de gelati ne en, azijn vermengd, geklaard en daarna over de vis gegoten. Meet eerst de inhoud der glazen en bereken hier naar de hoeveelheid bouillon, die no dig zal zijn. HUISHOUDELIJKE WENKEN. Een echte schapenvacht, die vuil i.i geworden, mag nooit met water wor den gereinigd. Daardoor zou de huid hard en stug worden. Men doet in dit geval het beste de vacht proper te wrijven met warme zemelen of warm zand, met benzine (vuurgevaarlijk) of tetra. Uit geweven behang kan men op de volgende manier vetvlekken, verwij deren men wrijft de plek net zo lang af met droog brood of watten tot de vlek verdwenen is. Men mag nooit met vloeistof aan geweven behang komen er zouden dan vlekken of kringen kun nen ontstaan. Gobelins kr.n men schoonmaken door ze af te nemen met een prop wat ten, die men in warm aardappelmeel heeft gedoopt. Met een propere borst- stel wordt het meel dan weder verwij- GEZOND EN MOOI DOOR CITROENEN EN SINAAS APPELEN Men heeft pas de laatste jaren c!e waarde van sinaasappelen en citroenen erkend. Zelfs zuigelingen hebben voor deel van deze kennis, want zodra ze drie maanden oud zijn, behoort een lepel sinaasappelsap tot hun voeding en zeer spoedig kunnen zij er niet meer buiten. Jonge meisjes, die waarde héchten aan een mooie teint, moeten dagelijks het sap van minstens één sinnaasappel drinken,. Ter bevordering van de spijs vertering is het zeer gezond om 's mor gens op de nuchtere maag citroensap te drinken, waarin men de vorige avond een handvol rozijnen heeft la ten weken; tevens moet men deze vruchten opeten. Ook de schillen moet men niet weg gooien. Iedere keer, als men sinaas appels eet, moet men een stukje var de schil meeëten, omdat de ogen daar van elder en glanzend worden. Ci troenschillen moet men ook dagelijks eten, daar deze de tanden reinigen. Het tandvlees wordt "sterk, als men ei een stuk citroenschil langs wrijft. Ook voor de huid is een behande ling met sitroensap goed. Men wrijft het er zacht op met een stukje watten. De huid zal er na zo n behandeling frisser en gezonder uitzien. Tegen zo mersproeten is citroensap het beste middel. Het is trouwens bekend, dat de meeste huidcrêmes vermengd zijn met sinaasappel-, citroensap en oliën. Ook voor de verpleging van de han den. is citroen voortreffelijk. Wie echter een droge huid heeft, moet geen citroensap gebruikeen, daar het een uitdrogende werking heeft. Bij zware hoofdpijn moet men de sla pen met citroen inwrijven. Meestal houden de pijnen, dan spoedig op. Als men donker haar heeft, moet men de hoofdhuid zo nu en dan masseren met citroensap. Als een zieke koorts, dorst of droge lippen heeft, moet men wat van dit sap vermengen met dezelfde haair kleinhandel voort te zetten, en noodzaakte haar zuster in den kelder sardines te verkopen,alsof al de lande rijen, die haar etablissement op zes mijlen in het rond omringden, haar niet hadden toebehoord. Op de grenzen van Kertanhir bezat men als buitenplaats altijd nog het ou de landgoed Guilvin, maar men ver kocht alle vruchten uit den tuin, en juffrouw Augustine besteedde den tijd, dien zij buiten doorbracht, met te tel len hoeveel peren of perziken er aan eiken boom en hoeveel druiventrossen aan iederen wijngaard hingen. Juffrouw Augustine verscheen het eerste in het salon, waar juffrouw Jo sephine de deur van geopend had. Met welk doel hebt gij dit kleine heidinnetje naar Kerlud gebracht vroeg zij, terwijl zij haar ronde snuif doos tussen hare kromme vingers draaide. De pastoor beantwoordde deze vraag met te verzoeken, of de kinde ren ook eens in den tuin mochten wan delen. Wel zeker, zeide de oudste juf frouw, maar laten zij niet op het gras of in de perken lopen, die pas zijn op geknapt: de tuinlieden laten zich hier ongehoord duur betalen. Josephine, ga met hen mede. Juffrouw Josephine, Armelle en Yves verdwenen, 'en juffrouw Augusti ne herhaalde onder het nemen van een nieuw snuifje hare vraag. Ik vraag mijzelve af waarom gij dat wilde kind hier te Vannes ge bracht hebt. Ik wil haar hier op eene kost school doen, nicht9 Bij wie Bij mevrouw Martial Waarom niet bij de zusters In de wereldsche pensionaten, raken de jonge meisjes verwend, en doen zij» ongemerkt zucht naar weelde en ver fijnde gewoonten op. Gij vergeet dat het hier het doch tertje van Trahec betreft. Dat is waar, zeide juffrouw Au gustine, het tweede gedeelte van haar sn.uifjë nemende, en de korreltjes, die op haar blauw katoenen voorschoot gevallen waren, behendiglijk met hare kromme vingers oppikkende; is hi; dan nog altijd dezelfde O, die mannen Precies als met den kapitein, hij wordt nog gek. Tel kens als ik iets voor den Heilige Va der doe, maakt hij mij acht dagen lang standjes. Of ik hem al zeg, dat dit de enigste buitengewone uitgaaf is, dat ik mijn veroorloof, en dat ik het weer in win door voor vier te werken in den winkel, het hindert hem, het hindert hem. Ik doe het daarom evengoed maar het wordt toch op den duur ver velend, de mannen altijd te horen schelden op den godsdienst, dat toch de enigste goede zaak op deze bedor ven wereld is. Een buitengewoon groot snuifje be sloot deze rede, die hare eigenaardige welsprekendheid bezat. Er was dus toch nog iets groots in die kleine oude jonge juffrouw, die door en door gierig was; in' die inhali ge vrouw, die op alle dingen specu leerde, die zich tegen alle ellende ver hard had, en die het armzalige kind, dat in het voorbijgaan een afgevallen peer uit haar boomgaard opraapte, of

De Gazet van Aalst | 1949 | | pagina 2