AAN DE WEERSTANDERS DOOR DE SLUKPERS De wet van 1 September 1948, die voorziet in de oprichting, van t statuut van de weerstanders door de sluikpers, kent niet alléén de voordelen, daarin vermeld, toe aan de redacteurs, maar ook aan al de medewerkers, die een voorname rol vervuld hebben bij het drukken en het verspreiden van de clandestiene bladen. De allerlaatste datum, om te kunnen aanspraak maken op het genot van dit etatuut, is 26 September a.s. De ach terblijvers dienen zich dus te haasten, willen zij hun rechten niet verliezen. De aanvragen moeten gedaan wor den, onder aangetekende omslag (portvrij te verzenden) aan dhr Minis ter van Wederopbouw, Bestuur der Statuten, Wetstraat, 15 5, te Brussel. Alle inlichtingen (o.m. het model van brief afgedrukt in het jongste num mer van «De Sluikpers») worden aan alle belangstellenden gratis bezorgd door de N.U.S.P. (Nationale Unie van de Sluikpers). Provinciaal Secretariaat voor Antwerpen, 23, Mevr. Gourtman- straat, te Berchem-Antwerpen. de overerving van physiologische ge- dragskenmerken bij invertebrata. Datum van inzending 31 Aug. 1951. Het bedrag van elke prijs is voorlopig geraamd op 10.000 fr. Het reglement der prijsvragen is verkrijgbaar ter Academie, Secreta riaat Paleis der Academiën, Hertoge- lijkestraat 1, Brussel. Telef. 1 12623 en ,111)2629. DER 922. 835. SPI SCHILDER, BOUWMEESTERS EN COMPONISTEN De klasse der Schone Kunsten van de Kon. Belgische Academie herinnert de kunstschilders, bouwmeesters en componisten er aan dat het inzenden van de werken, bestemd voor de jaar lijkse wedstrijd voor kunstpractijk (bouwkunst en muziek 2 prijzen van .10.000 fr.) dienen ingediend ten laat ste op 30 September 1949, bij de vas te secretaris, Paleis der Academiën, Hertogelijkstraat 1Brusel. PRIJSVRAGEN VOOR WETENSCHAPPEN De Klasse der Wetenschappen van de Koninklijke Vlaamse Academie voor Wetenschappen, Letteren en Schone Kunsten van België schrijft volgende prijsvragen uit voor 1950 1 Natuurkunde een bijdrage be treffende de physische eigenschappen der vloeistoffen. 2) Chemie nieuwe onderzoekin gen over de chemische constitutie der Sapogcninen. 3) Chemie: nieuwe onderzoekingen op het gebied der spectraalanalyse. 4) Chemie de toepassing op ana- lystisch gebied van nieuwe organische reagentia. 5Chemie nieuwe electrokineti- sche onderzoekingen. 6) Biologie een nieuwe bijdragc over het inteeltvraagstuk. Datum van inzending 31 Aug. •1)950. Het bedrag van elke prijs is voorlopig geraamd op 10.000 fr. Voor 1951 1 Natuurkunde een studie over de verstrooiing van elementaire deelt jes in materiële media, of over een toe passing daarvan. 2) Natuurkunde een bijdrage over suprageleidbaarheid. 3) Chemie een studie van de ioni- satie der proteïnen. 4) Chemie een bijdrage over de chemie en electrochemie van amalga- nen. 5Biologie nieuwe onderzoekin gen over het verband tussen het chemi sche en de biologie der brakke wate- DE TREKKINGEN LENINGEN TOT WEDEROPBOUW Hieronder, herhalinglijst der laatste trekkingen der 1ste en 2de Reeks van de Lening tot Wederopbouw. EERSTE REEKS. Zaterdag 2 Juli Wint 2 millioen: serie 5 77 n. Wint 1 millioen: serie 45 7 n. Zaterdag: 9 Jufi Wint 1 millioen,: Reeks 2583 n.907. Zaterdag 16 Juli: Wint 1 millioen: Reeks 301 Zaterdag 23 Juli Wint 1 millioen: Reeks 106 n. 1a_. Zaterdag 30 Juli Wint 1 millioen: Reeks 305 7 n.6:>9. Zaterdag 6 Augustus Wint 5 millioen: Reeks 2903 n.498. Wint 2 millioen: Reeks 1-742 n. 124 Wint 1 millioen: Reeks 0041 n.719. Zaterdag 13 Augustus Wint 1 millioen: Reeks 1 069 n.^74. Zaterdag 20 Augustus Wint 1 millioen: Reeks a031 n.469. Zaterdag 27 Augustus Wint 1 millioen: Reeks 1 778 n.5^8. Zaterdag 3 September Wint 2 millioen Reeks 642 n. 137. Wint 1 millioen: Reeks 2841 n. 124. Zaterdag 10 September Wint 1 millioen: Reeks 2^08 n.SOo. TWEEDE REEKS. Woensdag 6 Juli Wint 1 millioen: Reeks 5 5 34 n.22o. Wint 500.000 fr.: Reeks 6495 n. 539. Woensdag 13 Juli Wint 1 millioen: Reeks 4919 n.?0^. Wint 500.000 fr.Reeks 3580 n. 478 Woensdag 20 Juli Wint 1 millioen: Reeks 6250 n.354 Wint 500.000 fr.Reeks 6842 n.745. Woeffl.dag 27 Juli Wint 1 millioen: Reeks 3528 n.689. Wint 5 00.000 fr.: Reeks 4674 n. 671. Wc eredag 3 Augustus: Wint 5 millioen: Reeks 5 33J> n.31~. Wint 1 millioen: Reeks 5^56 n.237. Wint 500.000 fr.Reeks 5394 n. 656. Woensdag 10 Augustus Wint 1 millioen: Reeks 5770 n.520. Wint 500.000 fr.: Reeks 5419 n. .203. Woensdag 17 Augustus Wint 1 miilioenReeks 5596 n.285.. Wint 500.000 fr.: Reeks 5543 n. 836. Woensdag 24 Augustus Wint 1 millioen Reeks 6139 n.a07. Wint 500.000 fr.Reeks 5 700 n. 746. Woen:dag 31 Augustus Wint 1 millioen: Reeks 5993 n.943. Wint 500.000 fr. Reeks 5205 n. 794. Woensdag 7 September Wint 1 millioen: Reeks 4118 n.552. Wint 500.000 fr.: Reeks 4473 n. 272. Woensdag 14 September Wint 1 millioen: Reeks 5 173 n.97o. Wint 5 00.000 fr. Reeks 6141 n. 261. Zondag Hal Gebakken I of worteltjes -4, len -Charlótl Maandag v; - -"i ÏSKAAR1 VOOR ES GANSE WEEK ren. 6) Biologie onde EEN VERHAAL UIT HET WERKELIJKE LEVEN Naar het Frans, vrij bewerkt door F. A. KRAMPS. 1 1 de Vervolg. N" 8 a Schrijf mij toch spoedig, lieve papa, want ik geloof, dat gij ziek zijt geweest, dewijl r j op den dag mijner eerste H. Communie niet hier gekomen djt. Ik was als geheel alleen met den goeden God en ik heb bitter geschreid. Laat mij dus spoedig iets van u horen. Indien gij ziek zijt zal ik' u komen op passen. Deze laatste brief ontrukte mijn beer Trahec eene beweging van onge duld; hij wierp het pakje brieven we der in de schuiflade, stond op, ging naar de glazen deur en opende die. Over de door de zon beschenen golf gleden eene menigte vaartuigen, en vlak bij het strand lag een elegant jacht, dat er tussen de het omringde boten als een vorst uitzag. Mijnheer Trahec plaatste zijne rech terhand bij wijze van scheepsroeper voor den mond ,en zijne tenorstem ïiep zo forsch mogelijk Heidaar Yan kez Alle beweging op het jacht hield eensklaps op, en de bemanning richtte den blik naar het kasteel. Heidaar Yankez riep mijnheer Trahec opnieuw. Een der schepelingen sprong aan •wal en rende naar het kasteel. Yankez was een flink opgeschoten knaap van veertien jaren, die ziin ros LENING tot WEDEROPBOUW 1ste schijf. Uitslag van 94e trekking van de le- nin«- voor Wederopbouw (Ie schijf) De" obligatie Reeks 3192 Nr. 438 wint een millioen. De andere obligaties van die reeks zijn terugbetaalbaar tegen 1.000 fr. ngsla Tomatensoep ïlfslëver Bloemkool Gekookte Aardappe-j aux Pommes. üefstük Princessen- boontjes Gekookte Aardappelen Griesmeelpudding. Dinsdag Mosselen Frites Fruit. Woensdag Gevulde Kool Aar dappelpuree -Pruimencompote. Donderdag Varkenscoteletten Snijbonen ^Gekookte Aardappelen Rijstpap. Vrijde g Gekookte Tong Garna lensaus Gekpokte Aardappelen - Fruit. V 3 Zaterdag Gekookte Hesp 1 o- matensla —"Gebakken Aardappelen Karnemelkpap. VOOR DE LEKKERBEKKEN. Heffingsla.-' Benodigd 2 haringen 2 zure appeleil -1 ei 1 biet 8 gekookte aardappelen 1 kropje sla of 1 struik krulandijvie wat uitjes en augurkjes. Wat mayonnaise en des- verkiezend wat peper en zout. Beieiding De haringen schoon ma ken en in kleine stukjes snijden. Het ei hard koken (8 minuten), het pellen, het wit van de dooier scheiden en bei de apart fijn maken. De sla schoon ma ken, ze fijn snijden,ze wassen en daar na zo droog mogelijk uitslaan. De ge kookte biet schillen, aan zeer dunne plakjes snijden welke dan tot kleine dobbelsteentjes worden gesneden. Van al deze ingrediënten het grootste deel met elkaar vermengen, doch een-deel achter houden voor garnering, echter niet van dc appelen, daar deze te vlug verkleuren. Er wat mayonnaise door roeren en wat peper en zout. Dit mengsel op een schotel leggen, het glad maken, doch er voor zorgen dat het in het midden wat hoger dan aan de kanterï'is, dus een hellend vlak aken. Het overgeblevene als garne- ng gebruiken'en het er in, vakken of strepen opleggen, zodanig echter dat de onderliggende massa geheel bedekt De schotel verder met uitjes, au- urkjes en mayonnaise garneren. Chei "lotte bjjx Pc mme:. Benodigd 200 gr. bró'oci ('oud zonder korst) 100 gr. boter 800 gr. zure appelen 50 gr. suikér 3 eierdooiers 3 lepels abrikozenednfituur 1 eiwit. Bereiding' Het brood, waarvan de korsten verwijderd zijn in gelijke dun ne sneetjes snijden, z'e met boter be smeren, de zijkanten in het eiwit dom pelen en voeg er een met boter be smeerde vorm langs de bodem en de zijwanden mee, maar zorg, dat ze ste vig tegen elkaar aanpassen. Op de ge wone wijze appelmoes koken, maar zorgen dat dit zo droog mogelijk is. Het zeven en met de confituur vermen gen, alsook met de suiker en de eier dooiers. Met Jeze massa de vorm vul len, de bovenkant met een passend stukje brood (aan beide kanten met boter besmeerd) afsluiten. De pudding in de oven zetten en hem aan alle kan ten bruin laten worden (1 a 1^2 sige haren volkomen vrijheid liet over zijn voorhoofd heen zijne wenkbrau wen te naderen, die geen kousen of schoenen droeg, en die onder zijne opgeschorte kemelsharen hemdsmou wen een paar krachtige armen vertoon de, welke door de zon gebruind en door het zeewater getaand waren. Yankez, zeide mijnheer Trahec tot den knaap die voor hem bleef stil staan en zich op zijn rechtervoet in evenwicht plaatste om uit den linker een doorntje te trekken, is de sloep opgetuigd ja. mijnheer, en het jacht ook. Zeg aan Gerrit, dat ik «De Vuur pijl» zal nemen, en dat ik naar Van nes ga. Wanneer Over een kwartier. Kent gij Van nes, Yankez Door Grootmoeder Barba, die er wel eens geweest is; Gerrit heeft mij ook gezegd, dat het een flinke haven is. Daar is de jongejuffrouw Armelle immers op school Ja. Trek uw baaien overhemd en schoenen aan, zet uw hoed op, en zeg aan Gerrit, dat ik u mee aan boord neem. Hoezee hoezee riep Yankez, terwijl hij viermaal achtereen over zijn hoofd buitelde om zijne vreugde te be- toonen. En een sprong nemende vloog hij als een pijl uit een boog door het park, over het strand, sprong in het jacht en bracht den eersten matroos de orders, die hij ontvangen had, over vervol gens rende hij weder naar het kasteel en naar den ouden toren, waar de groote keuken was, die onophoudelijk door Barba geïnspecteerd werd. Bar- KEUKEN GEHEIMEN IETS OVER HET GEBRUIK VAN GESLAGEN EIWIT. Hebben we geslagen eiwit nodig om door deeg of pudding geschept tc wor den, dan moet dit zeer luchtig en vlok kig zijn. Dit verkrijgen we door bij het eiwit een snuifje zout te voegen. Dit zal tevens het stijfkloppen verge makkelijken. Hebben we echter stijfgeklopt eiwit nodig om er één of ander zoet gerecht mee te garneren, dan moet dit ge sui kert worden Veel vrouwen menen, dat deze suiker dadelijk bij het eiwit ge voegd moet worden. Maar hierdoor moet veel langer geklopt worden, ter wijl het eiwit tevens taaier wordt. Daarom is het veel beter het eiwit eerst weer met een klein beetie zout stijf te slaan en eerst daarna scheppen we er dan met een metalen lepel luch tig de poedersuiker doorheen, om dan alles te samen nog even te kloppen. Dit eiwit is. zeer geschikt voor gerech ten te garneren, die dadelijk opge diend worden. Moeten deze aldus gegarneerde ge rechten echter tamelijk lang staan, al vorens ze op tafel komen, dan doen we beter het eiwit te koken. Dit om uit zakken te voorkomen. Hiervoor laten we dan het geklopte eiwit één minuut op zachtjes kokend water liggen. Daar na wordt het er zeer voorzichtig af geschept, zonder water mee te nemen, en zo gebruikt voor de garnering. HUISHOUDELIJKE WENKEN. VROUWEN ZORGT ER VOOR DAT UW MAN ER STEEDS NETJES UITZIET. Natuurlijk weten we allemaal zeer goed, dat het kostuum van een man, ook al is dit maar een pak waarmee hij gaat werken, geen gaatjes of rafels mag vertonen, en dat geen knopen mogen ontbreken. We persen de pan talon regelmatig op onder een vochtige doek en zorgen er voor dat de voorste plooi wat scherper geperst wordt dan de achterste. Maar besteed ook eens uw aandacht aan volgende onregelmatigheden Bij het verwijderen van vlekken gebeurt het nog wel eens dat de vlek wel verdwijnt, maar dat er een lelijke kring rondom zichtbaar blijft. Dit kunt U voorkomen door als volgt te Werk le gaan leg op de vlek aan de kant waar het vuil zich dus bevindt, een proper watje; aan de andere zijde der stof wordt nu lichtjes op de vlek gedrukt met een ander watje, dat in bezine of tetra gedoopt is'. Op deze manier zal het vuil zich in het proper watje drin gen en zullen er geen kringen in de stof komen. Vette kragen van een herenkostuum worden behandeld met een mengsel van 3 delen water en 1 deel amoniak. Dompel een propere lap (liefst van de zelfde Etof als het kostuum) in dit mengsel en wrijf hier de kraag mee schoon. Borstel na met zuiver water en pers de kraag met een warm strijkijzer droog. Het glimmende zitvlak van een he renpantalon borstelen we af met water en azijn. Daarna lichtjes oppersen, onder een vochtig doek met een walm strijkijzer, zodat damp ontstaat. MODE-TIFJES. Als U zich een nieuw man.telkostuun aan moet schaffen, zou het dan niet practisch zijn er een reserverek bij le nemen Dus twee rokken bij één jas je Vooral vrouwen en meisjes, c!;e dit pakje dragen om naar hun werk te ;aan, doen goed hier eens ernstig over na te denken De rok heeft immers veel meer te lijden dan het manteltje, en is doorgaans versleten of vaal wanneer het manteltje nog in goede staat is. Ook ziet de rok er na een tijdje niet zo proper meer uit als het jasje. Er is dus heel wat voor het twee rokken- ivsteem te zeggen. Wel moeten we tot dit systeem besluitend, de rokken re- Imatig op beurt dragen. Dus niet eerst de éne rok afdragen en daarna pas de andere, maar wel de ene week de ene en de volgende week de anc'e- rok aandoen. Op deze manier gaat men nooit verschil zien met het man teltje. Dezelfde voordelen leidt een herenkostum met twee pantalons. Lage schoenen worden door het dra gen wel eens wijd, zodat ze onder het lopen beginnen te glippen. Dit is niet alleen ongemakkelijk, maar het ver slijt ook de kousen en sokken. Door er van achteren, aan de binnenzijde een stukje fluweel of wildleer (b.v. van een oude handschoen tegen te plak ken kunt U dit euvel verhelpen. De winter staat voor de deur, en, wc gaan weer kousen voor de kinderen breien. Deze kousen (en ook sokken) zullen veel sterker zijn als men in de hiel en teen tesamen met de wol een draad machinegaren mcebreit. ONS WEKELIJKS PRAATJE EEN GOEDE BUUR IS BETER DAN EEN VERRE VRIEND De bijbel zegt, in de spreuken van Calomo, dat in nood een buur meer waard is dan een broeder in de verte. Daarmee is het belang van een goede verhouding tussen buren wel duidelijk aangetoond. In het dagelijks leven hebben wc er echter geen erg in, hoe waardevol een dergelijke verhouding kan zijn, tot op een dag snelle door tastende hulp noodzakelijk is en de buurman zé ons verleent of... niet Ik heb kort geleden een öritroeYèr.d voorbeeld van burenhulp meegemaakt. De vader van een gezin stierf 's.nachts aan een beroerte. In haar angst en nood riep de vrouw de hulp in van haar buren. Ze kwamen dadelijk dc man ging een dokter halen, de vrouw hielp 'bij het afleggen, van de dode en nam de kinderen bij zich tot na dc begrafenis. De man hielp de weduwe het innige meegevoel, dat in zulke smartelijke uren zo weldadig aandoet. Toen nu bij de begrafenis de broers en zusters verschenen met plechtige ge zichten en mooie kransen en ik door de achterdeur de buurvrouw met een pannetje, waarin ze een versterkend hapje voor de weduwe gebracht had, zag weggaan, viel mij in, hoe waar het bijbelwoord was. Hoe kan men, een dergelijke goede verhouding tussen buren nu kweken ba was bezig haar perkamenten gezicht bij de vlammeji, van een groot fornuis te roosteren. Grootmoeder grootmoeder Mi jnheer neemt mij mee naar Vannes, riep Yankez als een bom in huis vallen de. Hij is al.te goed, mompelde Bar ba; maar gij zult toch andere kleren aantrekken, denk ik. Men moet niet kunnen zeggep,Fdat mijnheer een vage bond op zijn goed heeft. Wat zal ik aantrekken, grootmoe der Uw aannemingspak, Yankez. En dit dan zeide Yankez, ter wijl hij het bos roode haren, die bijna over zijne oogen hingen tussen zijne handen nam. Er zullen toch wel haar snijders te Vapnes wonen, grootmoe der Er is van alles te Vannes, ant woordde Barb.c| .met nadruk, men vindt er afzetters,. kpek,bakkers, waskaarsen winkels, drogisten en scholen, voegde zij er met een zucht bij. Yankez begon een deuntje te flui ten, terwijl hij zijne magere schouders zoo hoog optrok, dat zij zijne oren, waaraan het gewicht van een zwaren volten hoed, dien hij sinds zijne jeugd gedragen had, eene verkeerde richting had gegeven, bijna raakten. Vervolgens zijne rode baren weder in de hand nerpende. herhaalde hij Welnu en dit dan, Grootmoe der Wilt gij dan een heer naar de mode worden Zo gek zal ik nooit worde: grootmoeder, die haren houden mijn hoofd warm; maa,r de andere jongens schelde*? mij "it, en nog zeer onlangs ben ik verplicht geweest Job Du een fermen schop te geven. hij had mij voor «Jan zonder voorhoofd uitge scholden, en ik heb toch wel een voor hoofd, voegde Yankez er bij, terwijl hij de haren van zijn breed voorhoofd streek, dat door zijn blankheid zonder ling afstak bij zijn gebruind aange zicht. Alles verandert tegenwoordig, zei de Barba «uw grootvader, die pruiken maker van het marktvlek Kertanhir was, en ook koster, parapluiekoopman. schaarslijper en nog veel meer, sneed de haren van iedereen. zoals nu de e gesneden zijn. Hij had een blauw porseleinen kom, ik zie haar nog in de kast staan, gij hebt er dikwijls uw bouillon uit gedronken - hij had dan een blauw porseleinen kom, die hij op het hoofd zijner klanten zette, gij hadt eens moeten zien hoe vlug zijne schaar er langs ging. Er waren mensen, die opzettelijk bij ons kwamen om er naar te kijken. O hij was zo knap Maar ik hoor de stem van mijnheer. Ga u spoedig kleeden, Yankez, en zie daar is een stuiver om uw haar te laten knippen. Een pruikenmaker uit de stad zal voor een stuiver geen haar knippen, grootmoeder. Wie heeft u dat gezegd Guerrit. Alle dagen zegt hij Den eersten keer, dat wij een pruiken maker voorbijkomen. zal ik u een dubbeltje geven, om uw haar te laten knippen. Het is dus een dubbeltje. Daar, zeide Barba, terwijl zij hem nog een stuiver gaf; maar vraag eerst hoeveel het kost Alles slaat te genwoordig op. En vergeet ook niet in 'de grote kerk een Onze Vader)) en een Wees gegroet voor uw meester en voor uwe familie te bidden. Yankez nam de stuiver aan en ver dween huppelend. Barba wisselde eni ge woorden met de keukenmeid, die juist binnenkwam, en opende een grote kast, die in een donkeren hoek stond. Steeds tussen hare tanden mompelen de, vulde zij een linnen zakje met ver schillende voorwerpen, die zij met gro te zorg uitkoos. Dit gedaan hebbende, ging zij met het zakje, dat vol was, naar büiterg en begaf zich naar een bosje van jonge pijnboomen, die langs een kleinen in ham geplant waren. Deze boömen vormden van nabij n halven kring," en in het midden stond er een. die twee voet boven de andere uitstak. Barba naderde dezen boom, in welk bast dc letter A gesneden was, en begon de takken te onderzoeken. Wanneer het schitterend zonlicht op dit ogenblik vervangen waren gewor den door het geheimzinnige licht des maans, zou Barba veel van eene too- verheks gehad hebben, die de hulp der boze geesten inriep. Hare ogen vonden eindelijk onder het dichte gebladerte een fraaien pijn appel, welke zij, door den boom sierk te schudden op den grond deed vallen. Zij raapte de vrucht op, wischte haar zorvuldig af, stopte haar in het reeds meer dan volle linnen zakje en begaf zich naar het strand. Zich tot op het uiterste einde der landingsplaats wagende, bleef zij daar onbewegelijk als een standbeeld met over elkander geslagen armen staan, en keek naar de matrozen, die het jaebt zeilree maakten. Yankez gaat met ons mee: Bar-

De Gazet van Aalst | 1949 | | pagina 2