Duivenkroniek Stadsnieuws GOEDGEKEURD Niet, als men ze zoekt. Langzaam groeit een dergelijke verhouding door respect, het rekening houden met el kander en het bewijzen van kleine vriendendiensten. En aan wie ligt het voornamelijk hoe deze verhouding wordt Aan de vrouwen en kinderen. Vooral aan de eersten. Zij vernietigen of bouwen op, lij offeren de goede verstandhouding op aan hun kleinzieligheid, of ze ver vullen het gebod Hebt uw naaste lief als u zelve En hoeveel prettiger kan het leven niet worden, wanneer men met zijn naaste omgeving in vrede leeft TANTE DINA. (Alle nadruk, ook gedeeltelijk, verboden) OE RUILING VAN DE EFFECTEN VERZOEK TOT TERUGGAVE DOOR DE STAAT Het Ministerie van Financiën deelt mede Overeenkomstig het besluit van de Regent van 17 Januari 1949 betreffen de het van onwaarde maken der niet aangegeven Belgische effecten aan toonder, dienen de nieuwe effecten, welke overeenstemmen met oude ef fecten, die in de daartoe bepaalde ter mijnen ter ruiling, omzetting, regulari- satie of innig niet aangeboden werden, aan de Staat afgegeven te worden. Nochtans is de Staat er enkel be heerder van, indien de oude effecten, waarmee zij overeenstemmen, ingevol ge de besluitwet van 6 October 1944 op de telling van de Belgische en vreemde effecten, werden aangegeven, ïn dit laatste geval, zo bepaalt het aan voornoemd besluit voorafgaand ver slag, zal de houder van de oude effec ten steeds zijn rechten kunnen laten gelden en, mits voorlegging van de vereiste bewijzen, van de Staat de te ruggave der nieuwe effecten, met de door de Staat geïnde vruchten, kunnen bekomen," behoudens hem de kosten Van beheer te vergoeden. Deze terug gave zal door tussenkomst van de Dienst van de Rijkskassier, bij de Na tionale Bank van België, te Brussel ge schieden. De aanvragen zijn in dubbel exem plaar op te stellen op speciale borde rellen die te dien einde door voor noemde bank aan haar loketten, te 6'russel, zowel bij haar bijhuizen en agentschappen, vanaf 19 September Ï949 zullen afgeleverd worden; de re denen van het te laat zijn zullen er op aangeduid worden. Zij zullen vergezeld zijn van d de effecten en van de reglementaire documenten waaruit blijkt dat de oud effecten aan de verrichtingen hadden mogen deelnemen (certificaten van aangifte, attesten van bank of beurs commissie, enz...) Desnoods zal de Rijkskassier aan 'belanghebbenden al de nodige inlich tingen verstrekken. Over 't algemeen zijn de in België gevestigde banken en wisselagenten eveneens in de mogelijk heid hen in te lichten. Heel speciale aandacht van de ver zoekers wordt getrokken op het feit dat, tot 1 December 1949, de Staat de 'beheerskosten niet zal eisen welke de laattijdige aanbieding aan de v richtingen hem zou hebben veroor zaakt, alle andere onkosten blijven ten laste van, de aanvragers. Deze gunstmaatregel zal niet her nieuwd worden. Na 1 December 1949 zal de vrijstelling van de onkosten en kei toegestaan worden op rechtvaardi ging dat de vertraging aan het Bestuur dient toegeschreven PRINCIPE VAN DE VOLKSRAADPLEGING DOOR DE SENAATSCOMMISSIE LIBERALEN ONTHIELDEN ZICH BIJ DE STEMMING De senaatscommissie van Justitie en van Binnenlandse Zaken hebben een gemeenschappelijke vergadering ge houden om het wetsvoorstel Struye te onderzoeken dat de volksraadpleging over de Koningskwestie wil inrichten. Het eerste artikel, waarin tot de in richting van de raadpleging besloten wordt,werd goedgekeurd met 23 stem men tegen 14 en 6 onthoudingen. Het tweede en het derde artikel, die de modaliteiten van de raadpleging be palen, werd voorbehouden omdat de commissies over deze modaliteiten vooraf het advies1 wensen in te winnen van het ministerie van Binnenlandse Zaken. Artikel 4 werd goedgekeurd met 25 stemmen tegen 1 7 en 1 ont houding nadat het gewijzigd werd door een amendement van dhr Kluyskens. Dit amendement voorziet dat de uit- slag van de volksraadpleging niet al- STUDENT VAN een aan de Koning maar ook aan de Prins-Regent zal medegedeeld worden. Dhr Coulonveaux heeft uit naam van de liberale leden van de commissie erklaring afgelegd waaruit blijkt dat de liberalen, zich bij de stemming over het principe van de volksraadple- j met een groot aantal studenten ging hebben onthouden en dat zij j Erembodegem-Terjoden getogen voorlopig geen stelling willen nemenbij de helling der ten aanzien van de volksraadplegin Men verzoekt fofis het overlijden te melden van MEVROUW Maria-Ciothilda! HUYSMAN Weduwe van de Heer PHILEMON LIEBAUT geboren te Aalst, de 1 3 Mei 1865 en aldaar in de Heer ontslapen den 19 September 1949, gesterkt door de laatste H.H. Sacramenten en begena digd met de Apostolische Zegen. De plechtige Koordienst, gevolgd door de bijzetting in de familiekelder, zal plaats hebben op Vrijdag 23 Sep tember 1949, te 10 uur, in de parochia le kerk van St. Jozef. Vergadering ten sterfhuize, Esplana destraat, 9, te 9 u. 30. Vrienden en bekenden die bij ver getelheid geen doodsbericht ontvingen, gelieven dit a!s dusdanig te aanz'en. Aalst, 19 September 1949. n duif ge ede af kornet ik REEDS AAN 'T SLACHTEN met half-en-half vor-b Het is tamelijk vroeg om de zifting Een vriend had me te beginnen. De meeste liefhebbers schonken, die van zeer hebben altijd hun duiven laten uitrui- was. Ze stond mij maar half aan. ven alvorens aan het keuren te gaar;, behield ze wegen Tijdens de rui kan men niets van een kweekte er uit me duif zien, zeggen ze. Dan zijn ze allen een gans stel lelijk. Alsof men schone duiven moetbok zat h_ het afkomst en evolg dat ik nperikken op nfef ST. LAURENTIUS- COLLEGE VAN AALST, DOOR ZAADKORREL GETROFFEN TE EREMBODEGEM ben waaron Eerwaarde Pater Nivardus van het steekt of een jont St. Laurentïuscoilege van Aalst was mecJe men speelt. naar Na- poorbaan Brussel- Oostende werd halte gehouden en kon- kweken om in de wedvluchten te schit teren Het zijn alleen de zeer goede dui ven, die nog aan hun kost geraken, want het eten is peperduur geworden. Wanneer men alles rekent eten, andere benodigheden, verteer en in- leggelden. zullen weinigen geld ver diend hebben. Nochtans zou men alleen duiven mogen houden, die bekwaam zijn zeil hun kost te verdienen en indien moge- lipk daar nog een beetje bij. Daarom raad ik de beginnelingen aan zo streng mogelijk bij de zifting te zijn. Het is beter van een kolonie van veertig duiven twee over te hou den wanneer er maar twee goede op zitten dan er twintig door te winte- i ren. Men zal misschien opmerken dat j men enkele reserveduiven moet heb- i ben, waaronder men gekregen eiers van de favori, waar- Ik ben daarvan teruggekomen. Wan neer men stipt het vooropgezet plan volgt, is dit allemaal niets, maar ik weet zelf, bij ondervinding, dat men Uit naam van de socialistische leden den de jongelingen naar hartelust spe- jn het seizoen een jong van het reser heeft dhr Van Remoortel verklaard len. Plots werden zij in hun spel ge- Ve-koppel buitengewoon schoon za dat zijn groep tegenstander blijft van stoord door het losbranden van een vinden en zo kan het zelfs later op het het principe van de volksraadpleging van daar ze deze laatste ongrondwettelij acht. Ze wil echter trachten de volks raadpleging doeltreffend te maken door te doen vaststellen dat de vol doende meerderheid waarover de Ko ning gespro-ken heeft zou vastgesteld worden op 66 c/c van het totaal inge schreven kiezers en kiezeressen. Anderzijds konden de socialisten het eens zijn met de wijze van telling van de kiesbrieven die, volgens het voor stel Struye, dezelfde zal zijn als voor de wetgevende verkiezingen- De commissie was van oordeel dat de volksraadpleging aanleiding zou kunnen geven tot een heftige verkie zingscampagne en dat het daarom ver kieselijk zou zijn dat de militianen niet aan deze raadpleging zouden deelne men. Met 22 stemmen tegen 3 en 1 8 ont houdingen werd dhr Pholiën tot ver slaggever aangesteld. De commissiet hebben t1 sloten op 4 October een nieuwe raadpleging te houden. van een geweer ichot. Een der studenten zekere kweekhok geraken. Roelandt Louis van Aalst werd doorQan *s men onherroepelijk een afgevuurd in den BETREKKINGEN IN OPENBARE DIENST EXAMENS IN OCTOBER Door het Vast Secretariaat wordt, in October e.k. een vergelijkend Frans examen ingericht, voor de toelating van één bestuurssecretaris-statisticus- mathematicus bij het Nationaal Insti tuut voor de Statistiek (Ministerie van Economische Zaken en Middenstand). Anderzijds worden eveneens in Oc tober vergelijkende Franse en Neder landse examens ingericht voor de toe lating van. 13 bestuurssecretarissen (acht Nederlandstalige en 5 Franstali ge), ten behoeve van het Ministerie van Binnenlandse Zaken. Voor nadere inlichtingen zich wen den tot het Vast Wervingssecretariaat, Middaglijnstraat 29, te Brussel III. hals geti'offen. Eén der studentenleiders spoedde zich naar den dader om deze over zijn daad uit leg te vragen. Al spoedig haalde deze een browningrevolver te voorschijn en bedreigde de student met het wapen op dezei borst kloppende. Pater Ni vardus kwam tussenbeide en alles kon der minne geregeld worden. Later werd klacht ingediend bij de politie van Aalst, dewelke in samenwerking met de rijkswacht van Denderleeuw een onderzoek instelde en leidde tot de vereenzelviging van de dader. Het betreft hier .zekere Van den Hautte Albert, van de Watermolen straat te Erembodegem-Terjoden. Na confrontatie werd hij door de rijks wacht gevankelijk naar Ouidenaarde overgebracht en ter beschikking van de heer Procureur des Konings gesteld. De zaadkorrel werd door een ander student uit den hals van Roelandt ver wijderd. RIJWIEL GESTOLEN EN TERUGGEVONDEN Van de Perre Frits van Aalst plaat ste zijn rijwiel tegen de gevel der Ra diodistributie op de Rooseveltlaan. Na er enkelen, tijd te hebben gewerkt stel de hij vast dat zijn fiets verdwenen was. Klacht werd bij de politie inge diend. Later werd de fiets in de Vi- lainstraat door de politie gevonden. De aktentas die bij de diefstal aan de fiets gehecht was, ontbrak echter. An dere beschadiging werd niet waarge nomen. peld geven al een jongen groot deel verlo- gekop- slechte Deze duif een oorlogsduif ken in de hand niet beter zijn, maar vol gens mij, misstond er iets in haar oog. Later bleek ook dat ze niet van de slimste was. Thans heb ik van dit soort alles op geruimd oude en jonge. Men moet uiterst streng zijn. Daar om ben ik dan ook nu reeds aan het slachten gegaan. Misschien zal ik een goede jonge duif doden, maar ik ver lies liever één goede, dan tien slechte te moeten behouden. A]les bijeen zaten er twintig duiven in de volière en hiervan hebben slechts vier hun sporen van kweker verdiend. De zestien andere gaan de kookpot in of zijn ïeeds verteerd, want er werden er reeds een paar opgesmuld. Wat de jonge duiven betreft, ben ik de mening toegedaan dat deze alle moeten worden opgeleerd, ook de ia- ten jongen. Verder worden de jonge duiven meermaals in handen genomen. Er wordt zorgvuldig opgetekend wat er hapert. Bij gelegenheid geef ik ze ook in de handen van vriendenkenners, wier me ning ik ook zorgvuldig opteken. Wan neer een duif aldus in de handen van vier gelegenheidskeurders is gegaan, en ei bij voorbeeld, drie van de vier haar als vod bestempelen, wordt ze naar de Wat gaat men dan aanvangen t raadpan verwezen. {y||||||i||lllllHHIIIJ|||||||||||||||lillllIllllllll"lllli"IH"!HH|l|,i"l||,||||!||!||l||,|il""|I|||!!||||,|||l|||1|||||||li||,,||||,,,||,H|ii,,|I|1H bij het buitenkomen vaststelde dat paard verschrikt en vooruitgesprongen j haar fiets verdwenen was. Ook de ak- met het gevolg dat het gespan tegen tentas die er aangehecht was. was ins- de camion terechtkwam waarbij deze gelijks verdwenen. Deze hield een be- laatste licht beschadigd werd. De poli- langrijke som geld alsmede verschil-j tie deed de nodige vaststellingen. Lr lende van belangzijnde zakenpapieren bestaat verzekering. in. Klacht werd bij de politie inge diend dewelke een onderzoek instelde. IN RIOOLPUT GEVALLEN Claus Gilbert van Aalst ging m de Nieuwstraat en wanneer hij ter hoogte het huis nummer 42 op het ijzeren bergbrug zo hij AUTO TEGEN AFSLUITINGS- BARREEL. Dangreau Joanna Alfons uit Ukkél reed met een personenauto op de Brus- selsesteenweg in de richting van Brus sel naar Aalst. Ter hoogte van de Zeé- door stuurdefekt op riooldeksel stapte begaf dit en Claus viel ten gronde zich hierbij kwetsend aan de linkerknie en het linkerbeen. Hij diende zich door een dokter te la- ten verzorgen. AARDAPPELDIEFSTAL Ten nadele van Permentier Maurits van Mijlbeek werden opnieuw tijdens de nacht een groot aantal struiken aar dappelen uitgetrokken op zijn land gelegen tussen de Albrechtlaan en de Bergekouterbaan. Een onderzoek werd dienaangaande door de politie inge- steld. AUTO DOOR PA ARDENGESPAN BESCHADIGD. Nabij de hoek van het Vredeplein en De Ridderstraat stond de auto vrachtwagen toebehorende aan Roland Vital uit BraineTAlleu geparkeerd- ba, riep Gerrit, terwijl hij een zeil los maakte. Ja. mijnheer is wel goed voor den knaap; hij zal er een flink zeeman van maken. Daar sta ik borg voor Yankez is wel niet grof gebouwd, maar hij zal des ondanks later een ferme matroos worden. Het matrozenleven is niet ge makkelijk, merkte Barba op: doch wij Louden op onze kusten veel van de zee, en het zou mij een groot plezier doen, als ik Yankez nog eens op de schepen van den koning kon zien die nen. Van den koning, oudje zeide Gerrit lachende, gij doet mij denken aan mijn grootvader, die altijd van de koninklijke galeien sprak. Nu ja, maar het zijn toch altijd 's Lands schepen, Guerrit. Wat dat betretft ja. Pas op, Jo seph, gooi de plank uit, daar komt mijnheer aan. Mijnheer Trahec verscheen inder daad vergezeld van Yankez, die zeer fantsoenlijk gekleed was, doch zjine schoenen in de hand droeg. Wat doet gij daar, min zeide mijnheer Trahec, terwijl hij zijn man- lel aan. Yankez gaf, die op het jacht sprong-. In de eerste plaats kom ik u goe de reis wensen, mijnheer, en dan wilde ilt u verzoeken, dit aan de jonge juf frouw te geven. Dit zeggende reikte zij mijnheer Trahec het linnen zakje over, dat zij in de hand hield Wat zit daarin vroeg mijnheer Trahec terwijl hij het zakje beschouw de. Mijnheer, zij houdt veel van al les, wat er in is noten, kastanjes, herfstperen, hazelnoten, en een appel van den pijnboom, die zij zelf geplant heeft. Yankez, gij moet haar dat alles vertellen. Geef haar dat, en dat de ;oede God haar zegene Zeg haar ook.... Barba hield op. Wat... Zeg spoedig, wat gij >g te zeggen hebt. Niets, niets. Het is nodig, dat zij iets leert, omdat zij een jongejuffrouw ja, het moet wel. En Barba schudde krachtig met haar hoofd om twee grote tranen af te schudden, die haars ondanks aan hare uitgedroogde oude ogen. ontsnapten. Bij mijne eerstvolgende reis naar Vannes. zal ik u medenemen, min, zei de mijnheer Trahec, en Magdelena ook, die geweend heeft als een fon tein, toen zij hoorde dat haar broeder Armelle zou gaan zien. Dit zeggende stapte hij op De Vuurpijl», die slechts op zijn meester wachtte om het ruime sop te kiezen. Barba oogde het scheepje enigen tijd na, vervolgens wendde zij zich om en keerde langzaam naar het kasteel terug. Op haar weg vond zij Diana, die tegen een der glazen deuren van het grote salon stond te blaten. Barba ging op den steenen drempel zitten, en zag het beest, dat de kop naar haar had toegewend, stijf aan. rArm dier gij betreurt haar ook, RIJWIELDIEFSTAL. V-m Linthout Alice uit Mollem v lt„, plaatste haar rijwiel tegen de «evel Hier achter stond het paardengespan van een winkel in de Brusselsetraat. 1 toebehorende aan De Wolf Pieter Groot was haar verbazing wanneer zij Moorsel. Op zeker ogenblik is het de afsluitingsbarrelen der brug rijden. Hierbij werd zijn voertuig erg be schadigd, terwijl de barrelen ook scha de opliepen. Er bestaat verzekering. De politie deed de nodige vaststellingen. KIND LOOPT TEGEN AUTO. Na het vertrek van een autobus met- supporters van de voetbal wilde dé kleine Van Cauter Sonja, 5 jaar oud en dochterken van de voetbalspeler Van Cauter Albert (Volharden) dé rijweg van de Welvaartstraat overlo pen. Op dat ogenblik kwam uit de richting van de Gentsesteenweg dé personenauto, gevoerd door Trog Eu- geen van Aalst, aangereden. Hoe dé voerder ook remde, hij kon niet belet ten dat de kleine Sonja nog geraakt werd en ten gronde werd geworpen. Zij werd aan de rechterknie gekwetst en liep een gezwollen wang op. Zij werd naar huis overgebracht en de eer ste zorgen door Dr.Dufour toegediend. Door de politie werd een onderzoek ingesteld. en «ij kunt u in haar vertrek niet schik ken? mompelde Barba, terwijl zij hare beide magere armen moedeloos liet zakken, en haar borst door een hevi- gen tranenvloed ontlastte. Gedurende dien tijd kliefde De Vuurpijlii door een gtoeden wind voort gedreven, snel de baren. Mijnheer Trahec, reisde niet als een droomer. Hij koos dé mannen, die hem op zijn dagelijkse tochtjes vergezel- dne, met een bijzondere zorg uit, doch hij voerde zelf het opperbevel. Een man van het vak, die een goed stuur man was, was hem voldoende, en de tweede werd altijd bij toeval gekozen uit het kleine mannelijk personeel, dat hij op Kertan in dienst had. Op dien dag had hij een der bewakers zij ner oesterbanken meegenomen, en ge durende een gedeelte der reis onder vroeg hij hem over Zekere processen, die de oeverbewoners hem dreigden aan te doen. Daar alle bezit eene me nigte onaangenaamheden met zich voert, is er geen plaats zo afgelegen, waar dc afgunst haar zetel niet opslaat, en de verschillende takken van nijver heid, waar de Heer van Kertan zijn kennis en arbeid aan besteedde, wier pen hem van tijd tot tijd processen op den hals, wat herb slechts ten halve mishaagde. Van nature heerschzuchtig en strijd lustig, had hij niet' altijd den nodige eerbied voor de .wet, wanneer deze in 'botsing kwam met zijne ontwerpen, en zijne hoge positie bezorgde hem meer toegevenheden dan waarachtigen eer bied, sinds hij zich, door zijne ge woonten en zijne openlijk beleden on godsdienstige gevoelens, in een op recht «elovig land als een ongelovige had kenbaar gemaakt. Zijn persoonlijk aanzien leed daaronder, en menige brave boer, die den eigenaar van Ker tan nooit voor de rechtbank zou heb ben willen dagen, wreekte zich zonder aarzelen over de minste schade, aan ,zijne landerijen, toegebracht door de ondergeschikten van dien man, die op zijn tijd grootmoedig kon zijn, doch wiens hoogmoed geene grenzen ken de, en die beweerde aan God noch dui- vel te geloven. Gedurende den overtocht hield mijnheer Trahec zich eensdeels onle dig met het besturen van het jacht, en andersdeels met ophelderingen te ont vangen over het dreigend proces, pre cies alsof hij zich in zijn grote salon bevonden had en op zijn gemak voor zijn eikenhouten schrijftafel gezeten was; maar toen Vannes in het gezicht kwam werd hij eensklaps stil en ging op de voorplecht staan roken, zonder zich verder om het roer te bekomnre- ren- Toen De Vuurpijl» rakelings langs de kade van de oude hoofdstad der Veneten voer, vroeg Gerrit eerbiedig wanneer men den terugtocht zuo be ginnen. Zal het van nacht goed weer zijn, Gerrit vroeg mijnheer Trahec. Zeer mooi weer, mijnheer, de wind is gedraaid en de maan komt om negen uur op. Houd u dan tegen zeven uur gereed. Ik zal den nacht liever niet te Vannes doorbrengen. Yankez, neemi dat zakje op en volg mij. Yankez nam het linnen zakje van Barba en volgde zijn meester. Deze bleef op de kade staan, om ich het pensionaat van mevrouw Mar tial, waar hij nog nooit geweest was» duidelijk te laten aanwijzen. De belangrijke verbouwingen, die hij het oude kasteel had doen onder gaan, een tamelijke lange reis voor za ken, en bovenal het denkbeeld. dat Armelle zijne tegenwoordigheid niet zou kunnen verdragen. had hem van Vannes, verwijderd gehouden, en wij weten, dat dit bezoek het eerste was, dat hij zijne dochter bracht. Met haastige schreden liep hij over het zeestrand, en zijne gejaagdheid werd nog grooter toen hij de spreek kamer binnentrad. Men ziet het, hij was niet enkel on derhevig aan die inwendige en machti ge aandoening der vaderlijke en moe derlijke zenuwen, die de stem der na tuur is... onder zijne rode wenkbrau wen schudde bovendien eéne onrusti ge en pijnlijke gedachte. Eensklaps werd de deur geopend. Hij maakte eene plotselinge beweging- Mevrouw Martial trad alleen binnen hij giste tenminste dat zij het was, want hij kende haar niet. Ik heb naar mijn dochtertje ge vraagd mevrouw, zeide hij met eene beleefde buiging, doch op een toon, die wilde zeggen en ik ben verwon derd, dal zij zich niet het eerste ver toont. M VERVOLGT,

De Gazet van Aalst | 1949 | | pagina 3