OCTOBER/^AANP Een onwettelijk geknoei zonden weerga Internationale Gebeds- Boete- en Protestactie PIERLALA £3 aar EN OMSTREKEN Verschijnt den Donderdag en Zondag van iedere week. (Kurnmer 78 Donderdag 29 September 1949 BURELEN Kerkstraat 9, Aalst - Telef.nr 24.114 -- P. C. n' 881,72 - 6e Jaarg. 1>25 fr. 't Nr. WAAROM Oe geloofsvervolging in de commu nistische landen neemt meer en meer vernietigende vormen aan. Heldhaftig is het verweer van velen, die alles wil len geven voor hun trouw aan Chris tus. Alles, dit wil zeggen hun vrij heid, hun sociaal bestaan, hun familie leven, hun gezondheid, hun leven. Wij moeten doen wat we kunnen voor de bekering van de geloofsvervolgers. Saulus is Paulus geworden. Wat vroe ger kon kan nu ook. De kracht van onze liefde moet Gods genade afsme ken en bekomen. Wij moeten doen wat we kunnen om de genade van volharding te beko men voor onze geloofsbroeders. Meer uitleg is er niet te geven. De reden volstaat. Het inzicht spreekt voor zichzelf. HOE De internationale gebeds-, boete- en protestactie zal o. a. bestaan in het in zamelen van protesten die in naam van al de katholieken aan de Verenigde Naties overhandigd zullen worden. Deze protestactie gaat samen met een GEBEDSACTIE en het is deze die onze bizondere aandacht heeft. WIJ MOETEN BIDDEN. Is het nodig U te overtuigen, van het belang, de kracht en de invloed van het gebed Dat zal wel niet. Zou het vandoen zijn u uitvoerig te onderhou den over de belangrijkheid van het in zicht Dit is niet denkbaar. Ieder christen wenst de bekering van de kerkvervolgers en de volharding in het geloof van de vervolgden. Moet uwe belangstelling voor onze geloofsbroe ders levendig gemaakt worden Spre ken de verslagen van het lijden der Katholieke Kerk in de door de com munistische machthebbers veroverde gebieden niet tot U Alles komt er op aan, aan dit alge meen verlangen een concrete vorm te geven. OCTOBERMAAND GEBEDSMAAND. De Octobermaand is de Rozenkrans- maand, en de geschiedenis van de Kerk leert ons de macht van het Ro zenkransgebed. De gemakkelijkheid om rond het Rozenkransgebed al de katholieken te verzamelen is een van de redenen die er ons toe aanzet een bizondere inspanning te doen opdat al de katholieken zouden uitgenodigd worden tijdens deze Octobermaand te bidden voor de hoger opgegeven in zichten. En wel een bepaald gebed iedere dag een Rozenhoedje in familie kring als het kan en anders in Kerk, Kapel of alleen. Een tweede reden is het feit dat gedurende de October maand de vergadering van de Vere nigde Volkeren doorgaat. DE INTENTIES. Hier volgt een lijst van de intenties die worden aanbevolen. Een voor ie dere dcig. We bidden zo voor al de on derdrukte volkeren van Europa 1 October Voor het Russische volk en voor de bekering van diegenen die dit volk onderdrukken. 2 Oct. voor diegenen die in het on metelijke Rusland het geloof levendig houden. 3 Oct. voor het Hongaarse volk. 4 Oct. voor het Roemeese volk. 5 Oct. voor het Tsjechische volk. 6 Oct. voor het Slowaakse volk. 7 Oct. voor de Joego-Slaven. 8 Oct. voor de verantwoordelijke staatslieden. 9 Oct. voor Z. H. de Paus en de Bisschoppen. I 0 Oct. voor Estland. I l Oct. voor Letland. Il2 Oct. voor Litauen. 1 3 Oct. voor Finland. 1 4 Oct. voor Polen. 1 5 Oct. voor het Russische volk. 16 Oct. voor de gevangenen en vervolgde priesters en kloosterlingen. 1 7 Oct. voor Oost-Duitsland. 1 8 Oct voor Wit-Rusland. 1 9 Oct. voor de Oekraïners. 20 Oct. voor de Armeniërs. 21 Oct. voor de Oostenrijkers. 22 Oct. voor de bekering van de communistische leiders. 23 Oct. voor al de katholieken die vervolgd worden. 24 Oct voor Albanië. 25 Oct. voor Griekenland. 26 Oct. voor Bulgarije. 27 Oct. voor Kroatië. 28 Oct. voor de verplaatste perso nen. 29 Oct. voor het Russische volk. 30' Oct. voor de vestiging van het Rijk van Christus over geheel de we reld. 31 Oct. opdat God onze gebeden zou verhoren. We mogen ons niet laten afschrik ken door de kleine inspanning die ge u zelf zult opleggen en van anderen vragen. Wat zouden wij al niet meer moeten doen, indien we onder commu nistisch regiem zouden leven Laat dan onze gebedsactie een uiting zijn van onze dankbaarheid. GROEP TIJL. Aalst is een toneelstad. Hieraan twijfelt niemand die Aalst iet of wat kent. Het toneelbloed is de Aalstenaars in de aderen gespoten. Te Aalst leeft en, Gode zij dank, bloeit nog steeds het toneelleven. Dit is niet alleen te danken aan de van ouds gekende en nog vermaarde toneelkringen als Het Land van Riem en «de Catharinisten» maar ook aan het toneelminnende publiek onzer Stad. Dit laatste is wellicht wel het ge volg van het eerste. Thans is het toneelseizoen ingezet met de opvoering van De Lustige Boer» door de toneelkring van Het Groen Kruis». Deze gedurfde prestatie kent een enorm succes, dank aan de vermaardheid dezer operette en dank de meesterlijke vertolking. Naast dit liefhebbers werk hebben we dan op Maandag 10 October e.k. in de Volkskring der Meuleschette- straat de opvoering van het gekend meesterwerk De Vier Jaargetijden door de beroepsacteurs van Het Nieuw Nederlands Toneel». Op 16 en (17 October gaat de reeks der vertoningen verdei en komt «Groep Tijl» op de planken met fijne klucht «MET VIEREN EEN; GROEP TIJL Weeral een nieuwe toneelgroep Neen geen nieuwe, wel een jeugdige groep. Groep Tijl viert immers zijn eerste lustrum en, werd dus vóór vier jaar in de wieg gelegd. In den beginne had het er den schijn naar dat dit wiegekind nooit de kinderschoenen zou aantrekken, laat staan ontgroeien. Ja, de jonge en kleine Tijl raakte moeilijk te been. Misschien wel omdat Tijltje, zoals alle kinderen, wilde lo pen vooraleer te kunnen gaan. Hiervan mogen we Tijl geen verwijt maken. Wie zulks doet weet niks af van de jeugddromen noch van de jeugdidealen. Jeugd MOET hoog mik ken. W. Het zal wel, voor een deel althans, aan dit hoog mikken gelegen hebben dat Tijl de weg naar het publiek niet vond en het publiek op zijn beurt de weg zoek raakte naar Tijl, Gelukkig, jonge mensen koesteren nog idealen en idealisme baart wils kracht en volhardingsvermogen. Klei ne kinderen verharden en vergroten al vallen. Vier jaar heeft Tijltje achter den rug en is thans zijn vijfde ingetreden. Dit betekent vier jaar van hardnekkig volhouden, bewust van de apostolaats- rol op toneelgebied te vervullen. De jonge Tijl heeft een lans gebroken ten bate der jongere toneelliefhebbers en meteen de gekende toneelfaam van Aalst voor de toekomst gewaarborgd. Op eigen krachten heeft Tijltje lereq gaan en 'begint flink te marcheren. De kleine Tijl is n'n helen TIJL geworden. Hoed af voor deze durfkracht Dit lustrumjaar is voorzeker de doorbraak van Tijl. Tijl is de kinderschoenen reeds ont groeit en marcheert op rechte benen. Het repertorium 49-50 moet de moeilijksten bevredigen zowel de fijn proever als de gewone toneelbezoeker. Tijl is «gerodeerd. Lees maar Op 16 en 17 October 1949 Met vieren één een klucht om van te smekken. Op 4 en 5 December 1949 «MOE DERLIEFDE» fijne en dichterlike dra matiek. Afe spel uit het Hóge Noorden staat het ver boven het banale en lage. Op 5 en 6 Maart 1#50 de Neder landse première van Paul Claudels machtig drama «DE GIJZELAAR». Vóór een paar jaar zouden we der gelijke repertorium gewaagd genoemd, hëbben. Thans mag Tijl gerust zo'n hooi op zijn vork nemen. Wij twijfelen er dan ook niet aan of het Aalsters publiek zal zich van Tij ls groei gaan overtuigen, bewonderen, toejuichen en bestendigen door dank bare trouw. Tijl jongen, goed heil Het toneel^ ons, Volk, onze Stad en heel Vlaande ren ten, bate. Zo wenst u PIERLALA. UIT HET STAATSBLAD In het Staatsblad is een besluit van de Regent verschenen, waarbij de jon gelingen. van gezinnen met ten minste vier kinderen tot de Kadettenschool worden toegelaten. Het toelatingscijfer is vastgesteld/op twee per gezin met ten minste vijf/kin deren, en één per gezin met vi$£ kin deren.. Voor het ogenblik regent het klach ten in de vooraanstaande Vlaamse pers over de ongehoorde laksheid en slechte wil inzake het toepassen van de taal wetten. Sedert maanden reeds en nu onlangs nog schreven wij bijdragen dienaangaande in onze dagbladen. Tegen misbruiken in gerecht, leger, administratie en onderwijs, die reeds vóór jaren werden aangeklaagd, moet punt voor punt in het jaar 1949 nog even verwoed worden opgetreden. Lr valt niet te versagen. Vooral in het onderwijs kunnen de toestanden niet langer geduld worden: Eén jaar vóór de bevrijding, in 1943, waren er ongeveer 24.000 Vlaamse kleuters en leerplichtige kin deren meer in Vlaamse klassen, waar onder 14.000 meer voor Groot-Brussel en 5,300 meer op de taalgrens. Bij de bevrijding waren deze cijfers voor Groot-Brussel en voor de taalgrens nog merkelijk hoger, daar de geleidelijke schifting op dat ogenblik ook de vierde graadklassen had 'bereikt. Alles, maar absoluut alles werd evenwel vernietigd! Deze resultaten werden bereikt op grond van de wettelijke bepalingen, ttz. voor Groot-Brussel en de taalgrens bleef de keus der ouders wet, wanneer een kind de 'beide landstalen sprak. Bij twijfel werd het oordeel van de jury, art. 7, ingeroepen en in de hoogste in stantie besliste nog de Secretaris-Ge neraal. Niets, maar absoluut niets was bereikt buiten de wet Eén jaar na de bevrijding vonden Vlaamshatende autoriteiten, van alle pluimage, het middel door hun onwet telijk gedoe, alle resultaten stuk te slaan. Uit de officiële statistieken blijkt, dat de bevolking van de Vlaamse Kinder tuinen de 31-12-4 945, 0,4% lager was dan in 1932, toen we de Taalwet op het Lager Onderwijs veroverden.Sinds dien boeken we gestadig achteruit gang Dat schandaal moet eindigen. Er bestaan transmutatieklassen, ja, maar er wordt getransmuteerd in om gekeerde richting Vlaamse kinderen worden in zulke klassen ingedeeld. Hier kan, men boerenbedrog vaststellen op grote schaal. De ongehoorde aantrekkingskracht van de Brusselse Franse scholen op een vjiftigtal randgemeenten wordt met de dag sterker, jaarlijks worden er duizenden Vlaamse kinderen in Frans lagere technische en middelbare scholen ondergebracht. Vlaamse klassen worden niet opge richt, gesaboteerd of eenvoudig afge schaft in sommige taalgrensgemeen ten... enz. .enz. We hebben deze onwettelijke toe standen reeds aangeklaagd in pers en in de Kamerdebatten. We komen er met klem op terug omdat 'het hier niet alleen gaat om een verdringen van Vlaams kultuurgoed, een ongewettigd verschuiven van de taalgrens, een de nationaliseren van onze jeugd. Het gaat hier ook om een paedagogische misgreep, waardoor jaarlijks duizen-i den jonge mensen de samenleving wor den ingeduwd met een verminkte op 1 voeding waarvan ze heel hun leven de noodlottige gevolgen zullen voelenj Deze jongens en meisjes zijn tenslotte uitgegroeid tot mensen die nooit tot het volle rendement van hun vermo gens zullen geraken, noch ten bate van zichzelf, noch ten bate van 's lands kultureel of economisch leven. Dat de fanatieke patriotards dit eerst grondig herkauwen alvorens mensen die eerlijk op de bres staan voor zuivere toestan den op taalgebied in het onderwijs dood te verven voor slechte vaderlan ders. De oorzaken waardoor wetten die reeds in 1932 het daglicht zagen en die, ons inziens, op zichzelf beschouwd niet zó onvolmaakt zijn als men dit wel eens wil voorstellen, toch zo ellen dig slechts hun toepassing vinden heb ben we reeds breedvoerig behandeld in voorgaande bijdragen.. Op een speciaal aspect willen we heden de aandacht ve;tigen. We draaien in een vicieuse kringloop rond We hebben enerzijds het publiek waarvoor die wetten bestemd zijn: de ouders der kinderen die de keuze der school moeten doen. Zijn deze wel voldoende Vlaams-voelend opgevoed? Zijn ze dusdanig ontwikkeld dat ze de paedagogische en nationale waarde van de taalwetgeving op het onderwijs kunnen vatten? Leven we midden een volk waarvan de leidende standen in die zaken het goede voorbeeld geven Leven ze in een midden waar het ont spanningsleven, de kuituuruitingen vol doende hun volksaard voeden Gaat niet van hun omgeving de roep uit da*< hun kinderen zonder een verfranste opvoeding geen baantje zullen kunnen veroveren Stellen ze, onder de ge geven omstandigheden niet alles in het werk om hun kinderen in Franse klasv sen onder te brengen of in scholen waar, meer dan wettelijk toegelaten is; vakken in de Franse taal verstrekt wor den Oefenen ze, door deze bij volks mensen begrijpelijke drang, geen druk king uit op de schoolhoofden Deze geven toe omwille van het bevolkings cijfer van hun scholen, zodat in feite het werk van schoolinspectie en taal commissie onderschept wordt. We hebben anderzijds het bestuur lijk apparaat die deze druk in de ver keerde richting van het slechtsopge- voede volk voelt en niet krachtdadig genoeg optreedt, zodat duizende Vlaamse kinderen in verkeerde scho len terecht komen, gedenationaliseerd worden, nooit Vlaams zullen leren voe len, kinema's en schouwburgen opzoe ken die niet passen bij oorspronkelijk ke aard en zeden, waardoor deze ont spanningsgelegenheden zullen bloeien en zich vermenigvuldigen... en de vi cieuse kringloop is gesloten en gaat" steeds door. O, we weten zeer goed dat we hier slechts één aspect van het probleem voorbrengen We wensen in geen ge val het bestuurlijk apparaat te veront schuldigen want we kennen beter dan wie ook de franskiljonse corruptie die in ministeries, onspectiediensten en ge meentebesturen de plak zwaait en die maar al te graag zien dat de bestaan de toestanden zich bestendigen We wensen ook niet te ontkennen dat het een schande blijft dat, eens de waarde en de rechtvaardigheid van een zaak erkend en in een wet vastgelegd, er nog drukking, van waar ze ook moet komen, nodig is om de toepassing van die wet te verzekeren. Maar we willen inzonderlijk op dat specifieke aspect van het taalprobleem de aandacht trekken. \li) Omdat het nergens, of zeer ter loops en onvoldoende wordt aange raakt. 2) Omdat we overtuigd zijn dat, in dien de strijd om de toepassing van da taalwetten niet alleen gevoerd was ge* worden door de hoge V laamse, inteb lectuele kringen, maar indien ook de vaders en de moeders van de leerlin-r gen in kwestie tot op die hoogte ont voogd en opgevoed waren geweest om de gepaste scholen voor hun kroost» werkelijk te wensen, het niet zou nodig geweest zijn dat nog in het jaar 1 949 de heer Huysmans, Minister van Open baar Onderwijs, zelf verplicht was te bekennen dat de toestanden op dat gebied erbarmelijk zijn. 3) Omdat in de uitvoeringsmodali teiten van de taalwetten met dit aspect klaarblijkelijk geen rekening wordt ge houden, daar men als grond, als uit gangspunt, de door het schoolhoofd gecontroleerde verklaring van het ge- znrshoofd neemt, basis die, zoals we zagen, niet de minste waarborg biedt. Lezers vragen ons naar verweermid delen en voorstellen. Goed zo We beloven U deze in een volgende bijdrage. ALBERT VAN DEN BERGHE, Volksvertegenw. Lie. Paed. Wet. DUITSERS MOGEN WEER NAAR HET BUITENLAND REIZEN Als gevolg van de oprichting van de bondsrepubliek zijn de beperkingen op de reizen naar het buitenland van ingezetenen van West-Duitsland opge heven, zo meldt een Engels-Ameri kaanse communiqué. Er zullen bonds- diensten worden ingesteld. De bezettende mogendheden behou den zich echter het recht voor in som mige gevallen, de vergunning om Duits land te verlaten te weigeren. Anderzijds geeft het communiqué de wens van de Engels-Amerikaanse autoriteiten te kennen de Duitsers toe te staan met het buitenland in contact te komen of naar het buitenland uit te wijken. CONGRES VAN HET APOSTOLAAT DER ZEE In alle landen van. de wereld worden voorbereidselen getroffen voor het In ternationaal Congres van het Aposto laat der Zee, dat in de loop van het H. Jaar in Rome zal worden gehouden. Tweederde van alle zeelieden zijn katholiek. Er bestaan thans centra van het Apostolaat der Zee in 31 7 havens van 40 landen. Een nieuwe campagne werd ingezet om het apostolaat in de> Missielanden, uit te breiden. De hoofdzetel van het Apostolaat der Zee, bevindt zich te Glascow, Schotland. Het embleem, dat aan alle leden gratis verstrekt wordt bestaat uit een rond schild met anker. Er wordt aan herinnerd, dat te Li- sieux, Frankrijk, een speciaal seminarie opgericht is voor toekomstige haven aalmoezeniers. Deze seminaristen krij gen vooraleer zij hun apostolaat aan vangen, een praktische opleiding als scheepsjongen, stoker, enz. DE AFLATEN IN HET HEILIG JAAR De Apostolische Constituties, om vattende de bepalingen aangaande de aflaten in de loop van het H. Jaar^ werden afgekondigd. Alle aflaten bub ten de stad Rome, met enkele uitzon deringen, worden geschorst. Zo zullen de aflaten, toepasselijk op de overle denen, van kracht blijven. Het meest interessante deel van de Constituties betreft de gelovigen, die zich in de gevangenis, in ballingschap, in straf- of verbeteringsinstellingen be vinden, die ziek zijn of zich in landen bevinden, waar de buitengewone om* standigheden hen beletten, de bede-s vaart naar Rome te maken. Deze gelo vigen kunnen eveneens de aflaten van het H. Jaar verdienen, wanneer zij voldoen aan de voorwaarden, door de plaatselijke bisschop voorgeschreven. Een punt van. de Constituties betreft degenen, die vallen onder het recente decreet van het H. Officie over het communisme. De biechtvaders van Ro me kunnen enkel de absolutie geven, wanneer het bewijs geleverd wordt dat men oprecht berouw heeft en var* zijn dwaling teruggekomen is. OBERAMMERGAU BEREIDT ZICH VOOR Heel Oberammergau werkt mede aan de uitgebreide voorbereidingen voor de Passiespelen van 1950. Men verwacht, dat zeer vele 'buiten landers, vooral Amerikanen, de Pas siespelen, zullen bijwonen. Behalve de Passiespelen zullen de spelers van Obe-* rammergau ook twee stukken opvoe ren. Het eerste heeft als onderwerp De Joden in de Woestijn», het twee de: «Het confilct van 1935 in Oberam-. mergau^ IN 1950 KRIJGEN WE TELEVISIETOESTELLEN BINNENKORT OOK NIEUWE RADIOZENDERS Het comité van de radio-electrische tentoonstellingen, dat de 13e radio expositie heeft ingericht, heeft aan ver scheidene personaliteiten en afgevaar digden van radio-vakgroepen een maaltijd aangeboden. Aan de eretafel merkte men de te genwoordigheid op van de h. Tricot, voorzitter van het comité. Malderez, secretaris-generaal van het ministerie van verkeerswezen, Duchene, adjunct kabinetschef van de minister van Ar beid, en vertegenwoordigers van ver- schillende andece ministeriele departe-- 1 inenten* De h. Tricot vestigde in het bijzon der de aandacht op het feit dat de 1 4e tentoonstelling de Belgische en buiten landse industrieën televisie-ontvangers zullen aanbieden wat men dit jaar nog niet heeft kunnen doen. De h. Malderez merkte vervolgens op dat er op gebied van de televisie nog drie belangrijke punten zijn te re gelen de eigenschappen van de ont vangers, de opstelling van de pro grams en de begroting. De secretaris-generaal van het mi-, nisterie van verkeerswezen deelde hier na mede dat de Belgische radiouitzen dingen binnenkort een nieuwe krach tige zender (150 kw) voor korte gob ven en twee zenders van 50 kw voor ultra-korte golyen zullen ontvangen*

De Gazet van Aalst | 1949 | | pagina 1