Ondermijnd PENICILLINE THANS OP GROTE SCHAAL GEFABRICEERD De productie van penicilline is in de Verenigde Staten dermate toegeno men, dat in Amerika vervaardigde pe nicilline nu een belangrijke factor js bij de verbetering van de gezond heidstoestanden in de gehele wereld. In de eerste 5 maanden van 1949 zijn bijna 1.000.0000.000.000 Oxford een heden penicilline naar ongeveer 70 verschillende anden gestuurd, bericht het Amerikaanse ministerie van Han del, Eenige van de landen die veel peni cilline geïmporteerd hebben zijn Me xico, Canada, Cuba, Vc-nezuela, Brazi lië, België, Zwitserland Portugal, Italië Joegoslavië, India, de Philippijnen, Iran, Hong Kong, Tangër, Belgisch Congo, Zuid Afrika, Thailand, Chilij Peru, Argentinië, Denemarken en Hon garije. Dank zij de onderzoekingen van het Amerikaanse ministerie van Landbouw is de productie van dit wonderbaarlij ke geneesmiddel, dat door de Engelse geleerde Dr. Alexander Fleming werd ontdekt, enorm toegenomen en is het mogelijk geworden het tegen billijke prijs in de handel te brengen. De actie ve werking ervan is bovendien zeer sterk verhoogd. Aan geleerden in het buitenland zijn bijzonderheden ver sterkt over de in Amerika bij de peni cilline fabricatie gevolgde methoeds. Een van de eerste ontdekkingen, die door de Amerikaanse geleerden ge daan werd, was dat de opbrengst aan penicelline aanzienlijk vergroot kon worden door aan de voedingsbodem, waarop de schimmel gekweekt werd, een aftreksel van maïs en lactose toe te voegen. Lactose is melksuiker, wel ke uit zoete wei bereid wordt. Uit vele streken van de wereld wer den de geleerden, die naar een schim melsoort zochten welke meer penicilli ne oplevert, andere schimmelsoorten geïmporteerd. Het bleek echter dat de hoogste opbrengst verkregen werd uit een schimmel, welke op een meloen groeide, welke aangetroffen werd een fruithandel in de nabijheid van het laboratorium. Bovendien hebben de onderzoekers een methode ontwikkeld voor de ver vaardiging van penicilline op grote schaal. Aanvankelijk werd deze groe ne schimmel, welke lijkt op die welke men wel eens op oudbakken brood of beschimmelde kaas ziet. in ondiepe Echalen of kleine flesjes gekweekt. La boratorium deskundigen hebben eer; methode uitgewerkt, welke als d «tank»-methode bekend is geworden. Momenteel wordt de groene schimmel in reservoirs gekweekt, welke tot on geveer 45 m3 inhoud hebben. Deze ontdekkingen, gepaard aan een methode om het geneesmiddel langer houdbaar te maken, hebben het mogelijk gemaakt dat tegenwoordig ongeveer 20 chemische en pharmaceu- tische fabrieken zich met de commer ciële massa-productie van penicilline bezig houden. In de laatste jaren is de Amerikaan se penicilline-productie millioenen ke ren groter geworden. Van 1 94 1 tot J942 het eerste jaar waarin de Amerikaanse onderzoekers van het mi nisterie van Landbouw zich met on derzoekingen op het gebied van. peni cilline bezig hielden werden minder dan 100 millioen Oxford eenheden van deze stof vervaardigd. Een Oxford eenheid is een willekeurig vastgestelde eenheid om het bacteriedodend vermo gen van een penicilline praeparaat te bepalen. Verklaard wordt dat in nor male gevallen als een patient ernstig geïnfecteerd is, voor de behandeling 500.000 of meer Oxford eenheden no dig zijn. De eerste penicilline kostte ongeveer 20 dollar per 100.000 ee^n- heden. Mementeel kost een dergelijke hoeveelheid ongeveer 071'8 dollar. STEEN KOLEN PR IJZEN GEHANDHAAFD OP PEIL VAN 685 FR. PER TON Uit bevoegde bron wordt vernomen dat op de bijeenkomst van het kabi netscomité voor economische coördina* tie besloten is de steenkolenprijs ex- mijn op een gemiddelde van 685 frank per ton te handhaven. Hoewel de steenkolenprijs op dit in verhouding tot de productie matig peil bepaald blijft, zal de toepassing van de nieuwe prijzenschaal volgens de bevoegde kringen een daling van de prijs van sommige steenkoolsoorten met zich brengen, terwijl de prijs der betere soorten zal hergewaardeerd wor den. Verder wordt er nog op gewezen dat de nieuwe prijzenschaal is °P=e" maakt volgens een betere rangschik king van de steenkolen op grond van de hoedanigheid. De toelagen zullen geleidelijk worden afgeschaft en het ;alisatiefonds zal verdwijnen. NAAR OPSLAG VAN DE PRIJS DER SIGARETTEN De Kabinetsraad heeft een beslissing getroffen in verband met het gelijkstel- len van de taksen in het kader van Be nelux. De accijnsrechten worden afgeschaft azijn, spuitwater en limonade. Daaruit zal een vermindering van inkomsten voorspruiten van ongeveer 110 mil lioen frank. De accijnsrcehten worden vermin derd op sigaren, de cigarillo's en rook tabak. De vermindering van inkomst ten, die daardoor zal ontstaan zal on geveer 180 millioen bedragen. De accijnsrechten op sigaretten zul len echter sterk vermeerderd worden, en zullen een supplementaire inkomst afwerpen van 400 millioen frank per jaar. 1 De accijnsrechten op de bieren zui len ongeveer met 50 millioen vermin- deren. Het geheel van al deze maatrege- len zal 'een supplementaire inkomst afwerpen van ongeveer 5 5 millioen frank. Volgens de getroffen conventie moe ten deze beslissingen in uitvoering ge bracht worden de eerste van de twee de maand, die op deze goedkeuring volgt. Niets belet aan de regering de beslissingen vroeger te doen uitvoe ren Immers in Nederland heeft deze toepassing reeds plaats gevonden. Verder heeft de raad het ontwerp van regentsbesluit goedgekeurd waar- bij de werking van de Centrale Econo mische Raad wordt bepaald. SPIJSKAART VOOR EEN GANSE WEEK Zondag t Tomaten met garnalen Kippenbouillon Gekookte Kip (uit soep) met zure Eiersaus en Padden stoelen Gekookte Aardappelen Beschuitpuddirtg. Maandag Biefstuk Sla Frites Pannekoekjes. Dinsdag Gekookte Rog Ci troensaus Gekookte Aardappelen Fruit. Woensdag Rostbeaf Spinazie. Gekookte Aardappelen Fruit. Donderdag Koud Vlees Appel moes Gebakken Aardappelen Macaronipap. Vrijdag Wijting in de Oven Aardappelpuree Fruit. Zaterdag Varkenscoteletten Princessenbonen Appelbeignets. VOOR DE LEKKERBEKKEN. Gekookte Rog. Deze met zand afschuren, goed wassen en een poos in water en azijn, zetten, Ze aan repen of moten snijden en met kokend water, 20 gr. zout per liter, een uitje, een paar peperkorrels en een scheut azijn ongeveer /z uur koken; ze van de huid ontdoen en met citroensaus opdienen. .Wijting in de oven. Benodigd 1 kg. wijting, 30 gr. bloem, 40 gr. bo ter liter water of bouillon, wat to matenpuree, peper, zout, gehakte krui den (peterselie, uitjes en paneermeel). Bereiding Maak een roux van 30 r. bloem en 30 gr. boter en verleng deze met !4 liter bouillon of water, waarbij wat tomatenpuree is vermengd. Doe er peper, zout en twee volle soep lepels gehakte kruiden door. Meng goed alles dooreen, flink roerende, op het vuur. Wentel de schoongemaakte wijtin- gen door de bloem en. leg ze in een be boterde vuurvaste schotel. Giet de saus erover en bedekt het geheel met pa neermeel (of fijngestampte beschuit) er hier en daar een klontje boter 1 EEN VERHAAL UIT HET WERKELIJKE LEVEN Naar het Frans, vrij bewerkt door F. A. KRAMPS. po en laat gedurende 20 a 30 minuten in een matige oven bakken.^ Cacaopudding. Benodigd 4 1 melk 60 gr. maïzena 50 gr. ca- o 125 gr. suikervanille. Bereiding De melk met de vanille laten koken. Maïzena, cacao en suiker samenwerken in wat koude melk, do kokende melk langzaam en al roerende) bijvoecren~vFii nog 2 a 3 minuten laten doorkoken. De pudding in een met water omgespoelde vorm doen en la ten koud worden. Ontvormen. Ga- caopudding kan men versieren met ei wit- - Appelbeignets. Vermeng 5 ons tarwebloem, waarbij 2 eetlepels sla olie en een vingergreep zout, met ruim l/2 liter bier. Laat dit beslag 2 uur staan, zodat het enigszins kan gaan gis- ten. Roer er daarna, even voor men begint te bakken, 3 tot schuim geklop te eiwitten doorheen. Voor appelbeignets gebruikt men grote zure appelen, waaruit men mei behulp van een appelboor het blokhuis verwijdert. Men schilt ze dan en snijdt ze aan schijfjes van. '/2 centimeter dikte. Leg deze schijfjes in een kom en strooi er wat suiker op, alsmede een weinig rum, cognac of wat geraspte ci troenschil. Laat ze zo enige tijd staan, haal ze daarna met een vork door het beslag en leg ze dan direct in kokencj hete olie of frituurvet. Wanneer ze? voldoende kleur hebben en de appel gaar is, schept men ze uit de pan en bestrooit ze met poedersuiker of ge wone witte suiker en kaneel. De olie of frituur moet alvorens men begint te bakken, goed heet zijn daar men anders kans loopt, dat de appel uit het beslag bakt zodra de tempera* tuur goed is begint er een blauwe walm op te stijgen. KEUKENGEHEIMEN Pa-ddectcelen. Dat er in ons land nog betrekkelijk weinig gebruik maakt wordt van paddestoelen (ook wel kampernoelies of champignons ge naamd) is hoofdzakelijk te wijten aan de vrees voor vergiftiging. Het voor zichtigste is dan ook zo we padde stoelen willen bereiden deze bij vertrouwde personen, te kopen. Vergis sing is dan wel zo goed als uitgesloten. 1 Velen verkeren ook in de mening* dat de prijs der paddestoelen veel te hoog is om ze in de gewone huishou ding te gebruiken, en. deze daarrom voorbes-temd zijn voor de fijne keuken alleen. Weliswaar is de prijs over het algemeen tamelijk hoog. Maar in deze tijd van het jaar (September en Okto ber) is ze redelijk en kunnen we ont1 dus wel eens de luxe permiteren één of ander gerecht met paddestoelen gereed te maken. Want paddestoelen, hoewel meest gebruikt voor sausen en het garneren van schotels, kunnen eveneens tot een smakelijk warm voor- en tussengerecht verwerkt worden. Bij het schoonmaken van padde stoelen snijden we eerst het zandachti ge gedeelte van de steel af, en, pellen ze daarna goed af met een fijn zilve ren of nikkelen mesje. Daarna leggen we ze dadelijk in water met citroen of in melk en wassen ze na in zuiver wa ter. Alleen paddestoelen welke heel vers zijn kunnen bereid worden zonder vooraf te pellen. Na het schoonmaken mogen de pad destoelen nooit blijven staan, maar gaan we dadelijk over tot de bereiding er van. Gekookt, in een giftvrije pan, of be ter nog in een stenen potje, kunnen zq desnoods tot de volbende dag blijver» staan, maar aan te raden is dit niet. HUISHOUDELIJKE WENKEN. Is de spons vettig of kleverig ge worden, dan wast men ze in sodawater en, spoelt na in schoon water. Een an der middel is de spons te overgieten met onverdunde tammoniac. Ze voel dan kleverig aan, maar als met de spons nu geruime tijd onder de kraan houdt, dan zal al het vuil verdwenen zijn. en de spons is als nieuw. Sigarenas is een uitstekend poets middel. Niet alleen alle metalen (ook zilver), maar ook voor vensterruiten, spiegels, enz. Sigarenas neemt vuile vlekken weg en is zo fijn, dat men geen. krassen krijgt. MODE-FLITSJES, MANTELS in zachte dikke wollen stof, die meestal loo en zeer wijd zijn, zullen in het komend seizoen gedragen worden. Het raglan-model is overheer? send, terwijl de andere mantels laag- uitgesn.eden armsgaten in heel brede mouwen hebben. De kragen zijn vaak zo hoog, dat ze het gezicht half bedek ken. We zullen ze niet alleen zien in de klassieke winterkleuren: zwart, grijs of bruin, maar ook in rood, groen en geel. Ook de grote schotse ruiten zijn modern, zowel voor een gehele man tel als voor garnering op een effen jas. Buiten de wollen stoffen zien we ook weer veel teddy-beer; en dit me! alleen in alle tonen van beige tot don kerbruin en van licht- tot muisgrijs* maar dit jaar ook ook in het zwart. KLEEDJES in chemisier-stijl, ge maakt van soepele wollen crêpe of jer sey, met gladde of geplissseerde rok ken, grote stijve kragen en laag-inge-* zette of aangeknipte mouwen, wor den voor het komend seizoen aange- iden. MANTELKOSTUUMS voor het nieuwe seizoen veel minder klassiek dan we tot nu toe gewend waren. Ze gelijken meer op een twee-stuks-kleed* met wijde bloezende rug, ceintuur en licht golvend schootje. Andere bestaan uit kort recht manteltje, dat niet ge tailleerd is, op een smalle rok, waarin een paar splitjes zijn aangebracht, die zorgen voor ^e nodige bewegingsvrij heid bij het lopen. GARNERING zal evenals vorige ja ren ook deze winter weer uit bont be staan. En dit niet alleen op de mantels* en tailleurs, maar ook op de kleine' hoedjes, die we hierbij zullen dragen. ONS WEKELIJKS PRAATJE EEN FIKSE REGENBUI. Zelfs de meest voorzichtige vrouw kan het wel eens overkomen, dat ze in een regenbui komt te lopen en. met ver regende kleren naar huis gaan. Het is dan zaak de ontstane schade zo snel mogelijk te herstellen. Voor natte kostuums en mantels geldt als eerste regel op een, hanger laten drogen. Dan trekt men alles in dc goede vorm en strijkt het met de hand zoveel mogelijk glad. Ziet men echter plooien en kreukels ontstaan, dan strijkt men het kostuum, terwijl het nog half nat is, op. Vlekken laat men rustig drogen en probeert ze dan dooi wrijven en böïstelen te verwijderen Wollen klederen mogen niet snel ge droogd worden want hierdoor krim pen ze. Natte hoeden worden niet op de haak van de kapstok gehangen; want daardoor raakt het vilt uit zijn model. Het beste doet men de natte hoed mei de bol naar beneden in een verwarmd vertrek te hangen en het model be houdt men door de bol met papier op te stoppen. De rand kan men dan on der een vochtig doek een weinig op persen en in de gewenste vorm bren gen; beter is, ze met papier dat hel vocht opzuigt, op te stoppen. Zijn ze heel erg nat dan kan men ze nog be ter: opvullen met verwarmde lappen. Schoenen mogen op de leesten gezet 1 2de Vervolg. Mevrouw Martial oordeelde het voorzichtig, datgene, wat zij zeer waar schijnlijk 'gemeend had te zeggen, tot een anderen tijd uit te stellen. Zij be antwoordde de buiging van mijnheer Trahec met een glimlach en ging naar de deur, terwijl zij zeide JL begrijp uw ongeduld, mijn heer, en ik zal u Armelle terstond zen den. Bij de deur riep zij eene secondante, die voorbijging. Laat Armelle Trahec onmiddel lijk in de spreekkamer komen, zeide zij. Voor wie, mevrouw Dat mag zij nog niet weten; zij kan zich denken wie zij wil. Vijf minuten later liep een lang meisje onverschillig door den gang, en opende niet minder onverschillig de deur der spreekkamer. Maar nauwelijks had zij den per soon bemerkt, die haar tegemoet ging, of zij riep uit O, papa Snikkende wierp zij zich in, de ar men, die zich voor haar openden. En terwijl zij elkander omarmd hielden, mompelde vader en dochter van die teedere en hartstochtelijk •woorden, die voortspruiten uit een hart, dat zich niet dan gedwongen en alleen uit noodzakelijkheid aan eene scheiding onderwerpt. Gij verwachtet mij met, Armel- le, zeide mijnheed Trahec, terwijl hij geheel ontroerd ging zitten. Ik dacht dat het oom was, ant woordde het kind, terwijl zij hare tra nen afwischte om haar vader beter te kunnen zien. Ook hij zag haar met onvermengde vreugde aan. De kreet van. Armelle een kreet, die uit het diepste der ziel van het kind was voortgekomen, had de sombere plooi van zijn voorhoofd en den twijfel uit zijn geest onmiddel lijk weggevaagd. Hij gevoelde dat hij nog geheel en al meester van dit kleine hart was en dat niemand hem zijn schat ontroofd had. Glimlachend zag hij zijn dochtertje aan. Armelle was aanmerkelijk langer geworden, en hare onregelmatige ge stalte nam bevallige lijnen aan; de zo mer, psroeten op haar gelaat waren veel bleeker geworden en hare grote schit terende ogen schenen nog groter te zijn geworden, doch wat haar bijzon derlijk veel schooner maakte, waren heure haren, die vroeger door Barba geknipt werden. Rood bij den wortel, namen zij bij het groeien dien schitte renden en warmen tint aan, welke pracht de Venetiaanse schilders z< meesterlijk op het doek hebben weten teru°" te geven. Die schone, zachte, schitterende vlechten, welke, van. na ture krullende, om het hoofdje van kind in voortdurende beweging waren, vormden om haar blank gelaat een schitterende lijst van beweegbare vlammen. Papa, waarom zijt gij niet geko men op den dag mijner eerste H. Com munie vroeg Armelle op zaoht ver wijtenden toon. Hij zag haar strak aan Dus is het gebeurd zeide hij. Ja, papa. De kleine Creoolsche, die allerliefst is, is mijn goede engel en mijn moedertje geworden. Ik ben veel ■mzeggelijker geworden,, en ik heb ge studeerd, ja veel gestudeerd Wat vroeg mijnheer 1 rahec. Van alles, papa, antwoordde Ar melle met kinderlijken trots; vooreerst mijne gebeden, die ik niet kende, toen mijn catechismus, vervolgens spraak kunst, de geschiedenis, de aardrijks kunde, de muziek en het tekenen. Ik heb reed beproefd een schets van Ker- tan en van het jacht te maken. Mijn vriendinnetje de kleine Creoolse tekent zeer fraai; zij is het, die mij aan alles heeft doen werken; wilt gij haar niet eens zien Wie De kleine Creoolse, mijn vrien dinnetje Laura. Mijnheer Trahec zag Armelle oplet tend aan, en dacht enige ogenblikken n.3. 7 £n gij, wilt gij Yankez met eens zien vroeg hij. O zeker Is hij hier Hij is hier. Mijnheer Trahec stond op en open de de deur. Yankez had, met zijn hoed onder den arm en het linnen zakje in de hand, al dien tijd bij de grote poort staan wachten. Toen hij Armelle bemerkte, begon hij krampachtig van vreugde te lachen en zich met de rechterhand geweldi~ het hoofd te krabben. Goeden dag, Yankez. Wat hebt ge daar zeide Armelle, hem tege moet gaande. Ik weet het niet, jongejuffrouw, maar het rammelt, er zijn stellig noten en een pijnappel in. Is het de oude Barba, die mij dit pakje stuurt vroeg Armelle, terwijl ze het zakje aannam. Ja, zeide mijnheer Trahec. En, hij voegde er bij, terwijl hij Yankez aanzag, die, niets meer te dra gen hebbende zijn hoofd met beide handen vasthield. Gij kunt gaan. Ik heb aan Gerrit gezegd dat hij met u in «De vliegende kat» het middagmaal gebruiken moest. Waar wacht gij op, Yankez vroeg Armelle, toen zij zag, dat de knaap bewegingloos bleef staan. Ik wacht, zeide Yankez, om... Heeft mijnheer u gezegd, dat de pijn appel van uw pijnboom afkomstig is; grootmoeder wilde dat gij het zoudt weten. Ik weet het nu, Yankez. En weet gij, die hier woont, mij ook te zeggen, waar ergens een prui kenmaker woont, om dit af te snijden? voegde Yankez er bij, terwijl hij den rossigen sluier die zijn voorhoofd be dekte, tussen de vingers nam. Dat weet ik niet, zeide Armelle lachende; maar als gij uwe ogen den kost geeft, zuh gij er genoeg vinden Als ge de straten doorwandelt, moet ge alle winkels maar eens goed opne men. Als ge stukken zeep voor de gl n ziet liggen, of een koperen bekken boven de deur ziet hangen, dan woont er een haarsnijder. Dank u, zeide Yankez. Hij opende de deur en vertrok met den neus in de lucht, terwijl hij de laatste woorden van Armelle gedurig bij zichzelve herhaalde.. Armelle was in de spreekkamer te ruggekeerd, en had met eene nog on getemde levendigheid den inhoud van Barba's zakje op het tafelkleed uitge spreid. Steeds met haar vader praten de scheidde zij de okkernoten van de hazelnoten, de beukennoten van de kastanjes, en zij legde den pijnappel met zeker welbehagen afzonderlijk. Papa, zeide zij, terwijl zij de hoopjes noten en kastanjes met een blik omvatte, dat zal ik allemaal weg geven, maar den pijnappel behoud ik voor mij zelf. Het is de eerste boom die ik geplant heb. U weet immers wel? Ik was nog zo klein dat ik in het gat viel, maar ik spitte er de laatste spade aarde op, ik heb zijne wortels bedekt het is wel degelijk mijn boom. Wat za: hij gegroeid zijn Ik zal den appel bo ven mijn ledikantje hangen. Weet u. dat ik van de week de kamer der nieu welingen ga verlaten en ik in. de alge mene slaapzaal ga slapen Uit mijn bedje zal ik dat van Laura kunnen zien. O maar als Laura bij haar te lande soms geen pijnappels heeft, zal het haar misschiea plezier doen mijn pijnappel te bezitten. Hebben de Creo len pijnappels in hun land, papa Ik geloof het niet het- is een boom, die alleen in de noordelijke streken groeit. O. maar dan zal ik mijn pijnap pel aan Laura geven, zeide Armeiie lvendig. En daar zij op het aangezicht haara vaders ik weet niet welke uitdrukking van misnoegen meende te bespeuren, zeide zij Gij wilt het immers wel hebben, papa ZorwJé* twijfel... Maar hebt gij ei

De Gazet van Aalst | 1949 | | pagina 2