IïE BEROEPSOPLEIDING DER JONGERE* Bi] 't begin van 't schooljaar Zijn ze reeds «ingereden» of «gerodeerd PIERLALA Kindje verkouden? M K SUET 1U EN OMSTREKEN (Verschijnt den Donderdag en Zondag van iedere week. Nummer 79 Zondag 2 Oktober 1949 BURELEN Kerkstraat 9, Aalst - Telef.n' 24.114 - P. C. n' 881,72 - 6e Jaarg. 1,25 fr. 't Nr. VOLKSE OPVOEDKUNDE (Familiale Kronijk voor Opvoeding en Onderwijs-) MIJN NIEUWE AUTO... We hebben ons een nieuwe auto ge kocht, zegt ons buurman. Het merk komt er niet op aan t Zijn allemaal goeie... en deze, «ons merk» zegt de vertegenwoordiger is het beste.... daarom, en daarom en daarom... U kent dat beste lezers en lezeressen, kwestie van waar hier de auto aan de man te krijgen... Of het dan wel de beste is ondervindt men in de loop van het ....rijden I HIJ MOET «INGEREDEN» WORDEN.... Onze nieuwe auto moet natuurlijk ((ingereden worden. «Gerodeerd» zeg gen onze Vlaamse mensen daartegen... Nu ziet men toch reeds aan het raamp je achter in de nieuwe auto een aan duiding «Wordt ingereden». «Waar om toch immer die Franse... of die Engelse... of die vreemde woorden ge bruiken als wij in ons eigen taal zulke glasklare woorden hebben om het be grip uit te drukken t zijn de sterk- sten die hun eigen taal behoorlijk, of beter nog zeer degelijk kunnen spre ken en schrijven en die daarbij nog een paar of meer andere talen kennen en kunnen om in die talen de belan gen van eigen volk en taal te verdedi gen Waar we nu versukkeld zijn met dat «roderen» of «inrijden» van onze au to Op de taalkwestie of liever op d< talenkwestie, want dat zijn twee af zonderlijke zaken. 't Zal waarschijn lijk zijn omdat we in de laatste weken zoveel gehooid en gelezen hebben over de toepassing van de taalwetten ..van ons land... We veranderen, van «vitesse» zeggen onze Vlaamse auto voerders en we rij den de eerste straat rechts in om terug op het goede spoor te komen Onze nieuwe auto moet inderdaad ingereden worden. Wat betekent dat Waartoe dient dat inrijden of rode- fren 'Het inrijden of roderen, menen wij, moet gebeuren om hoofdzakelijk de motor en al wat ermede in betrekking staat om goed te rijden, te sturen, te remmen, te stoppen enz. volledig in orde te brengen zodat de nieuwe wa gen daft op volle rendement geven kan, met het best mogelijke comfort voor de voerder en de inzittenden, en met de hoogst mogelijke zekerheid voor allen, die gebruik maken van de wagen... In één woord De wagen, de nieuwe auto kan maar als perfect aan gezien worden na inrijding of rode- ring. Eens de wagen flink ingereden kan men pas de eigenlijke start beginnen. Dan kan men rijden tegen 40, 50, 80, ,100, 120, 150 Km. per uur... Doch pas op De Dood wenkt langs de baan en loert op slachtoffers 't Zijn dus niet alleen de wegenis- politiemannen die men vrezen moet,, doch hoofdzakelijk al de gevaren die als zaad op de weg, onder allerlei vorm zijn opengespreid... Eens ingereden moet deze wagen met zorg, met mate, ik ging haast zeg gen met liefde gebruikt en onderhou den worden. Wij hebben een schoon broer en die noemt zijn auto «bijou»... Maar 't is een «bijouke» ook geloof me Als die man 5 jaar of langer met dezelfde wagen gereden heeft is hij nog zo goed als nieuw En immer zijn er amateurs die hem op voorhand vra gen Als U de wagen verkoopt, denk aan mij Een auto, zó ingereden, gevoerd.) onderhouden zal U duizende en nog duizende kilometer ver voeren langs heerlijke wegen en banen, in veiligheid en genot Hij zal U, handelaar, een hoge interest opbrengen omdat hij U in uw zaak een helper is van niet te on derschatten waarde. Hij is voor U tijd, dus geld en hij geeft U meteen als hij onderhouden is en degelijk gevoerd, prestige bij uw klanten. IS UW JONGEN OF UW MEISJE.... OOK REEDS INGEREDEN OP DE NIEUWE SCHOOL Een niet gewone vergelijking, vindt U niet Auto, school, jongen, meis je En toch houdt ze vol zoals u lezen zult Gij hebt uw kind naar een nieuwe school gezonden of ten minste is het naar een volgende klasse, een nieuwe klasse, overgegaan bij de aanvang van dit schooljaar, dat is nu omtrent een maand geleden. En hoe stelt Uw jongen of meisje het in de nieuwe school of bij de nieu we meester of meesteresse Reeds een beetje «ingereden», «gerodeerd), of«gewoon» Wat zegt de nieuwe school hem Voelt hij er iets voor En de be stuurder of bestuursters en de leraar of lerares, want dat is nog *t bizonder- ste, dat is... ja, hoe gaan we dat z« gen... dat is de technieker die de nieu we auto de nieuw aangekomen jon gen of meisje zal moeten voeren op de gevaarlijke wegen der school kennis, der opvoeding, der ontwikke ling en der vorming, met het oog op de toekomst van het kind Is uw jongen, is uw meisje het reeds wat gewoon? Voelt uw kind zich reeds thuis» op school is het reeds wat AANGEPAST Hier hebben wij weer dat grote woord AANPAS SING Aangepast aan wat Aan alles en nog wat Het gebouw, de directeur of directrice', de meesters en meesteressen, de concierge, de speelkameraadjes, dq heen- en terugweg naar school en hon derd andere dingen maar die ver geet dat niet allemaal deel uitma ken van het «schoollopen» van het «in rijden», van het «roderen)) EN ALS T NOG NIET AANGEPAST IS... WAT DAN En in de veronderstelling dat de aanpassing,die nodig is volstrekt nood zakelijk, nog niet is geschied althans edeeltelijk, wat dan Dan moeten wij, samen met de directie van de school en voornamelijk met de klas- -onderwijzer of onderwijzeres... de oorzaken van die niet-aanpassing, van dat defect opsporen en trachten te ver beteren. Als dat gebeurt, als wij al de mid delen zullen opgezocht hebben om tot dfe Volledige aanpassing (rodering of inrijding te komen, dan alleen, DAN ALLEEN zal de motor op volle toeren kunnen draaien, dan alleen, DAN ALLEEN zal het kind, Uw kind, volledig kunnen renderen en de school of klasse volledig kunnen medehelpen, samen met U, aan de ontwikkeling, de opvoeding, de vorming van uw lieve lingen... OPVOEDER. (Nadruk verboden.) PLAN TOT OMRUILING VAN POOTAARDAPPELEN Het ministerie van Landbouw bestu deert thans een plan om de invoer van buitenlandse pootaardappelen afhan kelijk te maken van de aankoop van inlandse pootaardappelen op de Bel gische markt. Buitenlandse pootaar dappelen worden voornamelijk uit Ne derland ingevoerd de voorgenomen maatregel zou dus op dit land van toe passing zijn. De Nederlandse pootaard^ appelen genieten bij de Belgische aar dappelverbouwers een uitstekende faam, wegens de gunstige ervaring die zij hiermede hebben opgedaan en we gens de controle, waaraan deze poot aardappelen in Nederland onderwor pen worden. De Belgische deskundigen merken echter op. dat thans de Belgi sche pootaardappel niet voor de Ne derlandse moet onderdoen wat de kwaliteit betreft. De nationale productie kan 50% van de behoeften van de Belgische landbouw dekken. Een ruil van buiten landse, niet in België gekweekte soor ten, zou een zeer gunstige invloed op de nationale landbouw hebben. Het thans in studie gegeven plan beoogt dit doel. DE FRANK. Er ligt ne frank voor mij. Ik bekijk hem goed. Ik denk spijtig, jongen, dat ge niet spreken kunt. Ik heb zo een zeker medelijden omdat ze hem weer al ten dele onttroond hebben. En toch., ik krijg den indruk dat hij nog even veel pretentie heeft. Die pretentie komt voorzeker voort uit het feit dat hij nog even begeerlijk is. Hij domi neert nog steeds de handelingen van de meeste mensen, van volkeren en land. Hij is een geldstuk en geld is en blijft geld al devalueerde het elke maand. De mens moet geld hebben. Het gaat niet zonder geld. Om het geld heeft men het geld gedevalueerd. Om het geld brengen er veel slape loze nachten door. De ene omdat ze te veel geld hebben; de andere omdat ze er te weinig hebben. De ene zoeken om er nog meer te hebben, de andere om toch iets te hebben. Om het geld lacht de ene want het bezorgt hem plezier Om het geld schreit de andere want het bezorgt hem verdriet. De frank hier voor mij is ver afge sleten, ik kan met moeite zien hoe oud hij is. Jongen toch, wat hebt gij al mee gemaakt en waar hebt gij al gezeten. Door hoeveel vingers zijt ge al ge gaan Hoe zijt ge tot mij geraakt Heeft een student zijn dronkenschap met u betaald en daarna zijn buis Heeft om u een arm meisje haar on schuld verloren Heeft om u geen mens in de gevangenis gezucht Hebt ge niet gelegen in het geparfumeerde handtasje van een rijke dame om van daar te verhuizen naar de kous van de boerin en om daarna, langs de vereelte handen ener arme bedelares, opnieuw uw weg voor te zetten langs de we reld Is er om u geen mes getrokken? Geen vete ontstaan tussen mensen van het zelfde bloed Ik zie twee handen... daarin liggen dertig zilverlingen Staan er naa:t a.V geen mensen die bereid zijn hun evenmens af te maken, te slachten, te broodroven, uit te bui ten, uit te persen, uit te knijpen, dood te drukken, uit te werpen... om het geld Frank wat is toch uw geheim Voor u. onnozel, levenloos ding is alles te krijgen wat harten begeren, mensen harten, domme mensenharten, verliefde mensenharten, hatende men senharten, ongelukkige mensenharten. Voor allen alles te koop door u lief de, moord, dood, brood, kleren, mu ziek, toneel, bioscoop, levensweelde, dronkenschap, zinnenlust, verzadiging, eer, roem, onderscheiding, handge klap, n decoratie. Kunst, wetenschap, godsdienst hebben minder vereerders, aanbidders dan gij, rond stku geld. Om u. gedevalueerde frank buigen de hoofden der hovaardigsten. Om u verrijzen paleizen, banken en fabrieken waar duizenden zweten, zwoegen en werken om u te pakken te krijgen. Om u gebeurt al het achterbaksgekonkel in de wereldindustrie, om u varen de schepen en ronken de vliegtuigen, om u vechten de volkeren. Alles draait in de zotte wereld om u. Uw geheim is de onverzadigdheid, de onverzadigdheid der mensen. Nee, dwaze frank hier vóór mij, niet gij zijt gedevalueerd. Devaluatie is la rie, is boerenbedrog. De mens is gede valueerd en uit deze menselijke deva luatie komt de muntdevaluatie. Deva luatie is meer een geld-speculatie dan een geld-sanering. Nu is de wereld een hel en de maat schappij een levende verdoemenis. Waarom? Omdat het geld, de mam mon, de scepter zwaait. De mens staat en wordt gebruikt in den dienst van het geld. Het geld is baas in plaats van dienaar. Het geld is geen middel meer maar is eerst en vooral doel. Geld maakt recht wat krom is. Twee gedachten domineren en die twee gedachten worden van den mor gen tot den avond uit gedrukt door twee zinnen Wat kost dat Hoe- eel krijg ik er voor Geld beslist over vrede en oorlog, maar de vrede is toch zo broos omdat de geldzucht nieuwe oorlogen ver rekt. De wijzen, die alleen maar naar u, frank, verlangen omdat ze u als nood zakelijk ruilmiddel nodig hebben, wor den door de dwazen dwaas genoemd. Wat een gekkenwereld hebt gij. ge devalueerde frank, van de wereld ge maakt I PIERLALA. EEN NOODKREET Door de Diensten van het Ministerie van Economische Zaken en Midden stand, Algemene Directie van het Mid denstandswezen, werd nagenoeg een jaar geleden overgegaan tot het oprich ten van Commissies en Comités voor Beroepsopleiding. Deze organisaties houden zich exclusief bezig met de op leiding van de jongeren, welke een of ander beroep hebben aangevat; deze opleiding strekt zich zowel uit op het terrein der algemene kennis, dan op dit der beroepskennis. Er wordt name lijk naar gestreefd degelijk ontwikkel de en technisch vaardige beroepslieden voort te brengen. De werking van deze verschillende organiasties in extenso behandelen zou ons te vér brengen, en niet beantwoor den aan onze inzichten. Wij begrijpen de zorgen der ouders welke, wanneer hun kinderen de schoolbanken verlaten, voor een di- lemna geplaatst worden en zich dan bedenkelijk afvragen wat met hun kind aan te vangen. Instinkmatig trach ten de ouders hun kinderen een loop baan te geven welke méér eerbied af dwingt, of schijnt af te dwingen, dan deze waaraan zij zich zelf hebben vast- eklampt. In de meeste gevallen valt de keuze dan op een beroep waaraan de reci- piendus de voorkeur geeft. Het is van dit ogenblik af dat de afwijkingen zich beginnen voor te doen. De opvoedende taak der ouders is /erre van volbracht, en méér dan ooit dient de waakzaamheid levendig wor den gehouden. Vele, zeer vele jongeren, voelen zich groot op het ogenblik dat zij niet meer verplicht zijn de klaslokalen met hun aanwezigheid te vullen. Wijze raadge vingen hebben er geen vat meer op. en aan de geestelijke ontwikkeling hebben zij geen behoefte meer Een grover dwaling is ondenkbaar. Niemand zal ontkennen dat de om standigheden een dergelijke evolutie hebben beleefd, waardoor het aan min ontwikkelden praktisch onmogelijk is, of zal zijn, ctn het even welk beroep uit te oefenen in gunstige voorwaar den. Wanneer wij dan nagaan in wel ke halsbrekende terminologie de socia le- en fiscale- en handelswetgeving wordt opgesteld, en dan het ingewik kelde van deze wetgevingen vaststel len, dan zijn wij er van overtuigd dat vele sinds lang gevestigde beroeps- en ambachtslieden er ipso facto een paar experten moeten op nahouden, om niet in botsing te komen met één dezer voornoemde wetgevingen. Verre van te eisen dat onze toe komstige vak- en ambachtslui zouden moeten voldoen aan de kennis vaft rechtsgeleerde, zouden wij anderzijds toch willen ei-:en dat zij vertrouwd zijn met de efficienci van het beroep. En daartoe worden heel wat gelegenheden de betrokkenen aangeboden. Overal in het land worden doof toedoen van Leersecretariaten cursus^ sen ingericht met het doel de geeste lijke onwtikkeling der jongeren te be vorderen, deze cursussen zijn totaal kosteloos en worden gegeven door be faamde leeraars. Helaas, deze gele genheden worden niet voldoende té baat genomen door de op te leiden jeugd. Gemakzucht, wereldse verma ken, enz. krijgen nogal dikwijls de voorrang op de niet te onderschatten rijkdom en het bezit van een voldoen de algemene ontwikkeling. Pas wan neer het te laat is beseft men de waar de van datgene wat men niet bezit, pas dan beseft men een fout te hebben be gaan. Talleyrand zegde eens une faute est plus grave qu'un crime en hij zal geen ongelijJc hebben gehad. Gaan wij even de uitslagen na der examens, algemene kennis, welke on ze toekomstige beroepslieden een paar maanden geleden hebben afgelegd in het arrondissement Dendermonde. Op 468 zijn er slechts 241 examinandi in geslaagd méér dan 50 c/c der punten te behalen, rekening houdende dat de gestelde vragen het strikt minimum be vatten welk een vakman dient te be heersen, zal niemand ons van overdre ven pessimisme kunnen beschuldigen en onze noodkreet als gewettigd kun nen beschouwen. De beroepen spannen zich in om een waardige reserve aan te leggen, de ver schillende organisaties der Beroepsop leiding laten niets onverlet om de jon geren te helpen en te steunen. Het re sultaat is veeleer een ontgoocheling dan een aanmoediging. Nu wij aan de vooravond staan van een vestigingswet, een vestigingswet welke alléén de élite een kans zal gunnen, is het zeer dringend dat de jongeren meer begrip aan de dag leg gen en nu hun voorzorgen nemen om binnen enkele jaren geen bittere ont goochelingen op te lopen. Gewapend met een voldoende alge mene kennis en even voldoende tech nische kennis zal onze huidige bekwa me reserve dg levensworsteling gunstig doormaken. Hierom doen wij een dringenden oproep tot de jongeren opdat zij deze kleine inspanning zouden doen ter wil le van hun eigen toekomst en tot fier heid van de natie. Met de onmisbare medewerking der ouders kan zulks. MARC. I Dan rug, keel en borstje inwrijven met BELANGRIJKE RICHTLIJNEN VOOR BELGEN DIE NAAR BERLiJN WILLEN MEDEDELING VAN MINISTER VAN BUITENLANDSE ZAKEN Door het ministerie van Buitenland se Zaken en Buitenlandse Handel wor den richtlijnen verstrekt voor de Bel gen, die zich naar Berlijn willen bege ven. Diegenen, die willen naar de weste lijke sectoren van Berlijn gaan zonder Russisch visa. kunnen de stad slechts per vliegtuig bereiken. Zij moeten er echter op waken, vooraleer zich op weg te begeven, een plaats te bespre ken voor de terugreis per vliegtuig. Voor het geval dat ze Berlijn wen sen te bereiken langs de gewone weg of per spoor, moeten zij in het bezit zijn van een Russisch transit-visa, heen en terug. Het Russisch visum voor de terugreis kan slechts bekomen worden te Berlijn voor de personen, komende uit België en niet in t bezit zijn van der gelijk visa. De Belgische missie te Berlijn kan onmogelijk de Belgen, die Berlijn heb ben bereikt op om het even welke ma nier en niet de vereiste en noodzake lijke voorzorgen hebben genomen om Berlijn per vliegtuig te verlaten, gelde lijk bijstaan. De prijs van de terugreis per vliegtuig uit Berlijn is betrekkelijk hoog. Deze personen lopen daarbij het ge vaar, hun verblijf te Berlijn te moeten verlengen gedurende drie tot vier we ken, vooraleer zij een plaats in een vliegtuig kunnen bemachtigen. Ook in deze kosten van een verlengd verblijf kan de Belgische missie niet tu§9enko-,. men. GEEN PRIJSWIJZIGING DER TABAKSWAREN Sinds enkele dagen wordt er op nieuw gewaagd over een verhoging der prijzen van de tabak en de sigaretten. Laten wij onmiddellijk de rokers ge rust stellen dat er van nieuwe prijsver hoging geen sprake is. Een tijd geleden bij de eenmaking der accijnsrechten tussen Belgie en Nederland, werd be slist dat de prijs der gewone sigaretten zou stijgen van 8,70 tot '10 fr. terwijl de prijzen van tabak, sigaren en siga- rilos zullen dalen. Het doel van deze maatregel is de werkloosheid in de ta bakindustrie te bestrijden. Inderdaad, sigaretten worden met de machine gemaakt; sigaren en sigaril- los daarentegen met de hand. In de in dustrie van tabak en sigaren en sigaril- los zijn er heel wat meer arbeiders te werk gesteld dan in de sigaretten fa brieken. EEN LOGENSTRAFFING De Belgisch-Luxemburgse Federatie der Tabakverwerkende Industrieën (FEDETAB) verzoekt ons de onjuis te of tendentieuse berichten te logen straffen, welke in de pers zijn versche nen, betreffende een aanstaande wij ziging van de prijzen van tabak, siga ren en sigaretten. «Het is juist, aldus de mededeling, dat een nieuw fiscaal barema, uitge werkt in het kader van de Beneluxac- coorden, op het Bureau van de Ka mers van Volksvertegenwoordigers werd neergelegd, maar bedoeld bare ma zal slechts kunnen in voege treden nadat het door het Parlement is goed gekeurd. Het publiek zal door onze zorgen verwittigd worden, zodra de toepassing van het nieuw barema in het vooruit zicht wordt gesteld WEDEROPBOUWLENING TREKKING TWEEDE SCHIJF Bij de 35e trekking van de Weder- opbouwlening (2e schijf) is het lot van 1 millioen te beurt gevallen aan obligatie nr. 37 van de reeks 4.005 en en een lot van 500.000 fr. aan obliga tie 409 van de reeks 6036. De andere obligaties van deze reeks zijn terug betaalbaar tegen 1000 fr.

De Gazet van Aalst | 1949 | | pagina 1