Veavolg van Is te bladz. DE VOORSCHOTTEN AAN DE GETESSTERDEN bespreking daarvan maanden zal in be- |slag nemen, zowel in de commissies ais in openbare vergaderingen. De moei lijkheden zullen tijdens de tussenperio de evenwel gemilderd worden indien toestand te verbeteren. Om te begin- het parlement onmiddel!ijk het eerste beschik- betreffende de ruimere nen zullen betere lokalen ter •king gesteld worden van de provincia le directies en talrijker personeel. Een nieuwe weddeschaal zal vastgesteld worden voor de deskundigen om de aanwerving van deze onmisbare techni ci te vervorderen. De controlemetho des kunnen en zullen vereenvoudigd worden dank zij de ondervinding in de vorige jaren opgedaan. Er werd con tact genomen met de diensten van ste denbouw om te verhelpen dat de plan nen en reglementen van deze dienst de wederopbouw al te zeer zouden vertra gen. i Verder werden maatregelen getrof fen om de procedure te bespoedigen tussen de toezending van het gemotij veerde advies en de definitieve veref fening der vergoedingen. Dit tijdsbe-, stek, dat volgens de wet drie maanden mag bedragen, zal ingekort worden. Tenslotte wordt door de ministeries van Wederopbouw en Financiën geza menlijk gewerkt aan een plan tot spoe dige deblokkering van de 60 t.h. ge blokkeerde gelden der geteisterden. Een eerste trein deblokkering zal eerst daags plaats hebben. DE GETEISTERDE SCHIPPERS De minister heeft ook het inzicht een bijzondere maatregel te treffen voor de geteisterde binnenschippers. Er wer wetsontwerp voorschotten roedkeurt. den reeds in de maand Maart van dil 'jaar tal van dossiers afgehandeld. Tot hiertoe heeft echter nog geen enkele binnenschipper iets ontvangen. De mi nister heeft daarom besloten aan 100 prioritaire schippers onmiddellijk de nodige voorschotten te geven om met de bouw van hun nieuw schip te kun nen beginnen. De grote hindernis voor de definitieve afhandeling van de dos siers der schippers is het gebrek aan experten. Daar de schippers echter in tussen maar wachten op hun geld en de scheepswerven op werk, hoopt de minister door het spoedig toestaan van voorschotten, reeds een honderdtal schippers uit de nood te helpen in af wachting dat de dossiers verder afge handeld geraken. EEN ALGEMEEN STELSEL VAN RUIMER VOORSCHOTTEN De minister heeft trouwens het in zicht het stelsel der verruimde voor schotten uit te breiden voor alle eige naars van onroerende geteisterde goe deren zonder het definitief onderzoek der dossiers af te wachten. Deze ver- voorschotten hebben ten doel de wederopbouw te stimuleren. De voorschotten zullen gebasseerd zijn op een summier onderzoek van de dos sier, voor ieder geteisterde die het wenst. Ongelukkig is er echter een wet nodig om het huidig voorschottenstel sel te verruimen. De h. Rey heeft het inzicht een eenvoudig en kort wetsont werp in te dienen bij de aanvang van de nieuwe parlementaire zittijd. DE HERZIENING VAN DE WET VAN OCTOBER 1949 De minister is er nochtans van over tuigd dat inzake vergoeding van oor logsschade niet veel kan verbeterd worden zonder een grondige wijziging van de wet van 1 October 194 7. Hij werkt samen met de ambtenaren van zijn departement aan een nieuw wets ontwerp. Het is waarschijnlijk dat een GUNSTMAATREGEL. VOOR DE GROTE GEZINNEN KORTING VOOR DE OUDERS In het Staatsblad is de volgende beslissing van de N.M.B.S. bekend ge- maakt In zijn vergadering van 30 Septem ber 1949, heeft de raad van beheer van de Nationale Maatschappij der Belgische Spoorwegen besloten op ver toon van een bijzondere indenditeits- kaart, een vermindering van 50 t.h. op de normale prijzen van de enkele bil jetten toe te kennen aan de ouders welke op een bepaald ogenblik ten minste vier ongehuwde kinderen in le ven van minder dan 21 jaar hebben gehad. De maatregel, die t voorwerp uit maakt van't 16 sup. aan de Reglements bepalingen voor het vervoer van reizi gers en bagage, zal van kracht worden acht en veertig uren na zijn bekendma king in het Belgisch Staatsblad. 'De maatregel is ook van toepassing op de netten van de spoorwegmaat schappijen van Chimay, Mechelen- Terneuzen en Brussel-Tervuren. KOLONIALE LOTERIJ Hier volgen de uitslagen van de trekking der Koloniale Loterij die Za terdagavond te Roeselare plaats had. Winnen 200 fr. de nummers eindi gend op 4. Winnen 500 fr. de nummers eindi gend op 08. Winnen 1000 fr. de nummers ein digend op 867. 302 en 768. Winnen 2500 fr. de nummers eindi gend op 8337, 1425, 3893, 8920, 9072, 0796, 0594 en 4366. Winnen 5000 fr. de nummers ein digend op 0460, 0825, 8255, 3666, 6608. Winnen 10.000 fr. de nummers ein digend op 0417, 6721, 9416. Winnen 20.000 fr. de nummers ein digend op 64611. 52425, 58273, 07971 08173. Winnen 50.000 fr. digend op 5 2866, 29298. Winnen 100.000 eindigend op 59352 60458. Wint 250.000 fr. het digend po 68320. Winnen 500.000 fr. 230645, 376863. Wint millioen het nummer 198589 Wint 2 millioen en half het nummer 251905. de nummers ein- 44899, 61083, fr. de nummers 72237, 12775, nummer ein- nummers EEN VERHAAL UIT HET WERKELIJKE LEVEN Naar het Frans, vrij bewerkt door F. A. KRAMPS. 1 3dc Vervolg. Neef Karei was een knap man, be daard, met aangename manieren, en wiens zeer scherpzinnige ogen achter «en gouden bril verscholen waren; zij ne echtgenote was C\n levendig, beval lig vrouwtje, die niets te doen scheen ie hebben dan hare kinderen met hare onophoudelijke raadgevingen en waar schuwingen te vervolgen. Zij had er negen vijf jongens en vier meisjes, die allen in hunne trekken min of meer do beeltenis der Kerpeulvans droegen, vermengd met het kenmerk van een opgeruimden geest, en in hunne manie ren dat zeker iets hadden, dat een be wijs van orde en regel in het huisgezin is, waartoe zij behoren. Armelle, die, bij de aanraking met de buitenwereld/ weer dartel geworden was liet zich om helzen en naar de grote eetzaal gelei den, waar de gehele familie zich wel dra verenigde. Juffrouw Josephine was kostbaar en naar de laatste mode ge kleed, doch zag er daarom toch niet deftig uit; wat juffrouw Augustine be treft, zij droeg een tulen mutsje en haar gewone zwarte japon, met eng- eluitende mouwen en haar blauw ka: toenen boezelaar. Aldus toegetakeld zette zij zich aan de tafel, die een last van massief zilverwerk droeg, vouwde een fijn damasten servet open en spel de dit tegen het glimmend merinos van haar jurk en over haar vettig voor- LENÏNG tot WEDEROPBOUW le SCHIJF 96e trekking van 1 Oct. 1949. V/int 5 millioen frank: Reeks 1249 N, 984; Wint 2 millioen frankReeks 873 Nr. 573; Wint 1 millioen frank Reeks 2406 Nr 866. De andere obligaties dezer reeksen zijn terugbetaalbaar tegen 1.000 frank. SPIJSKAART VOOR EEN GANSE WEEK Zondag Zalmrolletjes. Selderij- soep Gestoofd Konijn Appel moes Gekookte Aardappelen Zwitserse Peren met Vanillesaus. Maandag Kalflapjes Gestoofde Selderij Gekookte Aardappelen Pruimencompote. Dinsdag Gebakken Tongen Fri tes Fruit. Woensdag Varkenscoteletjes Rode Kool Gekookte Aardappelen Chocoladevla. Donderdag Gehakt Andijvie Gekookte Aardappelen Rijst met Appelen. Vrijdag: Gekookte Tarbot met Hol landse Saus Aardappelpuree Fruit. Zc ter dag Varkensnieren Sa- voykool Gekookte Aardappelen Kastanjepudding. VOOR DE LEKKERBEKKEN. Zwitserse Peren Yl liter melk, 5 0 gr. griesmeel, 40 gr. suiker en wat ci troenschil. Hiervan kookt men op de gewone wijze griesmeelpudding en laat deze in een platte vorm bekoelen. Men stort de pudding op een platte schotel en legt er een krans van pe rencompote op. Het midden van de pudding wordt bedekt met abriko- zenmarmelade. Over de peren giet men een vanillesaus. Vanille-saiss. Benodigd Ya 1. room of melk, 2 eierdooiers (of 1 eierdooi er en 5 gr. maïzena), 25 gr. suiker, Ya stokje vanille. Bereiding De room of melk wordt met de suiker en de vanille aan de kook gebracht. De eierdooiers worden losgeklopt en de hete melk hier voor zichtig aan toegevoegd. De massa gaat nu in de pan terug en wordt onder flink roeren tot aan de kook gebracht. Onder het afkoelen wordt af en toe ge roerd om de vorming van een vlies te gen te gaan. Gebruikt men maïzena, dan wordt deze met wat koude melk aangemengd, roerende bij de koken de room of melk gevoegd en ongeveer 2 a 3 minuten d'ooïgekookt. K?»itar;epiïdding. 250 gr. kastan jes, van kruissneedjes voorzien, een poos in kokend water leggen; ze dan schillen en gaar koken in 1 liter vanil le- of citroenmeik; Ze fijn wrijven en vermengen met 160 gr. suiker. dl— marasquin en de met 25 a 30 gram latine gebonden melk. Er, na enige bekoeling,Ya 1- slagroom door roeren; de pudding dan verder laten bekoelen in een met eiwit bestreken vorm en hem, gegarneerd met confituren of si naasappelschijfjes, presenteren met ci troensaus. HUISHOUDELIJKE WENKEN. De Zomer is voorbij Met weemoed bergen we onze fleurige zomerkleed jes op, en gaan voor de wintergardero- be zorgen. Dit heeft voor gevolg, dat ook het bont weer voor de dag wordt gehaald. Of het nu een bontmantel is of slechts een bescheiden bontkraag of vos, alles moet toch even nagezien en opgefrist worden. Natuurlijk was ops bont tijdens de oorbije zomermaanden goed motvrij ingepakt. En nu we dit weer uitpakken, hangen we het eerst een tijdje in de buitenlucht, omdat het weer fris zou luiken. Daarna leggen we het plat op een tafel, en beginnen we het bont op te kloppen. Dit doen we met een stokje, waaromheen we katoenen draad of reepjes oud linnen hebben gewonden om het beschadigen van de pels te voorkomen. Door dit kloppen knapt het bont (en vooral de langharige soorten) reeds bijzonder goed op: het stof wordt erdoor verwijderd en de haren krijgen weer een mooie glans. Geplette gedeelten worden met een grove haarkam behandeld. Eerst kam men we tegen de vleug in, en daarna met de vleug mee de kam moet de leren huid raken, maar we moeten wel oppassen dat geen haren worden uitge trokken. Na deze bewerking wordt het bont nog eens uitgeklopt en geborsteld. Lichtgekleurd bont, dat vuil is ge worden, moeten we bovendien daarna nog schoonmaken met een linnen of katoenen doekje, gedoopt in benzine, l Vuil geworden wit bont wordt afge wreven met een niet te dun papje van magnesia en benzine. We wrijven dit papje zolang met de hand of een bor- ltje in het lont, waarbij we de huid moeten raken, tot de benzine geheel verdampt is, en er slechts losse poeder overblijft. Dit poeder wordt er dan weer uitgeklopt en uitgeborsteld. Alleen volledig wit bont mag op deze manier gereinigd worden. Donker bont zou door deze behandeling een vaaj-grijze tint krijgen. Moet U dus bijvoorbeeld een witte rand bont schoonmaken, die langs een donkere pels is gelegen, dan mag U dit middel schoot vast. Ondanks haar hartstochtelijke geld zucht was juffrouw Augustine op deze soort van weelde gesteld zij droeg een bijzondere zorg voor deze lijkdom- men, die zij onder gene voorwendsel hoegenaamd zou hebben willen, ver deeld zien. Z.ij was evenmin karig op de spijzen; de tafel haars vaders moest altijd rijkelijk voorzien zijn; zij had er een kwestie van eigenliefde van ge maakt ten einde aan de bekoringen* die haar in dit op zicht kwamen lastig vallen, weerstand te bieden. Juffrouw Augustine was de enige en ware meesteres van dit huis. Reeds vroegtijdig deelgenote in de zaken haars vaders had zij hare jeugd in het kantoor en achter de toonbanken van den somberen kelder doorgebracht zij was niet gehuwd, vooreerst om het handelshuis niet van zijn besten knecht te beroven, en in de tweede plaats door eene onbestemde vrees van zien te verarmen. Ongehuwd gebleven had zij haar tweeledig gezag weten te be houden, vooreerst over haar vader, die met de jaren zwakker geworden was, en vervolgens over hare broeders en zusters, die volmondig bekenden dat zij in alle dingen de knapste was. Getrouw aan haar practischen geest hoorde zij Armelle uitvoerig uit over het voedsel het aan haar broeder, den advocaat, overlatende, haar over ha re studiën te ondervragen. Armelle beantwoordde al de vra gen, welke men haar deed en van wel ken aard zij ook waren, op eene dui delijke en beleefde wijze, en haar va der, die aandachtig naar haar luisterde, maakte haar meer dan eens een com pliment, dewijl zij op zulk een be niet toepassen. Gebruik dan in dit ge val zemelen» die EVEN verwarmd zijn b.v. op een bakblik in de oven). Maak deze met enkele druppels benzine vochtig, strooi ze op het bont en wrijf hier met de platte hand flink overheen. Om de benzinelucht geheel te ver wijderen laten we het bont nogmaals een tijdie in de buitenlucht hangen. PAS OP gebruik benzine nooit in de nabijheid van vuur. KEUKENGEHEIMEN Oktober is de maand waarin we on- ze wintervoorraad aardappelen aanko- pen. Men onderscheidt in ons land drie soorten aardappelen de zand-, duin en. klei-aardappel. Hoewel de klei-aar- dappel als de meest zoedzaamste wordt beschouwd, is de zand-aardappel fijner van smaak en bloemiger. De duin-aar dappel is nog fijner en blijft bovendien in het voorjaar langer goed. Goede aardappelen kenmerken zien door vast geel vlees. Zij moeten, te vens stevig aanvoelen, een rebelmati- ge vorm hebben, geen blauwe of groe ne vlekken vertonen en weinig of geen ogen hebben. Om te weten of zij goed bloemig zijn, snijden we er één in tweeën en wrijven de snijvlakken tegen elkaar. Vormt zich nu een wit schuim, dan mag men aannemen 'n bloemige aard appel te hebben. Nog een kenmerk voor bloemige aardappel is: een dunne schijf er van naar het licht houden, de- mag dan slechts weinig doorschij nend zijn. De blauwe aardappelen zijn over het algemeen wel goed, maar koken spoedig tot pap. Daarom vereisen zij bij het koken, vooral op het laatst, wat meer zorg. Aardappelen bewaart men in een vorstvrije, droge, donkere kelder. Me» legt ze nooit op de stenen vloer, maar liefst in houten bakken. NU HET WINTER WORDT... Nu het winter wordt, wacht dc vrouw des huizes weer de taak dit kou de jaargetijde voor haar huisgenoten zo aangenaam en gezellig mogelijk te doen verlopen. Uit de aard der zaa*c is haar taak 's winters moeilijker dan 's Zomers, 's Zomers toch trekken de meeste leden van het gezin weg, beoe fenen zij sport en zoeken de vrije na tuur op. In de winter is daar vanzelf sprekend geen sprake van. Het huis is dan het middelpunt, waarom aller draait. Er behoort veel tact en. liefde toe, om wrijving, die onder deze om standigheden gauwer plaats heeft, dan wanneer iedereen buitenhuis is en hel huis alleen maar om te eten en te sla pen gebruikt, te vermijden. Natuurlijk is het weer de moeder op wie deze moeilijke, maar dankbare taak rust. Door gezellige maaltijden klaar te maken, door nu eens de lie- velingsspijs van de een en dan weer van de ander te bereiden, door het no dige van vrienden, en vriedinnen van de kinderen, het arrangeren van brid- ge-avondjes voor de heer des huizes, e. d. probeert ze het iedereen naar de zin te maken. Dat er op die manier weinig tijd voor haar zelf overblijft is te begrijpen. Het zou daarom wel eens goed zijn, wanneer de huisgenoten, voor wie toch al die opofferingen getroost worden, één dag in de week moeder eens ver wenden en vertroetelden. Eén dag moeder eens bedienden in plaats van door haar bediend te worden. Het zou slechts een kleine opoffering zijn ir> vergelijking met wat een moeder altijd voor haar gezin doet. ONS WEKELIJKS PRAATJE KLEINE MEISJES. Teder buigt de moeder zich over haar1 kindje heen. Enkele dagen of pas enkele uren ligt het kleine meisje naast haar. Peinzend rust haar blik op dit wezentje, in doeken gehuld. Zij heeft hem het leven gegeven, zij moet hern verzorgen en beschermen, moet zijn eerste schreden leiden en de eerste woordjes leren spreken. Haast iedere moeder denkt, wanneer zo'n pas gebo ren kindje zo vredig naast haar ligt, cï over na, wat het latere leven voor haar kleintje nog verborgen houdt en wat zijn toekomst zal zijn. Zij probeert in het kleine gezichtje te lezen, wat de natuur juist haar kind voor goede ei genschappen heeft meegegeven, die later zijn leven zullen helpen verge makkelijken. Plet is echter vrijwel onmogelijk om uit de kleine kopjes de hoofdtrekken van een bepaald karakter te kunnen lezen. Bovendien moet dit karakter schaafde toon had leren spreken. Mijnheer Firmin liet niet na gedurig te herhalen, dat zij buitengemeen in haar voordeel veranderd was, en om zijne woorden klem bij te zetten ver haalde hij verscheidene streken, die Armelle toen zij pas bij mevrouw Mar tial was, had uitgevoerd. Eens had zij hem onder anderen voorgesteld haar aan de andere zijde van de spreekka mer op te wachten, daar het haar, naar zij zeide, zeer gemakkelijk zou vallen door het venster te klimmen. Armelle lachte hartelijk om het verhaal harer guitenstreken, en bloosde zelf nu enj dan, wanneer haar oom de advocaat, die alles haarfijn vertelde, de aanlei ding harer weerspannigheden trachtte te doorgronden. Hebt gij geen permissie tot tien uren 7 vroeg de kapitein haar, toen hij, bij het einde van het diner, zag, hoe zij het horloge haars vaders uit zijn vest zak haalde om te zien hoe laat het was. Ik moet om zeven uur weer bin nen zijn oom, antwoordde Armelle. En zij voegde er bij. Het is tijd dat wij vertrekken, papa. Toch niet voordat de koffie en «pousse-café» genuttigd zijn, zeide de kapitein. Zo lang zal ik niet kunnen wach ten. Ik moét op mijn tijd terug zijn,\ niet waar, papa X Verlangt gij het 7 Ja, vooreerst om mevrouw Mar tial, en dan om Laura, die nooit uit gaat en die zich un zonder mij danig zal verveeld hebben. Welnu laat ons dan gaan zei de mijnheer Trahec droogjes. Trahec, 'de koffie wordt reeds in geschonken, zeide juffrouw Augustine „Gij kent het spreekwoord Als dei fles opengetrokken is moet men den wijn drinken; ik heb van de allerbeste I merken voor u laten zetten; gij moogt niet heengaan zonder die geproefd te hebben. Laat ons dan eerst koffie drin ken, zeide mijnheer Trahec, terwijl hij juffrouw Augustine zijn arm bood. Armelle volgde haar vader naar het salon, en vergezelde hem naar den hoek, waar hij zich met den kapitein afzonderde. Zij bracht hem op beval lige wijze zijne koffie, doch vergalde hem den smaak door haar kwalijk ver holen ongeduld. Dat is een kopje koffie, dat met kleine teugjes gedrongen moet worden, zeide de kapitein,toen hij zag dat mijn heer Trahec zich haastte zijn kopje te ledigen, niet waar Augustine Zeker, antwoordde Juffrouw Au gustine, die het hare langzaam uit- slurpte. Doch mijnheer Trahec was klaar blijkelijk gehaast door het ongeduld van Armelle. Hij dronk dien fameusen mokka zeer schielijk uit, weigerde met eene driftige beweging het glaasje co gnac, dat de kapitein hem aanbood, en nam ijlings afscheid van het gezel schap. Een volgenden keer moet gij voor Armelle permissie vragen tot tien uur, zeide de kapitein, die 'hem tot de straatdeur uitgeleide deed. Ja, ja, een volgende keer, her haalde mijnheer Trahec, terwijl hij Armelle, die met haastige schreden vooruitliep volgde. Men liep zeer snel en zonder een woord te spreken Toen A'rmelle de spreekkamer bin nentrad stond zij met een sprong voor de pendule. Goede hemel riep zij uit, v\r komen te laat thuis; het is reeds half acht, papa. Deze pendule loopt ongetwijfeld enige minuten voor, antwoordde mijn heer Trahec koel. komaan, Armelle; ga zitten, bedaar wat, en laat ons even praten. Maar, papa, de bel voor hét avondgebed zal dadelijk luiden, her nam Armelle, die stond te luisteren, en iedereen moet daarbij tegenwoordig zijn. Haast u wel Dat is de bel. Vaar wel papaatje En zij viel mijnheer Trahec om den hals, die haar herhaaldelijk kuste: ver volgens trok zij hem uit de kamer. Bij de buitendeur hoorde Armelle ver strooid naar de laatste woorden, die haar vader tot haar sprak, en daar de bel opnieuw luidde, snelde zij zo spoe dig zij kon naar het grote gebouw dat aan den tuin grensde. Met eene hand op de koperen kruk der straatdeur volgde mijnheer Trahec zijn dochtertje met de ogen, zolang hii haar kon zien; zij keek niet eenmaal om. Hij opende de deur en ging naar buiten, terwijl hij haar driftig achter zich toetrok. Vervolgens wandelde hij langzaam tot aan het einde der straat, en eenklaps en zeer haastig op zijne schreden terugkeerende, schelde hij aan de grote groengeverfde poort aan. Wilt gij mevrouw Martial zeg gen, dat ik haar ogenblikkelijk moet spreken, zeide hij tot de persoon, die hem opendeed. Hij trad de spreekkamer, die hij zo

De Gazet van Aalst | 1949 | | pagina 2