DE week Van HET verkeer PIERLALA Snuif en wrijf EN OMSTREKEN Nummer 81 BURELEN Kerkstraat 9, [Verschijnt den Donderdag en Zondag van iedere week. Zondag 9 Oktober 1949 Aalst - Telef.n' 24.114 - P. C. n' 881,72 - 6e Jaarg. 1;.25 fr. 't Nr. VOLKSE OPVOEDKUNDE (Familiale Kronijk voor Opvoeding en Onderwijs.) Met het huidig verkeer sluipt de DOOD langs de straat. TER HERINNERING... hebben of er geen voertuig uit de an- Idere richting komt. Steeds teken doen Wij hebben in de loop der maand 'anneer y een voertuig gaat voorbij - Juni een paar artikels geschreven met'steken, van richting veranderen of een OA aIt' 'D'OOD LANGS DL hinderpaal ontwijken (Uw arm zijde- BAAlN.. Dat was ter gelegenheid van lings uitsteken). het verschijnen der statistieken der on gelukken, die van dag tot dag stijgen in aantal. De hoofdoorzaak daarvan is natuurlijk het buitengewoon verkeer van allerhande voertuigen op de in ons land daartoe nog niet aangelegde ver keerswezen, doch een bijkomende oor zaak is wel, dat velen onder ons de ver keersreglementen niet kennen of niet toepassen DE WEEK VAN HET VERKEER... We waren vóór een paar dagen te Brussel en zagen daar tal van verkeers agenten in groep het verkeer leiden en regelen. Op de straatstenen waren met witkalk lijnen getrokken, bizonder aan de kruispunten en aan de punten waar het verkeer zeer druk en daar door zeer gevaarlijk is. We hebben er waarlijk genoegen aan beleefd De agenten waren streng doch vriendelijk Ze gaven (des», gin gen wij haast zeggen, aan de voetgan gers en aan de automobilisten, motorij ders, cyclisten en aan al wie het aanbe langde Een zeer degelijke maatregel die af en toe zou moeten herhaald worden, niet alleen in de grote centra maar ook in de provinciesteden en zelfs in de dorpen. Totdat de verkeersreglemen ten ingeoefend zijn... en stipt nage leefd door iedereen De school en het gezin kunnen dan verder regelmatig er de hand aan houden dat de reglemen ten toegepast worden. Om onze lezers en lezeressen hierbij te helpen willen wij hierbij de voor naamste verkeersvoorschriften medede len l 4. Nooit een gebouw fiets in- of uit rijden. Eerst afstappen. 15. Nooit op een rijdende tram of 'n ander voortrijdend voertuig springen 16. Niet alleen letten op de gevaren van de straat, ook op uw hoede zijn voor de onoplettendheid der voertuig bestuurders, hun onbevoegdheid en te vens ook voor alle onverwachte voor vallen. 1 7. Voorzichtig zijn wanneer U de LIBERALEN VRAGEN UITSTEL VAN VOLKSRAADPLEGING ANDERS SCHEURING IN DE PARTIJ De liberale groepen van Kamer en Senaat hebben een belangrijke verga dering gehouden, waarbij ze de politie ke toestand, en vooral de onderhande lingen over de Koningskwestie onder zochten met het oog op de gevolgen van politieke aard, die daaruit kunnen voortvloeien. De groepen hebben be sloten de eerste-minister te verzoeken de parlementaire zittijd die officieel nog niet gesloten werd, thans te sluiten zodat het wetsvoorstel Struye, over de Volksraadpleging, verdaagd wordt tot de officiële heropening van het Parle ment, op de tweede Dinsdag van No vember. In afwachting willen ze dat van regeringswege een formeel voor stel inzake de oplossing van de Ko ningskwestie zou voorgelegd worden want ze onderzoeken liever een rege ringsvoorstel dan een parlementair voorstel. Ten andere, oordeelden de groepen school verlaat of "thuis buitenkomt. Niet j u'LA reSerinS beio'een nationa- lopen en elkaar niet achterna hollen. L°P'°S>'n= VOOr. 'e r'el!en- en §aat xr met op dat ze zich thans achter het 18. Nooit een straat oversteken op voorstel Struye verschuilt, dat niet een plaats waar een voertuig staat, zon-|door de regering jnjediend werd Fn der voorar zeker te zijn dat de weg vrij jndien de oplossing der regering de li- beralen niet bevalt, moeten de liberale VERKEERSVOORSCHRIFTEN. 1Vooraleer een straat over te ste ken, eerst links en rechts kijken om te zien ot de weg vrij is. Niet vergeten dat de voertuigen rechts rijden. 2 Waar lichtsignalen zijn, de straat slechts oversteken wanneer het signaal groen is in de richting die U wilt" vol gen; is het rood ofwel groen en rood wachten. wanneer 3. Is er een vaste verkeerspost, straat slechts oversteken agent U teken doet. 4. Nooit een kruispunt oversteken. Een omweg maken en voormelde pun ten 1 en 2 in acht nemen, telkens wan neer U een straat oversteekt. 5. Is er een overgang tussen wegkop- spijkers of tussen lijnen, steeds tussen de spijkers of de lijnen blijven, wach ten tot de weg vrij is en kijken naar de signalen of de verkeersagent. 6. Nooit van een rijdende tram sprin gen en wanneer gij bij de tramhalte af stapt in de richting kijken die het rij tuig volgt en U met de linkerhand vast houden. 7. Wanneer U van de tram afstapt, de straat niet oversteken dan wanneer de tram opnieuw is vertrokken, want U zoudt kunnen verrast worden door een voertuig dat uit de andere richting 'komt en bij de halte door de tram aan het gezicht was onttrokken. 8. Wanneer U afstapt bij een facul tatieve halte, waar zich geen vlucht- heuveltje bevindt, op het voetpad wachten tot het verkeer vrij is. Dezelf de regel geldt voor het opstappen; aan de bestuurder teken doen en op de stoep blijven. 9. Nooit spelen, noch lezen, noch praatjes houden in het midden van de straat, op de boord van de stoep of er gens anders waar voertuigen kunnen voorbijrijden. 1 0 Wanneer U met de fiets rijdt, zo veel mogelijk rechts houden. Niet ver schrikken wanneer een voertuig dat U volgt voorbijsteekt, want uw wijfeling kan erge ongelukken tot gevolg heb ben. Steeds de rijwielpaden gebruiken daar waar er zijn. Nooit met twee of meer naast elkaar rijden. 1 1. U nooit laten voorttrekken wan neer U per fiets rijdt en vooral nooit iemand opladen. 12. Vóór uw uitstapjes, steeds de staat van de fiets en van de banden nagaan. Het klein-ste defect kan een ongeval veroorzaken. 13. Degene die vóór U rijdt links is en vooral niet lopen, want U zoudt kunnen gevat worden door een snelrij dend voertuig, dat de tijd niet meer zou hebben om U te ontwijken. 19. Te voet op het platteland altijd, indien mogelijk, links van de te volgen weg gaan; daardoor kunt U steeds op uw hoede zijn voor de voertuigen die op U afkomen, dan wanneer U rechts van de weg nooit gerust zult zijn en U dikwijls zult moeten omkeren. 20. Als U in groep is, nooit achter elkaar de straat oversteken maar steeds naast elkaar. Dit om het verkeer niet te lang te onderbreken. 21. Een straat altijd loodrecht over steken en niet schuin. De kans op oni gelukken zal kleiner zijn, doordat de weg korter is en het mogelijk wordt naar links en naar rechts uit te kijken 22. Op de stoep altijd rechts houden (naast de huizen).Door de linkse rand te volgen, loopt U gevaar door een voorbijsnellend voertuig aangeneden te worden. 23. Nooit elkaar van de ene stoep naar de andere toeroepen; de minste onoplettendheid kan 'het leven kosten van hem of haar tot wie U zich richt. 24. Bij het fietsen, nooit te dicht een voertuig dat vóór U rijdt volgen. 25. Bij het fietsen nooit de stuurstang loslaten; dit kan zeer erge ongelukken veroorzaken. 26. Als U verblind is door de berm lampen van een auto, van uw fiets stappen en op de stoep gaan. 27. Nooit een stilstaand voertuig aanraken. Dit zou ernstige ongevallen kunnen tot gevolg hebben. 28. Onthouden dat de voertuigen v. de politie, brandweer en het Rode Kruis, voorzien van een speciale bel, de voorrang hebben op al het andere ver keer en niet stilhouden. 29. Niet met een trottinette rijden of schaatsen op de stoep of op het maca dam der verkeerswegen. Dit stelt U bloot aan talloze gevaren en kan ernsti ge ongelukken veroorzaken aan mensen die zich in uw nabijheid bevinden. 30 Daar waar het terras van een kof* fiehuis, een staketsel, enz., de stoep be lemmeren, eerst omkijken vooraleer van de stoep af te stappen om verder te gaan en U er van vergewissen dat hier aan geen gevaar verbonden is, ■minister ontslag nemen. NIET ACCOORD OVER VOLKSRAADPLEGING. Dhr Janssens heeft tijdens deze ver gadering de stelling verdedigd dat de Volksraadpleging niet als oplossing voor de Koningskwestie aanvaard kan worden. Hij drong er op aan dat de partij het principe van deze oplossing grondig zou onderzoeken en zich dar zou uitspreken. Men moet de formele vraag stellen, zegde hij, of de partij ja dan neen voorstander is van de te rugkeer van de Koning. Dit debat, zeg de dhr Janssens zal voor ons gevaar lijk zijn, want vermits veel parlemen tairen zich gebonden voelen door be loften afgelegd aan Aun kiezers, moe ten ze tegenstrijdi.fcP&fc'lmgen innemen en bestaat er kans op scheuring in de partij. Hij was dan ook van oordeel dat men tijd moet zien te winnen door het voorstel Struye te doen uitstellen. Men moet de regering verplichten stelling te nemen, en desnoods uit de regering treden, liever dan onderling oneens te worden. Verder werd vernomen dat de groe pen besloten hebben dhr Lefebvre. voorzitter van de Kamergroep, naar de eerste-minister te zenden om uitstel van de Volksraadpleging te eisen. De groepen zullen dan binnen een achttal dagen terug samenkomen om de toe stand te onderzoeken. Ondanks deze pessimistische beslis singen, meende dhr Hoste bij het ver laten van de vergadering te mogen ver klaren dat al wie op een snelle crisis kent, bedrogen zal uitkomen. voertuig tuig, dat langs links voorbijrijdt, kan verbergen. Door het eerste te willen voorbijlopen kunt U door het tweede aangereden worden. 32. Rechts houden op de stoep, zo ls de voertuigen op de rijweg. Daar door wordt 't verkeer vergemakkelijkt en mogelijke aanrijdingen door voer tuigen die U volgen vermeden. Om te sluiten geven we nog enkele goed te onthouden STELREGELS 1Nooit vergeten dat van degenen die zich op straat bevinden de voetgan ger zich 't gemakkelijkst kan bewegen en 't gemakkelijkst kan blijven staan. 2. Indien U steeds de verkeersvoor schriften in acht neemt, biedt het ver keer geen moeilijkheden meer. 3. Onthoudt dat er steeds rekening dient gehouden, op de weg of op de baan, met de onbevoegdheid of met de onvoorzichtigheid van anderen, als mede met ongevallen te wijten aan me chanische defecten. Men kan nooit te voorzichtig zijn. 4. Nooit te haastig zijn op straat, be halve bij vrije doorgang wanneer men DE BEWEGING DER WERKLOOSHEID Volgens de statistiek van de verze kering tegen werkloosheid tijdens de week van 25 September tot 1 October 1949 werden per dag gemiddeld 165.198 volledige werklozen gecontro leerd, benevens 62.666 gedeeltelijke en toevallig werklozen (arbeiders die met verkorte werktijd werken, arbei ders die ingevolge een geval van over macht tijdelijk werkloos zijn, werkloze havenarbeiders) Ten opzichte van de vorige week zijn er 25 7 volledige werklozen meei 31 Altijd onthouden dat een groot een kleiner en vlugger voer- en 2230 gedeeltelijk en toevallig werk lozen minder. voorbijsteken na vooraf gekeken te de anderen moet volgen. Een minuutje De daling van de gedeeltelijk er- toevallige werkloosheid is te danken aan de verhoging van de bedrijvigheid in de Limburgse en de Luikse kolen mijnen. Zij werd evenwel geremd door een toeneming van de gedeeltelijke' werkloosheid in de Henegouwse kolen mijnen en de textielnijverheid in West/ Vlaanderen. willen winnen kan U blootstellen aan de ergste ongevallen. 5. Het moderne verkeer is niet inge wikkeld. Het komt er alleen op aan de gevaren te kennen. 6. De straat en de baan zijn de twee plaatsen waar van iedereen het meeste tucht gevergd wordt. 7. Eenmaal buiten,steeds denken aan t gevaar dat U van overal besluipt. 8. Verkeersvoorschriften dienen dikwijls geraadpleegd. 9. Enkele droevige uitzonderinger niet te na gesproken, mag gezegd dat men dikwijls zelf verantwoordelijk is voor het ongeval waarvan men het slachtoffer is. OPVOEDER. ER KOMT WEERAL ROERING Als volksvertegenwoordigers en de senatoren in verlof zijn is het aan de politieke hemel kalm. Zo pas is het eind van het parlemen tair verlof aan den einder zichtbaar of die hemel wordt troebel en er ko men cyklonen en anticyklonen opda gen die het politieke weder in ons land eerlang beïnvloeden en bepalen. In het vooruitzicht van de politieke matchen zijn reeds verscheidene com missies samengesteld voor een eerste contactname en patrouillegevechten die zowat op een vriendenmatch gelijken Ook bij de supporters komt er roe ring en daar voorspelt het politiek weerbericht stormachtige storing. De eerste roering die we reeds op merken is (natuurlijk) rondom de ko ningskwestie. De Senaatcommissies zijn reeds be gonnen met het onderzoek van het wetsvoorstel STRUYE over de volks raadpleging. Als we de verslagen mo gen geloven gaat het er nogal gemoe delijk en schijnt de volksraadplegin in princiep aangenomen. De discussies gaan alleen over de modaliteiten en het grote probleem is of de stemopne ming zal nationaal of gewestelijk ge beuren. Dat gewestelijk opnemen heeft vooral aanhangers van den kant der antikoningsgezinden. Deze willen van den Koning een dood gewone candi- daat maken als voor kamer of senaat. Waarom België dan niet verdeeld in verschillende staten waarvan enkele een President hebben en andere een Koning De verenigde Staten van Bel gië Waarom niet We leven toch in de periode van Pacten en van het «Verenigd diten het «Verenigd dat Binst dat de Senaatcommissies aar het koningsvraagstuk aan het roeren zijn is de waalse supportersclub ook samen gekomen en wil de parlemen taire matchen reeds op voorhand bein- vloeden. Ze noemen die club het con gres van de oude Pekens en een paar jonge arrivisten. Het is mogelijk dat er onder die enkele enige - zoontjes uit het Walenland te vinden zijn die de ambitie hebben President der Belgi sche Republiek te worden. De gedach ten over een mogelijke volksraadple ging lopen in Wallonië fel uiteen en er zijn er zelfs die openlijk durven ver klaren wat allen van die club denken: nl. dat er geen sprake mag zijn van een mogelijke terugkeer van de Ko ning. Vooral de socialistische suppor ters der antikoningsgezinden ontpop ten zich op dat fameus congres als volslagen dictators die de democratie aan hun rode vaan vagen. Ge ziet reeds van nu af aan dat het er nog zal stuiven rondom een vraag stuk dat elke regering van na de be vrijding beloofde een spoedige en grondwettelijke oplossing te geven. Ondertussen geeft de persoon in kwestie, de Koning, den indruk die be loofde oplossing met kalmte af te wachten. Of... verwacht hij heelemaal niets meer De Koning is immers, in gezelschap van de prinses van Rethy, naar Italië vertrokken om er ook zijn match te^ leveren. Hij zou er deelnemen aan de golf kampioenschappen. Dus alleen bij de Koning zijn er geen stoornissen waar te nemen. Moest zijne Majesteit in die kam pioenschappen een davering krijgen dan zou Mijnheer Asiel naar Italië rei zen om te zien of die klopping niet te wijten is aan den ziekelijken toestand Vein den Koning en zou men een bul letin kunnen uitplakken waarbij aan de Belgen verklaart wordt dat de Ko ning om gezondheidsreden aan zijn doorluchtige broeder vraagt hem nog langer te vervangen. We geven nochtans aan den Koning den goeden raad op te passen dat zijn geval voor 1975 haar beslag krijgt, want de juristen zouden komen aam draven met verdertiging. In dit geval zou de Koning zich moeten onderwer pen wil hij zelf trouw zijn aan de grondwet. Men heeft de grondwet al zoveel stoten en stampen gegeven dat het op een ezelsstamp min of meer niet meer aankomt. Domme mensen gaan nog veel ple zier beleven met de wijze zoekers. En zeggen dat we dachten dat de vacantie het verstand van onze grote sjimmerikken wat Kou opgefrist heb ben. Wat baten zee- en berglucht als de fanatieker niet zien wil. Op een schonen dag zeggen ze de frank is gedevalueerd. En... hij is gede valueerd Op nen anderen dag zeggen ze de Koning komt nog niet. En... hij komt niet. Kan men niet zeggen Hij komt PIERLALA. Uw valling van neus, keel. of borst wee met DE FAMILIALE VERLOFVERGOEDING UITBETALING IN OCTOBER Bij besluit van de Regent dd. 30 September 1949, zijn zopas voor 1949 de regelen vastgelegd volgens welke het gezinsvacantiegeld aan de arbeiders zal worden verleend. De loonarbeiders genieten zulks op voorwaarde dat zij in 1949 recht hebben op vacantiegeid en op kinderbijslagen voor de maand September. Het gezinsvacantiegeld wordt aan de betrokkenen uitbetaald door de compensatiekas voor kinder bijslagen, waarvan zij afhangen, ter gelegenheid van de uitkering der kin derbijslagen. In geval de arbeider voor de maand September geen aanspraak kan maken op kinderbijslagen ten laste van een compensatiekas of geen recht heeft op kinderbijslagen voor geheel de maand September, zal het gezinsvacantiegeld of eventueel het aanvullend bedrag van zijn gezinsvacantiegeld hem op zijn aanvraag door de Nationale Compen satiekas voor Gezinsvergoedingen, Bei- liardstraat 54, te Brussel worden toege kend. De betrokken arbeiders zullen hun aanvraag aan deze kas slechts na 1 November a.s. moeten indienen. Het bedrag van het verlofgeld word* vastgesteld op 200 frank voor het Ie kind; 200 frank voor het 2e kind. 270 frank voor het 3e 350 frank voor het 4e 500 kind; kind frank van het 5e kind af. WEDEROPBOUWLENING 2de SCHIJF Bij de 36e trekking van de Weder- opbouwlening (2e schijf) is Woens dagochtend het lot van 5 millioen te beurt gevallen aan obligatie 73 van de reeks 6.774. het lot van I millioen aan obligatie 702 van de reeks 5.793 en het lot van 500.000 fr. aan obligatie 95 i van de reeks 6.639. De andere obligaties van deze reek sen zijn terugbetaalbaar aan T.O.OO fr.^aanbelangt.. VERHOGING VOOR RETOURBILJETTEN EN POSTCOLLI BIJ DE SPOORWEGEN ONMIDDELLIJK VAN KRACHT. De directeur-generaal der Belgische Spoorwegen en de Minister van Ver keerswezen hebben een beslissing van de raad van beheer der N.M.B.S. goed gekeurd waarbij de vermindering, die de prijs van de biljetten heen en terug behelst ten opzichte van de prijs dei enkele biljetten, van 20 op 10 t.h, verlaagd wordt. Deze maatregel treedt heden in wer king. Deze maatregel wordt op aanvraag van de maatschappijen Chimay, van Mechelen-Terneuzen en van Brussei- Ter\ ueren, eveneens van toepassing esteld in het verkeer dat deze maat schappijen aanbelangt. OOK VERHOGING VAN DE VRACHTPRIJS DER POSTCOLLI'S IN BINNENVERKEER De beheerraad van de N.M.B.S. heeft beslist 1. De vrachtprijs der postcolli's ii binnenverkeer met 1 frank te verhogei voor de sneden tot 3 kgr. en met 1 fr 50 c. voor de snede van meer dan kg tot 5 kg. 2. De eenvormige taxes voor de col li s tot 20 kg. alsmede de minimataxes der tarieven voor spoedverzending en voor ijlgoed te verhogen in de volgen de verhoudingen le zone (1 km. tot 50 km.) 1 fr. 2e zone (51 km. tot 150 km.) 2 fr. 3e zone (151 km. en meer) 3 fr. 3. In volgende benaderende verhou dingen te verhogen, de taxes van toe passing op zendingen gedaan tegen de voorwaarden van het ijlgoedtarief Barema A (zendingen van 500 kg. en minder) 20 t.h. Barema B (zendingen van 500 kg. tot minder dan 1 000 kg) 1 7 t.h. Barema C (zendingen van 1000 kg. tot minder dan 2000 kg.) 14 t.h. Barema D (zendingen van 2000 kg, en meer) 1 0 t.h. 4. Voor de vrachtgoedverzendingen bij wagenlading de prijzen per ton al gemene klassen en der bijzondere ta rieven behalve de bijzondere tarie ven 2.1U25 en 2.1 127 te verhogen in de volgende verhoudingen 1prijzen voorzien voor de zendin gen van ten minste 5 ton: 2 fr. per ton. 2. prijzen voorzien voor de zendin gen van ten minste 10 ton of meer j 1 fr. per ton. Deze maatregelen zijn onmiddellijk van kracht. Deze tariefmaatregelen zijn, op aan vraag van de Maatschappijen van, Chi may, van Mechelen-Terneuzen en van 'Brussel-Tervueren, eveneens van toe passing gesteld op het vervoer dat hem

De Gazet van Aalst | 1949 | | pagina 1