Socialistische Hallucinaties - .*»->».. rösKj*5Ut .zrt° Ajuinen filosoferen PIERLALA Tiimni» ui. '-""y^riryn EN OMSTREKEN Nummer 81 BURELEN Kerkstraat 9, Verschijnt den Donderdag en Zondag van iedere week. Donderdag 13 October 1949 Aalst - Telef.nr 24.114 - P. C. n' 881,72 - 6e Jaarg. 1,25 fr. 't Nr. Ze worden kwaad... Onder defce ti tel brengt dhr. Van Eynde, de rode Baas Ganzendonck van de even rode Volksgazet, een proza onder ogen van •ijn lezers om aan diezelfde lezers dat gene voor werkelijkheid te doen aan nemen, waar hij en zijn, politieke broe ders zelf niet van geloven. Volksgazet heeft de maan ontdekt, en dhr Van Eynde heeft ook datgene ontdekt wat anderen ong niet hebben ontdekt namelijk geweldige beroering in de arbeidersmiddens naar aanlei ding der devaluatie van de Belgische Frank En deze beroering is ontstaan als gevolg der perscampagne welke door de rode pers werd gevoerd Doch, wanneer wij dhr Van Eynde mo gen geloven, en wij geloven hem om hem plezier te doen, dan koesteren on ze ministers een zeer gegronde vrees de komende gebeurtenissen der eerst volgende dagen, rampzalige tribulaties staan onze regering te wachten, enz De pretensieuse man van Volksgazet praat reeds van de regering in Novem ber e.k. buiten te trappen Ondanks hun daverende nederlaag van 26 Juni ll., hebben sommige so- cios nog niets van hun verwaandheid verloren. In de verkiezingsveldtocht is de rode pers er niet in gelukt DIE gunstige beroering bij de arbeiders te verwekken welke de rode candidaten triomfantelijk naar het parlement moest voeren. Integendeel, de arbei- dres hebben de rode theorien en prak tijken de rug toegekeerd en socios een smadelijke nederlaag bezorgd. een nederlaag welke nog smadelijker wordt wanneer wij ons herinneren dat hun verkiezingscampagne gevoerd werd met Spaak en Aziel als uithangbord. Nu wil Volksgazet laten uitschijnen dat de socios de arbeiders terug in de hand hebben. Verwaandheid of zins begoocheling Dat de roden, welke eens de C.V.P. voor 100 jaar in de oppositie hebben gespijkerd en er thans zelf in verzeild zijn geraakt, hun politieke honger zou den trachten te stillen aan de devalua tieschotel wasi algemeen te voorzien. Een smakelijker politiek menu kon hen waarljik niet opgediend worden. Zo •als te voorzien hebben de Busetisten vrijen teugel gelaten aan hun demago gie en deze ingekleed in een lawaaieri ge gazeutenstyl. En Jefke Van Eynde, die inzake blunders niet aan zijn proefstuk is, drijft de naieviteit zover, door te be weren dat de regeringsgezinde bladen kwaad worden... omdat Aziel eens de waarheid heeft gezegd over de deva luatie. Dat minister Segers de woordenkra merij van Aziel gedevalueerd heeft, en dat dhr De Groote, oud sociominister, niet het standpunt deelt van zijn colle ga Aziel, dat schijnt de Ganzendonck van Volksgazet niet te weten; deze be faamde mondheld durft het in. ieder <*e- val niet onder ogen brengen van zijn lezers. Kijkt naar Zwitserland, zeggen de socialisten, daar wofrdt nog gewacht met de muntontwaarding. Wij zullen in ieder geval onze aandacht besteden aan de beslissing welke Zwitserland il nemenmaar wij hebben in ieder geval ook onze aandacht besteed aan de beslissing welke de Labourregering heeft genomen door een tot nog toe nooit geziene muntontwaarding door te Voeren, 'in welker draaikolk de westerise janden werden meegesleurd. Nochtans wordt de Labour partij door onze socios beschouwd als de grote Engelse socialistische partij. Aziel en Buset schreeuwen thans om een interpellatie in de Kamer, te gelijkertijd laten zij uitschijnen dat de regering schrik heeft om hen van ant woord te dienen. Dit laatsste voegen zij er aan toe om de belangstelling rond hun persoontje wat aan te wakkeren, belangstelling welke reeds was herleid tot roemloze" vergetelheid. SINTE MAARTEN OP KOMST. ENKELE OPMERKINGEN VAN GROTE MENSEN Sinte Maarten is bij uitstek een feest voor onze kleine kleuters. Dit mogen de grote mensen niet vergeten. Bijzonder in het Aalsterse wordt deze Heilige met veel luister gevierd. Onze Stad spant in deze viering de De communisten hebben het nodig geoordeeld waarschijnlijk op com mando van Moskou, of uit schrik van laksheid verweten te worden in de laatste gemeenteraad hun aanhanke lijkheid aan Stalin te betuigen. DE BENELUX PftAE UN,* EINDELIJK EEN FEIT TEXTIEL-SECTCR KAN NIET TEVREDEN ZIJN. De socios zullen hun interpellatie hebben, evenals het antwoord hierop. Anderzijds doet het toch nogal potsier- lijk aan, de socios te horen huilen over de belangen der arbeiders, daar waar zij zelf, door hun wanbeheer in de door hen beheerde departementen, de tries tige faam van verkwisters en onbe- kwamen hebben verworven. Als wij er aan denken welke circusnummers Aziel heeft uitgehaald in het ministerie van Verkeerswezen; hoe diezelfde Aziel onze locomotieven het land liet door kruisen met de ironische slogan laat U niet beetnemen» en terzelfdertijd de spoortarieven aanzienlijk verhoogde. Toén was er beroering onder de arbei ders. Plet kan goed zijn dat de uitvin der van de kolen- en andere slagen, weinig genoegen zal beleven aan zijn interpellatie in de Kamer. Mogelijk wordt zij wel uitgesteld «sine die», om te beletten daVhij helemaal belachelijk wordt gemaakt. Over wanbeheer gesproken zou ex- minister Troclet welke het departement van Arbeid en Sociale Voorzorg heeft' beheerd, ook mooie fotos kunnen to- nen. Over dit wanbeheer heeft Volks vertegenwoordiger E. Moreau vóór de kamerontbinding een hartelijke inter pellatie gehouden. De socios mogen gerust zijn, dhr Eyskens is niet kwaad en heeft nog minder schrik van Aziel en C°, en hij zal zich ook niet van rode hyénametho- des bedienen om zijn beleid te verant woorden. Dat dhr Van Eynde er in zijn arm zalig proza Koning Leopold bijsleurt is heel doodgewoon, het tegendeel zou ons immers verwonderen. Het patrio- tisme is ook maar alléén te vinden langs de zijde van de mannen van «het .gebroken geweer» aan wier civisme dan ook niemand twijfelt, behoudens I misschien voor een of ander De Man- briefwisselaar. LEO. kroon Geen wonder. Deze goede Sint is immers de beschermheilige onzer al oude stede. En... of Hij deze rol reeds goed vervuld heeft P Voeg hierbij dat de Aalstenaars er vanouds steeds «geerne bij» zijn wan neer er te vieren valt. Zo komt het dat Sinte Maarten, de kindervriend, niet j alleen door de kinderen wordt gevierd, maar dat iedere Aalstenaar, 't zij oud of jong, van de partij is om ter ere van ZIJN Heiligen te feesten. Daarom is het voor de volwassen mensen van Aalst bijzonder nodig er op te wijzen dat ze de Sinte Maarten viering niet mogen onttrekken aan de kinderen. Er ligt immers een gevaar in dat wanneer grote mensen met een kinder feest meevieren dit feest zijn cachet verliest en hierdoor stilaan aan het ontaarden gaat. Het orde woord weze Grote mensen organizeren VOOR de kinderen Een tweede gevaar is dat men ge makkelijk de kinderhoofdjes op hol brengt. Wanneer beleefden wij zelf en wan neer beleven de ouders het meeste ple zier aan het Sinte Maartenfeest Was het niet toen we nog de «ware Sint» te zien kregen en is het niet toert de kinderen nog de «echte» Heilige uit den Hemel verwachten Daarom mag dan ook aan. de iari-®*! ters van Sinte Maarten feesten ge vraagd worden de Heilige niet te veel werk op de schouders te leggen vooral voor wat de openbare feesten betreft. Laat ons de goede Sint niet allemaal, te gelijk op bezoek vragen, t.t.z. niet op dezelfde dag en uur. Een Heilige kan veel en is in-goed, maar we mo gen toch van zijn macht en zijn goed heid geen misbruik maken. Ten andere de kinderen begrijpen het niet en ze gaan meteen aan het twijfelen of er wel nen echten Sinte Maarten ergens be staat of ooit bestaan heeft. Of moet in dit de kinderlijke eenvoud verdwij nen Na maandenlange en soms pijnlijk» onderhandelingen werd het verdrag, rv QQr,i j 1 l*?3* ,ze=rn. Voor-Unie tussen Belgie. aanleiding was de verandering Luxemburg en Nederland tot stanS van straatnaam Stahnlaan in St. An- brengt, eindelijk op 5 Oktober in Den na Haag geparafeerd. De Voor-Unie, ale in feite reeds moest ingaan op I Juii jl- zal thans met terugwerkende kracht aanvangen vanaf Oktober, drie maand dus na de voorziene datum. Alhoewel dit verdrag als gevolg enerzijds van de overdreven Neder- nalaar «Dat St. Anna zoveel waard is als Stalin,zoals de schepene Schelfhout beweerde, schijnen zij niet te bevroe den Dit was trouwens een goede gelegen- heid om eens een gloeiende meeting tejjancjsJ „„„at d i T geven in de gemeenteraadzaai. ,n lj 7 Belg.sche concur- jrentie, en anderzijds van de moeihjk- §etrouw aan de methodes van heden der betalingsproblemen. niet Visjinki, begon de redenaar met..., I brengt wat men in Belgie mocht ver in plaats van enkel bonding te vragen1 wachten, zal het toch het handelsver- «Heren, waarom hebt gij dat gedaan? 1- keer tussen de twee landen vergemak kelijken en verruimen. Jammer moet echter genoemd worden dat de textiel sector, die volgens de geest van het Haags Protocol van Maart jl., recht had op vrije uitvoer naar Nederland geen voldoening behomen heeft. Een »rotere energie vanwege de Belgische onderhandelaars ware gewenst geweest. BELANGRIJKSTE SCHIKKINGEN een beeld op te hangen van de na tionale en internationale gevolgen van die daad, met... het schepencolle- ;e verwijten naar het hoofd te slinge ren van gehandeld te hebben uit «haat». Dat is trouwens de reeds lang geken de, bij na versleten taktiek van de communisten de andere beschuldi gen van datgene waaraan zij zichzelf u schuldig maken en sc hu!d,g voelen nvoer het spreekwoord zegt Waar het hart en 6 /en omgekeerd ook in van vol is, loopt de mond van over.e g,.e' maar °e volledige vrijheid in r i °le richting bestaat practisch sinds meei bombastisch en opgeschroeft, in dan twee jaar) van ongeveer 30 pro- pomp.erst.jl, zoals men zegt peroreer- cent van de Belgische producten (vnl. de h.j verder over de vredelievende bouwmaterialen). Textiel- en metaal- bedoelingen... (met daden) van Rus- producten blijven voorlopig bij invoe. and en btal.n; over de bevr.jdmgspr«- in Nederland gecont.ngenteerd, maa. tat.es van de Russen in 1945, over de de contingenten voor de textielproduc- hetze tegen de communisten... er goed ten worden aanzienlijk verhoogd ve. zorg voordragend, natuurlijk, van dub- j middeld met 70 precent. Deze verho- belzinmg te zijn om zo de mdruk te ging is te danken aan de vermeerdering wekken dat het stadsbestuur ondank-van de Marshallhulp, die voortvloeit klJ ls,tyenover, de Russen en hun'uit de devaluatie van de Europese heldendaden, en dat de Kussen en munten De redenaar voerde een taaltje dat i men' waardoor deze zouden vrijgege- voorzeker geen enkel lid der minder-ven worden vauaf 1 Januari of 1 Fe- 1 hrnari 1 Qs fk FY« 1 DE VERKIEZINGEN IN OOSTENRIJK De Christelijke Volkspartij is Zon dag bij de verkiezingen in Oostenrijk de sterkste partij gebleven, alhoewel zij evenals de socialisten, enkele zetels verloor ten voordele van de onlangs opgerichte pronazistische Unie der onafhankelijken De definitieve ze telverdeling in de nationale raad voor geheel Oostenrijk luidt Volkspartij 77, Socialisten 67, Unie der Onafhan kelijken 16, Links Blok 5. Vier belangrijke feiten kenmerken volgens A.F.P. deze verkiezingen Het geringe aantal niet-opge- komen kiezers (80 a 90 t.h. der inge schreven kiezers hebben hun stem uit gebracht). 2. De snelle opgang van een nieuwe partij de unie der onafhanke lijken, die door het meeste deel der waarnemers als een gekamoefleerde neo-nazistische partij wordt beschouwd (Er dient opgemerkt dat de unie door de geallieerden nog niet als «politieke partij» werd erkend). De unie der onafhankelijken bekomt ongeveer 500.000 stemmen, zegge 12 t.h. Zij bekomt 16 mandaten die als volgt verdeeld zijn Opper Oostenrijk 5, Tirol 1, Vorarlberg 1, Stiermarken en Karinthië 5. Salsburg 1, Wenen 2, Neder-Oostenrijk 1. 3- De geringe vooruitgang der communisten. Het links blok (commu nisten en progressistische socialisten) bekomt 5 mandaten, waarvan 3 in Wenen, 1 in Opper-Oostenrijk en een in Stiermarken. In »1945 bekwamen de communisten afzonderlijk 4 zetels in de nationale raad. Het blijkt thans dat hun voor uitgang enkel te wijten is aan hun ver bond met de socialisten van Erwin Scharf. 4. De lichte acheruitgang van de Volkspartij, die acht zetels ver liest en van de socialisten die er negen verliezen. De verhouding van, de aan de Volkspartij en de socialistische par tij toegekende zetels blijft dezelfde 77 en 67 thans, tegen 85 en 78 ir 1 945. De verdeling der overschotten (ei blijven 21 zetels toe te wijzen) is ge schied volgens het systeem van de Belg d Hondt en de Zwitser Hagenbach, d.w.z. volgens groepering van de pro vincies. DE OFFICIËLE UITSLAGEN Het ministerie van binnenlandse za ken deelde de officiële cijfers der par lementsverkiezingen mede, doch waar schuwde dat zij nog voor herziening vatbaar zijn. Totaal uitgebrachte stemmen 4.189.372. Volkspartij Socialisten Onafhankelijken Communistisch blok Demokratische unie Ergokraten Demokratisch front Demokratische partij Eigenaars Het demokratisch front ne groep in de Zuid-Oostenrijkse pro vfneie Karinthië. |Zij is* voorstander van Tito en een unie met het Joego- K Iavisch-Sloveeiis grondgebie 1.844.850 1.621*225 898.132 212.651 12.167 7,'l 76 2.107 5 9 is een klei- Laat ons eens wijs handelen en wachten van met de brave Sinte Maar ten openlijk uit te pakken tot wanneer Hij officieel zijn jaarlijkse intrede de Stad heeft gedaan. Voor Aalst doet de Heilige immers een speciale inspanning. Hij komt reeds aan op 6 November. Wanneer we weten dat zijn feest pas op 11 No vember valt beschikken we dus over Hem gedurende vele dagen. En... op algemene aanvraag blijft Hij nog wat langer. Moesten er inrichters van Sinte Maarten feesten zinnens zijn ook op 6 November dergelijk feest te geven mo gen we die dan vragen hun. feestelijk heden enkel te beginnen nadat Sinte Maarten zijn intreden in de Stad en in de ontvangstzaal heeft gedaan. Vol wassen mensen begrijpen wel waarom. Ten andere hoe meer luister de goe de Sint bij zijn aankomst te bewonde ren krijgt hoe milder Hij zal gestemd zijn en hoe beter «Zwarte Piet» ge luimd zal zijn. Naar ik vernam zoj,i «Zwarte» Piet dit jaar een «Witte» pots dragen boven zijn zwarte tronie. Dit ten teken dat hij ((goed gemutst» is. We weten nog allen dat in 1918 on ze bevrijding juist op het feest van Sin te Maarten gebeurde. Wat een prachti geschenk vanwege die goede Heilige man Welnu op 6 November e. k. brengt Sinte Maarten zijne geschenken voor dezen die onze bevrijding van 1944 hielpen bewerken en die thans rusten op het Ere-Perk van ons stedelijk kerk hof of er nog verwacht worden. De Belgische Spoorweg Maatschap pij heeft aan Sinte Maarten laten weten dat ze hem dit jaar met een prachtig versierde trein zullen afhalen. En... de station chef heeft een eigenhandig schrijven van de Heiligen ontvangen waarin Hij schrijft dat Hij uitermate blij en diep geroerd is om deze uitnoi i voorzeker geen enkel lid der minder-1ven woraen v heidsgroepen zich in de communistische bniari 1950. De textielproducten den slechts volledig vrijkomen op I Juli 1950, bij het ingaan van de eigen lijke economische unie. De Voor-Unie betekent dus eer stap vooruit, maar eens te meer heb ben de Nederlandse onderhandelaars hun slag thuisgehaald. Vooral in de textielkringen zal dat het stijgend wan trouwen tegenover Benelux versterken DE PUBLIEKE OPINIE IN BELGIE TEGENOVER BENELUX Alhoewel de devaluatiegebeurtenis sen van voor een paar weken, loutei technisch gesproken, de realisatie van Benelux vergemakkelijken, kan zekei niet gezegd worden dat de zaak van Benelux er psychologisch in ons land op vooruitgegaan is tijdens de jong ste dagen. Er bestaat in Belgie een ge stadig groeiend Benelux-pessimisme, dat ook veel leidende administratieve kringen heeft aangetast. De onuitge sproken vraag in Belgie lijkt ons op dit ogenblik vooral Kan Benelux gered worden Ongetwijfeld zijn er andere, voor aanstaande personaliteiten in Benelux- aangelegenheden, die dat stijgend de faitisme niet schijnen aan te voelen, en nog voortleven in de geest van voor. anderhalf jaar, toen Benelux het suc cesnummer was van de heer Spaak op het forum van de internationale poli tiek. De stappen, die voor enkele dagen werden gedaan door het Verbond dei Belgische Nijverheid bij Eerste-Minis- ter Eyskens en de Minister van Econo mische Zaken Duvieusart, zullen waar schijnlijk ook de ogen geopend heb ben van degenen onder ons leidend administratief personeel, die totnogtoe immuun waren voor de reacties van de publieke opinie. Het Verbond der Belgische Nijverheid, dat steeds de zaak van Benelux gesteund heeft, en trouwens nog wenst te steunen, heeft door zijn démarches blijk gegeven van een aanmerkelijke verstrakking in zijn houding. We geloven niet ons zeer te vergis sen wanneer we schrijven dat de pu- jblieke opinie in Belgie in ze kere zin rijp is voor een breuk inzake Benei ux, maar tevens taai blijft hopen, dat alles ten goede mag keren, en dat de uitstekende Benelux-idee. waarvan de waarde door niemand betwist word* uiteindelijk toch een werkelijkheid zal worden. In ieder geval moet men in Neder land klaar beseffen dat de publieke opinie in Belgie, die met spannning, de bijeenkomst der ministy op he den te Luxemburg tegemoet £el niet overdreven optimistisch is, maai rechtzinnig hoopt dat de grote en goe de idee van Benelux zal gered worden door wederzijds begrip en wederz'jdsfl landen zo mogen permitteren tegen over de «Volksdemocratieoh, iro nie van het woord) zonder 's ande rendaags verdwenen te zijn... om ge zuiverd te worden. Na er op gewezen te hebben hoe GROOT de gevolgen van die naamver andering zouden kunnen zijn, missprak de redenaar zich waarschijnlijk, met te zeggen dat «kleine mensen» (waarme de hij natuurlijk het stadsbestuur be doeld e) geen grote daden kunnen stel len Hoe rijmt men dat te saam In zijn pathetische narede, dat de C. V.P. de naam van Stalin niet uit de harten van de miljoenen mensen zou kunnen uitwissen, waarin hij ge schreven staat, vergat hij er bij te voe gen of die daarin geschreven was met een pen, een bajonnet, of een kogel en of hij die bedoelde die nooit meer huis waarts zullen keren. Op de suggesties van de «anderden kenden» om een coupon te pakken voor Moskou of de mensen eens te gaan laten zien vergat hij ook te ant woorden. Moest ik Stalin zijn, hij stond bij mij op een slecht blaadje voor gebrek aan betrouwbaarheid want, alhoewel com munist, schaamde hij zich precies over zijn «communist-zijn» en sprak liever van de «socialistische staat Begint hij te wankelen Of was het maar uitdubbelzinigheid Moest ik dokter zijn, ik schreef aan al mijn patiënten-zwartkijkers en men sen die slecht kunnen lachen, als reme die voor, naar de gemeenteraad te gaan als de communisten spreken. Twee behandelingen... en 't ware gedaan. Daar spuwen de communisten zoveel gal uit, dat de anderen er geen meer hebben. Bericht aan de gallijders... en -lei ders NEST OR. diging en dat Hij uit dankbaarheid om deze attentie, voor 'Aalst en vooral voor de Aalsterse kinderen iets spe ciaals doen wil. En wat is dat speciaals Hewel, eerst en vooral, daarom zal Zwarte Piet zijn witte pots moeten dra gen. En... lees nu aandachtig, de brief van Sinte Maarten kwam uit de Ver enigde Staten van Amerika uit de streek der COW-BOYS en de Heilige schrijft dat Hij enkele echte COW BOYS zal meebrengen. Da zal wa zijn hé, kinderen Echtige cow-boys En wanneer komt Hij aan. Hewel, men heeft mij in de statie de verzekering gegeven dat de speciale Sinte Maarten trein in Aalst-Noord zal binnen lopen te 3 uur zeer stipt in de namiddag van 6 November eerstko mend. Vivat de goede Sint, de grote kin dervriend PIERLALA. toegeving INDOC. WARE TONEELLIEFHEBBERS gaan op Dirvx*Ag 18 October, te 19,36 u. in de feertzaa! van het stadhuis, Mevr, ANNA NEETHLING-POHL beluisteren

De Gazet van Aalst | 1949 | | pagina 1