Ondermijnd - !(ronleP> EEN BEKWAAM KONiNG DE ACHTERGROND VAN t :«v.; SPIJSKAART VOOR EEN GANSE WEEK. Zcx.Jög Padd'estoelen met Kaas saus Tomatensoep Gemarineerd j Schapenvlees Kastanjepuree Aardappelcroquetten Gevulde Me loen. Mrandrgi Runderlapjes Ge stoofde prei - Gekookte Aardappe len Havermoutkoekjes. Dm: dag Mosselen, Frites Fruit. Woensdag Varkensgebraad BloemkoolGekookte Aardappe len Griesmeélpap met Kaneel en suiker. Donderdag Koud Varkensgebraad Tomatensla Gebakken Aardappe len Vanillepudding. Vrijdag Gestoofde Paling Aar dappelpuree Fruit. Zaterdag Gekookt Spek Stamp pot van Aardappelen en Savoyekool Verloren Brood. VOOR DE LEKKERBEKKEN. Prddestce'en met Kaassaus. Stoof de paddestoelen in. boter, een weinig water, zout, p'èpér en citroensap. Voeg het stoofsa'p bij een kaassaus (be- cham-gruyère)leg de paddestoelen in een vuurvaste schotel, bedek met de saus, bestrooi met geraspte kaas en laat in een matige oven korsten. Kastanjepuree. Benodigd 1 ki lo kastanjes, (4 dl. room of 40 gr. boter, Zi dl! bouillon, wat peper en zout. Bereiding Kruis de kastanjes aan de bollen kant diep in, was ze af en laat ze in kokend water gaar koken (30 a 45 minuten). Pel ze bij de klei ne gedeelten tegelijk en wrijf ze door een zeef. Vermeng ze met de room of de boter en zoveel bouillon, tot de dikte van aardappelpuree verkregen is. Roer er peper en zout naar smaak door. H a vei mcutkcek jes. Benodigd 150 gr. havermout 3 dl. water 50 gr. bloem wat zout 50 gr. sui ker, 75 gr. boter, fijne kaneel of ge raspte citroenschil. Bei'eiding. Week de havermout ongeveer i uur in het water, voeg er de bloem, de suiker, het smaakje en zo nodig nog wat water bij tot het een vrij dikke massa is. Maak dan boter warm in de koëkepan. Bak van dit be slag kleine ronde koekjes lichtbruin en gaar op een zacht vuur. Geef ze warm met bruine suikóf.Men kan desverkie- zend I a 2 eiereti toevoegen en wat meer bloem. KEUKENGEHEIMEN. Nu het kouder wórdt begint het schapenvleès weer best te smaken. En daar dit vlees, tégenover de andere soorten, vrij goedkoop is, zal de zuini ge huisvrouw van deze omstandigheden een dankbaar gebruik weten te maken. Goed schapenvlees heeft een don kere bruin-rode kleur, is fijn van ve zel en heeft wit brokkelig vet. Na het ossenvlees behoort het schapenvlees tot het sappigste. Meestal wordt schapenvlees gekruid of gemarineerd. Dit marineren doen we als volgt daags voor het bereiden wordt het vlees gezouten, gepeperd en in een kom met'half azijn, half water gelegd, tesamen friet een paar laurier blaadjes, kruidnagelen en uitjes. Dit aldus gemarineerd vlees wordt Toen riep hij Yankez, en naar de deur wijzende, zeide hij Ga daar zitten, en als Armelle zich beweegt, of roept, of schreit, moet gij mij dadelijk waarschuwen. Dit gezegd hebbende verwijderde hij zich, zijn hardvochtig gelaat had zijne ongevoeligste, uitdrukking aange nomen. Het was tijd mompelde hij tus sen zijne tanden. Hij stak een sigaar aan en begon op het dek van het scheepje heen en weer te lopen, terwijl hij van tijd tot tijd een blik op de behandelingen der matrozen wierp, én met donderende stem zijne bevelen gaf. De tocht, die vrij voorspoedig be gonnen was, werd eensklaps moeielijk. De maan ging onder en het scheepje vorderde in de duisteruis slechts lang zaam. Mijnheer Trahec dacht er een ogen blik aan, te Loemanaquer aan wal te gaan; doch na veel tijd verspild te heb ben om de landing te beproeven, en altijd vreezende in de branding te ge raken, besloot hij de reis naar Kertan voort te zetten. Toen de dageraad aanbrak zag hij, dat men gedurende het donkerste ge deelte van den nacht slechts zeer wei nig gevorderd was. In de verte be merkte hij de vooruitstekende land tong van Kertan, d.^cjr men moest on ophoudelijk laverep om haar te berei ken. Op het voorplek van zijn scheepje staande beschouwde fbij het ontwaken van zijn ka'teel en. zijn dorp. Met zijn- kijker volgde hij van verre de verschil lende handelingen jn het vroege mor- de volgende dag op de gewone manier gebraden, maar in plaats van telkens een scheutje water, voegen wij nu steeds wat van de gekruide azijn bij het vlees. Voor de braadtijd rekenen we één uur per kilogram. IS BLEEKWATER SCHADELIJK VOOR ONS LINNEN In de grote steden, waar de huis vrouwen, bij gebrek aan een grasveld je wel verplicht zijn bleekwater te ge bruiker. om hun* witte was te bleken, is dit bleekmiddel reeds zou vertrouwd, dat niemand meer aan schadelijke ge volgen denkt. Buiten de stad echter is het anders gesteld. In de Zomer wordt daar naar hartelust op net grasveld gebleekt, het linnen wordt hagelwit en krijgt ees frisse geur. En geen bleekmiddel ter wereld kan dit werk def natuur verbe teren. Maar van dit fris-groene gras veld blijft er in de wintermaanden meestal niet meer over dan een mod- derachtig stukje grond, of een hardbe- vroren oppervlakte. En wat dan Dan bent U ook op de buiten op chloorwater aangewezen. Maar stelt U gerust dit chloorwater is even on schadelijk als nuttig, en werkelijk geen vijand van uw linnen, mits het maar op de juiste wijze wordt gebruikt. Neem nooit geen grotere dosis van het bleekmiddeel dan er op de ge bruiksaanwijzing is aangegeven. Gebruik slechts bleekwater voor plantaardige vezels, dus alleen voor katoenen en linnenweefsels voor wol len goed wordt het NIET gebruikt. Het linnen mag nooit te lang in het bleekwater blijven liggen. Voor een gewone was volstaat een half uur. Stukken met hardnekkige vlekken kun nen er wel een poosje langer in blij ven. Zodra we het linnen uit het bleek water gewrongen hebben, dompelen we het in ruim fris water, waabij we enkele druppels ammoniak kunnen voegen. Deze ammoniak is ten zeer ste aan te bevelen, daar het de werking van het chloorwater op de vezels van het weefsel tegenhoudt. Na dit bad wordt het linnen nog maals overvloedig gespoeld en verder behandelt zoals we dat gewend zijn HUISHOUDELIJKE WENKEN. Het dragen van zwarte klederen. Door het vele -dragen en door de ou derdom krijgen sommige zwarte kle deren een vaalgroene kleur. Ze zullen echter hun zwarte tint opnieuw terug krijgen, zo U ze wast of slechts uit spoelt in een aftreksel van panama hout. Zwart satijn een geheel nieuw aanschijn geven. Om zwart satijn een geheel nieuw aanschijn te geven behandelen we het als volgt doopt een schone spons in bier of brandewijn en strijkt hiermede in één richting over het satijn; rol het daarna tussen twee handdoeken en strijkt het op de ver keerde kant droog. Schimmelvorming op keldermu ren kan men tegengaan door de mu ren te witten met kalk, waarin men een oplossing van kopersulfaat gedaan heeft. Ook de kalk met formalin is een goed middel. Na het witten de kel der, zo mogelijk, luchten. Men kan van deze bewerking jaren nut hebben. BELEEFDHEID. Beleefdheid is een moeilijk begrip. Het betekent niet alleen, dat wij be leefd moeten zijn jegens de mensen, die we kennen, maar ook jegens hen, die we niet kennen. Ondanks alle mo derne begrippen doet het toch nog al tijd aangenaam <fan, wanneer een jon ge man of een jong meisje beleefd te gen een ouder iemand i wanneer zij opstaan voor hen in openbare verveer- middelen, hen helpen met zware ba gage, of voor hen de deuren openhou den. Elet maak helemaal geen prettige in druk, wanneer men een klapdeur voor iemands neus laat dichtvallen. Het is toch werkelijk maar een heel kleine moeite de .deur even vast te houden, tot degeen, die achter U komt er door gaat. Een buitengewoon onbeleefde in druk maakt het wanneer men merk baar over iemand anders spreekt. Mijn inziens rust de taak bij de moeders om haar kinderen tot beleef de mensen op te voeden. Misschien zal men denken: «Dat spreekt vanzelf Maar dat is toch niet altijd het geval. Ter illustratie daarvan het volgende «In een Brusselse tram, die goed vol was, kwam een moeder en haar onge veer achtjarig zoontje binnen. Zij be zetten de twee laatste vrije plaatsen. Bij een der volgende halten stapte een oude heer in, die, daar er geen zitplaat: meer vrij was, moest blijven rechtstaa." In plaats dat de moeder haar kind zegde dat het zijn plaats aan de oude heer moest afstaan, liet zij het jonget je rustig zitten.» Is het een wonder wanneer een dergelijk opgevoed kincl opgroeit tot een onbeschoft mens, voor wie beleefdheid een onbekend begrip is? ONS WEKELIJKS PRAATJE SCHOONHEID DOOR GEZONDHEID. Het is niet de vrouw, die alles wc ze heeft aan zalfjes, crèmes, poeder en lipstick op haar gezich gesmeerd heeft die opvalt door haar knappe 'uiterlijk. Integendeel, de vrouw, die in het bczi' is van een natuurlijke frisse teint e: een gezond elastisch lichaam zal vee meer succes hebben, dan de vrouw, die uren aan haar toilettafel zit om zie: «mooi te maken Men kan zich nic mooi maken: men is mooi. En deze schoonheid is gemakkelijker en he< wat goedkoper te verkrijgen, dan mc nigeen denkt. In de meeste gevalle: staat schoonheid gelijk aan gezond heid. Een onberispelijke teint is een dei eerste schoonheidseisen en deze vc-r*» krijgt men door een gezond dieet Bladgroente en fruit moeten de hoofd bestanddelen van iedere maaltijd vor men. Het drinken van veel water ie ook bevorderlijk voor een frisse teint. Heel belangrijk is ook voor eer goede inwendige reiniging van het li chaam zorg te dragen. Het drinken van een glas lauw water 's morgens kar uitstekende diensten bewijzen. Ook het eten van een appel of een sinaasap pel voor het ontbijt is zeer gezond. Veel beweging in de open lucht is genuur, en op deze wijze trachtte hij in volle bedrijvigheid, den tijd te dooden. Toen De Vuur pijl» eindelijk bij de landingplaats van Kertan aanlag, was alles op het kasteel In den groten vuurhaard van het om de slot flikkerden de vlammen lustig op en wierpen hun schijnsel op het ge taande aangezicht van Barba; al de blinden en zelfs al de vensters schenen zich onder de stralen der opkomende zon als door een tooverwoord te ope nen; men hoorde de hanen kraaien, de duiven kirren, de paarden hinneken, de honden blaffen; de dennebossen lieten die doordringende geuren ontsnappen, welke zij gedurende den nacht schijnen te verzamelen en te bewaren, om ze onder de bewerking van de lucht en het licht als een heerlijk aroma te ver spreiden. De bijenstok was in volle bedrijvig heid, toen mijnheer Trahec de deur der kajuit ging openen, waartegen Yan kez nog lag te slapen. Hij nam Armel le in hare dekens gewikkeld op, en bracht haar, steeds slapende, op het dek. De scherpe morgenlucht trof de gesloten oogleden van het kind, die eensklaps ontwaakte, terwijl zij mom pelde Waar ben ik Zie maar eens goed rond, zeide mijnheer Trahec, terwijl hij haar op grond zette. Het kind waggelde tussen de armen, die haar ondersteunden, wreef hare oogleden, en opende hare ogen einde lijk zoo wijd mogelijk. Hare trekken verrieden eerst verwondering, die ver oorzaakt werd door verschillende her inneringen, welke haar brein nog bene velden, toen steeg het bloed plotseling voor hare slapen, hare ogen schitter den, hare neusgaten bewogen zich, en zij opende in vervoering de armen, als of zij een onzichtbaar wezen tegen hare borst wilde drukken. Kertan riep zij uit, op vreugde vollen toon, en zij sprong op het strand, en rende met uitgestrekte ar men en los hangende haren vooruit, eensklaps weder overmeesterd door het machtige gevoel dat de hartstocht hare kindsheid was geweest, door hare liefde voor de plaatsen waar zij haar onafhankelijk leven van kleine wilde geleefd had. Ach Waar was nu de kostschool jonge juffrouw met den neergeslagen blik, den bescheiden loop, de onbe stemde bewegingen, die zich als het ware op het jacht had laten slepen. Hoe spoedig heeft zij haar huppelen den gang, haar vurigen blik, haar luid- ruchtigen lach, haar onafhankelijke bewegingen teruggevonden Met well: een overmoed heeft zij haar zwart hoedje op den grond geworpen Hoe trillen hare neusgaten Hoe fladderc:* hare lokken in den wind, met welk eer. helder luide stem roept zij uit Barbal Kertan Diana i Zij gevoelt dat dezelfde lucht van voorheen haar omgeeft, zij ademt haai met volle teugen in, zij herneemt hare verschillende heerschappijen. Alles is vergeten, de eentonige lange lanen var den" kostschooltuin, mevrouw Martial de slaapzaal, de kapel, de leerzaal er zelfs Laura. Men had haar geblinddoekt met be schaving, een enkel tochtje van der zuiveren wind van Kertan heeft den band weggenomen; men had haar om ringd met banden en strikken, en, hél Men weet dat inzake de Konings kwestie der buitenlandse pers nu pre cies niet uitblinkt door objectieviteit. £)it is niet te verwonderen, vermits de buitenlandse correspondentie meestal tn handen ia van linkse elementen. Er iijn gelukkig ook uitzonderingen, die !de ware toedracht der zaak recht aan doen. Eén dezer uitzonderingen is het Amerikaans tijdschrift «Inteligence Di gest», dat zonder politieke strekking is, tot doel heeft alleen exclusieve inlich tingen te geven en niet in de gewone handel wordt verkocht. Het wordt uit gegeven door een groep personaliteiten uit verschillende landen, waaronder o. m. de Britse Earl of Mansfield en de 'Amerikaanse vice-admiraal C. C. Fre- man. In (tt tijdschrift, dat een confrater kon bemachtigen, wordt een merk waardige bijdrage gepubliceerd over het Belgisch Koningsvraagstuk. Er worden enkele punten in behandeld, die ook in België slechts door een heel geringe meerderheid gekend zijn. Ziehier dan enkele uittreksels uit be wuste publicatie «De Belgische Koningskwestie zal van nu tot Kerstmis een acute vorm aannemen. Belgie heeft dringend een bekwaam Koning nodig. Niettegen staande zijn grote voorspoed sinds de oorlog, is het land verwikkeld in groeiende economische moeilijkheden. Het is onbetwistbaar dat, indienn Ko ning Leopold de steun had van een groot gedeelte der Belgische bevolking, hij de beste man zou zijn om het lancj te leiden door de moeilijke jaren van .1950 tot 1960 En verder «Als prins heeft Leopold steeds zijn plicht gedaan en was graag gezien. Hij is moedig, bekwaam, ver toont neiging tot schuchterheid, is lang zaam om een beslissing te nemen, maar geeft daarna blijk van een ijzer-sterke beslistheid om zijn verantwoordelijk heid te nemen. Hij heeft een uitste kend inzicht in internationale vraag stukken. In tegenstrijd met vele hoge personen, is hij een zeer goed luiste raar en luistert meer dan hij spreekt, a DE GEBEURTEN ÉS VAN 1940 De «Intelligence Digest bespreekt dan de gebeurtenissen van Mei 1940. Het tijdschrift besluit uit de verklarin gen van Reynaud, Churchill, Weynand, 'Keyes, enz... ((Het is niet waar dat de geallieerden niet door de Koning werden verwittigd. Het zou juister zijn te zeggen dat de Britse evacuatie werd ontworpen zender dat de Koning ervan verwittigd werd. In verband met de grondwettelijke plicht van de Vorst, herinnert het tijd schrift er aan, dat Koning George VI van Engeland, beslist had in geen ge val het Brits grondgebied te verlaten, dat Koningin Welhelmina, Nederland verliet tegen haar verlangen in, den kend dat men haar naar een ar.der ge deelte van het grondgebied bracht en dat niemand ooit de Koning van De nemarken heeft beknibbeld om in zijn land te zijn gebleven. ZIJ KOMT WIE Mevr. ANNA NEETHLING-POHL op Dinsdag 18 October, te 19,30 u. in de Feestzaal van het Stadhuis. Geen enkel toneelliefhebber laat de- ïe gelegenheid voorbijgaan EEN VERHAAL UIT HET WERKELIJKE LEVEN Naar het Frans, vrij bewerkt door F. A. KRAMPS. 14de Vervolg. Armelle, die hoe langer hoe onge- Tuster geworden was, naderde werk tuigelijk mevrouw Martial, die haar moederlijk met hare armen omringde, en haar teeder omhelsde. Kom nu mee, zeide mijnheer Trahec, die op het betekenisvolle ge laat van Armelle zag hoe hevig zij ont roerd was. In plaats van vooruit te gaan, trad het meisje schielijk eene schrede ach teruit. Maar papa, zeide zij, Laura... Micnheer Trahec zag haar strak aan, met dien overweldigenden blik, voor welks macht het kind altijd gezwicht had. zij bedwong den snik, die haar naar de keel steeg, nam de hand, die haar werd toegestoken en verliet het huis, waar zij als een weerspannige was ingekomen met gebogen hoofd en een beklemd hart. Vader en dochter wandelden stil zwijgend naar de kade, die prachtig door de maan verlicht werd, en gin gen aan boord van het jacht. Gerrit maakte eene beweging van Verwondering, toen hij Armelle zag. De Wind schijnt wel gedraaid, zeide mijnheer Trahec, zich naar den zeekant wendende. Ja mijnheer, de overtocht zal niet alleen moeilijk maar ook langdu rig zijn. Als de wind gaat liggen, zul- SANKT WOLFGANG. Zoals men weet werd de Kening door Amerikaanse troepen bsvrijd te Sankt Wolfgang, in Oostenrijk. Men herinnert zich de talrijke besprekingen die er werden gevoerd. Over de ach tergrond der gebeurtenissen op die Ipl-aats, weet de Intelligence 'Digest)) merkwaardige zaken te vertellen. Zeer weinig mensen kennen cle fei ten. De Koning en zijn familie werden hoffelijk behandeld door de Ameri kaanse generaal en de strijdmachten, die hem bevrijden, maar op een per soonlijk telegrafisch bevel van generaal Eisenhower werden zij practisch als krijgsgevangenen behandeld. Zij wer den geconsigneerd en zagen zich be perkt in hun vrijheid van beweging, met verbod naar Belgie terug te keren. Het telegram, waardoor deze detentie werd bevolen, is door een. waarnemer gezien geworden. Generaal Eisenhower handelde natuurlijk op instructie van zijn politieke chefs die door bemid deling van buitenlanders gebruik maak ten van de politieke macht die ze beza ten om tussen te komen in Belgi sche binnenlandse aangelegenheden. Hiermede is dus weer eens een hoek je opgelicht van de sluier die over de politieke intriges tegen de Koning ligt. Eigenaardig toch, dat de linkse (.waar heidszoekers» dit punt nooit durven aanraken... DE NIEUWE WISSELKOER SEN VAN DE BELG. FRANK T. O. V. DE ZWITSERSE FR. De Nationale Bank van Belgie deelt de volgende nota mede betreffende een wijziging aan de koers van de Zwitserse frank. Van il 1 O'ctober 1949 af bij het openen van de loketten zijn de koer sen van de Zwitserse frank ten over staan van de Belgische frank als volgt vastgesteld. Contractuele koers 1 Zw. fr. 1 1.426 B. ftt Transferten kabel en cheque Aankoopkoers 1 Zw. fr. 11,40 B. frank. Verkoopkoers 1 Zw. fr. 1 1,47 B. frank. Biljetten Aankoopkoers 1 Zw. fr. 1 1,30 B. frank. Verkoopkoers T Zw. fr. 11,55 B. frank. Koersen toe te passen op de verrich tingen op termijn. Aankoopkoers 1 maand 11.384; 2 maanden 11.372; 3 maanden 11.360; 4 maanden 11,346. Verkoopkoers 1 maand 11,486 2 maanden: 11.498; 3 maanden 11.510; 4 maanden 11.524. Report en deport bij hernieuwing van de wisselcontracten in Zwitserse frank afgesloten met de Nationale Bank van Belgie Aankoopkoers 10 dagen 1 1.395; 20 dagen 11.390. Verkoopkoers 10 dagen 1 1.475; 20 dagen 11.480. LENING tet WEDEROPBOUW le SCHIJF Bij dc 97e trekking van de weder- opbouwlening (1ste schijf) is een lot van 1 millioen frank gevallen op obli gatie 221 van reeks 695. De overige obligaties dezer reeks zijn terugbetaalbaar tegen 1.000 frank. len wij niet voor morgen te Kertan ko men, en zijne ogen richtten zich op Ar melle, die aan den arm haars vaders stond te huiveren. Zijn de dekens in de kajuit vroeg mijnheer Traher. Ja, mijnheer. Welnu, dan onder zeil En zich tot Armelle wendende, zei de hij. Vroeger hield gij er nog al van om bij nacht te vissen; wilt gij op het dek blijven Armelle, die nog niet van hare ver bazing bekomen was en in wier hoofd je Kertan en de kostschool, en het jacht, en Barba, en mevrouw Martial, en Laura dooreenwoeledn, boog werk tuigelijk het hoofd, ten teken van toe stemming. Maar gij beeft, gij zijt koud, her nam mijnheer Trahec. Neen, zeide zij, en met -een die pen zucht voegde zij er bij Ik heb slaap. Slaap Zij begreep bij instinct dat slapen de vrijheid, dat wil zeggen de vergetelheid, is. Mijnheer Trahec nam haar in zijne armen op, en bracht haar naar de ka juit die veldbed en een hoop reisdekens bevatte. Hij wikkelde haar zo warm mogelijk in de degen?, en legde haar toen heel gekleed op het ded. Armelle liet alles begaan, en nauwe lijks had zij haar hoofdje op het kus sen gelegd of zij sloot de ogen en nam den schijn aan alsof zij in een diepen slaap gedompeld lag. Mijnheer Trahec bleef haar enige ogenblikken staan aanzien, drukte een kus op haar voor hoofd. en verliet haar, de deur achter zich sluitende.

De Gazet van Aalst | 1949 | | pagina 2