noermin DE VRIJSTELLINGEN VAM DE LEGERDIENST WIE KAN ER VAN GENIETEN Medeling van het Ministerie van Landsverdediging Worden ontheven van actieve dienst, de dienstplichtigen. 1950 geschikt be- yonden voor de dienst I. Behorend tot een gezin dat meer dan vijf kinderen in leven telt, voor zover een broeder geen voordeel genoten heeft, of ontslagen werd van dienst, overeenkomstig artikel 4 (5-6- 7) van het wetsbesluit, d.d. 25-6-1946 toegekend aan grote gezinnen. II. Wier gezin a) Ten minste drie zonen aan het (leger geleverd heeft (of gelijkgestel- den bij toepassing van b.w. van 27-2- 1947). Met een broederdienst wordt ge lijkgesteld het feit dat de vader, moe der, broeder of zuster van de mili cien 1 Als militair of verzetslid gedood werden tijdens de krijgsverrichtingen of gestorven zijn ingevolge verwondin gen veroorzaakt door de vijand, of in gevolge ziekten opgedaan of verer gerd in en door de militairen dienst, tijdens de oorlog of in het verzet 2) Als krijgsgevangene, politiek ge vangene of gedeporteerde, gestorven zijn tijdens of ingevolge hun interne ring of hun deportatie; 3) Wegens hun vaderlandse houding door partijgangers of handlangers van de vijand werden vermoord; 4) Door de vijand werden terecht gesteld 5Als politiek gevangene een ge vangenschap van ten minste zes maan den hebben ondergaan; b) Twee zonen aan het leger gele verd heeft, waarvan een in dienst is overleden. Bovenvermelde voorwaarden moe ten of moesten verwezenlijkt zijn tus sen 1 April 1940 en 12 Augustus 1949. Geen enkele aanvraag dient inge zonden te worden voor de ontheffin gen var» actieve dienst, die na nazicht der documenten in bezit van de werf- bureau's uitgesproken worden. Nochtans, wat nr. 2 hierboven be treft (gelijkgestelde gevallen) worden de betrokken miliciens verzocht de be wijsstukken van het Ministerie van We deropbouw, die hun beweringen sta ven, aan de werfbureau' s te verschaf fen. Zij worden eveneens verzocht voor alle aanvullende onderrichtingen zich tot de werfbureau's te richten.. De miliciens die de voorwaarden, bepaald in 1 en 2 hierboven vervullen en die op 1 December 1949 geen ken nisgeving van de toekenning van ont heffing van actieve dienst zouden ont vangen hebben, zullen moeten, indien zij hun recht willen beschermen, een aanvraag onder aangetekende omslag zenden naar het werfburlau van hun gebied, vóór 16 December 1949. WEDEROPBOUWLENSNG (le SCHIJF 1947) Bij de 1 C'Oe trekking van de Weder- opbouwlening (1ste schijf) is een lot van 1 millioen fr. gevallen op obliga tie Reeks 3.194 Nr. 158. De overige obligaties dezer reeks zijn terugbetaalbaar tegen 1.000 fr. DE GECROONDE LEERSSE geeft U te zien décorveranderingen in een paar minuten, zonder dat het doek gehaald wordt. Nieuw procédé of wat U zult dat zien... niet hooren.. in 't Groen Kruis, op 6 en 7 November EEN VERHAAL UIT HET WERKELIJKE LEVEN Naar het Frans, vrij bewerkt door F. A. KRAMPS. 1 7dc Vervolg. Wanneer zal het klaar zijn, Jan? ■roeg Armelle. Dinsdag, jongejuffrouw. Waarom niet Maandag, Jan Omdat het morgen Zondag is. Welnu zeide Armelle ongedul dig,papa belet niemand op Zondag te werken, dat weet gij ook wel. De kleermaker zag haar op zonder linge wijze aan; doch op een wenk zij ner vrouw ging hij stilzwijgend weder zitten. Beloof mij dat het Maandag klaar zal zijn, zeide Armelle. Zij nam een russisch-lederen porte- monnaie uit haar zak, opende die, en op het stuk laken, dat op de knieën van Jan %erbic lag uitgespreid, een groot stuk zilvergeld werpende, her haalde zij Ik wil het Maandag hebben De kleermaker ving 'het geldstuk be hendig op, stak het in zijn vestzak, en antwoordde met een dubbelzinnigen glimlach. Gij zult het hebben, jongejuf frouw, dewijl gij het mij beveelt. Armelle was voldaan, nam Diana bij de horens en trok haar mede naar buiten. Terwijl zij aldus te zamen den drem pel der straatdeur overschreden, deed RADIOTREIN MAAR ROTTERDAM TER GELEGENHEID VAN DE INTERN. VOETBALWEDSTRIJD NEDERLAND-BELGIE OP ZONDAG 6 NOVEMBER 1949 Vertrek uit Brussel (Noord) te 7,40 u., terug te 22,45 u.oponthoud te Me- chelen en Antwerpen (Oost). Prijs van het spoorwegbiljet heen en terug bij vertrek uit Brussel (N.) 111 fr., uit Mechelen 91 fr.uit Ant werpen (Oost) 71 fr. Mogelijkheid tot inschrijving op het collectief paspoort, kosten 4 fr. De trein zal stilhouden te Rotter- dam-Feyenoord en te Rotterdam D.P. De halte van Rotterdam Feyenoord is in de onmiddellijke nabijheid van het speelveld gelegen. De reizigers die naar Rotterdam D. P. (centrum van stad) willen doorrijden beschikken over ver scheidene extratrams om zich naar het speelveld te begeven. LEGERNIEUWS APOTHEKERS GEVRAAGD VOOR ANTWERPEN Ten einde te voorzien, in betrekkin gen bij de hoofd-apotheek van het le ger te Antwerpen, zal in de loop van maand November een examen inge richt worden voor het bekomen van betrekkingen van concitionneerder De candidaat moet Nederlands of Frans kennen, Belg zijn, de burgerrech ten genieten, op 1 November ten hoog ste 28 jaar en 8 maand oud zijn, licha melijk geschikt en houder van een ge tuigschrift van middelbare studiën van lagere graad of gelijkgestelde vakstu diën. Candidaten die slechts de vierde graad hebben gedaan zullen onder voorbehoud in aanmerking komen. Aanvragen tot deelneming moeten voor 15 November ingediend worden bij het Ministerie van Landsverdedi ging. Directie Technisch Personeel, Prins Boudewijnkazerne, Daillyplein te Brussel. HET FAMILIAAL VERLOFGELD AANVRAAG VOOR UITBETALING Het Ministerie van Arbeid en Socia le Voorzorg deelt mede Aangezien sommige werkgevers ep sociale secretariaten aan de compensa tiekassen voor kinderbijslag de inlich tingen niet versterkt hebben, die on ontbeerlijk zijn om deze kassen toe te laten in de loop van de maand Octo ber, de kinderbijslag voor September 1949 en derhalve het familiaal verlof- geld, bepaald bij het besluit van de Regent van 30 September 1949, uit te keren, werd het nodig geacht om tech nische redenen de datum van dewelke sommige arbeiders, die niet geheel hun verlofgeld van hun compensatiekas voor kinderbijslag ontvangen hebben, er de bijbetaling kunnen van aanvra gen bij de Nationale Compensatiekas voor Gezinsvergoedingen, 54, Belliard- straat, Brussel, tot 16 November e. k. te verdagen. Een nieuw beroep wordt gedaan op de werkgevers en Sociale Secretaria ten die in gebreke bleven, opdat zij ten spoedigste aan de compensatiekassen voor kinderbijslag de inlichtingen, zou den laten geworden, die onmisbaar zijn voor het afsluiten der bewerkin gen van die kassen uiterlijk op 15 No vember e.k. de naam Armelle, luidkeels uitgespro ken, haar opspringen. Zij wendde zich haastig cm en slaakte een kreet van verrassing. Pastoor de Kerpeulvan stond achter haar. Oom riep zij, terwijl zij naar hem toe wilde springen. Doch eensklaps terugdeinzende voeg de zij er op gebiedenden toon bij Ik ga niet met u mee naar Kerlud, Mijn,heer de Kerpeulvan glimlachte en antwoordde Ik kom u eens bezoeken, Armel le. en niet halen; uw vader heeft mij geschreven, dat uwe engelse gouver- nante u beide zeer goed beviel. Doet mijn bezoek u geen genoegen Ben ik de broeder van uwe mamazaliger j niet meer I Naarmate hij sprak werd het wan trouwen, dat op het gelaat van het kind zichtbaar was, minder, en bij de laat ste woorden van den priester wierp zij zich om den hals. O zeker zeide zijik denk zeer dikwijls aan u. En ik aan u, Armelle, vooral aan het altaar. Wat zijt gij groot ge worden, kind. Nochtans schijnt gij al leen rond te zwerven, evenals vroeger. Alleen te Kertanbir, oom, zeide A<nmelle, en gevolgd door miss Thé zij kan niet ver meer af zijn. Zij wendde zich naar de vier wind streken, als om- dezen te ondervragen, en den vinger' opheffende, zeide zij glimlachende Daar is zij Op het heuveltje, waarop zich de Sint f Jacobs kapel verhief, stond miss Thé op haar parasol geleund, en haar Jang en jnager aangedicht tekende zich SPIJSKAART VOOR EEN GANSE WEEK Zendag Gevulde Tomaten Ker- rysoep Kalfsgebraad Witloof gekookte Aardappelen Vanilleroom met vruchten.. Maandzg Balletjes van koud kalfs- gebraad Spinazie Aardappelpu ree Citroenrijst. Dinsdag Garnalen-salade To matensoep Gebraden kip Ap- pelcompoté - Gebakken aardappelen Fruti. Woensdag Biefstuk Sla Fri tes Bie-odpudding. Donderdag Varkenslapjes Wit te Boontjes Zure Saus Gekookte aardappelen Gestoofde Peren. Vrijdag Gekookte Tarbot Bo tersaus Gekookte Aardappelen Ommelet met confituur. Zaterdag Gebraden Worst Sa- voyekool Gekookte Aardappelen Karnemelkpap. VOOR DE LEKKERBEKKEN, Vanilleroom met vrachten Be nodigd een. halve liter melk een pakje vanillepudding 30 gr. suiker '25 gr. boter 100 gr. vingerbis cuits. Als vruchten een sinaasappel, 2 bananen, 1 appel en 3 eetlepels suiker. Bereiding De sinaasappel wordt ge peld, van de witte velletjes ontdaan en daarna in plakjes gesneden, waar uit men de pitten verwijdert. De ap pel wordt geschild, het klokhuis wordt verwijderd en de vrucht wordt in blok jes gesneden. De gesneden vruchten, worden in een compoteschaal gedaan en met de suiker overstrooid. We gieten er een Scheut rhum, cognac of kirsch bij en laten nu enige tijd intrekken. Het puddingpoeder wordt nu in een kopje melk opgelost. De overige melk wordt aan de kook gebracht en het op geloste puddingpoeder er al roerend doorgeroerd. Om de smaak te verhef fen een snuifje zout bijvoegen. Wij blijven de pudding roeren tot de massa dik wordt en voegen er dan de reeds tot smelten gebrachte boter bij. De koekjes worden verkruimeld en onder de pudding geroerd. We blij ven de pudding nu kloppen tot ze goed afgekoeld is en gieten haar dan over de vruchten. "Wordt samen met be schuitjes opgerend. Belletjes ve n kond kslfsgebra.rd. We snijden het kalfsvlees in kleine stukjes en hakken het geheel fijn, of draaien het door een vleesmolentje. Dan laten we èen stuk boter smelten, laten er fijngestampte beschuit lichtjes in bruinen en vermengen dit met het vlees, een paar eierdooiers, het stijfge klopte eiwit, kruitnoot en zout. Met de ze vleesmassa maken we langwerpige kroketjes, wentelen ze in losgeklopt ei en. naneermeel en laten ze in boter of vet goudgeel bakken. Deze balletjes zijn lekker bij alle groenten, vooral bij spinazie. KEUKENGEHEIMEN, GEVOGELTE In verhouding tot de voedingswaar de is gevogelte een duur voedingsmid del. En zo komt het, dat bij onze da gelijkse voeding weinig voorkomt, maar meestal zijn plaats vindt op het menu van Zon- en Feestdagen. Maar dan zijn we ook zeker, dat een mals van terzijde af op het azuur des he mels. Welken godsdienst belijdt miss Thé vroeg pastoor de Kerpeulvan. Ik weet bet niet, antwoordde Armelle. En haastig voegde zij er bij Wat is d&t voor een beest Langs het enge ;f>ad van het strand kwam een uitgemergelde ezel, met de teugels over den nek en de rug bela den met een groot pakzadel, langzaam aangelopen. Herkent gij Coco niet meer antwoordde de pastoor lachende. Coco van tante Augustine Juist. Ik ben langs Guilvin geko men, en tante Augustine, die op haar buiten was, heeft haar gewoon, bezoek aan uw vader willen brengen. Zij heeft daarom Coco laten zadelen,zowel voor Yves als voor haar zelve. Is Yves er ook riep Armelle. Ja, ik heb gedacht dat het u wel plezier zou doen hem eens weer te zien. O, ja, oom hernam het meisje van vreugde in het rond springende. Daar komt hij aan Wat ben ik blij Twee personen kwamen den hoek van het laatste huisje van het dorp om: Juffrouw Augustine, in een korte japon, en korten sjaal, met een groten hoed van zwarten taf, welker linten als twee touwtjes onder haar gerim pelde kin waren vast gemaakt. Yves, in een eenvoudig doch net zomerpak je. met ziine zachte blauwe ogen zijne loshangende blonde haren, zijn zedi- gen gang en zijn zachtzinnig gelaat. Armelle sprong vooruit en vloog Laar neefje om den hals, dier toen hij kippetje of ander gevogelte ons een heerlijk maaltijd zal bezorgen. Als U gevogelte gaat kopen, weet U dan een. goede keus te doen Ziehier enkele kenmerken, die U bierbij zullen helpen. In de regel is het vlees van jonge dieren smakelijker dan dat van oude. Daarom verkiezen we voor gevogelte, dat we willen braden, steeds jónge ex emplaren. Een jonge kip heeft zachte schubben aan de poten. Bij oudere kippen wor den deze hard en hoornachtig. Ook aan het borstbeen kan men merken of de vogel jong is, het moet gemakkelijk in te drukken zijn, omdat het nog uit kraakbeen bestaat. De kippen met de witste en fijnste huid zijn de beste. De Mechelse koekoek en de Brussel se poularde worden als de fijnste soor ten aanzien. Bij jonge hanen zijn de sporen aan de poten weinig ontwikkeld. Jonge zwemvogels herkent men aan het gemakkelijk inscheuren der zwem vliezen. Van sommige dieren, b. v. eendvogels, is het vlees van de wilde soort smakelijker dan dat van de tam me. Om nu een wilde van een tamme eend te onderscheiden heeft men een gemakkelijk kenmerk bij een wilde eend is het vlees donkerrood, terwijl dit van een tamme eend lichtroze ge kleurd is. HUISHOUDELIJKE WENKEN. DE AFWAS. Voor we met afwasseq van het vaat werk beginnen, spoelen we eerst de vuile voorwerpen wat af. Vooral zeer vette borden en schalen moeten vooraf met heet water afgespoeld worden, daar anders ons zeepsopje direct be dorven zou zijn. Ook de kookpannen worden dade lijk, nadat ze leeggemaakt zijn, te we ken gezet. En dit liefst met warm wa ter, daar koud water het emaille van een warme pan zou doen springen. Pannen, die aangezet zijn, moeten, ze ker flink geweekt worden! Met schuur poeder en een pannenborstel kunnen we dan. deze pannen gemakkelijk schoon krijgen, zonder scherpe voor werpen te moeten gebruiken, die de pannen bekrassen en beschadigen. Gebruik voor de afwas een goed heet zeepsopje, en wast af in volgende volgorde 1. kristal en glaswerk; 2. tasjes; 3. vorken en lepels; 4 messen,; 5. borden; 6 schalen; 7. pannen. Zorg er steeds voor een weinig lelie-olie ip huis te hebben om U te kunnen behelpen bij eventuele brand wonden. Bij gebrek hieraan, en zo het slechts lichte brandwonden betreft, kunt U zich ook behelpen door op de wonden een weinig koffiedik te leggen en ze daarna in te strijken met glycerine. Koffiedik kan eveneens dienen om de huid der handen zacht en blank te houden. Wrijf de handen in met koffiedik en spoel ze daarna in lauw water af. ONS WEKELIJKS PRAATJE OVERWEGINGEN BIJ EEN BEZOEK AAN SINT MAARTEN. Hoewel ons nog enkele dagen van het Sint Maartenfeest scheiden heeft deze grote kindervriend toch nu reeds zijn intrek in de warenhuizen der stad genomen. Hele verdiepingen zijn herschapen in een toverachtige dromenwereid, waar zelfs een volwassen mens onder de indruk komt. En als dit met ons reeds zo is, wat moet er dan wel om gaan in dat kleine hartje van het kind» dat aan moeders hand,al deze heerlijk heden aanschouwt. Want ja, vele moe dertjes brengen met hun kleintjes reeds een. bezoek aan Sint Maarten en zijn indrukwekkende speelgoed-uitstalling. Ik vroeg me af of dit wel verstandig was. Daarom heb ik mij een uurtje tus sen de bezoekende moeders en kinde ren opgehouden, om te proberen een antwoord op deze vraag te krijgen. 't Is misschien vreemd, maar het eerste wat mij opviel was, dat er heel veel verschillende soorten moeders zijn. Ik heb er gezien met onbeduidend, met verstandig, verlegen en onver schillig gezicht; met blanke, verzorgde handen, met vuurrode nagels, en met handen, die er eerlijk voor uitkwamen, dat ze werken kunnen. Ik zag er moeders, die met hun kin deren meegenoten van alles wat ze za gen. Deze moedertjes kon je het aan zien, hoe dankbaar ze waren zo'n na- middagje met de kinderen in deze wondere atmosfeer door te brengen, etl eens een paar uur aan iets anders te mogen denken, dan aan de «zorgen- van-elke-dag» Dan waren er ook de onverschillige moeders, die de kinderen haastig mee trokken van de ene «rayon» naar de andere, en op wier gezicht duidelijk te lezen stond Hoe eer we hier weg zijn, hoe liever Het was klaarblijke lijk, dat deze moeders dit bezoek als een onaangename plicht beschouwden. Nog andere, chique aangekleed die hun kinderen alleen maar bij heel du re dingen lieten kijken en zelf rondlie pen met een verveeld gezicht, voorze ker spijtig dat ze deze namiddag het thee-uurtje met de vriendinnen moest missen. 'k Zag daar een forse moeder met aan haar hand een meisje van een jaar of zes. Dit kind was vol bewondering (en welk meisje van haar leeftijd zou dit niet geweest zijn?) voor een prach tige beweegbare pop, die een kleed droeg van witte organdi met kantjes en strikjes; mooie kousjes en... zowaar echt lederen schoentjes aanhad. Even keek ook de moeder met vërtèdêrd ge laat naar dit mooie poppekind. Maar... het duurde niet lang, zodra zij de prijs in het oog kreeg, verstrakte haar ge zicht. Met een ruk trok zij het meisje weg en zei brut Kom, die pop i? niets voor u, daarvoor zijt ge lang niet braaf genoeg geweest Zeer zeker is deze moeder, die door het leven misschien, wat hard en bitter is geworden, zich er niet van bewust wat een slag ze daar aan het gevoelige kind toebrengt. Dit kind is niet alleen verdrietig, omdat deze prachtige pop nooit de hare zal worden; maar ik lees ook opeens angst in haar mooie kin derogen als ze tersluiks een blik werpt in de richting waar St. Maarten op zijn troon zit; angst omdat de Heilige Man de ruw en luid uitgesproken woorden van de moeder wel eens gehoord kan hebben, en «Hij» nu zeker zal denken, dat zij een stout en ondeugend meisje is. Neen, aan dit kind heeft dit bezoek haar bemerkt had, haar insgelijks la chende tegemoet kwam gelopen. Wat ben ik blij u te zien zeide zij, hoe prettig, dat gij op Kertan ge komen zijt, Yves Yves, zorgt dat Coco het strand niet oploopt, zeide juffrouw Aiugustine, die met gevoelsaandoening van welken aard ook niet het minste op had. Yves ging Coco achterna, die, men weet niet waarom, naar het strand liep, en Armelle dacht er aan hare tante Au gustine haar voorhoofd aan te bieden, die van dit oponthoud gebruik maakte om haar snuifdoos te openen. Goeden dag, goeden dag, kleint je, zeide juffrouw Augustine; gij zijt dus weder bij uw rotsen en uw beesten terug. Ik heb het mevrouw Martial al tijd voorzegd, dat gij haar soep niet lang zoudt eten. Haar soep was niet lekker, ant woordde Armelle, terwijl zij een lee- lijk gezicht trok. Juffrouw Augustine schoot in een lach. Ziedaar een. antwoord, dat ik aan Firmin zal overbrengen, zeide zij, hij heeft mij belast u wel voor hem te omhelzen; uw oom de advocaat ook. Den eersten keer, dat zij te Guilvin ko men, zult gij hen zien, dat is zeker. Dat zou mij veel plezier doen, antwoordde Armelle. Gaat gij niet meer op Coco rijden, tante Neen, ik ben afgestegen om mij ne beenderen wat te ontspannen, en bovendien wil ik mij voor den nieuwen aanleg, dien uw vader heeft laten ma ken, wel een weinig ophouden, enCo- co is tussenbeide nog al koppig. Zij keek naar den kant van Kertan en voegde er bij Wat een groene boomen wat zal die aanplanting een geld gekost hebben Wat is dat voor eene machi ne, die ik ginds zie Plaatst men te genwoordig mannetjes op de heuvels om de vogels te verschrikken Dat is miss Thé riep Armelle lachende. Wie zegt ge Miss Drelling, tante. Zo uwe engelsche gouvernante! Inderdaad, zij opent haar parasol. Wilt gij eens op coco zitten kleintje Ik wil wel. zeide Armelle. En snel om den ezel, dien Yves bij de teugels hield, heenlopende, tilde zij zich met hare vuisten omhoog en zat weldra in den zadel. Laat hem niet te hard lopen, be val juffrouw Augutine. Wat is dat voor een ^eit, en waarom blaat zij zo Dat is Diana, zij is jaloersch, zei de Armelle, zich vooroverbuigende om Diana, die langs hare laarsje snuffelde, te liefkozen. Zo Bemoeien de beesten zich er ook al mee; komaan, laat óns gaan, kinderen Gaat gij mede, pastoor Ik heb een paar woorden aan Jan Kerbic, den kleermaker, te zeggen, antwoordde mijnheer de Kerpeulvan binnen weinige minuten volg ik u. Die kleermaker is uitgeslapen, hernam juffrouw Augustine, en zijn re keningen gelijken wel apothekersreke- ningen, precies alsof hij zijn ambacht in de stad geleerd had. Hij heeft mij den dubbelen prijs voor het gewone fatsoen van keukenschorten afgenomen I Waarlijk, als men de ambachtslieden 'van dezen tijd liet begaan, zouden zij

De Gazet van Aalst | 1949 | | pagina 2