Dusvenkrsni GENEESKUNDIGE ZONDAGDIENST zeker' geen goed gedaan. Het volgende 'beleefde verleden jaar een vriendin van mij, met haar vijfjarig zoontje^ Kareltje. Dit kind werd, een paar weken voor het Sint Maartenfeest, ook eens mee genomen voor een bezoek aan de gro te man. Nadat de kleine Sinte^ Maarten persoonlijk een handje mocht geven, had hij met blozende wangen, en be deesd stemmetje gezegd, dat hij graag een «jeep» auto wilde hebben, waarop de Heilige Man ernstig met het grijze hoofd knikte. Kareltje was in de wol ken. Sint Maarten had toegestemd, dat hij een auto zou krijgen, en na nog een bezoek aan de speelgoedafdeling, trok moeder met een overgelukkig kind naar huis. Er werd een auto gekocht, een mooi speelgoed jeep-autootje een duur ding dat opgewonden kon. worden en over de keukenvloer kon snorren. Toen de grote dag aanbrak werden de geschenken, met de auto op kop, netjes op de tafel gerangschikt, en stonden vader en moeder zich al te verheugen over het gelukkig gezichtje, dat hun kind zeker zou zetten bij het zien van het prachtig geschenk. Helaas... toen het kind de auto zag, begonnen zijn lipjes te trillen en zijn oogjes vulden zich met tranen «Nee, Moeke, zo'n auto heb ik niet bedoeld, maar wel zo een waar ik in kan zitten, zoals Sint Maarten ze in Brussel had. Moet ik U nog vertellen, hoe de ou ders van. Kareltje zich op dat ogenblik voelden Met bovenstaande voorbeelden voor ogen, zou ik U deze raad willen geven: laat uw kinderen niet teveel Luxe speelgoed zien, als uw beurs het niet toelaat deze dure stukken te kopen. Dan zal met St. Maartendag, ook een voudig en goedkoper speelgoed vreug de in uw huis brengen. Het Sint Maartensprookje wordt te genwoordig wel heel mooi voorgesteld, maar er is ook een groot gevaar aan verbonden. Daarom moeten wij, moe ders, met veel tact en overleg te werk gaan. Want het is toch onze bedoeling de kinderen gelukkig te maken, en ze ker niet ze ontevreden of afgunstig to stemmen. TANTE DINA. (Alle nadruk, ook gedeeltelijk, voorbehouden) GEWICHT VAN HUISHOUD BROOD TERUG OP 1 KGR. PRIJS OP 6,90 FR. GEBRACHT Na lange besprekingen is men er in geslaagd de basis voor een nieuwe re geling te leggen, die het mogelijk zal maken de eisen van de bakkers in te willigen zonder de. brpodprijs te ver hogen. Het gewicht van het gewone huishoudbrood, dat nog steeds op 900 gram was vastgesteld om overeen te komen met de vroegere rantsoenen van 300 en 450 gram zal voortaan, opnieuw een kilogram bedragen. Deze maatre gel zal het mogelijk maken voor l 0 ?c op de werkkrachten te bezuinigen. De prijs van een brood van l kgr. zal 6,90 fr. bedragen, hetgeen overeenkomt met de huidige prijs van 6,20 fr. voor 900 gram. De andere broodsoorten, zelf indien zij van gewoon deeg zijn vervaardigd, zullen niet langer onder het regime van de opgelegde prijs vallen en niet meer aan de regeling betreffende het gewicht zijn onderworpen. De aanvulling van de arbeidskrachten, die noodzakelijk is voor de vervaardiging van deze soorten brood, kan gecompenseerd worden door hogere prijzen. Deze broodsoorten waren voor de oorlog eyeneens duurder dan het huishoud brood. Deze terugkeer tot de vooroor logse toestand zal geen stijging van de kosten van leven; onderhoud ten ge volge hebben, daar iedereen zich, zon der enigerlei beperking tegen de oude prijs van huishoudbrood zal kunnen i Men verzoekt ons het overlijden te melden van MIJNHEER Benoit DE SAEDELEER echtgenoot van Mevrouw MARIA-ANNA LEENDERS Lid vóin den bcai van het H. Hart en van v eï'ochi Hen d e Ccnfrenën. Oud-le Sergeant der Vrije Brandweer, Lid der Erewacht, vereerd met Gemeentelijk kruis le en 2e klas, Burgerlijk ereteken le Klas. Gulden Mede'ie van de c-rde Leopold H Het bizciider ereteken: vo-or daden van meed en zelfopoffering, geboren te Aalst, den 25 Juni 1 867 en er zeer godvruchtig overleden den 31 October 1949, voorzien van de Rech ten van onze Moeder de H. Kerk en van den Pauselijke Zegen. De plechtige Lijkdienst, gevolgd van de begrafenis zal plaats hebben in de dekanale kerk van St. Martinus te Aalst op Vrijdag 4 November 1949. te 9,30 i&urr. De Vigiliën daags te voren na het lof. Vergadering ten sterf huize, Ma-sm- strc- ?t, 4, te 9 wer. De Nadienst van Barmhartigheid op Zaterdag 5 November te 8 uur in de zelfde kerk. De dertigsten zullen gelezen worden in St. Martinuskerk vanaf 1 5 Novem ber te 7 uur. Vrienden en kennissen, die bij ver getelheid geen doodsbericht zouden ontvangen hebben, gelieve dit bericht als dusdanig te willen aanzien. T Men verzoekt ons het overlijden melden van MIJNHEER Theodorus-Emilïus DE BOECK echtgenoot van Mevrouw EMILIlAi SCHOCKAERT. Oud-Strijder 1914-'18 geboren te Aalst den 30 Mei 1893 en aldaar godvruchtig overleden den 30 October 1949, versterkt door de H.H. Sacramenten der stervenden. De plechtige Lijkdienst en Begrafe nis zal plaats hebben Donderdag 3 No vember 1949, te 9 uur in de parochiale kerk van St-Jozef te Aalst Men vergadere ten sterfhuize, bte. Apclcniastract, 48, te 8,30 uur. Vrienden en kennissen die bij verge telheid geen doodsbericht zouden ont vangen hebben, gelieven die bericht als dusdanig te willen aanzien. WACHTDIENST DER APOTHEKEN. Zijn van dienst voor dringende ge- vallen van 9 tot 1 2 en van 1 4 tot 1 8 u. ZONDAG 6 NOVEMBER 1949, Apotheker DE KEZEL, BOTERSTR., n. 8. Tel 242.52. GEDURENDE DE WEEK NA 19 u. vanaf Zaterdag 5 November tot en met Donderdag 10 November inbegrepen Apotheker De Kezel, Boterstraat, 8, Tel. 242.52. De Apotheken der stad zijn gedu rende de week open van 8,30 tot 12 uur en van 13,30 tot 19 uur. Bij afwezigheid van den huisdokter kan men zich vcor dringende gevallen wenden ZONDAG 6 NOWEMBER 1949, Dr. A. DU FOUR, GENTSE STEEN WEG, 45. Tel. 247.84. >o HGFBOUWM AATSCH APP IJ VOORUIT DOOR STUDIE EN SAMENWERKING Zondag 6 November, van 9 tot 1 1 u., in de Stadsmeisjesschool, Vrede plein (Kat), voordracht over Groen teteelt (open lucht), door leraar D,Haese F., junior. Maandag 7 November in bovenge noemd lokaal, van 6 tot 8 u. s avonds, voordracht over Groenteteelt (onder w as), door leraar D'Haese V.,, Gent- brugge. HUWELIJK. Zaterdag 5 No vember 1949, te 10,30 u., werd in da kerk van St. Jozef te Aalst, het huwe lijk ingezegend van Mijnheer A^ex an Holsbeeck met Mejuffer Alphonsine Van den Berghe. ZON EN LUCHT. I hebber die in overvloed voor zon heeft Zonen lucht zijn de bronnen van het gezorgd op het hok- zal overtuigd zijn, leven en rendement. In hoofdzaak dat de verlichting noe.genoeg ,...n hoeft de liefhebber er zijp. grootste beuren, vooral wanneer de vermei- aandacht op te vestigen. Want het vol-ting ook in ruime mate geschiedt, bn staat niet zich de beste rassen aan te daar gaat het ook voornamelijk om. schaffen, wanneer de hokinrienting niet t Wij mogen nu ook voor onze hokken beantwoordt aan de eisen, om vitaliteit geen serren maken en van ons duiven j aan te kweken en te behouden. Wij be- serreplanten. Zodanig vallen wij var: 'twisten niet dat ras moet voorhanden het een uiterste in het andere. iaar dit 'zijn, een rationele voeding aan de ba- gebeurt nooit, wanneer voor luchtbe 'sis van de verzorging, maar ontrekt weging boven de duiven is gezorgd, voldoende zon en lucht, de gunstige Hernieuwing van lucht is even noodza- uitstralingen aan deze kolonie die on-jkelijk als zonbestraiing. der alle andere oogpunten voldoet, en! Wij wijzen reeds in vorige bijdra- men zal ver onder de gewenste uitsla-! gen zeer bepaald op noodlottige af gen blijven. kop, bij gebrek aan zuurstof, voora Nochtans de meeste hokken hebben bij spijsverteringsorganen. Ik wees hiei lucht en zon onachtzaam voorbijge-vooral op, omdat dit na te gaan is, mei j gaan. Zij ontvangen weinig zon op het het gevoel en het te bekeuren valt uit- l hok, en door de onmiddellijke zolde- erlijk. Maar dit gebrek aan zuur:- oI. ring die boven de duiven is aange- veroorzaakt nog grotere verwoestin- bracht, heeft men ook de ruimte luchtgen in t lichaam. De duif neemt grote in de levenskring der duiven beperkt, hoeveelheden zuurstof in, omdat de en meer nog de hernieuwing ervan ademhaling zeer intens is en de longen afgesneden. Deze liefhebbers hebbener op aangelegd zijn, grotere inhoud derwijze een noodzakelijk kwaad ge- te verwerken, daar de bloedstroming sticht. Wat zou er gebeuren moest men zeer snel gaat, het hart vlugger klopt boven groeiende planten potten zetten en ook de verbranding m hogere mate om zon en lucht af te snijden. j geschiedt dan bij andere dieren, toe I Dergelijke handelwijze, zoude een te schrijven aan de nogere WMtmte- gebaar van afkeuring verwekken bij ie- graad van het lichaam. Noodzakelijker dereen., en te begrijpen ook, want, de-wijze zal de duif dan ook een veel ho- ze bloeiende planten lieten spoedig ger gehalte aan zuurstof dienen te hun geelwordende bladeren hangen en verbruiken en moet het bloed steeds bekochten de lichtzinnige daad van op bepaalde kracht gehouden worden. 1 hun meester met de dood. Gras ont- t.t.z. moet er een blijvende gunstige trokken aan zon en gegroeid in de verhouding bestaan tussen witte en ro- schaduw der hoge bomen wordt niet de bloedcellen, wil het bloed z.;n ro gegeerd door de dieren. j waarlijk vervullen in het lichaam. Door De gunstige ontbreekt en wellicht1 de hoge verbranding en m verhouding voedbare bestanddelen. Het gaat ermet machtig toevloeien van zuurstof, bij dit gras om, als bij het fruit dat krachtig bijgestaan door de haemoglc- verstoken is gebleven, van de zonne- bine, blijft de werking verzekerd, en f i ii 1 dxe herbo- stralen. Dan wanneer het fruit dat te [kunnen vooral de spieren, KERK VAN ST. MARTINUS. Donderdag 3 November, feestda van St. Hubertus. Te 1 0 u. plechtige mis ter ere van St. Hubertus. Te 5 u. plechtig Lof met sermoen en processie. Al de leden der schutterverenigingen worden vriendelijk verzocht deze plechtigheden bij te wonen. o G. L. VROUW VAN FATIMA, Op 5 November, «Eerste Zaterdag» der maand, in de Kerk der E. P. Je zuïeten, om 7 u. 30 's avonds oefening ter ere van het Onbevlekt Hart van O. L. Vrouw Rozenhoedje, overweging en Lofzangen. ZONDAG 6 NOVEMBER A. S... Wij vernemen op het laatste ogen blik dat alle maatregelen getroffen zijn om St. Maarten zo plechtig mogelijk te ontvangen. 1 De trein stoomt binnen klokslag j uur namiddag. v Daar zwarte Piet ziek is wordt Hij vervangen door zijn zoon Zwarte Piet met witte muts. Sint Maarten zal een grote aan spraak houden. Er zijn zeer schone attracties voor zien in de benedenzaal van de school, Vredeplein, in een Hemel herschapen. Ook Chariot zal er ♦optreden in een film Chariot Graaf, en Chariot Vaga bond. Twee uur spektakel voor 5 frs voor de grote personen en 3 frs voor de kin deren. - Daarbij uitdeling van duizende tor- fées van het huis Emiel Bogaert, Aalst en allerlei kramen met alles wat fijn is aan lage prijzen. De volledige opbrengst is ten bate van het onderhoudsfonds van het Ere- perk. winken hangt in de zon, rozig rood ziet en zeer smakelijk om eten is be merkt men, integendeel bij ander fruit, dat niet de weelde kent van zonneba den, dat deze vruchten de glans en- kleuren missen en verre van smakelijk zijn. Men zou dergelijke voorbeelden kunnen aanlengen, om de hoge waar de van de zonnestralen, met spreken de bewijzen te bepalen. Maar het hoeft niet. Niemand meer dan de lief- men zijn van de werkkracht en het Tiegvermogen der duif, zich ontlasten van de nadelige bestanddelen, toxinen maamd, waaronder zij mogen noe men, koolzuur, urinezuren, en andere zuren, die voortdurend uit het lichaam moeten verwijderd worden, zoniet, blijft het vuilnissen meesleuren dan verliest het aan kracht, en zien wij gaandeweg de duif aan vitaliteit ver minderen. DIOCESANE BEDEVAART VAN GENT NAAR R 0 M E. ter gelegenheid van hel Hesiig Jaar VAN 10 TOT 23 APRIL 1 9 5 0. Beste tijdstip om naar Italië te reizen. Elke parochie, ieder organisatie bespreke zijn vertegenwoordi ging bij de Paus, die ons een SPECIALE AUDIËNTIE TOESTAAT. Inlichtingen en inschrijvingen Mevr. Van de Kerckhove-Cercelet, Aalst- DE GECROONDE LEERSSE brengt tientallen acteurs en actrices ten to nele, allen in kleurrijke tijdperkkos- tumes en daarbij een jongfleurige dansgroep, die het spel omlijst en stemmin.gvol hoog weet te houden^ I Er zal contact zijn tussen U, publiek, en spelers en speelsters op het to neel 6 en 7 November iemand geheel uitzuigen. 'Na deze opmerking raakte juffrouw Augustine het margere schoft van Co- co met de punt van haar parapluie aan, het beest nam den stap op, bij den teu gel voortgeleid door Yves en met Ar- melle op zijn rug die hem schalks in zijne lange ruige oren fluisterde I Wij zullen draven Coco, wij zullen draven. De pastoor ging enige schreden te rug en trad weldra het huisje van den kleermaker binnen. Jan Kerbic zat op zijn werktafel, en liet het zilveren galon, dat het rokje van Diana moet versieren, in de zon glinsteren. Welnu Jan, wanneer gaat gij verhuizen vroeg mijnheer dc Ker- peulvan, de huiskamer binnentredende. De kleermaker begon zich het hoofd te krabben, terwijl hij een schijn van verlegenheid aannam. Om u de waarheid te zeggen, mijnheer pastoor, heb ik geen lust meer om te verhuizen, antwoordde hij eindelijk. Ik heb mijn geld geplaatst, ik ben met mijnheer Trahec verzoend, de jonge juffrouw plaagt mijn dochtert je niet meer en laat mij voor hare geit werken. Alles loopt tegenwoordig tus sen mijn huisheer en mij als van een leien dakje; waarom zou ik nu verhui- zen Omdat ik geloof dat de nabij heid van Kertan niet goed voor u is, Jan. Ik heb zoeven juist met uw pas toor over u gesproken, en hH: scheen hem niet erg te bevallen dat gij tegen woordig met mijnheer Trahec op zuL een goeden voet staat, en daar ik bij hem aandrong, heeft hij mij openhartig DE BLINDEN IN AALST. Ze komen Zondag 6 November met een ganse fanfaar, een klokkenspel nooit gehoord, artisten van eersten rang zijn er bij en toch blind. Kortom, iets enigs om zien. De kaarten schuiven goed weg en wie wil komen zien mag niet wachten. Het wordt een succes op gans de lijn. Het feest gaat door in den stads schouwburg, Vredeplein ,te vijf uur na middag. bekend, dat zijne vriendschap u meer nadeel zou doen dan zijne vijandschap. Onze pastoor is een braaf man, antwoordde de kleermaker, terwijl hij een draad door zijn naald stak; maar mijnheer Trahec is, als hij wil, ook niet kwaad voor zijn mensen. Het betreft hier niet eene verge lijking tussen personen, antwoordde de pastoor ernstig; het betreft hier de denkbeelden en de leer. Mijnheer Tra hec leert hetgeen vals is, uw pastoor predikt u de waarheid. Al had hij hon derdmaal meer gebreken dan mijnheer Trahec, dan is het nog uw plicht naar hem te luisteren. Gij hebt een goed verstand, Jan Kerbic, en gij begrijpt zeer goed wat ik wil zeggen. Mijnheer Trahec verspreidt dagbladen en denk beelden, die zijne gevoelens verkondi gen; uw pastoor onderwijst het Evan gelie, dat hij niet geschreven, en deelt sacramenten uit, die hij niet ingesteld heeft. Dat is juist als ik, die laken naai, wat ik zelf niet geweven heb. Juist opgemerkt uw werk ont neemt het laken niets van zijne deugd noch kan er de waarde van vermeer deren. Zo is het met de evangelische waarheid: zij is van goddelijken oor sprong en de mensen zijn er slechts ^de bewaarders van. Dit is niet het geval met de zuiver menselijke dankbeelden, die zich naar het karakter van iedereen voegen, en daarom heb ik gemeend u de vrees van uw pastoor te moeten me dedelen.. Goede vriend, lever uw ge loof, een schat, niet aan vreemde in vloeden over, en indien gij niet bij machte zijt uwe godsdienstige vrijheid tegenover mijnheer Trahec te verdedi- DE GECROONDE LEERSSE verover de dit jaar 1de Provinciale Bekei voor het Provinciaal Toneeltornooi voor Oost-Vlaanderen. Het Koninklijke Landjuweel, vooi het Nationaal toneeltomooi Zijn dat referenties U zult van dit werk willen genieten! 6 en, 7 November gen, aarzel dan niet om Kertanhir te verlaten. Mijnheer pastoor, antwoordde de kleermaker, die aandachtig geluisterd had en wiens bleek gelaat een beteke nisvolle uitdrukking had aangenomen, er bestaat geen. mens, hij moge pries ter, edelman of boer zijn, die Jan Ker bic van idee kan doen veranderen. Zo als gij hier ziet heb ik_ mijnheer Trahec twee jaren lang tegenstand geboden j ten opzichte van, mijn huis, ik heb ge-j weigerd de couranten en andere ge drukte papieren te lezen, die hij s Zon dags aan mijne buren leent, en ware het niet geweest om het gezanik mijner vrouw, ik zou hem mijn huis ook niet hebben afgestaan. Die tegenstand doet u alle eer aan; maar zult gij haar op het terrein, dat ik u heb aangewezen, voortzetten, nu de strijd tussen eigenaar en huurder geëindigd is Ik heb mijnheer Trahec slechts mijn huis en mijn tuin verkocht, mijn heer; mijne ziel heb ik hem niet ver-, kocht, antwoordde Jan inderdaad ver heven. Dat weet ik wel, en ik hoop dat gij haar nooit aan hem zult verkopen, fk heb u gewaarschuwd, zoals mijn plicht was. Thans is het uw plicht op uwe hoede te zijn, en vooral, Jan Ker bic, verbeeld u nooit dat gij door sluikse streken den goeden God kunt bedriegen. Dit gezegd hebbende ging de pries ter naar buiten, terwijl hij Jan Kerbic geheel in gedachten verdiept achter- Het. Zijne vrouw, die juist binnenkwam, vond hem werkelops en met een on- bestemden blik voor zich uitziende. Mijnheer de Kerpeulvan wil dat wij Kertanhir verlaten, zeide zijhij is een verstandig man, Jan, een man Gods. Zult gij zijn raad niet opvolgen? De kleermaker schudde het hoofd. Neen, neen, zeide hij, ik ben aan deze plek gehecht, en mijnheer de Kerpeulvan kent mij nog niet. De rok van hem, die Jan Kerbic langs een weg zal leiden, welke hij niet begaan wil, moet nog gemaakt worden, en ik ben niet banger voor mijnheer Trahec dan voor zijne couranten. En knipoogende voegde hij er fijnt jes bij. Aan werk zal ik voortaan geen gebrek hebben, en wij zullen zien of mijnheer pastoor zijn nieuwen toog ook zal laten maken bij den knoeier van een dorpskleermaker, die zijn vak nooit gekend heeft. XIII. DE ROEPING Terwijl Jan Kerbic op zijne wijze zijne kleine batterijen van eigenbelang opbouwde, volgde pastoor de Kerpeul van met haastige schreden den wei naar het kasteel. Een weinig voorbij de Sint Jacobs- kapel vond hij miss Drelling, die in een lijvig boek las, en Diana, die liep te grazen. Hij groette de Engelse en ging voorbij. Op enigen afstand voor zich uit bemerkte hij den grooten hoed van juffrouw Augustine, waarboven de blinkende punt van den. stok van haar niet minder groote parapluie in de zon schitterde. Wat Yves, Armelle en Coco betreft, zij waren verdwenen. Zijne schreden een weinig verhaastende, haalde hij juffrouw Augustine, die voor een dicht bosje van altijd groene heesters was blijven stilstaan, spoedig in. Dat zijn boomen die veel geld gekost hebben, zeide zij, naar de hees ters wijzende. Men staat in den omtrek over de aanplantingen van Trahec ver wonderd. maar hij ontziet dan ook geen geld om ze te doen slagen. Dat is nu eenmaal zijn stokpaard je om boomen te laten groeien op plaatsen, waar ze in den regel niet wil len aarden, antwoordde de pastoor vergoelijkend, en dewijl deze dingen zijne belangstelling opwekken en hem bezig houden, zijn zij niet nutteloos. Maar zij zijn verkwistend, pas toor; moet gij, als toeziende voogd, u niet een weinig met die dingen bemoei en Iedereen weet en Trahec verkon digt het luid, dat het met het geld zij ner vrouwzaliger is, dat hij Kertan de ze veranderingen heeft doen onder gaan. Ik houd er niet van om in de woestijn te prediken, antwoordde de pastoor ontwijkend, ik geloof dat de vader van Airmeïle haar vermogen niet zal verknoeien, en ik heb genoeg te doen om den noodigen invloed over gewichtiger onderwerpen te behouden. Maar, van Armelle gesproken, waar is zij gebleven Ik weet het waarlijk niet, ant woordde juffrouw Augustine, terwijl zij weder opliep, nauwelijks was zij hét dorp uit, of zij heeft, ondanks mijn verbod, Coco laten draven, want eens klaps de ogen opheffende, zag ik noen ezel, noch kinderen meer. Zij is weder precies dezelfde geworden, die zij vroeger was. T VERVOLGT»

De Gazet van Aalst | 1949 | | pagina 3